Zábava

Vaše příspěvky - období: březen 2018

Exkurze "Za Hagenem na Ameriky"

Kdy: 27.4.2019

Na exkurzi, která je součástí výstavy Století trampingu, se seznámíme s historií i pověstmi lomů Amerika.

V lomech Amerika v Českém krasu se dobýval vápenec už od konce 19. století. Proslulými se ale staly zejména od 60. let, kdy zdejší opuštěné kaňony, jezera a štoly objevili trampové. Tábořili na dně skalnatých roklí, potkávali se tu s nudisty a jeskyňáři, schovávali se před muži zákona třímajícími pokutové bločky. U večerních ohňů se také brzy začalo vyprávět o přízraku zvaném Hagen, snad prý německém vojákovi, který obchází podzemím. Nejslavnější éra Amerik, kdy sem o víkendech směřovaly desítky dobrodruhů, už je sice pryč, ale místo má pořád co nabídnout a zdaleka nevydalo všechna svá tajemství.

Během exkurze, na které vás provede folklorista Jan Pohunek (vedoucí Etnografického oddělení Národního muzea), se dozvíte podrobnosti jak o historii lomů, tak i o tom, co se zde dělo po ukončení těžby a jaké se o jednotlivých částech lomů vyprávěly pověsti. Součástí exkurze je i prohlídka legendární Hagenovy štoly.

Praktické informace: Sraz v 9:00 h na Smíchovském nádraží u pokladen (vlak jede 9:28), v Karlštejně budeme v 10:00, vrátíme se někdy k večeru. S sebou boty do přírody, svačinu, baterku (není nutná) a peníze na vlak (asi 100 Kč na osobu).
Náklady na dopravu vlakem do Karlštejna a zpět si hradí účastníci.

Účast si rezervujte do 24. 4. 2019 na e-mailové adrese: lucie_cmelikova@nm.cz nebo tel: 773 793 412

Pavel Kulovaný

City Nature Challenge 2019

Kdy: 27.-28.4.2019, Kroužkovací stanice Národního muzea v Hostivaři

V sobotu ráno začneme ornitologickou vycházkou do Hostivařského lesoparku. V areálu Kroužkovací stanice budou probíhat celodenní ukázky odchytu a kroužkování ptáků, seznámení s netopýry a komentované procházky po zdejším arboretu.

Termín konání: 27. 4. 2019, 7.30–16.00hodin
28. 4. 2019, 10.00–14.00hodin

Vstupné zdarma

Pavel Kulovaný

Český hydrometeorologický ústav

Kdy: 23.3.2019, 9-14 hodin

Při příležitosti Světového dne vody (22. března) a Světového meteorologického dne (23. března) si zájemci mohou, tak jako v předchozích letech, prohlédnout pracoviště v Praze-Komořanech, na Libuši i na ostatních pobočkách v ČR.

Český hydrometeorologický ústav, Na Šabatce 2050/17, Praha 4 - Komořany, pracoviště Libuš - Generála Šišky 942, Praha 4 - Libuš

Světový den vody se koná jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji.

Tato tradice sahá do roku 1993, kdy byl Valným shromážděním Organizace spojených národů 22. březen vyhlášen Světovým dnem vody.

Svátek si klade za cíl připomenout veřejnosti význam vody.

Pavel Kulovaný

Velikonoční výlet

Kdy: 30.3. - 2.4.2018

Prodloužený velikonoční víkend nabídne desítky akcí, koncertů, trhů, jarmarků, ale i tvůrčích dílen nebo folklorních představení. Své brány po zimě otevře také řada památek a zámků.

Praha
Velikonoce v Praze? Nejvíce lákají trhy na Staroměstském náměstí, připraveny jsou i koncerty a jarmarky.
V příštích dnech si Pražané i další návštěvníci metropole připomenou velikonoční tradice. Zajít mohou na koncerty, pašijové hry, jarmarky a trhy.
Na několika místech bude možné vyzkoušet si lidové umělecké techniky: zdobení vajec voskem, práce se šustím či drátování. Druhou a třetí dubnovou sobotu připomenou náboženský smysl Velikonoc pašijové hry.
Tradiční představení o životě a smrti Ježíše Krista herci odehrají ve zbraslavském zámeckém parku

Středočeský kraj
Velikonoční program chystají středočeská města, památky i muzea
Bohatý velikonoční program chystají pro návštěvníky středočeské památky i regionální muzea. Pozadu nezůstanou ani města, která oživí jarmarky se stánky s tradičním velikonočním zbožím, jako jsou řehtačky, pomlázky a ručně zdobené kraslice.
Například hrad Křivoklát na Rakovnicku zve od pátku do neděle na tradiční akci Knížecí Velikonoce s širokou nabídkou zboží na velikonočním jarmarku, ochutnávkou dobrot a celodenním programem na prvním nádvoří

Jihočeský kraj
Jihočeské Velikonoce nabízí předení nitek, parní vlak i hrkání.
Prohlídky vyzdobených zámků, předení velkopátečních nitek, jarmarky, rodinné hry i jízdu parním vlakem nabídne velikonoční víkend na jihu Čech.
Na Velký pátek 30. března zahájí sezonu téměř všechny jihočeské památky, o velikonočních svátcích bude na zámcích otevřeno i v pondělí 2. dubna. Hrad a zámek Jindřichův Hradec pořádá velikonoční prohlídky s výstavou Splašená vejce.
„Na prohlídkové trase, kterou si výjimečně mohou lidé projít individuálně, bude bezmála tisícovka vajec mnoha barev a velikostí,“ řekla Petra Vacková z turistické oblasti Česká Kanada

Plzeňský kraj
Velikonoce v Plzeňském kraji připomenou trhy, koncerty i památky
Muzea, města, spolky i jiní pořadatelé připravili na prodloužený velikonoční víkend v Plzeňském kraji desítky kulturních, zábavních, sportovních i duchovních akcí.
Po zimní pauze se většinou na Velký pátek 30. března také otvírají památky, které rovněž pro své první letošní návštěvníky připravily tematické programy.
Nejvýznamnější křesťanské svátky v roce oslaví při bohoslužbách věřící, chystají se také například veřejná čtení bible. V Klatovech na Velký pátek doplní veřejné čtení vybraných úryvků ze Starého a Nového zákona hudební skupina Elias se spirituály a vícehlasými písněmi

Karlovarský kraj
Velikonoce v Karlovarském kraji nabídnou akce pro děti i koncerty.
Nabídka velikonočních akcí v Karlovarském kraji je sice omezená, ale vybrat si lze z hudebních a církevních událostí i akcí pro děti. Už v pátek budou mít děti a mládež příležitost oslavit Velikonoce v amfiteátru v Lokti.
Připraveno je například hledání vajíček nebo pohádková cesta. Vyzkoušet si ale bude možné i lukostřelbu, sjezd na laně nebo workshop parkouru a juda.
Od soboty do pondělí se budou Velikonoce slavit v parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních. V sobotu bude na programu pletení pomlázky a barvení vajíček

Ústecký kraj
O Velikonocích začne v Ústeckém kraji turistická sezona.
Pestrý výběr akcí budou mít o prodlouženém velikonočním víkendu lidé v Ústeckém kraji. Na Velký pátek totiž odstartuje sezona na většině památek a provoz znovu zahájí turistické vlakové linky. Velikonoční jarmark v Mostě začne 26. března a potrvá do 30. března. Pro návštěvníky velikonočních trhů je připraven kulturní program a stánkový prodej. Divadla odehrají pohádky, vystoupí hudebníci i tanečníci.
Velikonoční liturgické písně zazní v kostele sv. Floriana v Krásném Březně v Ústí nad Labem 28. března, o dva dny později tam zahájí turistickou sezonu netradiční prohlídky

Liberecký kraj
Prodloužený velikonoční víkend bude v Libereckém kraji bohatý na akce.
K lyžování budou stále lákat horská střediska, sezona začne pro hrady a zámky a uskuteční se i tradiční oblíbené velikonoční akce, jako jsou pašijové hry v České Lípě či Vajíčkovník v Dolní Řasnici na Liberecku.
Sněhu na horách je stále dostatek, a tak většina středisek v Jizerských horách i západní části Krkonoš bude příští týden o víkendu v provozu.
Zároveň už budou přístupné i hrady a zámky, řada z nich chystá k Velikonocům doprovodný program

Královéhradecký kraj
Velikonoce v Karlovarském kraji nabídnou akce pro děti i koncerty.
Různé velikonoční programy oživí v Královéhradeckém kraji zámky, klášter v Broumově, skanzen v Krňovicích na Hradecku či muzeum v Rokytnici v Orlických horách. Návštěvníci se mohou těšit na velikonočně vyzdobené prostory či řemeslnické dílny. Hrad a zámek Staré Hrady na Jičínsku chystá na Velikonoce pohádkový dračí program.
Skanzen Krňovice na Hradecku připravil velikonoční program na 31. března a 1. dubna. „Návštěvníci budou moci zhlédnout velikonočně vyzdobené interiéry a poslechnout si, jak prožívali Velikonoce naši předci. Program bude doplněn o oblíbené dílničky. Tradičně se bude péct chleba,“ uvedla správa skanzenu na webu. Děti se v případě pěkného počasí budou moci povozit na koních

Pardubický kraj
Na období velikonočních svátků připravily některé památkové objekty v Pardubickém kraji pro návštěvníky speciální akce.
Vycházejí z lidových tradic a výzdobou spojených s tímto obdobím. Další památky na konci března zahájí letošní turistickou sezonu.
Například ve skanzenu Betlém v Hlinsku na Chrudimsku trvá do 15. dubna výstava Velikonoce na Betlémě. Ve všech roubených objektech představí návštěvníkům tradiční lidové zvyky, připraveny jsou také ukázky výroby velikonočních předmětů

Olomoucký kraj
V Olomouckém kraji si budou moci užít velikonoční atmosféru během nadcházejícího prodlouženého víkendu lidé na hradech, zámcích, ale i v muzeích či na náměstích.
Chystají se tam pro ně jarmarky, velikonoční prohlídky i ukázky řemesel. Zapojit se budou moci i samotní návštěvníci. Na mnoha místech jsou plánovány tvůrčí dílny, lidé si budou moci vyrobit velikonoční pomlázky nebo si vyzdobit vajíčka.
Na Helfštýně je program naříklad naplánován od pátku do pondělí. Hrad obsadí tradičně řemeslníci

Moravskoslezský kraj
Hledání velikonočního zajíčka mezi modely evropských staveb v ostravském areálu Miniuni, svěcení velikonočních pokrmů v Českém Těšíně na Karvinsku či zdobení kraslicovníku v Ostravě-Porubě - v Moravskoslezském kraji se chystají desítky akcí spojených s oslavou Velikonoc a příchodu jara. Na řadě míst se konají i velikonoční trhy. Jejich součástí jsou koncerty, vystoupení dětských divadel či ukázky lidových zvyků a řemesel.
V Opavě Velikonoční trhy začaly například už 15. března. Stejně jako v minulých letech se vedení města, které akci organizuje, zaměřilo na mix koncertů, lidových velikonočních tradic a ukázek řemesel

Jihomoravský kraj
Náladu jihomoravských Velikonoc utváří folklor, víno i jarmarky
Lidové zvyky, košty vína i jarmarky na náměstích utvářejí náladu velikonočních dní na jižní Moravě. Kdo vnímá Velikonoce především jako církevní svátek, může vyrazit do kostelů na slavnostní liturgie nebo na festival duchovní hudby do Brna, který potrvá do 8. dubna.
Jeho program je přesně naplánovaný podle významu svátečních dní v křesťanském kalendáři. Na jihomoravském venkově tvoří lidové zvyky stále součást života, v mnoha domácnostech se před svátky zdobí kraslice

Zlínský kraj
Velikonoční akce ve Zlínském kraji nabízí muzea, památky i města Výstavy, výtvarné a řemeslné dílny, folklorní akce i koncerty nabízejí v období Velikonoc různé instituce ve Zlínském kraji.
Programy připravila zejména muzea, také města, lidé mohou vyrazit za velikonočními akcemi i na památky.
K nejnavštěvovanějším tradičně patří program v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, Velikonoce na Valašsku tam obvykle navštíví tisíce lidí

Vysočina
Velikonoce si Vysočina připomene divadlem i folklorem
Tradiční zvyky spojené s Velikonocemi a folklorní vystoupení chystá i řada měst a organizací na Vysočině.
Mezi nimi i centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku, jehož součástí je horácká vesnice, program připravuje i skanzen Michalův statek na Havlíčkobrodsku.
Na 200 ochotníků odehraje i letos příběh umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Dva dny před Zeleným čtvrtkem hru farníci ze Ždáru nad Sázavou a okolí předvádějí už od roku 1998. Obvykle před několikatisícovým publikem

Jana Novotná

Velikonoční jarmark

Kdy:27.3.2018

Kde: Vila Lanna, V Sadech 1, Praha 6 - Bubeneč

Reprezentační zařízení Akademie věd České republiky

Tradiční Velikonoční jarmark - drátenictví, pletení pomlázek a další výrobky řemeslných dílen, vše s možností zakoupení.

Ochutnat můžete vybrané velikonoční speciality připravené šéfkuchařem Petrem Miňovským. Čepovat budeme speciální zelený velikonoční ležák.

Pavel Kulovaný

Výstava Předjaří na Pražském hradě

Kdy: 16-25.3.2018, denně 10-18 hodin, poslední vstup do Královské zahrady v 17.30 hodin

Empírový skleník v Královské zahradě Pražského hradu

Vstupné 20 Kč

Výstava Předjaří na Pražském hradě u příležitosti stého výročí vzniku samostatné republiky bude věnována péči státu o umělecké sbírky Pražského hradu na příkladu osudu tapisérií a gobelínů, jejich restaurování a využití ve výzdobě společenských prostor.

Vstup na výstavu bude z ulice U Prašného mostu brankou ve Lvím dvoře, tedy z místa před hlavním stanovištěm bezpečnostních kontrol. Návštěvníci výstavy budou kontrolováni namátkově. Standardní kontrolou projdou návštěvníci s většími zavazadly. Kvůli zajištění plynulosti provozu a zabránění případným nedorozuměním proto návštěvníky žádáme, aby větší zavazadla do areálu Hradu nepřinášeli.

Jana Novotná

Den Vltavy

Kdy: 18.3.2018, 9-15hodin

Den Vltavy na náplavce na Výtoni. Plavby na nejrůznějších plavidlech, výstava Vltava a Podskalí, kulturní program a mnoho dalšího.

Další informace: Vševltavský spolek, 734 315 771, info@vsevltavskyspolek.cz

Jana Novotná

Vítání jara s pražskými strašidly

Kdy: 24.3.2018, 15 hodin

Tradiční každoroční Vítání jara s pražskými strašidly na Náplavce u Hergetovy cihelny.

Vstup zdarma.

Pavel Kulovaný

Japan Folk Festival

Kdy: 3. - 4.3.2018, Národní dům Vinohrady, od 14 hodin

Tradiční i novodobé japonské divadlo i hudba, zajímavé workshopy, ochutnávky, etiketa odívání kimona, ukázka kaligrafie, výroba tradičních panenek a mnohé další aktivity na vás čekají o víkendu 3. a 4. března 2018 v Národním domě na Vinohradech. Organizace Japan Folk Festival přiváží do ČR poprvé amatérské i profesionální umělce, kteří vás seznámí s kulturou i kuchyní Země vycházejícího slunce.

Během workshopů a ochutnávek budou mít návštěvníci možnost ochutnat k jaru se vážící sezónní čirašisuši a další pokrmy, sake, vyzkoušet si přípravu čaje, poznat etiketu odívání do kimona, vyrobit si tradiční japonské cukroví i panenky, kaligrafii a mnohem více, než si člověk pod pojmem „japonská kultura“ jen dokáže představit.

Na diváky čeká také pestrá podívaná na různé žánry japonského jevištního umění: koncert klasické japonské hudby a podmanivý zvuk sboru hráček na harfu koto, vystoupení tanečnic gejša z kraje města Kanazawa a jejich hudebního doprovodu, který pečuje o uchování tohoto specifického umění. Diváci se též mohou těšit na raritu – tradiční tanec z Okinawy, nejjižnější části Japonska. Lahůdkou bude též představení nástroje cugaru šamisen, který se v posledních letech těší v Japonsku nezvyklé popularitě a razí si cestu do soudobého rocku.

Během workshopů a ochutnávek budou mít návštěvníci možnost ochutnat k jaru se vážící sezónní čirašisuši a další pokrmy, sake, vyzkoušet si přípravu čaje, poznat etiketu odívání do kimona, vyrobit si tradiční japonské cukroví i panenky, kaligrafii a mnohem více, než si člověk pod pojmem „japonská kultura“ jen dokáže představit.

Vstupné 100 Kč, děti do 15 let zdarma

Jana Novotná

Národní zemědělské muzeum (všechny pobočky) - vstup zdarma (rodinná vstupenka) první neděli v měsíci v rámci tzv. resortních dnů

Tzv. resortní dny pokračují i v roce 2018, kdy mají pracovníci v resortu zemědělství každou první neděli v měsíci možnost navštívit Národní zemědělské muzeum zdarma. I s rodinou.

V roce 2018 se jedná o tyto neděle:
4. března*, 1. dubna, 6. května, 3. června, 1. července, 5. srpna, 2. září, 7. října, 4. listopadu*, 2. prosince**
* pouze NZM Praha a Valtice, ostatní pobočky jsou zavřené
** pouze NZM Praha

A jak se prokážete? - Vaše slovo platí. Takže opravdu stačí, když na pokladně řeknete, že jdete na Resortní dny, protože jste zemědělec, zahrádkář, včelař, chovatel, myslivec …

ing.Jiřina Kratochvílová

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč: 28.3., 18.5., 5.7., 28.9., 28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Volné vstupy

Navštivte velmi užitečné stránky kde najdete vyčerpávající informace  o volných vstupech  na kulturní, sportovní a další společenské akce.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]