Zábava

Vaše příspěvky - období: říjen 2010

25. 10. 2010

Šimpanzi přechytračí lidské pasti

Po celé Africe lidé kladou pasti, aby chytili šimpanze,nebo jiná zvířata kvůli potravě.

Ale šimpanzi v deštných pralesích západní Afriky se naučili,jak pasti najít a zneškodnit.Zdá se ,že vědí které části pastí jsou nebezpečné a na ty si pak dávají pozor.Šimpanzi zneškodňují pasti několika způsoby,ale vždy se vyvarují dotyku s nejnebezpečnější částí pasti – drátěnou kličkou.

Primatolog Gaku Ogatsu řekl,že byli velmi překvapeni,když zpozorovali toto chování.Je to poprvé,co šimpanzi dokáží zneškodnit pasti,aniž by se zranili.Zajímavý je způsob,jak se šimpanzi učí.Pasti zneškodňují úplně suverénně a ne metodou pokus-omyl.Zdá se ,že vědí,že omyl by jim byl v jejich případě osudný.Zdá se, že se učí metodou analysy,která ovšem vyžaduje větší inteligenci a představivost.

Druhá věc je,že jsou schopni se učit jeden od druhého a dokonce předávat své zkušenosti svým dětem.Vědci pozorovali staršího samce jak rozkládá past,zatím co mladší samec ho pozoroval a pak úspěšně našel a zneškodnil další past.

: Ivan Kratochvíl
Zdroj: Internet

11. 10. 2010

Jednoduché řešení.

Jednoho dne jsem si dala doma kolem 12 hodiny dobrý oběd a ihned spěchala na VŠE na přednášku o mezinárodních vztazích. Přišla jsem do školy a opět nejezdil výtah. Vysupěla jsem s plným žaludkem pěšky do třetího patra a vyslechla přednášku o vývoji Rakouska a Rakousko – Uherska.

Než jsem se pak odebrala na hodiny Senior internet klubu zašla jsem si k automatu koupit a vypít moje milované capuccino. Vhodila jsem peníz, automat dodal výrobek a já jsem spokojeně konzumovala a samozřejmě sledovala provoz kolem.

U stolku se mnou stál student se svou spolužačkou a povídali si. Pak se objevila dívka,která si chtěla koupit něco z automatu s čokoládou a jinými dobrotami k snědku. Vhodila požadovanou sumu a – nic se nedělo. Chvíli bezradně stála a pak přistoupila ke spolužákovi od mého stolku s dotazem co udělat když automat stávkuje. Spolužák se rychle rozhodnul. Že by v tom měl již praxi? Šel k automatu a dvakrát pořádně kopnul do jeho spodní části. A ejhle, z automatu se bez dalšího váhání vysypal požadovaný výrobek. A pak že neexistují jednoduchá řešení!

: Ing. Kamila Musilová

1. 10. 2010

Navštivte velmi užitečné stránky kde najdete vyčerpávající informace  o volných vstupech  na kulturní, sportovní a další společenské akce.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]