Zábava

Vaše příspěvky - období: červen 2018

XVI. všesokolský slet

Kdy: 1.-6.7.2018

XVI. všesokolský slet proběhne v Praze od 1. do 6. července a nabídne nejen programy hromadných cvičení v EDEN Aréně, ale i mnoho dalších sportovních a kulturních akcí.

ing.Jiřina Kratochvílová

Festival Za dveřmi

Kdy: 16.-19.7.2018

Desátý ročník letního festivalu pouličního divadla bude opět probíhat v areálu Výstaviště Praha a také v centru města.

Jako každý rok se bude lítat ve vzduchu, tančit na chůdách, zpívat a muzicírovat!

Každá vteřina umění na ulici je tak vzácná, umí překvapit a potěšit. Festival Za dveřmi přináší těchto nedocenitelných okamžiků nespočet, přináší je dětem i dospělým, domácím i turistům - protože pouliční divadlo nezná limitů jazyka či věku.

Pavel Kulovaný

Cesta za pokladem Mumií

Kdy: 29.6.-22.7.2018

Poslední den školy se blíží, proto organizátoři světové výstavy připravili speciální akci pro děti, která bude bavit i dospělé. Projděte se dobrodružnou stezkou, odhalte tajemství mumií a získejte bájný poklad mumií. Děti se samými jedničkami prožijí dobrodružství zdarma, ostatní děti dostanou hezký dárek. To vše až do 22. července, kdy výstava v Česku končí.

Od soboty 23. června je výstava rozšířena o dětskou Cestu za pokladem Mumií. Na té se děti hravým způsobem dozví zajímavé informace, vyplní zábavný kvíz a odhalí tajemné heslo, které je dovede k pokladu. Navíc jim zůstanou velké desky se spoustou doplňujících hádanek a obrázků, které si budou moci vyplnit doma.

Od 31. června pak přiveďte svoje děti s aktuálním vysvědčením, a jsou-li na něm samé jedničky má dítě vstup zdarma. Ty děti, které tak skvělých výsledků nedosáhly, nemusí být smutné. Všechny děti, které přinesou vysvědčení, a jejich rodič uzná, že je dobré, dostanou dárek z výstavy.

Výstava Mumie světa je jedinečný projekt, který má v Praze svoji evropskou premiéru. Na ploše více než 2000 metrů se vy i vaše děti můžete vydat zpět do daleké minulosti a díky originálním exponátům nahlédnout do životů lidí z různých epoch a oblastí světa včetně Evropy, Jižní Ameriky nebo starověkého Egypta. Tisíce let staré exponáty zapůjčené ze světových muzeí vám odhalí pohřební rituály několika kontinentů. Celou výstavou vás provede zvukový průvodce – audioguide, který vám poskytne mnoho dalších zajímavých informací.

Akce vysvědčení na výstavě platí od posledního dne školy do konce výstavy, tedy do 22. července 2018. K návštěvě Mumie světa doporučujeme si vyhradit přibližně 2,5 hodiny.

Pavel Kulovaný

14.7. Festival Jižní Ameriky v Náprstkově muzeu

Kdy: 14.7.2018, 12-18 hodin

Další festival bude zaměřený na poznávání Jižní Ameriky!

Čekat na vás budou workshopy a ukázky tanců a bojového umění, ochutnávky jihoamerických gastronomických specialit, výtvarné dílny pro děti i dospělé, přednášky s promítáním a mnoho dalších aktivit.

Vstupné na doprovodný program zdarma

ing.Jiřina Kratochvílová

Indický festival vozů Ratha-Yatra

Kdy: 15.7.2018

Ulice Prahy opět zaplaví pestrobarevná sárí, ve víření bubínků budou znít indické melodie, vůně exotických koření zlákají návštěvníky k ochutnávce pro Evropana netradičních pokrmů. Ratha-Yatra není jen tak obyčejná přehlídka líbivé indické kultury; je to především duchovní svátek. V Indii se slaví již několik tisíciletí jako připomínka cesty Božstev do chrámu. Proto také při tomto festivalu hraje hlavní roli velký, bohatě zdobený vůz, který účastníci festivalu i náhodní kolemjdoucí vlastními silami potáhnou ulicemi Prahy.

Festival barev, hudby a tance má přátelskou, rodinnou atmosféru, a je velice vhodný pro rodiny s dětmi.

Vstup na festival je zdarma, stejně jako ochutnávka indických jídel.

Průvod začíná ve 12.00 hod. - a je veden po lokalitách Prahy 1: nám. Republiky, Králodvorská, Celetná, Staroměstské nám., Železná, Ovocný trh, Havířská, Na Příkopě, Václavské nám., Na Příkopě, Havířská, Ovocný trh, Celetná, nám. Republiky

Další program na nám. Republiky, pěší zóna u vchodu do metra směrem k Celnici startuje v 15.00 hod.

Petr Starý

Sabor Latino Praha 2018 - na Náměstí Republky

Kdy: 5.-8.7.2018

Festival latinsko-americké kultury a gastronomie

Živá hudba v rytmu salsa, cha-cha a bachata, mexické mariachi, argentinské tango, brazilská samba, indiánský folklor z And, workshopy tance, řemeslné a výtvarné dílny, tradiční jídlo a nápoje, exotické šperky, talismany, stylové oblečení, interiérové doplňky a folklorní hudební nástroje! Země Mexiko, Kuba, Kolumbie, Argentina, Ekvádor, Chile, Peru a Bolívie s námi procestujete za čtyři dny!

Koncerty v rytmu salsa, cha-cha, bachata, bolero, merengue, rumba, cumbia
Kapely Caribe, Latin Soul, La Familia, Encuentro a další mexické mariachi s kapelou Mariachi Azteca de Praga

Aztécký rituální tanec, indiánský folklor z Peru, Bolívie, Ekvádoru, Argentiny a dalších zemí andské oblasti s Kapelou Encuentro a jejími hosty argentinské tango a brazilská samba napříč kulturami a žánry, workshopy tance.

Ochutnáte to nejlepší z tradičních jídel a nápojů zemí: Mexiko, Kuba, Venezuela, Kolumbie, Argentina, Chile, Peru, Bolívie
Uvidíte rukodělné výrobky z Latinské Ameriky: šperky, interiérové a módní doplňky, hudební nástroje
Výtvarné, hudební a taneční dílničky pro děti zdarma

Petr Starý

Oslavy dne ozbrojených sil na Pražském hradě

Kdy: 27.6.2018, 10-16 hodin

Přijďte si připomenout historickou událost, na jejíž počest se dnes slaví Den ozbrojených sil a zároveň se přesvědčit o umu a profesionalitě současných vojáků.

Hradní stráž a Hudba Hradní stráže a Policie České republiky připravily oslavy Dne ozbrojených sil, který se v České republice slaví od roku 2002. Oslavy Dne ozbrojených sil připomínají historickou událost z 30. června 1918. Při slavnostní přehlídce československé brigády ve francouzském městě Darney potvrdila Francie právo Čechů a Slováků na samostatný stát.

Program oslav Dne ozbrojených sil:

Expozice historických a současných motocyklů Hradní stráže

Místo: III. nádvoří Pražského hradu (západní část)
Čas: 10.00 – 16.00
K vidění budou současné, ale i historické motocykly Hradní stráže, které jsou zapůjčené ze soukromé sbírky pana Pavla Krotila. Tyto motocykly se používaly a používají k slavnostním doprovodům oficiálních státních návštěv.

Přehlídkové vystoupení jednotek Hradní stráže a koncert Hudby Hradní stráže a Police ČR

Místo: III. nádvoří Pražského hradu
Čas: 13.30 – 14.45 hod.
Motocyklová a přehlídková jednotka Hradní stráže vám předvede to nejlepší co v nich je. Vojáci vám ukáží strhující choreografii, jak synchronizovaně se pohybujících motocyklistů, tak i rázně pochodující jednotky ve slavnostních uniformách.
K vidění budou do detailů propracované cviky s puškou, které se tvrdě nacvičují právě pro tuto příležitost, ale i pochod jednotky včetně cviků, které jsou součástí ceremoniálů uvítání oficiálních státních hostů na Pražském hradě.
Celkový dojem umocní i trojice jezdců v historizujících stejnokrojích přivážející historickou standartu prezidenta republiky na koních z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Hudba Hradní stráže a Policie České republiky, která zabezpečuje hudební produkci nejenom při oficiálních státních aktech, připravila koncert s neopakovatelnou atmosférou, kterou si budete moci vychutnat s dominantou Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha za vašimi zády.

Vstup na uvedené akce je zdarma

Jana Novotná

Prohlídky nádražních salónků

Kdy: od 30.6. až do 29.12.2018, 10-17 hodin

České dráhy také oslavují 100. výročí vzniku Československa.

Na hlavním i Masarykově nádraží si mohou zájemci prohlédnout historické nádražní salonky.

Každou poslední sobotu v měsíci až do konce letošního roku, tj. od 28. dubna až do 29. prosince 2018. Otevřené budou vždy od 10 do 17 hodin a každou celou hodinu od 10 do 16 hodin budou připravené komentované prohlídky.

Návštěvníci si tu prohlédnou nejen architektonicky cenné interiéry, ale také historické fotografie obou nádraží..

Kromě možnosti prohlédnout si nádražní salonky na dvou nejdůležitějších pražských nádražích připravuje národní dopravce také další projekty, kterými připomene významné jubileum.

Jana Novotná

Komentovaná prohlídka Stromovky a Rudolfovy štoly

Kdy: 17.6. a 21.6.2018

Prosíme zájemce, aby svou účast předem nahlásili na čísle 777 358 375 nebo na e-mailu: makrlik@lesy-praha.cz

Kapacita komentovaných prohlídek je omezená.
17.6. 10 - 12 hod. 21.6. 17 - 19 hod.

A protože tato 750 let stará parková dáma svůj velký dárek v podobě dvou nových elektro aut dostala už v březnu, je na čase obdarovat také její návštěvníky. Lesy hl. m. Prahy, které mají Stromovku ve své péči, pro vás připravily 2 komentované vycházky po stopách historie, parkových úprav i botanických skvostů parku. Při této příležitosti pro vás otevřeme k nahlédnutí i Rudolfovu štolu, která sloužila k napájení rybníků v parku vodou z Vltavy.

Všechny prohlídky budou začínat před Šlechtovou restaurací.

V neděli 17. června se sejdeme v 10:00 hodin a ve čtvrtek 21. června vás budeme čekat v 17:00 hodin.

Akce je zdarma.

Jana Novotná

Pražský festival sportu a volného času

Kdy: 16.-20.6.2018, 9-18 hodin

První ročník Pražského festivalu sportu a volného času se uskuteční na Letné.

Letenská pláň při ulici Milady Horákové patřit sportu především pro děti, které si zde mohou vyzkoušet, pod dohledem odborných trenérů, celou škálu sportovních a volnočasových aktivit - tradičních i nových.

Pro všechny účastníky, malé i velké, bude připraven také bohatý doprovodný program plný hudby, tance i divadla.

Přijďte oslavit konec školního roku a příchod prázdnin nevšedními zážitky, které nabídne Pražský festival sportu a volného času.

Vstup je pro všechny návštěvníky zdarma!

Pavel Kulovaný

Rostlinná štafeta č. 6

Kdy: 21.6.2018, 16-19 hodin

Kde: prodejna Zahrada na niti, Školská 7, Praha 1 (akce se koná před prodejnou na chodníku)

Setkání, z něhož si můžete přinést zajímavé i běžné rostliny, a to zcela zdarma.

Už v 6. kole rostlinného večírku, kde si opět vyměníme svoje nechtěné výpěstky za nechtěné výpěstky někoho jiného.

Vítány jsou i semínka, řízky, sazenice a vlastně jakékoliv rostliny, ať už pokojovky nebo ty zahradní!

ing.Jiřina Kratochvílová

Slavnost Cideru

Kdy: 15.-17.6.2018, Smíchovská náplavka

Slavnost Cideru si za tři roky úspěšné existence vydobyla své pevné místo v kalendáři každého správného mošťáka, moštandy i moštěte.

Gurmáni, gastrologové a všichni kvasiči dobře vědí, že se na Smíchovské náplavce koná největší zkvašená akce roku.

Pavel Kulovaný

"Osudové osmičky"

Kdy: 23.-24.6.2018, 10-17 hodin

Tradiční doprovodná akce ke stálé expozici Příběh Pražského hradu - 29. dětský víkend s názvem "Osudové osmičky".

Pro děti a jejich rodiče bude v exteriérech Pražského hradu připraveno 6 úkolů.

Start a cíl na severním palácovém dvorku (před vstupem do stálé expozice Příběh Pražského radu) - zde bude probíhat i doprovodný program: šermíři, výtvarná dílna, ukázky řemesel.

Vstup volný.

Jana Novotná

Cvičení jógy na Portheimce

Kdy: 13.6.2018 - 12.9.2018

Pod vedením profesionálních lektorek z Jóga Anděl si můžete zdarma vyzkoušet každou středu (za příznivého počasí) mezi 18. – 20. hodinou různá sportovně relaxační cvičení.

Lekce není nutné rezervovat, kapacita parku je velká.

Podložky si vezměte vlastní.

Převléci se můžete naproti v OC Nový Smíchov nebo přijďte již ve cvičebním úboru.

ing.Jiřina Kratochvílová

"Zažij Mexiko"

Kdy: 13.6.2018, 8-20 hodin

Na jeden den se promění pěší zóna Anděl v Mexiko.

Festival "Zažij Mexiko" představí mexickou kulturu, tradice a gastronomii.

Projekt pořádá Food Event, s.r.o. za podpory mexické ambasády a MČ Praha 5.

Pavel Planeta

Národní zemědělské muzeum - Zemědělský den

Kdy: 7.6.2018, 9-17 hodin

Národní zemědělské muzeum proto ve spolupráci se Zemědělským svazem ČR v rámci projektu Zemědělství žije! připravilo na 8. červen speciální program, který provede návštěvníky jednotlivými zemědělskými obory a představí zemědělství a jeho podoby v dobách minulých i v aktuální současnosti. Zemědělství je tu odpradávna. Bez zemědělství by nebyl člověk živ, neměl by co jíst, nemohl by se šatit a neměl by kde bydlet.

Hlavní osou celého programu bude speciální naučná stezka pro malé i velké, při níž formou her a poznávacích soutěží zabloudíte do tajů chovu jednotlivých druhů hospodářských zvířat, rostlinné výroby, ale i potravinářství či mechanizace. Poznáte mnoho plemen skotu, zjistíte, čím se živí krávy či prasata, jaká vejce snáší drůbež, jaké v dnešní době pěstujeme plodiny a z čeho se vyrábí potraviny.

Naučná stezka se čtrnácti stanovišti bude připravena pro školy od 9 hodin, pro veřejnost pak od 13 hodin.

Pro všechny návštěvníky je připraven malý dárek.

Jana Novotná

Buquoyský palác -

Kdy: 22.6.2018, 11-22 hodin

Buquoyský palác - budova Velvyslanectví Francie, Velkopřevorské náměstí 2, Praha 1

Také v letošním roce můžete navštívit Buquoyský palác, který je sídlem francouzského velvyslanectví v Praze již od roku 1919.

Den otevřených dveří je jedinečnou příležitostí prohlédnout si tento skvost barokní architektury, dochovaný ve stejné podobě jako v době svého vzniku.

Spojeno s oslavou příchodu léta v zahradách paláce stánky s francouzskými specialitami

Večer koncerty pro širokou veřejnost zdarma

Jana Novotná

Lichtenštejnský palác na Kampě

Kdy: 5.7.2018, 10-16 hodin

Úřad vlády ČR zpřístupní veřejnosti Lichtenštejnský palác na Kampě u příležitosti státního svátku Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Jeden z nejkrásnějších a nejrozsáhlejších pražských paláců v současné době používá Úřad vlády ČR k reprezentačním účelům. V apartmánech umístěných ve druhém patře pobývali při návštěvě Prahy například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. Přízemní sály a salonky slouží k pracovním a přátelským setkáním.

ing.Jiřina Kratochvílová

Polský den: piknik v zahradách

Kdy: 16.6.2018, 13-210hodin

Zahrady Velvyslanectví Polské republiky, Valdštejnská 153/8, Praha 1

V červnu se opět otevřou pro veřejnost krásné zahrady polského velvyslanectví přímo pod Pražským hradem.

Čekají vás koncerty, program pro děti, kulinářské zážitky, soutěže a prezentace polských měst a regionů. Přijďte si poslechnout zajímavou hudbu a ochutnat polské speciality nebo zkrátka strávit příjemné odpoledne s rodinou a přáteli.

Pavel Kulovaný

Víkend otevřených zahrad

Kdy: 9.-10.6.2018

Svátek otvírání zahrad veřejnosti.

Lidem mají možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem. Veřejnost se při této příležitosti může seznámit s různými přístupy péče o zeleň a získat tak nový pohled na její funkci a význam v životě.

Cílem je tedy zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech formou komentovaných prohlídek nebo případně dalšího doprovodného programu. Představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání.

Tradičně se v Praze připojuje zahrada Strakovy akademie, Trojský zámek, Klášterní zahrada benediktinského opatství nebo Palácové zahrady pod Pražským hradem. Každoročně lze také navštívit zajímavé soukromé zahrady a nebo zahrady v okolí Prahy - seznam průběžně aktualizovaný najdete později ZDE.

Většina zahrad je přístupna ZDARMA. Víkend otevřených zahrad ale neznamená otevřených zdarma. Myšleno je spíše otevření běžně nepřístupných míst. Výše vstupného je tedy vždy na majiteli. Z pražských objektů se vstupné platí v Palácových zahradách pod Pražským hradem.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě.

Jana Novotná

Hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně

Kdy: 5.6.2018, od 10hodin

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně. Repliky této unikátní berounské keramiky je možné zakoupit v městském informačním centru na Husově náměstí.

V dnešní době se v Berouně staly tradicí již každoročně pořádané Hrnčířské trhy a Jarní hrnčířské a řemeslné trhy, na kterých návštěvníci najdou nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí.

Jana Novotná

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč:5.7., 28.9., 28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Volné vstupy

Navštivte velmi užitečné stránky kde najdete vyčerpávající informace  o volných vstupech  na kulturní, sportovní a další společenské akce.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]