Zábava

Vaše příspěvky - období: duben 2018

Svatojánské slavnosti NAVALIS

Kdy: 15.5.2018

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku - 15. května.

V roce 2018 to bude již po 290. a v novodobé historii po 10., kdy se uskuteční v Praze vodní barokní Svatojánské slavnosti NAVALIS.

V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show.

Tento rok přijede na pražské svatojánské slavnosti nejúspěšnější benátská veslařka Anna Campagnari a doprovodí ji sedmnáctimetrové benátské gondoly, které kvůli pražským slavnostem vůbec poprvé v historii opustí Itálii. Campagnari je nejen úspěšnou veslařkou na gondolách, mnohokrát zvítězila ve slavné benátské regatě, ale je také známou autorkou ručně malovaných praporů. Jeden takový namalovala i pro pražské slavnosti.K vidění bylo velké množství atrakcí.

Na tradici barokních slavností se navázalo v roce 2009 obnovenými Svatojánskými slavnostmi. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají již svůj pevný scénář – slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem.

Každý ročník pak bývá doplněn o další speciální akce – koncerty, nešpory, gondoliéry, regaty dračích lodí a mnohé další.

Pavel Kulovaný

Asie vzdálená a blízká - náměstí Jiřího z Poděbrad

Kdy: 24.5.2018, 10-21 hodin

Festival asijské kultury

hudební vystoupení stánky se specialitami jednotlivých kuchyní nebo tradičními výrobky
sportovní vystoupení
workshopy
dílny pro děti
prezentace neziskových organizací
nabídky cestovních kanceláří

Festival představí asijskou kulturu a tradiční asijskou gastronomii. Pro děti bude připraven dětský koutek a na velkoplošné obrazovce se budou promítat reportáže z prezentovaných zemí.

Jana Novotná

150 let od položení základního kamene Národního divadla

Kdy: 13.5.2018

Happening na náměstí Václava Havla — rekonstrukce historických událostí — položení základního kamene.

Desítky kostýmovaných komparsistů.
Postavy členů Sboru pro založení Národního divadla. Dobrovolní hasiči, členové Sokolské jednoty, lidové muziky.

Pamětní mince, slavnostní razítko, příležitostné dobové tisky, odhalení bronzové busty jednoho z iniciátorů myšlenky založení Národního divadla Karla III. Schwarzenberga.

Dotisk komiksu o založení Národního divadla, vystřihovánky budovy, pexeso, pohlednice.
Literární soutěž na téma významné historické události.

Z budovy Nové scény bude probíhat živé vysílání Českého rozhlasu.

Jana Novotná

Pohádkový les v Ďáblickém háji

Kdy: 16.5.2018

Osmička pro rodinu zve srdečně všechny děti, jejich rodiče i prarodiče na procházku lesem plným překvapení.

Start v Ďáblickém háji – Vozovna Kobylisy
10:00 – 12:00hodin
14:00 – 17:00hodin

v 16:00 poslední start

Děti dostanou pohádkovou startovací kartu
cestou potkají tvořivé dílny půjdou po vyznačené trase i s rodiči, kde na jednotlivých pohádkových stanovištích budou plnit rozmarné úkoly s pohádkovou tématikou
děti si vyrobí staročeské těsto na LOKŠE a na ohýnku si je sami upečou
klauni
odlévání sádry
žonglování
diabolo
v cíli bude děti čekat za odměnu – pohádkový poklad

Vstupné zdarma

Součástí akce bude sbírka drogérie pro Klokánek. Na start můžete přinést drogérii pro Klokánek. (prací gely, aviváže, čistící a desinfekční prostředky, dětskou kosmetiku, pleny velikost 5-6, Bepanthen)

ing.Jiřina Kratochvílová

60 let PIS - v sobotu ve Staroměstské radnici a v neděli na Vyšehradě

Kdy: 12.5. - 13.5.2018, sobota ve Staroměstské radnici a v neděli na Vyšehradě

Pražská informační služba – Prague City Tourism si připomíná 60 let od svého vzniku. Přijďte slavit s námi! Zveme Vás na víkend poznávání Prahy, při kterém se budete dobře bavit v sobotu ve Staroměstské radnici a v neděli na Vyšehradě.
Vše za symbolické vstupné 20,- Kč / osoba. Na každého účastníka čeká milé překvapení v podobě malého dárku.

SOBOTA 12. KVĚTNA – STAROMĚSTSKÁ RADNICE

Staroměstská radnice dětem (9.00 a 11.00)

Mimořádná prohlídka věnovaná nejmenším návštěvníkům. Děti čeká audience u českého krále Jana Lucemburského. S kupcem Wolflinem pak založí Staroměstskou radnici, zatímco jejich rodiče budou odpočívat ve středověké krčmě.
POZOR – dítě či skupinu dětí smí doprovázet pouze jeden rodinný příslušník.
Staroměstská radnice ve středověku (13.00, 13.45, 14.30 a 15.15)
Mimořádná prohlídka nejstarších prostor Staroměstské radnice s programem. Navštívíme gotické síně i bývalou šatlavu a za doprovodu hudby sestoupíme do románského suterénu radnice. Zažijeme setkání se svéráznou šenkýřkou a zakusíme hrůzu středověkého žaláře.
POZOR – akce je určena dospělým návštěvníkům.

Staroměstská radnice v moderní době (16.00, 17.00, 18.00 a 19.00)
Poznejme osobnosti a události Staroměstské radnice 19. a 20. století. Na speciální prohlídkové trase navštívíme novodobé reprezentační sály i řadu běžně nepřístupných prostor. Prohlédneme si interiéry východního křídla radnice, užijeme si netradiční vyhlídky na Staroměstské náměstí a sestoupíme do tajuplného podzemí radničních domů na Malém náměstí. Čeká nás povídání o PIS i zábavný kvíz, odkud ti nejbystřejší neodejdou s prázdnou.
POZOR – akce je určena dospělým návštěvníkům.

NEDĚLE 13. KVĚTNA – VYŠEHRAD (ulice V Pevnosti mezi Leopoldovou a Cihelnou branou)
Vyšehrad a jeho legendy anebo Jak Šemík Horymíra zachránil - akce pro děti (10.00, 10.30, 14.00 a 14.30)

Víte, jak Šemík zachránil Horymíra a odkud skočil, aby přeplaval Vltavu? Pojďte s námi poznat slavný a bájemi opředený Vyšehrad! Povídat si budeme o jeho spletité historii, když tady bylo hradiště a sídlo českých králů. Dozvíte se, jak vypadala vojenská pevnost. Ukážeme si nejstarší pražskou rotundu sv. Martina i hrobku Slavín, kde odpočívají velikáni českého národa. Zjistíte, kdo obýval Vyšehrad jako první a co vlastně řekla kněžna Libuše. Krásné výhledy na Vltavu nám připomenou také bájného rytíře Horymíra a jeho věrného Šemíka, který mu svým skokem do Vltavy život zachránil. Na závěr Vás čeká malý kvíz a také dárek.
Vyšehrad, nejen místo legend a mýtů - akce pro dospělé (11.00, 13.00 a 15.00)
Prohlídka Vyšehradu představí nejvýznamnější památky této překrásné lokality, odkud je jeden z nejhezčích pohledů na Prahu. Jednotlivé objekty si připomeneme v souvislosti s historickým vývojem celého areálu, který byl knížecí a královskou rezidencí, ale také významnou pevností. Neopomeneme stařičkou rotundu sv. Martina ani monumentální baziliku sv. Petra a Pavla s přilehlým hřbitovem, o jehož celonárodním významu si budeme vyprávět. Ukážeme si nejkrásnější výhledy z hradeb Vyšehradu a neopomeneme zmínit bájné pověsti a legendy.

Pavel Kulovaný

Dny Vídně v Praze

Kdy: 14.- 15.5.2018

14. a 15. května budou v rámci konference na Staroměstské radnici experti z obou měst diskutovat o tématech jako jsou smart city strategie měst, start-upy, moderní komunikace ve městě, sdílená ekonomika, městské holdingy, inovativní čtvrti a plánování měst nebo kvalitní veřejný prostor a jeho kulturní dimenze. Konference je zdarma přístupná veřejnosti. Diskutovat se bude nad tématy jako plánování chytrých měst a koncepce "smart city", problematika sdílené ekonomiky v cestovním ruchu, podpora start-upů a inovací ve městech, zakládání městských holdingů, kultura ve veřejném prostoru či komunikace města s občany prostřednictvím aplikací. Zatímco se v dopoledních blocích jednotliví spíkři nejprve zaměří na zhodnocení situace ve svých městech, je cílem odpoledních workshopů navrhnout konkrétní kroky a projekty, na kterých by obě města mohla participovat.

Vedle již zmíněných témat bude Vídeň s Prahou řešit i problematiku AIDS v obou městech. Workshopu, na kterém budou participovat odborníci z obou měst, se účastní i Česká společnost AIDS pomoc.

V pondělí, 14. května, od 18.00 bude na Staroměstské náměstí tradiční vídeňský Heuriger, tedy typický vídeňský vinný šenk, kde se mohou těšit na víno z vídeňského městského vinařství Cobenzl a na typické vídeňské pochutiny. O hudební doprovod se postará tradiční vídeňské hudební uskupení Attensam Quartett. Výtěžek z této akce půjde na podporu charitativní organizace "Debra", která pomáhá lidem s onemocněním motýlích křídel.

Celý program Dnů Vídně v Praze včetně informací k registraci na konferenční dny je k dispozici na internetových stránkách organizátora Dnů Vídně v Praze, kterým je Zahraniční kancelář města Vídně v Praze.

Jana Novotná

Open House

Kdy: 19.5.-20.5.2018

Poznejte své město prostřednictvím prohlídek, přednášek, workshopů...

Světoznámý festival architektury Open House, který probíhá již v mnoha městech Evropy, Ameriky a Austrálie proběhne opět také v České republice.

Praha bude hostit čtvrtý ročník festivalu, který na jeden víkend v roce otevře sídla firem, úřadů či moderních technických staveb, okolo nichž jste zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, vedou vaše kroky, ale za jejich zdi se máte málokdy šanci podívat - historické paláce, honosné vily, moderní kancelářské komplexy, nádraží, ale i technické a industriální stavby.

Rudolf Tomšů

Noc kostelů

Kdy: 25.5.2018

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím.

Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem. Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Vystaveny budou také liturgické předměty a sakrální umění. Na Noc kostelů s sebou můžete vzít i své ratolesti, pro které bude připraven například soutěžní večer či koncert dětského sboru.

Zpřístupněny budou rovněž některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady. Smyslem celé akce je představení podstaty křesťanství, která není ani ve vnějších obřadech, symolech a gestech, ale v myšlení a chování lidí, kteří se tomu učí právě v těchto prostorech, kde se shromážďují, modlí či obětují.

Botatý program je každý rok připraven také pro děti, které se mohou těšit na množství divadelních představení, nejrůznější soutěže, dílny, čtení, filmy a další zábavu.

Jana Novotná

Za významnými stromy Modřan

Kdy: 23.4.2018

V dubnu 2018 slaví web Pražské stromy již 8. narozeniny.

Připojit se můžete například na vycházku Za významnými stromy Modřan.

Sraz: 16:15 hod. - tramvajová zastávka Poliklinika Modřany

Komentovaná procházka vás zavede především ke stromům, které připomínají důležité milníky v našich dějinách. Podíváme se na příklad k lípě Evropy, stromu milénia či ke stromořadí studentů. Účastníci si budou moci zároveň vyzkoušet nejmodernější formu označení památných a významných stromů, prostřednictvím „chytrého“ mobilního telefonu.

Délka vycházky je zhruba 2 km.

Všichni účastnící obdrží zdarma zbrusu novou publikaci „Vycházky za pražskými stromy nejen pro seniory“. Průvodcem vycházky bude dendrolog Aleš Rudl, autor webu Pražské stromy.

Na vycházku se přihlašujte přes kontaktní formulář webu Pražské stromy www.prazskestromy.cz nebo na e-mailu prazskestromy@seznam.cz.

Pavel Kulovaný

Pražské služby - nepřEKOnatelný servis

Kdy: 21.4.2018, 10.30-16 hodin

Kde: Pod Šancemi 444/1, 180 77 Praha

Den otevřených dveří Pražských služeb.

Vystavena bude nejmodernější technika a připraven bude také bohatý doprovodný program.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout třídící linku nebo sběrný dvůr.
Den otevřených dveří Pražských služeb moderuje Maroš Kramár.

Pavel Kulovaný

Hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně

Kdy: 5.6.2018, od 10hodin

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně. Repliky této unikátní berounské keramiky je možné zakoupit v městském informačním centru na Husově náměstí.

V dnešní době se v Berouně staly tradicí již každoročně pořádané Hrnčířské trhy a Jarní hrnčířské a řemeslné trhy, na kterých návštěvníci najdou nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí.

Jana Novotná

Mezinárodní den muzeí a galerií

Kdy: 18.5.2018

Téma Mezinárodního dne muzeí pro rok 2018 je Hyperpropojená muzea: Nové cesty, nové publikum. Cílem je poukázat na vztah muzeí a nových technologií a možnosti jejich využití k oslovení dalších návštěvníků.

Při úvahách o působnosti muzeí ve světě, který je stále více propojený, nelze pomíjet všechny vazby, které muzea pomáhají utvářet. Tvoří nedílnou součást společnosti, kulturní krajiny i přírodního prostředí. Nové technologie umožňují muzeím oslovovat širší veřejnost, která si k nim dosud nenašla cestu, jednoduše například prostřednictvím hashtagů. Mohou tak svá sdělení komunikovat inovativními způsoby, dostatečně atraktivními pro současnou veřejnost. Mezinárodní den muzeí 2018 chce podnítit muzea na celém světě, aby vyhledávala nové cesty a nové publikum tak, že budou zkoumat, posilovat a vytvářet nejrůznější vazby.

V rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií pořádají některá pražská muzea Den otevřených dveří a můžete je tedy ZDARMA navštívit - seznam budeme v průběhu roku postupně zveřejňovat, ale mnohá muzea se zapojují s programem především k Pražské muzejní noci 9. 6. 2018

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Mezinárodní den muzeí se již tradičně slaví kolem 18. května. Akce mohou probíhat v rámci jednoho dne, víkendu nebo celého týdne. Cílem je setkat se v muzeu na základě hesla « Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy.

Pavel Kulovaný

Pražský hrad

Kdy: 12.5.2018, 9-18hodin

Při zahájení sezóny 12. května bude možné tradičně zdarma vidět návštěvnické objekty; k tomu letos Hrad k 100. výročí republiky výjimečně přidá i reprezentační prostory, výstavy a stálé expozice.

Nejen Starý královský palác a všechny další návštěvnické objekty, ale i reprezentační prostory v Novém královském paláci budou na Pražském hradě otevřeny v rámci symbolického zahájení letní turistické sezóny dne 12. května 2018. Kromě toho budou volně přístupné výstavy uspořádané k 100. výročí založení ČSR, na III. nádvoří se uskuteční festival dechových hudeb a v Jelením příkopu bude připraven program pro děti.

V rámci symbolického zahájení sezóny bude tradičně možné od 9.00 do 18.00 zdarma navštívit všechny návštěvnické objekty - kromě zmíněného Starého královského paláce s Vladislavským sálem to bude například katedrála sv. Víta, bazilika sv. Jiří a Zlatá ulička se stálou expozicí.

Souběžně budou otevřeny reprezentační prostory v prvním patře Nového královského paláce, do nichž se bude vstupovat majestátní Sloupovou síní vybudovanou podle návrhu J. Plečnika.

Od 9.00 do 18.00 budou také otevřeny krátkodobé výstavy - Labyrintem dějin českých zemí v Císařské konírně, Doteky státnosti v Jízdárně, Obnova Pražského hradu v Tereziánském křídle a O výstavě Josipa Plečnika 1996 v prostoru pod vyhlídkou v jižních zahradách. Festival dechových hudeb bude po celý den probíhat na pódiu na III. nádvoří, v Jelením příkopu se mohou děti těšit na ukázky výcviku dravých ptáků.

ing.Jiřina Kratochvílová

Akce "Páni kluci" v Národním zemědělském muzeu

Kdy: 26.-27.5.2018, 10-17hodin

Dvoudenní zážitkový rodinný festival časopisu abc.

Ábíčko je časopis pro zvídavé děti, které se nebojí žádného dobrodružství. A přesně takový je i festival Páni kluci. Pro všechny hravé děti i dospělé je připravena spousta zábavy ve vnitřních i venkovních prostorách muzea.

Vyzkoušíte si drony a další RC hračky, virtuální realitu i vědecké experimenty, naučíte se tunit počítač, stanete se archeologem, herním vývojářem či konstruktérem robotů. Čekají vás ale i sportovní disciplíny. A na pódiu časopisu abc pojede během celého festivalu pásmo zajímavých přednášek.

Pavel Kulovaný

Středověké slavnosti v Břevnovském klášteře

Kdy: 26.5.2018, 9.30-18 hodin

5. ročník slavností v jednom z nejvýznamnějších duchovních středisek země České ve středověku - Břevnovském klášteře benediktinů.

Zažijete rytířské turnaje, mušketýrské souboje, dobovou hudbu, kejklíře, středověké tržiště nebo prohlídky Břevnovského kláštera i pivovaru...

Zdarma prohlídky kláštera

Jana Novotná

Český rozhlas - Den otevřených dveří - „95 let s vámi“

Kdy: 19.5.2018

Český rozhlas - Den otevřených dveří - „95 let s vámi“, ve vlastní budově rozhlasu a v Riegerových sadech:

Při příležitosti oslav se mohou návštěvníci akce těšit na bohatý kulturní program, nouze nebude ani o dobré jídlo a atrakce pro děti.

Je připraven speciální program pro posluchače s názvem „95 let s vámi“. Jeho součástí bude nejen tradiční Den otevřených dveří na Vinohradské a Římské ulici.

A hudební program v Riegrových sadech, kde vystoupí řada známých hudebníků. Účast na akci přislíbili například:

Skupina Buty
JANA RYCHTEROVÁ
Kašpárek v rohlíku
Lake Malawi
JAROSLAV UHLÍŘ
Tokhi & the Groove Army
od 11.00 do 22.00 hod.

Vstup zdarma.

Děti se mohou těšit na divadelní představení, loutkové divadlo, dílničky, rozhlasovou bojovku nebo chodce na chůdách.
Připraveno je pochopitelně i občerstvení v podobě burgerů, párečků, klobás, palačinek nebo salátů.

Oslavy 95 let rozhlasového vysílání u nás budou zahájeny už první květnovou neděli pietním aktem před budovou ČRo na Vinohradské třídě. Ceremonie, při které se za účasti čelních představitelů státu, zástupců Českého rozhlasu a pamětníků uctí památka padlých v bojích o rozhlas, se uskuteční v sobotu 5. května od 12.30 hod.

Jana Novotná

"BENSO - Maximum Afriky v srdci Prahy"

Kdy: 19.5.2018, 11-19 hodin

Kde: - náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla)

V rámci festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani po roce znovu ožívá největší pražské tržiště s africkými řemeslnými výrobky, kulinářskými specialitami a bohatým kulturním programem:

Pohádky českých Afričanů
Monika Rebcová a tanečníci ze Senegalu
hudební skupiny Aneboafro, Tiditade, Nsango Malamu
orientální tanečnice Sahar
dílna djembe
módní přehlídka
výstava fotografií

Rudolf Tomšů

Hanami - svátek sakur na výstavišti v Holešovicích

Kdy: 6.5.2018, 15-17 hodin

Přijďte strávit příjemné odpoledne s rodinou či přáteli na Výstaviště.

Hanami je tradiční japonská oslava krásy rozkvětlých květů stromů Sakur. V době Hanami se lidé navzájem navštěvují a setkávají se se svou rodinou, přáteli či kolegy v parcích. Pořádají se pikniky, jedí se tradiční pokrmy, pije se saké a občas se i zpívá.

Na Výstavišti se pořádá nultý ročník této akce, kde bude vysazeno 15 kvetoucích stromů, s účastí japonského velvyslance a primátorky Adriany Krnáčové.

Vstup je ZDARMA!

Připraven bude i catering s japonskými pokrmy, svátek je však pověstný tím, že si lidé přinesou své občerstvení.

Jana Novotná

14.4. Autobusový den PID Letňany

Kdy: 14.4.2018, 10-17 hodin

I letos se v terminálu u stanice metra Letňany můžete těšit na vozidla všech autobusových dopravců, kteří jsou zapojeni do systému Pražské integrované dopravy, nebo na historické autobusy, které jsou takřka nedílnou součástí většiny dopravních akcí PID.

Autobusy se budou zhruba v půlhodinových intervalech rozjíždět v rámci 7 speciálních linek do všech směrů od letňanského terminálu:
• přes Prosek na Palmovku
• přes Prosek a Kobylisy do Bohnic
• ke hvězdárně v Ďáblicích
• na Náměstí Jiřího Berana v Čakovicích
• k Leteckému muzeu ve Kbelích a zámku Ctěnice
• přes Hloubětín a Černý Most k zámku Chvaly v Horních Počernicích
• na Hlavní nádraží, kde bude zajištěna přestupní vazba s výletním vlakem Cyklohráček.

Doprovodný program přímo na místě hlavního dění zajistí především atrakce pro děti a stánky s občerstvením mnoha druhů.

ing. Jiřina Kratochvílová

21.4. Den celoživotního vzdělávání a Festival absolventů

Kdy: 21.4.2018, 10-16hodin

Univerzita Karlova otevírá již popáté historickou budovu Karolina a zve širokou veřejnost na Den celoživotního vzdělávání a Festival absolventů.

Návštěvníci se budou moci seznámit se širokou nabídkou celoživotního vzdělávání, kterou představí všech 17 fakult UK. Konkrétně jde o studijní programy pro středoškolskou mládež, o Juniorskou univerzitu, a semináře Univerzity třetího věku.

Na příchozí čeká řada zajímavých přednášek, letos z dílny kolegů z Přírodovědecké fakulty, kteří budou hovořit například o příbuzenských vztazích v přírodě či o tom, jak se na svět dívají geografové.

Připraven je rovněž bohatý doprovodný program. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet první pomoc, ochutnat dobroty z molekulárního baru, děti si budou moci zahrát bojovou hru. Pro všechny jsou pak připraveny prohlídky historických budov Karolina, v dopoledních hodinách proběhne řada přednášek pro středoškoláky či simulované soudní jednání.

Program obohatí Městská knihovna hlavního města Prahy.

Jana Novotná

Výtopna Zlíchov - den otevřených vrat

Kdy: 14.4.2018, 10-18 hodin

A na co se můžete těšit? Jízdy parními vlaky ze stanice Praha-Smíchov do výhybny Prokopské údolí a zpět.

Jízdní řád

• výstava parních lokomotiv 313.901, 317.903 a 327.904
• výstava motorových lokomotiv T211, T212, T334 a T444
• tramvajový vůz Krasin z roku 1932
• parní válec Mamut
• parní hasičská stříkačka SDH Netolice vyrobená v roce 1909 na Smíchově firmou Smékal
• provozní parní voračka
• ukázkový provoz modelového kolejiště firmy ETS
• zahradní železnice s možností svezení pro děti
• občerstvení v barovém voze Pivák

ing.Jiřina Kratochvílová

Army day

Kdy: 18.4.2018, 10-19 hodin

Kde: Atrium Flora, včetně přeletu vojenské letecké techniky nad Atriem

Přijďte se podívat a uvidíte:
Ukázky boje zblízka
Vojenskou kynologii v praxi
Přehlídku výstroje vojáků Armády ČR a Hradní stráže
Slaňování
Hudební a taneční vystoupení vojenského uměleckého souboru Ondráš
Hudbu Hradní stráže a Ústřední hudbu Armády ČR
Exhibiční vystoupení Čestné stráže Armády ČR
Ukázku bike trialu

Ve 12:30 doporučujeme vyjít před obchodní centrum a upnout zraky k obloze. Bude přes nás přelétat vojenská letecká technika.

Od 17:00 bude v Atriu Flora autogramiáda sportovců ASC DUKLA. Těšit se můžete na biketrialistu Václava Koláře, čtyřkolkářku Olgu Roučkovou, atleta Imricha Bugára a pětibojaře Davida Svobodu.

V 17:00 startuje beseda s novodobými válečnými veterány v Cinema City. Vzhledem k omezené kapacitě prostoru se na besedu nezapomeňte s předstihem registrovat: http://www.atrium-flora.cz/formular-registrace-veterani/

Naše pozvání přijali: plk. MVDr. Jaroslav Honegr z Agenturay vojenského zdravotnictví, nrtm. Pavel Šmudla z Centra vojenské kynologie, nprap. Robert Dolozim z 31. praporu chem. a biolog. ochrany, plk. gšt. Ing. Miroslav Svoboda z 22. základny vrtulníkového letectva, kpt. Ing. Jan Czvalinga z 22. základny vrtulníkového letectva (také fotograf), pplk. Ing. Ivo Zelinka z velení AČR, plk. v záloze Ing. Karel Klinovský, plk. MUDr. Miloš Bohoněk.

A těšit se můžete i na motocykl Harley-Davidson Fatbob Freedom, který je poctou pražské Šalamounky všem vojákům a ostatním členům zahraničních misí riskujících svoje životy pro mír.

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Libeňská pouť

Kdy: 21.4.2018, 12-17 hodin

Městská část Praha 8 ve spolupráci s farností svatého Vojtěcha a Osmičkou pro rodinu připravila na sobotní odpoledne 21. dubna 2018 Libeňskou pouť. Akce se uskuteční v okolí kostela a budovy úřadu městské části Praha 8 tzv. Bílého domu od 12 do 17 hodin. Kulturní odpoledne, určené zejména pro děti, přinese netradiční pouťové atrakce, představí ukázky řemesel, pohádku a chybět nebude ani jarmark.

Pro děti a nejen pro ně budou připraveny ukázky řemesel jako kovář, keramik, umělecký sklenář nebo vlásenkář/maskér v podání studentů a mistrů ze Střední odborné školy uměleckořemeslné. Jejich dovednosti si budou moci návštěvnici také vyzkoušet. Divadlo Víti Marčíka předvede od 15.00 hod. dětem pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků. Pouťovou pohodu bude s písničkami na přání dotvářet diskžokej.

Pro ostatní návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky kostela zaměřené na sakrální architekturu, a také komentovaná prezentace varhan. Oživením pro návštěvníky kostela budou dva varhaní koncerty. Pro příchozí budou připraveny pamětní balónky s potiskem kostela a tombola.

Po celou dobu konání Libeňské pouti bude v kostele umístěna výstava „110. výročí vysvěcení kostela sv. Vojtěcha v Libni“, která byla poprvé prezentována veřejnosti v roce 2015.

Všechny atrakce jsou pro návštěvníky zdarma.

ing.Jiřina Kratochvílová

Velikonoční výlet

Kdy: 30.3. - 2.4.2018

Prodloužený velikonoční víkend nabídne desítky akcí, koncertů, trhů, jarmarků, ale i tvůrčích dílen nebo folklorních představení. Své brány po zimě otevře také řada památek a zámků.

Praha
Velikonoce v Praze? Nejvíce lákají trhy na Staroměstském náměstí, připraveny jsou i koncerty a jarmarky.
V příštích dnech si Pražané i další návštěvníci metropole připomenou velikonoční tradice. Zajít mohou na koncerty, pašijové hry, jarmarky a trhy.
Na několika místech bude možné vyzkoušet si lidové umělecké techniky: zdobení vajec voskem, práce se šustím či drátování. Druhou a třetí dubnovou sobotu připomenou náboženský smysl Velikonoc pašijové hry.
Tradiční představení o životě a smrti Ježíše Krista herci odehrají ve zbraslavském zámeckém parku

Středočeský kraj
Velikonoční program chystají středočeská města, památky i muzea
Bohatý velikonoční program chystají pro návštěvníky středočeské památky i regionální muzea. Pozadu nezůstanou ani města, která oživí jarmarky se stánky s tradičním velikonočním zbožím, jako jsou řehtačky, pomlázky a ručně zdobené kraslice.
Například hrad Křivoklát na Rakovnicku zve od pátku do neděle na tradiční akci Knížecí Velikonoce s širokou nabídkou zboží na velikonočním jarmarku, ochutnávkou dobrot a celodenním programem na prvním nádvoří

Jihočeský kraj
Jihočeské Velikonoce nabízí předení nitek, parní vlak i hrkání.
Prohlídky vyzdobených zámků, předení velkopátečních nitek, jarmarky, rodinné hry i jízdu parním vlakem nabídne velikonoční víkend na jihu Čech.
Na Velký pátek 30. března zahájí sezonu téměř všechny jihočeské památky, o velikonočních svátcích bude na zámcích otevřeno i v pondělí 2. dubna. Hrad a zámek Jindřichův Hradec pořádá velikonoční prohlídky s výstavou Splašená vejce.
„Na prohlídkové trase, kterou si výjimečně mohou lidé projít individuálně, bude bezmála tisícovka vajec mnoha barev a velikostí,“ řekla Petra Vacková z turistické oblasti Česká Kanada

Plzeňský kraj
Velikonoce v Plzeňském kraji připomenou trhy, koncerty i památky
Muzea, města, spolky i jiní pořadatelé připravili na prodloužený velikonoční víkend v Plzeňském kraji desítky kulturních, zábavních, sportovních i duchovních akcí.
Po zimní pauze se většinou na Velký pátek 30. března také otvírají památky, které rovněž pro své první letošní návštěvníky připravily tematické programy.
Nejvýznamnější křesťanské svátky v roce oslaví při bohoslužbách věřící, chystají se také například veřejná čtení bible. V Klatovech na Velký pátek doplní veřejné čtení vybraných úryvků ze Starého a Nového zákona hudební skupina Elias se spirituály a vícehlasými písněmi

Karlovarský kraj
Velikonoce v Karlovarském kraji nabídnou akce pro děti i koncerty.
Nabídka velikonočních akcí v Karlovarském kraji je sice omezená, ale vybrat si lze z hudebních a církevních událostí i akcí pro děti. Už v pátek budou mít děti a mládež příležitost oslavit Velikonoce v amfiteátru v Lokti.
Připraveno je například hledání vajíček nebo pohádková cesta. Vyzkoušet si ale bude možné i lukostřelbu, sjezd na laně nebo workshop parkouru a juda.
Od soboty do pondělí se budou Velikonoce slavit v parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních. V sobotu bude na programu pletení pomlázky a barvení vajíček

Ústecký kraj
O Velikonocích začne v Ústeckém kraji turistická sezona.
Pestrý výběr akcí budou mít o prodlouženém velikonočním víkendu lidé v Ústeckém kraji. Na Velký pátek totiž odstartuje sezona na většině památek a provoz znovu zahájí turistické vlakové linky. Velikonoční jarmark v Mostě začne 26. března a potrvá do 30. března. Pro návštěvníky velikonočních trhů je připraven kulturní program a stánkový prodej. Divadla odehrají pohádky, vystoupí hudebníci i tanečníci.
Velikonoční liturgické písně zazní v kostele sv. Floriana v Krásném Březně v Ústí nad Labem 28. března, o dva dny později tam zahájí turistickou sezonu netradiční prohlídky

Liberecký kraj
Prodloužený velikonoční víkend bude v Libereckém kraji bohatý na akce.
K lyžování budou stále lákat horská střediska, sezona začne pro hrady a zámky a uskuteční se i tradiční oblíbené velikonoční akce, jako jsou pašijové hry v České Lípě či Vajíčkovník v Dolní Řasnici na Liberecku.
Sněhu na horách je stále dostatek, a tak většina středisek v Jizerských horách i západní části Krkonoš bude příští týden o víkendu v provozu.
Zároveň už budou přístupné i hrady a zámky, řada z nich chystá k Velikonocům doprovodný program

Královéhradecký kraj
Velikonoce v Karlovarském kraji nabídnou akce pro děti i koncerty.
Různé velikonoční programy oživí v Královéhradeckém kraji zámky, klášter v Broumově, skanzen v Krňovicích na Hradecku či muzeum v Rokytnici v Orlických horách. Návštěvníci se mohou těšit na velikonočně vyzdobené prostory či řemeslnické dílny. Hrad a zámek Staré Hrady na Jičínsku chystá na Velikonoce pohádkový dračí program.
Skanzen Krňovice na Hradecku připravil velikonoční program na 31. března a 1. dubna. „Návštěvníci budou moci zhlédnout velikonočně vyzdobené interiéry a poslechnout si, jak prožívali Velikonoce naši předci. Program bude doplněn o oblíbené dílničky. Tradičně se bude péct chleba,“ uvedla správa skanzenu na webu. Děti se v případě pěkného počasí budou moci povozit na koních

Pardubický kraj
Na období velikonočních svátků připravily některé památkové objekty v Pardubickém kraji pro návštěvníky speciální akce.
Vycházejí z lidových tradic a výzdobou spojených s tímto obdobím. Další památky na konci března zahájí letošní turistickou sezonu.
Například ve skanzenu Betlém v Hlinsku na Chrudimsku trvá do 15. dubna výstava Velikonoce na Betlémě. Ve všech roubených objektech představí návštěvníkům tradiční lidové zvyky, připraveny jsou také ukázky výroby velikonočních předmětů

Olomoucký kraj
V Olomouckém kraji si budou moci užít velikonoční atmosféru během nadcházejícího prodlouženého víkendu lidé na hradech, zámcích, ale i v muzeích či na náměstích.
Chystají se tam pro ně jarmarky, velikonoční prohlídky i ukázky řemesel. Zapojit se budou moci i samotní návštěvníci. Na mnoha místech jsou plánovány tvůrčí dílny, lidé si budou moci vyrobit velikonoční pomlázky nebo si vyzdobit vajíčka.
Na Helfštýně je program naříklad naplánován od pátku do pondělí. Hrad obsadí tradičně řemeslníci

Moravskoslezský kraj
Hledání velikonočního zajíčka mezi modely evropských staveb v ostravském areálu Miniuni, svěcení velikonočních pokrmů v Českém Těšíně na Karvinsku či zdobení kraslicovníku v Ostravě-Porubě - v Moravskoslezském kraji se chystají desítky akcí spojených s oslavou Velikonoc a příchodu jara. Na řadě míst se konají i velikonoční trhy. Jejich součástí jsou koncerty, vystoupení dětských divadel či ukázky lidových zvyků a řemesel.
V Opavě Velikonoční trhy začaly například už 15. března. Stejně jako v minulých letech se vedení města, které akci organizuje, zaměřilo na mix koncertů, lidových velikonočních tradic a ukázek řemesel

Jihomoravský kraj
Náladu jihomoravských Velikonoc utváří folklor, víno i jarmarky
Lidové zvyky, košty vína i jarmarky na náměstích utvářejí náladu velikonočních dní na jižní Moravě. Kdo vnímá Velikonoce především jako církevní svátek, může vyrazit do kostelů na slavnostní liturgie nebo na festival duchovní hudby do Brna, který potrvá do 8. dubna.
Jeho program je přesně naplánovaný podle významu svátečních dní v křesťanském kalendáři. Na jihomoravském venkově tvoří lidové zvyky stále součást života, v mnoha domácnostech se před svátky zdobí kraslice

Zlínský kraj
Velikonoční akce ve Zlínském kraji nabízí muzea, památky i města Výstavy, výtvarné a řemeslné dílny, folklorní akce i koncerty nabízejí v období Velikonoc různé instituce ve Zlínském kraji.
Programy připravila zejména muzea, také města, lidé mohou vyrazit za velikonočními akcemi i na památky.
K nejnavštěvovanějším tradičně patří program v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, Velikonoce na Valašsku tam obvykle navštíví tisíce lidí

Vysočina
Velikonoce si Vysočina připomene divadlem i folklorem
Tradiční zvyky spojené s Velikonocemi a folklorní vystoupení chystá i řada měst a organizací na Vysočině.
Mezi nimi i centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku, jehož součástí je horácká vesnice, program připravuje i skanzen Michalův statek na Havlíčkobrodsku.
Na 200 ochotníků odehraje i letos příběh umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Dva dny před Zeleným čtvrtkem hru farníci ze Ždáru nad Sázavou a okolí předvádějí už od roku 1998. Obvykle před několikatisícovým publikem

Jana Novotná

Národní zemědělské muzeum (všechny pobočky) - vstup zdarma (rodinná vstupenka) první neděli v měsíci v rámci tzv. resortních dnů

Tzv. resortní dny pokračují i v roce 2018, kdy mají pracovníci v resortu zemědělství každou první neděli v měsíci možnost navštívit Národní zemědělské muzeum zdarma. I s rodinou.

V roce 2018 se jedná o tyto neděle:
1. dubna, 6. května, 3. června, 1. července, 5. srpna, 2. září, 7. října, 4. listopadu*, 2. prosince**
* pouze NZM Praha a Valtice, ostatní pobočky jsou zavřené
** pouze NZM Praha

A jak se prokážete? - Vaše slovo platí. Takže opravdu stačí, když na pokladně řeknete, že jdete na Resortní dny, protože jste zemědělec, zahrádkář, včelař, chovatel, myslivec …

ing.Jiřina Kratochvílová

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč: 18.5., 5.7., 28.9., 28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Volné vstupy

Navštivte velmi užitečné stránky kde najdete vyčerpávající informace  o volných vstupech  na kulturní, sportovní a další společenské akce.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]