Zábava

Vaše příspěvky - období: říjen 2008

20. 10. 2008

Klasici každodenního designu

Zkoušeli jste někdy hádat, který je nejvíce reprodukovaný portrét na světě? Myslíte, že je to Mona Lisa,nebo Marilin Monroe od Andy Warhola,nebo autoportrét Vincenta Van Goga? Bohužel jste na omylu. Věřte nebo ne, ale je to portrét jejího veličenstva Alžběty II,který byl na britských známkách reprodukován už více než 200 bilionkrát! Zdá se to těžko uvěřitelné, ale uvažte, kolik asi lidé napsali dopisů a poslali pohledů za 40 let existence této známky.

Portrét tvoří chytře nasvícená fotografie siluety busty britské královny, který pošta objednala od sochaře Arnolda Machina (1911-1999). Originál busty je doposud uchováván v britském poštovním muzeu. Tento portrét nahradil známku královny matky Alžběty I v roce 1952.

Machine ukazuje královnu asi v polovině jejího věku s korunkou na hlavě a perlovým náhrdelníkem. Hodnota známky je v hodnotách od červené v hodnotě 1 penny po modrou za 5L. Nejdražší je zlatá First class a modrá Second class bez nominální hodnoty.Machinův portrét se během vlády Alžběty II nebude měnit i když panovnice bude stárnout, protože to je portrét státního symbolu a ne dokumentární fotografie.

Co se autora týče jeho tehdejší činila 4.500L,což je dnešních 60.000L a byl šťasten, že může posloužit respektované královně.

A tak jestliže mluvíme o 200 bilionech výtisků , znáte –li nějaký více reprodukovaný portrét jiné osobnosti,prosíme,dejte nám vědět.
The Guardian

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]