Zábava

Vaše příspěvky - období: listopad 2006

14. 11. 2006

Zámek Ctěnice

Zámek najdete na okraji Prahy v dosahu městské dopravy. Od 28. května 2005 je zde otevřena stálá expozice "Za císaře pána...", Habsburkové v českých zemích, 1791 – 1914.

Vedle zámku je kočárovna, která představuje sbírku 19 kočárů a saní ze sbírek Arcibiskupství pražského, Muzea hlavního města Prahy, Poštovního muzea, Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea.

Zámek patří pod správu PIS, jehož průvodci podávají velmi dobrý výklad. Musím Vás ale upozornit, že v zimním období je zámek uzavřen.

Jana Kasíková

8. 11. 2006

Zajímavý úsměvný poznatek z dějin českého letectví

Přečetla jsem si o tom v časopisu Českých aerolinií a protože je velmi málo rozšířen myslím, že neuškodí, pobavím-li Vás touto historkou i mezi našimi zprávami .

Na území dnešní České republiky začal s prvními seriózními pokusy s létáním muž, který se jmenoval Jan Kašpar. Nejdříve se chtěl dostat do vzduchu s vlastním letadlem. Začal je stavět na podzim roku 1909, ale při prvním startu vjel za soumraku do příkopu a stroj rozbil.

Odjel proto do Paříže a za peníze vypůjčené od otce koupil nový stroj značky Blériot. Měl ale stále potíže s tím,aby se naučil zvednout jej do vzduchu. To se mu povedlo,až když mu jednou vběhla do cesty - světe div se – vyplašená kráva. Instinktivně přitáhl více řízení – a vzletěl

Za den zrodu českého letectví je však označován až l6.duben l9l0, kdy za přítomnosti svědků ulétnul již dva kilometry. O rok později, l3.května, již podniknul více známý let z Pardubic do Prahy.

Ing. Musilová Kamila

27. 10. 2006

Seniorský časopis

Rád bych Vás upozornil na seniorský internetový časopis. Podle mého názoru je tento časopis velmi zajímavý a někteří naši kolegové z U3V na VŠE do něj dokonce přispívají. Zkuste to a uvidíte.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]