Zábava

Vaše příspěvky - období: květen 2009

1. 5. 2009

Zdvořilí Britové zemřeli na Titaniku

Některá málo známá fakta o katastrofě Titaniku

Spousta britských cestujících zemřela na Titaniku zbytečně, neboť čekali ukázněně ve frontě u poloprázdných záchranných člunů. Výzkumníci zabývající se chováním lidí v krizových situacích uveřejnili údaje, že britští cestující se chovali “gentlemansky” zatímco Američané byli spíše individualisté.

Jak uvádí BBC,ženy s dětmi měli o 70% větší šanci na záchranu, nežli muži ve stejné situaci. Titanic se potopil na své první plavbě v r.1912 po srážce s ledovcem. Prof. David Savage z Qeenslandské university studoval katastrofu z pohledu lidí ve stavu života, či smrti. Dle výsledků vyšetřování, ihned po katastrofě většina anglických žen uvedla, že je jejich muži umístili do záchranných člunů, z nichž některé byly poloprázdné a pak šli zpět na loď kde kouřili a debatovali, zatímco loď šla ke dnu.

Dokonce jeden bohatý gentleman se vrátil do své kajuty, oblékl si smoking a prohlásil: ”když už musím zemřít,zemřu jako gentleman a dobře oblečen.” Nepotopitelný Titanic se potopil do mrazivých vod během cesty ze Southamptonu do New Yorku. Jak uvedli svědci, když se potápěl, jeho kapitán John Smith křičel na pasažéry: ”Hoši, zůstaňte Brity, zůstaňte Brity! ”Sám pak odmítl místo v záchranném člunu a utopil se spolu s lodí.

Dle prof.Savage americká kultura je spíše individualistická, zatímco Britové byli vždy vedeni k gentlemanskému chování. Nesmíme zapomínat, že v době krále Edwarda znamenalo být gentlemanem, být na vrcholu společnosti. Prof. Savage uvedl, že sociální norma “ženy a děti první” byla v Britské kultuře natolik vžitá, že obstála i v této nejtěžší zkoušce.

Zdroj BBC

Ivan Kratochvíl

1. 5. 2009

Pozvánka na výstavu TANCE a SLAVNOSTI ve Valdštejnské jízdárně

Národní galerie v Praze zve ještě do  3.května 2009  na světovou premiéru projektu na téma tanců a spojených slavností ve výtvarném umění, který nebyl dosud ve světě uveden. K vidění jsou nejen obrazy a grafické listy ale také řada dobových příruček, jako vějíře, kostýmy, porcelán, sklo, hudební nástroje a další. Hitem jsou právě barokní kostýmy.

Pánové učte se podle ve své době populární příručky od slavného tanečního mistra Cesara Negriho z r. 1604. Heslo "král tančí, chuďas křepčí" vadilo mravokárcům. Vadila jim blízkost těl tanečníků i zvednuté sukně tanečnic, protože spodní prádlo se tehdy nenosilo. Nadšení pro tance projevil i francouzský král Ludvík XIV. zvaný "Král slunce", který v Paříži založil první Akademie tance. Probíhají také nahrávky s tanci doby 16-18.stol.

Na své si příjdou i děti, pro ně je připraven výtvarný atelier nazvaný Menuet. Děvčata a kluci si mohou zapůjčit kostýmy, paruky, vějíře a přenést se do doby baroka.

K výstavě je vydán katalog s ukázkami tanců doby renesance a baroka.

Ing. Buriánek

1. 5. 2009

Rakev admirála Nelsona na prodej

Zajímavosti z aukce památek na admirála Nelsona

V Londýně se konala aukce,kde bylo na prodej několik upomínkových předmětů na britského námořního hrdinu č. 1 - admirála Nelsona.Mezi mnoha položkami byl i dřevěný barel,ve kterém byly do Britanie dopraveny admirálovy pozůstatky po bitvě u Trafalgaru,kde padnul.

Barel byl vyroben z dubového dřeva a původně sloužil k uchovávání vody,na palubě lodi.Po námořní bitvě u Trafalgaru,kde Nelson podlehl zásahu kulky do páteře,bylo nutné převést jeho ostatky do Londýna.K tomu posloužil tento barel.Byl naplněn brandy a do ní byl uložen admirál Nelson.Vyvolávací cena je 1200L.

Nelson se narodil roku 1758 jako 6 z 11 dětí.Ve 12 letech se dal k námořnictvu a ve 20 byl už kapitánem.V bitvě o Santa Cruz přišel o pravou paži a zemřel po bitvě u Trafalgaru na palubě lodi Victoria roku 1805.Porazil Napoleona a francouzské a španělské loďstvo jeho památka je v Británii dodnes uctívána.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]