Zábava

Vaše příspěvky - období: březen 2009

7. 3. 2009

Zdvořilí Britové zemřeli na Titaniku

Některá málo známá fakta o katastrofě Titaniku

Spousta britských cestujících zemřela na Titaniku zbytečně, neboť čekali ukázněně ve frontě u poloprázdných záchranných člunů. Výzkumníci zabývající se chováním lidí v krizových situacích uveřejnili údaje, že britští cestující se chovali “gentlemansky” zatímco Američané byli spíše individualisté.

Jak uvádí BBC,ženy s dětmi měli o 70% větší šanci na záchranu, nežli muži ve stejné situaci. Titanic se potopil na své první plavbě v r.1912 po srážce s ledovcem. Prof. David Savage z Qeenslandské university studoval katastrofu z pohledu lidí ve stavu života, či smrti. Dle výsledků vyšetřování, ihned po katastrofě většina anglických žen uvedla, že je jejich muži umístili do záchranných člunů, z nichž některé byly poloprázdné a pak šli zpět na loď kde kouřili a debatovali, zatímco loď šla ke dnu.

Dokonce jeden bohatý gentleman se vrátil do své kajuty, oblékl si smoking a prohlásil: ”když už musím zemřít,zemřu jako gentleman a dobře oblečen.” Nepotopitelný Titanic se potopil do mrazivých vod během cesty ze Southamptonu do New Yorku. Jak uvedli svědci, když se potápěl, jeho kapitán John Smith křičel na pasažéry: ”Hoši, zůstaňte Brity, zůstaňte Brity! ”Sám pak odmítl místo v záchranném člunu a utopil se spolu s lodí.

Dle prof.Savage americká kultura je spíše individualistická, zatímco Britové byli vždy vedeni k gentlemanskému chování. Nesmíme zapomínat, že v době krále Edwarda znamenalo být gentlemanem, být na vrcholu společnosti. Prof. Savage uvedl, že sociální norma “ženy a děti první” byla v Britské kultuře natolik vžitá, že obstála i v této nejtěžší zkoušce.

Zdroj BBC

Ivan Kratochvíl

1. 3. 2009

Rakev admirála Nelsona na prodej

Zajímavosti z aukce památek na admirála Nelsona

V Londýně se konala aukce,kde bylo na prodej několik upomínkových předmětů na britského námořního hrdinu č. 1 - admirála Nelsona.Mezi mnoha položkami byl i dřevěný barel,ve kterém byly do Britanie dopraveny admirálovy pozůstatky po bitvě u Trafalgaru,kde padnul.

Barel byl vyroben z dubového dřeva a původně sloužil k uchovávání vody,na palubě lodi.Po námořní bitvě u Trafalgaru,kde Nelson podlehl zásahu kulky do páteře,bylo nutné převést jeho ostatky do Londýna.K tomu posloužil tento barel.Byl naplněn brandy a do ní byl uložen admirál Nelson.Vyvolávací cena je 1200L.

Nelson se narodil roku 1758 jako 6 z 11 dětí.Ve 12 letech se dal k námořnictvu a ve 20 byl už kapitánem.V bitvě o Santa Cruz přišel o pravou paži a zemřel po bitvě u Trafalgaru na palubě lodi Victoria roku 1805.Porazil Napoleona a francouzské a španělské loďstvo jeho památka je v Británii dodnes uctívána.

Ivan Kratochvíl

1. 3. 2009

Život po smrti

Docela zajímavý článek o výzkumech z oboru klinické smrti

Dr. Sam Parnia z New York City Weil Cornell Medical centre je jedním z předních světových expertů kteří věděcky zkoumají smrt. Tento měsíc společně s kolegy z 25 lékařských center z Evropy,Kanady a USA uveřejnil výsledky studií 1500 lidí,kteří přežili klinickou smrt.

Když srdce přestane pracovat,nedostává se krev do mozku a ten do 10 vteřin přestává pracovat. Ale paradoxně 10 – 20% lidí bylo vráceno do života v době od několika minut až hodin! Říkají, že byli při vědomí a udávají, že pozorovali okolí jakoby pohledem od stropu. A tak máme – li svědectví 200 – 300 lidí,kteří prožili klinickou smrt,jsou schopni se vrátit do života a popsat nám,co se s nimi dělo,znamená to, že jejich mozek stále pracoval!

Ale co se s nimi v té době dělo? Při nedostatečném přítoku krve do mozku, mozkové buňky „se zblázní“ a dělají vše pro svou záchranu. Přibližně za hodinu je jejich poškození tak velké,že i když osobu oživíme a začneme do ní pumpovat krev, poškození mozkových buněk je už příliš velké a nelze je zachránit. A tak buňky dále odumírají,až se tělo začne rozkládat.

Ale co se děje s lidským vědomím a myslí během úmrtí? Ustane současně se srdcem, které přestane bít? Víme že buňky se poškozují od 2 – 10 minut,ale víc nevíme.Lidé,kteří prodělali klinickou smrt o tom nechtějí mluvit, nechtějí být slavní a bojí se,co si o nich druzí pomyslí. Dr Parnia má svědectví více než 500 lidí, kteří tímto prošli a jejich prožitky jsou úplně stejné. Mluvil i z lékaři a sestrami,kteří byli přítomni návratu pacientů k vědomí, popsali jim přesně co se s nimi stalo, ale neuměli to vysvětlit.

Přesto, že jsme posunuli hranice vědy a o mozku víme mnohem více, tyto věci vysvětlit neumíme. Během našich výzkumů jsme získali nové technologie výzkumu mozku, vědomí a mysli a snad se brzy dovíme, co nastane po konci.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]