Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: červenec 2017

Komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově hodin

Kdy: 16.7.2017, od 17 hodin

Průvodkyní bude Alena Lehnerová, předsedkyně spolku a specialistka na hudebníky Mozartovy generace.

Vstup je zdarma, rezervace není nutná.

Akce je určena pro širokou veřejnost.

Pavel Kulovaný

Food Fest na Vršku

Kdy: 16.7.2017, 11-22 hodin

Food Fest na Vršku. Na Jánském.

Objevte skrytý zelený ráj přímo v centru Prahy. Na zahradní slavnosti Food Fest Na Vršku v Santini Garden ochutnáte jídla z několika malostranských restaurací. Menu pak můžete uzavřít nefiltrovanou Únětickou 12°.

Můžete se taky těšit na relaxační masáže a dětský koutek, aby se děti vyřádily a vy se mohli v klidu najíst.

Podniky, které vám menu připraví:

Santini Garden
Špíz z lososa a krevet na rozmarýnu s beurre blanc omáčkou
Šnek z vinné klobásy s míchaným zeleninovým salátkem
Filírovaný flank steak s wasabi majonézou, okurkový miso salát
Chobotnice na grilu podávaná na salátku s mořskou řasou NORI
Nakládaná variace sýrů v chilli, čokoládě a bylinkách s domácím pečivem

U Magistra Kelly
Zelňačka s domácí klobásou
Klobása z naší udírny, jakou jste ještě nejedli
Uzená kachní prsíčka
Chléb s domácím sádlem a škvarky

St. Martin
Vegetarianské Pho
Miniburger z divočáka

Sestry Boromejky
Koláčky svatební
Koláče střední
Koláče velké
Pizza rohlíčky
Boromejské oplatky


Vstupné zdarma

Jana Novotná

Karlův most slaví 660 let - POZOR nutnost rezervace

Kdy: 9.7.2017, 6.30-23 hodin

Různé akce v rámci oslav výročí Karlova mostu - vše zdarma:

6.30 - Přijďte na Karlův most v neobvyklý ranní čas. Uslyšíte dobovou slavnostní fanfáru z Malostranské mostecké věže v čase, kdy Karel IV. položil před 660 lety základní kámen stavby. Člen řádu křižovníků s červenou hvězdou mostu požehná a vyrazíte na mystickou ranní prohlídku slavné památky.
10.00 a 14.00 + přidali ještě v 16 a v 18 hod.- Neobvyklé prohlídky z Vltavy. Vydejte se s průvodcem lodí po Vltavě a prohlédněte si Karlův most jinak, než jste zvyklí.
20.00 Večerní prohlídka Karlova mostu inspirovaná mystickými příběhy z dob Karla IV.
21.30 Večerní promítání Noci na Karlštejně z Kinobusu na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.
Všechny prohlídky i večerní promítání Kinobusu jsou pro návštěvníky zdarma!

Podrobné informace k jednotlivým prohlídkám:
Kapacita účastníků OMEZENA. Zájemci se mohou registrovat POUZE TELEFONICKY, denně 8.00 - 20.00 na telefonu 221 714 560.

660. výročí Karlova mostu

9. 7. 2017 - začátek akce v 6.30 hodin u Malostranské mostecké věže, Malá Strana, Praha 1
Komentovaná prohlídka Karlova mostu s důrazem na význam symboliky čísel při jeho založení.
Vydejte se s námi na jedinečnou ranní mystickou prohlídku Karlova mostu! Zahájí ji dobová slavnostní fanfára v čase, kdy Karel IV. položil před 660 lety základní kámen stavby, poté člen řádu křižovníků s červenou hvězdou mostu požehná. Zájemci budou mít možnost podívat se po celý den zdarma i do Muzea Karlova mostu. Nezmeškejte příležitost vyfotit si slavnou památku v době, kdy na ní nejsou davy turistů!

Vycházka je zdarma. POZOR! – omezený počet účastníků na 50 osob. Registrace pouze telefonicky denně 8.00 - 20.00 na telefonu 221 714 560.

Karlův most jinak

9. 7. 2017 – začátek akce v 10.00 před Muzeem Karlova mostu na Křižovnickém náměstí, Staré Město, Praha 1.
Komentovaná prohlídka Karlova mostu spojená s plavbou pražskými Benátkami.
Poznejte Karlův most z Vltavy! Vydejte se s námi pražskými Benátkami lodí kolem pilířů mostu a prohlédněte si Karlův most jinak, než jste zvyklí. Zájemci budou mít možnost podívat se po celý den zdarma i do Muzea Karlova mostu.

Vycházka je zdarma. POZOR! – omezený počet účastníků na 30 osob. Registrace pouze telefonicky denně 8.00 - 20.00 na telefonu 221 714 560.

Karlův most jinak

9. 7. 2017 – začátek akce ve 14.00 hodin před Muzeem Karlova mostu na Křižovnickém náměstí, Staré Město, Praha 1.
Komentovaná prohlídka Karlova mostu spojená s plavbou pražskými Benátkami.
Poznejte Karlův most z Vltavy! Vydejte se s námi pražskými Benátkami lodí kolem pilířů mostu a prohlédněte si Karlův most jinak, než jste zvyklí. Zájemci budou mít možnost podívat se po celý den zdarma i do Muzea Karlova mostu.

Vycházka je zdarma. POZOR! – omezený počet účastníků na 30 osob. Registrace pouze telefonicky denně 8.00 - 20.00 na telefonu 221 714 560.

Další časy, a to od 16 a od 18 hod. - Komentovaná prohlídka Karlova mostu spojená s plavbou pražskými Benátkami.

660. výročí Karlova mostu

9. 7. 2017 – začátek akce ve 20.00 hodin u sochy Karla IV. na Křižovnickém náměstí, Staré Město, Praha 1.
Komentovaná večerní prohlídka Karlova mostu inspirovaná mystickými příběhy z dob Karla IV.
Večerní komentovaná prohlídka Karlova mostu vás seznámí s atmosférou doby Karla IV. a připomene historický význam mostu z několika úhlů pohledu. Na prohlídku bude od 21:30 hodin volně navazovat promítání filmu Noc na Karlštejně z Kinobusu na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.

Vycházka je zdarma. POZOR! – omezený počet účastníků na 50 osob. Registrace pouze telefonicky denně 8.00 - 20.00 na telefonu 221 714 560.

Karlův most nahradil předchozí Juditin most. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Základní kámen byl položen 9. července v 5 hodin 31 minut (toto datum stanovil až ve 20. století astronom Zdeněk Horský). Historiky je uváděno jako nejpravděpodobnější datum založení 15. červen, tedy den, kdy se slavil svátek českého zemského patrona sv. Víta.

Pavel Kulovaný

Jam session - aktivita Zachraň jídlo

Kdy: 16.7.2017, 14-20hodin

Kde: Tiskárna na vzduchu, areál Výstaviště Holešovice č. 67

Využijeme tři velké hrnce a uvaříme tři druhy džemu z ovoce (a možná i zeleniny), které před akcí společně napaběrkujeme nebo ho získáme vyřazené z velkoskladů. Přípravy se ujmou tři kuchaři a předvedou vám své umění. Těšte se na inspirativní chutě!

Jam session se také zaměří na to, co můžeme sami dělat proti plýtvání jako spotřebitelé, jak správně skladovat a uchovávat potraviny.

Během odpoledních workshopů vás naučíme, jak ušetřit peníze v domácnosti za zbytečně vyhozené jídlo a to například díky správnému systému skladování v lednici a ve spíži. My všichni - koncoví spotřebitelé - jsme totiž zodpovědní za největší část z celkového objemu vyhozených potravin.

Přijďte si pro 1000 skleniček džemu z ovoce a zeleniny, která měla skončit v koši! Rozdávat se budou zdarma.

Dozvíte se jak správně skladovat potraviny v lednici, aby vám dlouho vydržely, nebo jak omezit plýtvání jídlem.

ing.Jiřina Kratochvílová

F.O.O.D. piknik - Ladronka

Kdy: 3.9.2017, 11-18 hodin

Letos vám chceme být ještě blíž a tak se rozrůstáme i do Olomouce. V Praze se potkáme opět v parku Ladronka a to 3.9 v neděli. Do Olomouce přijedeme o týden později 9.9 a můžete se na nás těšit v krásném prostoru pevnosti poznání.

Na obou místech budou k dispozici piknikové koše plné skvělého jídla od partnerů. Pro Prahu máme připraveno 700 košů a v Olomouci 400 košů.

Čeká vás již tradičně velké pódium s programem, kde vystoupí nejen redakce časopisu F.O.O.D., ale také známé osobnosti z oboru kulinářství. Odpoledne bude ve znamení hudby a odpočinku na piknikové dece.

Myslíme i na rodiny a děti. Opět budeme mít velké dětské zóny, kde se ti nejmenší budou moci zabavit a pohrát si. Kromě stánků našich partnerů se můžete těšit na farmářské trhy. Také letos pečlivě vybíráme mezi restauracemi, minipivovary farmáři a foodblogery.

Vstup na F.O.O.D. piknik je zdarma.

Pavel Kulovaný

Den architektury 2017

Kdy: 30.9.-5.10.2017, 19.360 hodin

Kde: 65 měst v České republice a také na Slovensku desítky projekcí v praze, Brně a vybraných regionech a přednáška v kině Světozor

Vstupné zdarma, kromě filmových projekcí a přednášky v kině Světozor

V tomto roce se koná již 7. ročník oslav Mezinárodního dne architektury. Letošní festival Den architektury na téma VODA, LIDÉ, MĚSTA se uskuteční o víkendu 30. 9. a 1. 10. 2017. V Praze, Brně a dalších vybraných městech bude pokračovat filmovým festivalem FILM A ARCHITEKTURA 30. 9. - 4. 10. Část filmů osobně vybral a uvede Adam Gebrian. Říjnový program doplní přednáška německého architekta Thomase Burlona z jedinečné kanceláře Brandlhuber+ a portugalského progresivního studia Spaceworkers, ta se uskuteční 5. 10. 2017.

Oživování prostoru podél břehů českých řek, význam vody jako nenahraditelného zdroje i nebezpečného živlu ve městech, prolínání kulturní a přírodní krajiny i možnost dostat se do jindy nepřístupných tajuplných staveb nabídneme první říjnový víkend. Opět se můžete těšit na světový unikát - komentované procházky s architekty, historiky a dalšími osobnostmi po architektonicky zajímavých místech a čtvrtích. Kromě procházek budou na programu cyklovyjížďky, workshopy pro rodiče s dětmi, četné diskuze, projížďky na lodích a v neposlední řadě zpřístupněné objekty v rámci akce Hurá dovnitř! A to zdarma! Své město a akce v blízkém okolí si najděte na www.denarchitektury.cz

V letošním roce bude Den architektury oficiálně zahrnovat i několikadenní festival Film a architektura, během kterého budou promítány nejen dokumentární filmy s urbanistickou a architektonickou tématikou. Ve středu 20. září bude v české premiéře jako warm up festivalu uveden na filmovém festivalu v Miláně oceňovaný dokument REM o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti Removi Koolhaasovi, kterého časopis TIME zařadil mezi nejvlivnějších osobností současnosti.

První přednáška podzimního cyklu se uskuteční ve čtvrtek 5. října od 19.30 v kině Světozor. Vystoupí na ní dva hosti – německý architekt Thomas Burlon z kanceláře Brandlhuber+, kteří jsou mimo jiné autory radikální přestavby industriálního objektu nedaleko Berlína s názvem Antivilla. Budova si díky své jinakosti zahrála v několika reklamních kampaních. Na říjnové přednášce dále vystoupí portugalské architektonické studio Spaceworkers.

Jana Novotná

Festival indonéské kultury - nádvoří Náprstkova muzea

Kdy: 29.7.2017

Připraven je bohatý doprovodný program, který vás zavede na největší souostroví světa. Těšit se můžete na několik ukázek indonéských tanců v podání Natalie Kalenské nebo indonésko-australské folklorní skupiny Suara Indonesia Dance Group, která vás i několik tanečních kroků v rámci workshopu naučí.

Zaposloucháte se i do tradiční hudby a indonéských písní. Jedinečným zážitkem bude jistě také javánské stínové divadlo „wayang“ s tradičním tancem i gamelanovou hudbou v podání spolku Partai Orang Hutan.

Součástí programu budou i zajímavé přednášky, workshopy a výtvarné dílny pro děti. Nezapomeneme ani na ochutnávky místních specialit či stánky s různými drobnostmi. Vstupné na programy na nádvoří je zdarma.

Vstupné na programy na nádvoří je zdarma.

Pavel Kulovaný

Národní zemědělské muzeum (všechny pobočky) - vstup zdarma (rodinná vstupenka) první neděli v měsíci v rámci tzv. resortních dnů

Kdy: 2. července, 6. srpna, 3. září, 1. října, 5. listopadu a 3. prosince 2017

Zemědělci, lesníci, myslivci, chovatelé, zahrádkáři, včelaři… Přijďte se podívat do muzea!
I v roce 2017 mají pracovníci v resortu zemědělství každou první neděli v měsíci možnost navštívit Národní zemědělské muzeum zdarma. I s rodinou.

Co máte zdarma?
Rodinnou vstupenku, která vám i vaší rodině umožní vstup do všech poboček Národního zemědělského muzea.


Jak se prokážete?
Žádné průkazy, žádné kupony. Vaše slovo platí. Takže opravdu stačí, když na pokladně řeknete, že jdete na Resortní dny, protože jste zemědělec, zahrádkář, včelař, chovatel, myslivec…Co máte zdarma?
Rodinnou vstupenku, která vám i vaší rodině umožní vstup do všech poboček Národního zemědělského muzea.

Jak se prokážete?
Žádné průkazy, žádné kupony. Vaše slovo platí. Takže opravdu stačí, když na pokladně řeknete, že jdete na Resortní dny, protože jste zemědělec, zahrádkář, včelař, chovatel, myslivec…
Platí to pro všechny pobočky Národního zemědělského muzea, kromě pražské budovy na Letné tedy i v NZM Valtice (muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny), NZM Čáslav (muzeum zemědělské techniky), NZM Ohrada (muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství) a NZM Kačina (muzeum českého venkova).

Pavel Kulovaný

Indický festival vozů Ratha-Yatra

Kdy: 16.7.2017, od 12 hodin

Vstup na festival je zdarma. Festival začíná ve 12 hodin na Náměstí republiky na Praze 1.

Těšit se můžete na
* průvod s ozdobeným staroindickým vozem centrem Prahy
* chrámový tanec Bharata Natyam
* meditační hudbu, zpívání manter
* vegetariánské občerstvení zdarma
* butik s oblečením a dárkovým zbožím z Indie
* výstavu dávné indické kultury a filozofie
* stánky s exotickými pochoutkami a výrobky z ekofarmy Krišnův dvůr
* program pro děti.

Všichni jsou srdečně zváni a vítáni!

Pro návštěvníky bude k dispozici také výstava o staroindické védské kultuře a filozofii. Každý bude moci ochutnat indické menu, sestávající hned z několika chodů, které bude rozdáváno zdarma. Na rodiče s dětmi čeká speciální program jako například velká nafukovací atrakce, dětský stan s kreslením a hrátky s tiskátky. Jako vždy si každý návštěvník může odnést památku v podobě krásných ornamentů na těle, namalovaných hennou.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Čtvrteční lekce jógy zadarmo v Letenských sadech

Zveme vás na další sezónu cvičení jógy pod širým nebem, sraz je každý čtvrtek od 20.4.2017 do 28.9.2017 vždy v 19,00 hod. vedle zastávky tramvaje Sparta (směr Letenské sady). Cvičí se do 20,30 až 21,00. Cvičení je vhodné pro všechny, zvlášť pro úplné začátečníky. Cvičí se jednoduchá jóga na základě klasické Hatha-jógy, předcvičuje Alef, lektor jógy s pětiletou praxí v ČR a Thajsku.

Vstup na cvičení je zdarma.

Vezměte si s sebou jogamatku, karimatku nebo deku, rodinné příslušníky, přátele, psy a kočičky a spoustu dobré nálady, budeme se na vás těšit! :) Sdílejte taky tuhle událost svým přátelům! :)

Ing. Milena Otáhalová

Jóga pod sluncem - park Portheimka

Organizátor akce, v návaznosti na loňské pozitivní ohlasy, znovu připravil na letní měsíce zajímavý sportovně-relaxační program pro všechny obyvatele Prahy 5.

Od 1. 6. 2017 do 30.9.2017 bude opakovaně každou středu probíhat cvičení zaměřené na různé druhy jógy vždy od 18 -19 hodin. První cvičení bude ve středu 7.6.2017.

Lektorka bude využívat dřevěné pódium, účastníci cvičení travnatou plochu parku.

Cvičení bude zdarma na základě finančního příspěvku MČ Praha 5.

Ing. Milena Otáhalová

Žižkovské procházky 2017

22. září

Olšanské hřbitovy V.
Pátý – a jak momentálně věříme na delší dobu poslední – návrat na Olšanské hřbitovy. Tentokrát se zaměříme na zbývající území části VIII. a především na 1. obecní hřbitov, který jsme prozatím opomíjeli. Právě sem byly v letech 1900 – 1906 přeneseny náhrobky ze zrušeného evangelického hřbitova v Karlíně. Podaří se nám i tentokrát s odstupem století identifikovat práce význačných sochařů či architektů? Kromě této starší vrstvy se dotkneme také současného výtvarného názoru…
Sraz: 17.00 hod, u hlavní vstupní brány na Olšanské hřbitovy, Vinohradská 153

6. října

Tématem budou dvě význačné stavby: bývalá Mezinárodní telefonní a telegrafická ústředna od Bohumíra Kozáka z let 1921 – 1926 a blízké Švehlovy koleje, skrývající v nádvoří pozoruhodný objekt někdejšího kina od Jana Chládka z let 1924 – 1925. Obě budovy dokládají nejen pronikání aktuálních architektonických tendencí na Žižkov, ale také jistou touhu po monumentalitě a reprezentaci – čtvrť už propříště nechce být jen proletářskou…
Sraz: 17.00 hod, před bývalou telegrafní ústřednou ve Fibichově ulici 1500/19    

20. října

Hora Vítkov
Odměnou za vystoupání na Vítkov nám bude monumentální budova Památníku Osvobození se sochou Jana Žižky. Její návrh kreslili v roce 1925 Jan Zázvorka a Jan Gillar současně s projektem Vojenského muzea ležícího na úpatí. Budeme mít možnost posoudit, zda měla soutěžní porota pravdu, když tvrdila, že „architektura a řešení budovy na vrcholu je dokonale umělecky provedeno“. Po svém dokončení v roce 1932 památník navždy proměnil panorama Prahy. Shlíží z kopce na město, zatímco město vzhlíží k němu…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Národního památníku na Vítkově, U Památníku 1900    

3. listopadu

Konfrontace dvou mrakodrapů
Dva výškové domy, dva architektonické přístupy. Bývalá budova Strojimportu postavená v sedmdesátých letech 20. století tvořila po řadu desetiletí jedinou dominantu poblíž křižovatky ulic Želivského a Vinohradské. Administrativní palác Crystal, který se otevřel teprve nedávno – v roce 2015, sice svými šedesáti metry její výšku nepřesáhl, i tak nicméně zásadně proměnil zdejší panorama. Proč jeho tvůrci z pražské kanceláře RALA vložili do místa právě objekt, jenž svým tvarováním připomíná vyleštěný krystal? Pokusíme se objasnit…
Sraz: 17.00 hod, Před budovou Casablanca (bývalý Strojimport), Vinohradská 2396/184

František Ouředník

Národní technické muzem - dny se vstupem za 50 Kč v roce 2017

Každý rok připravujeme při příležitosti výročí významných dnů sedm termínů, během kterých můžete navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů (příplatek 50 nebo 30 Kč).

5.7.2017 Výročí založení Národního technického muzea (v roce 1908)
28.9.2017 Výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech
28.10.2017 Vznik Československé republiky
17.12.2017 Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011)

Ing. Jiřina Kratochvílová

"Ringhofferův rok"

Kdy: do 7.10.2017

V roce 2017 uplyne 200 let od narození Františka II. Ringhoffera (1817-1873), zakladatele věhlasné továrny na výrobu železničních vozidel, která od roku 1852 začala vznikat na pražském předměstí Smíchov. S ohledem na zakladatelský význam rodiny Ringhofferů pro rozkvět Smíchova byla tímto MČ P5 pozvána ke spoluúčasti na přípravě výroční konference pořádané v termínu 24.5.-26.5.2017 na Štiříně, přičemž součástí akce je i doprovodný program pro širší veřejnost, plánovaný na 27.5.2017 (procházka po stopách Ringhofferů na Praze 5, jízdy historických tramvají, jízdy železničního parního vozu Komarek).

Národní technické muzeum s Historickým ústavem Akademie věd České republiky a zámkem Štiřín pořádá mezinárodní konferenci „Ringhoffer 200. Rodina – podnikání – politika“ a podílí se na programech, které se konají pro veřejnost v rámci oslav 200. výročí narození Františka Ringhoffera II. - více na: http://www.ntm.cz/RINGHOFFER_200  

Národní technické muzeum spolu s dalšími partnery připravilo bohatý program oslav 200. výročí narození Františka Ringhoffera II., který bude probíhat od 27. dubna do 7. října 2017 v pivovaru Velké Popovice, na zámku ve Štiříně, v rámci Ladova kraje především v Kamenici a v Národním technickém muzeu v Praze.

Bude se jednat o komentované prohlídky, vycházky, vyjížďky na kolech, výstavu a další kombinované programy.
 Např. 27.5.2017
- jízda historickou tramvají
- komentované procházky Smíchovem

Kdysi slavná továrna byla již zbourána, přesto se na dnešním Smíchově nachází mnoho zapomenutých památek, které rodinu Ringhofferů připomínají.

Jejich objevování budou dne 27. května 2017 věnovány dvě komentované procházky po Smíchově (začátek 10:00 a 14:00, sraz před kostelem sv. Václava na Smíchově, vstup zdarma).

Jana Novotná

Nové triky podomních prodejců

Ač je podomní prodej v řadě měst a obcí zakázaný, obchodní cestující nepolevují a stále dokola obcházejí domácnosti. Prodávají elektřinu, zemní plyn a nově také teplo. Jaké jsou nové triky podomních prodejců? A proč je podomní prodej tak rizikový?

Podomní prodejci jednou prodávají mobilní tarify, podruhé elektřinu nebo zemní plyn. A mnohdy si nezadají s nechvalně proslulými pořadateli předváděcích akcí určených především pro seniory. Jejich argumenty jsou prošpikované odbornými výrazy, hýří slevami a úsporou.

Ve skutečnosti je ale podomní prodej rizikový a místo úspory mohou lidé získat nevýhodnou smlouvu se závazkem na několik let.

Ing. Milena Otáhalová

Pozor na akční nabídky dodavatelů energií

Domácnostem se zase ozývají dodavatelé energií s akčními nabídkami. Slevy vypadají na první pohled vždycky lákavě. Nabídky je dobré prozkoumat detailně - od ceny za megawatthodinu v ceníku až po drobná písmenka ve smlouvě. Každý chce slevu, ale marketing není o tom, že lidé dostávají něco zadarmo.

S akčními nabídkami vám většinou dodavatelé nabídnou i nějaký bonus navíc. Ať už to jsou revize plynového kotle, kuchařka s recepty nebo pomoc s vyřízením žádosti o dotaci na fotovoltaiku, vždy zvažujte, zda jsou pro vás relevantní. Někdy na bonus máte nárok jen v případě, že odeberete určitý objem energie.

Smlouva a podmínky by neměly při zvažování nabídky jít stranou. Pročtěte je pečlivě. Se slevou a akčním produktem se většinou pojí smlouva na dobu určitou, která má platnost ke konkrétnímu datu. Pokud ji poté včas nevypovíte, automaticky se vám prodlužuje na další období.

Největší šílenství kolem akčních nabídek dodavatelů se strhne během října a listopadu. V této době už budou obchodníci kalkulovat nové ceny na další rok a svým stávajícím zákazníkům budou nabízet slevy. Zlevňovat by měl zemní plyn, pravděpodobně se objeví akční nabídky i v případě elektřiny.

Ing. Milena Otáhalová

Klub pevného zdraví VZP příspěvky pro rok 2017

Kdo je pojištěncem VZP, může vstoupit do Klubu pevného zdraví a i v letošním roce čerpat příspěvky na očkování, sportovní a jiné aktivity.

Pro pohybové aktivity - např. pro cvičení, plavání, atd. platí, že "pro pojištěnce ve věku od 18 let do 64 let +364 dní platí podmínka, že minimální hodnota dokladu nebo součtu několika dokladů (permanentek) je 1 500 Kč. Uhrazena bude max. 1/3 pojištěncem vynaložených nákladů (do max. výše 500 Kč). Pro klienty starší 65 let podmínka stanovené hodnoty permanentky/permanentek neplatí."

Jakup Dlouhý

Nová pravidla při změně zdravotní pojišťovny

Všichni občané s trvalým pobytem na území České republiky musejí mít sjednané pojištění u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. V současné době lze zdravotní pojišťovnu změnit jedenkrát za 12 měsíců. Změna se podává vždy pouze k prvnímu dni kalendářního pololetí.

Od 1. července nastávají. Pokud měníte zdravotní pojišťovnu, je dobré držet se následujících bodů.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Hadrák, hadraplán, velouš, splašený stan ......

Názvy jednoho z nejkurióznějších vozítek, které jezdilo a dosud i jezdí po českých silnicích. Hrdina slavných filmů i pomůcka pro invalidy.

Legendární motorová tříkolka naší minulosti - vozítka značky Velorex.

Až do 25.9.2015 je tomuto unikátnímu vozítku věnována nová výstava v Národním technickém muzeu.

ing. František Otáhal

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]