Zábava

Vaše příspěvky - období: červen 2016

Výstava Český kabriolet a kupé v průběhu století.

Kdy: 17.-19.6.2016

Fakulta dopravní Českého vysokého učení technického v Praze pořádá unikátní interaktivní výstavu nazvanou Český kabriolet a kupé v průběhu století. Výstava nabídne průřez historií fenoménu české karoserie automobilů typu kabriolet a kupé.

K vidění budou nejen stroje známé z našich silnic, ale také sportovní speciály, designerské unikáty a prototypy. Seznámíte se s více než třiceti stroji mnoha českých a československých značek, od nejstarších Laurin a Klement, které nastartovaly výrobu v Mladé Boleslavi, přes známé Praga, Aero, Tatra, Walter, Škoda až po méně známé Wikov, Z, MTX a další.

Vstup zdarma

Ing. Milena Otáhalová

Červnová vycházka do třešňového sadu a přírodním parkem Smetanka

Kdy: 26.6.2016, od 15.15 hodin

Kde: tramvajová zastávka Spojovací (linky MHD tram 1, 9, bus 109, 177, 183, 195)

Poslední červnovou neděli se opět vydáme po stopách třešňových sadů. Aleš Rudl nás tentokrát provede vysočanským parkem Třešňovka a nedalekým Přírodním parkem Smetanka. Vyrazte s námi na procházku, natrhat si pár hrstí slaďoučkých třešní a dozvědět se více o zajímavém pražském sadu.

ORIENTAČNÍ DÉLKA TRASY: 7 km

Účast není omezena počtem ani věkem. :)

Stanislav Buriánek

Noc na Karlštejně - nádvoří Libeňského zámku

Kdy: 12.8.2016, od 20hodin

Populární muzikál z dílny hitmakera Karla Svobody zpříjemní srpnovou noc na nádvoří Libeňského zámku.

Vystoupí Poberounský divadelní soubor s muzikálem Noc na Karlštejně za doprovodu profesionálních herců a zpěváků.

Představení se uskuteční v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. a připomene tuto mimořádnou osobnost českých i evropských dějin. V roli císaře Karla se divákům představí filmový a divadelní herec Václav Vydra, diváci se také mohou těšit na další známé tváře — Pavla Vítka, Jana Rosáka, Míšu Noskovou, Petra Jančaříka a řadu dalších. Mezi účinkujícími budou i šermíři a metači ohně, scénu oživí živá zvířata.

Vstupné na představení činí 100 Kč — senioři zaplatí polovinu. Vstupenky je možné rezervovat na čísle 606 613 390 nebo na e-mailu: vladislava.wildtova@praha8.cz.

Městská část Praha 8 připomíná 700. výročí narození císaře a krále Karla IV.

Jana Novotná

První branické TřeŽně a Třešňobraní!

Kdy: 20.6. - 25.6.2016

Sezóna třešňové bublaniny a náušnic z třešní začíná a v branické Třešňovce se budou v červnu dít velké věci. Dorazte na první branické TřeŽně natrhat si třešně nebo poměřte svůj kulinářský um s dalšími milovníky třešní v soutěži o nejlepší třešňový pokrm a nápoj na nedělním Třešňobraní.

Máte rádi třešně? Chcete si nějaké natrhat a ještě se u toho setkat se svými přáteli z okolí? Srdečně vás zveme na TřeŽně a následné Třešňobraní do branické Třešňovky.

TřeŽně: Přijďte si v termínu 20.-25. 6. natrhat třešně! Pro přímý konzum či na tvorbu dalších pokrmů. Nemáte žebřík a česáček? Bolí vás záda? Nevadí! Rádi vám s česáním pomůžeme nebo dodáme potřebné nástroje. Přijdete-li mezi 15. a 19. hodinou, najdete na místě vždy někoho, kdo vám nářadí zapůjčí a případně i za vás vyleze na strom.

Třešňobraní v neděli 26. 6. od 14:00 týdenní sklizeň završí. Na společenské sešlosti spolu s vámi oslavíme celoroční úsilí při obnově sadu. Zahraje nám živá kapela, připraveno bude i několik aktivit pro děti a hlavně ochutnáme plody své práce – proběhne totiž otevřená soutěž o nejlepší domácí třešňový pokrm a nápoj.

Vyzýváme všechny příchozí, aby donesli na akci doma upečenou, uvařenou či jinak vybojovanou poživatinu, jejíž součástí budou třešně či višně (nemusí pocházet z TřeŽní). V rámci veřejné ochutnávky vyhlásíme vítězné výtvory a zbytek účastnických vzorků společně zkonzumujeme.

Ing. Jiří Vrátil

40.ročník nočního výstupu na Sněžku

Kdy: z 1.7. na 2.7.2016

Sokol Dolní Kalná pořádá 50.km pochod "Noční výstup na Sněžku za východem slunce."

"Přijďte pobejt" a pokochat se nezapomenutelným přírodním úkazem východu slunce z nejvyšší hory Česka.

Start: 1.7.2016 v 17-20 hodin u sokolovny v Dolní Kalné

Cíl: 2.7.2016 Špindlerův Mlýn Dívčí lávky 7-9 hodin

Startovné 50Kč. Nezapomenout s sebou svítilnu a dobrou náladu, jde se celou noc.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Novinky v ZOO Praha

Kdy: 4.6.2016 a 11.6.2016

4. června nás čeká unikátní výročí. Společně totiž oslavíme příchod jednoho z nejznámějších a nejoblíbenějších zvířat naší zoo - slonice Gulab, která do Zoo Praha dorazila z Bombeje dne 5. června 1966.

Oslavy budou probíhat celý den, přičemž hlavní program začne už v 11:00 v Údolí slonů. Za účasti ředitele zoo Miroslava Bobka pogratulují Gulab profesor Josef Koutecký, pamětníci jejího příchodu a její dřívější i současní chovatelé. Gulab bude při té příležitosti barevně ozdobena, podobně jako před padesáti lety.

Do Údolí slonů bude směřována pozornost i v sobotu 11. června, kdy zde pokřtíme nový přírůstek pražské sloní skupiny.

Letní prodloužená otevírací doba Zoo Praha. Nepřerušujte svůj den v zoo dřív než je nutné! Od června do srpna si můžete užívat podvečerní procházku areálem každý den a to až do 21:00.

S koupí vstupenky nemusíte čekat až k pokladně? Za chvíli ji můžete mít u sebe. Stačí si vybrat některou z nových možností elektronické vstupenky.

Jana Novotná

Festival o zahradničení ve městě "Letná roste"

Kdy: 4.6.2016

Jak zahradničit ve městě? Poradí na Letné - festival pod širým nebem "Letná roste" chce podpořit zahradničení a pěstování ve vnitroblocích, na předzahrádkách, balkonech, terasách i na okenních parapetech. Chceme se zaměřit na přírodě blízké principy zahradničení a představit převážně místní produkty.

I ve městě se dá vypěstovat chutná zelenina a váš balkon nebo vnitroblok bude s květinovou výzdobou krásnější.

V sobotu 4.6. se vás o tom pokusí přesvědčit festival věnovaný městskému zahraničení nazvaný Letná roste u Národního zemědělského muzea na Letné. Místo konání: nádvoří (dvorek) Národního zemědělského muzea - vstup z Letohradské ulice

Festival nabídne i tematické workshopy a přednášky pro děti i pro dospělé: dozvíte se například mnohé o tom, jak se zakládají komunitní zahrady, naučíte se osazovat palety, uvážete si vlastní kytici nebo si vyrobíte stylový hmyzí domeček. Prohlédnete si model osazeného balkonu a občerstvit se můžete třeba poctivou domácí zmrzlinou netradičních chutí.

V rámci akce proběhnou tyto workshopy :
10:00 – 10:45 Založte si komunitní zahradu
11:00 – 12:00 Osaďte si čtverečkový záhon
12:30 – 13:30 Poznejte a ochutnejte jedlé květy a divoké rostliny
13:45 – 14:45 Uvažte si vlastní kytici
15:00 – 16:30 Vyrobte domeček pro užitečný hmyz na vašem balkoně či vnitrobloku

Abyste měli své místo jisté, přihlásit dopředu se můžete zde: info@letnaroste.cz

I vstup na workshopy je zdarma - případně je zpoplatněný pouze materiál, se kterým se v některých případech bude pracovat a který si pak účastníci odnesou s sebou domů.

Ing. Milena Otáhalová

Překvapení v ZOO Praha

23. dubna 2016 po poledni nečekaně porodila samice gorily nížinné Shinda své první mládě. O zázraku lze v tomto případě hovořit z několika důvodů. první mládě.

Shindě bude brzy již pětadvacet let, a když v roce 2001 přišla z Austrálie, měla pod kůží implantované tělísko s hormonální antikoncepcí. Její neschopnost mít potomky byla připisována právě tělísku, jehož účinky trvaly oproti předpokladům o několik let déle. Shinda sice v minulosti několikrát zabřezla, ale opakovaně potratila, a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí.

Shinda je na své první mládě náležitě hrdá a roli matky ihned přivykla. Zdá se, že její potomek bude také v mnoha ohledech po ní - již nyní je to velký jedlík.

Pavilon goril je nadále pro veřejnost otevřený.

Pavel Kulovaný

Novinky v ZOO Praha

Ve středu 20. ledna se narodilo mládě mravenečníka velkého, jednoho z nejbizarnějších savců na Zemi. Pro Zoo Praha je to první mládě mravenečníka narozené v historii zdejšího chovu. Pyšnými rodiči jsou samice Ella a samec Hannibal, kteří do zoo přišli v létě 2014.

Ella, přestože je prvorodičkou, se o své mládě velmi vzorně stará a v případě pocitu ohrožení jej aktivně brání. Malý mravenečník momentálně váží už přes dva kilogramy a daří se mu dobře. Návštěvníci pražské zoo ho mohou zahlédnout od pátku 5. února v expozici mravenečníků velkých, která je umístěna v blízkosti pelikánů u bývalého pavilonu velkých savců.

Matka s mládětem zatím tráví většinu času v porodním boxu, který ještě nějakou dobu zůstane zakrytý. Lze je zahlédnout, když Ella přejde do vedlejší expozice, kde kolem poledne dostává krmení. Mravenečníci velcí přišli do Zoo Praha v 50. letech, ale nikdy se je zde nepodařilo odchovat. Letošní narozené mládě je proto velkým úspěchem a sami chovatelé mají z jeho narození upřímnou radost.

Jana Novotná

Volné vstupy

Navštivte velmi užitečné stránky kde najdete vyčerpávající informace  o volných vstupech  na kulturní, sportovní a další společenské akce.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]