Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: květen 2019

Anežka live

Kdy: 24.5.-8.9.2019

Anežský klášter ožívá létem! Tři měsíce plné umění, hudby, filmu, divadla, workshopů i netradičních sportovních aktivit pro všechny věkové kategorie... Rozmanitý program třetí letní sezóny Anežka LIVE! otevírá revitalizované zahrady nejstarší budovy Národní galerie Praha, Kláštera sv. Anežky České.

Doprovodný program:Podoby projektu I a Podoby projektu II .

18?00hodin - Podoby projektu I
Komentovaná prohlídka děl autorů plastik v sochařské zahradě (Karel Malich, Pavel Opočenský, Michal Gabriel, František Skála)

18?30hodin - Podoby projektu II
Komentovaná prohlídka děl autorů plastik v sochařské zahradě (Aleš Veselý, Jaroslav Róna, Karel Malich a další)

Vstup do areálu Anežského kláštera, včetně jeho zahrad se sochařským parkem a prohlídkového okruhu, je celoročně volný – stejně jako celý letní program ANEŽKA live.

Jana Novotná

Státní opera - rekonstrukce

Kdy: 2.6.2019, 10-15hodin

Den otevřených dveří - poslední šance vidět Státní operu v rekonstrukci!

Unikátní historická a kulturní památka se v neobvyklé podobě naposledy ukáže veřejnosti. Den otevřených dveří na staveništi Státní opery umožní návštěvníkům nahlédnout do míst, která jim po lednovém otevření zůstanou skryta.

Prohlídky jsou bezplatné, registrace zájemců provádí Lucie Flemrová: l.flemrova@narodni-divadlo.cz
REGISTRACE NA PROHLÍDKY BUDE UKONČENA 31. 5. 2019!

Akce není vhodná pro osoby se sníženou pohyblivostí. Prohlídky jsou vedeny náročným terénem staveniště a po několika schodištích - doporučujeme pevnou, uzavřenou obuv. Akce je součástí edukačních a doprovodných programů ND+. Více na https://www.narodni-divadlo.cz/cs/ndplus

Akce je součástí edukačních a doprovodných programů ND+.

Pavel Kulovaný

Akademie výtvarných umění

Kdy: 30.5.-2.6.2019

Dny otevřených dveří AVU, Letní klauzury 2018/2019

Vernisáž a otevření 30. 5. od 18:00 do 22:00 / Afterparty v Klubu AVU od 20:00

Otevřeno denně (včetně víkendu) 10:00 - 18:00. Vstup zdarma.

Vernisáž Ateliéru hostujícího umělce 31. 5. od 18:00.

Hlavní budova AVU, U Akademie 4, P7 (malba, kresba, plastika, intermediální tvorba, nová média)

Škola architektury, U Akademie 2, P7 (architektura, nová média I)

Moderní galerie AVU, U Starého výstaviště 188, P7 (grafika, restaurátoři)

Ateliér Jana Zajíce, Jana Zajíce 27, Praha 7 (malířská a sochařská přípravka) Šalounův ateliér, Slovenská 4, Praha 10 (ateliér hostujícího umělce)

Šalounův ateliér, Slovenská 4, Praha 10 (ateliér hostujícího umělce)

Jana Novotná

Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

Kdy: 26.5.2019, od 14hodin

Na Malostranském hřbitově se uskuteční již desátý ročník obnovených Májových slavností. Pro návštěvníky je od 14 hodin připraven hudební program, v rámci nějž zazní mj. skladby hornisty Giovanniho Punta pohřbeného na dnes neznámém místě na Malostranském hřbitově. Představena bude také nejnovější publikace o Malostranském hřbitově, která se tentokrát věnuje slavným architektům a stavitelům. Vydání knihy umožnila svým grantem městská část Praha 5. Ve 14,15 hod. započnou komentované vycházky po hřbitově vč. návštěvy přilehlého kostela Nejsvětější Trojice. Pro individuální návštěvníky jsou připraveny informační letáky o historii hřbitova. Slavnosti budou ukončeny speciální komentovanou vycházkou za pověstmi Malostranského hřbitova.

Vstup je zdarma. Organizátorem akce je Spolek Malostranský hřbitov.

S myšlenkou květnových setkávání k uctění památky obětí napoleonských válek přišel v roce 1807 malíř a literát Václav František Veleba (1776-1856). Charakter slavností se postupem času měnil ze spíše církevních svátků na světské-měšťanské. Oslavy se staly tradičním pražským svátkem jarní přírody a vzkříšení. V roce 1836 se Maifest začal slavit i na Olšanských hřbitovech, později se rozšířil na téměř všechna pražská pohřebiště.

Malostranský hřbitov na Smíchově byl původně založen jen k pohřbívání obětí morových epidemií. Za vlády Josefa II. však byla rušena pohřebiště uvnitř městských hradeb a smíchovský morový hřbitov tak od roku 1786 začal sloužit i obyvatelům Malé Strany a Hradčan. Po téměř sto letech však přestává vyhovovat podmínkám rozvíjejících se čtvrtí, a proto je roku 1884 pohřbívání zrušeno.

Na počátku 20. století hrozí památce celková likvidace, které zabránila intervence Klubu za starou Prahu a umělců Jakuba Arbesa, Aloise Jiráska a Maxe Švabinského. Přesto se však hřbitov nezachoval do dnešních dní celý. O část plochy byl připraven při rozšíření Plzeňské ulice v letech 1927 a 1953. V roce 1958 je hřbitov i s kostelem Nejsvětější Trojice prohlášen za kulturní památku. Od roku 1989 o něj příkladně pečuje příspěvková organizace Magistrátu hl. m. Prahy – Správa pražských hřbitovů. V letech 2015 a 2016 prošel hřbitov I. etapou celkové revitalizace financovanou z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Od června 2016 je dříve nepřístupný hřbitov opět otevřen pro veřejnost.

Ze známých osobností na hřbitově spočívají stavitelé Krištof a Kilian Ignác Dientzenhofferové, malíř Adolf Kosárek, rodina Mánesů, rodina sochařů Platzerů, hudebníci Václav Tomášek, Giovanni Punto, Jan Vitásek, Josef Hrabě či spisovatel Gustav Pfleger-Moravský.

Vzhledem k rozsahu akce se na Vás obracím se žádostí o pomoc při organizaci. Zájemci se mohou přihlásit paní předsedkyni alena.lehnerova@centrum.cz. Ostatní si dovoluji požádat o rozšíření informací o konání Májových slavností.

Jana Novotná

Festival vozů Ratha-yatra

Kdy: 16.6.2019

Průvod začíná ve 12 hodin na Náměstí Republiky, kulturní program začíná v 15hodin

12.ročník festivalu Ratha Yatra.

V pravé poledne vyrazí vůz do ulic starého města z náměstí Republiky. Na stejném místě začne v 15 hod doprovodná kulturní akce na podiu a ve festivalovém městečku. Nenechte si ujít celodenní open air párty

Jana Novotná

Den pro zdraví psa a jeho člověka

Kdy: 19.6.2019, 14-18hodin

Zahrada Portheimka
Akce pro širokou veřejnost, zejména z řad majitelů psů a zájemců o zdravý životní styl. Připravíme jim ukázky zajímavých aktivit a produktů pro zdravý život (psů a lidí), prodejní stánky se zdravými produkty a také prezentace vybraných psích útulků (kterým lidé můžou donést vhodné dárky).

Díky bohatému programu se návštěvníci dozvědí, jak mít zdravého psa, jak jemu i sobě zlepšit kondici…
Pořádá HAF & MŇAU a Yoggies - zdravá krmiva pro psy a kočky.

První „Den pro zdraví“ jsme uspořádali v červnu 2018 v Pesoparku v Praze-Uhříněvsi. Premiéra se vydařila, lidé i psi se pobavili, vyzkoušeli si např. nový psí sport dog puller, soutěžili o skvělé ceny od partnerů akce, ochutnali zdravé dobroty…

Rádi bychom tuto akci tentokrát přenesli víc do města, abychom s ní oslovili více lidí. Proto jsme vybrali právě Zahradu Portheimka, která je u metra a současně umožní účast i pejskařům.

Na akci nebude povoleno volné pobíhání psů, povinné je mít psa na vodítku (bude striktně vyžadováno!) – v zájmu klidného a bezproblémového průběhu akce.
Veterinární dozor bude profesionálně zajištěn.

Pavel Kulovaný

Merkádo - nám. Jiřího z Poděbrad

Kdy: 30.-31.5.2019, 9-21hodin

MERKÁDO letos už pošesté promění na dva dny náměstí Jiřího z Poděbrad v Latinskou Ameriku! A na co se můžete těšit tentokrát?

Tématem letošního ročníku budou RITUÁLY SMRTI.

Jako každý rok budete mít možnost užít si tradiční latinskoamerické trhy s bohatou nabídkou exotických jídel, nápojů a řemeslných výrobků od více než 40 prodejců zboží ze Střední a Jižní Ameriky.

Najdete u nás řadu pochutin, které k Latinské Americe neodmyslitelně patří: od kávy, kakaa, chilli a exotického ovoce po jihoamerická vína a koření. Ochutnáte národní jídla z Argentiny, Brazílie, Guatemaly, Kuby, Panamy, Kolumbie, Venezuely, Kostariky, Mexika či Peru. A kromě toho budete mít příležitost opatřit si třeba originální bižuterii, textil nebo bytové doplňky.

Na festivalu nebudou chybět taneční a kuchařské workshopy, capoeira show, hudební vystoupení, bohatá tombola a dvě programová překvapení!
Vstup: zdarma.

Pavel Kulovaný

Naučná stezka Příběh potravin

Kdy: 8.6.2019, 9-15 hodin

Zajímavá akce hlavně pro rodiny s dětmi. Děti mohou v Praze na jednom místě vidět pohromadě nejrůznější hospodářská zvířat, zemědělskou techniku, ukázky pěstovaných plodin, atd.

Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i, Šlechtitelská stanice SELGEN, a.s. a Česká zemědělská univerzita v Praze pořádají na farmě Netluky 9. ročník naučné stezky Příběh potravin - Věda na polích a ve stájích.

ing.Jiřina Kratochvílová

Veletrh vědy

Kdy: 6.-8.6.2019, PVA Expo Praha Letňany

Veletrh vědy je největší populárně naučná akce v ČR, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR.

Zabývá se vědou ve všech jejích podobách a nabízí svým návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů.

Akce prezentuje široké veřejnosti v jeden čas na jednom místě to nejzajímavější, co může česká věda nabídnout.

Cílem Veletrhu vědy je nejen popularizovat vědu, ale také podpořit nábor nových studentů, uplatnění absolventů a rozvoj pedagogů. Ve svých panelových diskusích se zamýšlí nad tématy současné společnosti a špičkového výzkumu. Díky rozsáhlému programu se stává komplexní událostí pro podporu vědy v ČR.

Vstup zdarma

ing.Jiřina Kratochvílová

Odpledne se čtyřlístkem - Muzeum hlavního města Prahy

Kdy: 11.5.2019, 14-17 hodin

Užijte si odpoledne s oblíbenou komiksovou čtveřicí. Doprovodný program k výstavě 50 let se Čtyřlístkem.

Program:

Setkání s autorem Čtyřlístku panem Jaroslavem Němečkem
Autogramiáda vlastních i zakoupených knih a časopisů
Setkání s postavami Čtyřlístku
Komentované prohlídky pro rodiče s dětmi do 10 let v 14:30 a 16:00 hod.

Jana Novotná

Hvězdy ve Hvězdě

Kdy: 25.-26.5.2019, 14-22 hodin

Hvězdně obsazený, nejlepší hudební open air festival na Šestce, v magickém prostředí před letohrádkem Hvězda.

V nabitém dvoudenním programu vystoupí Monika Absolonová, Václav Neckář & Bacily (Official), Ondřej Ruml, frontman skupiny Chinaski Michal Malátný s orchestrem divadla Semafor, Lenka Nová, Orchestr Ježkovy stopy, Václav Marek&Blue Star, nebo Big Band ústřední hudby armády ČR a další.

Letní kino - film Bohemian Rhapsody.

Jana Novotná

Národopisná slavnost - Dudácká muzika - Kinského zahrada

Kdy: 18.-19.5.2019

V roce dvacátého výročí Národopisné slavnosti volíme téma pro český folklor obzvláště nosné, a to oblast dudácké muziky jako jednoho, snad i jediného živého odkazu tradiční lidové hudby Čech. Pro naši programovou volbu není náhodou, že právě dudácké téma má v současné době reálnou naději na zápis do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Letošního programu se zúčastní významné folklorní soubory z Chodska, Pošumaví, Doudlebska a jihočeských Blat. Dudy, dudáci a dudácká kultura obecně budou základním tématem nejen vlastního hudebně tanečního programu, ale i odborné přednášky, na pódiu se sejdeme s hlavními představiteli dudácké muziky – známými dudáky i mladými nositeli jejich odkazu.

V dílnách Národopisného muzea se představí Nositelé tradice lidového řemesla v oblasti tvorby historického a dosud živě užívaného hudebního nástroje – dud.

Vstup zdarma

Jana Novotná

Psychiatrická nemocnice Bohnice - historie, architektura a urbanismus

Kdy: 14.5.2019, 17.30-19hodin, sraz u Administrativní budovy

Průvodce Mgr.Tomáš Řepa

Od Královského českého zemského ústavu pro choromyslné po psychiatrickou nemocnici. Rozsáhlý areál pavilonů léčebny v Bohnicích, chráněný jako kulturní památka, patří mezi cenné ukázky architektury a urbanismu počátku 20. století. Za jeho výstavbou stál architekt Václav Roštlapil, autor dalších velkých staveb určených pro stát. Přednáška spojená s procházkou po bohnické nemocnici představí důležité momenty stavebního a historického vývoje území a přiblíží roli ústavu v minulosti a současnosti. Srdečně zve Mgr. Tomáš Řepa

Přednášející Tomáš Řepa je historik umění. Spjatý se sídlištěm Bohnice, kde strávil převážnou část svého života. Dlouhodobě se zabývá zvláště barokní architekturou a kulturou. V současné době i uměním ve veřejném prostoru 2. pol. 20. století, spolupodílí se na vzniku knihy o sídlišti Ďáblice. Je zaměstnán v Národním památkovém ústavu.

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Podskalská celnice na Výtoni

Kdy: 18.-19.5.2019, 9-18hodin, Praha 2,Rašínovo nábřeží 412

Ministerstvo životního prostředí, hlavní město Praha, Muzeum hlavního města Prahy a společnost Medialogue pořádá dny otevřených dveří.

Pavel Kulovaný

Novomlýnská vodárenská věž

Kdy: 11.5.-12.5.2019, 9-18 hodin, Praha 1, Nové Mlýny 827/3A

Ministerstvo životního prostředí, hlavní město Praha, Muzeum hlavního města Prahy a společnost Medialogue pořádá dny otevřených dveří.

Pavel Kulovaný

Festival Ambasád

Kdy: 8.6.2019, 8.-18hodin

Již čtvrtý ročník Festivalu Ambasád, pořádaný městskou částí Praha 6 a Farmářskými trhy na Kulaťáku. Festival gastronomie a kultury zemí z celého světa Vám nabídne bohatou nabídku tradičních i exotických jídel a nápojů.

Festival se koná v prostoru konání Farmářských trhů na Kulaťáku od 8 do 18 hodin. Bohatý program zajištěn.

Pro návštěvníky je vstup na akci zdarma.

Jana Novotná

Open House Praha

Kdy: 18.-19.5.2019

Letos se uskuteční již jubilejní 5. ročník festivalu Open House Praha. Před šesti lety v dubnu došlo k prvnímu setkání se zakladatelkou festivalu Open House London k vyjednání podmínek licence pro pořádání festivalu v Praze. První ročník Open House Praha se podařilo zorganizovat v květnu 2015, jen necelý rok od podpisu licence, a otevřeli jsme tehdy 33 budov.

Bude otevřeno 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Kromě budov, které se zapojily již v předchozích letech a jsou stále návštěvnicky oblíbené (např. Invalidovna, hotel International nebo Ústřední telekomunikační budova), zpřístupníme 38 naprostých novinek.

K nahlédnutí budou reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu, a také Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který sloužil až do začátku 20. století jako věznice a v současné době se dokončuje jeho rekonstrukce pro potřeby Ministerstva zahraničních věcí ČR.

V programu jsou zastoupeny i realizace předních českých architektů – Štencův dům na Starém Městě od Otakara Novotného, Dům zemědělské osvěty u Náměstí Míru od Josefa Gočára, nebo Laichterův dům na Vinohradech od Jana Kotěry.

Navštívíte i běžně nepřístupné prostory některých významných kulturních objektů – středověká sklepení v domě U Kamenného zvonu, věž a konírnu Trojského zámku, střechu a technické prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha nebo nedávno zrekonstruovanou technickou památku Vodárenské věže na Letné.

Pavel Kulovaný

Noc kostelů

Kdy: 24.5.2019

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím.

Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem. Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Vystaveny budou také liturgické předměty a sakrální umění. Na Noc kostelů s sebou můžete vzít i své ratolesti, pro které bude připraven například soutěžní večer či koncert dětského sboru.

Zpřístupněny budou rovněž některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady.

Smyslem celé akce je představení podstaty křesťanství, která není ani ve vnějších obřadech, symolech a gestech, ale v myšlení a chování lidí, kteří se tomu učí právě v těchto prostorech, kde se shromážďují, modlí či obětují.

Bohatý program je každý rok připraven také pro děti, které se mohou těšit na množství divadelních představení, nejrůznější soutěže, dílny, čtení, filmy a další zábavu.

Jana Novotná

Ryder´s bazar - Novoměstská radnice

Kdy: 22.5.2019, 10-22hodin

Tradiční módní bazar, kde za skvělé ceny bude možno nakoupit vybrané kousky z dobročinných obchodů Sue Ryder a také modely od známých českých návrhářek.

Nebudou chybět doplňky, šperky, originální retro a vintage kousky, dárkové předměty a knihy.

Vstup je zdarma.

Modely na bazar pravidelně věnují např. návrhářky Helena Fejková, Ivana Follová, Jana Minaříková, Koko, Simona Tošková, Josefina Bakošová, dále též La femme MiMi, společnosti Steilmann Praha, Lerros, Punktura, Esprit a další.

Vydělané peníze pomohou Sue Ryder zaplatit zdravotnický materiál nehrazený pojišťovnami. Sue Ryder je veřejně prospěšná organizace závislá na podpoře dárců. Pomáhá seniorům a jejich blízkým. Poskytuje bezplatné poradenství v otázkách stáří, osobní asistenci v domácnostech seniorů, pobytovou službu domova pro seniory včetně péče o umírající.

Jana Novotná

Asie vzdálená a blízká - náměstí Jiřího z Poděbrad

Kdy: 23.5.2019, 10-20hodin

Festival představí asijskou kulturu a tradiční asijskou gastronomii.

Pro děti bude připraven dětský koutek a na velkoplošné obrazovce se budou promítat reportáže z prezentovaných zemí.

Program:

hudební vystoupení
stánky se specialitami jednotlivých kuchyní nebo tradičními výrobky
sportovní vystoupení
workshopy
dílny pro děti
prezentace neziskových organizací
nabídky cestovních kanceláří

Vstup zdarma

ing.Jiřina Kratochvílová

Berounské hrnčířské trhy a Doba medová

Kdy: 4.-5.5.2019

Letošní téma trhů je :

Dřevo-hračky, loutky, dřevořezba! , loutky, dřevořezba!

Nabídka výrobců hrnčířského zboží je však zachována, je z čeho vybírat!

Marie Černá

Pohádkový les na Barrandově

Kdy: 4.5.2019, 10-17hodin

Chcete, aby se vaše děti skvěle bavily? Aby pomohly statečné Gerdě vysvobodit kamaráda Káje ze spárů Sněhové královny? Vezměte je s sebou v sobotu 4. května 2019 do ulice Lohninského na pražském Barrandově. Od 10 - 17 hodin zde pro vás Městská část Praha 5 a společnost Velká dobrodružství připravila Pohádkový les - Po stopách Sněhové královny na motivy známé pohádky Hanse Christiana Andersena.

Na kilometrové trase parkem budou na děti čekat herci v překrásných kostýmech a u nich budou děti na jednotlivých stanovištích plnit zapeklité úkoly. Pomohou děti zasytit hrachem starou vránu a princi pochytat splašené koně? Dokáží čarodějnici nasbírat dost pavouků na polévku a hodné babičce rozpustit zakleté rampouchy? Na startu u vstupu do parku vyfasují děti průvodní dopis, do kterého budou sbírat razítka. V cíli pak od kouzelné Sněhové vločky dostanou všichni malí poutníci krásný dárek. ¨ Doražte v jakémkoliv počasí. Budete se dobře bavit!

Pokud nechcete stát fronty, můžete se zaregistrovat na www.veldo.cz

Vstup zdama

Milena Černá

Česká televize Praha, Brno a Ostrava

Kdy: 8.5.2019, 9-18hodin

3 prohlídkové trasy + 1 bezbariérová

Z důvodu přípravy Událostí je poslední vstup na trasu Zpravodajství v 15.30 hodin.

Ve středu 8. května máte jedinečnou šanci si prohlédnout, kde a jak pro vás vznikají vaše oblíbené pořady. Kromě příležitosti podívat se do netradičních prostor České televize, kde pro vás chystáme oblíbené televizní pořady, na vás čeká den plný her, soutěží, vystoupení, písniček nebo setkání s vašimi oblíbenými moderátory a herci.

Venkovní program - v areálu České televize naleznete nejrůznější volně přístupná stanoviště, kde bude po celý den připraven tematický program za účasti oblíbených tváří České televize. I vy si jistě vyberete z naší bohaté nabídky, kterou vás bude po celý den provázet moderátorka Marcela Augustová.

Jana Novotná

Den s Máchou na Petříně

Kdy: 1.5.2019, 11-20hodin

Jako každým rokem je pořádán Den s Máchou na Petříně.

Těšit se můžete na pěvecké vystoupení, přednes Máje, spoustu soutěží o zajímavé ceny a rozmanitou nabídku jídla a pití. Nezapomínáme ani na ty nejmenší, pro které budou po celou dobu připraveny zábavné aktivity. Letos se program prodlouží o letní kino, kde budeme promítat krásný český film Kristián.

Vstupné na akci i letní kino je zdarma!

ing.Jiřina Kratochvílová

Mezinárodní den muzeí

Kdy: 18.5.2019

Každoročně na 18. květen připadá oslava Mezinárodního dne muzeí.

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Akce mohou probíhat v rámci jednoho dne, víkendu nebo celého týdne. Cílem je setkat se v muzeu na základě hesla « Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy.

Téma mezinárodního dne muzeí 2019 - Tradice v budoucnosti. Muzea vytvářejí a spravují rozsáhlé sbírkové fondy a jejich úkolem je uložené předměty zkoumat a zprostředkovávat veřejnosti.

V rámci Mezinárodního dne muzeí pořádají některá pražská muzea Den otevřených dveří a můžete je tedy ZDARMA navštívit - ale mnohá muzea se zapojují s programem především k Pražské muzejní noc.

V roce 2019 se v Praze připojí:
Národní galerie - 10.00 - 18.00hodin (vstup zdarma do sbírkových expozic)
Národní muzeum
Národní zemědělské muzeum - 9.00 - 17.00hodin

Jana Novotná

Český rozhlas

Kdy: 18.5.2019

Nahlédnout do tajů rozhlasového řemesla, setkat se s oblíbenými moderátory a užít si bohatý doprovodný program pro rodiny.

Narozeniny oslavíme Dnem otevřených dveří a bohatým hudebním a kulturním programem v Riegrových sadech.

Naposledy měli návštěvníci možnost nahlédnout do rozhlasové budovy na jaře loňského roku. Den otevřených dveří Českého rozhlasu začal úderem sobotní deváté hodiny ranní, kdy se první návštěvníci vydali na komentovanou prohlídku po rozhlasovém komplexu. Jejich kroky vedly studiovým domem, ve kterém největší vlnu zvědavosti vzbudila návštěva operativního pracoviště. Tam se posluchači od rozhlasových techniků dozvěděli nejrůznější zajímavosti z technického zákulisí a distribuce signálu, bez kterých by vysílání, tak jak je zná laická veřejnost, nebylo možné. Cesta návštěvníků dále pokračovala po vyznačené trase až do budovy Vinohradská 12, kterou lemoval doprovodný program jak stanic, tak i útvarů Českého rozhlasu.

Den s Českým rozhlasem v Riegrových sadech
Hudební a kulturní program, skvělé jídlo a zábava nejenom pro děti. Narozeninový den Českého rozhlasu bude pokračovat pestrým programem a koncerty v nedalekých Riegrových sadech. Na dvou hudebních scénách vystoupí například Aneta Langerová, Tata Bojs se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pokáč nebo Pískomil se vrací.

HLAVNÍ SCÉNA
Atletický stadion TJ Sokol Praha Královské Vinohrady

19.00 – 20.00 Aneta Langerová s kapelou
20.30 – 22.00 Tata Bojs a Symfonický orchestr Českého rozhlasu MALÁ SCÉNA
příjezdová cesta k TJ Sokol Praha Královské Vinohrady

13.00 – 14.00 Rádio Junior
14.00 – 15.00 Pískomil se vrací
15.00 – 16.00 Rytmická oslava s Tokhim
16.00 – 17.00 Pokáč
17.00 – 18.00 Radio Wave - DJs pořadu Volej
18:00 – 19:00 Zuzana Fuksová a její DJ set

Pro děti bude připraveno loutkové a hrané divadlo, rozhlasová bojovka a dětské kreativní dílny. O dětskou zábavu se postarají také chodci na chůdách a Rádio Junior se svým zábavným programem.

Jana Novotná

Army day

Kdy: 15.5.2019, 10-19hodin

Čtvrtý ročník úspěšné akce pro malé i velké.

I letos se můžete těšit na program nabitý adrenalinem, akcí a emocemi.

Interiér obchodního centra Atrium Flora i nejbližší okolí se bude hemžit vojenskou technikou více i méně známou. Chybět nebude transportér PANDUR, samohybná kanónová houfnice DANA, slaňování speciálních jednotek, prezentace Hradní stráže, pyrotechničtí roboti, a řada dalšího.

Letos poprvé bude u Atria Flora i 50tunový tank T-72M4CZ.

Petr Hodinář

Věnujte vysloužilý elektrospotřebič Národnímu technickému muzeu.

Máte doma muzejní kousek? Věnujte jej Národnímu technickému muzeu.

V rámci úspěšné oboustranně přínosné mnohaleté spolupráce s kolektivním systémem ELEKTROWIN jsme se rozhodli i v tomto roce spustit soutěž „Máte doma muzejní kousek“. Soutěž s celorepublikovou působností pomůže rozšířit informaci o možnosti nabídnout svůj vysloužilý spotřebič do sbírek Národního technického muzea. I v letošním roce bude trvání soutěže rozloženo do zbytku stávajícího roku.

Dárci mohou vyhrát
Soutěž byla vyhlášena 1. 4. 2019 a byly stanoveny tři termíny vyhodnocení jednotlivých etap, a to 30. 6., 30. 9. a 31. 12. 2019. V každé etapě vybere kurátor 5 spotřebičů s nejvýznamnějším přínosem pro sbírky NTM. Majitelé těchto spotřebičů získají od ELEKTROWINU poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 500,- Kč. Za každý spotřebič zařazený do sbírek NTM získá jeho majitel na základě uzavřené darovací smlouvy dvě čestné vstupenky do muzea pro dvě osoby s půlroční platností. Navíc na konci roku 2019 bude kurátorem NTM vybrán nejpřínosnější spotřebič, který byl zařazen do sbírek a jeho majitel získá od ELEKTROWINU poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5 000 Kč.

Jak soutěžit
Pokud i vy máte doma starý domácí spotřebič a rádi byste jej věnovali muzeu, stačí udělat pár jednoduchých věcí. Vyfoťte jej, doplňte jeho popis – odhadované stáří, stav, dochované příslušenství, případně další informace (manuál, návod, prodejní doklad apod.) a zašlete emailem na adresu muzejni.kousek@elektrowin.cz

Pavel Kulovaný

Vítání ptačího zpěvu

Kdy: 1.-5.5.2019

Česká společnost ornitologická zve všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.

V Praze bude několik míst, kam se můžete vypravit

Praha 5 – Stodůlky
Sraz ve středu 1. 5. v 7:00 před klubem Mlejn. Seznámení s ptačími obyvateli pražského sídliště a jeho blízkého okolí. Vede: Jiří Novák (tel.: 773 784 835, jiri.n.53@gmail.com).

Praha 6 – obora Hvězda
Sraz v neděli 5. 5. v 5:00 ráno u letohrádku Hvězda. Vede: Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, jan.reznicek@volny.cz).

Praha – Dubeč, retenční nádrž Slatina
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:35 hod. u autobusové zastávky Škola Dubeč (autobusy č. 240 a 111). Čeká nás tradiční vycházka okolím Dubče a Slatiny s poslechem ptačího zpěvu a pozorováním přítomných opeřenců, vyjde-li počasí i ukázka kroužkování přímo na břehu nádrže. S sebou dobrou náladu, dalekohled a pro jistotu i pevné boty do terénu a nepohody. Vycházku vedou: M. Brožová, L. Hlaváčová, V. Osoba, V. Štancl. Praha – Hrnčíře

Vycházka za ptáky zemědělské krajiny.
Sraz sobotu 4. 5. v 8:00 na autobusové zástavce Hrnčířský hřbitov (směr na Kunratice). Projdeme se PP Hrnčířské louky a okolo soustavy rybníků mezi Šeberovem a Hrnčíři. Účastníci se mohou těšit například na čejky, skřivany, koroptve a na zajímavé rostliny, na které narazíme na loukách a březích rybníku. S sebou dalekohledy, oblečení a obuv do terénu, svačinu a hlavně dobrou náladu. Pořádá spolek Zvonečník a Česká společnost ornitologická, vede Jindra Sedláček (tel.: 737 332 989, jindrasedl@volny.cz).

Praha – Komořany
Znáte krále pěvců? Víte, kdy zpívá? A je to opravdu nejlepší pěvec? Tyto a mnohé další otázky Vám zodpovíme na naší „Noci slavíků“. Večernímu koncertu slavičích hlasů budeme naslouchat v PP Modřanské a Komořanské tůně a v okolí Vltavy. Sraz v pátek 3. 5. ve 20:15 na autobusové zastávce Komořany. S sebou baterku, terénní obuv a hlavně dobrou náladu. Vycházka se koná jen za vhodného počasí tj. bez deště a silného větru. Pořádá spolek Zvonečník a Česká společnost ornitologická, vede Jindra Sedláček (tel.: 737 332 989, jindrasedl@volny.cz).

Praha Žižkov – park Vítkov
Sraz v sobotu 20. 4. v 7:00 na Tachovském náměstí, u tunelu do Karlína. Procházka parkem s prohlídkou zajímavých lokalit, ukázka kroužkování s odborným výkladem. Vede: Michal Ďuríček (michal.duricek@gmail.com). Zájemce prosíme o registraci na uvedeném e-mailu.

Jana Novotná

Zahájení letní turistické sezóny na Pražském hradě

Kdy: 11.5.2019

Při zahájení sezóny 11. května uvidíte tradičně zdarma nejen návštěvnické objekty, ale i reprezentační prostory Pražského hradu a stálé expozice.

Od 9.00 do 18.00 můžete zdarma navštívit návštěvnické objekty

- Starý královský palác s Vladislavským sálem
- katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
- bazilika sv. Jiří
- Zlatá ulička se stálou expozicí
- Rožmberský palác

Souběžně budou otevřeny reprezentační prostory v prvním patře Nového královského paláce, do nichž se bude vstupovat majestátní Sloupovou síní vybudovanou podle návrhu J. Plečnika (vstup z Hradčanského náměstí přes I. nádvoří)

Nově se návštěvníkům otevře ojedinělá expozice Domku sokolníka, která se nachází na Jízdárenském dvoře. Program v Královské zahradě od 10.00 do 18.00 představí historické umění sokolnické.

Festival dechových hudeb bude po celý den probíhat na pódiu na III. nádvoří

Jana Novotná

Po stopách Milana Rastislava Štefánika

Kdy: 14.5.2019, 17hodin

Vydejte se na vycházku po slovenské Praze s odborným výkladem. Se jménem Milana Rastislava Štefánika je v Praze spojena celá řada míst, která dokládají jeho význam pro vznik Československa v roce 1918. Připomínají nejenom jeho politické, ale i vědecké zásluhy. Vycházka propojí Štefánikovu hvězdárnu a Štefánikovu pasáž s jeho životními osudy. Vycházka se bude konat u příležitosti připomenutí 100 let od smrti M. R. Štefánika.

Provází: PhDr. Vojtěch Čelko
Vstupné: zdarma

Sraz účastníků vycházky bude u Štefánikovy hvězdárny.

Jana Novotná

Žižkovské architektonické vycházky

Architektonické vycházky po území Městské části Praha 3 vstupují do druhé dekády. Vědomí, že s některými z účastníků se na nich setkáváme od úplného počátku, nás nesmírně těší ale i zavazuje. Jedenáctý ročník připadá na rok, v němž si Česká republika připomene 30. výročí od „sametové revoluce“ v roce 1989. Věnovat se proto budeme nejen tomuto zlomovému okamžiku novodobých českých dějin, ale především tomu, jak se tato politicko-sociální změna promítla do architektonického prostředí naší městské části. Za vůbec nejdůležitější krok pro žižkovskou architektonickou scénu pokládáme ustanovení Městské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice v roce 1993. Bez ochrany kulturních hodnot bychom dnes o Žižkovu – ležícím v těsném sousedství centra metropole – mohli hovořit nejspíše jako o Manhattanu. Díky péči a zájmu se však pro naši čtvrť užívá spíše přirovnání k pařížské Belleville.

23. května
CIHLA VS. PANEL / Tradiční pavlačové domy v konfrontaci s prefabrikovanou výstavbou i dneškem
Kde se zrodily nálady, jež v 80. letech minulého století vyústily v bourání tradičních cihlových domů? Jaký měl být rozsah asanace a jaká podoba „nového“ Žižkova? Naplánovanou plošnou přestavbu čtvrti zastavil až Listopad 1989 a vzedmutá vlna občanského uvědomění. Na konkrétních příkladech pavlačových domů si představíme jejich koncepci, přednosti i úskalí. Stejnou optikou si prohlédneme panelovou zástavbu, která je nahradila. Na závěr připojíme zcela aktuální pohled na podobu bytového domu od pražského studia A.LT Architekti…
Sraz: 17.00 hod, na rohu ulic Štítného a Milíčovy

20. června
SPOLEČNÉ VLASTNICTVÍ / Veřejná prostranství Žižkova
Nejhodnotnějšími městskými prostory obvykle nejsou ty soukromé, ale naopak veřejné. Právě ony vytvářejí divadelní scénu pro naši sociální interakci. Na této skutečnosti nezměnily nic ani politické a ekonomické změny po roce 1989. Proměnily se však obsahy a děje. Podle našeho předního urbanisty Jana Sedláka jsou právě pro Žižkov typická četná menší náměstí, rozmístěná v relativní blízkosti. Čtyři z nich představují, řečeno se Sedlákem, základní stavební kameny města: Sladkovského (duchovní), Prokopovo (komerční), Havlíčkovo (správní) a Kostnické (obytné)…
Sraz: 17.00 hod, na Sladkovského náměstí (před kostelem sv. Prokopa)

26. září
ZELENÉ OÁZY / Rajská zahrada a krajinářské zásahy v okolí
Parky i menší zelené plochy představují v husté uliční síti oázy, předurčené pro odpočinek i sportovní aktivity. Právě vzájemná vyváženost zastavěných a nezastavěných ploch určuje kvalitu městského života. Rajská zahrada, jež kdysi pražské parky zásobovala zelení, byla postupně oklešťována a pustošena. Mezi lety 2005-2012 ji architektonická kancelář pod vedením současného předsedy ČKA proměnila v park s altánem, horskou bystřinou, jezírkem a celou řadou dalších prvků. Věnovat se budeme také dalším krajinářským zásahům v okolí…
Sraz: 17.00 hod, u hlavního vstupu do Rajské zahrady z Vlkovy ulice

10. října
AMBICE BULVÁRU / Z Olšanského náměstí k Nákladovému nádraží
Jedna z nejširších žižkovských ulic dokresluje ambice bývalého režimu, nenaplněné reálným významem či obsahem. Velkorysost urbanistického měřítka, pro nějž se stala určujícím doprava, na sebe nabaluje také mnohdy předimenzované objekty. Zástavba čtyřicet metrů široké Olšanské třídy je mimochodem dostavována do dnešních dnů. Na jejím konci ji zahradí až Nákladové nádraží, které tak nepředstavuje pouze významný příklad funkcionalistické architektury, ale také zásadní urbanistický mezník. Nutnost jeho ochrany by proto měla být nesporná.
Sraz: 17.00 hod, na Olšanském náměstí před hotelem Olšanka

24. října
NOVÉ VE STARÉM / Konverze a dostavby historické architektury
Třebaže historické objekty vytvářejí neodmyslitelný charakter a atmosféru čtvrti, ne vždy lze v nové situaci udržet jejich původní účel. Společná paměť a historie místa jsou však natolik cenné, že zbourání historických budov by bylo ve většině případů chybou. Hledání nového využití historických objektů představíme v oblasti spodního Žižkova…
Sraz: 17.00 hod, před Vachler Art Company, Chlumova 7

14. listopadu
PRAVDA VÍTĚZÍ / Nový kostel pro novou církev
Mladá církev Československá husitská si pro stavbu svého sborového domu zvolila konstruktivistický jazyk Pavla Janáka: jako výraz pravdivosti a demokratičnosti měl objekt nejen svou formou ale i programem manifestovat nový pohled na sakrální stavbu. V jeho optice osvětluje hlavní chrámový prostor shedové zastřešení – prvek do té doby známý jen z továrních hal. Prohlídkou této kulturní památky plníme v předvánoční době slib, který jsme svým věrným návštěvníkům daly…
Sraz: 17.00 hod, před Husovým sborem, Dykova 51/1

Jana Novotná

Vlakový jízdní řád

Aktuální odjezdové tabule na adrese: http://provoz.szdc.cz/tabule/

Stačí jen vybrat jméno zastávky/obce kam chcete jet vlakem a kliknout.

Jana Novotná

Projekt "Dvě Prahy - porovnání dvou map z různých období/let"

Projekt nabízí možnost v jeden okamžik prohlížet dvě pražské mapy současně vedle sebe, odtud tedy název Dvě Prahy.

Dvě Prahy tak umožňují porovnávat podobu jednoho území ve dvou časových obdobích zachycené na ortofotomapách. Dnešní stav Prahy můžete porovnat s obdobími před 80ti, 60ti, 40ti a 20ti lety na podkladě historických leteckých snímků od roku 1938 do současnosti.

Od r. 2015 je možné kromě leteckých snímků prohlížet také historické plány Prahy, konkrétně pět plánů, které ukazují průřez jednoho století od roku 1842. Nově přibyla ortofotomapa sestavená z leteckých snímků pořízených na sklonku II. sv. války, v roce 1945.

Aplikace nabízí velmi oblíbené nahlížení do historie města. Letecké snímky i historické plány ilustrují přehledně vývoj městského prostředí, umožnují nacházení míst, která prošla dramatičtějšími změnami i ta, která v téměř nezměněné struktuře zažíváme v podobě, jak je znaly i naše babičky. Lidé tedy mají možnost porovnat, jak vypadaly tradiční průmyslové čtvrti (Smíchov, Vysočany), území, na kterých dnes leží rozsáhlá pražská sídliště (např. Jižní město, Bohnice) nebo mozaika polí na okrajích dnešního města.

Výhodnou vlastností mapy je možnost uzamknout pohled v obou oknech tak, že posunujete jednou mapou a synchronizovaně se vám posunuje i mapa druhá. Jinou možností je sladění měřítka mapy v obou mapových oknech. Pro snazší orientaci slouží volitelné zapínání popisků v mapě, tj. názvy současných ulic ve velkém detailu území nebo názvy městských částí a katastrů pro zobrazení celé Prahy.

Pavel Kulovaný

Celoplošná sleva na jízdné pro děti, mládež, studenty do 26 let a pro seniory starší 65 let.

Kdy: od září 2018

Lidé nad 65 let mají nárok na 75% slevu na dopravě.
Nárok na slevu je nutné prokázat identifikačním dokladem s datem narození, typicky například občanským průkazem.

Celoplošná státní sleva 75 % převyšuje slevy, které na In Kartě nabízí ČD. Jedná se konkrétně o aplikace IN 25 pro cestující do 26 let, IN 25 pro děti do 15 let, IN 50 pro mládež 15 až 26 let, IN 50 Důchodce, In Důchodce, IN Senior, IN 100. Slevy není možné kombinovat a nově nebudou tyto aplikace ani vydávány. Pokud máte stále uvedené aplikace na své In Kartě, můžete tyto aplikace vrátit až do 30. 4. 2019.
Nevyužitá aplikace IN Senior bude poměrně vrácena dle data, kdy o vrácení požádáte.
Nevyužitá poměrná část aplikace bude navrácena vždy k datu 1. 9. 2018. To platí pro všechny další aplikace kromě IN Senior.
Samotnou In Kartu vracet nemusíte, můžete ji totiž použít pro prokázání věku a nároku na slevu.
In Karta poslouží i jako nosič jízdenek a také kupónu PID Lítačka.

Plošná sleva platí pouze pro hromadnou dopravu meziměstskou a nárok na ni nemůžete uplatnit v rámci města a používání MHD. Při cestování v integrovaných dopravních systémech můžete pak slevu uplatnit pouze ve vnějších pásmech, například v případě Prahy se sleva nevztahuje na pásmo P. Slevu 75 % tak uplatníte pouze na příměstských linkách. Dobrou zprávou je, že slevu můžete uplatnit i na časové kupony a předplatné jízdenky.

Ema Dlouhá

Brány památek dokořán

Města připravují zajímavé prohlídky, koncerty, přednášky

Vyberte si podle města které chcete navštívit.

Pavel Kulovaný

Přírodní rezervace v Čechách a na Moravě

Zajímavá mapka, která ukáže přírodní rezervaci a informace o té rezervaci, která vás zajímá.

ing.Jiřina Kratochvílová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Hadrák, hadraplán, velouš, splašený stan ......

Názvy jednoho z nejkurióznějších vozítek, které jezdilo a dosud i jezdí po českých silnicích. Hrdina slavných filmů i pomůcka pro invalidy.

Legendární motorová tříkolka naší minulosti - vozítka značky Velorex.

Až do 25.9.2015 je tomuto unikátnímu vozítku věnována nová výstava v Národním technickém muzeu.

ing. František Otáhal

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]