Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: září 2016

Pozor na akční nabídky dodavatelů energií

S nastupujícím podzimem se domácnostem zase ozývají dodavatelé energií s akčními nabídkami. Slevy vypadají na první pohled vždycky lákavě. Nabídky je dobré prozkoumat detailně - od ceny za megawatthodinu v ceníku až po drobná písmenka ve smlouvě. Každý chce slevu, ale marketing není o tom, že lidé dostávají něco zadarmo.

S akčními nabídkami vám většinou dodavatelé nabídnou i nějaký bonus navíc. Ať už to jsou revize plynového kotle, kuchařka s recepty nebo pomoc s vyřízením žádosti o dotaci na fotovoltaiku, vždy zvažujte, zda jsou pro vás relevantní. Někdy na bonus máte nárok jen v případě, že odeberete určitý objem energie.

Smlouva a podmínky by neměly při zvažování nabídky jít stranou. Pročtěte je pečlivě. Se slevou a akčním produktem se většinou pojí smlouva na dobu určitou, která má platnost ke konkrétnímu datu. Pokud ji poté včas nevypovíte, automaticky se vám prodlužuje na další období.

Největší šílenství kolem akčních nabídek dodavatelů se strhne během října a listopadu. V této době už budou obchodníci kalkulovat nové ceny na další rok a svým stávajícím zákazníkům budou nabízet slevy. Zlevňovat by měl zemní plyn, pravděpodobně se objeví akční nabídky i v případě elektřiny.

Ing. Milena Otáhalová

Pozvánka na akci_Hravá Stromovka

Kdy: 2.10.2016, 10-16 hodin, prostor před Šlechtovou restaurací

Na děti čekají kreativní dílny, malování na obličej, kvízovka o sladkou odměnu, talent scéna a další zábava.

Ve 13 hodin se na podiu odehraje oblíbená pohádka "O Červené Karkulce" v netradičním podání.

Vstupné: zdarma / platí se pouze výtvarné dílny

Jana Novotná

Festival ptactva

Kdy: 1.-2.10.2016

První říjnový víkend je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva. Během něho organizují ornitologové z České společnosti ornitologické pro veřejnost vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem.

Udělejte si čas a pojďte s námi pozorovat ptáky do podzimní přírody!

Získáte mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři připravili ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Některé akce jsou navíc spojené i s prohlídkou záchranných stanic pro handicapované živočichy a s vypouštěním jejich vyléčených ptačích pacientů zpět do přírody. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ...ptačí a ekologickou

Praha - Trója
Sraz v sobotu 1.10. v 8:00 na zastávce Podhoří. Půjdeme podél řeky k Císařskému ostrovu a pak až do Stromovky. Akci zakončíme u Výstaviště Holešovice. Předpokládaný konec do 12:00. S sebou dalekohled. Uvidíte ptáky vody a jejího okolí a ptáky parků. Pro děti budou připraveny soutěže. Z tohoto důvodu a z důvodu tisku dalších materiálů prosím, abyste se na akci přihlásili e-mailem na adresu filip.starosta@seznam.cz . Nezapomeňte napsat, kolik vás bude (dospělí + děti) a do předmětu napište Akce ptáci. Děkuji a těším se na Vás. Vede: Filip Starosta

Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Festival ptactva je totiž úspěšnou kampaní mezinárodního sdružení na ochranu ptáků a jejich biotopů BirdLife International. Česká společnost ornitologická se jako národní partner BirdLife International přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994.

Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos švýcarský partner BirdLife International BirdLife Switzerland. Výsledky letošního Festivalu si budete moci přečíst na webu ČSO.

Ing. Věra Šimková

Vstup do Muzea hl. m. Prahy zdarma

Kdy: 2.10. a 15.10.2016

V říjnu Vás čeká dvakrát VSTUP ZDARMA do hlavní budovy Muzea hlavního města Prahy na Florenci.

Poprvé 2. října, kdy s námi oslavíte 135. výročí otevření MMP.

Podruhé 15. října na Mezinárodní den archeologie.

Ing. Věra Šimková

Exkurze do 3 ovocných sadů Vokovice

Kdy: 5.10.2016, 16.30 - 18.30 hodin

Exkurze do Vokovických sadů:

sad na Červeném vrchu

Vokovická třešňovka

sad Na Krutci - zde teď dozrávají jablka, která bude možné si natrhat

Pojďte navštívit neznámé pražské sady. Seznámíte se s přírodovědně hodnotnými místy, kam je možné si dojít natrhat čerstvé ovoce. Zaměříme se na důležitost sadů a jejich význam. Přiblížíme si též příkladné postupy jejich obnovy.

Účast je zdarma. Omezená kapacita na 30 účastníků. Do 30.9. je nutno si rezervovat místo.

Ing. Milena Otáhalová

Vyšetření krve pro dívky

Kdy: Od 26. září do 7. října 2016 v síti odběrových pracovišť společnosti synlab czech.

Vrozená predispozice k tvorbě krevních sraženin může být ještě zesílena vnějšími faktory, například užíváním hormonální antikoncepce. Kombinované antikoncepční preparáty totiž riziko vzniku trombózy několikanásobně zvyšují.

V rámci preventivního programu Zdraví národa umožníme dívkám a ženám ve věku od 15 do 25 let (včetně), které již užívají nebo plánují užívat hormonální antikoncepci, bezplatně zjistit, zda nejsou nositelkami některé z trombofilních mutací. Pomocí DNA analýzy z krve potvrdíme či vyvrátíme genetickou predispozici k tvorbě krevních sraženin, které by je mohly ohrozit na životě.

Ing. Milena Otáhalová

Den otevřených dveří ve Strakově akademii

Kdy: 28.9.2016, 10-17 hodin

K vidění budou vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády, pracovna předsedy vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa této významné budovy.

Budova sloužila po dokončení její stavby v roce 1896 jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Od roku 1921 ve Strakově akademii sídlil Československý svaz studentstva a později studentský spolek Akademický dům. Kromě toho zde byla umístěna některá ministerstva a státní úřady.

Od dubna roku 1939 začala budovu využívat protektorátní vláda a Strakova akademie podstoupila rozsáhlou rekonstrukci.

Po druhé světové válce byla budova vyhrazena pro potřeby nové československé vlády a do roku 1992 zde sídlilo předsednictvo dvaceti poválečných vlád.

Od 1. ledna 1993 je Strakova akademie sídlem vlády České republiky.

Ing. Milena Otáhalová

Výstava o historii Malostranského hřbitova v Portheimce

Kdy: vernisáž 24.9.2016 v 18 hodin

Výstava potrvá do 27.11.

Ing. Věra Šimková

Po zavíračce - podzim 2016

Kdy: 21.10.2016, 19.30-22 hodin

Tradiční humbuk v Ústřední knihovně poté, co se oficiálně zavřou její brány. Koncerty, divadlo, workshopy, hry a soutěže, dobrá káva, a miliony knížek, které tu jsou jenom pro vás.

Akce pro mladé a mladé duchem a pro všechny, kteří jsou víc bookoholici než alkoholici.

Vstupné zdarma.

Jana Novotná

Pohádkový Žofín

Kdy: 22.10.2016, 15-18.30 hodin

V rámci bohatého programu se mohou návštěvníci těšit na Jaroslava Uhlíře, pásma písniček, výrobu skleněných lucerniček, malování na obličej, pohádkovou kuchyni, čertovskou školu či pohádkovou stezku po ostrově.

Vstup na akci je zdarma! A každý, kdo přijde v pohádkovém kostýmu, obdrží dárek!

Místo konání: malý sál paláce Žofín.

Ing. Milena Otáhalová

Slavnosti Petřínské pálenky

Kdy: 9.10.2016, 14.30-18 hodin

Podstatou Slavností je oslava Petřína, nejen jako místa zamilovaných, ale především jako domovského místa a odpočinku.

Čeká na Vás příjemné odpoledne s muzikou Pražského pouťového orchestru mezi sousedy, blízkými, vynikající šťáva z čerstvých petřínských jablek, zabíjení hřebíků na čas, házení šipkami, divadlo pro děti a mnoho dalšího.

Nová tradice je nejen oslavou Petřína a jeho krás. Její hloubka tkví ve vědomí, že i když je Petřín dominantou Prahy často vyhledávanou turisty, je mezi námi spousta lidí, kteří jej vnímají jako součást svého domova jako blízké místo. A pokud je něco „vaše“, tak se podle toho chováte(me).

K realizaci oslav dochází především díky pospolitosti a přátelským vazbám v rámci celé komunity na Praze 1. Slavnosti jsou tedy slavnostmi lidské blízkosti a sounáležitosti ke zdejšímu místu i místním lidem.

Místo konání: Petřínské terasy

Jana Novotná

Akce pro pedagogy v Divadle ROKOKO

Kdy: 5.10.2016

Mezinárodní den učitelů

Pro všechny pedagogy jsme k Mezinárodnímu dni učitelů připravili akci na středu 5. října v Divadle ROKOKO.

V 18 hodin bude v kavárně připraveno pohoštění a představíme vám, co chystáme v nadcházející divadelní sezoně a také představení pro školy.

Od 19 hodin bude následovat představení Želary za zvýhodněnou cenu 100 Kč pro pedagoga. V případě zájmu pište na e-mail vilem.havranek@m-d-p.cz "

Ing. Věra Šimková

Ministerstvo kultury

Kdy: 28.9.2016, 10-17 hodin

Raně barokní Nostický palác v Praze na Malé Straně lze považovat za nejkrásnější sídlo ministerstva kultury na světě. Je kulturní památkou chráněnou zákonem. Přijďte navštívit toto zajímavé místo, které je výjimečně přístupné veřejnosti!

Máte možnost prohlédnout si pracovny vedení resortu i pracovnu ministra kultury Daniela Hermana. Budete moci nahlédnout do vzácné barokní palácové knihovny s původními regály, utajenými vchody a s ozdobným zábradlím v patře. Dalším šperkem je proslavená Nostická sbírka výtvarných děl – obrazů, grafik, plastik – tvořící dnes jeden z pilířů sbírek Národní galerie. Soubor obrazů vystavený v Nostickém paláci připomíná existenci obrazárny v jejím původním prostředí. Navštívíte také Hlavní, tzv. kulečníkový sál sloužil v 18. a 19. století k pořádání veřejně přístupných koncertů a divadelních představení před dostavěním Nostického, nyní Stavovského divadla. Kaple Nanebevzetí Panny Marie doplňuje celkový duchovní rozměr tohoto bývalého šlechtického sídla, ve kterém se pěstovalo a podporovalo umění a kultura českých zemí.

Pro nejmenší návštěvníky jsou připravena krátká představení loutkového divadla v tzv. Konírně.
Můžete si také vyrobit sošky z rychleschnoucí hmoty, vymalovat pastelkami postavy v lidových krojích, vyrobit doplňky z bižuterie, vyluštit si kvíz o husitství nebo se podívat na publikace tištěné Braillovým písmem pro nevidomé.
K vidění bude i výstava skla, tematicky zaměřená na dobu císaře Karla IV.
Program zpestří hudba různých žánrů – svoje umění předvede temperamentní romská kapela či Katka Misíková a Jakub Kořínek s vlastní tvorbou i světovou hudbou různých žánrů. Budete mít možnost zakoupit si zajímavé publikace, CD i DVD, které vydávají naše příspěvkové organizace.
V přízemí paláce se Vám představí třiadvacet příspěvkových organizací Ministerstva kultury.

Upozornění pro návštěvníky: Vstup bude možný pouze přes vrátnici Nostického paláce přes bezpečnostní rám.

Jana Novotná

8.10. Dřevorubecký den v Botanické zahradě v Tróji

Kdy: 8.10.2016, 11-16 hodin

Vůně dřeva, profesionální nářadí, divácké soutěže i správný dřevorubecký guláš

Stihl© Timbersports© Show vám ukáže, jak řežou dříví opravdoví mistři. Kromě několika jejich představení vás čekají dovednostní a divácké soutěže. Odborníci Fiskars vás zase naučí, jak správně a s co nejmenší námahou štípat dříví. Děti si vyrobí papírového draka.

Připravena je i tombola.

Eva Lízalová

Dýňové hrátky v Botanické zahradě v Tróji

Kdy: 22.-23.10.2016

Dýňové hrátky, při kterých se může vyřádit opravdu každý. Záleží jen na vaší zručnosti, fantazii a odvaze. Výsledné objekty si můžete odnést s sebou domů. K dispozici budou různé podzimní přírodniny, dýně budou za drobný poplatek. Můžete si přinést i vlastní neobvyklé plody či nástroje, které by se vám při tvoření mohly hodit.

Oblečení, které si můžete umazat, je vítáno.

Ing. Věra Šimková

Ovocná slavnost Na Klíčově

Kdy: 1.10.2016, 10-18 hodin

Pražské sady ožívají a v tom klíčovském opět v říjnu poteče mošt proudem. Druhý ročník Ovocné slavnosti proběhne 1. 10. 2016 v sadu Na Klíčově za podpory Městské části Praha 9 a Asociace místních potravinových iniciativ. Všichni jste zváni.

Loňská Ovocná slavnost se nesla v duchu moštování, procházek sadem a dělení se o ovocné vědění. Ani letos tomu nebude jinak. Nachystali jsme vzdělávací a zábavný program pro milovníky ovoce všech věkových kategorií a neochudíme vás ani o ochutnávky čerstvého ovoce z tamního sadu a ovoce zpracované do podoby moštu, ciderů či marmelád.

Pro děti bude po celý den připravena tvořivá dílna, kde si budou moci vyrobit vlastní nápojovou etiketu a vyzkoušet různé výtvarné techniky.

O hudební vložku se nám postará uskupení Der Šenster Gob a hlad, chuť a zimu zaženeme horkým moštem, svařeným ciderem a drobnými pochutinami. Za hezkého počasí bude v sadu po skončení přednášek pokračovat volná zábava a opékání špekáčků.

Ovocná slavnost proběhne za jakéhokoliv počasí, proto se nezapomeňte dostatečně teple obléci.

Vstup je zdarma a po celou dobu můžete sbírat klíčovská jablka pro vlastní potřebu nebo nám je pomoci proměnit v mošt, takže láhev na mošt a hrníčky na koštování s sebou!

Ing. Milena Otáhalová

Den architektury

Kdy: 1.-2.10.2016

Podzimní Den architektury otevře veřejnosti stavby zapomenuté, ohrožené, zatracované i obdivované...

Na zapomenutá místa, architektonické skvosty od středověku přes 19. století, funkcionalismus, brutalismus až po současnost, originální rekonstrukce, unikátní urbanistické celky, stavby ohrožené, zatracované i obdivované, zvou pořadatelé letošního ročníku Dne architektury. Ten tradičně o prvním říjnovém víkendu láká na komentované prohlídky, cyklovyjížďky, workshopy, přednášky, besedy a diskuze, happeningy i videoprojekce, které se uskuteční na téměř šesti desítkách míst v českých a moravských městech i obcích. Vstup na více než stovku akcí je zdarma a nabízí mimořádnou příležitost proniknout do tajů jedinečných staveb či historie celých míst, mnohdy běžné veřejnosti nepřístupných.

Den architektury vznikl s cílem otevřít tento obor laické veřejnosti v širších souvislostech. Organizátoři chtějí poukázat zajímavým a sdělným způsobem na prolínání současné i historické architektury, to vše při zachování vysoké odborné úrovně. Jak svědčí vzrůstající zájem veřejnosti, získalo si toto pojetí širokou popularitu.

Pro letošní ročník si pořadatelé vybrali motto „Méně je více“ — dávají přednost kvalitě před kvantitou při výběru objektů, témat i lektorů. V Praze se mezi četnými akcemi bude konat mj. procházka mezi funkcionalistickými barrandovskými vilami a terasami.

Festival se koná u příležitosti Světového dne architektury.

Ing. Milena Rovná

Evropský den jazyků

Kdy: 26.9.2016

I v roce 2016 pořádají evropské kulturní instituty v Praze sdružené v EUNIC, Zastoupení Evropské komise v České republice a další instituce Evropský den jazyků s pestrým programem pro všechny zájemce.

V pasáži Lucerna proběhne zajímavý rámcový program řady kulturních institucí a od 15 do 19 hodin se uskuteční již tradiční „speak-dating“.

Cílem Evropského dne jazyků je oslava jazykové rozmanitosti v Evropě a podpora znalosti většího počtu jazyků u občanů. Všude v Evropě se konají akce, které se snaží lidi povzbudit ke studiu nového jazyka nebo ke zlepšení již nabytých jazykových znalostí. Studium jazyků pomáhá nejen při porozumění mezi lidmi, ale přispívá také k překonávání bariér mezi kulturami.

Ing. Milena Otáhalová

Noc vědců

Kdy: 30.9.2016

Téma 2016 – Bezpečnost
Cítíte se bezpečně? Bez ohledu na to, co si pod tím představíte: bezpečnost na silnicích, bezpečí domova, bezpečně na internetu, bezpečnost při práci, při výzkumu nebo bezpečné stahování aplikací do mobilního telefonu. Jaká je role vědy v zajišťování všech druhů bezpečí a bezpečnosti? Noc vědců se pokusí najít odpovědi a nabídne řadu nečekaných souvislostí.

Organizátory Noci vědců jsou přední instituce české a moravské popularizace vědy: univerzity, hvězdárny, planetária, science centra, výzkumné ústavy a další.

Akce se v celé Evropě pořádá jeden večer vždy čtvrtý pátek v měsíci září.

Někde se budou konat všechny akce na jednom místě, jinde se otevřou vědecká pracoviště rozesetá po celém městě. Všude ale bude k vidění spousta zajímavého a mnohdy opravdu běžně nevídaného.

Organizace, které se akce zúčastní v Praze:
VŠCHT Praha - Praha 6 - Dejvice, Technická 3
doprava: 3 minuty pěšky od stanice metra A Dejvická

Štefánikova hvězdárna

ČVUT Praha - Praha 6, Thákurova 7
Pro zájemce budou otevřené fakulty v dejvickém kampusu ČVUT, tedy Fakulta Stavební, Fakulta architektury, Fakulta infomačních technologií, Fakulta strojní, Fakulta elektrotechnická.

Univerzita Karlova

Ing. Jiří Váchal

Pohádkový les "Cesta kolem světa za 80 minut"

Kdy: 15.10.2016, Kinského zahrada Praha 5

Den plný soutěží a zábavy na trase dlouhé téměř 2km.

Děti s rodiči obdrží ihned na startu průvodní dopis, se kterým vyrazí za dobrodružstvím. U jednotlivých pohádkových postav pak budou muset splnit zadaný úkol a po jeho vykonání vždy dostanou razítko. Jakmile nasbírají všechna razítka, v cíli na ně bude čekat odměna v podobě malého dárku. Pohádkový les ukrývá celkem 10 pohádkových postav, jakými jsou například Fogg, Eskymák, nebo Indiánka Letní bouře.

Jana Novotná

Podzimní sezóna v Zookoutku Malá Chuchle

Kdy: 5.11. a 18.12.2016

Vše, co jste kdy chtěli vědět o jelenech, ale báli jste se jich zeptat, budete mít příležitost zjistit v sobotu 24. září 2016 v lesním zookoutku u hájovny v Chuchelském háji. Ve 14 hodin tu odstartuje akce To jsem z toho jelen, jejíž hlavní ozdobou bude zdejší jelení parta.

Po úspěšných Křtinách muflončat, které jsme v zookoutku zorganizovali letos na jaře, se tentokrát zaměříme na o poznání většího zástupce lesní zvěře – na velkolepého jelena lesního. Společně pronikneme do života jeleních stád, poslechnete si jejich mocné troubení, vyzkoušíte jelení obratnost a na vlastní kůži si otestujete, jak těžká je jejich mohutná ozdoba, kterou po celý den pyšně nosí na hlavě. Během doprovodného programu vás čeká kvízová stezka, stanoviště vábniček i návštěva jeleního výběhu, kam všechny odvážné zájemce vezme ošetřovatel zvířat. Celá akce je zdarma a budeme rádi, když dorazíte i s celou rodinou.

V listopadu Chuchelský háj rozezvučí slavnostní Svatohubertské troubení a těsně před vánočními svátky s obyvateli zookoutku oslavíme Zvířátkové Vánoce. K těmto dvěma akcím ještě nejsou podrobnosti.

Ing. Milena Otáhalová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Švandovo divadlo - Den otevřených dveří

Kdy: 14.9.2016

Švandovo divadlo slaví! A má k tomu hned tři významné důvody: zahájení nové divadelní sezóny, 135. narozeniny a Den otevřených dveří. Letos uplyne 135 let od doby, kdy se zde konalo první představení a kdy do hlediště usedli první diváci. Toto jubileum se stalo inspirací i pro tradiční Den otevřených dveří.

Na jevišti i mimo ně si i ke svému překvapení dají dosti bláznivé dostaveníčko postavy nejrůznějších charakterů a dob. A tak se může stát, že Misantropa v jeho veršovaných litaniích možná vyruší gangster Johnny Glendenning, Popeláři si budou muset poradit s podivným odpadem v Betonové zahradě a Baal ze hry Bertolta Brechta zkusí svůj šarm i na Adinu Mandlovou, právě propuštěnou z Pankráce.

VSTUP JE ZDARMA!

Na co se můžete těšit? Na tradiční nezapomenutelné prohlídky divadla pod vedením členů našeho hereckého souboru, zábavné i poučné zároveň; na postavy z našich inscenací, které se potkají na nezvyklých místech a v neočekávaných situacích jak na jevišti, tak v prostorách divadla; na ukázky z repertoáru našich stálých hostů, Hereckého studia Švandova divadla; a v neposlední řadě na soutěže a slevové akce na vstupenky, které jistě přijdou vhod.

Dopolední prohlídky (9:00 -10:00 začátek v každou celou hodinu) jsou rezervovány pro školy (v případě zájmu volejte 257 321 334).

Prohlídka v 11:00 a 12:00 je určena pro neslyšící za doprovodu tlumočníka do znakové řeči (v případě zájmu pošlete e-mail obchodni@svandovodivadlo.cz).

Odpolední prohlídky (15:00 – 18:00 začátek v každou celou hodinu) budou pro veřejnost bez nutnosti rezervace.
A kdo nestihne přijít osobně, může se prohlídky zúčastnit on-line; přímý přenos na Facebooku Švandova divadla začne v 16.00.

Jana Novotná

"Tatrování" ve Zbirohu

Kdy: 3.9.2016

Šestý ročník volby nejkrásnější hasičské tatrovky.

Do soutěže je letos již nyní přihlášeno přes padesát tatrováckých účastnic, bude tedy z čeho vybírat. Miss Tatra 2016 i další doprovodné kategorie budou vyhlášeny v 15.30 hodin. O tom, která tatrovka titul získá, rozhodne nejen odborná porota, ale především všichni, kteří na šestý ročník Zbirožského hasičského tatrování zavítají.

Posádky vozidel se v průběhu dne utkají již popáté na neoficiálním Mistrovství republiky ve výměně předního kola na vozidle Tatra 815. Loni to ti nejlepší, Jaroslav Urbánek a Michal Špaček z HZS Královéhradeckého kraje, zvládli za necelých pět minut.

K vidění bude nejnovější přírůstek expozice – obrněný trans- portér (OT 64) a sací bagr, a dále vystoupení malých hasičů z Němčovic.

Na ploše o rozloze 4000 m2 čeká na hasičské nadšence více než 130 exponátů historické hasičské techniky, od koňských potahových stříkaček, přes parní stříkačku až po hasičský tank a letadlo k hašení lesních požárů, z nichž nejstarší pochází už z první poloviny 18. století. Návštěvníci mohou zavítat i do plně vybaveného krytu, určeného pro nouzové ukrytí obyvatel, a také do zařízeného podzemního velitelsko-štábního pracoviště v rámci unikátní expozice ochrany obyvatelstva. To, jak vypadá po požáru běžná domácnost, je k vidění v expozici zjišťování příčin vzniku požárů.

Atmosféru zpříjemní živé hudební vystoupení kapely Bonton Band a dětské rockové kapely Rocksana. Děti si o ceny zasoutěží v „hasičských disciplínách“, připraveny jsou nejrůznější ukázky. Vstup je volný a parkování zajištěno přímo v areálu.

Expozice požární ochrany HZS ČR se nachází v areálu nedaleko zbirožského zámku. Adresa: Pod Parkem 662, Zbiroh-Švabín, Loc: 49°51‘29.34“N 13°45‘7.911“E.

Antonín Trajer

Divadelní ABCeda aneb Městská divadla pražská dětem

Kdy: 15.10. a 19.11.2016

Hravé odpoledne pro děti i rodiče

V nové sezoně jsme přichystali divadelní workshopy pro rodiče a jejich ratolesti pod vedením herečky a zkušené lektorky Henriety Hornáčkové. Dílny rodinám nabídnou nejen netradiční zážitek, ale především budou rozvíjet umělecké cítění dětí, jejich myšlení a fantazii. Rodičům pak přinesou možnost strávit s dětmi čas aktivně a intenzivně. Divadelní ABCeda je určena dětem od 3 do 12 let a jejich rodičům, během workshopu vás čekají improvizační a pohybová cvičení, námětové hry, práce s textem, rytmická cvičení, trénink komunikačních dovedností a hlavně si užijete spoustu zábavy.

Jana Novotná

Vinobraní na Pražském hradě

Kdy: 17.-18.9.2016, 11-18 hodin

V Královské zahradě Pražského hradu se uskuteční již 11. ročník Vinobraní na Pražském hradě. Návštěvníci se mohou těšit na čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu, pravý moravský burčák, degustaci vín v Míčovně a prodejní ochutnávku kvalitních českých potravin značek Klasa a Regionální potravina.

Vinobraní nabídne také stylový kulturní program – návštěvníkům budou po oba víkendové dny hrát, zpívat a tančit folklórní soubory z kyjovského regionu.

Ochutnávka českých potravin značek Klasa a Regionální potravina. So a Ne, od 11.00 do 18.00 hodin.

Během Vinobraní můžete využít 50% slevy z plné vstupenky na výstavy v rámci projektu "700 let Karla IV. na Pražském hradě"

Možnost zdarma navštívit produkční zahrady Pražského hradu.

V rámci Vinobraní na Pražském hradě bude připravena naučná interaktivní soutěž s expozicí Příběh Pražského hradu a vystoupení šermířské skupiny.

Ing. Milena Otáhalová

Na dvoře královském, Pražský hrad

Kdy: 17.-18.9.2016

26. dětský víkend pořádaný v rámci stálé expozice Příběh Pražského hradu

Již tradiční akce umožňuje celým rodinám zábavnou formou poznat lépe hradní areál a dozvědět se zajímavosti z českých dějin. Tentokrát bude hlavním tématem představení života na dvoře českého krále Karla IV.. Na nádvořích a v zahradách bude připraveno šest úkolů spojených s tímto hlavním tématem.

Start a cíl najdete na severním palácovém dvorku (před vchodem do Příběhu Pražského hradu), po oba dva dny v 10.00 h, poslední účastníky vyšleme na trasu v 16 h.

Před Starým královským palácem můžete také navštívit různá rukodělná a zábavná zastavení: ukázky tradičních řemesel, výtvarnou dílničku či velmi oblíbené zkoušení historické zbroje.

Vstup je volný.

Ing. Milena Otáhalová

Vinobraní v trojské botanické zahradě

Kdy: 10.-11.9.2016, 11-19 hodin

Spojení babího léta a jedinečné atmosféry vinice sv. Kláry, to je Vinobraní v trojské botanické zahradě.

Návštěvníci se mohou těšit na degustaci medailemi oceněných vín z vinice sv. Kláry a dalších devíti předních českých a moravských vinařů. Zájemci si dále mohou prohlédnout expozici dokumentující výrobu vína. Celý víkend doplní netradiční hudební program ve stylu jazzu, country a folkové hudby.

Jan Kraus

Dny žižkovského kulturního dědictví

Kdy: 1--29.9.2016

Dny žižkovského kulturního dědictví opět připomenou movité kulturní památky v Praze 3.

Dny žižkovského kulturního dědictví s podtitulem „Památky a komunity“ představí pestrý program, který se koná v různých částech třetí městské části. Akce začne 1. září a potrvá až do 29. září.

Vstup je zdarma.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Dny evropského dědictví

Kdy: 3.-11.9.2016

Dny evropského dědictví ( European Heritage Days) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. V roce 2016 již 19. ročník.

Národní zahájení je 3. září 2016 ve Slavonicích a téma pro 19. ročník "Památky a komunity"

Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce - přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy.

Jan Kraus

Hodujeme s Karlem IV.

Kdy: 28.9.2016, 10-18 hodin, Galerie Portheimka

Slavnost pořádaná Galerií Portheimka ve spolupráci s Muzeem gastronomie v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. Zároveň tak připomene i Den české státnosti, připadající právě na svatého Václava.

V parku před galerií tak bude možné po celý den ochutnávat jídla královská, pochoutky bohatého panstva, vážených měšťanů i každodenní pokrmy prostých lidí. Masa dušená i připravená na rožni, lahodné paštiky, sladkosti i polévky připravené podle středověkých receptur a k tomu hojnost piva a vína.

V Portheimce bude středověké nejen jídlo, i platidlo totiž bude dobové. Kdo bude chtít ochutnávat, bude muset vytáhnout z peněženky pražský groš. Ty samozřejmě bude možné na místě vyměnit.

Součástí hodů bude i soutěž o nejlepší preclík určená pro veřejnost.

Galerie Portheimka dále u příležitosti oslav Karla IV. připravila mapu s úkoly "Procházka Prahou s Karlem IV". Mapa byla distribuována do škol a na další místa. Pro zájemce je k dispozici i v elektronické podobě na webu Prahy 5. Mapa pomocí krátkého povídání a lehkých úkolů seznamuje děti se sedmi pražskými místy, která mají nějakým způsobem vazbu na Karla IV. Je to ideální manuál na procházku po Praze.

Splněné úkoly z mapy Karla IV. se mohou dávat se jménem a označením školy do boxu na Portheimce.

Dne 28.9.2016 v parku Portheimka proběhne vyhlášení výsledků soutěže.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Den vody v Kunratickém lese

Kdy: 20.9.2016, 9-16 hodin

V druhé polovině září u rybníka Labuť na kraji Kunratického lesa vám otevře své brány podvodní království. Den vody, který jsme pro žáky pražských škol připravili spolu s městskou částí Praha 4, se uskuteční 20. září 2016 a provede vás zšeřelými hloubkami pod vodní hladinou, pableskující mělčinou i skrytými zákoutími na březích vodních ploch a potoků, kde všude se denně odehrává život v tisícovkách svých podob.

Na vodní stezce se seznámíte se všemi zarytými milovníky vody – poznáte kapry, líny i štiky českých rybníků a vodní chlupáče, jako je vydra nebo bobr, drobný vodní hmyz i vodní ptáky, kteří se jako potápěči noří za šupinatou odměnou prohánějící se pod vodou. Otestujete, zda ve vás dřímají rybářské vlohy, a společně se vydáme na exkurzi do historie prastaré české rybníkářské tradice.

Mateřské a základní školy se vzhledem k omezené kapacitě objednávají předem na čísle 261 192 264 nebo 606 602 773 či e-mailem na eva.simkova@praha4.cz .

V odpoledních hodinách je akce volně přístupná pro veřejnost.

Pavel Kulovaný

Pohádkový les v Prokopském údolí

Kdy: 10. 9. 2016, 11 - 18 hodin.

Začátek Pohádkového lesa bude probíhat na inline stezce za Galerií Butovice. Zde bude také připraven bohatý program po celý den.

Letošní ročník povede trasou dlouhou necelé dva kilometry v přilehlém Prokopském údolí. Tam budou děti čekat pohádková stanoviště, kde budou plnit zábavné úkoly.

Na všechny účastníky, kteří projdou minimálně 5 stanovišť, pak v cíli bude čekat odměna v podobě dárkové taštičky s drobnými hračkami a sladkostmi.

Na trase se děti setkají s Rákosníčkem, Vodníkem, Šmoulinkou, Rumcajsem, Karkulkou, Ferdou mravencem a s dalšími pohádkovými bytostmi.

Vstupné 80 Kč.

Ing. Milena Otáhalová

Web "na stará kolena"

Tematický web, který se zaměřuje na lidi v důchodovém věku (seniory). Má pravidelně aktualizovaný obsah s články věnující se aktuálním tématům lidí v důchodovém věku.

Návštěvníci si tak mohou přečíst články na aktuální témata, návody, rady a akce pro seniory.

Rozhodně si nenechte ujít zajímavé aktuální informace.

Jana Novotná

Letní Letná

Jana Novotná

Ochutnej Vietnam - Holešovická tržnice

Kdy: 17.9.2016, 10-21 hodin, hala č.13

Ochutnej Vietnam letos již potřetí! Opět se hlásíme o vaši pozornost a rádi bychom vás tímto pozvali na náš festival vietnamského jídla a kultury, který tentokrát proběhne 17. září!

Restovaná kočka, grilovaný pes, dušený had nebo marinovaný křeček – všechno tohle na letošním festivalu neochutnáte. Těšit se ale můžete na oblíbené letní závitky, polévku ph?, bún bo nam b?, ale také na řadu dalších delikates pravé vietnamské kuchyně.

Chceme, aby si naši návštěvníci tento ročník opravdu užili, proto jsme také kromě pestré nabídky pokrmů a bohatého doprovodného programu zapracovali na větším pohod...lí. Rozšířili jsme pro vás prostory a rozdělili vstupenky na několik časových bloků, díky kterým se předejde nepříjemným tlačenicím. Vstupenky bude možné zakoupit prostřednictvím portálu smsticket od 1. září - viz. https://www.smsticket.cz/vstupenky/7474-ochutnej-vietnam-2016

Vstupenky bude možné zakoupit prostřednictvím portálu smsticket od 1. září - viz. https://www.smsticket.cz/vstupenky/7474-ochutnej-vietnam-2016

Jana Novotná

Za zvířátky do Kunratického lesa

Kdy: 7.9.2016, 9-16 hodin

Zpříjemněte dětem začátek školního roku a ve středu 7. září vyrazte spolu s nimi na návštěvu do lesní říše. Za zvířátky do Kunratického lesa vás zveme spolu s městskou částí Praha 4, která akci pro děti z pražských škol připravila.

Po stezce vinoucí se kolem rybníka Labuť vás provedou živí zástupci lesní zvěře. Spolu s nimi vystoupáte až do oblak na křídlech velkolepých lesních dravců, střemhlav se zanoříte pod vodní hladinu, kde rejdí vodní savci, i do nočního lesa křižovaného netopýry, ježky či sovími strážci, proniknete do hierarchie stád velkých sudokopytníků i do poselství, jaká ptačí pěvci vkládají do svých trylků.

Mateřské a základní školy se vzhledem k omezené kapacitě objednávají předem na čísle 261 192 264 nebo 606 602 773 či e-mailem na eva.simkova@praha4.cz.

V odpoledních hodinách je akce volně přístupná pro veřejnost.

Ing. Milena Otáhalová

Akce na Vypichu - odpoledne pro celou rodinu - prezentace pražských Domů dětí a mládeže

Kdy: 7.9.2016, 14-18 hodin

Odpoledne pro celou rodinu, koncert Jaroslava Uhlíře, Evy Matějovské,ukázky činností policie, hasičů a záchranářů, BESIP Team, soutěž o zajímavé ceny a mnoho dalšího.

Prezentace činnosti jednotlivých pražských domů dětí a mládeže.
- Výtvarná dílna: malování na obličej, výroba záložek.
- Hudební stánek
- Trampolína
- Orientační běh
- Stolní tenis
- Skákací hrad
- Skákací boty
- Ukázka 3D tiskárny
- FLORBAL ARÉNA
- televizní studio - ukázka kroužku Adio video tvorba
- RC simulátor Phoenix Pro V5.0. K letu máte k dispozici nepřeberné množství modelů včetně nejžhavějších novinek od E-flite a ParkZone, Hangar 9, Blade a další. Můžete létat s přáteli po síti a sdílet společnou zábavu díky internet Multiplayer Mode.
- Jízda a koni

Zajímavosti z ČVUT FEL, těšte se na zajímavou(é) ukázku(y) z projektů Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Hlavním hostem na Vypichu 2016 je Jaroslav Uhlíř společně se skvělou doprovodnou kapelouv klasickém rockovém složení.

Můžete se těšit na nezapomenutelné písničky, které za posledních 40 let vytvořil J. Uhlíř převážně ve spolupráci se Z. Svěrákem jako jsou „Holubí dům“ , „Severní vít“ , „Ani k stáru“ , „Není nutno“ atd.

Dalším hostem je mladá pop-rocková zpěvačka Eva Matějovská , vítězka rozhlasové kategorie pěvecké soutěže Česko zpívá v dubnu 2012. V únoru 2016 nazpívala titulní píseň k filmové pohádce Řachanda.

Ukázky techniky a činnosti :
Policie ČR, informační stánek a dopravní policie HZS hl. m. Prahy
Městská policie hl. m. Prahy, mobilní informační centrum
Hasičský záchranný sbor podniku Letiště Praha, a. s.
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy - předvede ukázku modulu hromadného neštěstí - GOLEM

Celní úřad pro hlavní město Prahu -představí činnost celní správy při ochraně území České republiky proti nebezpečnému zboží, jako jsou např. drogy, zbraně, výbušniny, ale i hračky, potraviny a další nebezpečné výrobky. Součástí prezentace bude i ukázka výcviku služebních psů, techniky, s níž celní správa disponuje anebo výstavka zadržených exponátů ohrožených druhů živočichů a rostlin, jež jsou chráněny mezinárodní úmluvou CITES.

BESIP Team je unikatní promo akcí Ministerstva dopravy. Tento ojedinělý projekt upřednostňuje osobní zážitek před nudným vysvětlováním.

WIPE OUT ZAMETAČ Soutěžní atrakce pro 6 hráčů (děti i dospělí), kdy se dokola otáčí rameno, před kterým je potřeba uniknout výskokem a dopadem zpátky na stupínek. Rychlost otáčení zrádného ramene se postupně zvyšuje, až na dopadlišti nezůstane ani jeden soutěžící.

Zoopark Zájezd Těšit se můžete na ukázku zvířat. Kamerunskou kozu, chameleona, želvu a také papouška (jejich složení se může změnit i dle počasí).

Na Vypich za dětmi dorazí Tonda Obal, který naučil za 18 let třídit přes 2 milióny dětí. Jsou pro vás připraveny soutěže i aktivity o zajímavé ceny. Rodiče s dětmi se např. dozví o možnostech, způsobech a důvodech třídění odpadů v jejich bydlišti. Chcete si hrát a přitom se dozvědět více o třídění odpadu a recyklaci? Pak se podívejte na Tondovi webové stránky:www.tonda-obal.cz

HELPÍK ukázky první pomoci

HELPÍK ukázky první pomoci

Na místě bude probíhat zápis do kroužků DDM Prahy 6 (14:00-17:30). Aktuální nabídku naleznete zde http://www.ddmp6.cz/ krouzky/

Akce se koná pod záštitou náměsteka primátorky hlavního města Prahy Petra Dolínka.

Možnost na místě zakoupit občerstvení

Program postupně doplňován, změna programu vyhrazena.

Vstup na akci volný.

Ing. Milena Otáhalová

Den integrovaného záchranného systému

Kdy: 17.9.2016, 13-17 hodin

Kde: Výstaviště Holešovice

Zábavné a poučné odpoledne pro všechny bez rozdílu věku.

Na jednom místě se představí všechny složky integrovaného záchranného systému, Armáda ČR a další spolky a organizace, zabývající se záchrannou, preventivní a bezpečnostní činností.

Některé můžete znát z každodenního života, jiné budou určitě překvapením a novinkou. Představení vybavení a techniky v dynamických ukázkách. Budete moci vidět a vyzkoušet mnohá zařízení, systémy a záchranné procesy.

Celá expozice bude rozložena ve spodní části areálu tak, aby každý subjekt a obor měl svůj prostor, zároveň vám záchranáři předvedou svoji činnost ve společných ukázkách.

Přijďte se naučit nové věci, osvěžte si základy první pomoci, taktiku přežití, a přesvědčte se, jak dobře jsou složky IZS připraveny na případné krizové situace.

Kromě výše zmíněných účastníků bude součástí akce i rozsáhlá prezentace spolků zaměřených na vzdělávání, kurzy první pomoci, nabídku vybavení pro krizové situace, sebeobranu, požární prevenci atd.

Ing. Jan Tomášek

Vinobraní a oslava 20. výročí založení Domova sv. Karla Boromejského v Řepích

Kdy: 11.9.2016, 14 hodin

Vinobraní spojené s oslavou 20. výročí založení Domova sv. Karla Boromejského v Řepích.

Domov sv. Karla Boromejského slaví 20. výročí své znovuobnovené činnosti ve prospěch potřebných lidí. Při poskytování současné zdravotní a sociální služby seniorům navazuje na historii kláštera v Řepích do níž se zapsal i slavný Loupežník Václav Babinský, když napreven dvacetiletým žalářem , pracoval v klášteře jako zahradník. Letos se připomíná 220. výročí jeho narození.

Již tradiční vinobarní s kulturním programem (J. Šmukař, Saxofonové kvarteto ze Zličína, Archioni plus, Jana Rychterová, taneční soubor Makotřaské Stařeny s kapelou...)

Jiřina Kratochvílová

"Radnice dokořán" - druhý ročník oslav založení Staroměstské radnice

Kdy: 16.-18.9.2016

Poprvé v historii si budete moci prohlédnout všech 14 domů komplexu nejstarší pražské radnice.

V sobotu bude i speciální prohlídka určená dětem 5 - 8 let od 9.30 hodin a 9 - 12 let od 14 hodin (na jedno dítě či skupinku dětí může být jen 1 dospělý).

POZOR na všechny prohlídky je nutné udělat si rezervaci na telefonu 236 002 629 nebo na emailu staromestskaradnice@prague.eu

Rezervace bude spuštěna 1.9.

Jana Novotná

Korunovační slavnosti

Kdy: 3.-4.9.2016

Korunovační slavnosti v Praze jsou souborem aktivit, pořádaných Univerzitou Karlovou a Magistrátem hl. m. Prahy, doprovázejících vědecký projekt „Korunovace Karla IV. českým králem“.

Nádherná slavnost, při níž se stal českým králem Karel Lucemburský a královnou Blanka z Valois, se konala 2. září 1347 v románské Spytihněvově bazilice sv. Víta na Pražském hradě a celebroval ji první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Termín korunovačních slavnostní byl tedy záměrně vybrán s ohledem na historické datum konání korunovace.

Zamýšlený projekt rekonstrukce korunovace v roce 2016 bude rozšířen o pouť Karla Lucemburského, v té době římsko-německého krále, na Vyšehrad, aby se zde zúčastnil církevních obřadů v předvečer korunovace. Z Vyšehradu pak vyjde slavnostní procesí (průvod) osvětlené loučemi, jaké v Praze dosud nebylo, historickým centrem Prahy po tzv. Královské cestě až na Pražský hrad. Loučový průvod by měl být ukončen vstupem Karla IV. do katedrály sv. Víta na večerní pobožnost – nešpory.

Druhý den (v odpoledních hodinách) se uskuteční obřady korunovace, které budou součástí mše svaté (bohoslužba slova). Po korunovaci českého krále a královny vyjde korunovační průvod z Pražského hradu na Staré Město a Staroměstské náměstí, kde se odehrají velkolepé oslavy.

Jana Novotná

Opera Dvě vdovy v Šárce

Kdy: 3.9.2016

Opera v Šárce letos ve znamení legendárních Dvou vdov

V sobotu 3. září se od 14 hodin v šáreckém přírodním amfiteátru odehraje tradiční představení pod širým nebem. Letos se nám představí opera Dvě vdovy skladatele Bedřicha Smetany.

Vstup na představení je zdarma.

Ing. Milena Otáhalová

Ježkovy voči

Web "Ježkovy voči - aby nebyl malér"

Pomůcka, jak dětem vysvětlit různá nebezpečí, a hlavně jim to názorně ukázat - viz videa

Verze pro děti 3 - 6 let a 6 - 10 let.

Chcete vědět, jaké úrazy se dětem stávají nejčastěji? A chcete vědět, jak můžete některým úrazům snadno předejít?

Ing. Milena Otáhalová

Pěstounský pár supů mrchožravých vychovává dvě mláďata

Sup mrchožravý je nejmenší ze čtyř druhů supů, které žijí i v Evropě, a zároveň mu náleží smutné prvenství druhu nejohroženějšího. Zoo Praha učinila další důležitý krok k podpoře právě tohoto ohroženého druhu, když se chovatelé rozhodli pražskému páru supů mrchožravých svěřit do pěstounské péče hned dvě mláďata.

První se vyklubalo v místní líhni 16. června a to samičce Lilly. Ta je však momentálně umístěna mimo svoji expozici. Proto se chovatelé rozhodli svěřit mládě zkušenému páru supů mrchožravých Cháronovi a Fátimě, kteří ho bez problémů přijali.

O několik dní později zahradu kontaktovali kolegové z francouzské zoo Ménagerie Jardin des Plantes v Paříži, kde odchovávali o pět dní mladší mládě uměle. Odborníci se domluvili, že se pokusí toto mládě převézt k pěstounům do Prahy, což se v rekordně krátké době také podařilo. I druhé mládě přijali Fatima s Cháronem bez problémů a oba mladí ptáci tak vyrůstají společně.

Zapojit se do ochrany supů mrchožravých v přírodě můžete i vy, a to už pouhou návštěvou pražské zoo. Každým vstupem do zoo totiž přispíváte 2 Kč na ochranu ohrožených druhů zvířat.

Ing. Milena Otáhalová

RWE v Česku mění tvář, bude z ní innogy

Je to bezesporu jedna z největších letošních událostí na energetickém trhu v České republice. Energetická skupina RWE v ČR mění název i logo. Stane se totiž součástí nové dceřiné společnosti koncernu RWE, která ponese název innogy, a převezme tak i její nové pojmenování a značku ve tvaru „íčka“.

Do innogy koncern RWE vyčlenil své aktivity v oblasti obchodu, sítí & infrastruktury a obnovitelných zdrojů. Společnosti skupiny RWE v ČR se přejmenují k 1. říjnu. Značku RWE bude nadále používat pouze mateřská společnost RWE AG.

Název innogy vznikl propojením anglických výrazů pro inovaci, energii a technologii. RWE tuto slovní hříčku už v minulosti použila pro svoji společnost RWE Innogy, která se věnovala výhradně obnovitelným zdrojům energie. „Zpočátku jsme se usilovně snažili vymyslet nové jméno. Nakonec jsme však dospěli k závěru, že innogy nejlépe vyvolává ty správné asociace. Tedy inovace a technologie v energetice. Bez inovací neexistuje technologický pokrok. A bez technologického pokroku nemůže existovat žádný udržitelný rozvoj moderní energetiky,“ řekl ke vzniku jména Martin Herrmann, šéf skupiny RWE v ČR.

České veřejnosti se značka innogy představila na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Právě karlovarský festival byl vedle Berlína, Essenu a Varšavy vybrán pro první mezinárodní prezentaci nové značky.

„Náš byznys se čím dál více digitalizuje, je flexibilnější a plný inovací. Přesně takové je i naše nové logo. Dynamická značka, která hraje barvami, to není v energetice úplně obvyklé. I to nás bude do budoucna odlišovat od konkurence. Naše nové logo – íčko – je hravé a přizpůsobivé, takže dokáže komunikovat samo o sobě. Vyjádří třeba elektřinu, zemní plyn, větrníky nebo i silné pozitivní emoce. Při vývoji nové značky jsme kladli velký důraz právě na univerzálnost,“ shrnul Martin Herrmann, který bude i nadále řídit veškeré aktivity spojené s novou značkou innogy na českém trhu.

Zdroj: Mladá fronta a.s.

Pavel Kulovaný

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Hadrák, hadraplán, velouš, splašený stan ......

Názvy jednoho z nejkurióznějších vozítek, které jezdilo a dosud i jezdí po českých silnicích. Hrdina slavných filmů i pomůcka pro invalidy.

Legendární motorová tříkolka naší minulosti - vozítka značky Velorex.

Až do 25.9.2015 je tomuto unikátnímu vozítku věnována nová výstava v Národním technickém muzeu.

ing. František Otáhal

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Přehled všech dnů otevřených dveří v Národní galerie

17. 9. 2016, Festival Zažít město jinak – volný vstup do stálých expozic a výstav ve Veletržním paláci a Anežském klášteře
28. 9. 2016, Den české státnosti – volný vstup do všech stálých expozic
28.10.2016, Vznik Československa, volný vstup do stálých expozic

V těchto dnech vždy 10 - 18 hodin. Vstup zdarma se nevztahuje na výstavu Slovanská epopej, kterou pořádá Galerie hlavního města Prahy.

Ing. Milena Otáhalová

Informace a změny ve vyhlášce k silničnímu provozu.

Ing. Milena Otáhalová

Hlíva ústřičná

Hlívy: ( ústřičná, plicní, miskovitá, máčková )

  • povzbuzuje imunitní systém a tělo si vytvoří dostatek protilátek proti mnoha nemocem, tím se zvyšuje obranyschopnost organizmu
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • upravuje krevní tlak ( pomáhá při nemocích srdce a cévní soustavy )
  • snižuje poruchy metabolismu cukru ( vhodné pro diabetiky )
  • mají antialergické účinky ( při konzumaci v syrovém stavu, nebo sušená při nízkých teplotách do 40°C ) při onemocnění kloubů má zmírňující a uklidňující účinek
  • pomáhá odstraňovat bradavice virového původu
  • má radioprotektivní účinek proti záření způsobenému zeslabováním ozonové vrstvy
  • houbová vláknina obsažená v hlívě pomáhá odstraňovat z těla jedovaté látky ( zabraňuje vstřebávání nežádoucích látek do krevního oběhu ), upravuje vylučování
  • houbová vláknina obsažená v hlívě pomáhá odstraňovat z těla jedovaté látky ( zabraňuje vstřebávání nežádoucích látek do krevního oběhu ), upravuje vylučování

Hlívy obsahují mnoho minerálních látek, nejvíce draslíku a fosforu; dále mikroelementy - zinek, selen, chrom, měď, bór, jód a vitamíny B12 a D2

Klobouky má masité, v mládí na okraji podvinuté a šklebovitě sklenuté, na povrchu hladké, barvy šedé, modrošedé až nahnědlé. Roste ve střechovitý trsek, plodnice vyrůstají z kmene listnatých stromů nad sebou. Klobouky mají průměr 60–180 mm. Lupeny jsou bílé, později našedlé nebo nažloutlé, poměrně řídké, vysoké 5–15 mm, dlouhé a hluboce sbíhavé na krátký boční třen. Třen je téměř vždy umístěn výstředně nebo po straně klobouku, je krátký (20–60 mm) nebo téměř chybí. Je plstnatý nebo hladký, bělavý s nádechem barvy, kterou má klobouk. Dužnina je bílá, bělavá, měkká, neměnlivá a trochu tužší. Příjemně voní a chutná. Výtrusy jsou velké 8–13×3>-4 um, válcovité, hladké, bezbarvé. Výtrusný prach je bílý s nafialovělým nádechem.

Hlíva ústřičná roste v přírodě na podzim a v zimě (od října do března, nejvíce v listopadu a v prosinci). Najdeme ji na pařezech a kmenech listnatých stromů v místech chráněných před mrazivými větry; bývá nejčastěji na kmenech a pařezech vrby, ořešáku, jasanu, buku i dubu. Jen výjimečně se vyskytuje na jehličnatých stromech a pařezech. Roste v lese i mimo les, např. v parcích a zahradách.

Je to jedlá a velmi dobrá houba, která je vítaným přínosem do kuchyně, neboť roste i v zimě a tvoří velké, masité plodnice, jež jsou vhodné v kuchyni pro přípravu nejrůznějších pokrmů. Výborná je v polévkách a omáčkách, ale i konzervovaná v octovém nálevu. Starší plodnice jsou někdy velmi tuhé.

Záměna s jedovatými houbami je prakticky minimální. Podobají se jí jiné druhy hlív, také jedlé, např. hlíva miskovitá [Pleurotus cornucopiae (PAUL ex FR.) KUMM] nebo jedlá, ale tuhá hlíva dubová [Pleurotus dryinus (PERS. ex FR.) KUMM], popř. i další. V mnoha zemích i u nás se hlíva ústřičná s úspěchem pěstuje.

Léčívé účinky hlívy
Dnes se má za to, že tato houba může být našemu zdraví velice významně prospěšná. Je to poklad mezi houbami a malý zázrak. Její léčivé účinky spočívají především v látkách, které mají schopnost aktivovat buňky, zajišťující přirozenou imunitu organismu.

Nejzajímavější je na ní bezesporu to, že je to dřevokazná houba a roste na kmenech stromů. A právě od nich si bere všechny látky a živiny, potřebné ke svému životu. Přitom stromy obsahují řadu organických i minerálních látek, které jsou lidskému organismu nanejvýš prospěšné a které si nemůžeme opatřit jinak.

Takže hlíva ústřičná plní roli užitečného prostředníka, který nám může tyto vzácné látky dodat. Hlíva ústřičná obsahuje důležité proteiny, aminokyseliny, mastné kyseliny, vitamíny a stopové prvky. Nevypadá možná na první pohled příliš lákavě, ovšem má v sobě obrovský potenciál, pokud jde o složky, důležité pro naše zdraví.

Hlíva v podstatě zpomaluje stárnutí. Jak je to možné? Zlepšuje látkový metabolismus, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a je prospěšná kardiakům. A také pomáhá díky svému složení astmatikům a alergikům. Upravuje střevní peristaltiku, zmírňuje chronické infekce, záněty a bolesti kloubů a také odstraňuje únavu.

Výzkumy ukázaly, že hlíva ústřičná se výborně osvědčila i při léčbě cukrovky. A kdyby jenom to! Hlíva ústřičná umí omezit vedlejší účinky, které vznikají při chemoterapii, a je dokonce schopná výrazně pomoci v boji proti zákeřné rakovině!

Tato houba se osvědčila i při léčbě hemeroidů, bércových vředů, křečových žil a dokáže pomoci i při léčbě popálenin.

Ruští vědci izolovali z hlívy ústřičné antibiotikum, jejich japonští kolegové se zase zasloužili o to, že prokázali význam hlívy ústřičné při redukci bujení zhoubných nádorů. Hlíva ústřičná se po staletí používá v tradiční čínské a japonské medicíně k přípravě léčivých tinktur, mastí a suchých přípravků.

Hlívu si můžete vypěstovat doma buď na slámě nebo na dřevě. Máme vlastně štěstí, že se této houbě daří dobře v mírném klimatickém pásmu. Najdeme ji nejčastěji na pařezech a kmenech listnatých tromů – hlavně vrb, ořešáků jasanů, buků a dubů.

Hlívu můžeme konzumovat buď tepelně upravenou nebo užívat kapsle, které obsahují její extrakt. Jinými slovy, lze si na ní výborně pochutnat, pokud víme, jak na to, ale jestliže chceme něco udělat pro své zdraví a chceme zapracovat na prevenci, tak je jednodušší a rozumnější dát přednost sušenému prášku či kapslím.

Ivan Kratochíl

Transfigurované tuky

Všechno, co bychom měli vědět o transfigurovaných tucích

Transfigurované mastné kyseliny (anglicky trans-fats) jsou určité druhy nenasycených tuků (mohou být mono-nenasycené nebo poly-nenasycené).

Transfigurované tuky se v přírodě vyskytují v nevelkém množství v masu a mléčných produktech. Tyto přirozené látky ale nepředstavují žádný problém.

Transfigurované tuky z regálů v obchodech s nimi ovšem nemají mnoho společného. Jsou vytvořené průmyslově částečnou hydrogenací rostliných olejů a živočišných tuků. Tento chemický proces byl vyvinut na počátku 19. století a první výrobek zpracovaný touto metodou poprvé přišel do prodeje v roku 1911 pod názvem Crisco.

Na rozdíl od přirozených nejsou transfigurované tuky potřebné, a také nejsou právě prospěšné zdraví. Konzumace transfigurovaných tuků pětkrát zvyšuje riziko koronární srdeční choroby. Zdravotníci proto celosvětově doporučují omezení spotřeby transfigurovaných tuků na stopová množství. Transfigurované tuky získané částečnou hydrogenací olejů jsou obecně považovány za mnohem horší než přirozené.

Margarín byl původně vyroben jako krmivo, po němž měli rychle přibývat krocani. Ty ale místo toho zabíjel. Ovšem lidé, kteří předtím vložili do výzkumu všechny své peníze, chtěli aby se jim vrátily, a tak dali hlavy dohromady a uvažovali, co udělat, aby je dostali zpět.

Původně to byla bílá hmota bez chuti a zápachu, takže do ni přidali žluté barvivo a umělou příchuť, a začali to lidem prodávat místo másla.

Rozdíly mezi transfigurovanými tuky (margaríny) a máslem?
Obojí má stejné množství kalorií.
Máslo má, při 8 gramech oproti 5 gramům v margarínu, o něco více nasycených tuků.
Máslo podporuje vstřebání mnoha dalších živin z jiných jídel.
Máslo má spoustu nutričních výhod, zatímco margarín jen pár a to ještě přidaných chemiky! Máslo chutná mnohem lépe než margarín a může povznést chuť ostatních jídel.
Máslo tu je po staletí, ale margarín méně než 100 let.

A teď o transfigurovaných tucích....
Margaríny obsahují velmi mnoho transfigurovaných mastných kyselin (některé přes 50% ... a ví někdo, CO je těch zbývajících 50%?)
Podle poslední studie Harvard Medical, může konzumace margarínů, ve srovnání s těmi, které konzumují stejné množství másla, zvýšit počet onemocnění srdce u žen o 53%.
Zvyšují celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol, (prospěšný cholesterol).
Až pětinásobně zvyšují ohrožení rakovinou.
Snižují kvalitu mateřského mléka.
Snižují odpověď organismu na antigen (imunita).
Snižují odezvu těla na inzulín.

Transfigurované tuky jsou nepřirozené, a proto je tělo nikdy nemůže strávit a spotřebovat ve formě energie. Ale ani správně vyloučit. Hromadí se v něm, lepí se na buňky, které dusí. Ucpává to arterie, ztučňuje játra a bez ohledu na tělesnou námahu nebo cvičení s tím nic neuděláte. Takže mrtvice, infarkt, selhání jater nebo ledvin nebo rakovina číhají hned za rohem.

Vliv margarínu na lidský organismus
Většina odborníků na výživu dnes prohlašuje, že obyčejné máslo je lepší - pokud ho jíme s mírou. Není pochyb o tom, že máslo je přírodní produkt, zatímco margaríny musí být vyráběny složitým technologickým procesem a nejsou tedy přírodním tukem. Margarín by zůstal bez vydatné pomoci barviv a jiných přísad nevábnou šedivou hmotou. Do másla, na rozdíl od margarínu nemusí být vitamíny přidávané uměle. Máslo obsahuje přírodní vitaminy ze kterých jsou nejdůležitější A a D. Vitamin A je potřebný pro dobrý zrak a zdravou pokožku a navíc je důležitý antioxidant. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, důležitého prvku pro zdravé kosti a zuby.

Převzato z  WM magazínu

Ivan Kratochvíl

Aspartam - víte co jíte

Aspartam je syntetické sladidlo a látka zvýrazňující aroma. Byl objeven náhodně při vývoji léku na žaludeční vředy a v přírodě se přirozeně nevyskytuje. Aspartam byl považován za dokonalé umělé sladidlo a výrazně přispěl k rozmachu průmyslu nízkokalorických potravin. Látka je asi 180x sladší než cukr.

...je stabilní v pevném stavu, často se proto používá v sypkých a tabletovaných výrobcích. Používá se jako stolní nízkokalorické sladidlo (stolní sladidlo IRBIS) a jako sladidlo v sypkých směsích pro výrobu nejen nízkokalorikých, ale i běžných nápojů (nápoj v prášku Tang). Setkáme se s ním ve  žvýkačkách (Wrigley) a v  jogurtech (Yoplait Light, Danone Vitalinea) a pod.

Aaspartam zvyšuje chuť k jídlu, i když se jedná o nízkokalorické sladidlo, které většina lidí používá ke snižování váhy.

Ivan Kratochvíl

Allivictus - česnekové tinktury

Všeobecné informace o česnekových tinkturách a jejich použití

Obchodní společnost  Allivictus s.r.o.  působí na českém trhu od listopadu 2007 jako výhradní distributor nové generace česnekové tinktury téhož jména vyráběné manufakturou Ecoton.

Jedná se o nejefektivnější formu využití zdraví prospěšných látek obsažených v česneku, jejichž efektem je především celkové posílení imunity organismu a předcházení civilizačním chorobám. Je určen pro děti od 3 let, vhodný a bezpečný pro těhotné a kojící matky, i pro diabetiky.

Vyrábí se podle původní tibetské receptury ze 13. století, vylepšené a zdokonalené o nové poznatky. Zvláštní důraz je kladen na kvalitu a výběr samotné suroviny. Právě kvalitní česká surovina je příčinou limitované produkce. Allivictus tedy nehledejte na pultech lékáren. Výjimku tvoří lékárny při klinikách spolupracujících na výzkumu působení Allivictu - přírodního produktu při řešení zdravotních problémů v oblastech gynekologie, kardiologie, ORL, dermatologie, neurologie, interny, imunologie, alergologie, pneumologie, psychiatrie a praktického a sportovního lékařství. Pod produkty najdete seznam lékáren, kde lze tyto produkty koupit.

Účinnost Allivictu je pravidelně kontrolována na náhodně vybraných vzorcích akreditovanými laboratořemi Státního zdravotního ústavu    na obsah látek  Allicin Active Complexu. Allivictus je tedy možno zakoupit prostřednictvím E-shopu na webových stránkách společnosti nebo ve  vybraných lékárnách a prodejních místech.

Ing. Irena Drbalová

Sběr nepotřebného nábytku

Pokud chcete darovat starý nábytek, můžete využít tzv. dlouhodobý sběr, který začala pro Zdrojovnu organizovat Radlická - kulturní sportovna.

Konkrétní den i čas předání bude s každým zájemcem řešen individuálně. Určitou část takto získaných věc využije pro své vlastní projekty přímo Radlická a všechny ostatní budou předány přímo Zdrojovně pro její veřejné workshopy a freeshopy.

Kontakt:
Radlická - kulturní sportovna
Za Ženskými domovy 125/5, Praha 5
e-mail: radlcku.praha@gmail.com
mobil: Jakub Zajíc - 724 90 50 63

Projekt Zdrojovna se neformálním způsobem zaměřuje na otázky trvale udržitelného rozvoje a na aktivnější zájem o ekologii i ochrany životního prostředí.

Pavel Kulovaný

Strašák století- obezita

V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

Věra Kopová Ferbasová

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]