Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: červen 2017

Oslavy 200 let Karlína

Kdy: 23.-24.6.2017

Program oslav 200 let Karlína:

pátek 23. června

Den založení Karlína
Tento slavný den si připomeneme epizodami z dlouhé historie na území dnešního Karlína. V hudebním programu se setkáme s interprety, kteří mají ke Karlínu přímý vztah, mají ho rádi, nebo zde žijí.
 - Karlínské náměstí od 16.00 - Ivan Hlas, Jiří Burian a projekt Bohemia, The Tap Tap
- PŘÍSTAV 186 00 od 15.00 - Černá duše Karlína – Gypsy Swing, Cimbálovka, Fire instruments, UGC, Bengas

sobota 24. června

- Karlínské náměstí od 10.00 - SARA F, Wabi Daněk, Antonia Nyass a VLNY ZEMĚ
Bohatý program pro děti, kolotoče, houpačky, dílničky, pozapomenuté hry, koncerty a divadélka.
Vyhlídkové jízdy Karlínem ve slavnostním kočáře.
Výstava historických vozů Praga vyráběných v Karlíně.
Odpoledne se vypraví slavnostní průvod k ZŠ Lyčkovo náměstí, kde předá časovou schránku budoucím generacím.
Na podiu vystoupí školní pěvecký sbor a promluví představitelé Prahy 8.
Připraven bude slavnostní HODOKVAS od občanů Karlína a vybraných karlínských restaurací a kaváren.
V prostorách školy se uskuteční premiéra dokumentu TV Reflegs o historii a současnosti Karlína a ZŠ Lyčkovo náměstí.
Na hlavní scéně na Karlínském náměstí bude po celý den pestrý hudební program a audi ovizuální exkurz do historie Karlína.

- PŘÍSTAV 186 00 od 15.00 - Karlínští a jejich přátelé – Republic of Two, DJ´s J. Burian, P. Urban, M. Růžička, Z. Lichnovský. H. Vedral, K, Buriánek a vystoupení V.O.S.A Theatre.

Pavel Kulovaný

Oslavy Dne ozbrojených sil na Pražském hradě

Kdy: 28.6.2017

Přijďte si připomenout historickou událost, na jejíž počest se dnes slaví Den ozbrojených sil a zároveň se přesvědčit o umu a profesionalitě současných vojáků.

Hradní stráž a Hudba Hradní stráže a Policie České republiky připravily oslavy Dne ozbrojených sil, který se v České republice slaví od roku 2002. Oslavy Dne ozbrojených sil připomínají historickou událost z 30. 6. 1918. Při slavnostní přehlídce československé brigády ve francouzském městě Darney potvrdila Francie právo Čechů a Slováků na samostatný stát.

Program:

Expozice historických a současných motocyklů Hradní stráže
III. nádvoří Pražského hradu (západní část)
11.00 – 15.00 hodin
K vidění budou současné, ale i historické motocykly Hradní stráže, které jsou zapůjčené ze soukromé sbírky pana Pavla Krotila. Tyto motocykly se používaly a používají k slavnostním doprovodům oficiálních státních návštěv.

Přehlídkové vystoupení jednotek Hradní stráže
III. nádvoří Pražského hradu
13.00 – 13.40hodin
Motocyklová a přehlídková jednotka Hradní stráže Vám předvede to nejlepší co v nich je. Vojáci Vám ukáží strhující choreografii, jak synchronizovaně se pohybujících motocyklistů, tak i rázně pochodující jednotky ve slavnostních uniformách. K vidění budou do detailů propracované cviky s puškou, které se tvrdě nacvičují právě pro tuto příležitost, ale i pochod jednotky včetně cviků, které jsou součástí ceremoniálů uvítání oficiálních státních hostů na Pražském hradě. Celkový dojem umocní i trojice jezdců v historizujících stejnokrojích přivážející historickou standartu prezidenta republiky na koních z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Koncert Hudby Hradní stráže a Policie České republiky
Vyhlídka v Jižních zahradách Pražského hradu
14.00 – 15.00hodin
Hudba Hradní stráže a Policie České republiky, která zabezpečuje hudební produkci nejenom při oficiálních státních aktech, Vám připravila koncert s neopakovatelnou atmosférou. Toto hudební těleso Vám zahraje s jedním z nejkrásnějších výhledů na Prahu za zády a Vy si tak budete moci užívat nejenom krásnou hudbu, ale také nádherný výhled.

Pavel Kulovaný

Bulharsko z výšky

Kdy: 22.6.2017,18.30-20hodin, Komunitní centrum Prádelna, Holečkova 38a, Praha 5

BULHARSKO Z VÝŠKY. Video prezentace známého i neznámého bulharského kulturně-historického dědictví. Bulharský kulturní institut v Praze ve spolupráci s týmem Dron Bulgaria, společností zabývající se marketingem cestovního ruchu Book Boutique a komunitním centrem Prádelna představují v Praze poprvé projekt Bulharsko z výšky.

Bulharský kulturní institut v Praze ve spolupráci s týmem Dron Bulgaria, společností zabývající se marketingem cestovního ruchu Book Boutique a komunitním centrem Prádelna představují v Praze poprvé projekt Bulharsko z výšky.

Hlavním leitmotivem je představení známého i neznámého bulharského kulturně-historického dědictví, architektonických památek a přírodních pozoruhodností zachycených z ptačí perspektivy. Projekt nabízí inovativní přístup k prezentaci bulharských národních památek a turistických cílů pomocí nové a ve světě stále oblíbenější technologie. Bezpilotní létající zařízení s vysoce kvalitní nahrávací aparaturou, které jsou řízeny ze země licencovanými piloty, nám přináší unikátní záběry.

Zakladatel projektu Atanas Paskalev v češtině představí patnáct krátkých filmů zachycujících Asenovu pevnost, Belogradské skály, Veliký Preslav, pevnosti Oveč, Baba Vida a Cari Mali grad, Zemenský klášter aj.

Jana Novotná

Po stopách hostivařských třešní

Kdy:29.6.2017, 16.30hodin, tram.zastávka:Hostivařská

Červen patří třešním, proto poslední červnový týden navážeme na procházky rozkvetlými třešňovkami a vydáme se za zrajícími třešněmi do Hostivaře. Po cestě se zastavíme v sadu u Hostivařské přehrady a v třešňovce u Milíčovských rybníků, kde v roce 2011 proběhla výsadba i starých odrůd třešní, historicky spjatých s Prahou. Výkladu o tamní fauně, flóře a přírodních a kulturních hodnotách procházeného území se ujme dendrolog Aleš Rudl z projektu Pražské stromy, a pokud nám bude štěstí přát, stihneme si ještě natrhat trochu s laďoučkých třešní rovnou do pusy.

Pavel Kulovaný

18.6. Den otců s Armádou České republiky - park Ladronka

Kdy: 18.6.2017, 11-18hodin, park Ladronka

Návštěvníci si prohlédnou vojenskou techniku, například obrněné vozidlo Pandur, nebude chybět samohybná houfnice Dana, lehké obrněné vozidlo Land Rover Kajman či pyrotechnický robot.

Připraveny budou také atrakce a soutěže pro děti, ochutnávka vojenského guláše, zahraje Big Band Ústřední hudby AČR a zájemcům se podepíší sportovci z Dukly. Konkrétně snowboardistka a olympijská vítězka ze Zimních olympijských her 2014 v Soči Eva Samková, dále atlet, sprinter a dvojnásobný halový mistr světa (2014 a 2016) v běhu na 400 metrů Pavel Maslák a také Jan Kuf, reprezentant v moderním pětiboji.

Vstup je zdarma.

Pavel Kulovaný

Lidské věže poprvé v Praze, náměstí Jiřího z Poděbrad

Kdy: 28.6.2017. 19-21 hodin

Lidské věže poprvé v Praze, náměstí Jiřího z Poděbrad Fenomén "castellers" neboli lidských věží na Náměstí Jiřího z Poděbrad na pražském Žižkově! Přijďte se podívat na lidské věže, které se vytvoří před kostelem Nejsvětějšího srdce. Členové tohoto souboru přijedou až z Barcelony. Katalánská tradice poprvé v Praze!

Fenomén "castellers" neboli lidských věží na Náměstí Jiřího z Poděbrad na pražském Žižkově!

Přijďte se podívat na lidské věže, které se vytvoří před kostelem Nejsvětějšího srdce. Členové tohoto souboru přijedou až z Barcelony. Katalánská tradice poprvé v Praze!

Vezmeme Váš na mimořadnou akci LIDSKÉ VĚŽE z Katalánska! Přímo na náměstí Jiřího z Poděbrad. POPRVÉ v Praze! Pojďte se podívat jak postavit vysokou věž pouze s pomocí lidské síly, které se říká "Castells" či "Lidské hrady".

Castells je již po staletí tradičním zvykem z Katalánska. Uvidíte, jak vám z ničeho nic vyroste před očima lidská stavba.

Postaví se pevný základ, jménem "pinya", což znamená "ananas", která dodá stabilitu. Poté se postupuje nahoru dalších několik pater v rytmu bubnu. Když má věž několik pater, objevuje se na věži čtyřletá nebo pětiletá holčička v přilbě a dosáhne vrcholu věže vlastními silami. To je třešnička na dortu.

Nenechte si uniknout výjimečnou příležitost vidět na vlastní oči, jak se postaví lidská věž!

Pavel Kulovaný

Hormeze: mezi jedem a lékem je rozdil jen v podaném množství

Kdy: 13.6.2017, 17 hodin

Kde: Gymnazium Kladno, nám. Edvarda Beneše 1573, posluchárna ve 2.p., číslo dveří 48 (ve 2. patře vlevo až na konci).

Přednáší Ing. Jaroslav Zelenka, Ph.D. (Ústav biochemie a mikrobiologie VŠCHT Praha)

Hormeze je biomedicinská disciplina, která se zabývá příznivými účinky malých dávek stresoru, například radioaktivity, toxických látek a tělesné zátěže. V posledních 10 letech vystoupila ze stínu, ve kterém se skrývala dlouhých 125 let a ukazuje, že má lidem mnoho co sdělit o stárnutí, rakovině a obezitě, ale také o strachu z chemie a radiace. Hormeze také nabízí trochu jiný pohled na metody alternativní medicíny včetně sauny, půstu a homeopatie. Přednášející se profesionalně zabývá studiem hormeze již vice než 10 let a několikrát ji popularizoval v novinách, časopisech i rozhlase.

Vstup volný

Jana Novotná

24. - 25.6. Pražské vinice 2017 - Putování vinicemi hlavního města

Kdy: 24.-25.6.2017

Poprvé se návštěvníkům Prahy otevřou městské i soukromé vinice v rámci akce Pražské vinice 2017.

Cílem je rozšířit povědomí o pražských vinicích a seznámit veřejnost s jejich historií i současností a s plány do budoucna. A také vyzdvihnout autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, navíc poskytnou nevšední výhledy na město.

Připraveny budou komentované vycházky a prezentace jednotlivých pražských vinic a jejich produkce, kterou bude možno na místě ochutnat.
vinice svaté Kláry v Botanické zahradě v Troji

vinice Starého purkrabství na Vyšehradě

vinice Salabka

Grébovka

Svatováclavská vinice

vinice Pod Vyšehradem

Modřanská vinice

vinice Máchalka

Albertov

Baba

vinice na Strahově

Vyšehradská kapitula - vinice v zahradě Nového děkanství

Eva Mihulová

Dětský víkend - letos s názvem "TE DEUM"

Kdy: 24.-25.6.2017, 10-17hodin

Tradiční doprovodná akce ke stálé expozici Příběh Pražského hradu, tentokrát na téma korunovace českých králů s názvem "TE DEUM".

Pro děti a jejich rodiče bude v exteriérech Pražského hradu připraveno 6 úkolů. V místě startu a cíle doprovodný program.

Vstup volný.

Ing. Milena Otáhalová

Víkend otevřených zahrad

Kdy: 10.-11.6.2017

Svátek otvírání zahrad veřejnosti.

Lidem mají možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem. Veřejnost se při této příležitosti může seznámit s různými přístupy péče o zeleň a získat tak nový pohled na její funkci a význam v životě. Cílem je tedy zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech formou komentovaných prohlídek nebo případně dalšího doprovodného programu. Představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání.

Tradičně se v Praze připojuje zahrada Strakovy akademie, Trojský zámek, Klášterní zahrada benediktinského opatství nebo Palácové zahrady pod Pražským hradem. Každoročně lze také navštívit zajímavé soukromé zahrady a nebo zahrady v okolí Prahy - seznam průběžně aktualizovaný najdete ZDE.

Většina zahrad je přístupna ZDARMA. Víkend otevřených zahrad ale neznamená otevřených zdarma. Myšleno je spíše otevření běžně nepřístupných míst. Výše vstupného je tedy vždy na majiteli. Z pražských objektů se vstupné platí v Palácových zahradách pod Pražským hradem.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě.

Jana Novotná

Čtvrteční lekce jógy zadarmo v Letenských sadech

Zveme vás na další sezónu cvičení jógy pod širým nebem, sraz je každý čtvrtek od 20.4.2017 do 28.9.2017 vždy v 19,00 hod. vedle zastávky tramvaje Sparta (směr Letenské sady). Cvičí se do 20,30 až 21,00. Cvičení je vhodné pro všechny, zvlášť pro úplné začátečníky. Cvičí se jednoduchá jóga na základě klasické Hatha-jógy, předcvičuje Alef, lektor jógy s pětiletou praxí v ČR a Thajsku.

Vstup na cvičení je zdarma.

Vezměte si s sebou jogamatku, karimatku nebo deku, rodinné příslušníky, přátele, psy a kočičky a spoustu dobré nálady, budeme se na vás těšit! :) Sdílejte taky tuhle událost svým přátelům! :)

Ing. Milena Otáhalová

Den otevřených dveří Archivu bezpečnostních složek a Ústavu pro studium totalitních režimů

Kdy: 8.6.2017

U příležitosti Mezinárodního dne archivů se veřejnosti otevřou dne 8. června 2017 budovy ABS (Branické náměstí 2, Na Struze 3 a v Brně). V rámci komentovaných prohlídek můžete navštívit pro veřejnost jindy nepřístupná místa, nahlédnete „pod pokličku“ práce archivářů a zažijete mnohá překvapení spojená například s osudy účastníků III. odboj

Na pracovištích ABS Vás archivářky a archiváři seznámí s fungováním badatelny, zavedou Vás do depozitářů, vysvětlí postup při lustracích i jejich úskalí a provedou Vás procesem digitalizace archiválií. Uvidíte také práci restaurátorů a restaurátorek.

Během Dne otevřených dveří ožijí příběhy zachycené v archiváliích – tentokrát se seznámíte s osudy protirežimní organizace „Světlana“. Interaktivní vstupy zažijete jak během komentované prohlídky, tak na jejím konci. Pro návštěvy s dětmi bude připraven dětský koutek, kde se děti mohou seznámit s profesí archiváře, uložit si do depozitáře svoje výrobky, a archivovat je tak na věčné časy.

V budově na Braníku děti potěší speciální dětská prohlídková trasu „Po stopách odboje“ inspirovaná jak archivářskou prací, tak dobou vzniku archiválií uložených v našem archivu. Děti si tak „zahrají“ na odbojáře a v rámci napínavého dobrodružství pak samy na sobě poznají, v jak nelehké době žili jejich rodiče, prarodiče či praprarodiče. A navíc jako zvláštní překvapení pro příznivce geocachingu - u příležitosti Mezinárodního dne archivů otevření speciální pražské trasy po místech spojených s historií 20. století

ABS – Branické náměstí 2, Praha

Komentované prohlídky: v 11, 12, 13, 14, 15 a 16 hodin
Stanoviště:

1) badatelna Díky ojediněle otevřené legislativě mají žadatelé v České republice neomezený přístup k archiváliím, které vznikly činností bezpečnostních složek komunistického režimu, a ABS tak patří mezi badatelsky nejvyužívanější archivy. V jeho třech studovnách se loni zaregistrovalo rekordních 2224 badatelů, kteří vykonali 4623 návštěv. Zájemcům tak bylo zpřístupněno přes 42 000 archiválií. Na tomto stanovišti archiváři stručně seznámí zájemce s náplní své práce a představí publikace ABS. K nahlédnutí budou připraveny nejen ukázky zajímavých archiválií, ale také filmy z provenience SNB.
2) lustrační pracoviště
Vyhledávání archiválií ABS je do značné míry založeno na jmenných evidencích a databázích. Pokud se zajímáte o osud konkrétní osoby, můžete se do pátrání pustit i sami. Některé evidence jsou přístupné na internetu, všechny dochované evidence však spravuje pouze náš archiv, který Vám také jako jediný může předložit archiválie z provenience bezpečnostních složek komunistického režimu. Odborná pracovnice bude vyhledávat (v žargonu archivu „lustrovat“) ve všech evidencích a pohovoří o komplikovaném systému lustrací. 3) depozitář
Archiv bezpečnostních složek spravuje okolo 20 000 bm archiválií rozdělených do 748 fondů, které se vztahují k období obou totalit. Archiváři zájemcům přiblíží charakteristiku svazků a spisů, ukážou umístění archiválií a popíšou vhodné podmínky pro jejich ukládání.
4) pracoviště digitalizace
Oddělení digitalizace převádí originální archiválie do digitální podoby. Zajišťujeme tak badatelské veřejnosti snazší přístup k archiváliím a archiválie samotné chráníme před rizikem dalšího poškození. Vedle papírových předloh, které se skenují na knižních skenerech, je oddělení schopno digitalizovat fotografie, mikrofilmy, mikrofiše, magnetofonové kazety a další typy materiálu.
5) restaurátorská dílna
Archiv jako moderní instituce věnuje nemalé úsilí ochraně a péči o fyzický stav archiválií. V dílnách k individuálnímu restaurování dokumentů budou mít restaurátoři pro zájemce připravené ukázky činností a materiálů, kterými se pokusí ilustrovat náplň své práce. V části provozu hromadného odkyselování budou návštěvníci stručně seznámeni s přípravou archiválií k tomuto procesu, se samotným odkyselováním pomocí stroje Neschen C500 a závěrečnou kompletací po ošetření.
6) prezentace ÚSTR
Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů seznámí návštěvníky s projekty ÚSTR a popíšou spolupráci s ABS. Nebude chybět ani nabídka četných publikací.
7) případ Světlana – proměny obrazu III. odboje

Archiv při speciálních příležitostech nemusí být pouze institucí, v níž si o minulosti jenom čtete. Během Dne otevřených dveří můžete příběhy popsané v archiváliích i zažít – konkrétně se u nás, velmi netradičně, seznámíte s osudy protirežimní organizace „Světlana“. Interaktivní vstupy zažijete jak během komentované prohlídky, tak na jejím konci. Vše bude završeno přednáškou na téma této protirežimní organizace od 18:30 v budově ABS na Struze.
Chybět nebude ani letos dětský koutek – i Vaše malé děti se mohou seznámit s profesí archiváře, uložit si do depozitáře svoje výrobky, a archivovat je tak na věčné časy. Bude o ně samozřejmě postaráno a Vy si budete moci s odborným průvodcem projít všechna stanoviště prohlídky.
Nově je možné se těšit na speciální dětskou prohlídkovou trasu „Po stopách odboje“ inspirovanou jak archivářskou prací, tak dobou vzniku archiválií uložených v našem archivu. Děti si tak „zahrají“ na odbojáře a v rámci napínavého dobrodružství pak samy na sobě poznají, v jak nelehké době žili jejich rodiče, prarodiče či praprarodiče. Rozhodně je nenechávejte doma, u nás se nudit nebudou!

ABS – Na Struze 3, Praha 1

Komentované prohlídky: začínají v 11, 12, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin
Stanoviště:
1) badatelna
Z důvodu rekonstrukce budovy v Siwiecově ulici je badatelna v ulici Na Struze momentálně jedinou pražskou badatelnou. Denně ji navštíví v průměru 15–20 zájemců o studium. Loni se ve třech studovnách Archivu bezpečnostních složek zaregistrovalo rekordních 2 224 badatelů, kteří vykonali 4 623 návštěv, z toho 2 454 návštěv proběhlo v badatelně Na Struze. Celkově jsme v roce 2016 zájemcům zpřístupnili přes 42 000 archiválií. Žadatelé v České republice mají díky ojediněle liberální legislativě takřka neomezený přístup k archiváliím vzniklým činností bezpečnostních složek komunistického režimu, a ABS se tak těší velké pozornosti badatelů. Archiváři na tomto stanovišti stručně seznámí návštěvníky s náplní své práce a představí publikace ABS. K nahlédnutí budou připraveny nejen ukázky zajímavých archiválií, ale také filmy z provenience SNB. 2) lustrační pracoviště
Prvním krokem při vyhledávání v archiváliích ABS je prověření jmenných evidencí a databází. Kromě rozsáhlých evidencí StB Archiv spravuje i kartotéku tzv. Studijního ústavu ministerstva vnitra, která obsahuje přes 1 200 000 záznamů jmen osob, jež byly prověřovány v Československu po 2. světové válce. 3) pracoviště digitalizace
Oddělení digitalizace převádí originály archiválií do digitální podoby. Zajišťujeme tak badatelské veřejnosti snazší přístup k archiváliím (především díky aplikaci eBadatelna.cz) a archiválie samotné tím chráníme před rizikem dalšího poškození. Vedle papírových předloh, které se skenují na knižních skenerech, je oddělení schopno digitalizovat fotografie, mikrofilmy, mikrofiše, magnetofonové kazety a další typy materiálu. 4) depozitář
V budově Na Struze 3 je uloženo 6 000 bm archiválií. Celkově ale Archiv bezpečnostních složek spravuje okolo 20 000 bm archiválií rozdělených do 748 fondů, které se vztahují k období obou totalit. Archiváři zájemcům přiblíží charakteristiku spisů a svazků, ukážou umístění archiválií a popíšou vhodné podmínky pro jejich ukládání.
5) restaurátorská dílna
Archiv bezpečnostních složek věnuje nemalé úsilí ochraně a péči o fyzický stav archiválií. Restaurátorské pracoviště je sice umístěno v budově na Braníku, ale ani Na Struze nepřijdete o možnost seznámit se v improvizované dílně s procesem restaurování archiválií.
6) prezentace ÚSTR
Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů představí návštěvníkům projekty ÚSTR a popíšou spolupráci s ABS. Nebude chybět ani nabídka četných publikací.
7) příběhy III. odboje

Archiv při speciálních příležitostech nemusí být pouze institucí, v níž si o minulosti jenom čtete. Během Dne otevřených dveří můžete příběhy popsané v archiváliích i zažít – seznámíte se s příběhy účastníků III. odboje, konkrétně Vám interaktivní formou přiblížíme osudy některých členů protirežimní organizace „Světlana“.
Pro zájemce jsme stejně jako v předchozích ročnících připravili dětský koutek, a tak se i Vaše malé děti mohou na chvíli stát archivářem, uložit si do depozitáře svoje výrobky, a archivovat je tak na věčné časy. Bude o ně samozřejmě postaráno a Vy si budete moci projít s odborným průvodcem všechna stanoviště prohlídky.
A navíc jako speciální překvapení pro příznivce geocachingu otvíráme u příležitosti Mezinárodního dne archivů speciální pražskou trasu po místech spojených s historií 20. století.
18:30 přednáška Případ Světlana – proměny obrazu III. odboje
Mgr. Luboš Kokeš – Mgr. Libor Svoboda, Ph.D.
Přednášející představí protirežimní organizaci „Světlana“ působící na Moravě na přelomu 40. a 50. let 20. století. Historici posluchačům popíšou místo této organizace v dějinách III. odboje a seznámí je i se změnami pohledu na činnost jejích členů od 50. let do současnosti.

<

Ing. Milena Otáhalová

Japonská oslava jara Bodaidžu macuri - Svátek lip

Kdy: 2.-3.6.2017

Ve stínu svěže zelených stromů na staroslavném Vyšehradě se koná již dvanáctý ročník japonské oslavy jara se symbolickým označením „Bodaidžu macuri“ neboli „Svátek lip“.

Chvála požehnané moci přírody se spojuje s úctyvzdáním prastarým kulturním tradicím i zbožným nasloucháním hlasu posvátného místa. Tak jako byly do starověkého Japonska uvedeny rituály z kontinentu, aby poskytly materiál pro vyjádření niterných pocitů japonského člověka i oporu jeho snahám o povzbuzení vlastní kulturní tradice, obracíme se dnes my s podobným očekáváním k obřadnosti japonské. Věříme, že v ní můžeme najít dostatek podnětů pro naši vlastní radost, vděčnost, paměť, hrdost, souhru i obětavost, že nám může pomoci nalézt naše vlastní místo v kultuře, jejímiž jsme dědici i tvůrci zároveň...

pátek 2. června

Náplavka na Výtoni
19.00    Uvítání božské lodi na vltavské náplavce na Výtoni
19.10    start alegorického průvodu Podskalím na Vyšehrad (nosítka o-mikoši, samurajové v plné zbroji, bubny, činely... Bujaré povzbuzování vítáno!)

Vyšehrad, královská akropole
19.45    začátek očistných rituálů v Královské akropoli na Vyšehradě (viz plánek) lukostřelba kjúdó (Česká asociace kjúdó)
samurajský souboj s démony (skupina Gorin), Wadaiko yosa-yosa, buddhistická liturgie
21.15    zapálení ohňů, kjógen za svitu ohňů (Divadlo kjógenu)
21.45    závěrečný rituál
22.00    večerní meditace vsedě (zazen)

sobota 3. června

Vyšehrad, královská akropole
7.00      ranní meditace a liturgie
10.00    zahájení výtvarných dílen, podávání čaje mačča (Urasenke CZ), oblékání jukat
10.30    samurajské souboje ve zbroji — 1. část
11.00    tradiční japonské tance
12.15    tlučení o-moči (Nihonjinkai)
13.30    samurajské souboje ve zbroji — 2. část

Jana Novotná

Jóga pod sluncem - park Portheimka

Organizátor akce, v návaznosti na loňské pozitivní ohlasy, znovu připravil na letní měsíce zajímavý sportovně-relaxační program pro všechny obyvatele Prahy 5.

Od 1. 6. 2017 do 30.9.2017 bude opakovaně každou středu probíhat cvičení zaměřené na různé druhy jógy vždy od 18 -19 hodin. První cvičení bude ve středu 7.6.2017.

Lektorka bude využívat dřevěné pódium, účastníci cvičení travnatou plochu parku.

Cvičení bude zdarma na základě finančního příspěvku MČ Praha 5.

Ing. Milena Otáhalová

Muži odplaty - 75. výročí operace Anthropoid

Kdy: 17.-18.6.2017

Vzpomínková akce věnovaná 75. výročí operace Anthropoid a boji sedmi statečných parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Na Karlově náměstí vyroste dobový tábor Československé brigády ve Velké Británii s množstvím dobové techniky a historických artefaktů.

V komentovaných ukázkách vám předvedou a vysvětlí výcvik parašutistů v Anglii a ve Skotsku, operační materiál a jeho nasazení, ale například i výcvik dělostřelců. Jedna z ukázek bude věnována tréningu útoku na jedoucí automobil na které rozebereme možné varianty útoky na Reinharda Heydricha.

Ing. Milena Otáhalová

"Ringhofferův rok"

Kdy: do 7.10.2017

V roce 2017 uplyne 200 let od narození Františka II. Ringhoffera (1817-1873), zakladatele věhlasné továrny na výrobu železničních vozidel, která od roku 1852 začala vznikat na pražském předměstí Smíchov. S ohledem na zakladatelský význam rodiny Ringhofferů pro rozkvět Smíchova byla tímto MČ P5 pozvána ke spoluúčasti na přípravě výroční konference pořádané v termínu 24.5.-26.5.2017 na Štiříně, přičemž součástí akce je i doprovodný program pro širší veřejnost, plánovaný na 27.5.2017 (procházka po stopách Ringhofferů na Praze 5, jízdy historických tramvají, jízdy železničního parního vozu Komarek).

Národní technické muzeum s Historickým ústavem Akademie věd České republiky a zámkem Štiřín pořádá mezinárodní konferenci „Ringhoffer 200. Rodina – podnikání – politika“ a podílí se na programech, které se konají pro veřejnost v rámci oslav 200. výročí narození Františka Ringhoffera II. - více na: http://www.ntm.cz/RINGHOFFER_200  

Národní technické muzeum spolu s dalšími partnery připravilo bohatý program oslav 200. výročí narození Františka Ringhoffera II., který bude probíhat od 27. dubna do 7. října 2017 v pivovaru Velké Popovice, na zámku ve Štiříně, v rámci Ladova kraje především v Kamenici a v Národním technickém muzeu v Praze.

Bude se jednat o komentované prohlídky, vycházky, vyjížďky na kolech, výstavu a další kombinované programy.
 Např. 27.5.2017
- jízda historickou tramvají
- komentované procházky Smíchovem

Kdysi slavná továrna byla již zbourána, přesto se na dnešním Smíchově nachází mnoho zapomenutých památek, které rodinu Ringhofferů připomínají.

Jejich objevování budou dne 27. května 2017 věnovány dvě komentované procházky po Smíchově (začátek 10:00 a 14:00, sraz před kostelem sv. Václava na Smíchově, vstup zdarma).

Jana Novotná

Dětský den v zahradě nemocnice pod Petřínem

Kdy: 3.6.2017, 14-17 hodin

Tradiční Dětský den pod Petřínem, který se bude letos konat v krásných zahradách naší nemocnice pod Petřínem už podvanácté.

Jako vždy bude připraven bohatý program pro malé i velké a hlavně dobrá nálada, zábava a radost.

Jana Novotná

Den s Policií a letišti v Letňanech

Kdy: 17.6.2017, 10-21 hodin

Každoroční událost v areálu letiště Letňany.

Návštěvníci se mohou těšit na vystavenou techniku a ukázky činnosti zúčastněných složek (Policie České republiky, Městská policie hl. m. Prahy, Celní úřad Praha, Vojenská policie Praha, Aktivní záloha Armády České republiky, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy a Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy).

Mezi ukázkami je zařazeno např. slaňování z vrtulníku, seskok s padákem, fotbalové utkání na koních mezi Policií ČR a Městskou policií hl. m. Prahy, činnost služebních psů, zadržení ujíždějícího vozidla apod. Mezi nejmodernější technikou bude možné spatřit i historická policejní vozidla.  

Děti se mohou těšit na spoustu zajímavých soutěží a atrakcí

Jiří Douša

SURSTRÖMMINGSFEST – Ochutnávka švédského kvašeného sledě

Kdy: 9.6.2017, 18 hodin

Kde: Přístav 18600 (Praha 8 - Karlín)

Skandinávský dům ve spolupráci s projektem Přístav 18600 vás zve na jedinečnou ochutnávku a soutěž v pojídání švédské speciality, kvašeného sledě surströmming.

Říká se, že kvašený sleď surströmming chutná mnohem lépe, než voní. Pokud jste ho ještě nikdy neochutnali, měli byste vědět, že se jedná o jídlo s nejvýraznějším zápachem na světě. Právě proto se tradičně konzumuje venku. Tak tomu bude i tentokrát v Přístavu. Pro tuto příležitost jsme ze severošvédského města Lulea pozvali hosta Erika Tuneströma, který vám tuto zvláštní specialitu blíže představí a ukáže, jak se ryba správně čistí a konzumuje.

O hudební doprovod se postarají Aino Sepponen a Ema Stašová.

Cena 200 Kč

Jana Novotná

Žižkovské procházky 2017

9. června

Náměstí Jiřího z Lobkovic
Třebaže již na Vinohradech, stále na území Městské části Praha 3 bylo vymezeno – řečeno s Janem Sedlákem – „jedno z typických obytných náměstí“: Jiřího z Lobkovic. Seznámíme se se zdejší funkcionalistickou budovou někdejšího gymnázia, postavenou v letech 1936 – 1937 absolventy pražské techniky Bohumilem Kněžkem a Josefem Václavíkem. V pravidelném rytmu okolní blokové zástavby, odpovídající již velkorysejšímu urbanistickému založení najdeme také několik půvabných funkcionalistických nájemních domů…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do ZŠ, náměstí Jiřího z Lobkovic 121/22

29. června (čtvrtek)!!!

Starý židovský hřbitov a jeho okolí
Zavítáme také na Starý židovský hřbitov na Žižkově: seznámíme se s jeho pohnutým osudem i nejvýznamnějšími náhrobky. Protentokrát naopak opomeneme prohlídku televizní věže, které jsme se podrobně věnovali v minulých ročnících a namísto toho zaměříme pozornost k méně nápadným stavbám v okolí: Akropoli, domu Umělecké besedy, architektonicky výjimečnému domu spolku Záchrana či zdánlivě obyčejnému činžáku, v němž ale kdysi žila i Toyen…
Pozor, sraz výjimečně: ve čtvrtek v 15.00 hod, před vstupem na hřbitov, Fibichova 13/2  

22. září

Olšanské hřbitovy V.
Pátý – a jak momentálně věříme na delší dobu poslední – návrat na Olšanské hřbitovy. Tentokrát se zaměříme na zbývající území části VIII. a především na 1. obecní hřbitov, který jsme prozatím opomíjeli. Právě sem byly v letech 1900 – 1906 přeneseny náhrobky ze zrušeného evangelického hřbitova v Karlíně. Podaří se nám i tentokrát s odstupem století identifikovat práce význačných sochařů či architektů? Kromě této starší vrstvy se dotkneme také současného výtvarného názoru…
Sraz: 17.00 hod, u hlavní vstupní brány na Olšanské hřbitovy, Vinohradská 153

6. října

Tématem budou dvě význačné stavby: bývalá Mezinárodní telefonní a telegrafická ústředna od Bohumíra Kozáka z let 1921 – 1926 a blízké Švehlovy koleje, skrývající v nádvoří pozoruhodný objekt někdejšího kina od Jana Chládka z let 1924 – 1925. Obě budovy dokládají nejen pronikání aktuálních architektonických tendencí na Žižkov, ale také jistou touhu po monumentalitě a reprezentaci – čtvrť už propříště nechce být jen proletářskou…
Sraz: 17.00 hod, před bývalou telegrafní ústřednou ve Fibichově ulici 1500/19    

20. října

Hora Vítkov
Odměnou za vystoupání na Vítkov nám bude monumentální budova Památníku Osvobození se sochou Jana Žižky. Její návrh kreslili v roce 1925 Jan Zázvorka a Jan Gillar současně s projektem Vojenského muzea ležícího na úpatí. Budeme mít možnost posoudit, zda měla soutěžní porota pravdu, když tvrdila, že „architektura a řešení budovy na vrcholu je dokonale umělecky provedeno“. Po svém dokončení v roce 1932 památník navždy proměnil panorama Prahy. Shlíží z kopce na město, zatímco město vzhlíží k němu…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Národního památníku na Vítkově, U Památníku 1900    

3. listopadu

Konfrontace dvou mrakodrapů
Dva výškové domy, dva architektonické přístupy. Bývalá budova Strojimportu postavená v sedmdesátých letech 20. století tvořila po řadu desetiletí jedinou dominantu poblíž křižovatky ulic Želivského a Vinohradské. Administrativní palác Crystal, který se otevřel teprve nedávno – v roce 2015, sice svými šedesáti metry její výšku nepřesáhl, i tak nicméně zásadně proměnil zdejší panorama. Proč jeho tvůrci z pražské kanceláře RALA vložili do místa právě objekt, jenž svým tvarováním připomíná vyleštěný krystal? Pokusíme se objasnit…
Sraz: 17.00 hod, Před budovou Casablanca (bývalý Strojimport), Vinohradská 2396/184

František Ouředník

Nové triky podomních prodejců

Ač je podomní prodej v řadě měst a obcí zakázaný, obchodní cestující nepolevují a stále dokola obcházejí domácnosti. Prodávají elektřinu, zemní plyn a nově také teplo. Jaké jsou nové triky podomních prodejců? A proč je podomní prodej tak rizikový?

Podomní prodejci jednou prodávají mobilní tarify, podruhé elektřinu nebo zemní plyn. A mnohdy si nezadají s nechvalně proslulými pořadateli předváděcích akcí určených především pro seniory. Jejich argumenty jsou prošpikované odbornými výrazy, hýří slevami a úsporou.

Ve skutečnosti je ale podomní prodej rizikový a místo úspory mohou lidé získat nevýhodnou smlouvu se závazkem na několik let.

Ing. Milena Otáhalová

10.6. naučná stezka VÚ živočišné výroby "Příběh potravin"

Kdy: 10.6.2017

Přijďte prožít krásný den plný poznání a zábavy na farmu Výzkumného ústavu živočišné výroby do Netluk 7. ročník PŘÍBĚHU POTRAVIN. Kde jinde děti mohou v Praze na jednom místě vidět pohromadě nejrůznější hospodářská zvířata, zemědělskou techniku, ukázky pěstovaných plodin, atd.

Za správně zodpovězenou otázku na jednotlivých stanovištích děti získávají razítka a v cíli naučné stezky za vyluštěnou křížovku odměnu.

Stanoviště naučné cesty:
Políčka - čerstvý chléb přímo z pece, populární staročeský sendvič, ovesné vločky do jogurtu a pod.
Malá farma - malý příběh českého kapra, mlsný jako koza, příběh včely medonosné, Národní zemědělské muzeum
Dvorek u Melčů - Poznáte malá zvířátka
Věda a termosvět - věda pro králíka a slepičku, hrátky s termovizí
Zemědělství žije - zemědělský koutek nejen pro nejmenší
Kůň jako koníček - povozíte se na koníčkovi
Farma jelenovitých - Chov jelena evropského a jelena Miu.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Národní technické muzem - dny se vstupem za 50 Kč v roce 2017

Každý rok připravujeme při příležitosti výročí významných dnů sedm termínů, během kterých můžete navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů (příplatek 50 nebo 30 Kč).

5.7.2017 Výročí založení Národního technického muzea (v roce 1908)
28.9.2017 Výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech
28.10.2017 Vznik Československé republiky
17.12.2017 Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011)

Ing. Jiřina Kratochvílová

RWE v Česku mění tvář, bude z ní innogy

Jedna z největších letošních událostí na energetickém trhu v České republice. Energetická skupina RWE v ČR mění název i logo. Stane se totiž součástí nové dceřiné společnosti koncernu RWE, která ponese název innogy, a převezme tak i její nové pojmenování a značku ve tvaru „íčka“.

Do innogy koncern RWE vyčlenil své aktivity v oblasti obchodu, sítí & infrastruktury a obnovitelných zdrojů. Společnosti skupiny RWE v ČR se přejmenují k 1. říjnu. Značku RWE bude nadále používat pouze mateřská společnost RWE AG.

Název innogy vznikl propojením anglických výrazů pro inovaci, energii a technologii. RWE tuto slovní hříčku už v minulosti použila pro svoji společnost RWE Innogy, která se věnovala výhradně obnovitelným zdrojům energie. „Zpočátku jsme se usilovně snažili vymyslet nové jméno. Nakonec jsme však dospěli k závěru, že innogy nejlépe vyvolává ty správné asociace. Tedy inovace a technologie v energetice. Bez inovací neexistuje technologický pokrok. A bez technologického pokroku nemůže existovat žádný udržitelný rozvoj moderní energetiky,“ řekl ke vzniku jména Martin Herrmann, šéf skupiny RWE v ČR.

České veřejnosti se značka innogy představila na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Právě karlovarský festival byl vedle Berlína, Essenu a Varšavy vybrán pro první mezinárodní prezentaci nové značky.

„Náš byznys se čím dál více digitalizuje, je flexibilnější a plný inovací. Přesně takové je i naše nové logo. Dynamická značka, která hraje barvami, to není v energetice úplně obvyklé. I to nás bude do budoucna odlišovat od konkurence. Naše nové logo – íčko – je hravé a přizpůsobivé, takže dokáže komunikovat samo o sobě. Vyjádří třeba elektřinu, zemní plyn, větrníky nebo i silné pozitivní emoce. Při vývoji nové značky jsme kladli velký důraz právě na univerzálnost,“ shrnul Martin Herrmann, který bude i nadále řídit veškeré aktivity spojené s novou značkou innogy na českém trhu.

Zdroj: Mladá fronta a.s.

Pavel Kulovaný

Pozor na akční nabídky dodavatelů energií

Domácnostem se zase ozývají dodavatelé energií s akčními nabídkami. Slevy vypadají na první pohled vždycky lákavě. Nabídky je dobré prozkoumat detailně - od ceny za megawatthodinu v ceníku až po drobná písmenka ve smlouvě. Každý chce slevu, ale marketing není o tom, že lidé dostávají něco zadarmo.

S akčními nabídkami vám většinou dodavatelé nabídnou i nějaký bonus navíc. Ať už to jsou revize plynového kotle, kuchařka s recepty nebo pomoc s vyřízením žádosti o dotaci na fotovoltaiku, vždy zvažujte, zda jsou pro vás relevantní. Někdy na bonus máte nárok jen v případě, že odeberete určitý objem energie.

Smlouva a podmínky by neměly při zvažování nabídky jít stranou. Pročtěte je pečlivě. Se slevou a akčním produktem se většinou pojí smlouva na dobu určitou, která má platnost ke konkrétnímu datu. Pokud ji poté včas nevypovíte, automaticky se vám prodlužuje na další období.

Největší šílenství kolem akčních nabídek dodavatelů se strhne během října a listopadu. V této době už budou obchodníci kalkulovat nové ceny na další rok a svým stávajícím zákazníkům budou nabízet slevy. Zlevňovat by měl zemní plyn, pravděpodobně se objeví akční nabídky i v případě elektřiny.

Ing. Milena Otáhalová

Klub pevného zdraví VZP příspěvky pro rok 2017

Kdo je pojištěncem VZP, může vstoupit do Klubu pevného zdraví a i v letošním roce čerpat příspěvky na očkování, sportovní a jiné aktivity.

Pro pohybové aktivity - např. pro cvičení, plavání, atd. platí, že "pro pojištěnce ve věku od 18 let do 64 let +364 dní platí podmínka, že minimální hodnota dokladu nebo součtu několika dokladů (permanentek) je 1 500 Kč. Uhrazena bude max. 1/3 pojištěncem vynaložených nákladů (do max. výše 500 Kč). Pro klienty starší 65 let podmínka stanovené hodnoty permanentky/permanentek neplatí."

Jakup Dlouhý

Nová pravidla při změně zdravotní pojišťovny

Všichni občané s trvalým pobytem na území České republiky musejí mít sjednané pojištění u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. V současné době lze zdravotní pojišťovnu změnit jedenkrát za 12 měsíců. Změna se podává vždy pouze k prvnímu dni kalendářního pololetí.

Od 1. července nastávají. Pokud měníte zdravotní pojišťovnu, je dobré držet se následujících bodů.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Hadrák, hadraplán, velouš, splašený stan ......

Názvy jednoho z nejkurióznějších vozítek, které jezdilo a dosud i jezdí po českých silnicích. Hrdina slavných filmů i pomůcka pro invalidy.

Legendární motorová tříkolka naší minulosti - vozítka značky Velorex.

Až do 25.9.2015 je tomuto unikátnímu vozítku věnována nová výstava v Národním technickém muzeu.

ing. František Otáhal

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]