Zábava

Vaše příspěvky - období: březen 2006

28. 3. 2006

Kůň přítel člověka

Vztah koně a člověka je znám od pradávna. Koně spoluvytvářeli dějiny a podíleli se na vývoji lidské společnosti. Nejstarším civilizacím poskytoval kůň potravu a suroviny; dokladem jsou nálezy jeskynních kreseb nebo kosterní pozůstatky. Nejprve byl zvířetem tažným, později se užíval ve vojenství a válečnictví

S rozvojem techniky se význam koně přesouval do oblasti kulturní a sportovní, čímž člověk prezentuje touhu po návratu k přírodě.

V mnoha případech stále dochází k prolínání původně pracovního využití na sportovní disciplíny. Prakticky všechny zápřahové sporty mají původ v pracovním nebo vojenském využití koně. Také nejvyšší stupeň klasické drezúry tzv. Španělská vysoká škola má své kořeny ve válečnictví.

Skutečnou národní i světovou kulturní památkou je typicky české plemeno starokladrubský kůň, který je chován v barvě bílé v Kladrubech nad Labem. V Kladrubech nad Labem je náš nejstarší hřebčín, povýšený Rudolfem II. na dvorní hřebčín r. 1579. Vznik byl dán potřebou císařského dvora ve Vídni zajistit slavnostní zápřeže pro světský i církevní ceremoniál. Nyní se starokladrubský kůň dobře uplatňuje v soutěžích spřežení.

Návštěvu Kladrub můžete zvážit i jako typ na pěkný výlet.

Jana Kasíková

14. 3. 2006

Nový kurs „Trénování paměti“

Farní charita Žižkov zahajuje další ze série kursů, nazvaných souhrnně Trénování paměti

Ve čtvrtek 16. března 2006 v 15.00 hod. začíná nový kurs, který poběží po dobu pěti týdnů. Jako loni, i letos se koná na adrese Farní centrum, Čajkovského 36, Praha 3, a to každý čtvrtek odpoledne. Podrobnější informace na tel. 222 584 291. Pro důchodce je kurs zdarma!

PhDr. Alena Kahovcová

9. 3. 2006

Digitální fotografie

Několik poznatků k tomu proč fotografovat digitálně

První digitální fotoaparát vyrobila japonská firma Sony v roce 1981.K záznamu statického obrazu byl uvnitř kamery záznamový materiál v podobě magnetického kotoučku o průměru 50 mm který pojmul 50 snímků.

Další výhodou digitální fotografie je zpracování, úprava snímku, na počítači. Místo nákladné na prostor a vybavení temné komory nebo využívání služeb fotolabu,stačí použít vašeho počítače na který si nainstalujete speciální prohlížeč. Při zhotovování obrázků ve fotolabu nemůžeme ovlivnit co z uvedeného snímku chceme vybrat ani jak barevně záznam upravit. Upravené obrázky si můžeme v počítači uložit, vypálit na CD, poslat je svým známým a nebo je rovnou odeslat do digitálního fotolabu.a nechat si zhotovit obrázky pro ty kteří si je nemohou prohlédnout na monitoru počítače nebo televise. Prohlížečů, ve kterých si můžeme obrázky prohlédnout a upravit,je větší množství.

Některé verze je možno stáhnout na internetu na zkušební 30 denní zkušební dobu a stejně tak je možno získat tyto zkušební programy na discích CD přiložených v odborných časopisech. Na trhu je nyní plně česká verze prohlížeče firmy ZONER. Starší provedení Zoner Media Explorer 5 a 6 je možno získat již v cenách do 1000 Kč, poslední verze Zoner Photo Studio 7 stojí 2 399 Kč a je vybavena tak, že jistě uspokojí každého amatéra fotografa, který si chce pohrát se svými obrázky.

Veškeré návody a upozornění jak dobře digitálně fotografovat si můžete přečíst.na internetu. Stačí když na kterémkoliv prohlížeči si zadáte „fotografujeme digitálně“ nebo podobně znějící dotaz. Pokud si zadáte adresu www.digiNeff.cz , získáte také dostatečně uspokojující návody. Pro ty, kteří se chtějí jako začátečníci dozvědět více, se mohou přihlásit na adrese www.idif.cz a přihlásit se na některý z kurzů pro začátečníky.

Dobrý obraz a radost z digitální fotografie.

Ludvík Beneš

1. 3. 2006

Test dlouhověkosti

Zajímá vás kolik roků se dožijete? Vyplňte si oficiální test dlouhověkosti.

Na adrese stránkách Asociace mediciny pro zdravé stárnutí si můžete najít test dlouhověkosti, při kterém si zhodnotíte co pro své zdraví děláte dobře a co špatně.

Ing. Zdeňka Plašilová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]