Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: duben 2019

Pozvánka na dubnovou vycházku do sadu

Kdy: 29.4.2019, od 16hodin

Druhá jarní vycházka. V předvečer tradičního pálení čarodějnic navštívíme s krajinnou ekoložkou Kateřinou Zímovou pozoruhodný sad u Hájeckého potoka v Hostivaři.

Sad se nachází uprostřed Hostivařského lesoparku a kromě příjemného posezení u ohniště láká tajemnou atmosférou, kterou dotvářejí skoro sto let staré ovocné stromy.

Při vyprávění ale nezůstaneme jen u ovocných stromů a další fauny a flóry Hostivařského lesoparku. Velkým tématem bude díky zdejší přehradě a potoku Botič, který je důležitým biokoridorem, i voda. Vycházka bude trasou i obsahem vhodná i pro malé milovníky ovoce.

Na vycházku se můžete přihlásit: marketa.vrbova@na-ovoce.cz

Kde: Třešňový sad Hájecká
MÍSTO SETKÁNÍ: zastávka autobusu Wagnerova
DÉLKA TRASY: cca 2 km (cesta je vhodná pro kočárek a je bezbariérová)
DÉLKA TRVÁNÍ: 2 hodiny
LEKTORKA: Ing. Kateřina Zímová
VSTUPNÉ: 150 Kč (dospělý), 100 Kč (senior a student), děti do 15 let zdarma

Jana Novotná

Podskalská celnice na Výtoni

Kdy: 18.-19.5.2019, 9-18hodin, Praha 2,Rašínovo nábřeží 412

Ministerstvo životního prostředí, hlavní město Praha, Muzeum hlavního města Prahy a společnost Medialogue pořádá dny otevřených dveří.

Pavel Kulovaný

Novomlýnská vodárenská věž

Kdy: 11.5.-12.5.2019, 9-18 hodin, Praha 1, Nové Mlýny 827/3A

Ministerstvo životního prostředí, hlavní město Praha, Muzeum hlavního města Prahy a společnost Medialogue pořádá dny otevřených dveří.

Pavel Kulovaný

Festival Ambasád

Kdy: 8.6.2019, 8.-18hodin

Již čtvrtý ročník Festivalu Ambasád, pořádaný městskou částí Praha 6 a Farmářskými trhy na Kulaťáku. Festival gastronomie a kultury zemí z celého světa Vám nabídne bohatou nabídku tradičních i exotických jídel a nápojů.

Festival se koná v prostoru konání Farmářských trhů na Kulaťáku od 8 do 18 hodin. Bohatý program zajištěn.

Pro návštěvníky je vstup na akci zdarma.

Jana Novotná

Open House Praha

Kdy: 18.-19.5.2019

Letos se uskuteční již jubilejní 5. ročník festivalu Open House Praha. Před šesti lety v dubnu došlo k prvnímu setkání se zakladatelkou festivalu Open House London k vyjednání podmínek licence pro pořádání festivalu v Praze. První ročník Open House Praha se podařilo zorganizovat v květnu 2015, jen necelý rok od podpisu licence, a otevřeli jsme tehdy 33 budov.

Bude otevřeno 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Kromě budov, které se zapojily již v předchozích letech a jsou stále návštěvnicky oblíbené (např. Invalidovna, hotel International nebo Ústřední telekomunikační budova), zpřístupníme 38 naprostých novinek.

K nahlédnutí budou reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu, a také Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který sloužil až do začátku 20. století jako věznice a v současné době se dokončuje jeho rekonstrukce pro potřeby Ministerstva zahraničních věcí ČR.

V programu jsou zastoupeny i realizace předních českých architektů – Štencův dům na Starém Městě od Otakara Novotného, Dům zemědělské osvěty u Náměstí Míru od Josefa Gočára, nebo Laichterův dům na Vinohradech od Jana Kotěry.

Navštívíte i běžně nepřístupné prostory některých významných kulturních objektů – středověká sklepení v domě U Kamenného zvonu, věž a konírnu Trojského zámku, střechu a technické prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha nebo nedávno zrekonstruovanou technickou památku Vodárenské věže na Letné.

Pavel Kulovaný

Noc kostelů

Kdy: 24.5.2019

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím.

Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem. Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Vystaveny budou také liturgické předměty a sakrální umění. Na Noc kostelů s sebou můžete vzít i své ratolesti, pro které bude připraven například soutěžní večer či koncert dětského sboru.

Zpřístupněny budou rovněž některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady.

Smyslem celé akce je představení podstaty křesťanství, která není ani ve vnějších obřadech, symolech a gestech, ale v myšlení a chování lidí, kteří se tomu učí právě v těchto prostorech, kde se shromážďují, modlí či obětují.

Bohatý program je každý rok připraven také pro děti, které se mohou těšit na množství divadelních představení, nejrůznější soutěže, dílny, čtení, filmy a další zábavu.

Jana Novotná

Ryder´s bazar - Novoměstská radnice

Kdy: 22.5.2019, 10-22hodin

Tradiční módní bazar, kde za skvělé ceny bude možno nakoupit vybrané kousky z dobročinných obchodů Sue Ryder a také modely od známých českých návrhářek.

Nebudou chybět doplňky, šperky, originální retro a vintage kousky, dárkové předměty a knihy.

Vstup je zdarma.

Modely na bazar pravidelně věnují např. návrhářky Helena Fejková, Ivana Follová, Jana Minaříková, Koko, Simona Tošková, Josefina Bakošová, dále též La femme MiMi, společnosti Steilmann Praha, Lerros, Punktura, Esprit a další.

Vydělané peníze pomohou Sue Ryder zaplatit zdravotnický materiál nehrazený pojišťovnami. Sue Ryder je veřejně prospěšná organizace závislá na podpoře dárců. Pomáhá seniorům a jejich blízkým. Poskytuje bezplatné poradenství v otázkách stáří, osobní asistenci v domácnostech seniorů, pobytovou službu domova pro seniory včetně péče o umírající.

Jana Novotná

Asie vzdálená a blízká - náměstí Jiřího z Poděbrad

Kdy: 23.5.2019, 10-20hodin

Festival představí asijskou kulturu a tradiční asijskou gastronomii.

Pro děti bude připraven dětský koutek a na velkoplošné obrazovce se budou promítat reportáže z prezentovaných zemí.

Program:

hudební vystoupení
stánky se specialitami jednotlivých kuchyní nebo tradičními výrobky
sportovní vystoupení
workshopy
dílny pro děti
prezentace neziskových organizací
nabídky cestovních kanceláří

Vstup zdarma

ing.Jiřina Kratochvílová

Berounské hrnčířské trhy a Doba medová

Kdy: 4.-5.5.2019

Letošní téma trhů je :

Dřevo-hračky, loutky, dřevořezba! , loutky, dřevořezba!

Nabídka výrobců hrnčířského zboží je však zachována, je z čeho vybírat!

Marie Černá

Pohádkový les na Barrandově

Kdy: 4.5.2019, 10-17hodin

Chcete, aby se vaše děti skvěle bavily? Aby pomohly statečné Gerdě vysvobodit kamaráda Káje ze spárů Sněhové královny? Vezměte je s sebou v sobotu 4. května 2019 do ulice Lohninského na pražském Barrandově. Od 10 - 17 hodin zde pro vás Městská část Praha 5 a společnost Velká dobrodružství připravila Pohádkový les - Po stopách Sněhové královny na motivy známé pohádky Hanse Christiana Andersena.

Na kilometrové trase parkem budou na děti čekat herci v překrásných kostýmech a u nich budou děti na jednotlivých stanovištích plnit zapeklité úkoly. Pomohou děti zasytit hrachem starou vránu a princi pochytat splašené koně? Dokáží čarodějnici nasbírat dost pavouků na polévku a hodné babičce rozpustit zakleté rampouchy? Na startu u vstupu do parku vyfasují děti průvodní dopis, do kterého budou sbírat razítka. V cíli pak od kouzelné Sněhové vločky dostanou všichni malí poutníci krásný dárek. ¨ Doražte v jakémkoliv počasí. Budete se dobře bavit!

Pokud nechcete stát fronty, můžete se zaregistrovat na www.veldo.cz

Vstup zdama

Milena Černá

Česká televize Praha, Brno a Ostrava

Kdy: 8.5.2019, 9-18hodin

3 prohlídkové trasy + 1 bezbariérová

Z důvodu přípravy Událostí je poslední vstup na trasu Zpravodajství v 15.30 hodin.

Ve středu 8. května máte jedinečnou šanci si prohlédnout, kde a jak pro vás vznikají vaše oblíbené pořady. Kromě příležitosti podívat se do netradičních prostor České televize, kde pro vás chystáme oblíbené televizní pořady, na vás čeká den plný her, soutěží, vystoupení, písniček nebo setkání s vašimi oblíbenými moderátory a herci.

Venkovní program - v areálu České televize naleznete nejrůznější volně přístupná stanoviště, kde bude po celý den připraven tematický program za účasti oblíbených tváří České televize. I vy si jistě vyberete z naší bohaté nabídky, kterou vás bude po celý den provázet moderátorka Marcela Augustová.

Jana Novotná

Den s Máchou na Petříně

Kdy: 1.5.2019, 11-20hodin

Jako každým rokem je pořádán Den s Máchou na Petříně.

Těšit se můžete na pěvecké vystoupení, přednes Máje, spoustu soutěží o zajímavé ceny a rozmanitou nabídku jídla a pití. Nezapomínáme ani na ty nejmenší, pro které budou po celou dobu připraveny zábavné aktivity. Letos se program prodlouží o letní kino, kde budeme promítat krásný český film Kristián.

Vstupné na akci i letní kino je zdarma!

ing.Jiřina Kratochvílová

Mezinárodní den muzeí

Kdy: 18.5.2019

Každoročně na 18. květen připadá oslava Mezinárodního dne muzeí.

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Akce mohou probíhat v rámci jednoho dne, víkendu nebo celého týdne. Cílem je setkat se v muzeu na základě hesla « Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy.

Téma mezinárodního dne muzeí 2019 - Tradice v budoucnosti. Muzea vytvářejí a spravují rozsáhlé sbírkové fondy a jejich úkolem je uložené předměty zkoumat a zprostředkovávat veřejnosti.

V rámci Mezinárodního dne muzeí pořádají některá pražská muzea Den otevřených dveří a můžete je tedy ZDARMA navštívit - ale mnohá muzea se zapojují s programem především k Pražské muzejní noc.

V roce 2019 se v Praze připojí:
Národní galerie - 10.00 - 18.00hodin (vstup zdarma do sbírkových expozic)
Národní muzeum
Národní zemědělské muzeum - 9.00 - 17.00hodin

Jana Novotná

Český rozhlas

Kdy: 18.5.2019

Nahlédnout do tajů rozhlasového řemesla, setkat se s oblíbenými moderátory a užít si bohatý doprovodný program pro rodiny.

Narozeniny oslavíme Dnem otevřených dveří a bohatým hudebním a kulturním programem v Riegrových sadech.

Naposledy měli návštěvníci možnost nahlédnout do rozhlasové budovy na jaře loňského roku. Den otevřených dveří Českého rozhlasu začal úderem sobotní deváté hodiny ranní, kdy se první návštěvníci vydali na komentovanou prohlídku po rozhlasovém komplexu. Jejich kroky vedly studiovým domem, ve kterém největší vlnu zvědavosti vzbudila návštěva operativního pracoviště. Tam se posluchači od rozhlasových techniků dozvěděli nejrůznější zajímavosti z technického zákulisí a distribuce signálu, bez kterých by vysílání, tak jak je zná laická veřejnost, nebylo možné. Cesta návštěvníků dále pokračovala po vyznačené trase až do budovy Vinohradská 12, kterou lemoval doprovodný program jak stanic, tak i útvarů Českého rozhlasu.

Den s Českým rozhlasem v Riegrových sadech
Hudební a kulturní program, skvělé jídlo a zábava nejenom pro děti. Narozeninový den Českého rozhlasu bude pokračovat pestrým programem a koncerty v nedalekých Riegrových sadech. Na dvou hudebních scénách vystoupí například Aneta Langerová, Tata Bojs se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pokáč nebo Pískomil se vrací.

HLAVNÍ SCÉNA
Atletický stadion TJ Sokol Praha Královské Vinohrady

19.00 – 20.00 Aneta Langerová s kapelou
20.30 – 22.00 Tata Bojs a Symfonický orchestr Českého rozhlasu MALÁ SCÉNA
příjezdová cesta k TJ Sokol Praha Královské Vinohrady

13.00 – 14.00 Rádio Junior
14.00 – 15.00 Pískomil se vrací
15.00 – 16.00 Rytmická oslava s Tokhim
16.00 – 17.00 Pokáč
17.00 – 18.00 Radio Wave - DJs pořadu Volej
18:00 – 19:00 Zuzana Fuksová a její DJ set

Pro děti bude připraveno loutkové a hrané divadlo, rozhlasová bojovka a dětské kreativní dílny. O dětskou zábavu se postarají také chodci na chůdách a Rádio Junior se svým zábavným programem.

Jana Novotná

Army day

Kdy: 15.5.2019, 10-19hodin

Čtvrtý ročník úspěšné akce pro malé i velké.

I letos se můžete těšit na program nabitý adrenalinem, akcí a emocemi.

Interiér obchodního centra Atrium Flora i nejbližší okolí se bude hemžit vojenskou technikou více i méně známou. Chybět nebude transportér PANDUR, samohybná kanónová houfnice DANA, slaňování speciálních jednotek, prezentace Hradní stráže, pyrotechničtí roboti, a řada dalšího.

Letos poprvé bude u Atria Flora i 50tunový tank T-72M4CZ.

Petr Hodinář

Libeňská pouť

Kdy: 27.4.2019, 10-21hodin

Městská část Praha 8 a farnost sv. Vojtěcha vás srdečně zvou na 5. ročník Libeňské poutě s bohatým doprovodným programem.

Kde:
kostel sv. Vojtěcha
prostranství před tzv. Bílým domem
Libeňský zámek
Libeňská sokolovna
Elsnicovo náměstí

Program:
atrakce pro děti
tombola
historický šerm
řemesla
hudební vystoupení
Olga Lounová
Miroslav Šmajda
Maxim Turbulenc
Třehusk
Joyful
Hrabalova koťata
Valášek

Komentované prohlídky kostela sv. Vojtěcha
Ve 12.30, 14.30, 15.30 a 16.30 hodin

Komentované prohlídky Libeňského zámku
Od 10.00 hodin vždy v celou hodinu.

Poutní mše svatá
Neděle 28. dubna 2019 od 10.15 hodin

ing.Jiřina Kratochvílová

Věnujte vysloužilý elektrospotřebič Národnímu technickému muzeu.

Máte doma muzejní kousek? Věnujte jej Národnímu technickému muzeu.

V rámci úspěšné oboustranně přínosné mnohaleté spolupráce s kolektivním systémem ELEKTROWIN jsme se rozhodli i v tomto roce spustit soutěž „Máte doma muzejní kousek“. Soutěž s celorepublikovou působností pomůže rozšířit informaci o možnosti nabídnout svůj vysloužilý spotřebič do sbírek Národního technického muzea. I v letošním roce bude trvání soutěže rozloženo do zbytku stávajícího roku.

Dárci mohou vyhrát
Soutěž byla vyhlášena 1. 4. 2019 a byly stanoveny tři termíny vyhodnocení jednotlivých etap, a to 30. 6., 30. 9. a 31. 12. 2019. V každé etapě vybere kurátor 5 spotřebičů s nejvýznamnějším přínosem pro sbírky NTM. Majitelé těchto spotřebičů získají od ELEKTROWINU poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 500,- Kč. Za každý spotřebič zařazený do sbírek NTM získá jeho majitel na základě uzavřené darovací smlouvy dvě čestné vstupenky do muzea pro dvě osoby s půlroční platností. Navíc na konci roku 2019 bude kurátorem NTM vybrán nejpřínosnější spotřebič, který byl zařazen do sbírek a jeho majitel získá od ELEKTROWINU poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5 000 Kč.

Jak soutěžit
Pokud i vy máte doma starý domácí spotřebič a rádi byste jej věnovali muzeu, stačí udělat pár jednoduchých věcí. Vyfoťte jej, doplňte jeho popis – odhadované stáří, stav, dochované příslušenství, případně další informace (manuál, návod, prodejní doklad apod.) a zašlete emailem na adresu muzejni.kousek@elektrowin.cz

Pavel Kulovaný

Vítání ptačího zpěvu

Kdy: 1.-5.5.2019

Česká společnost ornitologická zve všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.

V Praze bude několik míst, kam se můžete vypravit

Praha 5 – Stodůlky
Sraz ve středu 1. 5. v 7:00 před klubem Mlejn. Seznámení s ptačími obyvateli pražského sídliště a jeho blízkého okolí. Vede: Jiří Novák (tel.: 773 784 835, jiri.n.53@gmail.com).

Praha 6 – obora Hvězda
Sraz v neděli 5. 5. v 5:00 ráno u letohrádku Hvězda. Vede: Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, jan.reznicek@volny.cz).

Praha – Dubeč, retenční nádrž Slatina
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:35 hod. u autobusové zastávky Škola Dubeč (autobusy č. 240 a 111). Čeká nás tradiční vycházka okolím Dubče a Slatiny s poslechem ptačího zpěvu a pozorováním přítomných opeřenců, vyjde-li počasí i ukázka kroužkování přímo na břehu nádrže. S sebou dobrou náladu, dalekohled a pro jistotu i pevné boty do terénu a nepohody. Vycházku vedou: M. Brožová, L. Hlaváčová, V. Osoba, V. Štancl. Praha – Hrnčíře

Vycházka za ptáky zemědělské krajiny.
Sraz sobotu 4. 5. v 8:00 na autobusové zástavce Hrnčířský hřbitov (směr na Kunratice). Projdeme se PP Hrnčířské louky a okolo soustavy rybníků mezi Šeberovem a Hrnčíři. Účastníci se mohou těšit například na čejky, skřivany, koroptve a na zajímavé rostliny, na které narazíme na loukách a březích rybníku. S sebou dalekohledy, oblečení a obuv do terénu, svačinu a hlavně dobrou náladu. Pořádá spolek Zvonečník a Česká společnost ornitologická, vede Jindra Sedláček (tel.: 737 332 989, jindrasedl@volny.cz).

Praha – Komořany
Znáte krále pěvců? Víte, kdy zpívá? A je to opravdu nejlepší pěvec? Tyto a mnohé další otázky Vám zodpovíme na naší „Noci slavíků“. Večernímu koncertu slavičích hlasů budeme naslouchat v PP Modřanské a Komořanské tůně a v okolí Vltavy. Sraz v pátek 3. 5. ve 20:15 na autobusové zastávce Komořany. S sebou baterku, terénní obuv a hlavně dobrou náladu. Vycházka se koná jen za vhodného počasí tj. bez deště a silného větru. Pořádá spolek Zvonečník a Česká společnost ornitologická, vede Jindra Sedláček (tel.: 737 332 989, jindrasedl@volny.cz).

Praha Žižkov – park Vítkov
Sraz v sobotu 20. 4. v 7:00 na Tachovském náměstí, u tunelu do Karlína. Procházka parkem s prohlídkou zajímavých lokalit, ukázka kroužkování s odborným výkladem. Vede: Michal Ďuríček (michal.duricek@gmail.com). Zájemce prosíme o registraci na uvedeném e-mailu.

Jana Novotná

Den otevřených dveří Pražských služeb

Kdy: 20.4.2019, 10.30-16.00hodin

Stejně jako v loňském roce se akce bude konat v areálu v ulici Pod Šancemi 444/1 v Praze 9.

Návštěvníci si prohlédnou třídící linku nebo sběrný dvůr. Vystavena bude nejmodernější technika a připraven bude také bohatý doprovodný program, jehož zlatým hřeben bude vystoupení Michala Hrůzy. Celým dnem vás provede moderátor Jakub Prachař.

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Zahájení letní turistické sezóny na Pražském hradě

Kdy: 11.5.2019

Při zahájení sezóny 11. května uvidíte tradičně zdarma nejen návštěvnické objekty, ale i reprezentační prostory Pražského hradu a stálé expozice.

Od 9.00 do 18.00 můžete zdarma navštívit návštěvnické objekty

- Starý královský palác s Vladislavským sálem
- katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
- bazilika sv. Jiří
- Zlatá ulička se stálou expozicí
- Rožmberský palác

Souběžně budou otevřeny reprezentační prostory v prvním patře Nového královského paláce, do nichž se bude vstupovat majestátní Sloupovou síní vybudovanou podle návrhu J. Plečnika (vstup z Hradčanského náměstí přes I. nádvoří)

Nově se návštěvníkům otevře ojedinělá expozice Domku sokolníka, která se nachází na Jízdárenském dvoře. Program v Královské zahradě od 10.00 do 18.00 představí historické umění sokolnické.

Festival dechových hudeb bude po celý den probíhat na pódiu na III. nádvoří

Jana Novotná

Akce "Máme otevřeno"

Kdy:26.4.-28.4.2019, 14-18hodin

9. ročník tradičního komunitního festivalu otevřených kulturních míst proběhne poslední dubnový víkend na Praze 7.

Místa plná kultury a kreativity otevřou své dveře a máte možnost zdarma navštívit galerie, divadla, design shopy, showroomy, ateliéry a dílny umělců, kde se budete moci dozvědět něco o tvorbě přímo od umělců a často si i sami vyzkoušet různé dovednosti během workshopů a otevřených dílen. Využijte také prodloužených otevíracích dob a nasajte přátelskou sousedskou atmosféru. Na mnohých místech si pro vás připravili i lákavé slevy. Letos se událost rozšířila z jednoho večera hned na tři dny, INFOPOINT Hala 17, Pražská tržnice, Bubenské nábř. 13:

pá 26/4 · SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ · 19.00hodin · Hala 17
so 27/4 · rodinný den plný workshopů, prohlídek, promítání, ...
ne 28/4 · vstupy zdarma do velkých kulturních institucí

Na výběr máte celkem 40 zajímavých míst

Informace k programu

Akci pořádá The Chemistry Gallery za podpory městské části Prahy 7 a pod patronací místostarostky Prahy 7 a radní pro kulturu Hany Třeštíkové.

Pavel Kulovaný

Velikonoce v Zahradách pod Pražským hradem

Kdy: 20.-21.4.2019, 10-18hodin

Zahrady pod Pražským hradem přivítají návštěvníky při příležitosti konání akce „Velikonoce pod Pražským hradem“. Jedná se o první z mimořádných akcí tohoto roku.

Zpřístupněny budou Velká Pálffy zahrada a Malá Fürstenberská zahrada. Návštěvníkům se nabídne pohled na pražské střechy a panorama Prahy v romantickém jarním koloritu.

Cena vstupného bude běžná, bez navýšení. V ceně budou zahrnuty i odborné komentované prohlídky, konané v neděli 21.4.2019 od 14 a 16.00 hodin.

Pavel Kulovaný

Velikonoce v Písecké bráně

Kdy: 7.-21.4.2019

Písecká brána společně s Prahou 6 pro vás tradičně připravila oslavy velikonočních svátků. Těšit se můžete vystoupení dětských i profesionálních souborů, pohádky, výstavu a rukodělné a výtvarné dílny pro veřejnost i pro školy. Velikonoce zahájí symbolické vynesení zimy 7. dubna. Slavnostního koncertu 14. dubna se zhostí Břevnovský chrámový sbor. .

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Výtopna Zlíchov

Kdy: 13.4.2019, 10-17.30hodin

V sobotu 13. dubna otevřeme letos poprvé vrata výtopny veřejnosti. Vemte s sebou děti nebo kamarády a přijďte se podívat. A na co se můžete těšit?

Program ve výtopně Zlíchov:

- výstava parních lokomotiv 313.901, 317.903 a 327.904
- výstava motorových lokomotiv T211, T334 a T444...
- provozní parní válec ČKD Mamut 1930
- tramvajový vůz Ringhoffer Krasin 1932
- provozní parní voračka
- vstup zdarma

Občerstvení v barovém voze Pivák po celou dobu akce! Točené pivo z branického pivovaru Moucha.

Doprovodné jízdy parního vlaku s lokomotivou 213.902 ze stanice Praha-Smíchov do výhybny Prokopské údolí a zpět. Odjezdy každou hodinu! Jízdní řád a další podrobnosti.

ing.Jiřina Kratochvílová

Den celoživotního vzdělávání & Festival absolventů

Kdy: 13.4.2019, 10-16hodin, Karolinum

Přijďte zažít sobotu plnou atraktivního a kultivovaného programu pro děti i dospělé a zjistit, co vám může nabídnout Univerzita Karlova. Akce je otevřena pro všechny (bez ohledu na věk), kteří mají zájem o nové poznatky.

Představíme vám kurzy celoživotního vzdělávání všech 17 fakult UK, včetně seminářů Univerzity třetího věku. Na nejstarší české univerzitě se totiž můžete vzdělávat formou řady zájmových a profesních kurzů.

Na Dni celoživotního vzdělávání a Festivalu absolventů vás čeká také řada přednášek a praktických ukázek z různých oborů.

Dozvíte se, jak správně poskytnout první pomoc, můžete si nechat změřit tlak nebo třeba vyzkoušet práci televizního moderátora. Nejen děti mohu řešit hlavolamy, skládat origami nebo porozumět tajům žonglování.

A protože tento den zároveň věnujeme našim absolventům, připravili jsme pro vás setkání se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou a moderátorem Danielem Stachem.
Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu

Kdy: 27.4.2019, 10-17hodin

3. ročníku akce Bylinkový den v muzeu s bohatým doprovodným programem:

prodej sazenic a semen tradičních i méně známých bylin
prodej sušených bylinek, čajů a bylinné kosmetiky
přednášky
bylinková gastronomie
workshopy pro děti
prezentace pěstitelů
bylinková literatura

Doprovodným programem Bylinkového dne bude cyklus přednášek v Objevovně ve 2. patře Národního zemědělského muzea. V gastrostudiu bylinkové workshopy.

Zvýhodněné vstupné je 50 Kč a platí pro vstup do celého muzea.

Marie Suchá

Autobusový den PID - Letňany

Kdy: 13.4.2014, 9-14hodin

V terminálu Letňany proběhne tradiční Autobusový den PID.

V terminálu Letňany proběhne tradiční Autobusový den PID.

Vystaveny budou historické i nejmodernější autobusy a nebudou chybět ani speciální jízdy po okolí.

Představí se jednotliví dopravci, kteří zajišťují provoz pražské hromadné dopravy.

Marie Suchá

Festival časopisu ABC v Národním zemědělském muzeu

Kdy: 13.-14.4.2019, 10-17hodin

Víkendový festival časopisu ABC pro všechny děti od 2 do 99 let, které milují dobrodružství!

Těšit se můžete na spoustu zábavy ve vnitřních i venkovních prostorách Národního zemědělského muzea. Vyzkoušíte si nejnovější technologie a virtuální realitu, vědecké experimenty, potkáte se s oblíbeným YouTuberem, zatancujete si s vítězkou StarDance, stanete se archeologem i konstruktérem robotů. Nebudou chybět ani stavebnice LEGO a další hračky pro holky i kluky. Na pódiu časopisu ABC bude během celého festivalu probíhat pásmo zajímavých přednášek. Pro všechny návštěvníky je navíc připravena velká vědomostní hra a tombola o hodnotné ceny!

Děti mají vstup ZDARMA, dospělí 50 Kč.

Pavel Kulovaný

145. výročí Náprstkova muzea

Kdy: 11.4.2019,18 hodin

Přednáška vás seznámí s historií muzea i s osobností jeho zakladatele.

Myšlenku vybudovati České průmyslové muzeum nosil v hlavě Vojta Náprstek od roku 1862, ale teprve odkaz jeho matky mu zajistil finanční prostředky k realizaci. V roce 1874 otevřel v Praze poprvé své soukromé České průmyslové muzeum, které představovalo jak novinky ze světa techniky, tak i didaktické pomůcky pro školy a kuriozity, které dostal od českých cestovatelů. Tyto artefakty měly dokumentovat technickou zručnost a formu zpracování přírodních materiálů domorodými tvůrci. Přibývajícími léty dary cestovatelů a krajanů početně převážily, a když Vojta Náprstek nechal v 80. letech pro muzeum postavit i novou budovu, bylo muzeum spíše národopisné, i když název "průmyslové" si podrželo až do 30. let 20. století.

Přednáší: Milena Secká
Vstupné: 30 Kč

Vstupenky je možné pouze zarezervovat, či zakoupit on-line nebo na pokladně Náprstkova muzea.

Pavel Kulovaný

Exkurze "Za Hagenem na Ameriky"

Kdy: 27.4.2019

Na exkurzi, která je součástí výstavy Století trampingu, se seznámíme s historií i pověstmi lomů Amerika.

V lomech Amerika v Českém krasu se dobýval vápenec už od konce 19. století. Proslulými se ale staly zejména od 60. let, kdy zdejší opuštěné kaňony, jezera a štoly objevili trampové. Tábořili na dně skalnatých roklí, potkávali se tu s nudisty a jeskyňáři, schovávali se před muži zákona třímajícími pokutové bločky. U večerních ohňů se také brzy začalo vyprávět o přízraku zvaném Hagen, snad prý německém vojákovi, který obchází podzemím. Nejslavnější éra Amerik, kdy sem o víkendech směřovaly desítky dobrodruhů, už je sice pryč, ale místo má pořád co nabídnout a zdaleka nevydalo všechna svá tajemství.

Během exkurze, na které vás provede folklorista Jan Pohunek (vedoucí Etnografického oddělení Národního muzea), se dozvíte podrobnosti jak o historii lomů, tak i o tom, co se zde dělo po ukončení těžby a jaké se o jednotlivých částech lomů vyprávěly pověsti. Součástí exkurze je i prohlídka legendární Hagenovy štoly.

Praktické informace: Sraz v 9:00 h na Smíchovském nádraží u pokladen (vlak jede 9:28), v Karlštejně budeme v 10:00, vrátíme se někdy k večeru. S sebou boty do přírody, svačinu, baterku (není nutná) a peníze na vlak (asi 100 Kč na osobu).
Náklady na dopravu vlakem do Karlštejna a zpět si hradí účastníci.

Účast si rezervujte do 24. 4. 2019 na e-mailové adrese: lucie_cmelikova@nm.cz nebo tel: 773 793 412

Pavel Kulovaný

Po stopách Milana Rastislava Štefánika

Kdy: 14.5.2019, 17hodin

Vydejte se na vycházku po slovenské Praze s odborným výkladem. Se jménem Milana Rastislava Štefánika je v Praze spojena celá řada míst, která dokládají jeho význam pro vznik Československa v roce 1918. Připomínají nejenom jeho politické, ale i vědecké zásluhy. Vycházka propojí Štefánikovu hvězdárnu a Štefánikovu pasáž s jeho životními osudy. Vycházka se bude konat u příležitosti připomenutí 100 let od smrti M. R. Štefánika.

Provází: PhDr. Vojtěch Čelko
Vstupné: zdarma

Sraz účastníků vycházky bude u Štefánikovy hvězdárny.

Jana Novotná

Vatikánská muzea (Řím, Itálie)

Kdy: 2.4.2019, 17 hodin

Přednáší: Patrik Líbal
Místo konání: Velký kongresový sál, Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

Přednáška z cyklu Mistrovská díla antiky ve světových sbírkách III.

Téměř polovinu rozlohy Vatikánu zabírají slavná Vatikánská muzea, což z nich činí jedno z nejrozlehlejších muzeí světa. Nacházejí se v nich četné nezpochybnitelné poklady lidstva. Papežské sbírky v průběhu staletí shromáždily mistrovské kusy mnoha uměleckých odvětví a epoch, mezi nimiž památky antického starověku rozhodně nezaostávají. Významnou je sbírka etruských starožitností v Museo Gregoriano Etrusco, zatímco desetitisícům návštěvníků berou dech ukázky římského sochařství (jako sousoší Láokoónta) a malířství v sekcich s názvem Museo Pio-Clementino a Museo Chiaramonti.

Jana Novotná

City Nature Challenge 2019

Kdy: 27.-28.4.2019, Kroužkovací stanice Národního muzea v Hostivaři

V sobotu ráno začneme ornitologickou vycházkou do Hostivařského lesoparku. V areálu Kroužkovací stanice budou probíhat celodenní ukázky odchytu a kroužkování ptáků, seznámení s netopýry a komentované procházky po zdejším arboretu.

Termín konání: 27. 4. 2019, 7.30–16.00hodin
28. 4. 2019, 10.00–14.00hodin

Vstupné zdarma

Pavel Kulovaný

Žižkovské architektonické vycházky

Architektonické vycházky po území Městské části Praha 3 vstupují do druhé dekády. Vědomí, že s některými z účastníků se na nich setkáváme od úplného počátku, nás nesmírně těší ale i zavazuje. Jedenáctý ročník připadá na rok, v němž si Česká republika připomene 30. výročí od „sametové revoluce“ v roce 1989. Věnovat se proto budeme nejen tomuto zlomovému okamžiku novodobých českých dějin, ale především tomu, jak se tato politicko-sociální změna promítla do architektonického prostředí naší městské části. Za vůbec nejdůležitější krok pro žižkovskou architektonickou scénu pokládáme ustanovení Městské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice v roce 1993. Bez ochrany kulturních hodnot bychom dnes o Žižkovu – ležícím v těsném sousedství centra metropole – mohli hovořit nejspíše jako o Manhattanu. Díky péči a zájmu se však pro naši čtvrť užívá spíše přirovnání k pařížské Belleville.

25. dubna
DOBŘE STŘEŽENÁ TAJEMSTVÍ / Rozmanitost a potenciál žižkovských dvorků
Před rokem 1989 představovala nádvoří žižkovské blokové výstavby špatně kontrolovatelné nechtěné a zanedbané prostory. Podařilo se nám jejich potenciál za tři desetiletí dostatečně využít? A co všechno vlastně skrývají? Moderní architektonické intervence od nejvýznamnějších českých architektů (Zdeněk Fránek), modlitebnu odkazující ke kubismu, paměť místa zhmotněnou industriálními objekty, ale třeba také sochu sv. Jana Nepomuckého…
Sraz: 17.00 hod, Prokopova ulice 216/4

23. května
CIHLA VS. PANEL / Tradiční pavlačové domy v konfrontaci s prefabrikovanou výstavbou i dneškem
Kde se zrodily nálady, jež v 80. letech minulého století vyústily v bourání tradičních cihlových domů? Jaký měl být rozsah asanace a jaká podoba „nového“ Žižkova? Naplánovanou plošnou přestavbu čtvrti zastavil až Listopad 1989 a vzedmutá vlna občanského uvědomění. Na konkrétních příkladech pavlačových domů si představíme jejich koncepci, přednosti i úskalí. Stejnou optikou si prohlédneme panelovou zástavbu, která je nahradila. Na závěr připojíme zcela aktuální pohled na podobu bytového domu od pražského studia A.LT Architekti…
Sraz: 17.00 hod, na rohu ulic Štítného a Milíčovy

20. června
SPOLEČNÉ VLASTNICTVÍ / Veřejná prostranství Žižkova
Nejhodnotnějšími městskými prostory obvykle nejsou ty soukromé, ale naopak veřejné. Právě ony vytvářejí divadelní scénu pro naši sociální interakci. Na této skutečnosti nezměnily nic ani politické a ekonomické změny po roce 1989. Proměnily se však obsahy a děje. Podle našeho předního urbanisty Jana Sedláka jsou právě pro Žižkov typická četná menší náměstí, rozmístěná v relativní blízkosti. Čtyři z nich představují, řečeno se Sedlákem, základní stavební kameny města: Sladkovského (duchovní), Prokopovo (komerční), Havlíčkovo (správní) a Kostnické (obytné)…
Sraz: 17.00 hod, na Sladkovského náměstí (před kostelem sv. Prokopa)

26. září
ZELENÉ OÁZY / Rajská zahrada a krajinářské zásahy v okolí
Parky i menší zelené plochy představují v husté uliční síti oázy, předurčené pro odpočinek i sportovní aktivity. Právě vzájemná vyváženost zastavěných a nezastavěných ploch určuje kvalitu městského života. Rajská zahrada, jež kdysi pražské parky zásobovala zelení, byla postupně oklešťována a pustošena. Mezi lety 2005-2012 ji architektonická kancelář pod vedením současného předsedy ČKA proměnila v park s altánem, horskou bystřinou, jezírkem a celou řadou dalších prvků. Věnovat se budeme také dalším krajinářským zásahům v okolí…
Sraz: 17.00 hod, u hlavního vstupu do Rajské zahrady z Vlkovy ulice

10. října
AMBICE BULVÁRU / Z Olšanského náměstí k Nákladovému nádraží
Jedna z nejširších žižkovských ulic dokresluje ambice bývalého režimu, nenaplněné reálným významem či obsahem. Velkorysost urbanistického měřítka, pro nějž se stala určujícím doprava, na sebe nabaluje také mnohdy předimenzované objekty. Zástavba čtyřicet metrů široké Olšanské třídy je mimochodem dostavována do dnešních dnů. Na jejím konci ji zahradí až Nákladové nádraží, které tak nepředstavuje pouze významný příklad funkcionalistické architektury, ale také zásadní urbanistický mezník. Nutnost jeho ochrany by proto měla být nesporná.
Sraz: 17.00 hod, na Olšanském náměstí před hotelem Olšanka

24. října
NOVÉ VE STARÉM / Konverze a dostavby historické architektury
Třebaže historické objekty vytvářejí neodmyslitelný charakter a atmosféru čtvrti, ne vždy lze v nové situaci udržet jejich původní účel. Společná paměť a historie místa jsou však natolik cenné, že zbourání historických budov by bylo ve většině případů chybou. Hledání nového využití historických objektů představíme v oblasti spodního Žižkova…
Sraz: 17.00 hod, před Vachler Art Company, Chlumova 7

14. listopadu
PRAVDA VÍTĚZÍ / Nový kostel pro novou církev
Mladá církev Československá husitská si pro stavbu svého sborového domu zvolila konstruktivistický jazyk Pavla Janáka: jako výraz pravdivosti a demokratičnosti měl objekt nejen svou formou ale i programem manifestovat nový pohled na sakrální stavbu. V jeho optice osvětluje hlavní chrámový prostor shedové zastřešení – prvek do té doby známý jen z továrních hal. Prohlídkou této kulturní památky plníme v předvánoční době slib, který jsme svým věrným návštěvníkům daly…
Sraz: 17.00 hod, před Husovým sborem, Dykova 51/1

Jana Novotná

Vlakový jízdní řád

Aktuální odjezdové tabule na adrese: http://provoz.szdc.cz/tabule/

Stačí jen vybrat jméno zastávky/obce kam chcete jet vlakem a kliknout.

Jana Novotná

Projekt "Dvě Prahy - porovnání dvou map z různých období/let"

Projekt nabízí možnost v jeden okamžik prohlížet dvě pražské mapy současně vedle sebe, odtud tedy název Dvě Prahy.

Dvě Prahy tak umožňují porovnávat podobu jednoho území ve dvou časových obdobích zachycené na ortofotomapách. Dnešní stav Prahy můžete porovnat s obdobími před 80ti, 60ti, 40ti a 20ti lety na podkladě historických leteckých snímků od roku 1938 do současnosti.

Od r. 2015 je možné kromě leteckých snímků prohlížet také historické plány Prahy, konkrétně pět plánů, které ukazují průřez jednoho století od roku 1842. Nově přibyla ortofotomapa sestavená z leteckých snímků pořízených na sklonku II. sv. války, v roce 1945.

Aplikace nabízí velmi oblíbené nahlížení do historie města. Letecké snímky i historické plány ilustrují přehledně vývoj městského prostředí, umožnují nacházení míst, která prošla dramatičtějšími změnami i ta, která v téměř nezměněné struktuře zažíváme v podobě, jak je znaly i naše babičky. Lidé tedy mají možnost porovnat, jak vypadaly tradiční průmyslové čtvrti (Smíchov, Vysočany), území, na kterých dnes leží rozsáhlá pražská sídliště (např. Jižní město, Bohnice) nebo mozaika polí na okrajích dnešního města.

Výhodnou vlastností mapy je možnost uzamknout pohled v obou oknech tak, že posunujete jednou mapou a synchronizovaně se vám posunuje i mapa druhá. Jinou možností je sladění měřítka mapy v obou mapových oknech. Pro snazší orientaci slouží volitelné zapínání popisků v mapě, tj. názvy současných ulic ve velkém detailu území nebo názvy městských částí a katastrů pro zobrazení celé Prahy.

Pavel Kulovaný

Celoplošná sleva na jízdné pro děti, mládež, studenty do 26 let a pro seniory starší 65 let.

Kdy: od září 2018

Lidé nad 65 let mají nárok na 75% slevu na dopravě.
Nárok na slevu je nutné prokázat identifikačním dokladem s datem narození, typicky například občanským průkazem.

Celoplošná státní sleva 75 % převyšuje slevy, které na In Kartě nabízí ČD. Jedná se konkrétně o aplikace IN 25 pro cestující do 26 let, IN 25 pro děti do 15 let, IN 50 pro mládež 15 až 26 let, IN 50 Důchodce, In Důchodce, IN Senior, IN 100. Slevy není možné kombinovat a nově nebudou tyto aplikace ani vydávány. Pokud máte stále uvedené aplikace na své In Kartě, můžete tyto aplikace vrátit až do 30. 4. 2019.
Nevyužitá aplikace IN Senior bude poměrně vrácena dle data, kdy o vrácení požádáte.
Nevyužitá poměrná část aplikace bude navrácena vždy k datu 1. 9. 2018. To platí pro všechny další aplikace kromě IN Senior.
Samotnou In Kartu vracet nemusíte, můžete ji totiž použít pro prokázání věku a nároku na slevu.
In Karta poslouží i jako nosič jízdenek a také kupónu PID Lítačka.

Plošná sleva platí pouze pro hromadnou dopravu meziměstskou a nárok na ni nemůžete uplatnit v rámci města a používání MHD. Při cestování v integrovaných dopravních systémech můžete pak slevu uplatnit pouze ve vnějších pásmech, například v případě Prahy se sleva nevztahuje na pásmo P. Slevu 75 % tak uplatníte pouze na příměstských linkách. Dobrou zprávou je, že slevu můžete uplatnit i na časové kupony a předplatné jízdenky.

Ema Dlouhá

Brány památek dokořán

Města připravují zajímavé prohlídky, koncerty, přednášky

Vyberte si podle města které chcete navštívit.

Pavel Kulovaný

Přírodní rezervace v Čechách a na Moravě

Zajímavá mapka, která ukáže přírodní rezervaci a informace o té rezervaci, která vás zajímá.

ing.Jiřina Kratochvílová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Hadrák, hadraplán, velouš, splašený stan ......

Názvy jednoho z nejkurióznějších vozítek, které jezdilo a dosud i jezdí po českých silnicích. Hrdina slavných filmů i pomůcka pro invalidy.

Legendární motorová tříkolka naší minulosti - vozítka značky Velorex.

Až do 25.9.2015 je tomuto unikátnímu vozítku věnována nová výstava v Národním technickém muzeu.

ing. František Otáhal

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]