Zábava

Vaše příspěvky - období: duben 2010

14. 4. 2010

Skvrny

Několik praktických rad, jak na skvrny

Skvrny v domácím prostředí odstraňujeme jen v ojedinělých případech, když máme jistotu, že skvrnu odstraníme. Skvrny čistíme okamžitě jak se skvrna utvoří. Skvrnu okamžitě několikrát vymyjeme čistou teplou vodou. Než použijeme čisticího přípravku, musíme jej předem vyzkoušet a to tak, že se pokusíme vyčistit skvrnu stejného původu na nepotřebném kousku z podobného materiálu a nebo na nefunkční a nebo nepohledové části. Teprve pak přistoupíme k čištění. Podložíme znečištěné místo utěrkou nebo složeným sacím papírem. Tak odstraníme spolu s nečistotami i rozpouštědlo.

Skvrny po čokoládě:
Použijeme benzín. Po uschnutí vykartáčujeme

Skvrny po zmrzlině:
Látku, na které jsou zmrzlinové skvrny, ponoříme na půl hodiny do studené vody, pak potřeme tekutým pracím prostředkem a vypereme.

Skvrny po vejcích:
Skvrny se nechají zaschnout a potom se čistí teplým vodným 1,5 procentním roztokem boraxu; nakonec se vymyjí horkou vodou

Skvrny od ovoce:
Skvrny od ovoce potřete čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, nechte působit a pak vyperte v teplé vodě.

Skvrny po kečupu:
Použijeme roztoku vody a octa

Skvrny po vosku:
Na skvrny od vosku položte savý papír a přejeďte teplou žehličku, vosk se vsákne do papíru.

Skvrny po krvi na papíru:
Vyčistí se tak, že se bílý škrob rozmíchá s malým množstvím vody na l1istou kaši, nanese se na skvrnu a nechá se na ni delší dobu působit. Po vyschnutí a odstranění kaše má skvrna zmizet.

Skvrny po plísni na kožených předmětech:
Vyčistíme roztokem : 80 ml vody se smíchá s 20 ml zředěného roztoku peroxidu vodíku a 20 ml čpavku. Skvrna se potře roztokem a za hodinu se důkladně vymyje vodou.

Skvrny po kávě:
Namočíme do chladného mléka, pak vypereme

Skvrny neznámého původu:
Pokud nevíme, od čeho skvrny vznikla, tak ji nejprve čistíme vlažnou vodou. Jestliže zpočátku mizí, ale po chvíli už se nemění, tak pokračujeme s teplejší vodou, trocho mýdla nebo pracího prostředku. Zaschlé skvrny nejdřív uvolníme glycerinem a pak postupujeme stejně nebo použijeme čpavkovou vodu se špetkou soli. Vyzkoušet můžeme i líh.

Skvrny po červeném vínu:
Třeme solí a pak vypereme ve studené vodě

Skvrny po krvi na dřevě:
Skvrny krve na dřevě se odstraňují potřením 3procentním roztokem peroxidu vodíku s několika kapkami čpavku (roztok při tom šumí). Skvrny na hladkém dřevě lze smývat i velmi zředěnou kyselinou sírovou.

Skvrny po olejové barvě na skle:
Smíchá se louh sodný, mazlavé mýdlo a 'Čpavek a skvrna se touto směsí navlhčí. Louhem se vyschlé skvrny změkčí, načež je lze snadno odstranit nožem.

Skvrny po olejové barvě na kožených předmětech:
Čerstvé skvrny po olejové barvě se dají odstranit různými rozpouštědly: benzínem, terpentýnovou silici, trichlóretylénem; nakonec' se vymyjí teplou vodou s mýdlem

Skvrny od asfaltu:
Skvrny čistíme trichloretylénem, benzínem, koncentrovaným saponátem. Jinak: Pevnou vrstvu dehtu zaschlou na povrchu textilie opatrně odstraníme nahřátým nožem. Ztvrdlou vrstvu můžeme před mechanickým odstraňováním změkčit tukem, teplým olejem nebo vazelínou. Pak se zbylý dehet a tuk použitý k jeho změkčení odstraní benzínem, perchlorethylenem nebo terpentýnem. Při použití terpentýnu je nutné dočištění pomocí benzínu. Zbytky dehtu a tuk je nutno odsávat do savé podložky. Po odstranění skvrny textilii dobře vypereme nebo necháme chemicky vyčistit.

Skvrny po žvýkačce:
Skvrny po žvýkačce třeme ledem a pak se odlepí

Skvrny od bonbónů:
Skvrny od bonbónů zbavíme tuku pomocí benzínu nebo perchlorethylenu a na skvrnu necháme působit čpavkovou vodu. Textilii pak vypereme ve vlažné vodě s přídavkem pracího prostředku.

Skvrny po medu:
Promyjí se horkým vodným roztokem sody.

Skvrny po krému na boty:
Skvrny po krému na bílých stolech, křeslech apod. se, vytírají hadříčkem namočeným v benzínu nebo trichlóretylénu.

Různé skvrny na železe, mědi a kamenech:
Skvrny se odstraňují roztokem 10 g uhličitanu amonného ve 100 ml vody. Skvrna se důkladně vytře tímto roztokem a vymyje se čistou vodou.

Skvrny po stolním oleji:
Čerstvé skvrny po pokrmovém oleji se vyčistí benzínem, trichlóretylénem, chloridem uhličitým, terpentýnovou silicí.

Skvrny po ostružinách:
Skvrny po ostružinách:

Skvrny po sazích:
Vytírají se čerstvým chlebem. Skvrna se může také dobře vyčistit mýdlem. Skvrny po sazích lze odstranit i kašičkou z benzenu á bílé hlinky nebo z trichlóretylénu a bílé hlinky. Po vyschnutí pasty se její zbytek vydrobí a vykartáčuje.

Skvrny po tuku na kožených předmětech:
Tukové skvrny se vyčistí kaší připravenou z benzínu a srážené křídy. Po vyschnutí kaše se ulpěný zbytek důkladně setře.

Skvrny po tuku na parketách:
Tukové skvrny se odstraní kaší připravenou z benzínu a bramborové mouky, Po vyschnutí se ulpěný zbytek odstraní nožem.

Skvrny po trávě:
Použijeme líh a vypereme v roztoku čistícího prostředku

Skvrny po petroleji na papíře:
Odstraníme je tak, že papír se skvrnou držíme nad malým plaménkem ve vzdálenosti 20-30' cm. Po několika minutách se petrolej z papíru odpaří. Stejně dobře se skvrny odstraní, jestli-že se pokryjí pijavým papírem, který se přežehlí horkou žehličkou.

Skvrny na tkaninách od mléka:
Skvrny na tkaninách způsobené mlékem vyčistíte pod tekoucí vodou se saponátem. Teplota vody nesmí překročit 40 stupňů, jinak dojde ke sražení bílkovin.

Skvrny po rtěnce:
Použijeme líh a pak ručně vypereme

Skvrny po inkoustu:
Pokapeme čerstvou citrónovou šťávou a pak čpavkem (někdy pomůže i líh).

Ivan Kratochvíl

1. 4. 2010

Navštivte velmi užitečné stránky kde najdete vyčerpávající informace  o volných vstupech  na kulturní, sportovní a další společenské akce.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]