Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: srpen 2018

Festival vědy a techniky - v Dejvicích

Kdy: 5.9.2018

Na akci se představí přes 70 vystavovatelů s více než osmi desítkami expozic.

Na zelené ploše na Vítězném náměstí, v Technické ulici a Národní technické knihovně nabídnou své expozice Akademie věd ČR (AV ČR), vysoké školy, volnočasové instituce a firmy. Chybět nebude ani populárně vědecká laboratoř pod širým nebem na téma Technologie hýbou světem.

Pavel Kulovaný

Podzimní hrátky - u Písecké brány

Kdy: 2.9.2018, od 13.hodin

Podzimní hrátky letos představí příběhy středověkých hrdinů a králů, svět dvořanů i obyčejných lidí. Malí rytíři a princezny mohou zažít dobývání hradu, zkusit si, jak se zakládalo středověké město, nebo se utkat v souboji. Na vlastní kůži si vyzkouší, jak se žilo mnichům ve středověkých klášterech, jak bylo těžké třeba pro Karla IV. získat královskou korunu a také uvidí, jak obrovské bylo tehdy naše království (vždyť za Přemysla Otakara II. sahalo až k Jaderskému moři!).

Na Podzimních hrátkách 2018 vám bude středověk vznikat přímo pod rukama! S DDM Praha 6 si můžete zkusit postavit středověké město, vyrobit si pečeť nebo navštívit truhlářskou dílnu! Na našem výtvarném workshopu pak společně vytvoříme z papíru koruny, čelenky, šaškovské čepice, helmice Jana Žižky, kacířské koruny Mr. Jana Husa, ale i šperky, šaškovského žezla nebo barevná okna!

Velevážené publikum se může těšit i na šermířské souboje, dobovou hudbu, kejklíře, rozmanité workshopy, stejně jako i na autentické středověké občerstvení a mnoho dalšího!

Jana Novotná

Dopravní podnik hl.m.Prahy

Kdy: 22.9.2018, 10-16hodin

Den otevřených dveří

„Výlet" do zázemí depa metra Zličín, vozovny Motol a garáže Řepy.

Co všechno je potřeba, aby každodenní cesty pražskou hromadnou dopravou byly příjemné, bezpečné a pohodové. Připravujeme unikátní ukázky techniky a bohatý doprovodný program pro malé i velké.

Pavel Kulovaný

26.9. Den jazyků

Kdy: 26.9.2018

U příležitosti Evropského dne jazyků se koná několik akcí, které pro obyvatele Prahy a celé České republiky připravují evropské kulturní instituty v Praze sdružené v EUNIC, Zastoupení Evropské komise v České republice a další instituce. Také letos se můžete zapojit do našeho kvízu o jazycích nebo přijít na speak-dating, který se uskuteční ve středu 26. září 2018 v pražském Paláci Lucerna od 16 do 20 hodin. Kulturní instituty vám nabídnou bohatý a zajímavý program.

Zastoupení Evropské komise v České republice a další instituce.

Také letos se můžete zapojit do našeho kvízu o jazycích nebo přijít na speak-dating, který se uskuteční ve středu 26. září 2018 v pražském Paláci Lucerna od 16 do 20 hodin.

Kulturní instituty vám nabídnou bohatý a zajímavý program.

Pavel Kulovaný

Oslava dne seniorů - Praha 8

Kdy: 29.9.2018, 10-18hodin

Kde: U Meteoru 6, před tzv. Bílým domem (budovou Úřadu MČ Praha 8)

Oslavy Dne seniorů, zábavný den pro celou rodinu se Zuzanou Bubílkovou, Petrem Jančaříkem, Naďou Urbánkovou, YoYo Bandem, folklórními vystoupeními a bohatým doprovodným programem.

Vstup ZDARMA.

Pavel Kulovaný

Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově

Kdy: 22.9.2018, 14 hodin

První poprázdninová vycházka po Malostranském hřbitově.

Sraz je u sochy biskupa Thuna-Hohensteina u hlavního vchodu na hřbitov.

Průvodkyní bude předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov Alena Lehnerová.

Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér. Akce je určena pro širokou veřejnost.

ing.Jiřina Kratochvílová

"Babinka prima - Barbora Nerudová, Jan Neruda a Joachim Barrande"

Kdy: 17.9.2018, od 17 hodin

Tentokráte se budeme věnovat Janu Nerudovi, jeho mamince Barboře a Joachimu Barrandemu.

Malostranský hřbitov v Košířích byl pro Jana Nerudu velkou inspirací. Pohřbil zde oba své rodiče i přítele z mládí, Antonína Tollmanna. Atmosféru místa zachytil již ve své první básnické sbírce Hřbitovní kvítí. Jeho odraz nalezneme také ve sbírce Kniha veršů („Hrob ten otcův, matčin, mým též hrobem bude, povedeme spolu hospodářství chudé. Malý domek z hlíny, vlhké čtyři stěny, v něm však lásky, že jí, v širém světě není“). Hřbitov v Košířích krátce zmiňuje také v knize Povídky malostranské, konkrétně v Psáno o letošních Dušičkách, Týden v tichém domě a Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku.

Barbora Nerudová, matka Jana Nerudy obstarávala více než třicet let pražskou domácnost badatele Joachima Barranda, objevitele zkamenělin prehistorických živočichů trilobitů.

Přednáší Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov.

Vstup je zdarma, bez rezervace a bez bariér.

Jana Novotná

Slavnosti Rumunů v Zahradě Kinských

Kdy: 9.9.2018, 12.30.-20.00 hodin

Slavnost Rumunů v České republice pořádaná Sdružením Rumunů v ČR. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení rumunských folklorních souborů a dalších umělců, které se odehraje na pódiu a v dalších prostorách za Letohrádkem Kinských v Praze 5. Slavnost se koná s podporou MČ Prahy 5 a záštitu nad akcí převzal radní JUDr. Petr Lachnit.

Připraven je bohatý program z pestré nabídky hudby, tance a scének rumunského folkloru. Součástí akce budou také dílny lidových řemesel, akce pro děti, ochutnávky rumunských kulinářských výrobků a další zajímavosti.
Vstup je zdarma.

Slavnost začíná bohoslužbou v Chrámu sv. archanděla Michaela (zvaného též karpatský kostelík sv. Michala). Chrám sv. Archanděla Michaela má zajímavou historii. Tento celodřevěný pravoslavný chrám tzv. bojkovského typu s prvky lidového baroka, byl postavený ve druhé polovině 17. století v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. K výzdobě věží a interiéru byly použity tři pro pravoslaví typické barvy: bílá, zelená a červená. Tyto barvy v lidovém chápání symbolizují základní křesťanské ctnosti: víru, naději a lásku.

Tento celodřevěný chrám byl kompletně rozebrán, převezen a následně sestaven do původní podoby hned dvakrát. V roce 1793 jej občané Velkých Louček prodali větší a bohatší vesnici Medvedovcům.

Ke druhému stěhování došlo v roce 1929, když Rusíni kostel, jako typickou lidovou stavbu Podkarpatské Rusi, věnovali Praze, která tehdy byla jejich hlavním městem. Kostel byl tedy podruhé postaven v Kinského zahradě na Smíchově v Praze 5. V současné době je kostel součástí sbírek Národního muzea. Počátkem roku 2008 získala dřevěný chrám do užívání Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku, resp. Rumunská pravoslavná církev.

Jana Novotná

6.9. Betlémská kulturní noc / OpenAirArena 2018

Kdy: 6.9.2018, 15:00–23:59 hodin, Betlémské náměstí, Praha 1.

Sedmý ročník Betlémské kulturní noci!

Betlémské náměstí a přilehlé ulice a dvorky. Tři desítky místních institucí připravily bohatý program pod širým nebem i v jindy nepřístupných prostorech, který potrvá od odpoledních hodin až do půlnoci. Těšit se můžete na vernisáže, koncerty, autorská čtení, gastronomické zážitky, prohlídky i program pro děti.

Pavel Kulovaný

15.-16.9. Vinobraní na Pražském hradě

Kdy: 15.-16.9.2018, 11-19hodin

Již po třinácté ožije Pražský hrad slavnostmi vína, zpěvu a dobrého jídla.

Návštěvníci se mohou těšit na čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu, pravý moravský burčák, degustaci vín v Míčovně a prodejní ochutnávku kvalitních českých potravin značek Klasa a Regionální potravina od několika desítek výrobců.

Místo: Královská zahrada Pražského hradu

Pavel Kulovaný

30. dětský víkend na Pražském hradě

Kdy: 15.-16.9.2018, 10-17hodin

Tradiční doprovodná akce ke stálé expozici Příběh Pražského hradu. Umožňuje celým rodinám zábavnou formou poznat lépe hradní areál a dozvědět se zajímavosti z českých dějin.

Pro děti a jejich rodiče bude v exteriérech Pražského hradu připraveno 6 úkolů.

Start a cíl na severním palácovém dvorku (před vstupem do stálé expozice Příběh Pražského hradu). Zde bude probíhat i doprovodný program: šermíři, výtvarná dílna, ukázky řemesel.

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Pražský železniční den

Kdy: 15.9.2018

Parní a moderní vlaky budou jezdit v trase Praha-Smíchov – Praha - Uhříněves, kde se budete moci svézt i na běžně nepřístupnou vlečku Metrans,

Speciální vlaky vás dovezou i do areálů pražských vlakových dep (otevření Výtopný Zlíchov - parní vlaky ze Smíchova do Hlubočep)

Připravena bude výstava železničních vozidel

Jízdy historických tramvají a autobusů po Praze

ing.Jiřina Kratochvílová

Opera v Šárce - letos Prodaná nevěsta

Kdy: 2.9.2018, 14hodin

Městská část Praha 6 Vás zve na Operu v Šárce 2018, která je pořádána v rámci oslav Dne Prahy 6 a 100. výročí české státnosti.

V letošním roce je možnost vidět představení Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany, které se bude hrát v neděli 2. září od 14 hodin na místě původního přírodního divadla v produkci Originálního hudebního divadla Praha vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet opery Národního divadla v Praze.

Jana Novotná

Radnice dokořán 2018

Kdy: 13.9.-18.9.2018

4. ročník oslav výročí založení Staroměstské radnice v Praze.

Přijďte si prohlédnout(nejen) Staroměstskou radnici jako nikdy předtím!

Zavítáte do reprezentačních sálů Staroměstské radnice a jejího podzemí, zcela výjimečně si prohlédnete svatební síně a budete moci sestoupit i do kanalizace pod radnicí. Mimořádnou součástí prohlídky budou běžně nepřístupné sklepy radničních domů na Malém náměstí a unikátní podzemní tunely mezi radničními budovami, otevřou se netradiční vyhlídky na náměstí i čerstvě zrestaurovaný mechanismus orloje. Navštívíte Rezidenci primátora, bývalou Andělskou kolej i Novoměstskou radnici.

Součástí programu budou bloky tematických přednášek (rekonstrukce věže radnice, osobnosti z dějin, architektura), hudební vystoupení (populární i chrámová hudba) i speciální akce (odhalení oltáře). Mimořádný program bude patřit i dětem.

Vstup na všechny akce je zdarma, je nutné se ale zaregistrovat - registrace bude spuštěna 27.8. - informace viz programový plakát.
Radnice dokořán 2018 se koná pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové, radního pro kulturu hlavního města Prahy Jana Wolfa a starosty městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého. Akci pořádá Prague City Tourism ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy. Na realizaci akce se podílí Úřad městské části Praha 1, Pražské vodovody a kanalizace, Novoměstská radnice a Galerie Ambit.

Jana Novotná

Československý festival na Staroměstském náměstí bude pro všechny

Kdy: 8.-9.9.2018

Lidé si mohou na Staroměstském náměstí připomenout historii i současnost Česka a Slovenska.

V Praze se chystá největší oslava 100 let výročí založení společného státu

Připomenout si 100 let od chvíle, kdy naši předkové zakládali Československo, si klade za cíl jedna z největších veřejných oslav společného výročí – Československý festival, který se chystá 8. a 9. září na Staroměstském náměstí v Praze.

Návštěvníky čeká bohatý hudební, taneční i divadelní program, na kterém se podílí česká i slovenská strana, setkání se zajímavými osobnostmi i výběr specialit a ukázky řemesel z mnoha krajů obou dnes už samostatných republik.

Akce je pro veřejnost zdarma

Pavel Kulovaný

Národní muzeum

Národní muzeum nezahálí ani o prázdninách a připravilo řadu akcí a výstav.

V Národopisném muzeu jsme pro vás například otevřeli novou výstavu Století trampingu.

Kdo se vydá do okolí Prachatic, může navštívit pohádkovou výstavu Kašpárci a kašpaři (z) Říše loutek v Muzeu české loutky a cirkusu.

Červenec se ponese v duchu oslav 200. narozenin, tentokrát s hudební tematikou – připraveny jsou speciální víkendové akce v Muzeu Bedřicha Smetany – Smetana na Vltavě i v Muzeu Antonína Dvořáka – Piknik z Nového světa.

Pavel Kulovaný

Brány památek dokořán

Města připravují zajímavé prohlídky, koncerty, přednášky

Vyberte si podle města které chcete navštívit.

Pavel Kulovaný

Kramářova vila

Kdy: bude zpřístupněna každou sobotu od dubna do října

Návštěvníci mají opět možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény.

Úřad vlády ČR tím pokračuje v otevřenosti úřadu a zpřístupnění historických paláců, které spravuje. Vila bude zpřístupněna v měsících duben až říjen každou sobotu v čase od 9.00 do 16.00 hodin s výjimkou 7. července a 27. října.

Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Kromě pravidelných sobot bude Kramářova vila otevřena také v neděli 20. května v rámci festivalu Open House a o státních svátcích v pátek 6. července, v neděli 28. října a v sobotu 17. listopadu. Prohlídky Kramářovy vily budou probíhat ve dnech otevřených dveří v organizovaných skupinách v době od 9.00 do 16.00 hodin. Návštěvníci budou seznámeni s historií i současností vily a také s životem prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv.

Do objektu není možné brát s sebou objemná zavazadla. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků.

V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Jana Novotná

Přírodní rezervace v Čechách a na Moravě

Zajímavá mapka, která ukáže přírodní rezervaci a informace o té rezervaci, která vás zajímá.

ing.Jiřina Kratochvílová

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč:28.9., 28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Národní zemědělské muzeum (všechny pobočky) - vstup zdarma (rodinná vstupenka) první neděli v měsíci v rámci tzv. resortních dnů

Tzv. resortní dny pokračují i v roce 2018, kdy mají pracovníci v resortu zemědělství každou první neděli v měsíci možnost navštívit Národní zemědělské muzeum zdarma. I s rodinou.

V roce 2018 se jedná o tyto neděle:
1. července, 5. srpna, 2. září, 7. října, 4. listopadu*, 2. prosince**
* pouze NZM Praha a Valtice, ostatní pobočky jsou zavřené
** pouze NZM Praha

A jak se prokážete? - Vaše slovo platí. Takže opravdu stačí, když na pokladně řeknete, že jdete na Resortní dny, protože jste zemědělec, zahrádkář, včelař, chovatel, myslivec …

ing.Jiřina Kratochvílová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Hadrák, hadraplán, velouš, splašený stan ......

Názvy jednoho z nejkurióznějších vozítek, které jezdilo a dosud i jezdí po českých silnicích. Hrdina slavných filmů i pomůcka pro invalidy.

Legendární motorová tříkolka naší minulosti - vozítka značky Velorex.

Až do 25.9.2015 je tomuto unikátnímu vozítku věnována nová výstava v Národním technickém muzeu.

ing. František Otáhal

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]