Zábava

Vaše příspěvky - období: červen 2017

Akce Zasaď to (sázení bylinek) - Přístav 18600

Kdy: 11.7.2017, 18-22 hodin, Přístav 18600

V prvním týdnu v červenci pro Vás ve spolupráci se spolkem Nezevli jen tak a Přístav 18600 připravíme vyvýšené záhony s posezením a k jejich využití už bude chybět jediné, totiž rostliny. Ty chceme zasázet společně s Vámi všemi, kteří rádi chodíte na Rohanský ostrov, bydlíte v okolí bližším či vzdálenějším nebo jen nemáte na okenních parapetech a zahrádkách dostatek místa na pěstování bylinek. Chceme pěstovat rozmarýn, bazalku, tymián, petržel, mátu, pažitku, meduňku a další býlí.

Nějaké rostliny pro Vás připravíme, ale budeme moc rádi, když si přinesete i vlastní, aby jich bylo dost. Kdo by mě v plánu donést nějaké sazenice, napište nám, prosím, abychom věděli, kolik toho býlí bude :)

Již zelené záhony pak budou k dispozici po celé léto pro všechny, kteří budou mít o bylinky zájem. Ať už k okořenění salátů, polévek, výrobu letních drinků nebo dalších pochutin.

Tak neváhejte a přijďte sázet!

Pavel Kulovaný

Cimbály na ulici - Národopisné muzeum

Kdy: 18.6.2017, 15-18 hodin

Přijďte si poslechnout cimbálovou muziku Po úspěšném hraní v několika obcích se i Národopisné muzeum v Praze zapojuje do celostátního projektu Cimbály na ulici, který se letos koná již počtvrté.

Cílem je oživit český a moravský veřejný prostor. Přijďte si poslechnout cimbálovou muziku CM Kyčera a CM Michala Horsáka, přijďte si společně zazpívat a zatančit...

Na místě bude k zakoupení i dobré občerstvení.

Jana Novotná

"Merkádo" - náměstí Jiřího z Poděbrad

Kdy: 22.6.2017, 10-21hodin

Náměstí Jiřího z Poděbrad se opět promění v předměstí jakéhokoli města Latinské Ameriky! Rok 2017 s tématem chilli! Merkado, to jsou trhy s širokou plejádou exotických pokrmů, nápojů a výrobků z Latinské Ameriky, že vám budou oči přecházet! K zakoupení budou nejen rukodělné výrobky, textilní výroba ale i řada exotických pochutin a specialit, včetně široké nabídky koření, kukuřičné mouky, omáček, ovoce a dalších surovin latinskoamerické kuchyně.

Rok 2017 s tématem chilli!

Merkado, to jsou trhy s širokou plejádou exotických pokrmů, nápojů a výrobků z Latinské Ameriky, že vám budou oči přecházet! K zakoupení budou nejen rukodělné výrobky, textilní výroba ale i řada exotických pochutin a specialit, včetně široké nabídky koření, kukuřičné mouky, omáček, ovoce a dalších surovin latinskoamerické kuchyně.

Ing.Jiřina Kratochvílová

18.6. Den otců s Armádou České republiky - park Ladronka

Kdy: 18.6.2017, 11-18hodin, park Ladronka

Návštěvníci si prohlédnou vojenskou techniku, například obrněné vozidlo Pandur, nebude chybět samohybná houfnice Dana, lehké obrněné vozidlo Land Rover Kajman či pyrotechnický robot.

Připraveny budou také atrakce a soutěže pro děti, ochutnávka vojenského guláše, zahraje Big Band Ústřední hudby AČR a zájemcům se podepíší sportovci z Dukly. Konkrétně snowboardistka a olympijská vítězka ze Zimních olympijských her 2014 v Soči Eva Samková, dále atlet, sprinter a dvojnásobný halový mistr světa (2014 a 2016) v běhu na 400 metrů Pavel Maslák a také Jan Kuf, reprezentant v moderním pětiboji.

Vstup je zdarma.

Pavel Kulovaný

Piknik v Botanické - hvězdicový pochod s Klubem českých turistů

Kdy: 18.6.2017, 9-18 hodin

Celodenní setkání turistů a milovníků zeleně v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji.

Co na vás čeká? Dopoledne se projdete po jedné z hvězdicových tras a odpoledne proběhne v Botanické zahradě kulturní program pro děti a dopělé. Pro pěší turisty je připraveno 8 tras v délce od 4 do 19 km a pro cyklisty 4 trasy od 20 do 25 km, start všech tras od 9 do 12 hod.

Kobyliská trasa – start na Kobyliském náměstí před Salesiánským divadlem,pěší trasy 5 km (kočárková) a 15 km, cyklotrasa 20 km
Hloubětínská trasa – start u stanice metra B Rajská zahrada, pěší trasy 13 km a 19 km, cyklotrasa 21 km
Karlínská trasa – start před Muzeem hlavního města Prahy na Florenci, pěší trasy 6 km a 8 km (obě kočárkové), cyklotrasa 20 km
Dejvická trasa – start u stanice metra A Dejvická (směr Šolínova, vysoké školy),pěší trasy 4 km (kočárková) a 10 km, cyklotrasa 25 km
Běžecká trasa - start nádvoří muzea V. Náprstka v 15.0010 km, účastníci, kteří splní limit 65 minut, budou zařazeni do slosování o ceny od firmy Hervis sports

Cíl všech tras: 11 - 16 hod. Botanická zahrada Praha u Sekvojové louky

Pavel Kulovaný

Lidské věže poprvé v Praze, náměstí Jiřího z Poděbrad

Kdy: 28.6.2017. 19-21 hodin

Lidské věže poprvé v Praze, náměstí Jiřího z Poděbrad Fenomén "castellers" neboli lidských věží na Náměstí Jiřího z Poděbrad na pražském Žižkově! Přijďte se podívat na lidské věže, které se vytvoří před kostelem Nejsvětějšího srdce. Členové tohoto souboru přijedou až z Barcelony. Katalánská tradice poprvé v Praze!

Fenomén "castellers" neboli lidských věží na Náměstí Jiřího z Poděbrad na pražském Žižkově!

Přijďte se podívat na lidské věže, které se vytvoří před kostelem Nejsvětějšího srdce. Členové tohoto souboru přijedou až z Barcelony. Katalánská tradice poprvé v Praze!

Vezmeme Váš na mimořadnou akci LIDSKÉ VĚŽE z Katalánska! Přímo na náměstí Jiřího z Poděbrad. POPRVÉ v Praze! Pojďte se podívat jak postavit vysokou věž pouze s pomocí lidské síly, které se říká "Castells" či "Lidské hrady".

Castells je již po staletí tradičním zvykem z Katalánska. Uvidíte, jak vám z ničeho nic vyroste před očima lidská stavba.

Postaví se pevný základ, jménem "pinya", což znamená "ananas", která dodá stabilitu. Poté se postupuje nahoru dalších několik pater v rytmu bubnu. Když má věž několik pater, objevuje se na věži čtyřletá nebo pětiletá holčička v přilbě a dosáhne vrcholu věže vlastními silami. To je třešnička na dortu.

Nenechte si uniknout výjimečnou příležitost vidět na vlastní oči, jak se postaví lidská věž!

Pavel Kulovaný

Festival Pražské folklorní dny

Kdy: 20.-23.7.2017

11. ročník tradičního folklorního festivalu, který je největší lidovou taneční akcí ve střední Evropě.

Akce se vždy účastní desítky hudebních a tanečních souborů z různých zemí Evropy, Afriky a Asie. Pražské folklorní dny tak tradičně oživí pražskou kulturní nabídku v období letních prázdnin. Vystoupení souborů se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy (Alšovo nábřeží před Rudolfinem, Hradčanské náměstí a náměstí republiky)

Vyvrcholením festivalu je vždy průvod všech souborů Starým Městem.

Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma

Ing. Jiřina Kratochvílová

"Celé Česko na devítce"

Kdy: 17.6.2017, 10 - 20 hodin, park Přátelství v Praze 9 – Prosek

Městská část Praha 9 zaznamenává v posledních letech masivní bytovou výstavbu a přísun nových obyvatel, a to nejen z ostatních pražských městských částí, ale také z celé republiky. Vedení městské části se proto rozhodlo představit místním obyvatelům regiony a kraje, odkud pochází jejich sousedé. Vznikla tak akce CELÉ ČESKO NA DEVÍTCE, jejíž první ročník se uskuteční v sobotu 17. června 2017 v parku Přátelství v Praze 9.

Návštěvníci se mohou těšit na regionální řemeslníky, přehlídku tradičních pokrmů i nápojů včetně regionálních piv. Pestrý hudební program nabídne folklórní vystoupení a koncert skupiny Šlapeto.

Jak dobře znáte ČR a její kraje? Vyzkoušejte své znalosti ve vědomostní hře pro malé i velké HRAVÉ ČESKO, která na vás čeká na akci Celé Česko na devítce 2017. Soutěžit se opravdu vyplatí. Nejen, že se skvěle pobavíte, ale získat můžete rodinnou vstupenku na Stezku korunami stromů Lipno od Jihočeské centrály cestovního ruchu, jihočeskou keramiku od Keramika J+B Mojžíš Jaroslav, balení perníčků od Petra Malého-domácí perník a další zajímavé ceny.

Akce CELÉ ČESKO NA DEVÍTCE je přehlídkou hudby, kulturních zvyklostí, tradičních řemesel, a gurmánských pochoutek typických pro jednotlivé kraje ČR. Přehlídku doplní atraktivní hudební program.

V sobotu 17. června 2017 se promění park Přátelství v Praze 9 na Proseku na jedinečné tržiště s přehlídkou zajímavostí z jednotlivých krajů České republiky. Akce s názvem CELÉ ČESKO NA DEVÍTCE představí rukodělné výrobky, keramiku, workshopy pro děti či ochutnávky nejrůznějších krajových gastronomických pochoutek v téměř dvacítce stánků. 

PROGRAM: PATROLA ŠLAPETO, NEŠIŠLEJ!, Trio Kalich, Venkovská dudácká muzika Bedrník, dětská představení PŘEDSTAVÍ SE: Mixshop Wertheim, Petr Malý - domácí perník, Mauz- výroba České Budějovice, Keramika J+B Mojžíš, Vital Czech, s.r.o., Sdružení TULIPAN, z.s.,Jihočeská centrála cestovního ruchu, Horácký trhanec a další.

V sobotu 17. června 2017 se promění park Přátelství v Praze 9 – Prosek na jedinečné tržiště s přehlídkou zajímavostí z jednotlivých krajů České republiky. Akce s názvem CELÉ ČESKO NA DEVÍTCE představí rukodělné výrobky, keramiku, workshopy pro děti či ochutnávky nejrůznějších krajových gastronomických pochoutek v téměř dvacítce stánků. Pro návštěvníky připravili organizátoři také atraktivní hudební program. Pestrou atmosféru ze všech koutů ČR tak doplní venkovská dudácká muzika Bedrník, staropražské písničky skupiny Šlapeto či folklórní vystoupení Slováckého krúžku. Přijďte si vychutnat tisíce podob Česka.

Vstup na akci je zdarma.

Jana Novotná

Kašpárkohraní

Kdy:11.6.2016, Letenské sady, 12-19 hodin

Devátý ročník největšího rodinného festivalu v ČR Kašpárkohraní zaplní pražské Letenské sady v neděli 11. června od 12 do 19 hodin. 

Na letošním ročníku nebude chybět Tomáš Klus,  bejbypunková partička Kašpárek v rohlíku a Márdi s Pítrsem z Vypsané fixy se svým projektem Mixle v piksle, který obléká klasické školkové hity do rockenrolového  kabátu. Vůbec poprvé na akci vystoupí mladý nadějný písničkář Pavel Callta.

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Multikulturní festival Kaleidoskop

Kdy: 10.6.2017, Na Pankráci,Praha 4, od 11 hodin

Den plný chutí, vůní, hudby a tance.

Můžete ochutnávat tradiční i méně netradiční pochoutky z různých koutů světa. Užívejte si pěvecká a taneční vystoupení. Čekají vás workshopy pro děti, přednášky a bohatý doplňkový program.

Festival pořádá MČ Praha 4 s podporou starosty Petra Štěpánka. Multikulturní festival Kaleidoskop, který proběhne 10. června 2017 v Parku Na Pankráci je již třetím ročníkem.

Workshop indonéské batiky, zažijte s 3D brýlemi ruské vězení, workshop výroby etnických šperků, vytváření masek pro děti, výroba afrických ozdob z korálků, fotokoutek, malování hennou

Pavel Kulovaný

Svatojánská noc na Cibulce - Pohádkový les pro děti

Kdy: 24.6.2017, 14-18 hodin

Svatojánská noc na Cibulce - Pohádkový les pro děti

Na svatého Jana ve dvě hodiny odpoledne park u zámečku Cibulka ožije pohádkovými bytostmi. Přijďte strávit příjemné odpoledne a dozvědět se o minulosti a snad i budoucnosti usedlosti. Na děti čeká trasa s pohádkovými bytostmi a dospělí uvítají mobilní kavárnu na samém konci pohádkové cesty. Zámeček Cibulka na Košířích je významnou kulturní památkou, která však v posledních letech značně chátrá. Touto akcí chceme vdechnout více života do parku v okolí zámečku. Poloha parku, příjemné prostředí a letní počasí k takovému využití parku přímo vybízejí.

Zažijme společně Cibulku jinak! A snad pohádkové bytosti napomohou záchraně zámečku.

Program:
- Taneční vystoupení Tanečního centra Praha
- Hudební vystoupení Spohr Violin Duo ve složení Jana Lébrová a Ondřej Lébr
- Předčítání pohádek Kouzla noci Svatojánské od Františka Horečky
- Kvíz s otázkami a úkoly pro děti na pohádkové cestě se strašidly
- Sběr podpisů pod výzvu za záchranu Cibulky

Akci pořádá senátor Václav Láska (http://www.vaclavlaska.cz/) ve spolupráci s TCP (http://www.tanecnicentrum.cz/) a Spolkem Hájovna (https://hajovna03.wordpress.com/).

Jana Novotná

Dětský víkend - letos s názvem "TE DEUM"

Kdy: 24.-25.6.2017, 10-17hodin

Tradiční doprovodná akce ke stálé expozici Příběh Pražského hradu, tentokrát na téma korunovace českých králů s názvem "TE DEUM".

Pro děti a jejich rodiče bude v exteriérech Pražského hradu připraveno 6 úkolů. V místě startu a cíle doprovodný program.

Vstup volný.

Ing. Milena Otáhalová

Čtvrteční lekce jógy zadarmo v Letenských sadech

Zveme vás na další sezónu cvičení jógy pod širým nebem, sraz je každý čtvrtek od 20.4.2017 do 28.9.2017 vždy v 19,00 hod. vedle zastávky tramvaje Sparta (směr Letenské sady). Cvičí se do 20,30 až 21,00. Cvičení je vhodné pro všechny, zvlášť pro úplné začátečníky. Cvičí se jednoduchá jóga na základě klasické Hatha-jógy, předcvičuje Alef, lektor jógy s pětiletou praxí v ČR a Thajsku.

Vstup na cvičení je zdarma.

Vezměte si s sebou jogamatku, karimatku nebo deku, rodinné příslušníky, přátele, psy a kočičky a spoustu dobré nálady, budeme se na vás těšit! :) Sdílejte taky tuhle událost svým přátelům! :)

Ing. Milena Otáhalová

Den otevřených dveří Archivu bezpečnostních složek a Ústavu pro studium totalitních režimů

Kdy: 8.6.2017

U příležitosti Mezinárodního dne archivů se veřejnosti otevřou dne 8. června 2017 budovy ABS (Branické náměstí 2, Na Struze 3 a v Brně). V rámci komentovaných prohlídek můžete navštívit pro veřejnost jindy nepřístupná místa, nahlédnete „pod pokličku“ práce archivářů a zažijete mnohá překvapení spojená například s osudy účastníků III. odboj

Na pracovištích ABS Vás archivářky a archiváři seznámí s fungováním badatelny, zavedou Vás do depozitářů, vysvětlí postup při lustracích i jejich úskalí a provedou Vás procesem digitalizace archiválií. Uvidíte také práci restaurátorů a restaurátorek.

Během Dne otevřených dveří ožijí příběhy zachycené v archiváliích – tentokrát se seznámíte s osudy protirežimní organizace „Světlana“. Interaktivní vstupy zažijete jak během komentované prohlídky, tak na jejím konci. Pro návštěvy s dětmi bude připraven dětský koutek, kde se děti mohou seznámit s profesí archiváře, uložit si do depozitáře svoje výrobky, a archivovat je tak na věčné časy.

V budově na Braníku děti potěší speciální dětská prohlídková trasu „Po stopách odboje“ inspirovaná jak archivářskou prací, tak dobou vzniku archiválií uložených v našem archivu. Děti si tak „zahrají“ na odbojáře a v rámci napínavého dobrodružství pak samy na sobě poznají, v jak nelehké době žili jejich rodiče, prarodiče či praprarodiče. A navíc jako zvláštní překvapení pro příznivce geocachingu - u příležitosti Mezinárodního dne archivů otevření speciální pražské trasy po místech spojených s historií 20. století

ABS – Branické náměstí 2, Praha

Komentované prohlídky: v 11, 12, 13, 14, 15 a 16 hodin
Stanoviště:

1) badatelna Díky ojediněle otevřené legislativě mají žadatelé v České republice neomezený přístup k archiváliím, které vznikly činností bezpečnostních složek komunistického režimu, a ABS tak patří mezi badatelsky nejvyužívanější archivy. V jeho třech studovnách se loni zaregistrovalo rekordních 2224 badatelů, kteří vykonali 4623 návštěv. Zájemcům tak bylo zpřístupněno přes 42 000 archiválií. Na tomto stanovišti archiváři stručně seznámí zájemce s náplní své práce a představí publikace ABS. K nahlédnutí budou připraveny nejen ukázky zajímavých archiválií, ale také filmy z provenience SNB.
2) lustrační pracoviště
Vyhledávání archiválií ABS je do značné míry založeno na jmenných evidencích a databázích. Pokud se zajímáte o osud konkrétní osoby, můžete se do pátrání pustit i sami. Některé evidence jsou přístupné na internetu, všechny dochované evidence však spravuje pouze náš archiv, který Vám také jako jediný může předložit archiválie z provenience bezpečnostních složek komunistického režimu. Odborná pracovnice bude vyhledávat (v žargonu archivu „lustrovat“) ve všech evidencích a pohovoří o komplikovaném systému lustrací. 3) depozitář
Archiv bezpečnostních složek spravuje okolo 20 000 bm archiválií rozdělených do 748 fondů, které se vztahují k období obou totalit. Archiváři zájemcům přiblíží charakteristiku svazků a spisů, ukážou umístění archiválií a popíšou vhodné podmínky pro jejich ukládání.
4) pracoviště digitalizace
Oddělení digitalizace převádí originální archiválie do digitální podoby. Zajišťujeme tak badatelské veřejnosti snazší přístup k archiváliím a archiválie samotné chráníme před rizikem dalšího poškození. Vedle papírových předloh, které se skenují na knižních skenerech, je oddělení schopno digitalizovat fotografie, mikrofilmy, mikrofiše, magnetofonové kazety a další typy materiálu.
5) restaurátorská dílna
Archiv jako moderní instituce věnuje nemalé úsilí ochraně a péči o fyzický stav archiválií. V dílnách k individuálnímu restaurování dokumentů budou mít restaurátoři pro zájemce připravené ukázky činností a materiálů, kterými se pokusí ilustrovat náplň své práce. V části provozu hromadného odkyselování budou návštěvníci stručně seznámeni s přípravou archiválií k tomuto procesu, se samotným odkyselováním pomocí stroje Neschen C500 a závěrečnou kompletací po ošetření.
6) prezentace ÚSTR
Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů seznámí návštěvníky s projekty ÚSTR a popíšou spolupráci s ABS. Nebude chybět ani nabídka četných publikací.
7) případ Světlana – proměny obrazu III. odboje

Archiv při speciálních příležitostech nemusí být pouze institucí, v níž si o minulosti jenom čtete. Během Dne otevřených dveří můžete příběhy popsané v archiváliích i zažít – konkrétně se u nás, velmi netradičně, seznámíte s osudy protirežimní organizace „Světlana“. Interaktivní vstupy zažijete jak během komentované prohlídky, tak na jejím konci. Vše bude završeno přednáškou na téma této protirežimní organizace od 18:30 v budově ABS na Struze.
Chybět nebude ani letos dětský koutek – i Vaše malé děti se mohou seznámit s profesí archiváře, uložit si do depozitáře svoje výrobky, a archivovat je tak na věčné časy. Bude o ně samozřejmě postaráno a Vy si budete moci s odborným průvodcem projít všechna stanoviště prohlídky.
Nově je možné se těšit na speciální dětskou prohlídkovou trasu „Po stopách odboje“ inspirovanou jak archivářskou prací, tak dobou vzniku archiválií uložených v našem archivu. Děti si tak „zahrají“ na odbojáře a v rámci napínavého dobrodružství pak samy na sobě poznají, v jak nelehké době žili jejich rodiče, prarodiče či praprarodiče. Rozhodně je nenechávejte doma, u nás se nudit nebudou!

ABS – Na Struze 3, Praha 1

Komentované prohlídky: začínají v 11, 12, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin
Stanoviště:
1) badatelna
Z důvodu rekonstrukce budovy v Siwiecově ulici je badatelna v ulici Na Struze momentálně jedinou pražskou badatelnou. Denně ji navštíví v průměru 15–20 zájemců o studium. Loni se ve třech studovnách Archivu bezpečnostních složek zaregistrovalo rekordních 2 224 badatelů, kteří vykonali 4 623 návštěv, z toho 2 454 návštěv proběhlo v badatelně Na Struze. Celkově jsme v roce 2016 zájemcům zpřístupnili přes 42 000 archiválií. Žadatelé v České republice mají díky ojediněle liberální legislativě takřka neomezený přístup k archiváliím vzniklým činností bezpečnostních složek komunistického režimu, a ABS se tak těší velké pozornosti badatelů. Archiváři na tomto stanovišti stručně seznámí návštěvníky s náplní své práce a představí publikace ABS. K nahlédnutí budou připraveny nejen ukázky zajímavých archiválií, ale také filmy z provenience SNB. 2) lustrační pracoviště
Prvním krokem při vyhledávání v archiváliích ABS je prověření jmenných evidencí a databází. Kromě rozsáhlých evidencí StB Archiv spravuje i kartotéku tzv. Studijního ústavu ministerstva vnitra, která obsahuje přes 1 200 000 záznamů jmen osob, jež byly prověřovány v Československu po 2. světové válce. 3) pracoviště digitalizace
Oddělení digitalizace převádí originály archiválií do digitální podoby. Zajišťujeme tak badatelské veřejnosti snazší přístup k archiváliím (především díky aplikaci eBadatelna.cz) a archiválie samotné tím chráníme před rizikem dalšího poškození. Vedle papírových předloh, které se skenují na knižních skenerech, je oddělení schopno digitalizovat fotografie, mikrofilmy, mikrofiše, magnetofonové kazety a další typy materiálu. 4) depozitář
V budově Na Struze 3 je uloženo 6 000 bm archiválií. Celkově ale Archiv bezpečnostních složek spravuje okolo 20 000 bm archiválií rozdělených do 748 fondů, které se vztahují k období obou totalit. Archiváři zájemcům přiblíží charakteristiku spisů a svazků, ukážou umístění archiválií a popíšou vhodné podmínky pro jejich ukládání.
5) restaurátorská dílna
Archiv bezpečnostních složek věnuje nemalé úsilí ochraně a péči o fyzický stav archiválií. Restaurátorské pracoviště je sice umístěno v budově na Braníku, ale ani Na Struze nepřijdete o možnost seznámit se v improvizované dílně s procesem restaurování archiválií.
6) prezentace ÚSTR
Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů představí návštěvníkům projekty ÚSTR a popíšou spolupráci s ABS. Nebude chybět ani nabídka četných publikací.
7) příběhy III. odboje

Archiv při speciálních příležitostech nemusí být pouze institucí, v níž si o minulosti jenom čtete. Během Dne otevřených dveří můžete příběhy popsané v archiváliích i zažít – seznámíte se s příběhy účastníků III. odboje, konkrétně Vám interaktivní formou přiblížíme osudy některých členů protirežimní organizace „Světlana“.
Pro zájemce jsme stejně jako v předchozích ročnících připravili dětský koutek, a tak se i Vaše malé děti mohou na chvíli stát archivářem, uložit si do depozitáře svoje výrobky, a archivovat je tak na věčné časy. Bude o ně samozřejmě postaráno a Vy si budete moci projít s odborným průvodcem všechna stanoviště prohlídky.
A navíc jako speciální překvapení pro příznivce geocachingu otvíráme u příležitosti Mezinárodního dne archivů speciální pražskou trasu po místech spojených s historií 20. století.
18:30 přednáška Případ Světlana – proměny obrazu III. odboje
Mgr. Luboš Kokeš – Mgr. Libor Svoboda, Ph.D.
Přednášející představí protirežimní organizaci „Světlana“ působící na Moravě na přelomu 40. a 50. let 20. století. Historici posluchačům popíšou místo této organizace v dějinách III. odboje a seznámí je i se změnami pohledu na činnost jejích členů od 50. let do současnosti.

<

Ing. Milena Otáhalová

Dětský den v zahradě nemocnice pod Petřínem

Kdy: 3.6.2017, 14-17 hodin

Tradiční Dětský den pod Petřínem, který se bude letos konat v krásných zahradách naší nemocnice pod Petřínem už podvanácté.

Jako vždy bude připraven bohatý program pro malé i velké a hlavně dobrá nálada, zábava a radost.

Jana Novotná

Den s Policií a letišti v Letňanech

Kdy: 17.6.2017, 10-21 hodin

Každoroční událost v areálu letiště Letňany.

Návštěvníci se mohou těšit na vystavenou techniku a ukázky činnosti zúčastněných složek (Policie České republiky, Městská policie hl. m. Prahy, Celní úřad Praha, Vojenská policie Praha, Aktivní záloha Armády České republiky, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy a Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy).

Mezi ukázkami je zařazeno např. slaňování z vrtulníku, seskok s padákem, fotbalové utkání na koních mezi Policií ČR a Městskou policií hl. m. Prahy, činnost služebních psů, zadržení ujíždějícího vozidla apod. Mezi nejmodernější technikou bude možné spatřit i historická policejní vozidla.  

Děti se mohou těšit na spoustu zajímavých soutěží a atrakcí

Jiří Douša

SURSTRÖMMINGSFEST – Ochutnávka švédského kvašeného sledě

Kdy: 9.6.2017, 18 hodin

Kde: Přístav 18600 (Praha 8 - Karlín)

Skandinávský dům ve spolupráci s projektem Přístav 18600 vás zve na jedinečnou ochutnávku a soutěž v pojídání švédské speciality, kvašeného sledě surströmming.

Říká se, že kvašený sleď surströmming chutná mnohem lépe, než voní. Pokud jste ho ještě nikdy neochutnali, měli byste vědět, že se jedná o jídlo s nejvýraznějším zápachem na světě. Právě proto se tradičně konzumuje venku. Tak tomu bude i tentokrát v Přístavu. Pro tuto příležitost jsme ze severošvédského města Lulea pozvali hosta Erika Tuneströma, který vám tuto zvláštní specialitu blíže představí a ukáže, jak se ryba správně čistí a konzumuje.

O hudební doprovod se postarají Aino Sepponen a Ema Stašová.

Cena 200 Kč

Jana Novotná

Žižkovské procházky 2017

9. června

Náměstí Jiřího z Lobkovic
Třebaže již na Vinohradech, stále na území Městské části Praha 3 bylo vymezeno – řečeno s Janem Sedlákem – „jedno z typických obytných náměstí“: Jiřího z Lobkovic. Seznámíme se se zdejší funkcionalistickou budovou někdejšího gymnázia, postavenou v letech 1936 – 1937 absolventy pražské techniky Bohumilem Kněžkem a Josefem Václavíkem. V pravidelném rytmu okolní blokové zástavby, odpovídající již velkorysejšímu urbanistickému založení najdeme také několik půvabných funkcionalistických nájemních domů…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do ZŠ, náměstí Jiřího z Lobkovic 121/22

29. června (čtvrtek)!!!

Starý židovský hřbitov a jeho okolí
Zavítáme také na Starý židovský hřbitov na Žižkově: seznámíme se s jeho pohnutým osudem i nejvýznamnějšími náhrobky. Protentokrát naopak opomeneme prohlídku televizní věže, které jsme se podrobně věnovali v minulých ročnících a namísto toho zaměříme pozornost k méně nápadným stavbám v okolí: Akropoli, domu Umělecké besedy, architektonicky výjimečnému domu spolku Záchrana či zdánlivě obyčejnému činžáku, v němž ale kdysi žila i Toyen…
Pozor, sraz výjimečně: ve čtvrtek v 15.00 hod, před vstupem na hřbitov, Fibichova 13/2  

22. září

Olšanské hřbitovy V.
Pátý – a jak momentálně věříme na delší dobu poslední – návrat na Olšanské hřbitovy. Tentokrát se zaměříme na zbývající území části VIII. a především na 1. obecní hřbitov, který jsme prozatím opomíjeli. Právě sem byly v letech 1900 – 1906 přeneseny náhrobky ze zrušeného evangelického hřbitova v Karlíně. Podaří se nám i tentokrát s odstupem století identifikovat práce význačných sochařů či architektů? Kromě této starší vrstvy se dotkneme také současného výtvarného názoru…
Sraz: 17.00 hod, u hlavní vstupní brány na Olšanské hřbitovy, Vinohradská 153

6. října

Tématem budou dvě význačné stavby: bývalá Mezinárodní telefonní a telegrafická ústředna od Bohumíra Kozáka z let 1921 – 1926 a blízké Švehlovy koleje, skrývající v nádvoří pozoruhodný objekt někdejšího kina od Jana Chládka z let 1924 – 1925. Obě budovy dokládají nejen pronikání aktuálních architektonických tendencí na Žižkov, ale také jistou touhu po monumentalitě a reprezentaci – čtvrť už propříště nechce být jen proletářskou…
Sraz: 17.00 hod, před bývalou telegrafní ústřednou ve Fibichově ulici 1500/19    

20. října

Hora Vítkov
Odměnou za vystoupání na Vítkov nám bude monumentální budova Památníku Osvobození se sochou Jana Žižky. Její návrh kreslili v roce 1925 Jan Zázvorka a Jan Gillar současně s projektem Vojenského muzea ležícího na úpatí. Budeme mít možnost posoudit, zda měla soutěžní porota pravdu, když tvrdila, že „architektura a řešení budovy na vrcholu je dokonale umělecky provedeno“. Po svém dokončení v roce 1932 památník navždy proměnil panorama Prahy. Shlíží z kopce na město, zatímco město vzhlíží k němu…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Národního památníku na Vítkově, U Památníku 1900    

3. listopadu

Konfrontace dvou mrakodrapů
Dva výškové domy, dva architektonické přístupy. Bývalá budova Strojimportu postavená v sedmdesátých letech 20. století tvořila po řadu desetiletí jedinou dominantu poblíž křižovatky ulic Želivského a Vinohradské. Administrativní palác Crystal, který se otevřel teprve nedávno – v roce 2015, sice svými šedesáti metry její výšku nepřesáhl, i tak nicméně zásadně proměnil zdejší panorama. Proč jeho tvůrci z pražské kanceláře RALA vložili do místa právě objekt, jenž svým tvarováním připomíná vyleštěný krystal? Pokusíme se objasnit…
Sraz: 17.00 hod, Před budovou Casablanca (bývalý Strojimport), Vinohradská 2396/184

František Ouředník

10.6. naučná stezka VÚ živočišné výroby "Příběh potravin"

Kdy: 10.6.2017

Přijďte prožít krásný den plný poznání a zábavy na farmu Výzkumného ústavu živočišné výroby do Netluk 7. ročník PŘÍBĚHU POTRAVIN. Kde jinde děti mohou v Praze na jednom místě vidět pohromadě nejrůznější hospodářská zvířata, zemědělskou techniku, ukázky pěstovaných plodin, atd.

Za správně zodpovězenou otázku na jednotlivých stanovištích děti získávají razítka a v cíli naučné stezky za vyluštěnou křížovku odměnu.

Stanoviště naučné cesty:
Políčka - čerstvý chléb přímo z pece, populární staročeský sendvič, ovesné vločky do jogurtu a pod.
Malá farma - malý příběh českého kapra, mlsný jako koza, příběh včely medonosné, Národní zemědělské muzeum
Dvorek u Melčů - Poznáte malá zvířátka
Věda a termosvět - věda pro králíka a slepičku, hrátky s termovizí
Zemědělství žije - zemědělský koutek nejen pro nejmenší
Kůň jako koníček - povozíte se na koníčkovi
Farma jelenovitých - Chov jelena evropského a jelena Miu.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Volné vstupy

Navštivte velmi užitečné stránky kde najdete vyčerpávající informace  o volných vstupech  na kulturní, sportovní a další společenské akce.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]