Zábava

Vaše příspěvky - období: červenec 2017

Food Fest na Vršku

Kdy: 16.7.2017, 11-22 hodin

Food Fest na Vršku. Na Jánském.

Objevte skrytý zelený ráj přímo v centru Prahy. Na zahradní slavnosti Food Fest Na Vršku v Santini Garden ochutnáte jídla z několika malostranských restaurací. Menu pak můžete uzavřít nefiltrovanou Únětickou 12°.

Můžete se taky těšit na relaxační masáže a dětský koutek, aby se děti vyřádily a vy se mohli v klidu najíst.

Podniky, které vám menu připraví:

Santini Garden
Špíz z lososa a krevet na rozmarýnu s beurre blanc omáčkou
Šnek z vinné klobásy s míchaným zeleninovým salátkem
Filírovaný flank steak s wasabi majonézou, okurkový miso salát
Chobotnice na grilu podávaná na salátku s mořskou řasou NORI
Nakládaná variace sýrů v chilli, čokoládě a bylinkách s domácím pečivem

U Magistra Kelly
Zelňačka s domácí klobásou
Klobása z naší udírny, jakou jste ještě nejedli
Uzená kachní prsíčka
Chléb s domácím sádlem a škvarky

St. Martin
Vegetarianské Pho
Miniburger z divočáka

Sestry Boromejky
Koláčky svatební
Koláče střední
Koláče velké
Pizza rohlíčky
Boromejské oplatky


Vstupné zdarma

Jana Novotná

Karlův most slaví 660 let - POZOR nutnost rezervace

Kdy: 9.7.2017, 6.30-23 hodin

Různé akce v rámci oslav výročí Karlova mostu - vše zdarma:

6.30 - Přijďte na Karlův most v neobvyklý ranní čas. Uslyšíte dobovou slavnostní fanfáru z Malostranské mostecké věže v čase, kdy Karel IV. položil před 660 lety základní kámen stavby. Člen řádu křižovníků s červenou hvězdou mostu požehná a vyrazíte na mystickou ranní prohlídku slavné památky.
10.00 a 14.00 + přidali ještě v 16 a v 18 hod.- Neobvyklé prohlídky z Vltavy. Vydejte se s průvodcem lodí po Vltavě a prohlédněte si Karlův most jinak, než jste zvyklí.
20.00 Večerní prohlídka Karlova mostu inspirovaná mystickými příběhy z dob Karla IV.
21.30 Večerní promítání Noci na Karlštejně z Kinobusu na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.
Všechny prohlídky i večerní promítání Kinobusu jsou pro návštěvníky zdarma!

Podrobné informace k jednotlivým prohlídkám:
Kapacita účastníků OMEZENA. Zájemci se mohou registrovat POUZE TELEFONICKY, denně 8.00 - 20.00 na telefonu 221 714 560.

660. výročí Karlova mostu

9. 7. 2017 - začátek akce v 6.30 hodin u Malostranské mostecké věže, Malá Strana, Praha 1
Komentovaná prohlídka Karlova mostu s důrazem na význam symboliky čísel při jeho založení.
Vydejte se s námi na jedinečnou ranní mystickou prohlídku Karlova mostu! Zahájí ji dobová slavnostní fanfára v čase, kdy Karel IV. položil před 660 lety základní kámen stavby, poté člen řádu křižovníků s červenou hvězdou mostu požehná. Zájemci budou mít možnost podívat se po celý den zdarma i do Muzea Karlova mostu. Nezmeškejte příležitost vyfotit si slavnou památku v době, kdy na ní nejsou davy turistů!

Vycházka je zdarma. POZOR! – omezený počet účastníků na 50 osob. Registrace pouze telefonicky denně 8.00 - 20.00 na telefonu 221 714 560.

Karlův most jinak

9. 7. 2017 – začátek akce v 10.00 před Muzeem Karlova mostu na Křižovnickém náměstí, Staré Město, Praha 1.
Komentovaná prohlídka Karlova mostu spojená s plavbou pražskými Benátkami.
Poznejte Karlův most z Vltavy! Vydejte se s námi pražskými Benátkami lodí kolem pilířů mostu a prohlédněte si Karlův most jinak, než jste zvyklí. Zájemci budou mít možnost podívat se po celý den zdarma i do Muzea Karlova mostu.

Vycházka je zdarma. POZOR! – omezený počet účastníků na 30 osob. Registrace pouze telefonicky denně 8.00 - 20.00 na telefonu 221 714 560.

Karlův most jinak

9. 7. 2017 – začátek akce ve 14.00 hodin před Muzeem Karlova mostu na Křižovnickém náměstí, Staré Město, Praha 1.
Komentovaná prohlídka Karlova mostu spojená s plavbou pražskými Benátkami.
Poznejte Karlův most z Vltavy! Vydejte se s námi pražskými Benátkami lodí kolem pilířů mostu a prohlédněte si Karlův most jinak, než jste zvyklí. Zájemci budou mít možnost podívat se po celý den zdarma i do Muzea Karlova mostu.

Vycházka je zdarma. POZOR! – omezený počet účastníků na 30 osob. Registrace pouze telefonicky denně 8.00 - 20.00 na telefonu 221 714 560.

Další časy, a to od 16 a od 18 hod. - Komentovaná prohlídka Karlova mostu spojená s plavbou pražskými Benátkami.

660. výročí Karlova mostu

9. 7. 2017 – začátek akce ve 20.00 hodin u sochy Karla IV. na Křižovnickém náměstí, Staré Město, Praha 1.
Komentovaná večerní prohlídka Karlova mostu inspirovaná mystickými příběhy z dob Karla IV.
Večerní komentovaná prohlídka Karlova mostu vás seznámí s atmosférou doby Karla IV. a připomene historický význam mostu z několika úhlů pohledu. Na prohlídku bude od 21:30 hodin volně navazovat promítání filmu Noc na Karlštejně z Kinobusu na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.

Vycházka je zdarma. POZOR! – omezený počet účastníků na 50 osob. Registrace pouze telefonicky denně 8.00 - 20.00 na telefonu 221 714 560.

Karlův most nahradil předchozí Juditin most. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Základní kámen byl položen 9. července v 5 hodin 31 minut (toto datum stanovil až ve 20. století astronom Zdeněk Horský). Historiky je uváděno jako nejpravděpodobnější datum založení 15. červen, tedy den, kdy se slavil svátek českého zemského patrona sv. Víta.

Pavel Kulovaný

Jam session - aktivita Zachraň jídlo

Kdy: 16.7.2017, 14-20hodin

Kde: Tiskárna na vzduchu, areál Výstaviště Holešovice č. 67

Využijeme tři velké hrnce a uvaříme tři druhy džemu z ovoce (a možná i zeleniny), které před akcí společně napaběrkujeme nebo ho získáme vyřazené z velkoskladů. Přípravy se ujmou tři kuchaři a předvedou vám své umění. Těšte se na inspirativní chutě!

Jam session se také zaměří na to, co můžeme sami dělat proti plýtvání jako spotřebitelé, jak správně skladovat a uchovávat potraviny.

Během odpoledních workshopů vás naučíme, jak ušetřit peníze v domácnosti za zbytečně vyhozené jídlo a to například díky správnému systému skladování v lednici a ve spíži. My všichni - koncoví spotřebitelé - jsme totiž zodpovědní za největší část z celkového objemu vyhozených potravin.

Přijďte si pro 1000 skleniček džemu z ovoce a zeleniny, která měla skončit v koši! Rozdávat se budou zdarma.

Dozvíte se jak správně skladovat potraviny v lednici, aby vám dlouho vydržely, nebo jak omezit plýtvání jídlem.

ing.Jiřina Kratochvílová

Akce Zasaď to (sázení bylinek) - Přístav 18600

Kdy: 11.7.2017, 18-22 hodin, Přístav 18600

V prvním týdnu v červenci pro Vás ve spolupráci se spolkem Nezevli jen tak a Přístav 18600 připravíme vyvýšené záhony s posezením a k jejich využití už bude chybět jediné, totiž rostliny. Ty chceme zasázet společně s Vámi všemi, kteří rádi chodíte na Rohanský ostrov, bydlíte v okolí bližším či vzdálenějším nebo jen nemáte na okenních parapetech a zahrádkách dostatek místa na pěstování bylinek. Chceme pěstovat rozmarýn, bazalku, tymián, petržel, mátu, pažitku, meduňku a další býlí.

Nějaké rostliny pro Vás připravíme, ale budeme moc rádi, když si přinesete i vlastní, aby jich bylo dost. Kdo by mě v plánu donést nějaké sazenice, napište nám, prosím, abychom věděli, kolik toho býlí bude :)

Již zelené záhony pak budou k dispozici po celé léto pro všechny, kteří budou mít o bylinky zájem. Ať už k okořenění salátů, polévek, výrobu letních drinků nebo dalších pochutin.

Tak neváhejte a přijďte sázet!

Pavel Kulovaný

Festival Pražské folklorní dny

Kdy: 20.-23.7.2017

11. ročník tradičního folklorního festivalu, který je největší lidovou taneční akcí ve střední Evropě.

Akce se vždy účastní desítky hudebních a tanečních souborů z různých zemí Evropy, Afriky a Asie. Pražské folklorní dny tak tradičně oživí pražskou kulturní nabídku v období letních prázdnin. Vystoupení souborů se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy (Alšovo nábřeží před Rudolfinem, Hradčanské náměstí a náměstí republiky)

Vyvrcholením festivalu je vždy průvod všech souborů Starým Městem.

Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma

Ing. Jiřina Kratochvílová

Čtvrteční lekce jógy zadarmo v Letenských sadech

Zveme vás na další sezónu cvičení jógy pod širým nebem, sraz je každý čtvrtek od 20.4.2017 do 28.9.2017 vždy v 19,00 hod. vedle zastávky tramvaje Sparta (směr Letenské sady). Cvičí se do 20,30 až 21,00. Cvičení je vhodné pro všechny, zvlášť pro úplné začátečníky. Cvičí se jednoduchá jóga na základě klasické Hatha-jógy, předcvičuje Alef, lektor jógy s pětiletou praxí v ČR a Thajsku.

Vstup na cvičení je zdarma.

Vezměte si s sebou jogamatku, karimatku nebo deku, rodinné příslušníky, přátele, psy a kočičky a spoustu dobré nálady, budeme se na vás těšit! :) Sdílejte taky tuhle událost svým přátelům! :)

Ing. Milena Otáhalová

Žižkovské procházky 2017

22. září

Olšanské hřbitovy V.
Pátý – a jak momentálně věříme na delší dobu poslední – návrat na Olšanské hřbitovy. Tentokrát se zaměříme na zbývající území části VIII. a především na 1. obecní hřbitov, který jsme prozatím opomíjeli. Právě sem byly v letech 1900 – 1906 přeneseny náhrobky ze zrušeného evangelického hřbitova v Karlíně. Podaří se nám i tentokrát s odstupem století identifikovat práce význačných sochařů či architektů? Kromě této starší vrstvy se dotkneme také současného výtvarného názoru…
Sraz: 17.00 hod, u hlavní vstupní brány na Olšanské hřbitovy, Vinohradská 153

6. října

Tématem budou dvě význačné stavby: bývalá Mezinárodní telefonní a telegrafická ústředna od Bohumíra Kozáka z let 1921 – 1926 a blízké Švehlovy koleje, skrývající v nádvoří pozoruhodný objekt někdejšího kina od Jana Chládka z let 1924 – 1925. Obě budovy dokládají nejen pronikání aktuálních architektonických tendencí na Žižkov, ale také jistou touhu po monumentalitě a reprezentaci – čtvrť už propříště nechce být jen proletářskou…
Sraz: 17.00 hod, před bývalou telegrafní ústřednou ve Fibichově ulici 1500/19    

20. října

Hora Vítkov
Odměnou za vystoupání na Vítkov nám bude monumentální budova Památníku Osvobození se sochou Jana Žižky. Její návrh kreslili v roce 1925 Jan Zázvorka a Jan Gillar současně s projektem Vojenského muzea ležícího na úpatí. Budeme mít možnost posoudit, zda měla soutěžní porota pravdu, když tvrdila, že „architektura a řešení budovy na vrcholu je dokonale umělecky provedeno“. Po svém dokončení v roce 1932 památník navždy proměnil panorama Prahy. Shlíží z kopce na město, zatímco město vzhlíží k němu…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Národního památníku na Vítkově, U Památníku 1900    

3. listopadu

Konfrontace dvou mrakodrapů
Dva výškové domy, dva architektonické přístupy. Bývalá budova Strojimportu postavená v sedmdesátých letech 20. století tvořila po řadu desetiletí jedinou dominantu poblíž křižovatky ulic Želivského a Vinohradské. Administrativní palác Crystal, který se otevřel teprve nedávno – v roce 2015, sice svými šedesáti metry její výšku nepřesáhl, i tak nicméně zásadně proměnil zdejší panorama. Proč jeho tvůrci z pražské kanceláře RALA vložili do místa právě objekt, jenž svým tvarováním připomíná vyleštěný krystal? Pokusíme se objasnit…
Sraz: 17.00 hod, Před budovou Casablanca (bývalý Strojimport), Vinohradská 2396/184

František Ouředník

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Volné vstupy

Navštivte velmi užitečné stránky kde najdete vyčerpávající informace  o volných vstupech  na kulturní, sportovní a další společenské akce.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]