Zábava

Vaše příspěvky - období: březen 2007

1. 3. 2010

Nebojte se,svět neskončí v roce 2012

Několik zajímavostí o výpočtech starých Mayů

S blížícím se datem roku 2012 se opět objevují spekulace o možném konci světa. Konkrétně by to mělo být 21.prosince 2012. Těchto předpovědí už jsme zažili mnoho, ale nikdy k ničemu nedošlo. Tentokrát to prý předpověděli staří Mayové.

Ti byli nadaní astronomové. Užívali kalendář,který měřil čas v tak zvaných Baktunech. 1 Baktun trval přibližně 394let. 13. a poslední Baktun končí právě k tomuto datu. Tak je to vytesáno na starém Mayském kamenném kalendáři, který byl objeven při archeologických vykopávkách v roce 1960 v Mexiku. Kalendář dále předpovídá nějaké události související s bohem Bolonem Yoktem, který byl bohem války i zrození, které by se také měly odehrát v roce 2012. Ale konec kamenného kalendáře z kterého tyto předpovědi pocházejí je téměř nečitelný a toto jsou pouhé spekulace. To, že končí k tomuto datu, nemusí nutně znamenat konec světa.Možná, že prostě už dále nepočítali.

Mayský vědec, zabývající se Mayskou historií celý život, prof.Apolinario Poctám řekl, že teorie o konci světa se šíří ze západu a nejsou to teorie Mayů. David Steward, specialista na studium Mayské kultury z Texaské university souhlasí. ”Mayové nikdy nepředpovídali konec světa ani nepředpovídali nějakou katastrofu”. Ale to nijak nesnižuje jejich úžasné astronomické znalosti, které si dodnes neumíme vysvětlit.

A tak nevěřte podobným nesmyslům, svět skončí až si ho zničíme sami.

Zdroj: Encyklopedie Wikipedie.

Ivan Kratochvíl

10. 3. 2007

Něco zajímavého o medu

Med je bohatý především na provitamín A a na vitamíny skupiny B. Obsahuje vitamin C,D,H,K a P. Najdeme v něm až třináct druhů aminokyselin a velké množství enzymů.Součástí medu je snad celá Mendělejevova tabulka prvků. Obsahuje vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík, chlór, mangan, baryum, nikl, stříbro, zinek, wolfram, iridium, palladium, křemík, chrom, kobalt, vanad, arsen, stroncium, titan, platinu, železo, jód, síru.

Včelí med je ze sedmdesáti procent tvořen hroznovým cukrem - glukózou a ovocným cukrem -fruktózou. Trávení těchto jednoduchých cukrů na rozdíl od cukru řepného, nezatěžuje lidský organismus.

Způsob použití a léčivé účinky

Med významně podporuje práci srdečního svalu a proto se pravidelně podává například při slábnutí oběhové činnosti, angíně pectoris, při srdeční neuróze a arytmii.

Konzumace medu rozšiřuje krevní cévy a pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku. Protože med podporuje krvetvorbu, doporučuje se při chudokrevnosti. Díky cholinu, který snižuje výskyt nežádoucích tuků v játrech a napomáhá odtékání žluče, se včelí med užívá jako pomocný lék při jaterních poruchách.

Med je účinný při onemocnění žaludku, střev, ledvin a močového ústrojí.

Jedna lžička medu před spaním pomůže k dobrému usínání.
  • Med s citrónovou šťávou je vynikající kloktadlo a ulehčuje odkašlávání.
  • Nápoj ze dvou lžiček medu a sklenice jablečného moštu podporuje váznoucí krevní oběh a podstatně zlepšuje stav střevní mikroflóry.
A na konec recept na výborné horké mléko s medem

1/2 l mléka svaříme se špetkou skořice, mletého zázvoru, strouhaného muškátového oříšku a na špičku nože másla. Po zchladnutí na 60°C přidáme jednu lžíci medu.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]