Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: červen 2018

XVI. všesokolský slet

Kdy: 1.-6.7.2018

XVI. všesokolský slet proběhne v Praze od 1. do 6. července a nabídne nejen programy hromadných cvičení v EDEN Aréně, ale i mnoho dalších sportovních a kulturních akcí.

ing.Jiřina Kratochvílová

Festival Za dveřmi

Kdy: 16.-19.7.2018

Desátý ročník letního festivalu pouličního divadla bude opět probíhat v areálu Výstaviště Praha a také v centru města.

Jako každý rok se bude lítat ve vzduchu, tančit na chůdách, zpívat a muzicírovat!

Každá vteřina umění na ulici je tak vzácná, umí překvapit a potěšit. Festival Za dveřmi přináší těchto nedocenitelných okamžiků nespočet, přináší je dětem i dospělým, domácím i turistům - protože pouliční divadlo nezná limitů jazyka či věku.

Pavel Kulovaný

Cesta za pokladem Mumií

Kdy: 29.6.-22.7.2018

Poslední den školy se blíží, proto organizátoři světové výstavy připravili speciální akci pro děti, která bude bavit i dospělé. Projděte se dobrodružnou stezkou, odhalte tajemství mumií a získejte bájný poklad mumií. Děti se samými jedničkami prožijí dobrodružství zdarma, ostatní děti dostanou hezký dárek. To vše až do 22. července, kdy výstava v Česku končí.

Od soboty 23. června je výstava rozšířena o dětskou Cestu za pokladem Mumií. Na té se děti hravým způsobem dozví zajímavé informace, vyplní zábavný kvíz a odhalí tajemné heslo, které je dovede k pokladu. Navíc jim zůstanou velké desky se spoustou doplňujících hádanek a obrázků, které si budou moci vyplnit doma.

Od 31. června pak přiveďte svoje děti s aktuálním vysvědčením, a jsou-li na něm samé jedničky má dítě vstup zdarma. Ty děti, které tak skvělých výsledků nedosáhly, nemusí být smutné. Všechny děti, které přinesou vysvědčení, a jejich rodič uzná, že je dobré, dostanou dárek z výstavy.

Výstava Mumie světa je jedinečný projekt, který má v Praze svoji evropskou premiéru. Na ploše více než 2000 metrů se vy i vaše děti můžete vydat zpět do daleké minulosti a díky originálním exponátům nahlédnout do životů lidí z různých epoch a oblastí světa včetně Evropy, Jižní Ameriky nebo starověkého Egypta. Tisíce let staré exponáty zapůjčené ze světových muzeí vám odhalí pohřební rituály několika kontinentů. Celou výstavou vás provede zvukový průvodce – audioguide, který vám poskytne mnoho dalších zajímavých informací.

Akce vysvědčení na výstavě platí od posledního dne školy do konce výstavy, tedy do 22. července 2018. K návštěvě Mumie světa doporučujeme si vyhradit přibližně 2,5 hodiny.

Pavel Kulovaný

14.7. Festival Jižní Ameriky v Náprstkově muzeu

Kdy: 14.7.2018, 12-18 hodin

Další festival bude zaměřený na poznávání Jižní Ameriky!

Čekat na vás budou workshopy a ukázky tanců a bojového umění, ochutnávky jihoamerických gastronomických specialit, výtvarné dílny pro děti i dospělé, přednášky s promítáním a mnoho dalších aktivit.

Vstupné na doprovodný program zdarma

ing.Jiřina Kratochvílová

Indický festival vozů Ratha-Yatra

Kdy: 15.7.2018

Ulice Prahy opět zaplaví pestrobarevná sárí, ve víření bubínků budou znít indické melodie, vůně exotických koření zlákají návštěvníky k ochutnávce pro Evropana netradičních pokrmů. Ratha-Yatra není jen tak obyčejná přehlídka líbivé indické kultury; je to především duchovní svátek. V Indii se slaví již několik tisíciletí jako připomínka cesty Božstev do chrámu. Proto také při tomto festivalu hraje hlavní roli velký, bohatě zdobený vůz, který účastníci festivalu i náhodní kolemjdoucí vlastními silami potáhnou ulicemi Prahy.

Festival barev, hudby a tance má přátelskou, rodinnou atmosféru, a je velice vhodný pro rodiny s dětmi.

Vstup na festival je zdarma, stejně jako ochutnávka indických jídel.

Průvod začíná ve 12.00 hod. - a je veden po lokalitách Prahy 1: nám. Republiky, Králodvorská, Celetná, Staroměstské nám., Železná, Ovocný trh, Havířská, Na Příkopě, Václavské nám., Na Příkopě, Havířská, Ovocný trh, Celetná, nám. Republiky

Další program na nám. Republiky, pěší zóna u vchodu do metra směrem k Celnici startuje v 15.00 hod.

Petr Starý

Sabor Latino Praha 2018 - na Náměstí Republky

Kdy: 5.-8.7.2018

Festival latinsko-americké kultury a gastronomie

Živá hudba v rytmu salsa, cha-cha a bachata, mexické mariachi, argentinské tango, brazilská samba, indiánský folklor z And, workshopy tance, řemeslné a výtvarné dílny, tradiční jídlo a nápoje, exotické šperky, talismany, stylové oblečení, interiérové doplňky a folklorní hudební nástroje! Země Mexiko, Kuba, Kolumbie, Argentina, Ekvádor, Chile, Peru a Bolívie s námi procestujete za čtyři dny!

Koncerty v rytmu salsa, cha-cha, bachata, bolero, merengue, rumba, cumbia
Kapely Caribe, Latin Soul, La Familia, Encuentro a další mexické mariachi s kapelou Mariachi Azteca de Praga

Aztécký rituální tanec, indiánský folklor z Peru, Bolívie, Ekvádoru, Argentiny a dalších zemí andské oblasti s Kapelou Encuentro a jejími hosty argentinské tango a brazilská samba napříč kulturami a žánry, workshopy tance.

Ochutnáte to nejlepší z tradičních jídel a nápojů zemí: Mexiko, Kuba, Venezuela, Kolumbie, Argentina, Chile, Peru, Bolívie
Uvidíte rukodělné výrobky z Latinské Ameriky: šperky, interiérové a módní doplňky, hudební nástroje
Výtvarné, hudební a taneční dílničky pro děti zdarma

Petr Starý

Oslavy dne ozbrojených sil na Pražském hradě

Kdy: 27.6.2018, 10-16 hodin

Přijďte si připomenout historickou událost, na jejíž počest se dnes slaví Den ozbrojených sil a zároveň se přesvědčit o umu a profesionalitě současných vojáků.

Hradní stráž a Hudba Hradní stráže a Policie České republiky připravily oslavy Dne ozbrojených sil, který se v České republice slaví od roku 2002. Oslavy Dne ozbrojených sil připomínají historickou událost z 30. června 1918. Při slavnostní přehlídce československé brigády ve francouzském městě Darney potvrdila Francie právo Čechů a Slováků na samostatný stát.

Program oslav Dne ozbrojených sil:

Expozice historických a současných motocyklů Hradní stráže

Místo: III. nádvoří Pražského hradu (západní část)
Čas: 10.00 – 16.00
K vidění budou současné, ale i historické motocykly Hradní stráže, které jsou zapůjčené ze soukromé sbírky pana Pavla Krotila. Tyto motocykly se používaly a používají k slavnostním doprovodům oficiálních státních návštěv.

Přehlídkové vystoupení jednotek Hradní stráže a koncert Hudby Hradní stráže a Police ČR

Místo: III. nádvoří Pražského hradu
Čas: 13.30 – 14.45 hod.
Motocyklová a přehlídková jednotka Hradní stráže vám předvede to nejlepší co v nich je. Vojáci vám ukáží strhující choreografii, jak synchronizovaně se pohybujících motocyklistů, tak i rázně pochodující jednotky ve slavnostních uniformách.
K vidění budou do detailů propracované cviky s puškou, které se tvrdě nacvičují právě pro tuto příležitost, ale i pochod jednotky včetně cviků, které jsou součástí ceremoniálů uvítání oficiálních státních hostů na Pražském hradě.
Celkový dojem umocní i trojice jezdců v historizujících stejnokrojích přivážející historickou standartu prezidenta republiky na koních z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Hudba Hradní stráže a Policie České republiky, která zabezpečuje hudební produkci nejenom při oficiálních státních aktech, připravila koncert s neopakovatelnou atmosférou, kterou si budete moci vychutnat s dominantou Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha za vašimi zády.

Vstup na uvedené akce je zdarma

Jana Novotná

Prohlídky nádražních salónků

Kdy: od 30.6. až do 29.12.2018, 10-17 hodin

České dráhy také oslavují 100. výročí vzniku Československa.

Na hlavním i Masarykově nádraží si mohou zájemci prohlédnout historické nádražní salonky.

Každou poslední sobotu v měsíci až do konce letošního roku, tj. od 28. dubna až do 29. prosince 2018. Otevřené budou vždy od 10 do 17 hodin a každou celou hodinu od 10 do 16 hodin budou připravené komentované prohlídky.

Návštěvníci si tu prohlédnou nejen architektonicky cenné interiéry, ale také historické fotografie obou nádraží..

Kromě možnosti prohlédnout si nádražní salonky na dvou nejdůležitějších pražských nádražích připravuje národní dopravce také další projekty, kterými připomene významné jubileum.

Jana Novotná

Den zdraví Ministerstva zdravotnictví - Zítkovy sady

Kdy: 23.6.2018, 10-19 hodin

Historicky první Den zdraví Ministerstva zdravotnictví ČR, který se koná v Zítkových sadech vedle budovy MZ ČR.

Akce proběhne za účasti ministra zdravotnictví a vedení MZ a je určena široké veřejnosti. Cílem je podpořit u našich občanů důraz na péči o své zdraví a prevenci.

V 10 hodin akci zahájí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Od 17 hodin zahraje kapela The Tap Tap. Po celý den budou na akci k dispozici odborníci a lékaři ze špičkových zdravotnických zařízení ke konzultacím a základnímu vyšetření.

Přijďte si zjistit informace o svém zdraví a zasoutěžit o věcné ceny.

Na programu se podílí pražské nemocnice a další odborná zdravotnická zařízení, jako například Český národní registr dárců dřeně, Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy a pacientské organizace.

Jana Novotná

Komentovaná prohlídka Stromovky a Rudolfovy štoly

Kdy: 17.6. a 21.6.2018

Prosíme zájemce, aby svou účast předem nahlásili na čísle 777 358 375 nebo na e-mailu: makrlik@lesy-praha.cz

Kapacita komentovaných prohlídek je omezená.
17.6. 10 - 12 hod. 21.6. 17 - 19 hod.

A protože tato 750 let stará parková dáma svůj velký dárek v podobě dvou nových elektro aut dostala už v březnu, je na čase obdarovat také její návštěvníky. Lesy hl. m. Prahy, které mají Stromovku ve své péči, pro vás připravily 2 komentované vycházky po stopách historie, parkových úprav i botanických skvostů parku. Při této příležitosti pro vás otevřeme k nahlédnutí i Rudolfovu štolu, která sloužila k napájení rybníků v parku vodou z Vltavy.

Všechny prohlídky budou začínat před Šlechtovou restaurací.

V neděli 17. června se sejdeme v 10:00 hodin a ve čtvrtek 21. června vás budeme čekat v 17:00 hodin.

Akce je zdarma.

Jana Novotná

Pražský festival sportu a volného času

Kdy: 16.-20.6.2018, 9-18 hodin

První ročník Pražského festivalu sportu a volného času se uskuteční na Letné.

Letenská pláň při ulici Milady Horákové patřit sportu především pro děti, které si zde mohou vyzkoušet, pod dohledem odborných trenérů, celou škálu sportovních a volnočasových aktivit - tradičních i nových.

Pro všechny účastníky, malé i velké, bude připraven také bohatý doprovodný program plný hudby, tance i divadla.

Přijďte oslavit konec školního roku a příchod prázdnin nevšedními zážitky, které nabídne Pražský festival sportu a volného času.

Vstup je pro všechny návštěvníky zdarma!

Pavel Kulovaný

Pražský festival sportu a volného času

Kdy: 16.-20.6.2018, 9-18 hodin

První ročník Pražského festivalu sportu a volného času se uskuteční na Letné.

Letenská pláň při ulici Milady Horákové patřit sportu především pro děti, které si zde mohou vyzkoušet, pod dohledem odborných trenérů, celou škálu sportovních a volnočasových aktivit - tradičních i nových.

Pro všechny účastníky, malé i velké, bude připraven také bohatý doprovodný program plný hudby, tance i divadla.

Přijďte oslavit konec školního roku a příchod prázdnin nevšedními zážitky, které nabídne Pražský festival sportu a volného času.

Vstup je pro všechny návštěvníky zdarma!

Pavel Kulovaný

Rostlinná štafeta č. 6

Kdy: 21.6.2018, 16-19 hodin

Kde: prodejna Zahrada na niti, Školská 7, Praha 1 (akce se koná před prodejnou na chodníku)

Setkání, z něhož si můžete přinést zajímavé i běžné rostliny, a to zcela zdarma.

Už v 6. kole rostlinného večírku, kde si opět vyměníme svoje nechtěné výpěstky za nechtěné výpěstky někoho jiného.

Vítány jsou i semínka, řízky, sazenice a vlastně jakékoliv rostliny, ať už pokojovky nebo ty zahradní!

ing.Jiřina Kratochvílová

Slavnost Cideru

Kdy: 15.-17.6.2018, Smíchovská náplavka

Slavnost Cideru si za tři roky úspěšné existence vydobyla své pevné místo v kalendáři každého správného mošťáka, moštandy i moštěte.

Gurmáni, gastrologové a všichni kvasiči dobře vědí, že se na Smíchovské náplavce koná největší zkvašená akce roku.

Pavel Kulovaný

"Osudové osmičky"

Kdy: 23.-24.6.2018, 10-17 hodin

Tradiční doprovodná akce ke stálé expozici Příběh Pražského hradu - 29. dětský víkend s názvem "Osudové osmičky".

Pro děti a jejich rodiče bude v exteriérech Pražského hradu připraveno 6 úkolů.

Start a cíl na severním palácovém dvorku (před vstupem do stálé expozice Příběh Pražského radu) - zde bude probíhat i doprovodný program: šermíři, výtvarná dílna, ukázky řemesel.

Vstup volný.

Jana Novotná

Divadlo bratří Formanů

Kdy: 14.6. - 24.6.2018, Smíchovská náplavka

Festival Aréna pořádá Divadlo bratří Formanů s podporou městské části Praha 5.

Záštitu nad festivalem převzal zástupce starosty Bc. Lukáš Herold.

Jana Novotná

Cvičení jógy na Portheimce

Kdy: 13.6.2018 - 12.9.2018

Pod vedením profesionálních lektorek z Jóga Anděl si můžete zdarma vyzkoušet každou středu (za příznivého počasí) mezi 18. – 20. hodinou různá sportovně relaxační cvičení.

Lekce není nutné rezervovat, kapacita parku je velká.

Podložky si vezměte vlastní.

Převléci se můžete naproti v OC Nový Smíchov nebo přijďte již ve cvičebním úboru.

ing.Jiřina Kratochvílová

"Zažij Mexiko"

Kdy: 13.6.2018, 8-20 hodin

Na jeden den se promění pěší zóna Anděl v Mexiko.

Festival "Zažij Mexiko" představí mexickou kulturu, tradice a gastronomii.

Projekt pořádá Food Event, s.r.o. za podpory mexické ambasády a MČ Praha 5.

Pavel Planeta

Vycházka po stopách W. A. Mozarta (Staré Město)

Kdy: 19.6.2018 , 17 hodin

Druhá z plánovaných vycházek po stopách W. A. Mozarta v Praze. Procházka, jejíž první část (Malá Strana) se uskutečnila 12. listopadu 2017, měla připomenout 230 let od první Mozartovy návštěvy v Praze a od světové premiéry Dona Giovanniho. Po Malé Straně, kde bydlel Mozart, jeho oba synové i jeho pražští přátelé (Mozartovi hostitelé na Betrtramce Duškovi a Mozartův životopisec František Xaver Němeček) a kde také proběhla již několik dnů po jeho úmrtní grandiózní smuteční mše, si nyní připomeneme staroměstské objekty, spojené s Mozartovými pobyty v Praze, s jeho přáteli a jeho posmrtným kultem, který byl v Praze starší a zpočátku silnější než v jiných městech včetně Salcburku.

Trasa:

Křižovnické náměstí (průčelí Klementina, Mozartova návštěva) – Karlova ul. (Colloredo-Mansfeldský palác, Mozartovský ples)– Keplerův průchod – Annenské nám.(Haaseovská tiskárna, Pachtův palác) – Liliová ul. (kostel sv. Anny) – zpět do Karlovy ulice (Zrcadlová kaple Klementina, Mozartův památník v Klementinu, starší než Salcburský pomník) - Mariánské nám./Husova ul. (Clam- Gallasův palác, návštěva otce i syna Mozartových) - Husova ul. (kostel sv. Jiljí, jezuitský seminář) – Skořepka (kavárna U Šturmů) – Uhelný trh (dům U Tří zlatých lvíčků, Platýz) – Rytířská ul. (Česká spořitelna, dříve divadlo V Kotcích), Železná ul. (Nosticovo, pozdější Stavovské divadlo, místo dvou světových Mozartovských premiér) – Ovocný trh (dům U Modrého hroznu, Karlova univerzita, bydliště spisovatele Alfreda Meissnera) – Celetná ul. (hotel U zlatého anděla, dům U Černého slunce) – Staroměstské nám. (U bílého jednorožce, rodiště Josefy Hambacherové, později Duškové, Týnská škola, úmrtní dům Václava Praupnera).

Sraz je u sochy Karla IV. na Křižovnickém náměstí.

Průvodkyní nám bude členka Spolku Malostranský hřbitov a autorka přednášek s Mozartovskou tématikou a rozsáhlé publikace o MH Gabriela Kalinová.

Vstup je zdarma, rezervace netřeba, akce je určena pro širokou veřejnost.

Jana Novotná

Výstup z metra stanice Anděl

Kdy: 11.6.2018

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) dokončil výměnu eskalátorů v jedné z nejvytíženějších stanic pražského metra, a to v jednom vstupu ve stanici metra Anděl. V rámci rekonstrukce proběhly dále i sanace průsaků v eskalátorovém tunelu, elektro práce na novém osvětlení, silových rozvodech, rozvaděčích a slaboproudých zařízeních.

Během rekonstrukce byla vyměněna tři ramena eskalátorů včetně souvisejících technologií a došlo k sanaci průsaků v eskalátorovém tunelu. Nové eskalátory plně odpovídají svými parametry požadavkům na moderní zařízení se sníženou energetickou náročností provozu, zvýšenou bezpečností provozu a snížením požárního rizika. Jsou doplněné o řadu nových bezpečnostních prvků, jako jsou například čidla na přítomnost všech stupňů schodového pásma a na rychlost madel. Dodavatel garantuje dostupnost hlavních náhradních dílů po dobu 25 let.

ing.Jiřina Kratochvílová

Malostranský hřbitov

Kdy: 24.6.2018, 14hodin

Vycházka s Alenou Lehnerovou po Malostranském hřbitově. Sraz je, jako vždy, u sochy biskupa Thun-Hohensteina u hlavní brány.

Vstup je zdarma, bez rezervace a bez bariér.

Pavel Kulovaný

Tuková tkáň: Víc než jen zásobárna energie.

Kdy: 12.6.2018, 17.30 hodin

Přednásí MUDr. Jaromír Šrámek Ústav histologie a embryologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova

Platí, že tuková tkáň je jen zásobárnou energie? Maximálně že ještě může sloužit jako mechanická ochrana zranitelných struktur a jako výplňová hmota? Hnědá a bílá tuková tkáň. Vznikají tukové buňky jen v dětství nebo i v dospělosti? Vzájemný vztah tukové tkáně, hormonálni signalizace a imunitniho systemu. Vliv tukové tkáně na radu nemocí.

Prosimé o dochvilnost, v 17.10 sé vchod do gymnazia zamyká. Během přednášky i po ní odpovidá přednášející ná dotazy posluchačů.

Vstup volny

Pavel Kulovaný

Buquoyský palác -

Kdy: 22.6.2018, 11-22 hodin

Buquoyský palác - budova Velvyslanectví Francie, Velkopřevorské náměstí 2, Praha 1

Také v letošním roce můžete navštívit Buquoyský palác, který je sídlem francouzského velvyslanectví v Praze již od roku 1919.

Den otevřených dveří je jedinečnou příležitostí prohlédnout si tento skvost barokní architektury, dochovaný ve stejné podobě jako v době svého vzniku.

Spojeno s oslavou příchodu léta v zahradách paláce stánky s francouzskými specialitami

Večer koncerty pro širokou veřejnost zdarma

Jana Novotná

Lichtenštejnský palác na Kampě

Kdy: 5.7.2018, 10-16 hodin

Úřad vlády ČR zpřístupní veřejnosti Lichtenštejnský palác na Kampě u příležitosti státního svátku Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Jeden z nejkrásnějších a nejrozsáhlejších pražských paláců v současné době používá Úřad vlády ČR k reprezentačním účelům. V apartmánech umístěných ve druhém patře pobývali při návštěvě Prahy například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. Přízemní sály a salonky slouží k pracovním a přátelským setkáním.

ing.Jiřina Kratochvílová

Polský den: piknik v zahradách

Kdy: 16.6.2018, 13-210hodin

Zahrady Velvyslanectví Polské republiky, Valdštejnská 153/8, Praha 1

V červnu se opět otevřou pro veřejnost krásné zahrady polského velvyslanectví přímo pod Pražským hradem.

Čekají vás koncerty, program pro děti, kulinářské zážitky, soutěže a prezentace polských měst a regionů. Přijďte si poslechnout zajímavou hudbu a ochutnat polské speciality nebo zkrátka strávit příjemné odpoledne s rodinou a přáteli.

Pavel Kulovaný

Víkend otevřených zahrad

Kdy: 9.-10.6.2018

Svátek otvírání zahrad veřejnosti.

Lidem mají možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem. Veřejnost se při této příležitosti může seznámit s různými přístupy péče o zeleň a získat tak nový pohled na její funkci a význam v životě.

Cílem je tedy zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech formou komentovaných prohlídek nebo případně dalšího doprovodného programu. Představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání.

Tradičně se v Praze připojuje zahrada Strakovy akademie, Trojský zámek, Klášterní zahrada benediktinského opatství nebo Palácové zahrady pod Pražským hradem. Každoročně lze také navštívit zajímavé soukromé zahrady a nebo zahrady v okolí Prahy - seznam průběžně aktualizovaný najdete později ZDE.

Většina zahrad je přístupna ZDARMA. Víkend otevřených zahrad ale neznamená otevřených zdarma. Myšleno je spíše otevření běžně nepřístupných míst. Výše vstupného je tedy vždy na majiteli. Z pražských objektů se vstupné platí v Palácových zahradách pod Pražským hradem.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě.

Jana Novotná

Japonský den v Botanické zahradě v Průhonickém parku

Kdy: 2.-3.6.2018, 9-18 hodin

Přijďte se podívat na Japonský den do Botanické zahrady v Průhonickém parku, který pořádá Botanický ústav AV ČR a Česko-japonská společnost.

Hlavní program bude probíhat v sobotu, kde na Vás bude čekat například lukostřelba, workshop oblékání kimona, japonská domácí cukrárna či zajímavé přednášky o Japonsku.

Na své si přijdou malí i velcí. Přijďte a užijte si s celou rodinou den plné zábavy a poznávání japonské kultury. Budeme se tam na Vás těšit. :)
Pozor: v neděli již nebudou probíhat workshopy, pouze přednášky a výstavy.

Vstupné je zahrnuto v ceně vstupenky do parku.

Jana Novotná

Poselstvo vévody Štěpána + Průvod Karla IV.

Kdy: 2.-3.6.2018

Vévoda Štěpán II. bavorský s rytíři, jezdci a doprovodem vyjede ve vší slávě dne 2. června L.P. 2018 z Králova Dvora na Karlštejn! Připojte si i vy ke slavnostnímu Poselstvu vévody Štěpána II. bavorského v kostýmu či bez něj a vychutnejte si atmosféru středověku při této jedinečné události.

Tato druhá větev Královského průvodu vznikla z iniciativy starosty obce Tetína a projektu Svatá Ludmila 1100 let, námětem opřena o historickou postavu vévody Bavorského Štěpána II., u nás známou z filmu Noc na Karlštejně v podání Miloše Kopeckého.

V sobotu 2. června v ranních hodinách se vévoda Štěpán s úzkým doprovodem vydá do kostela Nanebevzetí P. Marie v Počaplech, kde navštíví hrob krále Václava a pokloní se jeho památce. Po tomto krátkém zastavení se připojí ke své družině a slavnostně vyjede od městského úřadu v Králově Dvoře na zámek v Králově Dvoře, poté do Berouna na Husovo náměstí, dále pak do pivovaru Berounský Medvěd. První den cesty zakončí na Tetíně, kde se pokloní památce svaté Ludmily, shlédne připravený program.

V neděli 3. června pak bavorské poselstvo vyrazí z Tetína přes Srbsko na Karlštejn vstříc Královskému průvodu císaře Karla IV., aby společně s ním uložil korunovační klenoty za pevnými zdmi hradu Karlštejna v Kapli sv. Kříže.

V každém městě a obci na trase průvodu bude připraveno slavnostní přivítání vévody Štěpána II. a doprovodný program.

Pavel Kulovaný

Německé velvyslanectví - Lobkovický palác

Kdy: 21.6.2018,

Opět se otevřou brány německého velvyslanectví v Praze. Přijďte se podívat na nádherné reprezentační prostory, poznat zajímavé osobnosti z česko-německého prostředí nebo se jen projít zahradou, kde se psala historie!

Návštěva reprezentačních prostor a přilehlé barokní zahrady

Zábavný program pro školy a veřejnost po celý den

Prezentace víc než 30 organizací z oblasti česko-německých vztahů
Rozhovory s německými diplomaty
Německé kulinářské speciality
Hudba a dětský koutek

Dopolední program (08.50 - 11.00) - určen pro školy - nutná registrace na www.prag.diplo.de/DOD2018

Odpolední program (14.00 - 18.00) - pro širokou veřejnost

ing.Jiřina Kratochvílová

Hasičská fontána Praha 2018

Kdy: 2.6.2018, 22 hodin

Více než 1.000 hasičů ze všech krajů České republiky zamíří do hlavního města, aby zde vzdali poctu československému státu a na motivy symfonické básně Vltava z cyklu Má Vlast společně vytvořili největší hasičskou vodní fontánu na světě. Vltava se díky hasičským stříkačkám doslova vzedme do vzduchu a za doprovodu světel a hudby vytvoří unikátní a dosud nevídaný vizuální zážitek, kdy se před diváky odehraje světelný koncert a vodní balet několika tisíců kubických metrů vody v jednom okamžiku.

Hasiči se po staletí utkávají s dvěma nejvýznamnějšími přírodními živly, ohněm a vodou. Vltava se v sobotu 2. června 2018 přesně ve 22.00 hodin stane místem, kde hasiči společně, bez ohledu na to, jestli jsou to hasiči dobrovolní, profesionální, z Čech, Moravy, nebo Slezska, ovládnou pod taktovkou dirigenta gigantické množství vody a vytvoří unikátní umělecké dílo. Oslavte spolu s nimi a dalšími přáteli významné výročí české státnosti, prožijte slavnostní den plný akce, zábavy a odneste si zprávu o tom, že Česká republika je díky svým hasičům v těch nejlepších rukou.

Podstatou akce je uspořádání „živé“ vodní fontány tvořené věcnými prostředky požární ochrany (požární čerpadla, požární hadice, požární proudnice), jejíž jednotlivé kompaktní vodní proudy budou obsluhovat uniformovaní hasiči v duchu hudební choreografie za podpory světelných efektů.

K zajištění celé akce je dle předběžného scénáře zapotřebí vyslat cca 200 družstev. V Praze budou tedy zastoupeny a propagovány kraje a okresy celé České republiky.

Pavel Kulovaný

Příběh potravin

Kdy: 9.6.2018, 9-16 hodin

Zajímavá akce hlavně pro rodiny s dětmi. Kde jinde děti mohou v Praze na jednom místě vidět pohromadě nejrůznější hospodářská zvířat, zemědělskou techniku, ukázky pěstovaných plodin, atd. Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i, Šlechtitelská stanice SELGEN, a.s. a Česká zemědělská univerzita v Praze pořádají na farmě Netluky, Přátelství 748, 104 00 Praha 10 - Uhříněves, 8. ročník naučné stezky Příběh potravin - Věda na polích a ve stájích.

Pavel Kulovaný

Hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně

Kdy: 5.6.2018, od 10hodin

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně. Repliky této unikátní berounské keramiky je možné zakoupit v městském informačním centru na Husově náměstí.

V dnešní době se v Berouně staly tradicí již každoročně pořádané Hrnčířské trhy a Jarní hrnčířské a řemeslné trhy, na kterých návštěvníci najdou nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí.

Jana Novotná

Brány památek dokořán

Města připravují zajímavé prohlídky, koncerty, přednášky

Vyberte si podle města které chcete navštívit.

9:44 13.4.2018

Pavel Kulovaný

Kramářova vila

Kdy: bude zpřístupněna každou sobotu od dubna do října

Návštěvníci mají opět možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény.

Úřad vlády ČR tím pokračuje v otevřenosti úřadu a zpřístupnění historických paláců, které spravuje. Vila bude zpřístupněna v měsících duben až říjen každou sobotu v čase od 9.00 do 16.00 hodin s výjimkou 7. července a 27. října.

Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Kromě pravidelných sobot bude Kramářova vila otevřena také v neděli 20. května v rámci festivalu Open House a o státních svátcích v pátek 6. července, v neděli 28. října a v sobotu 17. listopadu. Prohlídky Kramářovy vily budou probíhat ve dnech otevřených dveří v organizovaných skupinách v době od 9.00 do 16.00 hodin. Návštěvníci budou seznámeni s historií i současností vily a také s životem prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv.

Do objektu není možné brát s sebou objemná zavazadla. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků.

V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Jana Novotná

ŽIŽKOV ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ – cyklus architektonických procházek 2018

Kdy: 6.4.2018

Kdy: 22. června 2018
Riegerovy sady a jejich okolí
Předprázdninová, letně laděná vycházka nás zavede do Riegrových sadů, kde si po připomenutí historie místa prohlédneme největší pražskou sokolovnu, jejíž stavba započala v roce 1938, tedy právě před 80 lety. Projekt Františka Marka a Zbyňka Jirsáka je nesen vlnou prvorepublikového funkcionalismu. Věnovat se budeme také nádhernému domu nakladatele Jana Leichtera, vydavatele Masarykových spisů, která byla před 110 lety zahájena podle plánů Jana Kotěry v duchu nastupující moderny a konstrukční pravdivosti. Neopomeneme stavby Kotěrova žáka Bohumila Waiganta a z okolní pokladnice činžovních domů vybereme ty nejzajímavější v ulicích Na Švihance, v Ondříčkově a snad i na Škroupově náměstí…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Vinohradské sokolovny v Riegerových sadech

7. září 2018
Industriální odkaz městu
Zaměříme se na dva rozsáhlé obytné soubory, které vznikly na místě dřívějších industriálních celků, jež udávaly charakter této části města: První představuje Korunní dvůr, jenž v letech 2003 - 2006 vestavěla architektonická kancelář CMC architects do hmoty bývalého Měšťanského pivovaru. Původní účel komplexu dnes připomínají restaurační prostory s obnoveným pivovarem, které před třemi lety citlivě zrekonstruoval ateliér ov – a. Druhým objektem je Rezidence Korunní, tedy obytný blok na místě někdejší továrny Orion, zbourané právě před deseti lety. Kromě toho si připomeneme také budovy bývalé Vozovny Královské Vinohrady, které na své nové využití teprve čekají…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do obytného souboru Korunní dvůr, Korunní 810/104

Kdy: 5. října 2018
Tři stavby z Korunní
Tři významné stavby, udávající charakter této části Korunní ulice: Konstruktivisticky laděný objekt městské knihovny z roku 1929 nabízí čtenářům mimo jiné osvěžení mysli na střešní terase; Novorenesanční fasády podle projektu Antonína Turka, obohacené o náročnou sochařskou výzdobu, jako by ani nereflektovaly původně čistě utilitární účel vinohradské vodárenské věže a nedaleký, tentokrát novogotický sborový dům ČSCE, pod jehož návrhem je podepsán stejný architekt. Dílo – v té době již vrchního městského inženýra Královských Vinohrad a přednosty stavebního úřadu – skrývá svou hlavní hmotu v nádvoří…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Městské knihovny, Korunní 2160/68

Kdy: 19. října 2018
Dvě církve, dva kostely, dva styly
Fascinující dialog dvou architektonických názorů, při téměř souběžně probíhající výstavbě dvou nedalekých církevních staveb: Konstruktivistický jazyk Pavla Janáka akceptovaný mladou církví Československou husitskou a konzervativnější řeč Josipa Plečnika, zahleděná ke starokřesťanským počátkům podporovaná kaplanem Titlem reprezentujícím církev katolickou. Základní kámen kostela Nejsvětějšího Srdce Páně byl položen 28. října 1928 – nejvýznačnější architektonickou dominantu čtvrti tedy navštívíme u příležitosti 90. výročí této události…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do kostela Nejsvětějšího srdce Páně, nám. Jiřího z Poděbrad

Kdy: 16. listopadu 2018
Urbanistické soužití nesourodého
Složité místo, složité soužití staveb: křižovatka Želivského. Tentokrát se blíže seznámíme s budovou školy Václava Hollara, sídlem rádia Svobodná Evropa, továrnou na papírenské zboží od držitele stovek patentů Bruno Bauera či s kašnou Kalich vybudovanou v dobách reálného socialismu. A jak vlastně tato oblast (sousedící s budovou Strojimportu, palácem Krystal, domovem pro seniory Hagibor, hotelem Don Giovanni, autobusovým nádražím a dvěma rozlehlými hřbitovy) urbanisticky funguje či nefunguje, se pokusíme pochopit z nadhledu. S vírou v osvícené vlastníky objektů, jež nás celé desetiletí provází, věříme, že toto soužití nesourodého budeme mít možnost posoudit z výšky…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Vyšší odborné a střední umělecká školy Václava Hollara, Hollarovo nám. 2275/2

Jana Novotná

Přírodní rezervace v Čechách a na Moravě

Zajímavá mapka, která ukáže přírodní rezervaci a informace o té rezervaci, která vás zajímá.

ing.Jiřina Kratochvílová

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč:5.7., 28.9., 28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Národní zemědělské muzeum (všechny pobočky) - vstup zdarma (rodinná vstupenka) první neděli v měsíci v rámci tzv. resortních dnů

Tzv. resortní dny pokračují i v roce 2018, kdy mají pracovníci v resortu zemědělství každou první neděli v měsíci možnost navštívit Národní zemědělské muzeum zdarma. I s rodinou.

V roce 2018 se jedná o tyto neděle:
3. června, 1. července, 5. srpna, 2. září, 7. října, 4. listopadu*, 2. prosince**
* pouze NZM Praha a Valtice, ostatní pobočky jsou zavřené
** pouze NZM Praha

A jak se prokážete? - Vaše slovo platí. Takže opravdu stačí, když na pokladně řeknete, že jdete na Resortní dny, protože jste zemědělec, zahrádkář, včelař, chovatel, myslivec …

ing.Jiřina Kratochvílová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Hadrák, hadraplán, velouš, splašený stan ......

Názvy jednoho z nejkurióznějších vozítek, které jezdilo a dosud i jezdí po českých silnicích. Hrdina slavných filmů i pomůcka pro invalidy.

Legendární motorová tříkolka naší minulosti - vozítka značky Velorex.

Až do 25.9.2015 je tomuto unikátnímu vozítku věnována nová výstava v Národním technickém muzeu.

ing. František Otáhal

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]