Zábava

Vaše příspěvky - období: květen 2017

Dětský den v zahradě nemocnice pod Petřínem

Kdy: 3.6.2017, 14-17 hodin

Tradiční Dětský den pod Petřínem, který se bude letos konat v krásných zahradách naší nemocnice pod Petřínem už podvanácté.

Jako vždy bude připraven bohatý program pro malé i velké a hlavně dobrá nálada, zábava a radost.

Jana Novotná

Sobotní grilování s americkými grily - Chefparade

Kdy: 13.5.2017

Kde: v prodejně Chefparade v Pražské tržnici v hale č.36

Ochutnávka grilovaných pokrmů a dalších pochutin, skvělé americké grily, sleva 10% na veškerý sortiment a soutěže o hodnotné ceny.

Vstup a ochutnávky zdarma

Nemáte zatím plány na sobotu, ale nechce se vám zůstávat doma? Máme pro vás tip! Přijďte se podívat k nám do Chefshopu, kde pro vás chystáme sobotní grilování na těch nejlepších grilech značky Weber. O maso (i zeleninu) se bude starat mistr šéfkuchař Jan Křídlo (jestli bude grilovat křídla zatím nevíme...), kterého můžete v těchto dnech vídat v restauraci Dish, která se specializuje na burgery. Ochutnat tak budete moci skvěle připravená masa, zeleninu ale i mnoho dalších pochutin, jako jsou například chilli omáčky, které jdou skvěle právě ke grilovanému masu. Kromě spousty lahodných pokrmů, které budete moci ochutnat (samozřejmě zadarmo) pro vás budou přichystány i ...soutěže o kurz vaření a další ceny.

Ochutnat tak můžete skvěle připravená masa, zeleninu ale i mnoho dalších pochutin, jako jsou například chilli omáčky, které jdou skvěle právě ke grilovanému masu.

Kromě spousty lahodných pokrmů, které ochutnáte (samozřejmě zadarmo) pro vás budou přichystány i ...soutěže o kurz vaření a další ceny.

Milan Žízeň

Den s Policií a letišti v Letňanech

Kdy: 17.6.2017, 10-21 hodin

Každoroční událost v areálu letiště Letňany.

Návštěvníci se mohou těšit na vystavenou techniku a ukázky činnosti zúčastněných složek (Policie České republiky, Městská policie hl. m. Prahy, Celní úřad Praha, Vojenská policie Praha, Aktivní záloha Armády České republiky, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy a Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy).

Mezi ukázkami je zařazeno např. slaňování z vrtulníku, seskok s padákem, fotbalové utkání na koních mezi Policií ČR a Městskou policií hl. m. Prahy, činnost služebních psů, zadržení ujíždějícího vozidla apod. Mezi nejmodernější technikou bude možné spatřit i historická policejní vozidla.  

Děti se mohou těšit na spoustu zajímavých soutěží a atrakcí

Jiří Douša

21.5. Move fest

Kdy: 21.5.2017, 12-18 hodin

Kde: park Kampa + nádvoří Tyršova domu

Sportovat v přírodě a přitom zůstat v centru města? Na jedničce se to dá!

Movefest je oslavou pohybu a sportu, který v Praze 1 rozhodně nechybí. V parku KAMPA a v TYRŠOVĚ DOMĚ na vás čeká nabitý program, který rozhýbe všechny části těla.

Vstup zdarma.

Jiří Douša

Den Prahy 1 na Střeleckém ostrově

Kdy: 13.5.2017, 13-18 hodin

Akce se bude konat na nejkrásnějším místě v srdci celého světa a to na Střeleckém ostrově, který nabídne pohodovou hudbu, aktivní zábavu v podobě unikátního sportu BUNGEE RUNNING i třeba ELEKTRICKÉHO BÝKA nebo zažíjete i dobrodružství při honbě za pokladem.

Sousedé a ostatní návštěvníci Prahy 1, jménem starosty MČ Praha 1 Oldřicha Lomeckého jste všichni vřele zváni!

Vstup zdarma.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Den fascinace rostlinami 2017

Kdy: 18.5.2017

Program na různých místech a městech 

V Praze např. akce probíhají na: České zemědělské univerzitě (pozor - na některé je třeba rezervace předem) nebo Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy - v univerzitní botanické zahradě na Slupi a v přilehlých prostorech.

Přesné umístění jednotlivých stanovišť ukazuje tato mapa - více také zde https://www.prirodovedci.cz/kalendar-akci/den-fascinace-rostlinami-2017 Botanická zahrada v Troji (Fata Morgána i venkovní expozice) - opět je nutná rezervace předem.

Ing. Milena Otáhalová

SURSTRÖMMINGSFEST – Ochutnávka švédského kvašeného sledě

Kdy: 9.6.2017, 18 hodin

Kde: Přístav 18600 (Praha 8 - Karlín)

Skandinávský dům ve spolupráci s projektem Přístav 18600 vás zve na jedinečnou ochutnávku a soutěž v pojídání švédské speciality, kvašeného sledě surströmming.

Říká se, že kvašený sleď surströmming chutná mnohem lépe, než voní. Pokud jste ho ještě nikdy neochutnali, měli byste vědět, že se jedná o jídlo s nejvýraznějším zápachem na světě. Právě proto se tradičně konzumuje venku. Tak tomu bude i tentokrát v Přístavu. Pro tuto příležitost jsme ze severošvédského města Lulea pozvali hosta Erika Tuneströma, který vám tuto zvláštní specialitu blíže představí a ukáže, jak se ryba správně čistí a konzumuje.

O hudební doprovod se postarají Aino Sepponen a Ema Stašová.

Cena 200 Kč

Jana Novotná

Rostlinná štafeta & 5. narozeniny Zahrady na niti

Kdy: 4.5.2017, 17-21 hodin

K příležitosti 5. narozenin Zahrady na niti je tu další Rostlinná štafeta!

Rostlinný večírek, kde si můžete vyměnit svoje nechtěné výpěstky za nechtěné výpěstky někoho jiného. Poslat dál rostliny, které už nechcete a získat naopak nějaké, které ještě nemáte.

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Tak to potřebujete přijít na Rostlinnou štafetu! 

Přijďte do Zahrady na niti, vemte nebo nevemte s sebou svoje nechtěné exempláře a pošlete je štafetou dál!

Účast není podmíněná přinesením rostlin, jedinou podmínkou je, že si každý účastník musí MINIMÁLNĚ JEDNU ROSTLINU ODNÉST!!!

Zahrada na niti
Školská 7, Praha 1
Tel: 725817858

Ondřej Hádek

Česká televize v Praze, Brně a Ostravě

Kdy: 13.5.2017, 9-18hodin

Den otevřených dveří.

Program v Praze - 3 prohlídkové trasy + 1 bezbariérová

vstup 9:00 – 18:00 (z důvodu přípravy Událostí je poslední vstup na trasu Zpravodajství v 15:30)

Ing. Jiřina Kratochvílová

Žižkovské procházky 2017

19. května

Pod horou Vítkov
Důkladně se seznámíme s kontextem vzniku i samotnou architekturou Vojenského muzea ležícího na úpatí hory Vítkov, které zde bylo postaveno v letech 1926 – 1930 podle návrhu Jana Zázvorky a Jana Gillara. Sejdeme však také pod něj, abychom mohli prozkoumat někdejší Royal Bioskop Františka Ponce, jeho industriální okolí či si připomenout původní venkovskou usedlost Miranka. Bude-li to stále málo, zjistíme, kde se na přelomu století Žižkováci koupali…
Sraz: 17.00 hod, u vstupu do Armádního muzea Žižkov, U Památníku 2

9. června

Náměstí Jiřího z Lobkovic
Třebaže již na Vinohradech, stále na území Městské části Praha 3 bylo vymezeno – řečeno s Janem Sedlákem – „jedno z typických obytných náměstí“: Jiřího z Lobkovic. Seznámíme se se zdejší funkcionalistickou budovou někdejšího gymnázia, postavenou v letech 1936 – 1937 absolventy pražské techniky Bohumilem Kněžkem a Josefem Václavíkem. V pravidelném rytmu okolní blokové zástavby, odpovídající již velkorysejšímu urbanistickému založení najdeme také několik půvabných funkcionalistických nájemních domů…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do ZŠ, náměstí Jiřího z Lobkovic 121/22

29. června (čtvrtek)!!!

Starý židovský hřbitov a jeho okolí
Zavítáme také na Starý židovský hřbitov na Žižkově: seznámíme se s jeho pohnutým osudem i nejvýznamnějšími náhrobky. Protentokrát naopak opomeneme prohlídku televizní věže, které jsme se podrobně věnovali v minulých ročnících a namísto toho zaměříme pozornost k méně nápadným stavbám v okolí: Akropoli, domu Umělecké besedy, architektonicky výjimečnému domu spolku Záchrana či zdánlivě obyčejnému činžáku, v němž ale kdysi žila i Toyen…
Pozor, sraz výjimečně: ve čtvrtek v 15.00 hod, před vstupem na hřbitov, Fibichova 13/2  

22. září

Olšanské hřbitovy V.
Pátý – a jak momentálně věříme na delší dobu poslední – návrat na Olšanské hřbitovy. Tentokrát se zaměříme na zbývající území části VIII. a především na 1. obecní hřbitov, který jsme prozatím opomíjeli. Právě sem byly v letech 1900 – 1906 přeneseny náhrobky ze zrušeného evangelického hřbitova v Karlíně. Podaří se nám i tentokrát s odstupem století identifikovat práce význačných sochařů či architektů? Kromě této starší vrstvy se dotkneme také současného výtvarného názoru…
Sraz: 17.00 hod, u hlavní vstupní brány na Olšanské hřbitovy, Vinohradská 153

6. října

Tématem budou dvě význačné stavby: bývalá Mezinárodní telefonní a telegrafická ústředna od Bohumíra Kozáka z let 1921 – 1926 a blízké Švehlovy koleje, skrývající v nádvoří pozoruhodný objekt někdejšího kina od Jana Chládka z let 1924 – 1925. Obě budovy dokládají nejen pronikání aktuálních architektonických tendencí na Žižkov, ale také jistou touhu po monumentalitě a reprezentaci – čtvrť už propříště nechce být jen proletářskou…
Sraz: 17.00 hod, před bývalou telegrafní ústřednou ve Fibichově ulici 1500/19    

20. října

Hora Vítkov
Odměnou za vystoupání na Vítkov nám bude monumentální budova Památníku Osvobození se sochou Jana Žižky. Její návrh kreslili v roce 1925 Jan Zázvorka a Jan Gillar současně s projektem Vojenského muzea ležícího na úpatí. Budeme mít možnost posoudit, zda měla soutěžní porota pravdu, když tvrdila, že „architektura a řešení budovy na vrcholu je dokonale umělecky provedeno“. Po svém dokončení v roce 1932 památník navždy proměnil panorama Prahy. Shlíží z kopce na město, zatímco město vzhlíží k němu…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Národního památníku na Vítkově, U Památníku 1900    

3. listopadu

Konfrontace dvou mrakodrapů
Dva výškové domy, dva architektonické přístupy. Bývalá budova Strojimportu postavená v sedmdesátých letech 20. století tvořila po řadu desetiletí jedinou dominantu poblíž křižovatky ulic Želivského a Vinohradské. Administrativní palác Crystal, který se otevřel teprve nedávno – v roce 2015, sice svými šedesáti metry její výšku nepřesáhl, i tak nicméně zásadně proměnil zdejší panorama. Proč jeho tvůrci z pražské kanceláře RALA vložili do místa právě objekt, jenž svým tvarováním připomíná vyleštěný krystal? Pokusíme se objasnit…
Sraz: 17.00 hod, Před budovou Casablanca (bývalý Strojimport), Vinohradská 2396/184

František Ouředník

"Libeňský zámek v časech Marie Terezie"

Kdy: 12.-14.5.2017

Kde: Libeňský zámek, Zenklova 1/35, Praha 8

Městská část Praha 8 vás zve na akce pořádané v souvislosti s 300. výročím narození Marie Terezie.

Pátek 12. května
19.00 hod. Život na šlechtických sídlech v období pozdního baroka a rokoka komponované vystoupení (hudba, tanec a módní přehlídka)
obřadní síň, vstupné 50 Kč

Sobota 13. května
17.00–18.00 hod. Komentovaná prohlídka Libeňského zámku
nutná předchozí rezervace na: pavla.tomsikova@praha8.cz

20.00 hod. Don Šajn – Láska, vášeň, záhrobí
barokní loutkové divadlo v podání souboru Buchty a loutky
malé zámecké nádvoří, vstupné 50 Kč.

Neděle 14. května 14.00 hod. Dobývání Libeňského zámku

improvizované bojové střetnutí mezi rakouskými a pruskými vojáky z doby Sedmileté války (1756–1763), celé odpoledne možnost prohlídky vojenského tábora a komentované ukázky zbraní areál Löwitova mlýna v podzámčí

15.00–16.00 hod. Komentovaná prohlídka Libeňského zámku
nutná předchozí rezervace na: pavla.tomsikova@praha8.cz
16.30 hod. Hudba pozdního baroka na šlechtických sídlech
koncert Klárova kvarteta v dobových kostýmech
obřadní síň, vstupné 50 Kč.

Prodej vstupenek u paní Wildtové:
vladislava.wildtova@praha8.cz
nebo tel.: 606 613 390.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Ratolest Fest

Kdy: 27.5.2017, 9-18 hodin

Čtvrtý ročník zážitkového festivalu pro rodiny s dětmi od 0 do 14 let na náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží.

Rodinný sportovní, kulinářský, umělecký a praktický festival pro děti a jejich rodiče, kteří zde mohou načerpat inspiraci pro volný čas.

Na jednom místě nabídne rodinám s malými i nejmenšími členitý a často netradiční program na mnoha interaktivních stanovištích. Přivádí do jednoho bodu nabídky sportovních oddílů, táborů, školek, tělovýchovných jednot, kroužků a mnoha nadšenců, kteří se věnují práci s dětmi. Prezentuje rodinné zájezdy, dětskou módu a sportovní vybavení či bezpečnostní prvky, hřiště a sportovní areály nebo hračky i výukové pomůcky pro děti. Stimuluje estetické cítění v mnoha výtvarných, hudebních i pohybových dílnách.

Nábory malých: florbalistů, kajakářů, ragbistů, fotbalistů, baseballistů, lakrosistů, veslařů, softbalistů, basketbalistů, golfistů, horolezců, hokejistů, jachtařů, gymnastů, akrobatů na kolech, kickboxerů, atletů, zápasníků, aikidistů, Krav-Maga bojovníků či hráčů kolové nebo jezdců na koních* Dakarské speciály KM Racing k prolézání * Zásah hasičského člunu Florián * Honba za titulem „Fest Ratolest“ * Zoopark s překvapením * Umělecké dílny od kresby až po řemeslnou výrobu * Autodráha i okruhy pro RC modely * Zóna pro malé dobrodruhy * Skvělé festivalové menu* Parník do Zoo a přívoz Pražské paroplavební společnosti * Soutěže, závody a desítky aktivit na příjemném místě pro rodinnou sobotu.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Středověké slavnosti v Břevnovském klášteře

Kdy: 27.5.2017, 10-18 hodin

Nechte se vtáhnout do doby středověku!

4. ročník slavností v jednom z nejvýznamnějších duchovních středisek země České ve středověku - Břevnovském klášteře benediktinů.

Zažijete rytířské turnaje, mušketýrské souboje, dobovou hudbu, kejklíře, středověké tržiště nebo prohlídky Břevnovského kláštera i pivovaru ...

Ing. Milena Otáhalová

Zpřístupnění běžně nepřístupných pražských budov veřejnosti.

Kdy: 13.5.-14.5.2017

Světoznámý festival architektury Open House, který probíhá již v 32 městech Evropy, Ameriky a Austrálie proběhne opět také v České republice. 

Praha bude hostit třetí ročník festivalu, který na jeden víkend v roce otevře sídla firem, úřadů či moderních technických staveb, okolo nichž jste zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, vedou vaše kroky, ale za jejich zdi se máte málokdy šanci podívat.  

Tentokrát bude v nabídce 34 zajímavých budov a technických objektů, do kterých se po zbytek roku běžně nedostanete - například Main Point Karlín, Avast, Kramářova vila či Invalidovna. Většina z nich bude otevřená od 10.00 do 18.00. V některých budovách bude připraven i doprovodný program pro děti. 

Ing. Milena Otáhalová

10.6. naučná stezka VÚ živočišné výroby "Příběh potravin"

Kdy: 10.6.2017

Přijďte prožít krásný den plný poznání a zábavy na farmu Výzkumného ústavu živočišné výroby do Netluk 7. ročník PŘÍBĚHU POTRAVIN. Kde jinde děti mohou v Praze na jednom místě vidět pohromadě nejrůznější hospodářská zvířata, zemědělskou techniku, ukázky pěstovaných plodin, atd.

Za správně zodpovězenou otázku na jednotlivých stanovištích děti získávají razítka a v cíli naučné stezky za vyluštěnou křížovku odměnu.

Stanoviště naučné cesty:
Políčka - čerstvý chléb přímo z pece, populární staročeský sendvič, ovesné vločky do jogurtu a pod.
Malá farma - malý příběh českého kapra, mlsný jako koza, příběh včely medonosné, Národní zemědělské muzeum
Dvorek u Melčů - Poznáte malá zvířátka
Věda a termosvět - věda pro králíka a slepičku, hrátky s termovizí
Zemědělství žije - zemědělský koutek nejen pro nejmenší
Kůň jako koníček - povozíte se na koníčkovi
Farma jelenovitých - Chov jelena evropského a jelena Miu.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Volné vstupy

Navštivte velmi užitečné stránky kde najdete vyčerpávající informace  o volných vstupech  na kulturní, sportovní a další společenské akce.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]