Zábava

Vaše příspěvky - období: březen 2010

1. 3. 2010

Nebojte se,svět neskončí v roce 2012

Několik zajímavostí o výpočtech starých Mayů

S blížícím se datem roku 2012 se opět objevují spekulace o možném konci světa. Konkrétně by to mělo být 21.prosince 2012. Těchto předpovědí už jsme zažili spousty, ale nikdy k ničemu nedošlo. Tentokrát to prý předpověděli staří Mayové.

Ti byli nadaní astronomové.Užívali kalendář, který měřil čas v tak zvaných Baktunech. 1 Baktun trval přibližně 394 let. 13. a poslední Baktun končí právě k tomuto datu. Tak je to vytesáno na starém Mayském kamenném kalendáři, který byl objeven při archeologických vykopávkách v roce 1960 v Maxiku. Kalendář dále předpovídá nějaké události související s bohem Bolonem Yoktem, který byl bohem války i zrození, které by se také měly odehrát v roce 2012. Ale konec kamenného kalendáře z kterého tyto předpovědi pocházejí je téměř nečitelný a toto jsou pouhé spekulace. To, že končí k tomuto datu, nemusí nutně znamenat konec světa. Možná,že prostě už dále nepočítali.

Mayský vědec, zabývající se Mayskou historií celý život prof. Apolinario Poctám řekl, že teorie o konci světa se šíří ze západu a nejsou to teorie Mayů. David Steward, specialista na studium Mayské kultury z Texaské university souhlasí. ”Mayové nikdy nepředpovídali konec světa ani nepředpovídali nějakou katastrofu”. Ale to nijak nesnižuje jejich úžasné astronomické znalosti, které si dodnes neumíme vysvětlit.

A tak nevěřte podobným nesmyslům, svět skončí až si ho zničíme sami.

Zdroj: Encyklopedie Wikipedie.

Ivan Kratochvíl

1. 3. 2010

Navštivte velmi užitečné stránky kde najdete vyčerpávající informace  o volných vstupech  na kulturní, sportovní a další společenské akce.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]