Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: květen 2017

Japonská oslava jara Bodaidžu macuri - Svátek lip

Kdy: 2.-3.6.2017

Ve stínu svěže zelených stromů na staroslavném Vyšehradě se koná již dvanáctý ročník japonské oslavy jara se symbolickým označením „Bodaidžu macuri“ neboli „Svátek lip“.

Chvála požehnané moci přírody se spojuje s úctyvzdáním prastarým kulturním tradicím i zbožným nasloucháním hlasu posvátného místa. Tak jako byly do starověkého Japonska uvedeny rituály z kontinentu, aby poskytly materiál pro vyjádření niterných pocitů japonského člověka i oporu jeho snahám o povzbuzení vlastní kulturní tradice, obracíme se dnes my s podobným očekáváním k obřadnosti japonské. Věříme, že v ní můžeme najít dostatek podnětů pro naši vlastní radost, vděčnost, paměť, hrdost, souhru i obětavost, že nám může pomoci nalézt naše vlastní místo v kultuře, jejímiž jsme dědici i tvůrci zároveň...

pátek 2. června

Náplavka na Výtoni
19.00    Uvítání božské lodi na vltavské náplavce na Výtoni
19.10    start alegorického průvodu Podskalím na Vyšehrad (nosítka o-mikoši, samurajové v plné zbroji, bubny, činely... Bujaré povzbuzování vítáno!)

Vyšehrad, královská akropole
19.45    začátek očistných rituálů v Královské akropoli na Vyšehradě (viz plánek) lukostřelba kjúdó (Česká asociace kjúdó)
samurajský souboj s démony (skupina Gorin), Wadaiko yosa-yosa, buddhistická liturgie
21.15    zapálení ohňů, kjógen za svitu ohňů (Divadlo kjógenu)
21.45    závěrečný rituál
22.00    večerní meditace vsedě (zazen)

sobota 3. června

Vyšehrad, královská akropole
7.00      ranní meditace a liturgie
10.00    zahájení výtvarných dílen, podávání čaje mačča (Urasenke CZ), oblékání jukat
10.30    samurajské souboje ve zbroji — 1. část
11.00    tradiční japonské tance
12.15    tlučení o-moči (Nihonjinkai)
13.30    samurajské souboje ve zbroji — 2. část

Jana Novotná

Jóga pod sluncem - park Portheimka

Organizátor akce, v návaznosti na loňské pozitivní ohlasy, znovu připravil na letní měsíce zajímavý sportovně-relaxační program pro všechny obyvatele Prahy 5.

Od 1. 6. 2017 do 30.9.2017 bude opakovaně každou středu probíhat cvičení zaměřené na různé druhy jógy vždy od 18 -19 hodin. První cvičení bude ve středu 7.6.2017.

Lektorka bude využívat dřevěné pódium, účastníci cvičení travnatou plochu parku.

Cvičení bude zdarma na základě finančního příspěvku MČ Praha 5.

Ing. Milena Otáhalová

Dánský Národní tým v Praze

Kdy: 25.5.2017, 15:30 - 16:45 (show), 17:00 - 17:45 (workshop pro zájemce)

Výjimečná příležitost shlédnout vystoupení Dánského Národního týmu, který následně nabízí pro cca 30 gymnastů workshop přímo na místě vystoupení. To je pro nás určitě také zajímavé, protože jde o prostranství u Národního divadla.

Jenom je potřeba udělat si čas tento čtvrtek odpoledne.

Jana Novotná

Týden Francie

Kdy: 14.-25.5.2017

Zajímavá akce pro milovníky Francie a oslava francouzsko-českého přátelství

Vybrané akce pro veřejnost:
    Výjimečně budou 25. června otevřeny prostory Buquoyského paláce a v jeho zahradě vás přivítá francouzský trh.
    21. června se veřejnosti otevřou také dveře Francouzského institutu v Praze    

Tento jedinečný týden vám také umožní objevit francouzské a frankofonní kavárny, bary, restaurace a obchody

Ing. Jiřina Kratochvílová

Muži odplaty - 75. výročí operace Anthropoid

Kdy: 17.-18.6.2017

Vzpomínková akce věnovaná 75. výročí operace Anthropoid a boji sedmi statečných parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Na Karlově náměstí vyroste dobový tábor Československé brigády ve Velké Británii s množstvím dobové techniky a historických artefaktů.

V komentovaných ukázkách vám předvedou a vysvětlí výcvik parašutistů v Anglii a ve Skotsku, operační materiál a jeho nasazení, ale například i výcvik dělostřelců. Jedna z ukázek bude věnována tréningu útoku na jedoucí automobil na které rozebereme možné varianty útoky na Reinharda Heydricha.

Ing. Milena Otáhalová

Malostranské dvorky

Kdy: 27.-28.5.2017, 12-19 hodin

Festival otevře dvorky Malé Strany nejen veřejnosti, ale také kulturním zážitkům.

Praha nejsou jen nablýskané fasády, ale i skryté dvorky, kde se od nepaměti odehrával svébytný život. I nyní se tam věší prádlo, pěstují se kytičky, lidé spolu klábosí. Ale upadá to. Nemovitosti jsou skupovány zahraničními investory, tradiční obyvatelstvo mizí. Lidé znají a milují město jakožto fasády budov. Za oněmi fasády se ale skrývají zákoutí, kam se jen tak nedostanete. A ty vám představí nový projekt známého kavárníka a „oživovatele“ veřejného prostoru Ondřeje Kobzy.

Otevřeno by mělo být kolem 16 dvorků na Malé Straně. Kromě zážitku genia loci těchto nepřístupných míst si budete moci vyslechnout básníky a muzikanty vážné hudby a nechat se okouzlit instalacemi výtvarníků.

Na 8 dvorcích bude číst 8 významných českých básníků (např. Krchovský, Borkovec, Stančík) a na 8 jiných zase špičkoví mladí muzikanti vážné hudby, kteří se pohybují okolo projetku. Vážný zájem violoncelisty Tomáše Jamníka, což je platforma na pořádání bytových koncertů (vaznyzajem.cz)

Výtvarný program bude zastoupen asi pěticí starších i mladších umělců

Hlavním orientačním bodem bude Malostranské náměstí, kde lidé najdou dobrovolníky s mapami a brožurkami.

Jana Novotná

Uměleckoprůmyslové muzeum

Kdy: 18.-20.5.2017, 14-18 hodin

Dny otevřených dveří zrekonstruované hlavní budovy UPM.

Jedná se o komentované prohlídky, při kterých se dozvíte informace z historie muzea a budovy.

Vstup je zdarma, ale je nutné se na prohlídku registrovat.
Registrujte se u PR manažerky Kamily Pětrašové na adrese petrasova@upm.cz nebo na čísle 602 182 473.

Registrace probíhají do naplnění kapacity.

Jana Novotná

"Ringhofferův rok"

Kdy: do 7.10.2017

V roce 2017 uplyne 200 let od narození Františka II. Ringhoffera (1817-1873), zakladatele věhlasné továrny na výrobu železničních vozidel, která od roku 1852 začala vznikat na pražském předměstí Smíchov. S ohledem na zakladatelský význam rodiny Ringhofferů pro rozkvět Smíchova byla tímto MČ P5 pozvána ke spoluúčasti na přípravě výroční konference pořádané v termínu 24.5.-26.5.2017 na Štiříně, přičemž součástí akce je i doprovodný program pro širší veřejnost, plánovaný na 27.5.2017 (procházka po stopách Ringhofferů na Praze 5, jízdy historických tramvají, jízdy železničního parního vozu Komarek).

Národní technické muzeum s Historickým ústavem Akademie věd České republiky a zámkem Štiřín pořádá mezinárodní konferenci „Ringhoffer 200. Rodina – podnikání – politika“ a podílí se na programech, které se konají pro veřejnost v rámci oslav 200. výročí narození Františka Ringhoffera II. - více na: http://www.ntm.cz/RINGHOFFER_200  

Národní technické muzeum spolu s dalšími partnery připravilo bohatý program oslav 200. výročí narození Františka Ringhoffera II., který bude probíhat od 27. dubna do 7. října 2017 v pivovaru Velké Popovice, na zámku ve Štiříně, v rámci Ladova kraje především v Kamenici a v Národním technickém muzeu v Praze.

Bude se jednat o komentované prohlídky, vycházky, vyjížďky na kolech, výstavu a další kombinované programy.
 Např. 27.5.2017
- jízda historickou tramvají
- komentované procházky Smíchovem

Kdysi slavná továrna byla již zbourána, přesto se na dnešním Smíchově nachází mnoho zapomenutých památek, které rodinu Ringhofferů připomínají.

Jejich objevování budou dne 27. května 2017 věnovány dvě komentované procházky po Smíchově (začátek 10:00 a 14:00, sraz před kostelem sv. Václava na Smíchově, vstup zdarma).

Jana Novotná

Dětský den v zahradě nemocnice pod Petřínem

Kdy: 3.6.2017, 14-17 hodin

Tradiční Dětský den pod Petřínem, který se bude letos konat v krásných zahradách naší nemocnice pod Petřínem už podvanácté.

Jako vždy bude připraven bohatý program pro malé i velké a hlavně dobrá nálada, zábava a radost.

Jana Novotná

Sobotní grilování s americkými grily - Chefparade

Kdy: 13.5.2017

Kde: v prodejně Chefparade v Pražské tržnici v hale č.36

Ochutnávka grilovaných pokrmů a dalších pochutin, skvělé americké grily, sleva 10% na veškerý sortiment a soutěže o hodnotné ceny.

Vstup a ochutnávky zdarma

Nemáte zatím plány na sobotu, ale nechce se vám zůstávat doma? Máme pro vás tip! Přijďte se podívat k nám do Chefshopu, kde pro vás chystáme sobotní grilování na těch nejlepších grilech značky Weber. O maso (i zeleninu) se bude starat mistr šéfkuchař Jan Křídlo (jestli bude grilovat křídla zatím nevíme...), kterého můžete v těchto dnech vídat v restauraci Dish, která se specializuje na burgery. Ochutnat tak budete moci skvěle připravená masa, zeleninu ale i mnoho dalších pochutin, jako jsou například chilli omáčky, které jdou skvěle právě ke grilovanému masu. Kromě spousty lahodných pokrmů, které budete moci ochutnat (samozřejmě zadarmo) pro vás budou přichystány i ...soutěže o kurz vaření a další ceny.

Ochutnat tak můžete skvěle připravená masa, zeleninu ale i mnoho dalších pochutin, jako jsou například chilli omáčky, které jdou skvěle právě ke grilovanému masu.

Kromě spousty lahodných pokrmů, které ochutnáte (samozřejmě zadarmo) pro vás budou přichystány i ...soutěže o kurz vaření a další ceny.

Milan Žízeň

Den s Policií a letišti v Letňanech

Kdy: 17.6.2017, 10-21 hodin

Každoroční událost v areálu letiště Letňany.

Návštěvníci se mohou těšit na vystavenou techniku a ukázky činnosti zúčastněných složek (Policie České republiky, Městská policie hl. m. Prahy, Celní úřad Praha, Vojenská policie Praha, Aktivní záloha Armády České republiky, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy a Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy).

Mezi ukázkami je zařazeno např. slaňování z vrtulníku, seskok s padákem, fotbalové utkání na koních mezi Policií ČR a Městskou policií hl. m. Prahy, činnost služebních psů, zadržení ujíždějícího vozidla apod. Mezi nejmodernější technikou bude možné spatřit i historická policejní vozidla.  

Děti se mohou těšit na spoustu zajímavých soutěží a atrakcí

Jiří Douša

21.5. Move fest

Kdy: 21.5.2017, 12-18 hodin

Kde: park Kampa + nádvoří Tyršova domu

Sportovat v přírodě a přitom zůstat v centru města? Na jedničce se to dá!

Movefest je oslavou pohybu a sportu, který v Praze 1 rozhodně nechybí. V parku KAMPA a v TYRŠOVĚ DOMĚ na vás čeká nabitý program, který rozhýbe všechny části těla.

Vstup zdarma.

Jiří Douša

Den Prahy 1 na Střeleckém ostrově

Kdy: 13.5.2017, 13-18 hodin

Akce se bude konat na nejkrásnějším místě v srdci celého světa a to na Střeleckém ostrově, který nabídne pohodovou hudbu, aktivní zábavu v podobě unikátního sportu BUNGEE RUNNING i třeba ELEKTRICKÉHO BÝKA nebo zažíjete i dobrodružství při honbě za pokladem.

Sousedé a ostatní návštěvníci Prahy 1, jménem starosty MČ Praha 1 Oldřicha Lomeckého jste všichni vřele zváni!

Vstup zdarma.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Den fascinace rostlinami 2017

Kdy: 18.5.2017

Program na různých místech a městech 

V Praze např. akce probíhají na: České zemědělské univerzitě (pozor - na některé je třeba rezervace předem) nebo Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy - v univerzitní botanické zahradě na Slupi a v přilehlých prostorech.

Přesné umístění jednotlivých stanovišť ukazuje tato mapa - více také zde https://www.prirodovedci.cz/kalendar-akci/den-fascinace-rostlinami-2017 Botanická zahrada v Troji (Fata Morgána i venkovní expozice) - opět je nutná rezervace předem.

Ing. Milena Otáhalová

SURSTRÖMMINGSFEST – Ochutnávka švédského kvašeného sledě

Kdy: 9.6.2017, 18 hodin

Kde: Přístav 18600 (Praha 8 - Karlín)

Skandinávský dům ve spolupráci s projektem Přístav 18600 vás zve na jedinečnou ochutnávku a soutěž v pojídání švédské speciality, kvašeného sledě surströmming.

Říká se, že kvašený sleď surströmming chutná mnohem lépe, než voní. Pokud jste ho ještě nikdy neochutnali, měli byste vědět, že se jedná o jídlo s nejvýraznějším zápachem na světě. Právě proto se tradičně konzumuje venku. Tak tomu bude i tentokrát v Přístavu. Pro tuto příležitost jsme ze severošvédského města Lulea pozvali hosta Erika Tuneströma, který vám tuto zvláštní specialitu blíže představí a ukáže, jak se ryba správně čistí a konzumuje.

O hudební doprovod se postarají Aino Sepponen a Ema Stašová.

Cena 200 Kč

Jana Novotná

Česká televize v Praze, Brně a Ostravě

Kdy: 13.5.2017, 9-18hodin

Den otevřených dveří.

Program v Praze - 3 prohlídkové trasy + 1 bezbariérová

vstup 9:00 – 18:00 (z důvodu přípravy Událostí je poslední vstup na trasu Zpravodajství v 15:30)

Ing. Jiřina Kratochvílová

Žižkovské procházky 2017

19. května

Pod horou Vítkov
Důkladně se seznámíme s kontextem vzniku i samotnou architekturou Vojenského muzea ležícího na úpatí hory Vítkov, které zde bylo postaveno v letech 1926 – 1930 podle návrhu Jana Zázvorky a Jana Gillara. Sejdeme však také pod něj, abychom mohli prozkoumat někdejší Royal Bioskop Františka Ponce, jeho industriální okolí či si připomenout původní venkovskou usedlost Miranka. Bude-li to stále málo, zjistíme, kde se na přelomu století Žižkováci koupali…
Sraz: 17.00 hod, u vstupu do Armádního muzea Žižkov, U Památníku 2

9. června

Náměstí Jiřího z Lobkovic
Třebaže již na Vinohradech, stále na území Městské části Praha 3 bylo vymezeno – řečeno s Janem Sedlákem – „jedno z typických obytných náměstí“: Jiřího z Lobkovic. Seznámíme se se zdejší funkcionalistickou budovou někdejšího gymnázia, postavenou v letech 1936 – 1937 absolventy pražské techniky Bohumilem Kněžkem a Josefem Václavíkem. V pravidelném rytmu okolní blokové zástavby, odpovídající již velkorysejšímu urbanistickému založení najdeme také několik půvabných funkcionalistických nájemních domů…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do ZŠ, náměstí Jiřího z Lobkovic 121/22

29. června (čtvrtek)!!!

Starý židovský hřbitov a jeho okolí
Zavítáme také na Starý židovský hřbitov na Žižkově: seznámíme se s jeho pohnutým osudem i nejvýznamnějšími náhrobky. Protentokrát naopak opomeneme prohlídku televizní věže, které jsme se podrobně věnovali v minulých ročnících a namísto toho zaměříme pozornost k méně nápadným stavbám v okolí: Akropoli, domu Umělecké besedy, architektonicky výjimečnému domu spolku Záchrana či zdánlivě obyčejnému činžáku, v němž ale kdysi žila i Toyen…
Pozor, sraz výjimečně: ve čtvrtek v 15.00 hod, před vstupem na hřbitov, Fibichova 13/2  

22. září

Olšanské hřbitovy V.
Pátý – a jak momentálně věříme na delší dobu poslední – návrat na Olšanské hřbitovy. Tentokrát se zaměříme na zbývající území části VIII. a především na 1. obecní hřbitov, který jsme prozatím opomíjeli. Právě sem byly v letech 1900 – 1906 přeneseny náhrobky ze zrušeného evangelického hřbitova v Karlíně. Podaří se nám i tentokrát s odstupem století identifikovat práce význačných sochařů či architektů? Kromě této starší vrstvy se dotkneme také současného výtvarného názoru…
Sraz: 17.00 hod, u hlavní vstupní brány na Olšanské hřbitovy, Vinohradská 153

6. října

Tématem budou dvě význačné stavby: bývalá Mezinárodní telefonní a telegrafická ústředna od Bohumíra Kozáka z let 1921 – 1926 a blízké Švehlovy koleje, skrývající v nádvoří pozoruhodný objekt někdejšího kina od Jana Chládka z let 1924 – 1925. Obě budovy dokládají nejen pronikání aktuálních architektonických tendencí na Žižkov, ale také jistou touhu po monumentalitě a reprezentaci – čtvrť už propříště nechce být jen proletářskou…
Sraz: 17.00 hod, před bývalou telegrafní ústřednou ve Fibichově ulici 1500/19    

20. října

Hora Vítkov
Odměnou za vystoupání na Vítkov nám bude monumentální budova Památníku Osvobození se sochou Jana Žižky. Její návrh kreslili v roce 1925 Jan Zázvorka a Jan Gillar současně s projektem Vojenského muzea ležícího na úpatí. Budeme mít možnost posoudit, zda měla soutěžní porota pravdu, když tvrdila, že „architektura a řešení budovy na vrcholu je dokonale umělecky provedeno“. Po svém dokončení v roce 1932 památník navždy proměnil panorama Prahy. Shlíží z kopce na město, zatímco město vzhlíží k němu…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Národního památníku na Vítkově, U Památníku 1900    

3. listopadu

Konfrontace dvou mrakodrapů
Dva výškové domy, dva architektonické přístupy. Bývalá budova Strojimportu postavená v sedmdesátých letech 20. století tvořila po řadu desetiletí jedinou dominantu poblíž křižovatky ulic Želivského a Vinohradské. Administrativní palác Crystal, který se otevřel teprve nedávno – v roce 2015, sice svými šedesáti metry její výšku nepřesáhl, i tak nicméně zásadně proměnil zdejší panorama. Proč jeho tvůrci z pražské kanceláře RALA vložili do místa právě objekt, jenž svým tvarováním připomíná vyleštěný krystal? Pokusíme se objasnit…
Sraz: 17.00 hod, Před budovou Casablanca (bývalý Strojimport), Vinohradská 2396/184

František Ouředník

"Libeňský zámek v časech Marie Terezie"

Kdy: 12.-14.5.2017

Kde: Libeňský zámek, Zenklova 1/35, Praha 8

Městská část Praha 8 vás zve na akce pořádané v souvislosti s 300. výročím narození Marie Terezie.

Pátek 12. května
19.00 hod. Život na šlechtických sídlech v období pozdního baroka a rokoka komponované vystoupení (hudba, tanec a módní přehlídka)
obřadní síň, vstupné 50 Kč

Sobota 13. května
17.00–18.00 hod. Komentovaná prohlídka Libeňského zámku
nutná předchozí rezervace na: pavla.tomsikova@praha8.cz

20.00 hod. Don Šajn – Láska, vášeň, záhrobí
barokní loutkové divadlo v podání souboru Buchty a loutky
malé zámecké nádvoří, vstupné 50 Kč.

Neděle 14. května 14.00 hod. Dobývání Libeňského zámku

improvizované bojové střetnutí mezi rakouskými a pruskými vojáky z doby Sedmileté války (1756–1763), celé odpoledne možnost prohlídky vojenského tábora a komentované ukázky zbraní areál Löwitova mlýna v podzámčí

15.00–16.00 hod. Komentovaná prohlídka Libeňského zámku
nutná předchozí rezervace na: pavla.tomsikova@praha8.cz
16.30 hod. Hudba pozdního baroka na šlechtických sídlech
koncert Klárova kvarteta v dobových kostýmech
obřadní síň, vstupné 50 Kč.

Prodej vstupenek u paní Wildtové:
vladislava.wildtova@praha8.cz
nebo tel.: 606 613 390.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Nové triky podomních prodejců

Ač je podomní prodej v řadě měst a obcí zakázaný, obchodní cestující nepolevují a stále dokola obcházejí domácnosti. Prodávají elektřinu, zemní plyn a nově také teplo. Jaké jsou nové triky podomních prodejců? A proč je podomní prodej tak rizikový?

Podomní prodejci jednou prodávají mobilní tarify, podruhé elektřinu nebo zemní plyn. A mnohdy si nezadají s nechvalně proslulými pořadateli předváděcích akcí určených především pro seniory. Jejich argumenty jsou prošpikované odbornými výrazy, hýří slevami a úsporou.

Ve skutečnosti je ale podomní prodej rizikový a místo úspory mohou lidé získat nevýhodnou smlouvu se závazkem na několik let.

Ing. Milena Otáhalová

Ratolest Fest

Kdy: 27.5.2017, 9-18 hodin

Čtvrtý ročník zážitkového festivalu pro rodiny s dětmi od 0 do 14 let na náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží.

Rodinný sportovní, kulinářský, umělecký a praktický festival pro děti a jejich rodiče, kteří zde mohou načerpat inspiraci pro volný čas.

Na jednom místě nabídne rodinám s malými i nejmenšími členitý a často netradiční program na mnoha interaktivních stanovištích. Přivádí do jednoho bodu nabídky sportovních oddílů, táborů, školek, tělovýchovných jednot, kroužků a mnoha nadšenců, kteří se věnují práci s dětmi. Prezentuje rodinné zájezdy, dětskou módu a sportovní vybavení či bezpečnostní prvky, hřiště a sportovní areály nebo hračky i výukové pomůcky pro děti. Stimuluje estetické cítění v mnoha výtvarných, hudebních i pohybových dílnách.

Nábory malých: florbalistů, kajakářů, ragbistů, fotbalistů, baseballistů, lakrosistů, veslařů, softbalistů, basketbalistů, golfistů, horolezců, hokejistů, jachtařů, gymnastů, akrobatů na kolech, kickboxerů, atletů, zápasníků, aikidistů, Krav-Maga bojovníků či hráčů kolové nebo jezdců na koních* Dakarské speciály KM Racing k prolézání * Zásah hasičského člunu Florián * Honba za titulem „Fest Ratolest“ * Zoopark s překvapením * Umělecké dílny od kresby až po řemeslnou výrobu * Autodráha i okruhy pro RC modely * Zóna pro malé dobrodruhy * Skvělé festivalové menu* Parník do Zoo a přívoz Pražské paroplavební společnosti * Soutěže, závody a desítky aktivit na příjemném místě pro rodinnou sobotu.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Středověké slavnosti v Břevnovském klášteře

Kdy: 27.5.2017, 10-18 hodin

Nechte se vtáhnout do doby středověku!

4. ročník slavností v jednom z nejvýznamnějších duchovních středisek země České ve středověku - Břevnovském klášteře benediktinů.

Zažijete rytířské turnaje, mušketýrské souboje, dobovou hudbu, kejklíře, středověké tržiště nebo prohlídky Břevnovského kláštera i pivovaru ...

Ing. Milena Otáhalová

Den Evropy na Střeleckém ostrově

Kdy: 4.5.2017

PROGRAM
13:00 zahájení akce
13:00–18:00 Dětské hry a soutěže
13:00–18:00 Prezentace ambasád členských zemí EU a dalších partnerů
13:10–13:20 Vystoupení souboru Jaro
14:00–14:30 Divadelní představení: Cestovatelská pohádka
15:00–15:30 Divadelní představení: Cestovatelská pohádka
16:00–17:00 Beseda cestovatelů Hosté: Jan Révai, Veronika Tomanová, Lukáš Matějíček
17:00–18:00 Debata Café Evropa
18:30–19:00 Militsa Gladnishka, Mihail Yossifov & Friends
19:00–19:30 Moonlight Breakfast
19:40–20:40 Debbi
20:50–21:50 Eddie Stoilow
21:50 Ukončení akce

Ing. Jiřina Kratochvílová

Zpřístupnění běžně nepřístupných pražských budov veřejnosti.

Kdy: 13.5.-14.5.2017

Světoznámý festival architektury Open House, který probíhá již v 32 městech Evropy, Ameriky a Austrálie proběhne opět také v České republice. 

Praha bude hostit třetí ročník festivalu, který na jeden víkend v roce otevře sídla firem, úřadů či moderních technických staveb, okolo nichž jste zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, vedou vaše kroky, ale za jejich zdi se máte málokdy šanci podívat.  

Tentokrát bude v nabídce 34 zajímavých budov a technických objektů, do kterých se po zbytek roku běžně nedostanete - například Main Point Karlín, Avast, Kramářova vila či Invalidovna. Většina z nich bude otevřená od 10.00 do 18.00. V některých budovách bude připraven i doprovodný program pro děti. 

Ing. Milena Otáhalová

Pražský hrad - Zahájení letní sezóny s otevřením nejvýznamnějších objektů zdarma

Kdy: 13.5.2017

Na Pražském hradě bude zahájena letní turistická sezóna.

V rámci symbolické akce, která letos připadá přesně na den 300. výročí narození české královny Marie Terezie, budou od 10.00 do 17.00 hodin zdarma otevřeny všechny hlavní návštěvnické objekty:
Starý královský palác
Příběh Pražského hradu
Katedrála sv. Víta
Bazilika sv. Jiří
Rožmberský palác
Zlatá ulička

Na odkaz Marie Terezie, jediné ženy na českém královském trůně, bude zaměřeno i tradiční výpravné divadelní vystoupení na III. nádvoří Pražského hradu. Výročí Marie Terezie si Hrad připomíná proto, že  to byla právě ona, kdo dal Pražskému hradu jeho současnou stavební podobu.

Upozornění Pražského hradu: Prosíme návštěvníky, aby si čas příchodu na Pražský hrad naplánovali a aby na všech vstupech do areálu maximálně spolupracovali s příslušníky Policie ČR a Hradní stráže.

Jana Novotná

Noc literatury

Kdy: 10.5.2017

Další ročník literárního happeningu - tentokrát na Praze 4 v NUSLÍCH.

Záměrem akce je netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení v atraktivních, či běžně nepřístupných místech.

Výběr ze současné evropské literární scény poodhalí kouzlo velkých i malých literatur v přednesu hereckých osobností, které Vám představí ukázky z nových překladů děl evropských autorů.

Čtení každoročně probíhají paralalně na všech místech od 18.00 do 23.00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22.30. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet.

Akci organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví.

Odehrává se nejen v Praze, ale také na pobočkách Českých center v zahraničí a ve spolupráci se Svazem knihovníků také v dalších městech České republiky.

Jana Novotná

10.6. naučná stezka VÚ živočišné výroby "Příběh potravin"

Kdy: 10.6.2017

Přijďte prožít krásný den plný poznání a zábavy na farmu Výzkumného ústavu živočišné výroby do Netluk 7. ročník PŘÍBĚHU POTRAVIN. Kde jinde děti mohou v Praze na jednom místě vidět pohromadě nejrůznější hospodářská zvířata, zemědělskou techniku, ukázky pěstovaných plodin, atd.

Za správně zodpovězenou otázku na jednotlivých stanovištích děti získávají razítka a v cíli naučné stezky za vyluštěnou křížovku odměnu.

Stanoviště naučné cesty:
Políčka - čerstvý chléb přímo z pece, populární staročeský sendvič, ovesné vločky do jogurtu a pod.
Malá farma - malý příběh českého kapra, mlsný jako koza, příběh včely medonosné, Národní zemědělské muzeum
Dvorek u Melčů - Poznáte malá zvířátka
Věda a termosvět - věda pro králíka a slepičku, hrátky s termovizí
Zemědělství žije - zemědělský koutek nejen pro nejmenší
Kůň jako koníček - povozíte se na koníčkovi
Farma jelenovitých - Chov jelena evropského a jelena Miu.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Národní technické muzem - dny se vstupem za 50 Kč v roce 2017

Každý rok připravujeme při příležitosti výročí významných dnů sedm termínů, během kterých můžete navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů (příplatek 50 nebo 30 Kč).

18.5.2017 Mezinárodní den muzeí a galerií
5.7.2017 Výročí založení Národního technického muzea (v roce 1908)
28.9.2017 Výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech
28.10.2017 Vznik Československé republiky
17.12.2017 Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011)

Ing. Jiřina Kratochvílová

RWE v Česku mění tvář, bude z ní innogy

Jedna z největších letošních událostí na energetickém trhu v České republice. Energetická skupina RWE v ČR mění název i logo. Stane se totiž součástí nové dceřiné společnosti koncernu RWE, která ponese název innogy, a převezme tak i její nové pojmenování a značku ve tvaru „íčka“.

Do innogy koncern RWE vyčlenil své aktivity v oblasti obchodu, sítí & infrastruktury a obnovitelných zdrojů. Společnosti skupiny RWE v ČR se přejmenují k 1. říjnu. Značku RWE bude nadále používat pouze mateřská společnost RWE AG.

Název innogy vznikl propojením anglických výrazů pro inovaci, energii a technologii. RWE tuto slovní hříčku už v minulosti použila pro svoji společnost RWE Innogy, která se věnovala výhradně obnovitelným zdrojům energie. „Zpočátku jsme se usilovně snažili vymyslet nové jméno. Nakonec jsme však dospěli k závěru, že innogy nejlépe vyvolává ty správné asociace. Tedy inovace a technologie v energetice. Bez inovací neexistuje technologický pokrok. A bez technologického pokroku nemůže existovat žádný udržitelný rozvoj moderní energetiky,“ řekl ke vzniku jména Martin Herrmann, šéf skupiny RWE v ČR.

České veřejnosti se značka innogy představila na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Právě karlovarský festival byl vedle Berlína, Essenu a Varšavy vybrán pro první mezinárodní prezentaci nové značky.

„Náš byznys se čím dál více digitalizuje, je flexibilnější a plný inovací. Přesně takové je i naše nové logo. Dynamická značka, která hraje barvami, to není v energetice úplně obvyklé. I to nás bude do budoucna odlišovat od konkurence. Naše nové logo – íčko – je hravé a přizpůsobivé, takže dokáže komunikovat samo o sobě. Vyjádří třeba elektřinu, zemní plyn, větrníky nebo i silné pozitivní emoce. Při vývoji nové značky jsme kladli velký důraz právě na univerzálnost,“ shrnul Martin Herrmann, který bude i nadále řídit veškeré aktivity spojené s novou značkou innogy na českém trhu.

Zdroj: Mladá fronta a.s.

Pavel Kulovaný

Pozor na akční nabídky dodavatelů energií

Domácnostem se zase ozývají dodavatelé energií s akčními nabídkami. Slevy vypadají na první pohled vždycky lákavě. Nabídky je dobré prozkoumat detailně - od ceny za megawatthodinu v ceníku až po drobná písmenka ve smlouvě. Každý chce slevu, ale marketing není o tom, že lidé dostávají něco zadarmo.

S akčními nabídkami vám většinou dodavatelé nabídnou i nějaký bonus navíc. Ať už to jsou revize plynového kotle, kuchařka s recepty nebo pomoc s vyřízením žádosti o dotaci na fotovoltaiku, vždy zvažujte, zda jsou pro vás relevantní. Někdy na bonus máte nárok jen v případě, že odeberete určitý objem energie.

Smlouva a podmínky by neměly při zvažování nabídky jít stranou. Pročtěte je pečlivě. Se slevou a akčním produktem se většinou pojí smlouva na dobu určitou, která má platnost ke konkrétnímu datu. Pokud ji poté včas nevypovíte, automaticky se vám prodlužuje na další období.

Největší šílenství kolem akčních nabídek dodavatelů se strhne během října a listopadu. V této době už budou obchodníci kalkulovat nové ceny na další rok a svým stávajícím zákazníkům budou nabízet slevy. Zlevňovat by měl zemní plyn, pravděpodobně se objeví akční nabídky i v případě elektřiny.

Ing. Milena Otáhalová

Klub pevného zdraví VZP příspěvky pro rok 2017

Kdo je pojištěncem VZP, může vstoupit do Klubu pevného zdraví a i v letošním roce čerpat příspěvky na očkování, sportovní a jiné aktivity.

Pro pohybové aktivity - např. pro cvičení, plavání, atd. platí, že "pro pojištěnce ve věku od 18 let do 64 let +364 dní platí podmínka, že minimální hodnota dokladu nebo součtu několika dokladů (permanentek) je 1 500 Kč. Uhrazena bude max. 1/3 pojištěncem vynaložených nákladů (do max. výše 500 Kč). Pro klienty starší 65 let podmínka stanovené hodnoty permanentky/permanentek neplatí."

Jakup Dlouhý

Nová pravidla při změně zdravotní pojišťovny

Všichni občané s trvalým pobytem na území České republiky musejí mít sjednané pojištění u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. V současné době lze zdravotní pojišťovnu změnit jedenkrát za 12 měsíců. Změna se podává vždy pouze k prvnímu dni kalendářního pololetí.

Od 1. července nastávají. Pokud měníte zdravotní pojišťovnu, je dobré držet se následujících bodů.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Hadrák, hadraplán, velouš, splašený stan ......

Názvy jednoho z nejkurióznějších vozítek, které jezdilo a dosud i jezdí po českých silnicích. Hrdina slavných filmů i pomůcka pro invalidy.

Legendární motorová tříkolka naší minulosti - vozítka značky Velorex.

Až do 25.9.2015 je tomuto unikátnímu vozítku věnována nová výstava v Národním technickém muzeu.

ing. František Otáhal

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]