Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: září 2017

6.10. Noc vědců

Kdy: 6.10.2017

Tématem ročníku 2017 je Mobilita
Svět je v pohybu. Přemisťují se lidé, zboží i informace. Nic nezůstává v klidu. Jaké místo má v tom všem věda? Jak k celosvětové mobilitě přispívá? Kam nás posouvá a kam míří? To je otázka pro Noc vědců 2017.

Přijďte se přesvědčit, že věda umí být zábavná, hravá, poutavá, že její nositelé, vědci, rozhodně nenosí bílé pláště neustále…. Populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, zábavné show, hudební vystoupení, otevřené dveře tam, kde byste přes den marně klepali.

Uskuteční se na desítkách atraktivních míst v celé republice. Organizátory Noci vědců jsou přední instituce české a moravské popularizace vědy: univerzity, hvězdárny, planetária, science centra, výzkumné ústavy a další.

Někde se budou konat všechny akce na jednom místě, jinde se otevřou vědecká pracoviště rozesetá po celém městě. Všude ale bude k vidění spousta zajímavého a mnohdy opravdu běžně nevídaného.

Organizace, které se akce zúčastní v Praze:

ČVUT Praha - Praha 6, Thákurova 7
Pro zájemce budou otevřené fakulty v dejvickém kampusu ČVUT, tedy Fakulta Stavební, Fakulta infomačních technologií, Fakulta strojní, Fakulta elektrotechnická, Fakulta jaderní a fyzikálně inženýrská, nová budova ČVUT - CIIRC, Masarykův ústav vyšších studií ŠCHT Praha - Praha 6 - Dejvice, Technická 3
doprava: 3 minuty pěšky od stanice metra A Dejvická
Fyzikální ústav akademie věd ČR
Národní zemědělské muzeum
Národní kontaktní centrum - gender a věda sociologický ústav AV ČR

ing.Jiřina Kratochvílová

Den s formulemi

Kdy: 5.10.2017, od 9hodin

Opět se v pražských Dejvicích představí monoposty studentů ČVUT.

Formule s elektrickým pohonem týmu eForce FEE Prague Formula monopost se spalovacím motorem skupiny CTU CarTech Prostor před fakultami (Technická ulice, Praha 6) se ve čtvrtek 5. října promění v „závodní okruh“, na kterém se představí studentské týmy CTU CarTech z Fakulty strojní a eForce FEE Prague Formula z Fakulty elektrotechnické. Formula Student je mezinárodní soutěž pro studenty, kteří si musí navrhnout a sestrojit závodní formuli, postarat se o ekonomickou stránku projektu a připravit Business Plan.

Tým CTU Cartech se skládá ze třiceti studentů bakalářského a magisterského studia, kteří studují na Fakultě strojní ČVUT v Praze. Pro letošní závody museli studenti vyvinout nový monokok formule, dále předělali blok motoru a instalovali vlastní čerpadla se suchou mazací skříní. Změnami prošla i palivová nádrž, která je jako loni celouhlíková, ale je mnohem nižší, neboť se konstruktérům podařilo optimalizovat systém proti odlévání paliva. Studenti také změnili systém elektropneumatického řazení, kde již nepoužívají jako medium oxid uhličitý, ale směs kyslíku s dusíkem. Díky tomu mohli zvýšit tlak na 200barů. Pro větší komfort pilota vozu lze na volantu nastavovat tuhost přední i zadní nápravy. K největším letošním úspěchům patří 7. místo z prestižních závodů ve Španělsku.

Elektrická formule týmu eForce FEE Prague Formula je taktéž vyvíjena studenty ze všech ročníků jak bakalářského, tak magisterského studia. V týmu je zastoupeno hned několik fakult ČVUT s největším podílem studentů z Fakulty elektrotechnické.

Letošní vývoj monopostu FSE.06 se nesl v duchu optimalizace předchozí generace. Důraz byl kladen především na simulace jízdních vlastností. Tyto byly realizované díky naměřeným datům předchozí generace FSE.05, ze které FSE.06 návrhově vychází. Optimalizací prošel aeropaket, menšími změnami prošla i struktura monokoku. Přepracován byl i systém chlazení, jehož největší změnou bylo přesunutí chladičů do vnitřku bočních křídel. Mnoho dalších změn a optimalizací dopomohlo týmu eForce FEE Prague Formula k celkovému 3. místu na letošních závodech na polygonu v Mostě.

Pavel Kulovaný

Muzeum pražského vodárenství

Kdy:7.-8.10.2017, 9.30-16.30

Návštěvníci uvidí např. vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. unikátní sbírku vodoměrů a další historické přístroje a nástroje.

Dny otevřených dveří se v muzeu konají pravidelně 2x do roka. Na jaře, kdy se slaví Světový den vody a na podzim.

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Za tajemstvím potravin aneb "Víš, co jíš"

Kdy: 6-7.10.2017, 9-17 hodin

Zábavná soutěžní hra zaměřená na zdravou výživu a správné zacházení s potravinami. Akci pro rodiny s dětmi připravuje Ministerstvo zemědělství.

Vstup do muzea je po oba dny zdarma.

ing.Jiřina Kratochvílová

23.9. Dny Lublaně - program na náměstí Jiřího z Poděbrad

Kdy: 23.9.2017, 10-20.30hodin

koncert slovinských písní
cirkusová představení pro děti
taneční vystoupení moderních tanců a improvizací
Venkovní knihovna: atraktivní čtení ve venkovní knihovně pro malé i velké
Představení Lublaně s Plečnikovou kavárnou
Chuť Lublaně (nabídka typických lublaňských jídel)
turistické informace, Lublaňský hrad, Mezinárodní centrum grafického umění …
19.00 – 20.30 koncert Marko Hatlak bandu, funk, pop, latino a jazz

ing.Jiřina Kratochvílová

Noc sokoloven

Kdy: 22.9.2017

Stejně jako loni i letos se uskuteční celorepublikový den s historií a architekturou Sokola – den se sokoly v sokolovnách.

Stejně jako loni i letos se uskuteční celorepublikový den pro sokoly i širokou veřejnost k navštívení sokoloven. Jaká zákoutí skrývají staré tělocvičny či jaké možnosti pro vás a vaše děti nabízí vstup do Sokola, se dozvíte 22. září na NOCI SOKOLOVEN.

Každá sokolovna si vytváří vlastní večerní program.

Těšit se můžete samozřejmě na přehlídky sportovní činnosti, ale i na bohatý kulturní program, kdy se vám představí sokolská divadla, loutkáři, hudební soubory a další.

ing.Jiřina Kratochvílová

Vycházka podél pražských jezů

Kdy: 2.10.2017, 18-19.30

Vycházku vede ing. Václav Jandáček

Podzimní program zahájíme vycházkou po pražských jezech – započne u Novoměstského jezu a kolem Staroměstského k Helmovskému. Nenechte si ujít, pan inženýr to moc dobře umí.

Sraz u Juditiny věže v 18 hod.

Vstup zdarma

ing.Jiřina Kratochvílová

Evropský den jazyků 2017 – SPEAK-Dating v Paláci Lucerna v Praze

Kdy: 26-9.2017, 15-19hodin, Galerie Lucerna

Krátce, nezvykle a zábavně: přijďte si procvičit své jazykové znalosti nebo vyzkoušet zcela nový cizí jazyk cestou z práce nebo z nákupů.

Každý si může sednout na pět minut k učiteli cizího jazyka a popovídat si s ním nebo se naučit pár frází. Na výběr je až 22 jazyků: angličtina, bulharština, čeština, čínština, dánština, estonština, finština, francouzština, gruzínština, italština, litevština, lotyština, maďarština, němčina, nizozemština, norština, polština, portugalština, romština, ruština, španělština a švédština.

Každý účastník, který vyzkouší alespoň 3 jazyky, bude zařazen do slosování o deset knižních poukázek v hodnotě 500 Kč. Další tři vylosovaní výherci si budou moct vybrat jazykový kurz nebo zkoušku na vybraném jazykovém či kulturním institutu. #EDLangs O dalších deset knižních poukázek můžete hrát již nyní (do půlnoci 26. 9. 2017) v jazykovém on-line kvízu: http://www.goethe.de/ins/cz/prj/ets/qui/csindex.htm

Více informací na: www.evropsky-den-jazyku.cz Mnoho dalších evropských kulturních akcí najdete v aplikaci Invisible City app (http://invisiblecity.eunicglobal.eu/) #EUNIC

Jana Novotná

Strakova akademie

Kdy: 28.9.2017, 10-17 hodin

Den otevřených dveří.

Uvidíte vybrané prostory, především jednací sál vlády, pracovnu předsedy vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa.

ing.Jiřina Kratochvílová

Přehlídka kimon

Kdy: 21.9.2017, 20 hodin

V parku před galerii Portheika uvidíte komentovanou médní přehlídku. Uvidíte výjimečné vintage modely z 20. a 30. let minulého století a z let poválečných.

Přehlídku připravila významná japonská stylistka Kumie Holý. Tento druh oděvu přirovnává k umění. Je to životní styl.

Kimonová kultura není cosi upjatého a vhodného jen ke slavnostním příležitostem, ale je to věc stále živá a inspirující.

Jana Novotná

Zažít město jinak

Kdy: 16.9.2017

Sousedská slavnost a pouliční festival.

Fenomén Zažít město jinak je čím dál populárnější a lidé chtějí využívat své ulice nejen k parkování nebo přesunům, ale také ke společenskému životu.

Během jednoho dne dojde k vytvoření bezautomobilových zón, které se v rámci ZMJ podaří společnými silami transformovat na místo společného setkávání sousedů, spolků a živnostníků. Sousedé a kolemjdoucí si tak mohou např. na ulici dopřát kávu či domácí štrůdl, posedět a pohovořit s přáteli či shlédnout místní divadlo.

Možnosti aktivit jsou skutečně nevyčerpatelné – umělecká a hudební vystoupení, tematické workshopy, semináře, trhy, pikniky, aktivity pro děti apod.

Vše je založeno na dobrovolnosti a aktivní participaci – kdo půjčí židle, kdo pomůže postavit pódium, zpřístupní své prostory apod.

ing.Jiřina Kratochvílová

Divadlo Kalich

1.listopadu uplyne 18 let od otevření Divadla Kalich.

Divadlo připravilo pro své diváky dárek. Na všechna představení - muzikálová i činoherní, konaná od 1.9. do 1.10.2017, jsou vstupenky levnější o 180 Kč.

Sleva se vztahuje na druhou a třetí cenovou kategorii.

Jana Novotná

Otevření hájovny v parku Cibulky

Kdy: 15.9.2017, od 16 hodin

Opravená hájovna biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

Dozvíte se něco málo o geologii Přírodního parku Košířš-Motol.

Martinj C. Putna čřte a vykládá z klasiků doby biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina o tom, že bez parku se nedá žít.

Komentovaná prohlídka přilehlým lesoparkem s odborným výkladem.

ing.Jiřina Kratochvílová

Ministerstvo kultury ( Nostický palác na Malé Straně)

Kdy: 28.9.2017, 10-17 hodin

Den otevřených dveří.

Raně barokní Nostický palác na Malé Straně lze považovat za nejkrásnější sídlo ministerstva kultury na světě.

Uvidíte nádherné reprezentační sály, pracovnu ministra kultury, obrazárnu paláce s díly starých mistrů, Kapli Nanebevzetí Panny Marie a přes skleněný průhled nahlédnete i do majorátní nostické knihovny.

Vstup je možný pouze přes vrátnici Nostického paláce přes bezpečnostní rám.

Jana Novotná

Katana Matsuri (Slavnost mečů)

Kdy: 16.9.2017, 9.-15.30hodin

Katana Matsuri je největší událostí pořádanou sekcí Japonského meče Nihonto Kenkyukai.

Akce se koná jednou za tři roky pravidelně v Muzeu Policie ČR.

Hosté se mohou těšit na mnoho vystoupení a přednášek nejen z oblasti japonského meče.

ing.Alois Dlouhý

Připomínáme si 15 let od povodně

Kdy: 16.9.2017, 120-18 hodin

Akce na Žofíně bude zejména exhibicí integrovaného záchranného systému, kdy Pražané i návštěvníci hlavního města uvidí jednotlivé složky při praktické ukázce. Přímo u paláce Žofín vyrostou protipovodňové zábrany tak, jak by se stavěly v případě ohrožení velkou vodou. Program ale nabídne návštěvníkům ještě mnohem více – jak pro děti, tak pro dospělé. A nebudou chybět soutěže o zajímavé ceny.

Povodeň na veřejném i soukromém majetku napáchala škody ve výši 27 miliard korun. Vyřadila z provozu podstatnou část pražského metra i jiných důležitých městských sítí. Zhruba rok stačil na to, aby se podařilo odstranit nejzávažnější materiální škody a vrátit chod města do původních kolejí.

Hlavní město uplynulou dobu od povodní nepromarnilo. Vznikl unikátní systém stacionárních i mobilních protipovodňových opatření, který uznávají mezinárodní odborníci a který je městem neustále díky pravidelným cvičením a kontrolám připraven tak, aby metropoli před případnou podobnou živelnou katastrofou chránil.

ing.Alois Dlouhý

Den s Městskou policií>

Kdy: 13.9.2017, 10-18hodin

Zábavný den pro děti a jejich rodiče u příležitosti výročí 25 let Městské policie.

ing.Jiřina Kratochvílová

Divadlo Gong

Kdy: 19.11.2017, 16 hodin

Slavné operní, operetní a muzikálové melodie, které zazpívají přední čeští sólisté.
Rusalka, Prodaná nevěsta, Veselá vdova, West Side Story a mnohem více skladeb zazní v tento moderovaný nedělní podvečer.

Kde: Sokolovská 969/191, 190 00 Praha 9
Spojení: metro B – Českomoravská
tram 14, 16, stanice Divadlo Gong
tel. na pokladnu: 266 311 629, 777 865 885

Vstupné: 300,- Kč; Studenti, děti, senioři,OZP: 150,- Kč

Jana Novotná

Podvečerní pochody Prahou

23. září (Roztocké vily, Květa Cimbulková)

7. října (Po stopách Přemyslovců V, Dan a Iva Hellerovi)

22. října (Albertovy skály, Helena Borovičková)

27.-29. října (Šumavská stovka, Jan a Josef Stráští)

16. prosince (Posezení u kamen v památníku Karla Čapka, Eva Přibilová – navázání na loňskou veleúspěšnou vánoční akci)

Jana Novotná

Dny Prahy 11

Kdy: 14.-17.9.2017

Kde: Chodovská tvrz

Tradiční akce, která nabízí bohatý kulturní a sportovní program napříč generacemi. Přijďte s námi oslavit narozeniny Jižního Města!

Prezentace záchranných složek, program pro děti (novocirkusový workshop, pohádka, dílny), běh 11 km Prahou 11

Cena Miloslava Švandrlíka * Koncerty Anna K, Rangers - Plavci, skupina Pilot, Pražský salonní orchestr

Další ročník oslav vzniku Městské části Prahy 11! Čeká na vás spousta hudby, sportu, folklóru, představení a samozřejmě bohatý program pro rodiny s dětmi. Začínáme už ve čtvrtek 14. září!

ing.Jiřina Kratochvílová

Ministerstvo pro místní rozvoj

Kdy: 28.9.2017

Chcete se dozvědět více o Ministerstvu pro místní rozvoj, o jeho práci, nebo jen poznat pozoruhodné prostory hlavní budovy, která se nachází v historickém centru Prahy na Staroměstském náměstí? Navštivte Den otevřených dveří Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Co vše je pro vás připraveno:

V půl desáté dopoledne Vás přivítá ve foyeru ministerstva a pozve dál ministryně Karla Šlechtová.
Ve skupinkách s průvodcem si budete moci prohlédnout budovu ministerstva v rámci komentovaných prohlídek, které se budou konat zhruba každých 30 minut. Prohlídková trasa zahrne foyer budovy, jednací prostory ministerstva - velkou zasedací místnost, sekretariát a salonek ministryně a Akademii veřejného investování.
Součástí prohlídky budou zajímavosti z práce a historie ministerstva, ochutnávky českých krajových specialit, vystoupení tanečních a pěveckých skupin.

Pro zájemce o práci ministerstva a například i o dotační programy pomáhající rozvoji regionů budou k dispozici informační a propagační materiály

Den otevřených dveří na MMR ČR se koná u příležitosti Dne české státnosti 28. září 2017 v budově ministerstva na Staroměstském náměstí 6 v Praze od 9:30 do 16 hodin.

Jana Novotná

Zahradní slavnost Reginy

Kdy: 9.9.2017, 15-23hodin

Kde: zahrada budovy Českého rozhlasu

Sobotní odpoledne bude patřit cirkusovým hrátkám s Henrietou Hornáčkovou alias s klaunkou Evelýnou! V zábavném odpoledni na vás čekají veselé hry, tance i písničky. Vyzkoušíte si drezírovat divé šelmy i ladné lipicány. Zahrajeme si na baletky, siláky, akrobaty, provazochodce i klauny. Tím začne Zahradní slavnost Reginy od 15 hodin. Následovat bude koncert kapely Light&Love, tančírna a film La La Land.

Pražská stanice Českého rozhlasu Regina DAB Praha Vás zve na oslavu svého svátku. Těšit se můžete na koncert skupiny Light & Love, tančírnu v zahradním altánu, divadlo pro děti a filmové představení v letním kině. Konat se bude v zahradě budovy Českého rozhlasu v Karlíně v Hybešově ulici v sobotu 9. září.

Program:

15.00 – Divadelní tvoření s Henrietou Hornáčkovou
17.00 – Koncert skupiny Light & Love
18.30 – Swingová tančírna
21.00 – Film La La Land

Během celého dne bude pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program v podobě otevřené zahrady s občerstvením a pro ty nejmenší i skákací hrad.

A malé překvapení pro všechny příchozí dámy se jménem Regina. Každá Regina od nás dostane malý dárek ke svému svátku!

Vstup zdarma!

ing.Jiřina Kratochvílová

Tradiční setkání s občany - Valdštejnská zahrada + prohlídka budovy Senátu

Kdy: 9.9.2017, 14.15 hodin

Pro občany je připraven kulturní program, od 15:10 hod. zahraje folklorní soubor Hradišťan s Jiřím Pavlicou a v 16:45 začne vystoupení Petry Janů s kapelou Amsterdam. Oba koncerty se uskuteční ve Valdštejnské zahradě a jsou zdarma.

"Připravili jsme atraktivní hudební program a těšíme se na návštěvníky Valdštejnské zahrady. Ať už bude hlavní motivací příchozích poslech hudby nebo zájem pohovořit se senátorkami a senátory, věříme, že společně strávíme ve Valdštejnské zahradě příjemné odpoledne,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch, který každoročně akci pořádá.

Odpoledne (od 14:15 do 18:00 hod.) si mohou zájemci prohlédnout interiéry Valdštejnského paláce. Akce se koná za každého počasí.

ing.Jiřina Kratochvílová

Ladronkafest

Kdy: 9.9.2017, 11-22hodin

Ladronkafest je festival volného času primárně určený dětem, mládeži a studentům, zaměřen je však i na rodiny s dětmi a širokou veřejnost.

Tradičně se festival koná v areálu volného času Ladronka v Břevnově. Každoročně tento festival navštěvuje zhruba 18 000 návštěvníků z celé Prahy. Vzhledem k tomu, že Ladronkafest je akcí z oblasti nespecifické primární prevence, je cílem akce především nabídnout možnosti kvalitního využití volného času, podpořit zdravý životní styl dětí a mládeže.

V prostoru akce se mohou návštěvníci zapojit do všech aktivit a na vlastní kůži si vyzkoušet nejrůznější sporty, kreativní workshopy, zúčastnit se prezentací zajímavých organizací nebo třeba soutěžit o ceny. Souběžně s tím probíhá atraktivní kulturně zábavný program (koncerty, DJ's, breakdance...) a nabité exhibice extrémních sportů (U rampa, funbox, parkour ...).

Vyzkoušej akrobatický tanec o tyči a lyžování bez sněhu
Co je právě in ve světě sportu a aktivní zábavy? Vše zmapuje již 16. ročník festivalu LADRONKAFEST 2017. Pražský park Ladronka se promění ve velkou hrací plochu, kde instruktoři zasvětí návštěvníky do ragby, Pole Dance na tyči ale i na závěsné obruči. Zájemci si vyzkouší svoji šikovnost na dráze slackline nebo za mixpultem v djské škole Musartedo. Organizátoři letos zajistili i atraktivní lyžařský simulátor. Tonya Graves i mladé kapely

Sportovně-volnočasové aktivity doplňuje hudební program, v rámci kterého vystoupí zpěvačka Tonya Graves, raper a youtuber Johny Machette známý svým hitem Snílek  a kapela Trocha klidu. Velký prostor dostanou talentované studentské skupiny. Letos půjde o hudební zážitek, protože se do soutěže přihlásila řada studentských kapel, z nichž si ty s nejvíce hlasy v hlasovánízahrají přímo na festivalu.

Vstup a všechny aktivity jsou zdarma.

Pavel Kulovaný

7. ročník Zbirožského tatrování

Kdy: 2.9.2017, 10-16 hodin

Sraz hasičských i nehasičských Tater a jejich modelů

Vplba nejkrásnější Tatry - Miss Tatra

Mistrovství ČR ve výměně předního kolaq na Tatře 815

Vystoupení malých hasičů z Němčovic

Představení automobilu Tatra Phoenix Prasident

Vyhodnocení soutěže o nejlepší kreslenýá hasičský vtip

Hasičské soutěže o hasičské ceny pro děti i dospělé

Vstup volný

Antonín Trajer

VIDEOMAPPING NA BUDOVU ČVUT – CIIRC

Kdy: 7.9.2017, od 20hodin

Kde: Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6

Nejnovější budova Českého vysokého učení technického v Praze, která byla otevřena dne 2. května 2017, se představí jako prostor pro uměleckou světelnou produkci. Ta představí dějiny ČVUT od jeho založení až do současnosti, připomene úspěchy jednotlivců i spolupracujících týmů a nastíní možnou budoucnost technických oborů, které vždy odrážely potenciál pokroku a rozvoje společnosti.

Na videomappingu se autorsky podílela skupina BLACK/DIVISION, která již audiovizuálně oživila například Dům u Zvonu a podílela se na soutěži Největší Čech. O scénář a režii se postarala Viktorie Čermáková, herečka a divadelní režisérka, která účinkovala v Divadle na provázku, Divadle Komedie nebo v Celetné. Originální hudební doprovodnou show složil Ondřej Mikula, který na české scéně elektronické hudby působí pod pseudonymem AidKid. Většina autorů absolvovala ČVUT.

Nové prostory, které ČVUT rekonstrukcí a dostavbou získalo, jsou využity jako sídlo vysokoškolského ústavu ČVUT sdružujícího excelentní vědu napříč informatickými obory – Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Kromě něho budova slouží jako sídlo Rektorátu, několika kateder Fakulty elektrotechnické a části Výpočetního a informačního centra ČVUT. Nová dominanta Vítězného náměstí vznikla revitalizací bývalé Technické menzy a dostavbou nové budovy.

Zajímavým architektonickým prvkem je použití průsvitné membránové folie ETFE (ethylen-tetrafluorethylen), kotvené k samostatné ocelové konstrukci, která je použita na objektu novostavby v úrovni pátého až devátého poschodí. Meziprostor zdvojené fasády spolu s vnitřní skleněnou fasádou blokového typu slouží jako sluneční kolektor. Větrání meziprostoru zdvojené fasády je řízeno systémem měření a regulace, vzduch je rekuperován, čímž bude dosaženo energetických úspor.

Videomapping na budovu ČVUT – CIIRC začíná od 20.00 hodin a opakuje se ve 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00 a 23.30 hodin. Projekce bude promítána na budovu „A“ z Vítězného náměstí.

Pavel Kulovaný

Thajsko - tropický ráj na dosah

Kdy: 14.9.2017, 18 hodin

Vypravte se prostřednictvím obrázků a vyprávění do Thajska. Podíváte se do tamější metropole, objevíte svět nejstaršího národního parku Khao Yai, kde sídlí největší populace zoborožců v Thajsku, ale také tisíce gibonů, krokodýli a velké šelmy. V horách severu navštívíme slony a v tropickém ráji klidného ostrova Koh Jum zavítáme i na slavnou pláž Maya.

Přednáškou o cestách za zvířaty Thajska provede Michal Šťastný – novinář a spolupracovník Zoo Dvůr Králové nad Labem.

Vstup zdarma.

Jana Novotná

2. Počernické pivobraní

Kdy: 15.-16.9.2017

Kde: zámecký park Dolní Počernice, Národních hrdinů 3, Praha 9

Akce bude doplněna doprovodným programem pro děti i dospělé, dobrým jídlem a hudebním programem (Eddie Stoilow, Circus Brothers, Zelenina, Děda Mládek legal Band, Hanka Křížková a spousta dalších).

Bleší trh pivních suvenýrů, možnost prohlídky pivovaru s ochutnávkou piva přímo z tanků zdarma, stánky s dalšími minipivovary v parku. Pro děti: pohádkové zpívání, skákací hrad, kolotoč, aquazorbing, malování na obličej, obří bubliny, jízda na huculských koních. 

Pavel Kulovaný

Pohádkový les v Zahradě Kinských

Kdy: 23.9.2017. 10-17 hodin, u Musaionu na Praze 5

Zakleté pohádkové bytosti postraší děti v Kinského zahradě. u Musaionu na Praze 5. Zakleté pohádkové bytosti postraší děti v Kinského zahradě.

Chcete, aby se vaše děti krásně bály? Aby pomohly strašné čarodějnici usmažit pavoukové palačinky a princovi zase zasytit strašlivého draka? Tak s námi vstupte alespoň na jeden den do pohádky a přivítejte s námi podzim zvesela. Městská část Prahy 5 a společnost Velká dobrodružství pro vás připravila na sobotu 23.9. od 10 -17 hodin speciální pohádkový les. Na kilometrové trase v zahradě Kinského pod Petřínem (vstup z ulice Holečkova) na vás i vaše děti budou čekat čerti, víly, princ s princeznou, Perníková chaloupka, vodník a další oblíbené postavičky z českých pohádek. Děti budou u každého z nich muset plnit úkoly. Po splnění všech úkolů dostanou malí poutníci dárek z truhly u Stromu splněných přání.

Již osmý pohádkový les se koná pod záštitou JUDr. Petra Lachnita, 1. radního MČ Praha 5 a je zdarma. Trasa výletu začíná přímo u budovy muzea. Pokud chcete být přednostně posláni na cestu v čase, který vám vyhovuje, zaregistrujte se týden před akcí na www.velkadobrodruzstvi.cz do formuláře v rubrice Pohádkový les. Přijít můžete ovšem i bez registrace.

 Doražte v jakémkoliv počasí. Budete se dobře bavit!

ing. Jiřina Kratochvílová

Dopravní podnik

Kdy: 16.9.2017, 10-16 hodin

Den otevřených dveří Dopravního podniku - depo Kačerov, garáže Kačerov a vozovna Pankrác.

Kromě tradiční přehlídky naší současné techniky, se můžete těšit i na historická vozidla, prohlídky servisního zázemí a bohatého doprovodného programu.Návštěvníci budou mít také možnost nahlédnout do dílen a provozů, které jsou využívány k denním opravám a ošetřením vozů. Expozice současných vozů tramvají, včetně těch nejmodernějších, bude doplněna také o historické vozy.Připraven bude i stánek Infocentra, prezentace řídicích a informačních systémů, své místo bude mít i téma životního prostředí, Střední průmyslové školy dopravní atd. Navštívit bude možné i zázemí Hasičského záchranného sboru. V jednotlivých areálech bude tradičně zajištěn doprovodný program a soutěže pro děti i dospělé.

V jednotlivých provozovnách bude možné kromě prohlídek areálů vidět i expozice jednotlivých typů vozů metra, tramvají a autobusů, se kterými se potkáváte v běžném provozu, historických vozů, ale i těch, které zajišťují opravy a udržování dopravní cesty pro bezproblémový provoz. Návštěvníci budou mít také možnost nahlédnout do dílen a jednotlivých provozů, které jsou využívány k denním opravám a ošetřením vozů.

Pavel Kulovaný

Zookoutek v Malé Chuchli

Kdy: 16.9., 4.11. a 17.12.2017

Sobota 16. září od 14 hodin: TO JSEM Z TOHO JELEN ??
Program pro malé i velké, s nímž proniknete do života jelení zvěře. Poslechnete si jejich mocné troubení, seznámíte se s jejich příbuznými a na vlastní kůži si otestujete, jak těžká je ozdoba, kterou celý den hrdě nosí na hlavě.
Součástí programu jsou i křtiny našeho nového rysího obyvatele.

Sobota 4. listopadu od 14 hodin: SVATOHUBERTSKÉ TROUBENÍ
Poslední podzimní tanec padajícího listí loučícího se se stromy v chuchelském háji dokreslí zvuky lesnic a borlic. Přijďte si poslechnout působivé znělky, signály a skladby, které jsou nedílnou součástí českého lesnictví a myslivosti.

Neděle 17. prosince od 14 hodin: ZVÍŘÁTKOVÉ VÁNOCE
Před nejkrásnějšími svátky roku nasajte jejich atmosféru v zookoutku, který ani v zimě neusíná, natož aby spal před vánoční nadílkou! Stejně jako předchozí rok se vám i letos otevřou brány do výběhů a budete mít příležitost předat zvěři malý dárek, třeba ve formě jablíčka.

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Vinobraní na Pražském hradě

Kdy: 16.-17.9.2017, 11-18 hodin

Již po dvanácté ožije Pražský hrad slavnostmi vína, zpěvu a dobrého jídla.

Kromě tradičního programu se návštěvníci letos mohou těšit na ochutnávku vín a potravin ze slunného Slovinska, země, ze které pocházel slavný architekt Pražského hradu Josip Plečnik. K degustaci slovinských vín, která znalci označují za málo známé vinařské klenoty, stylově zahraje spolu s moravskými soubory i slovinský folklórní soubor Gozdar.

Návštěvníci se mohou těšit na čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu, pravý moravský burčák, degustaci vín v Míčovně a prodejní ochutnávku kvalitních českých potravin značek Klasa a Regionální potravina od několika desítek výrobců.

Místo: Královská zahrada Pražského hradu V letošním roce si v souvislosti s Josipem Plečnikem, který přestavěl Hrad pro T. G. Masaryka, připomínáme dvě výročí - 145. výročí od jeho narození a zároveň 60. výročí od jeho úmrtí.

16. - 17.9.2017 Dětský víkend, 10 - 17 hodin
 
  Tradiční doprovodná akce ke stálé expozici Příběh Pražského hradu.
  Umožňuje celým rodinám zábavnou formou poznat lépe hradní areál a dozvědět se zajímavosti z českých dějin.
  Pro děti a jejich rodiče bude v exteriérech Pražského hradu připraveno 6 úkolů.
 
  V místě startu a cíle doprovodný program.
 
  Vstup zdarma

Jana Novotná

V pohodě do školy

Kdy: 11.-14.9.2017

Přijďte se s dětmi pobavit a zároveň poučit na čtyřdenní akci na Výstavišti. Čekají na Vás ukázky techniky a vybavení IZS. Na akci se představí Hasičský záchranný sbor, Zdravotnická záchranná služba, Policie ČR, Dopravní policie, Městská policie, Armáda České republiky - Vojenská policie.

Dopravní výchova zábavnou formou
Sportovně-kulturně-vzdělávací program
Čtyřdenní akce zaměřená na školky, školy, zájmové kroužky a dětské domovy
Dopolední program primárně určen mateřským školám a prvnímu stupni základních škol
Odpolední program je určen zájmovým kroužkům a druhému stupni základních škol
Dětské dopravní hřiště – ve spolupráci s Policií ČR
Trenažér nárazu
Jízdy zručnosti - kolo a koloběžka
Zábavný doplňkový program

Místo konání: venkovní plocha před Průmyslovým palácem

Pavel Kulovaný

Zahájení 135. sezony Národního divadla

Kdy: 1.9.2017, 16-19 hodin

První zářijový den v 16.00 už tradičně na náměstí Václava Havla slavnostně odstartuje novou, v pořadí již 135. sezonu Národního divadla!

Můžete se těšit na setkání s umělci ND, pohádku pro děti, opékání buřtů, občerstvení pro dospělé, výtvarné a baletní dílny, spoustu dalších překvapení a v neposlední řadě také na módní přehlídku „best of“ kostýmů z inscenací ND.

Přijďte s námi otevřít sezonu 2017/2018, těšíme se na vás!

Jana Novotná

Dožínky na Letné 2017 - Letenské sady

Kdy: 8.9.-9.9.2017

Ministerstvo zemědělství srdečně zve na první ročník akce Dožínky na Letné 2017.

Těšit se můžete na pestrý program pro celou rodinu, farmářský trh, vystoupení folklórních souborů z České republiky, prohlídky v Národním zemědělském muzeu a Národním technickém muzeu, prezentace zemědělských svazů, koncerty tuzemských skupin a interpretů jako je Slza, Argema, The Tap Tap, Ewa Farna, Pokáč, Voxel.

Hlavním cílem akce je prezentace zemědělství, folkloru, tradic, historie a poukázání na každodenní činnost a výsledky práce našich farmářů. Dožínky na Letné 2017 se konají ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem a Národním technickým muzeem. Zde bude zajištěn další bohatý program - pohádky, kuchařské show a prezentace zaměřené na téma rybářství.

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Večer s českou diplomacií a prohlídkou Černínského paláce

Kdy: 1.9.2017, 16-20hodin

Večer s českou diplomacií navazuje na úspěšné Dny otevřených dveří v Černínském paláci. Jeho zpřístupnění je letos nově spojeno s každoročním konáním porady českých velvyslanců, která se bude konat od 28. srpna do 1. září.

Veřejnost bude moci navštívit sídlo MZV ČR v pátek 1. září 2017 od 16 do 20 hodin (poslední vstup do interiérů je možný ve 20 hodin). Návštěvníkům bude umožněno nahlédnout do nejzajímavějších a nejcennějších prostor barokního Černínského paláce, včetně bytu Jana Masaryka a přilehlé zahrady. Vstup je volný, bez nutnosti předchozí registrace.

V zahradách paláce vystoupí Malostranské komorní kvarteto MAKOM a proběhne prezentace nevládních a neziskových organizací, včetně propagace fair trade, a ukázka nových diplomatických vozů značky Škoda.

V případě zájmu mají návštěvníci možnost zúčastnit se i diskuzních panelů s českými diplomaty.

Program Večeru s českou diplomacií
16:00–20:00: Zpřístupněny historické prostory Černínského paláce (poslední vstup umožněn ve 20:00)
18:00–18:50: Beseda ke knize „Chvála oportunismu“ (Velký sál), účastníci: Marek Toman (autor knihy Chvála oportunismu), Jakub Dürr (náměstek MZV), moderátor: Juraj Koudelka (zástupce ředitele Odboru polického plánování MZV)
19:00–20:30: Hlavní diskuzní panel: „Budoucnost EU pohledem klíčových voleb“ (Velký sál), účastníci: Petr Drulák (velvyslanec v Paříži), Hana Hubáčková (velvyslankyně v Římě), moderátor: Lubomír Zaorálek (ministr zahraničních věcí)
19:00–20:30: Paralelní diskuzní panely: „České antarktické aktivity a Smlouva o Antarktidě“ (Galerie), účastníci: Daniel Nývlt (Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta MUNI), moderátor: Petr Válek (zástupce náměstka a ředitel Mezinárodněprávního odboru MZV) a „Globální změna klimatu a Rámcová úmluva OSN o změně klimatu“ (Galerie), účastníci: Michal V. Marek (ředitel CzechGlobe), moderátor: Pavel Zámyslický (ředitel Odboru energetiky a ochrany klimatu MŽP)
16:00–21:30: Malostranské komorní kvarteto MAKOM, Prezentace nevládních a neziskových organizací, včetně propagace fair trade, Prezentace nových diplomatických vozů Škoda (Zahrada Černínského paláce)

Pavel Kulovaný

Den ISZ na Výstavišti v Holešovcích

Kdy: 9.9.2017, 13-18 hodin

Zábavné a poučné odpoledne pro všechny bez rozdílu věku.

Na jednom místě se představí všechny složky integrovaného záchranného systému, Armáda ČR a další spolky a organizace, zabývající se záchrannou, preventivní a bezpečnostní činností.

Na venkovní ploše za Křižíkovými pavilony uvidíte více jak 80 ks techniky, dynamické ukázky všech složek, psovody, jízdní policii, speleologickou záchrannou službu, vodní záchranáře, policejní vybavení, speciální hasičské vozy, vozidla zdravotnické záchranné služby a armádní techniku, prezentaci spolků zaměřených na vzdělávání, kurzy první pomoci, nabídku vybavení pro krizové situace, sebeobranu, požární prevenci atd.

Jana Novotná

Den letiště Letňany

Kdy: 9.9.2017, 10-16 hodin

Den Letiště Letňany je každoroční letecká událost na území hlavního města Prahy, která se snaží seznámit veřejnost s malým letectvím, tzv. všeobecným letectvím. Diváci se mohou těšit na bezprostřední blízkost s letouny nebo vrtulníky a jejich piloty. Na nebi tak budou k vidění jak historická letadla, armádní letadla, tak i moderní letadla, která využívají právě letňanské letiště. V neposlední řadě si diváci mohou vyzkoušet, jaké to je, stát se „pilotem na zkoušku“ a mohou tak využít příležitost k pilotování letadla na vlastní kůži a zaletět si třeba na Karlštejn.

Den Letiště není vyhrazen jen pro letecký program, ale na své si přijdou také milovníci pozemní techniky. Představí se například Policie s psovodem nebo také Rota Nazdar, která svým působením oživuje historii československého státu. Těšit se rovněž můžete na ukázky armádní techniky.

Pavel Kulovaný

Akce "Radnice dokořán 2017" na Staroměstské radnici

Kdy: 15.-17.9.2017

Prague City Tourism ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, Městskou částí Praha 1, Skautským institutem a Pražskými vodovody a kanalizacemi Vás zve na 3. ročník oslav výročí založení Staroměstské radnice v Praze.

Radnice dokořán 2017 se koná pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové a starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého.

VSTUP VOLNÝ

Pro účast na prohlídkách je nutná registrace – rezervaci lze provést od 1. září 2017 v našem E-SHOPU v kategorii MIMOŘÁDNÉ AKCE. Více informací na telefonu 236 002 629 nebo na adrese www.staromestskaradnicepraha.cz.

pátek 15. září
Mimořádná večerní prohlídka
Navštivte interiéry radnice po zavírací době! Netradiční večerní prohlídka komplexu Staroměstské radnice spojí trasu sobotních a nedělních prohlídek a ukáže to nejlepší z klasických i běžně zcela nepřístupných radničních interiérů.
Žádáme účastníky, aby dorazili ve sportovní obuvi a měli vlastní svítilnu. Prohlídka je určena pouze dospělým. Součástí prohlídky není doprovodný program. Začátek v 17:30 před vraty SR. Délka prohlídky až 180 minut.

sobota 16. září
Radnice a pražské povstání 1945
Své brány otevře běžně nepřístupné podzemí radničních domů na Malém náměstí. Monumentální prostory jsou spojeny především s dějinami pražského povstání 1945, které odsud bylo částečně řízeno. Výklad o událostech posledních válečných dní na Staroměstské radnici bude doplněn množstvím dobových fotografií a videí. Komentovaná prohlídka upozorní i na pozoruhodné stavební detaily, kterými tajuplné podzemí vyniká.
Žádáme účastníky, aby dorazili ve sportovní obuvi a měli vlastní svítilnu. Prohlídka je určena pouze dospělým. Prohlídky začínají v čase 9:00, 13:30 a 17:30. Začátek před vraty SR. Délka prohlídky 80 minut.

Život a dílo mistra Hanuše
Sobotní program bude patřit i dětem. Na nevšední prohlídkové trase se ti nejmenší stanou svědky zasedání městské rady. Tváří v tvář se pak setkají s mistrem Hanušem, středověkým hodinářem, se kterým společně sestrojí slavný pražský orloj. Program zpestří i vystoupení trubačů.
Prohlídky začínají v čase 10:30 (pro děti ve věku 5-8 let) a 14:30 (pro děti ve věku 9-12 let). Dítě (či skupinu dětí) smí doprovázet pouze jeden dospělý rodinný příslušník. Začátek před vraty SR. Délka prohlídky až 180 minut.

neděle 17. září
Radnice dokořán 2017
Speciální komentované prohlídky Vám představí celý areál včetně míst, která jsou běžně nepřístupná. Zavítáte do reprezentačních prostor radnice i jejího podzemí, zcela výjimečně si prohlédnete i svatební prostory Staroměstské radnice a budete moci sestoupit do Cizineckého vstupu pražské kanalizace pod radnicí. Netradiční součástí prohlídky bude i dům U Minuty s přilehlými pavlačemi.
Prohlídky doplní doprovodný program – zajímavosti z probíhající rekonstrukce věže i oprav minulých (fotografie a videa z odstřelu radnice 1946), hudební vystoupení (varhanní hudba, slavnostní fanfáry), divadlo (legenda o mistru Hanušovi), smilebox (tematické foto na počkání), známé osobnosti, ukázka svatebního obřadu, prezentace svatebního salónu, výstava svatebních fotografií a zákulisní informace z pořádání svateb a jejich historie. Nebude chybět ani vědomostní kvíz o ceny.
Prohlídky začínají v časech 8:00, 8:50, 9:40, 10:30, 11:20, 12:10, 13:00, 14:40, 15:30, 16:20 a 17:10. Prohlídky jsou určeny dospělým. Začátek před vraty SR. Délka prohlídky až 180 minut. Vstup do Cizineckého vstupu pražské kanalizace je nutné registrovat zvlášť na adrese www.pvk.cz. Vstup do stoky je brankou z náměstí.

Pavel Kulovaný

F.O.O.D. piknik - Ladronka

Kdy: 3.9.2017, 11-18 hodin

Letos vám chceme být ještě blíž a tak se rozrůstáme i do Olomouce. V Praze se potkáme opět v parku Ladronka a to 3.9 v neděli. Do Olomouce přijedeme o týden později 9.9 a můžete se na nás těšit v krásném prostoru pevnosti poznání.

Na obou místech budou k dispozici piknikové koše plné skvělého jídla od partnerů. Pro Prahu máme připraveno 700 košů a v Olomouci 400 košů.

Čeká vás již tradičně velké pódium s programem, kde vystoupí nejen redakce časopisu F.O.O.D., ale také známé osobnosti z oboru kulinářství. Odpoledne bude ve znamení hudby a odpočinku na piknikové dece.

Myslíme i na rodiny a děti. Opět budeme mít velké dětské zóny, kde se ti nejmenší budou moci zabavit a pohrát si. Kromě stánků našich partnerů se můžete těšit na farmářské trhy. Také letos pečlivě vybíráme mezi restauracemi, minipivovary farmáři a foodblogery.

Vstup na F.O.O.D. piknik je zdarma.

Pavel Kulovaný

Den architektury 2017

Kdy: 30.9.-5.10.2017, 19.360 hodin

Kde: 65 měst v České republice a také na Slovensku desítky projekcí v praze, Brně a vybraných regionech a přednáška v kině Světozor

Vstupné zdarma, kromě filmových projekcí a přednášky v kině Světozor

V tomto roce se koná již 7. ročník oslav Mezinárodního dne architektury. Letošní festival Den architektury na téma VODA, LIDÉ, MĚSTA se uskuteční o víkendu 30. 9. a 1. 10. 2017. V Praze, Brně a dalších vybraných městech bude pokračovat filmovým festivalem FILM A ARCHITEKTURA 30. 9. - 4. 10. Část filmů osobně vybral a uvede Adam Gebrian. Říjnový program doplní přednáška německého architekta Thomase Burlona z jedinečné kanceláře Brandlhuber+ a portugalského progresivního studia Spaceworkers, ta se uskuteční 5. 10. 2017.

Oživování prostoru podél břehů českých řek, význam vody jako nenahraditelného zdroje i nebezpečného živlu ve městech, prolínání kulturní a přírodní krajiny i možnost dostat se do jindy nepřístupných tajuplných staveb nabídneme první říjnový víkend. Opět se můžete těšit na světový unikát - komentované procházky s architekty, historiky a dalšími osobnostmi po architektonicky zajímavých místech a čtvrtích. Kromě procházek budou na programu cyklovyjížďky, workshopy pro rodiče s dětmi, četné diskuze, projížďky na lodích a v neposlední řadě zpřístupněné objekty v rámci akce Hurá dovnitř! A to zdarma! Své město a akce v blízkém okolí si najděte na www.denarchitektury.cz

V letošním roce bude Den architektury oficiálně zahrnovat i několikadenní festival Film a architektura, během kterého budou promítány nejen dokumentární filmy s urbanistickou a architektonickou tématikou. Ve středu 20. září bude v české premiéře jako warm up festivalu uveden na filmovém festivalu v Miláně oceňovaný dokument REM o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti Removi Koolhaasovi, kterého časopis TIME zařadil mezi nejvlivnějších osobností současnosti.

První přednáška podzimního cyklu se uskuteční ve čtvrtek 5. října od 19.30 v kině Světozor. Vystoupí na ní dva hosti – německý architekt Thomas Burlon z kanceláře Brandlhuber+, kteří jsou mimo jiné autory radikální přestavby industriálního objektu nedaleko Berlína s názvem Antivilla. Budova si díky své jinakosti zahrála v několika reklamních kampaních. Na říjnové přednášce dále vystoupí portugalské architektonické studio Spaceworkers.

Jana Novotná

Čtvrteční lekce jógy zadarmo v Letenských sadech

Zveme vás na další sezónu cvičení jógy pod širým nebem, sraz je každý čtvrtek do 28.9.2017 vždy v 19,00 hod. vedle zastávky tramvaje Sparta (směr Letenské sady). Cvičí se do 20,30 až 21,00. Cvičení je vhodné pro všechny, zvlášť pro úplné začátečníky. Cvičí se jednoduchá jóga na základě klasické Hatha-jógy, předcvičuje Alef, lektor jógy s pětiletou praxí v ČR a Thajsku.

Vstup na cvičení je zdarma.

Vezměte si s sebou jogamatku, karimatku nebo deku, rodinné příslušníky, přátele, psy a kočičky a spoustu dobré nálady, budeme se na vás těšit! :) Sdílejte taky tuhle událost svým přátelům! :)

Ing. Milena Otáhalová

Jóga pod sluncem - park Portheimka

Organizátor akce, v návaznosti na loňské pozitivní ohlasy, znovu připravil na letní měsíce zajímavý sportovně-relaxační program pro všechny obyvatele Prahy 5.

Od 1. 6. 2017 do 30.9.2017 bude opakovaně každou středu probíhat cvičení zaměřené na různé druhy jógy vždy od 18 -19 hodin. První cvičení bude ve středu 7.6.2017.

Lektorka bude využívat dřevěné pódium, účastníci cvičení travnatou plochu parku.

Cvičení bude zdarma na základě finančního příspěvku MČ Praha 5.

Ing. Milena Otáhalová

Žižkovské procházky 2017

22. září

Olšanské hřbitovy V.
Pátý – a jak momentálně věříme na delší dobu poslední – návrat na Olšanské hřbitovy. Tentokrát se zaměříme na zbývající území části VIII. a především na 1. obecní hřbitov, který jsme prozatím opomíjeli. Právě sem byly v letech 1900 – 1906 přeneseny náhrobky ze zrušeného evangelického hřbitova v Karlíně. Podaří se nám i tentokrát s odstupem století identifikovat práce význačných sochařů či architektů? Kromě této starší vrstvy se dotkneme také současného výtvarného názoru…
Sraz: 17.00 hod, u hlavní vstupní brány na Olšanské hřbitovy, Vinohradská 153

6. října

Tématem budou dvě význačné stavby: bývalá Mezinárodní telefonní a telegrafická ústředna od Bohumíra Kozáka z let 1921 – 1926 a blízké Švehlovy koleje, skrývající v nádvoří pozoruhodný objekt někdejšího kina od Jana Chládka z let 1924 – 1925. Obě budovy dokládají nejen pronikání aktuálních architektonických tendencí na Žižkov, ale také jistou touhu po monumentalitě a reprezentaci – čtvrť už propříště nechce být jen proletářskou…
Sraz: 17.00 hod, před bývalou telegrafní ústřednou ve Fibichově ulici 1500/19    

20. října

Hora Vítkov
Odměnou za vystoupání na Vítkov nám bude monumentální budova Památníku Osvobození se sochou Jana Žižky. Její návrh kreslili v roce 1925 Jan Zázvorka a Jan Gillar současně s projektem Vojenského muzea ležícího na úpatí. Budeme mít možnost posoudit, zda měla soutěžní porota pravdu, když tvrdila, že „architektura a řešení budovy na vrcholu je dokonale umělecky provedeno“. Po svém dokončení v roce 1932 památník navždy proměnil panorama Prahy. Shlíží z kopce na město, zatímco město vzhlíží k němu…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Národního památníku na Vítkově, U Památníku 1900    

3. listopadu

Konfrontace dvou mrakodrapů
Dva výškové domy, dva architektonické přístupy. Bývalá budova Strojimportu postavená v sedmdesátých letech 20. století tvořila po řadu desetiletí jedinou dominantu poblíž křižovatky ulic Želivského a Vinohradské. Administrativní palác Crystal, který se otevřel teprve nedávno – v roce 2015, sice svými šedesáti metry její výšku nepřesáhl, i tak nicméně zásadně proměnil zdejší panorama. Proč jeho tvůrci z pražské kanceláře RALA vložili do místa právě objekt, jenž svým tvarováním připomíná vyleštěný krystal? Pokusíme se objasnit…
Sraz: 17.00 hod, Před budovou Casablanca (bývalý Strojimport), Vinohradská 2396/184

František Ouředník

Národní technické muzem - dny se vstupem za 50 Kč v roce 2017

Každý rok připravujeme při příležitosti výročí významných dnů sedm termínů, během kterých můžete navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů (příplatek 50 nebo 30 Kč).

28.9.2017 Výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech
28.10.2017 Vznik Československé republiky
17.12.2017 Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011)

Ing. Jiřina Kratochvílová

"Ringhofferův rok"

Kdy: do 7.10.2017

V roce 2017 uplyne 200 let od narození Františka II. Ringhoffera (1817-1873), zakladatele věhlasné továrny na výrobu železničních vozidel, která od roku 1852 začala vznikat na pražském předměstí Smíchov. S ohledem na zakladatelský význam rodiny Ringhofferů pro rozkvět Smíchova byla tímto MČ P5 pozvána ke spoluúčasti na přípravě výroční konference pořádané v termínu 24.5.-26.5.2017 na Štiříně, přičemž součástí akce je i doprovodný program pro širší veřejnost, plánovaný na 27.5.2017 (procházka po stopách Ringhofferů na Praze 5, jízdy historických tramvají, jízdy železničního parního vozu Komarek).

Národní technické muzeum s Historickým ústavem Akademie věd České republiky a zámkem Štiřín pořádá mezinárodní konferenci „Ringhoffer 200. Rodina – podnikání – politika“ a podílí se na programech, které se konají pro veřejnost v rámci oslav 200. výročí narození Františka Ringhoffera II. - více na: http://www.ntm.cz/RINGHOFFER_200  

Národní technické muzeum spolu s dalšími partnery připravilo bohatý program oslav 200. výročí narození Františka Ringhoffera II., který bude probíhat od 27. dubna do 7. října 2017 v pivovaru Velké Popovice, na zámku ve Štiříně, v rámci Ladova kraje především v Kamenici a v Národním technickém muzeu v Praze.

Bude se jednat o komentované prohlídky, vycházky, vyjížďky na kolech, výstavu a další kombinované programy.
 Např. 27.5.2017
- jízda historickou tramvají
- komentované procházky Smíchovem

Kdysi slavná továrna byla již zbourána, přesto se na dnešním Smíchově nachází mnoho zapomenutých památek, které rodinu Ringhofferů připomínají.

Jejich objevování budou dne 27. května 2017 věnovány dvě komentované procházky po Smíchově (začátek 10:00 a 14:00, sraz před kostelem sv. Václava na Smíchově, vstup zdarma).

Jana Novotná

Nové triky podomních prodejců

Ač je podomní prodej v řadě měst a obcí zakázaný, obchodní cestující nepolevují a stále dokola obcházejí domácnosti. Prodávají elektřinu, zemní plyn a nově také teplo. Jaké jsou nové triky podomních prodejců? A proč je podomní prodej tak rizikový?

Podomní prodejci jednou prodávají mobilní tarify, podruhé elektřinu nebo zemní plyn. A mnohdy si nezadají s nechvalně proslulými pořadateli předváděcích akcí určených především pro seniory. Jejich argumenty jsou prošpikované odbornými výrazy, hýří slevami a úsporou.

Ve skutečnosti je ale podomní prodej rizikový a místo úspory mohou lidé získat nevýhodnou smlouvu se závazkem na několik let.

Ing. Milena Otáhalová

Pozor na akční nabídky dodavatelů energií

Domácnostem se zase ozývají dodavatelé energií s akčními nabídkami. Slevy vypadají na první pohled vždycky lákavě. Nabídky je dobré prozkoumat detailně - od ceny za megawatthodinu v ceníku až po drobná písmenka ve smlouvě. Každý chce slevu, ale marketing není o tom, že lidé dostávají něco zadarmo.

S akčními nabídkami vám většinou dodavatelé nabídnou i nějaký bonus navíc. Ať už to jsou revize plynového kotle, kuchařka s recepty nebo pomoc s vyřízením žádosti o dotaci na fotovoltaiku, vždy zvažujte, zda jsou pro vás relevantní. Někdy na bonus máte nárok jen v případě, že odeberete určitý objem energie.

Smlouva a podmínky by neměly při zvažování nabídky jít stranou. Pročtěte je pečlivě. Se slevou a akčním produktem se většinou pojí smlouva na dobu určitou, která má platnost ke konkrétnímu datu. Pokud ji poté včas nevypovíte, automaticky se vám prodlužuje na další období.

Největší šílenství kolem akčních nabídek dodavatelů se strhne během října a listopadu. V této době už budou obchodníci kalkulovat nové ceny na další rok a svým stávajícím zákazníkům budou nabízet slevy. Zlevňovat by měl zemní plyn, pravděpodobně se objeví akční nabídky i v případě elektřiny.

Ing. Milena Otáhalová

Klub pevného zdraví VZP příspěvky pro rok 2017

Kdo je pojištěncem VZP, může vstoupit do Klubu pevného zdraví a i v letošním roce čerpat příspěvky na očkování, sportovní a jiné aktivity.

Pro pohybové aktivity - např. pro cvičení, plavání, atd. platí, že "pro pojištěnce ve věku od 18 let do 64 let +364 dní platí podmínka, že minimální hodnota dokladu nebo součtu několika dokladů (permanentek) je 1 500 Kč. Uhrazena bude max. 1/3 pojištěncem vynaložených nákladů (do max. výše 500 Kč). Pro klienty starší 65 let podmínka stanovené hodnoty permanentky/permanentek neplatí."

Jakup Dlouhý

Nová pravidla při změně zdravotní pojišťovny

Všichni občané s trvalým pobytem na území České republiky musejí mít sjednané pojištění u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. V současné době lze zdravotní pojišťovnu změnit jedenkrát za 12 měsíců. Změna se podává vždy pouze k prvnímu dni kalendářního pololetí.

Od 1. července nastávají. Pokud měníte zdravotní pojišťovnu, je dobré držet se následujících bodů.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Hadrák, hadraplán, velouš, splašený stan ......

Názvy jednoho z nejkurióznějších vozítek, které jezdilo a dosud i jezdí po českých silnicích. Hrdina slavných filmů i pomůcka pro invalidy.

Legendární motorová tříkolka naší minulosti - vozítka značky Velorex.

Až do 25.9.2015 je tomuto unikátnímu vozítku věnována nová výstava v Národním technickém muzeu.

ing. František Otáhal

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]