Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: březen 2018

Velikonoční výlet

Kdy: 30.3. - 2.4.2018

Prodloužený velikonoční víkend nabídne desítky akcí, koncertů, trhů, jarmarků, ale i tvůrčích dílen nebo folklorních představení. Své brány po zimě otevře také řada památek a zámků.

Praha
Velikonoce v Praze? Nejvíce lákají trhy na Staroměstském náměstí, připraveny jsou i koncerty a jarmarky.
V příštích dnech si Pražané i další návštěvníci metropole připomenou velikonoční tradice. Zajít mohou na koncerty, pašijové hry, jarmarky a trhy.
Na několika místech bude možné vyzkoušet si lidové umělecké techniky: zdobení vajec voskem, práce se šustím či drátování. Druhou a třetí dubnovou sobotu připomenou náboženský smysl Velikonoc pašijové hry.
Tradiční představení o životě a smrti Ježíše Krista herci odehrají ve zbraslavském zámeckém parku

Středočeský kraj
Velikonoční program chystají středočeská města, památky i muzea
Bohatý velikonoční program chystají pro návštěvníky středočeské památky i regionální muzea. Pozadu nezůstanou ani města, která oživí jarmarky se stánky s tradičním velikonočním zbožím, jako jsou řehtačky, pomlázky a ručně zdobené kraslice.
Například hrad Křivoklát na Rakovnicku zve od pátku do neděle na tradiční akci Knížecí Velikonoce s širokou nabídkou zboží na velikonočním jarmarku, ochutnávkou dobrot a celodenním programem na prvním nádvoří

Jihočeský kraj
Jihočeské Velikonoce nabízí předení nitek, parní vlak i hrkání.
Prohlídky vyzdobených zámků, předení velkopátečních nitek, jarmarky, rodinné hry i jízdu parním vlakem nabídne velikonoční víkend na jihu Čech.
Na Velký pátek 30. března zahájí sezonu téměř všechny jihočeské památky, o velikonočních svátcích bude na zámcích otevřeno i v pondělí 2. dubna. Hrad a zámek Jindřichův Hradec pořádá velikonoční prohlídky s výstavou Splašená vejce.
„Na prohlídkové trase, kterou si výjimečně mohou lidé projít individuálně, bude bezmála tisícovka vajec mnoha barev a velikostí,“ řekla Petra Vacková z turistické oblasti Česká Kanada

Plzeňský kraj
Velikonoce v Plzeňském kraji připomenou trhy, koncerty i památky
Muzea, města, spolky i jiní pořadatelé připravili na prodloužený velikonoční víkend v Plzeňském kraji desítky kulturních, zábavních, sportovních i duchovních akcí.
Po zimní pauze se většinou na Velký pátek 30. března také otvírají památky, které rovněž pro své první letošní návštěvníky připravily tematické programy.
Nejvýznamnější křesťanské svátky v roce oslaví při bohoslužbách věřící, chystají se také například veřejná čtení bible. V Klatovech na Velký pátek doplní veřejné čtení vybraných úryvků ze Starého a Nového zákona hudební skupina Elias se spirituály a vícehlasými písněmi

Karlovarský kraj
Velikonoce v Karlovarském kraji nabídnou akce pro děti i koncerty.
Nabídka velikonočních akcí v Karlovarském kraji je sice omezená, ale vybrat si lze z hudebních a církevních událostí i akcí pro děti. Už v pátek budou mít děti a mládež příležitost oslavit Velikonoce v amfiteátru v Lokti.
Připraveno je například hledání vajíček nebo pohádková cesta. Vyzkoušet si ale bude možné i lukostřelbu, sjezd na laně nebo workshop parkouru a juda.
Od soboty do pondělí se budou Velikonoce slavit v parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních. V sobotu bude na programu pletení pomlázky a barvení vajíček

Ústecký kraj
O Velikonocích začne v Ústeckém kraji turistická sezona.
Pestrý výběr akcí budou mít o prodlouženém velikonočním víkendu lidé v Ústeckém kraji. Na Velký pátek totiž odstartuje sezona na většině památek a provoz znovu zahájí turistické vlakové linky. Velikonoční jarmark v Mostě začne 26. března a potrvá do 30. března. Pro návštěvníky velikonočních trhů je připraven kulturní program a stánkový prodej. Divadla odehrají pohádky, vystoupí hudebníci i tanečníci.
Velikonoční liturgické písně zazní v kostele sv. Floriana v Krásném Březně v Ústí nad Labem 28. března, o dva dny později tam zahájí turistickou sezonu netradiční prohlídky

Liberecký kraj
Prodloužený velikonoční víkend bude v Libereckém kraji bohatý na akce.
K lyžování budou stále lákat horská střediska, sezona začne pro hrady a zámky a uskuteční se i tradiční oblíbené velikonoční akce, jako jsou pašijové hry v České Lípě či Vajíčkovník v Dolní Řasnici na Liberecku.
Sněhu na horách je stále dostatek, a tak většina středisek v Jizerských horách i západní části Krkonoš bude příští týden o víkendu v provozu.
Zároveň už budou přístupné i hrady a zámky, řada z nich chystá k Velikonocům doprovodný program

Královéhradecký kraj
Velikonoce v Karlovarském kraji nabídnou akce pro děti i koncerty.
Různé velikonoční programy oživí v Královéhradeckém kraji zámky, klášter v Broumově, skanzen v Krňovicích na Hradecku či muzeum v Rokytnici v Orlických horách. Návštěvníci se mohou těšit na velikonočně vyzdobené prostory či řemeslnické dílny. Hrad a zámek Staré Hrady na Jičínsku chystá na Velikonoce pohádkový dračí program.
Skanzen Krňovice na Hradecku připravil velikonoční program na 31. března a 1. dubna. „Návštěvníci budou moci zhlédnout velikonočně vyzdobené interiéry a poslechnout si, jak prožívali Velikonoce naši předci. Program bude doplněn o oblíbené dílničky. Tradičně se bude péct chleba,“ uvedla správa skanzenu na webu. Děti se v případě pěkného počasí budou moci povozit na koních

Pardubický kraj
Na období velikonočních svátků připravily některé památkové objekty v Pardubickém kraji pro návštěvníky speciální akce.
Vycházejí z lidových tradic a výzdobou spojených s tímto obdobím. Další památky na konci března zahájí letošní turistickou sezonu.
Například ve skanzenu Betlém v Hlinsku na Chrudimsku trvá do 15. dubna výstava Velikonoce na Betlémě. Ve všech roubených objektech představí návštěvníkům tradiční lidové zvyky, připraveny jsou také ukázky výroby velikonočních předmětů

Olomoucký kraj
V Olomouckém kraji si budou moci užít velikonoční atmosféru během nadcházejícího prodlouženého víkendu lidé na hradech, zámcích, ale i v muzeích či na náměstích.
Chystají se tam pro ně jarmarky, velikonoční prohlídky i ukázky řemesel. Zapojit se budou moci i samotní návštěvníci. Na mnoha místech jsou plánovány tvůrčí dílny, lidé si budou moci vyrobit velikonoční pomlázky nebo si vyzdobit vajíčka.
Na Helfštýně je program naříklad naplánován od pátku do pondělí. Hrad obsadí tradičně řemeslníci

Moravskoslezský kraj
Hledání velikonočního zajíčka mezi modely evropských staveb v ostravském areálu Miniuni, svěcení velikonočních pokrmů v Českém Těšíně na Karvinsku či zdobení kraslicovníku v Ostravě-Porubě - v Moravskoslezském kraji se chystají desítky akcí spojených s oslavou Velikonoc a příchodu jara. Na řadě míst se konají i velikonoční trhy. Jejich součástí jsou koncerty, vystoupení dětských divadel či ukázky lidových zvyků a řemesel.
V Opavě Velikonoční trhy začaly například už 15. března. Stejně jako v minulých letech se vedení města, které akci organizuje, zaměřilo na mix koncertů, lidových velikonočních tradic a ukázek řemesel

Jihomoravský kraj
Náladu jihomoravských Velikonoc utváří folklor, víno i jarmarky
Lidové zvyky, košty vína i jarmarky na náměstích utvářejí náladu velikonočních dní na jižní Moravě. Kdo vnímá Velikonoce především jako církevní svátek, může vyrazit do kostelů na slavnostní liturgie nebo na festival duchovní hudby do Brna, který potrvá do 8. dubna.
Jeho program je přesně naplánovaný podle významu svátečních dní v křesťanském kalendáři. Na jihomoravském venkově tvoří lidové zvyky stále součást života, v mnoha domácnostech se před svátky zdobí kraslice

Zlínský kraj
Velikonoční akce ve Zlínském kraji nabízí muzea, památky i města Výstavy, výtvarné a řemeslné dílny, folklorní akce i koncerty nabízejí v období Velikonoc různé instituce ve Zlínském kraji.
Programy připravila zejména muzea, také města, lidé mohou vyrazit za velikonočními akcemi i na památky.
K nejnavštěvovanějším tradičně patří program v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, Velikonoce na Valašsku tam obvykle navštíví tisíce lidí

Vysočina
Velikonoce si Vysočina připomene divadlem i folklorem
Tradiční zvyky spojené s Velikonocemi a folklorní vystoupení chystá i řada měst a organizací na Vysočině.
Mezi nimi i centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku, jehož součástí je horácká vesnice, program připravuje i skanzen Michalův statek na Havlíčkobrodsku.
Na 200 ochotníků odehraje i letos příběh umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Dva dny před Zeleným čtvrtkem hru farníci ze Ždáru nad Sázavou a okolí předvádějí už od roku 1998. Obvykle před několikatisícovým publikem

Jana Novotná

ŽIŽKOV ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ – cyklus architektonických procházek 2018

Kdy: 6.4.2018

Vzestup a pád funkcionalismu
Konečně splníme přání některých ze stálých návštěvníků vycházek a pozornost obrátíme k funkcionalistické mateřské školce od Vladimíra Frýdy. Cestou nevynecháme vlastní dům architekta Vodňaruka ve stylu art deco ani historizující dřevěný pavilon. Konec funkcionalismu pak budeme ilustrovat bývalou budovou Ministerstva zdravotnictví (dnes Městské policie) z roku 1947, jejíž sochařská výzdoba už dokládá nástup Sorely…

Sraz: 17.00 hod, před Mateřskou školou, Slezská 2271/122

Kdy: 25. května 2018
Domovní bloky vs. vilová čtvrť
Přednosti i nedostatky řadové uliční zástavby, jež formuje bloky, srovnáme se solitérními stavbami z nedaleké vilové čtvrti. Nabízejí se nám zde hned tři výrazné příklady, jež navíc spojuje skutečnost, že si je architekti navrhovali pro sebe. Koncept bez kompromisů, jež by si vynutila konfrontace se stavebníkem, představíme u vily Jana Kotěry, Aloise Dryáka a Ladislava Šalouna. První dvě navíc letos oslaví kulaté výročí od zahájení stavby: Kotěrova sto desáté a Dryákova sto dvacáté…

Sraz: 17.00 hod, roh ulic Korunní a řipské (Korunní 806/91; dnes obchod Nila)

Kdy: 22. června 2018
Riegerovy sady a jejich okolí
Předprázdninová, letně laděná vycházka nás zavede do Riegrových sadů, kde si po připomenutí historie místa prohlédneme největší pražskou sokolovnu, jejíž stavba započala v roce 1938, tedy právě před 80 lety. Projekt Františka Marka a Zbyňka Jirsáka je nesen vlnou prvorepublikového funkcionalismu. Věnovat se budeme také nádhernému domu nakladatele Jana Leichtera, vydavatele Masarykových spisů, která byla před 110 lety zahájena podle plánů Jana Kotěry v duchu nastupující moderny a konstrukční pravdivosti. Neopomeneme stavby Kotěrova žáka Bohumila Waiganta a z okolní pokladnice činžovních domů vybereme ty nejzajímavější v ulicích Na Švihance, v Ondříčkově a snad i na Škroupově náměstí…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Vinohradské sokolovny v Riegerových sadech

7. září 2018
Industriální odkaz městu
Zaměříme se na dva rozsáhlé obytné soubory, které vznikly na místě dřívějších industriálních celků, jež udávaly charakter této části města: První představuje Korunní dvůr, jenž v letech 2003 - 2006 vestavěla architektonická kancelář CMC architects do hmoty bývalého Měšťanského pivovaru. Původní účel komplexu dnes připomínají restaurační prostory s obnoveným pivovarem, které před třemi lety citlivě zrekonstruoval ateliér ov – a. Druhým objektem je Rezidence Korunní, tedy obytný blok na místě někdejší továrny Orion, zbourané právě před deseti lety. Kromě toho si připomeneme také budovy bývalé Vozovny Královské Vinohrady, které na své nové využití teprve čekají…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do obytného souboru Korunní dvůr, Korunní 810/104

Kdy: 5. října 2018
Tři stavby z Korunní
Tři významné stavby, udávající charakter této části Korunní ulice: Konstruktivisticky laděný objekt městské knihovny z roku 1929 nabízí čtenářům mimo jiné osvěžení mysli na střešní terase; Novorenesanční fasády podle projektu Antonína Turka, obohacené o náročnou sochařskou výzdobu, jako by ani nereflektovaly původně čistě utilitární účel vinohradské vodárenské věže a nedaleký, tentokrát novogotický sborový dům ČSCE, pod jehož návrhem je podepsán stejný architekt. Dílo – v té době již vrchního městského inženýra Královských Vinohrad a přednosty stavebního úřadu – skrývá svou hlavní hmotu v nádvoří…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Městské knihovny, Korunní 2160/68

Kdy: 19. října 2018
Dvě církve, dva kostely, dva styly
Fascinující dialog dvou architektonických názorů, při téměř souběžně probíhající výstavbě dvou nedalekých církevních staveb: Konstruktivistický jazyk Pavla Janáka akceptovaný mladou církví Československou husitskou a konzervativnější řeč Josipa Plečnika, zahleděná ke starokřesťanským počátkům podporovaná kaplanem Titlem reprezentujícím církev katolickou. Základní kámen kostela Nejsvětějšího Srdce Páně byl položen 28. října 1928 – nejvýznačnější architektonickou dominantu čtvrti tedy navštívíme u příležitosti 90. výročí této události…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do kostela Nejsvětějšího srdce Páně, nám. Jiřího z Poděbrad

Kdy: 16. listopadu 2018
Urbanistické soužití nesourodého
Složité místo, složité soužití staveb: křižovatka Želivského. Tentokrát se blíže seznámíme s budovou školy Václava Hollara, sídlem rádia Svobodná Evropa, továrnou na papírenské zboží od držitele stovek patentů Bruno Bauera či s kašnou Kalich vybudovanou v dobách reálného socialismu. A jak vlastně tato oblast (sousedící s budovou Strojimportu, palácem Krystal, domovem pro seniory Hagibor, hotelem Don Giovanni, autobusovým nádražím a dvěma rozlehlými hřbitovy) urbanisticky funguje či nefunguje, se pokusíme pochopit z nadhledu. S vírou v osvícené vlastníky objektů, jež nás celé desetiletí provází, věříme, že toto soužití nesourodého budeme mít možnost posoudit z výšky…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Vyšší odborné a střední umělecká školy Václava Hollara, Hollarovo nám. 2275/2

Jana Novotná

Velikonoční jarmark

Kdy:27.3.2018

Kde: Vila Lanna, V Sadech 1, Praha 6 - Bubeneč

Reprezentační zařízení Akademie věd České republiky

Tradiční Velikonoční jarmark - drátenictví, pletení pomlázek a další výrobky řemeslných dílen, vše s možností zakoupení.

Ochutnat můžete vybrané velikonoční speciality připravené šéfkuchařem Petrem Miňovským. Čepovat budeme speciální zelený velikonoční ležák.

Pavel Kulovaný

Týden mozku

Kdy: 12.-18.3.2018

Vědecký festival Týden mozku, nabídne zajímavě vypadající program na téma nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurověd. Oproti minulým ročníkům potrvá o dva dny déle, obohatí jej totiž interaktivní víkendový program připravený zejména pro rodiny s dětmi.

Vstup na veškeré aktivity je zdarma.

Týden mozku je jedinečný cyklus přednášek o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.

Během letošního, 20. ročníku vystoupí s přednáškami přední čeští odborníci v oboru teoretických i klinických neurověd. O víkendu na ně naváže doprovodný interaktivní program v podobě workshopů, výstavy a dalších aktivit. Festival je určen pro zvídavé studenty, rodiče s dětmi i širokou veřejnost.

Pavel Kulovaný

Výstava Předjaří na Pražském hradě

Kdy: 16-25.3.2018, denně 10-18 hodin, poslední vstup do Královské zahrady v 17.30 hodin

Empírový skleník v Královské zahradě Pražského hradu

Vstupné 20 Kč

Výstava Předjaří na Pražském hradě u příležitosti stého výročí vzniku samostatné republiky bude věnována péči státu o umělecké sbírky Pražského hradu na příkladu osudu tapisérií a gobelínů, jejich restaurování a využití ve výzdobě společenských prostor.

Vstup na výstavu bude z ulice U Prašného mostu brankou ve Lvím dvoře, tedy z místa před hlavním stanovištěm bezpečnostních kontrol. Návštěvníci výstavy budou kontrolováni namátkově. Standardní kontrolou projdou návštěvníci s většími zavazadly. Kvůli zajištění plynulosti provozu a zabránění případným nedorozuměním proto návštěvníky žádáme, aby větší zavazadla do areálu Hradu nepřinášeli.

Jana Novotná

Den Vltavy

Kdy: 18.3.2018, 9-15hodin

Den Vltavy na náplavce na Výtoni. Plavby na nejrůznějších plavidlech, výstava Vltava a Podskalí, kulturní program a mnoho dalšího.

Další informace: Vševltavský spolek, 734 315 771, info@vsevltavskyspolek.cz

Jana Novotná

Zažijte Velkou Británii

Kdy: 23.3.2018, 10.00-17.30 hodin

Zažijte Velkou Británii v samotném srdci Prahy na Malostranském náměstí. Můžete se těšit na britské speciality, zboží a hosty (nejen) ze Skotska.

Vstupné zdarma.

Pořadatel: Velvyslanectví Velké Británie a Britská obchodní komora

Jana Novotná

Vítání jara s pražskými strašidly

Kdy: 24.3.2018, 15 hodin

Tradiční každoroční Vítání jara s pražskými strašidly na Náplavce u Hergetovy cihelny.

Vstup zdarma.

Pavel Kulovaný

Český hydrometeorologický ústav

Kdy: 24.3.2018, 9-14 hodin

Při příležitosti Světového dne vody (22. března) a Světového meteorologického dne (23. března) si zájemci mohou prohlédnout pracoviště v Praze-Komořanech, na Libuši i na ostatních pobočkách v ČR.

Český hydrometeorologický ústav, Na Šabatce 2050/17, Praha 4 - Komořany

ing.Jiřina Kratochvílová

Muzeum pražského vodárenství

Kdy: 16. - 17.3.2018, 9.30-16.30hodin

U příležitosti Světového dne vody Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně pořádá každoročně Dny otevřených dveří.

Světový den vody se každoročně slaví 22. března na základě vyhlášení Organizace spojených národů z roku 1992. Jeho cílem je pořádání osvětových akcí k podnícení zájmů veřejnosti a odpovědných institucí o ochranu a udržitelný rozvoj ve využívání vodních zdrojů.

Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách.

Pavel Kulovaný

Výstava Hračky v časech 1. republiky

Kdy: do 30.4.2018, 10-16hodin

Kde: Grabova vila, Na Košince 1, Praha 8

Jsou zde vystaveny hračky pro holky i kluky z 1. poloviny minulého století a nechybí ani kreativní koutek s dobovou stavebnicí a omalovánkami..

Vstup na výstavu je ZDARMA.

Komentované prohlídky:
pátek 09.03. a 06.04.2018
neděle 25.03. a 22.04.2018
vždy od 14.00 hodin

Nutná rezervace předem u Mgr. Pavly Tomšíkové:
tel.: 222 805 112, email: pavla.tomsikova@praha8.cz

Pavel Kulovaný

Náprstkovo muzeum

Kdy: 15.3.2018 18 hodin

Náprstkově muzeu se koná přednáška o počátcích ženské turistiky "Slečny učitelky na cestách ". Ve druhé polovině 19. století se jako první ženy bez doprovodu vydaly na cesty slečny učitelky. Členky Amerického klubu dam pod vlivem Vojty Náprstka toužily poznat nové kraje, nové lidi i zvyklosti, ale byly omezovány především společenskými normami, které osamělou cestovatelku odsuzovaly. Mnohé z cestovatelek své zážitky popsaly a vznikl nový fenomén – ženský cestopis.

Přednáší Milena Secká, vstupné 30 Kč.

Jana Novotná

Japan Folk Festival

Kdy: 3. - 4.3.2018, Národní dům Vinohrady, od 14 hodin

Tradiční i novodobé japonské divadlo i hudba, zajímavé workshopy, ochutnávky, etiketa odívání kimona, ukázka kaligrafie, výroba tradičních panenek a mnohé další aktivity na vás čekají o víkendu 3. a 4. března 2018 v Národním domě na Vinohradech. Organizace Japan Folk Festival přiváží do ČR poprvé amatérské i profesionální umělce, kteří vás seznámí s kulturou i kuchyní Země vycházejícího slunce.

Během workshopů a ochutnávek budou mít návštěvníci možnost ochutnat k jaru se vážící sezónní čirašisuši a další pokrmy, sake, vyzkoušet si přípravu čaje, poznat etiketu odívání do kimona, vyrobit si tradiční japonské cukroví i panenky, kaligrafii a mnohem více, než si člověk pod pojmem „japonská kultura“ jen dokáže představit.

Na diváky čeká také pestrá podívaná na různé žánry japonského jevištního umění: koncert klasické japonské hudby a podmanivý zvuk sboru hráček na harfu koto, vystoupení tanečnic gejša z kraje města Kanazawa a jejich hudebního doprovodu, který pečuje o uchování tohoto specifického umění. Diváci se též mohou těšit na raritu – tradiční tanec z Okinawy, nejjižnější části Japonska. Lahůdkou bude též představení nástroje cugaru šamisen, který se v posledních letech těší v Japonsku nezvyklé popularitě a razí si cestu do soudobého rocku.

Během workshopů a ochutnávek budou mít návštěvníci možnost ochutnat k jaru se vážící sezónní čirašisuši a další pokrmy, sake, vyzkoušet si přípravu čaje, poznat etiketu odívání do kimona, vyrobit si tradiční japonské cukroví i panenky, kaligrafii a mnohem více, než si člověk pod pojmem „japonská kultura“ jen dokáže představit.

Vstupné 100 Kč, děti do 15 let zdarma

Jana Novotná

Přírodní rezervace v Čechách a na Moravě

Zajímavá mapka, která ukáže přírodní rezervaci a informace o té rezervaci, která vás zajímá.

ing.Jiřina Kratochvílová

Cyklus přednášek Ing. Zdeňka Nováka o historii zahradní architektury.

Kdy: 16.1. - 27.3.2018

V průběhu ledna – března 2018 se uskuteční v Národním zemědělském muzeu v malém přednáškovém sále cyklus 12 přednášek, vždy od 17 do 19 hodin.

Vstup na přednášky je zdarma.

Jana Novotná

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč: 28.3., 18.5., 5.7., 28.9., 28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Národní zemědělské muzeum (všechny pobočky) - vstup zdarma (rodinná vstupenka) první neděli v měsíci v rámci tzv. resortních dnů

Tzv. resortní dny pokračují i v roce 2018, kdy mají pracovníci v resortu zemědělství každou první neděli v měsíci možnost navštívit Národní zemědělské muzeum zdarma. I s rodinou.

V roce 2018 se jedná o tyto neděle:
4. března*, 1. dubna, 6. května, 3. června, 1. července, 5. srpna, 2. září, 7. října, 4. listopadu*, 2. prosince**
* pouze NZM Praha a Valtice, ostatní pobočky jsou zavřené
** pouze NZM Praha

A jak se prokážete? - Vaše slovo platí. Takže opravdu stačí, když na pokladně řeknete, že jdete na Resortní dny, protože jste zemědělec, zahrádkář, včelař, chovatel, myslivec …

ing.Jiřina Kratochvílová

Pozor na akční nabídky dodavatelů energií

Domácnostem se zase ozývají dodavatelé energií s akčními nabídkami. Slevy vypadají na první pohled vždycky lákavě. Nabídky je dobré prozkoumat detailně - od ceny za megawatthodinu v ceníku až po drobná písmenka ve smlouvě. Každý chce slevu, ale marketing není o tom, že lidé dostávají něco zadarmo.

S akčními nabídkami vám většinou dodavatelé nabídnou i nějaký bonus navíc. Ať už to jsou revize plynového kotle, kuchařka s recepty nebo pomoc s vyřízením žádosti o dotaci na fotovoltaiku, vždy zvažujte, zda jsou pro vás relevantní. Někdy na bonus máte nárok jen v případě, že odeberete určitý objem energie.

Smlouva a podmínky by neměly při zvažování nabídky jít stranou. Pročtěte je pečlivě. Se slevou a akčním produktem se většinou pojí smlouva na dobu určitou, která má platnost ke konkrétnímu datu. Pokud ji poté včas nevypovíte, automaticky se vám prodlužuje na další období.

Největší šílenství kolem akčních nabídek dodavatelů se strhne během října a listopadu. V této době už budou obchodníci kalkulovat nové ceny na další rok a svým stávajícím zákazníkům budou nabízet slevy. Zlevňovat by měl zemní plyn, pravděpodobně se objeví akční nabídky i v případě elektřiny.

Ing. Milena Otáhalová

Nová pravidla při změně zdravotní pojišťovny

Všichni občané s trvalým pobytem na území České republiky musejí mít sjednané pojištění u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. V současné době lze zdravotní pojišťovnu změnit jedenkrát za 12 měsíců. Změna se podává vždy pouze k prvnímu dni kalendářního pololetí.

Od 1. července nastávají. Pokud měníte zdravotní pojišťovnu, je dobré držet se následujících bodů.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Hadrák, hadraplán, velouš, splašený stan ......

Názvy jednoho z nejkurióznějších vozítek, které jezdilo a dosud i jezdí po českých silnicích. Hrdina slavných filmů i pomůcka pro invalidy.

Legendární motorová tříkolka naší minulosti - vozítka značky Velorex.

Až do 25.9.2015 je tomuto unikátnímu vozítku věnována nová výstava v Národním technickém muzeu.

ing. František Otáhal

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]