Zábava

Vaše příspěvky - období: květen 2019

Státní opera - rekonstrukce

Kdy: 2.6.2019, 10-15hodin

Den otevřených dveří - poslední šance vidět Státní operu v rekonstrukci!

Unikátní historická a kulturní památka se v neobvyklé podobě naposledy ukáže veřejnosti. Den otevřených dveří na staveništi Státní opery umožní návštěvníkům nahlédnout do míst, která jim po lednovém otevření zůstanou skryta.

Prohlídky jsou bezplatné, registrace zájemců provádí Lucie Flemrová: l.flemrova@narodni-divadlo.cz
REGISTRACE NA PROHLÍDKY BUDE UKONČENA 31. 5. 2019!

Akce není vhodná pro osoby se sníženou pohyblivostí. Prohlídky jsou vedeny náročným terénem staveniště a po několika schodištích - doporučujeme pevnou, uzavřenou obuv. Akce je součástí edukačních a doprovodných programů ND+. Více na https://www.narodni-divadlo.cz/cs/ndplus

Akce je součástí edukačních a doprovodných programů ND+.

Pavel Kulovaný

Festival vozů Ratha-yatra

Kdy: 16.6.2019

Průvod začíná ve 12 hodin na Náměstí Republiky, kulturní program začíná v 15hodin

12.ročník festivalu Ratha Yatra.

V pravé poledne vyrazí vůz do ulic starého města z náměstí Republiky. Na stejném místě začne v 15 hod doprovodná kulturní akce na podiu a ve festivalovém městečku. Nenechte si ujít celodenní open air párty

Jana Novotná

Den pro zdraví psa a jeho člověka

Kdy: 19.6.2019, 14-18hodin

Zahrada Portheimka
Akce pro širokou veřejnost, zejména z řad majitelů psů a zájemců o zdravý životní styl. Připravíme jim ukázky zajímavých aktivit a produktů pro zdravý život (psů a lidí), prodejní stánky se zdravými produkty a také prezentace vybraných psích útulků (kterým lidé můžou donést vhodné dárky).

Díky bohatému programu se návštěvníci dozvědí, jak mít zdravého psa, jak jemu i sobě zlepšit kondici…
Pořádá HAF & MŇAU a Yoggies - zdravá krmiva pro psy a kočky.

První „Den pro zdraví“ jsme uspořádali v červnu 2018 v Pesoparku v Praze-Uhříněvsi. Premiéra se vydařila, lidé i psi se pobavili, vyzkoušeli si např. nový psí sport dog puller, soutěžili o skvělé ceny od partnerů akce, ochutnali zdravé dobroty…

Rádi bychom tuto akci tentokrát přenesli víc do města, abychom s ní oslovili více lidí. Proto jsme vybrali právě Zahradu Portheimka, která je u metra a současně umožní účast i pejskařům.

Na akci nebude povoleno volné pobíhání psů, povinné je mít psa na vodítku (bude striktně vyžadováno!) – v zájmu klidného a bezproblémového průběhu akce.
Veterinární dozor bude profesionálně zajištěn.

Pavel Kulovaný

Toulcův dvůr

Kdy: 25.5.2019, 10-17hodin

Aktivity pro děti i dospělé:

Dětská steeplechase
Děti na papírových koních absolvují trať krátkého koňského závodu. Nechybí překážky umělé, přírodní ani vodní příkop.

Jízda zručnosti s kolečkem
Jezdit s naloženým kolečkem vyžaduje kus zručnosti. A když se vám do cesty postaví nečekaná úskalí, docela se zapotíte. Kdo tuto práci zvládne nejlépe?

Krmení prasete
Na nejmenší i větší čeká naše věčně hladové prase Mojmír. Dokážete ho nakrmit, a nebo ta práce zbyde na našeho farmáře (pouze model, nikoli živé prase).

Farmářské hmatky, farmářský kvíz pro malé i velké
Na farmě potřebuje každý farmář plno věcí. Dokážete podle hmatu určit, které z nich na farmu nepatří, které ano a k čemu se používají? A dokážete společně s rodiči zodpovědět na všetečné otázky farmářského kvízu?

Kromě toho bude připraven doprovodný program na pódiu:
Vystoupení Cimbálové muziky Alexandra Vrábela doprovázené tanečním vystoupením krojovaných tanečníků, vystoupení žáků ZŠ Kozinova, MŠ Trhanovské nám. a ZUŠ Hostivař.

Ve Špýcharu bude možnost si kromě jiného prohlédnout i výstavu fotografií Toulcova dvora (od jeho založení až do současné podoby).

Komentované prohlídky areálu:
V průběhu dne otevřených dveří budou připraveny dva speciální komentované okruhy, kde se budete moci dozvědět vše o aktivitách v areálu Toulcova dvora.

Pavel Kulovaný

Merkádo - nám. Jiřího z Poděbrad

Kdy: 30.-31.5.2019, 9-21hodin

MERKÁDO letos už pošesté promění na dva dny náměstí Jiřího z Poděbrad v Latinskou Ameriku! A na co se můžete těšit tentokrát?

Tématem letošního ročníku budou RITUÁLY SMRTI.

Jako každý rok budete mít možnost užít si tradiční latinskoamerické trhy s bohatou nabídkou exotických jídel, nápojů a řemeslných výrobků od více než 40 prodejců zboží ze Střední a Jižní Ameriky.

Najdete u nás řadu pochutin, které k Latinské Americe neodmyslitelně patří: od kávy, kakaa, chilli a exotického ovoce po jihoamerická vína a koření. Ochutnáte národní jídla z Argentiny, Brazílie, Guatemaly, Kuby, Panamy, Kolumbie, Venezuely, Kostariky, Mexika či Peru. A kromě toho budete mít příležitost opatřit si třeba originální bižuterii, textil nebo bytové doplňky.

Na festivalu nebudou chybět taneční a kuchařské workshopy, capoeira show, hudební vystoupení, bohatá tombola a dvě programová překvapení!
Vstup: zdarma.

Pavel Kulovaný

Naučná stezka Příběh potravin

Kdy: 8.6.2019, 9-15 hodin

Zajímavá akce hlavně pro rodiny s dětmi. Děti mohou v Praze na jednom místě vidět pohromadě nejrůznější hospodářská zvířat, zemědělskou techniku, ukázky pěstovaných plodin, atd.

Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i, Šlechtitelská stanice SELGEN, a.s. a Česká zemědělská univerzita v Praze pořádají na farmě Netluky 9. ročník naučné stezky Příběh potravin - Věda na polích a ve stájích.

ing.Jiřina Kratochvílová

Veletrh vědy

Kdy: 6.-8.6.2019, PVA Expo Praha Letňany

Veletrh vědy je největší populárně naučná akce v ČR, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR.

Zabývá se vědou ve všech jejích podobách a nabízí svým návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů.

Akce prezentuje široké veřejnosti v jeden čas na jednom místě to nejzajímavější, co může česká věda nabídnout.

Cílem Veletrhu vědy je nejen popularizovat vědu, ale také podpořit nábor nových studentů, uplatnění absolventů a rozvoj pedagogů. Ve svých panelových diskusích se zamýšlí nad tématy současné společnosti a špičkového výzkumu. Díky rozsáhlému programu se stává komplexní událostí pro podporu vědy v ČR.

Vstup zdarma

ing.Jiřina Kratochvílová

Odpledne se čtyřlístkem - Muzeum hlavního města Prahy

Kdy: 11.5.2019, 14-17 hodin

Užijte si odpoledne s oblíbenou komiksovou čtveřicí. Doprovodný program k výstavě 50 let se Čtyřlístkem.

Program:

Setkání s autorem Čtyřlístku panem Jaroslavem Němečkem
Autogramiáda vlastních i zakoupených knih a časopisů
Setkání s postavami Čtyřlístku
Komentované prohlídky pro rodiče s dětmi do 10 let v 14:30 a 16:00 hod.

Jana Novotná

Hvězdy ve Hvězdě

Kdy: 25.-26.5.2019, 14-22 hodin

Hvězdně obsazený, nejlepší hudební open air festival na Šestce, v magickém prostředí před letohrádkem Hvězda.

V nabitém dvoudenním programu vystoupí Monika Absolonová, Václav Neckář & Bacily (Official), Ondřej Ruml, frontman skupiny Chinaski Michal Malátný s orchestrem divadla Semafor, Lenka Nová, Orchestr Ježkovy stopy, Václav Marek&Blue Star, nebo Big Band ústřední hudby armády ČR a další.

Letní kino - film Bohemian Rhapsody.

Jana Novotná

Dendrologická vycházka v areálu bohnické nemocnice

Kdy: 22.5.2019, 16.30-18hodin, sraz u Administrativní budovy PNB

Průvodce Mgr. Karel Pinkas

V rámci minulých dendrologických vycházek jsme již obešli všechny zajímavé stromy a keře, které rostou v areálu PNB. Letošní jarní vycházka bude proto prvou vycházkou opakovací. Budeme při ní obcházet dřeviny rostoucí v centru PNB. Některé z nich již sice budou po odkvětu (lísky, duby letní, topoly černé, většina javorů, javorovec, zlatice, dřín jarní, dřišťál obecný), ale mnohé listnáče a jehličnany právě pokvetou (jinan dvoulaločný, dřezovec trojtrnný, hroznovec hroznatý, kalina vrásčitolistá, smrky, borovice, jedle, ...) a jiné se k tomu budou teprve chystat (katalpy, lípy, kaštanovník, křídlatec, ...).

Z místa srazu se vydáme nejprve ke kostelu sv. Václava a ten obejdeme. Poté přejdeme k odd. č. 20, kde si mimo jiné prohlédneme hlavní dendrologickou atrakci PNB – liliovník tulipánokvětý. Před závěrem nás budou zajímat dřeviny rostoucí na svahu před Centrem krizové intervence. Nakonec se javorovou alejí vrátíme na místo srazu.

Samozřejmě, že na opakovací vycházce si budeme také opakovat. Znovu si probereme pojmy, jako jsou: naho a krytosemennost, primitivnost, květenství, hrozen, lata, vrcholík, dvounažka, tobolka, šách, a další.

Pavel Kulovaný

Podskalská celnice na Výtoni

Kdy: 18.-19.5.2019, 9-18hodin, Praha 2,Rašínovo nábřeží 412

Ministerstvo životního prostředí, hlavní město Praha, Muzeum hlavního města Prahy a společnost Medialogue pořádá dny otevřených dveří.

Pavel Kulovaný

Novomlýnská vodárenská věž

Kdy: 11.5.-12.5.2019, 9-18 hodin, Praha 1, Nové Mlýny 827/3A

Ministerstvo životního prostředí, hlavní město Praha, Muzeum hlavního města Prahy a společnost Medialogue pořádá dny otevřených dveří.

Pavel Kulovaný

Festival Ambasád

Kdy: 8.6.2019, 8.-18hodin

Již čtvrtý ročník Festivalu Ambasád, pořádaný městskou částí Praha 6 a Farmářskými trhy na Kulaťáku. Festival gastronomie a kultury zemí z celého světa Vám nabídne bohatou nabídku tradičních i exotických jídel a nápojů.

Festival se koná v prostoru konání Farmářských trhů na Kulaťáku od 8 do 18 hodin. Bohatý program zajištěn.

Pro návštěvníky je vstup na akci zdarma.

Jana Novotná

Asie vzdálená a blízká - náměstí Jiřího z Poděbrad

Kdy: 23.5.2019, 10-20hodin

Festival představí asijskou kulturu a tradiční asijskou gastronomii.

Pro děti bude připraven dětský koutek a na velkoplošné obrazovce se budou promítat reportáže z prezentovaných zemí.

Program:

hudební vystoupení
stánky se specialitami jednotlivých kuchyní nebo tradičními výrobky
sportovní vystoupení
workshopy
dílny pro děti
prezentace neziskových organizací
nabídky cestovních kanceláří

Vstup zdarma

ing.Jiřina Kratochvílová

Berounské hrnčířské trhy a Doba medová

Kdy: 4.-5.5.2019

Letošní téma trhů je :

Dřevo-hračky, loutky, dřevořezba! , loutky, dřevořezba!

Nabídka výrobců hrnčířského zboží je však zachována, je z čeho vybírat!

Marie Černá

Pohádkový les na Barrandově

Kdy: 4.5.2019, 10-17hodin

Chcete, aby se vaše děti skvěle bavily? Aby pomohly statečné Gerdě vysvobodit kamaráda Káje ze spárů Sněhové královny? Vezměte je s sebou v sobotu 4. května 2019 do ulice Lohninského na pražském Barrandově. Od 10 - 17 hodin zde pro vás Městská část Praha 5 a společnost Velká dobrodružství připravila Pohádkový les - Po stopách Sněhové královny na motivy známé pohádky Hanse Christiana Andersena.

Na kilometrové trase parkem budou na děti čekat herci v překrásných kostýmech a u nich budou děti na jednotlivých stanovištích plnit zapeklité úkoly. Pomohou děti zasytit hrachem starou vránu a princi pochytat splašené koně? Dokáží čarodějnici nasbírat dost pavouků na polévku a hodné babičce rozpustit zakleté rampouchy? Na startu u vstupu do parku vyfasují děti průvodní dopis, do kterého budou sbírat razítka. V cíli pak od kouzelné Sněhové vločky dostanou všichni malí poutníci krásný dárek. ¨ Doražte v jakémkoliv počasí. Budete se dobře bavit!

Pokud nechcete stát fronty, můžete se zaregistrovat na www.veldo.cz

Vstup zdama

Milena Černá

Česká televize Praha, Brno a Ostrava

Kdy: 8.5.2019, 9-18hodin

3 prohlídkové trasy + 1 bezbariérová

Z důvodu přípravy Událostí je poslední vstup na trasu Zpravodajství v 15.30 hodin.

Ve středu 8. května máte jedinečnou šanci si prohlédnout, kde a jak pro vás vznikají vaše oblíbené pořady. Kromě příležitosti podívat se do netradičních prostor České televize, kde pro vás chystáme oblíbené televizní pořady, na vás čeká den plný her, soutěží, vystoupení, písniček nebo setkání s vašimi oblíbenými moderátory a herci.

Venkovní program - v areálu České televize naleznete nejrůznější volně přístupná stanoviště, kde bude po celý den připraven tematický program za účasti oblíbených tváří České televize. I vy si jistě vyberete z naší bohaté nabídky, kterou vás bude po celý den provázet moderátorka Marcela Augustová.

Jana Novotná

Den s Máchou na Petříně

Kdy: 1.5.2019, 11-20hodin

Jako každým rokem je pořádán Den s Máchou na Petříně.

Těšit se můžete na pěvecké vystoupení, přednes Máje, spoustu soutěží o zajímavé ceny a rozmanitou nabídku jídla a pití. Nezapomínáme ani na ty nejmenší, pro které budou po celou dobu připraveny zábavné aktivity. Letos se program prodlouží o letní kino, kde budeme promítat krásný český film Kristián.

Vstupné na akci i letní kino je zdarma!

ing.Jiřina Kratochvílová

Mezinárodní den muzeí

Kdy: 18.5.2019

Každoročně na 18. květen připadá oslava Mezinárodního dne muzeí.

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Akce mohou probíhat v rámci jednoho dne, víkendu nebo celého týdne. Cílem je setkat se v muzeu na základě hesla « Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy.

Téma mezinárodního dne muzeí 2019 - Tradice v budoucnosti. Muzea vytvářejí a spravují rozsáhlé sbírkové fondy a jejich úkolem je uložené předměty zkoumat a zprostředkovávat veřejnosti.

V rámci Mezinárodního dne muzeí pořádají některá pražská muzea Den otevřených dveří a můžete je tedy ZDARMA navštívit - ale mnohá muzea se zapojují s programem především k Pražské muzejní noc.

V roce 2019 se v Praze připojí:
Národní galerie - 10.00 - 18.00hodin (vstup zdarma do sbírkových expozic)
Národní muzeum
Národní zemědělské muzeum - 9.00 - 17.00hodin

Jana Novotná

Český rozhlas

Kdy: 18.5.2019

Nahlédnout do tajů rozhlasového řemesla, setkat se s oblíbenými moderátory a užít si bohatý doprovodný program pro rodiny.

Narozeniny oslavíme Dnem otevřených dveří a bohatým hudebním a kulturním programem v Riegrových sadech.

Naposledy měli návštěvníci možnost nahlédnout do rozhlasové budovy na jaře loňského roku. Den otevřených dveří Českého rozhlasu začal úderem sobotní deváté hodiny ranní, kdy se první návštěvníci vydali na komentovanou prohlídku po rozhlasovém komplexu. Jejich kroky vedly studiovým domem, ve kterém největší vlnu zvědavosti vzbudila návštěva operativního pracoviště. Tam se posluchači od rozhlasových techniků dozvěděli nejrůznější zajímavosti z technického zákulisí a distribuce signálu, bez kterých by vysílání, tak jak je zná laická veřejnost, nebylo možné. Cesta návštěvníků dále pokračovala po vyznačené trase až do budovy Vinohradská 12, kterou lemoval doprovodný program jak stanic, tak i útvarů Českého rozhlasu.

Den s Českým rozhlasem v Riegrových sadech
Hudební a kulturní program, skvělé jídlo a zábava nejenom pro děti. Narozeninový den Českého rozhlasu bude pokračovat pestrým programem a koncerty v nedalekých Riegrových sadech. Na dvou hudebních scénách vystoupí například Aneta Langerová, Tata Bojs se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pokáč nebo Pískomil se vrací.

HLAVNÍ SCÉNA
Atletický stadion TJ Sokol Praha Královské Vinohrady

19.00 – 20.00 Aneta Langerová s kapelou
20.30 – 22.00 Tata Bojs a Symfonický orchestr Českého rozhlasu MALÁ SCÉNA
příjezdová cesta k TJ Sokol Praha Královské Vinohrady

13.00 – 14.00 Rádio Junior
14.00 – 15.00 Pískomil se vrací
15.00 – 16.00 Rytmická oslava s Tokhim
16.00 – 17.00 Pokáč
17.00 – 18.00 Radio Wave - DJs pořadu Volej
18:00 – 19:00 Zuzana Fuksová a její DJ set

Pro děti bude připraveno loutkové a hrané divadlo, rozhlasová bojovka a dětské kreativní dílny. O dětskou zábavu se postarají také chodci na chůdách a Rádio Junior se svým zábavným programem.

Jana Novotná

Army day

Kdy: 15.5.2019, 10-19hodin

Čtvrtý ročník úspěšné akce pro malé i velké.

I letos se můžete těšit na program nabitý adrenalinem, akcí a emocemi.

Interiér obchodního centra Atrium Flora i nejbližší okolí se bude hemžit vojenskou technikou více i méně známou. Chybět nebude transportér PANDUR, samohybná kanónová houfnice DANA, slaňování speciálních jednotek, prezentace Hradní stráže, pyrotechničtí roboti, a řada dalšího.

Letos poprvé bude u Atria Flora i 50tunový tank T-72M4CZ.

Petr Hodinář

Věnujte vysloužilý elektrospotřebič Národnímu technickému muzeu.

Máte doma muzejní kousek? Věnujte jej Národnímu technickému muzeu.

V rámci úspěšné oboustranně přínosné mnohaleté spolupráce s kolektivním systémem ELEKTROWIN jsme se rozhodli i v tomto roce spustit soutěž „Máte doma muzejní kousek“. Soutěž s celorepublikovou působností pomůže rozšířit informaci o možnosti nabídnout svůj vysloužilý spotřebič do sbírek Národního technického muzea. I v letošním roce bude trvání soutěže rozloženo do zbytku stávajícího roku.

Dárci mohou vyhrát
Soutěž byla vyhlášena 1. 4. 2019 a byly stanoveny tři termíny vyhodnocení jednotlivých etap, a to 30. 6., 30. 9. a 31. 12. 2019. V každé etapě vybere kurátor 5 spotřebičů s nejvýznamnějším přínosem pro sbírky NTM. Majitelé těchto spotřebičů získají od ELEKTROWINU poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 500,- Kč. Za každý spotřebič zařazený do sbírek NTM získá jeho majitel na základě uzavřené darovací smlouvy dvě čestné vstupenky do muzea pro dvě osoby s půlroční platností. Navíc na konci roku 2019 bude kurátorem NTM vybrán nejpřínosnější spotřebič, který byl zařazen do sbírek a jeho majitel získá od ELEKTROWINU poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5 000 Kč.

Jak soutěžit
Pokud i vy máte doma starý domácí spotřebič a rádi byste jej věnovali muzeu, stačí udělat pár jednoduchých věcí. Vyfoťte jej, doplňte jeho popis – odhadované stáří, stav, dochované příslušenství, případně další informace (manuál, návod, prodejní doklad apod.) a zašlete emailem na adresu muzejni.kousek@elektrowin.cz

Pavel Kulovaný

Vítání ptačího zpěvu

Kdy: 1.-5.5.2019

Česká společnost ornitologická zve všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.

V Praze bude několik míst, kam se můžete vypravit

Praha 5 – Stodůlky
Sraz ve středu 1. 5. v 7:00 před klubem Mlejn. Seznámení s ptačími obyvateli pražského sídliště a jeho blízkého okolí. Vede: Jiří Novák (tel.: 773 784 835, jiri.n.53@gmail.com).

Praha 6 – obora Hvězda
Sraz v neděli 5. 5. v 5:00 ráno u letohrádku Hvězda. Vede: Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, jan.reznicek@volny.cz).

Praha – Dubeč, retenční nádrž Slatina
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:35 hod. u autobusové zastávky Škola Dubeč (autobusy č. 240 a 111). Čeká nás tradiční vycházka okolím Dubče a Slatiny s poslechem ptačího zpěvu a pozorováním přítomných opeřenců, vyjde-li počasí i ukázka kroužkování přímo na břehu nádrže. S sebou dobrou náladu, dalekohled a pro jistotu i pevné boty do terénu a nepohody. Vycházku vedou: M. Brožová, L. Hlaváčová, V. Osoba, V. Štancl. Praha – Hrnčíře

Vycházka za ptáky zemědělské krajiny.
Sraz sobotu 4. 5. v 8:00 na autobusové zástavce Hrnčířský hřbitov (směr na Kunratice). Projdeme se PP Hrnčířské louky a okolo soustavy rybníků mezi Šeberovem a Hrnčíři. Účastníci se mohou těšit například na čejky, skřivany, koroptve a na zajímavé rostliny, na které narazíme na loukách a březích rybníku. S sebou dalekohledy, oblečení a obuv do terénu, svačinu a hlavně dobrou náladu. Pořádá spolek Zvonečník a Česká společnost ornitologická, vede Jindra Sedláček (tel.: 737 332 989, jindrasedl@volny.cz).

Praha – Komořany
Znáte krále pěvců? Víte, kdy zpívá? A je to opravdu nejlepší pěvec? Tyto a mnohé další otázky Vám zodpovíme na naší „Noci slavíků“. Večernímu koncertu slavičích hlasů budeme naslouchat v PP Modřanské a Komořanské tůně a v okolí Vltavy. Sraz v pátek 3. 5. ve 20:15 na autobusové zastávce Komořany. S sebou baterku, terénní obuv a hlavně dobrou náladu. Vycházka se koná jen za vhodného počasí tj. bez deště a silného větru. Pořádá spolek Zvonečník a Česká společnost ornitologická, vede Jindra Sedláček (tel.: 737 332 989, jindrasedl@volny.cz).

Praha Žižkov – park Vítkov
Sraz v sobotu 20. 4. v 7:00 na Tachovském náměstí, u tunelu do Karlína. Procházka parkem s prohlídkou zajímavých lokalit, ukázka kroužkování s odborným výkladem. Vede: Michal Ďuríček (michal.duricek@gmail.com). Zájemce prosíme o registraci na uvedeném e-mailu.

Jana Novotná

Jarní akce Sisyfa

V sobotu 4. 5. 2019 se bude konat 3. ročník Pochodu za vědu 2019 a přednáškové odpoledne v rámci celosvětové akce March for Science. Tento den připadá na Den Star Wars (May the Force be with you = May the Fourth). V čem přijdete na pochod tedy necháváme čistě na Vás. Přednáškové odpoledne probíhající v Akademii věd České republiky, Národní 3, Praha 1, bude mít dvě sekce: českou a anglickou. Letošním tématem bude Globální změna klimatu.

Akcí March for Science ale květen nekončí. Můžete se těšit na slet skeptiků, který se pořádá každoročně pod názvem Skeptikon. Skeptikon se tentokrát bude konat 17. - 19. 5. 2019 v Karlových Varech. Program začne v sobotu 18. 5. ve 13:30 v prostorách Hvězdárny Františka Krejčího, K letišti 144, Karlovy Vary – Hůrky http://astropatrola.cz/. Na úvod se seznámíme s činností hvězdárny a výstupy odborné činnosti zdejších pracovníků, následovat bude přednáška Jiřího Grygara na téma Mnohopásmová astronomie. Dále vystoupí Leoš Kyša se svou přednáškou Média, manipulace, falešné zprávy a konspirační teorie včera a dnes ve světle vědy. Přivezeme s sebou také profesionálního mentalistu a hypnotizéra Jakuba Kroulíka, který Vám představí Paranormální výzvu. Ale to zdaleka nebude vše, proto doufáme, že s námi zůstanete ideálně až do neděle 19. 5., kdy nás bude čekat komentovaná prohlídka krásnými Karlovými Vary.

Na všechny akce můžete přijít, aniž byste se museli předem registrovat. Pouze Skeptikon vyžaduje přihlášení pro ty, kteří v Karlových Varech nebydlí. Vzhledem k tomu, že jsou Karlovy Vary velice lukrativním městem, tak prosíme, abyste neotáleli s rezervací noclehů. My osobně můžeme poskytnout jen omezený počet lůžek, proto kdo má zájem bydlet pod jednou střechou s námi, pište na mail: Pierzynovaa@gmail.com.

Pavel Kulovaný

Brány památek dokořán

Města připravují zajímavé prohlídky, koncerty, přednášky

Vyberte si podle města které chcete navštívit.

Pavel Kulovaný

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Přírodní rezervace v Čechách a na Moravě

Zajímavá mapka, která ukáže přírodní rezervaci a informace o té rezervaci, která vás zajímá.

ing.Jiřina Kratochvílová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]