Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: srpen 2016

Hudební Petrské léto v parku Lannova

Kdy: 23.8.2016, 16-20 hodin, Park Lannova, nábř. Ludvíka Svobody

Městská část Praha 1 pod záštitou radní pro oblast školství a občanské společnosti Mgr. Evy Špačkové a Nadace srdce sportu si Vás dovolují pozvat na akci Hudební Petrské léto.

Dětské odpoledne
Sportovní soutěžě, dětský aerobic pod vedením Šárky Kopřivové
Skákání na míčích, házení kroužků, balóny, skákací hrad. Celým odpolednem provází klaun LUKÝNO
Koncert 18-20 hodin, skupina Triobeat

Jana Novotná

F.O.O.D. PIKNIK

Kdy: 27.8.2016, 11.00-18.00 hodin v parku LADRONKA v Praze.

Vstup na F.O.O.D. PIKNIK je zdarma - deku s sebou!

Přijďte si odpočinout a strávit sobotní den s rodinou a přáteli v příjemném prostředí parku Ladronka. Poslední srpnovou sobotu se všichni sejdeme a užijeme si skvělé jídlo, program a odpočinek na dece, než nám začne zase koloběh nového školního roku.

Na místě budou opět k dispozici piknikové koše plné skvělého jídla za symbolickou cenu. O naše piknikové koše je velký zájem, a proto jsme se rozhodli jejich počet v letošním roce navýšit na 700 ks.

Čeká nás již tradičně velké pódium s programem, kde vystoupí nejen redakce časopisu F.O.O.D., ale také známé osobnosti z oboru kulinářství. Odpoledne bude ve znamení hudby a odpočinku na piknikové dece.

Myslíme na rodiny a děti. Opět budeme mít velkou dětskou zónu, kde se ti nejmenší budou moci zabavit a pohrát si.

Kromě stánků našich partnerů se můžete těšit na farmářské trhy. Také letos jsme pečlivě vybírali mezi restauracemi, minipivovary či farmáři. A velkou novinkou bude sekce, kterou budou mít pod taktovkou přímo foodblogeři.

Jana Novotná

Poznej svého souseda - Karel IV.

Kdy: 30.8.2016, Kampa 14-19 hodin

Setkání s historií u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV.

Nasajte středověkou atmosféru a vyzkoušejte si, jaký byl život za doby Karla IV.

Užijte si jedinečnou příležitost setkat se se samotným českým králem a římským císařem Karlem IV.

Dětské hraní - každý návštěvník bude seznámem s dobou Karla IV. Pro děti je mnoho soutěží, pasování na rytíře či dvorní dámy. Dále bude fotografování v dobových kostýmech a spoustu dalšího.

Akce je zdarma

Ing. Milena Otáhalová

Den vody v Kunratickém lese

Kdy: 20.9.2016, 9-16 hodin

V druhé polovině září u rybníka Labuť na kraji Kunratického lesa vám otevře své brány podvodní království. Den vody, který jsme pro žáky pražských škol připravili spolu s městskou částí Praha 4, se uskuteční 20. září 2016 a provede vás zšeřelými hloubkami pod vodní hladinou, pableskující mělčinou i skrytými zákoutími na březích vodních ploch a potoků, kde všude se denně odehrává život v tisícovkách svých podob.

Na vodní stezce se seznámíte se všemi zarytými milovníky vody – poznáte kapry, líny i štiky českých rybníků a vodní chlupáče, jako je vydra nebo bobr, drobný vodní hmyz i vodní ptáky, kteří se jako potápěči noří za šupinatou odměnou prohánějící se pod vodou. Otestujete, zda ve vás dřímají rybářské vlohy, a společně se vydáme na exkurzi do historie prastaré české rybníkářské tradice.

Mateřské a základní školy se vzhledem k omezené kapacitě objednávají předem na čísle 261 192 264 nebo 606 602 773 či e-mailem na eva.simkova@praha4.cz .

V odpoledních hodinách je akce volně přístupná pro veřejnost.

Pavel Kulovaný

Pohádkový les v Prokopském údolí

Kdy: 10. 9. 2016, 11 - 18 hodin.

Začátek Pohádkového lesa bude probíhat na inline stezce za Galerií Butovice. Zde bude také připraven bohatý program po celý den.

Letošní ročník povede trasou dlouhou necelé dva kilometry v přilehlém Prokopském údolí. Tam budou děti čekat pohádková stanoviště, kde budou plnit zábavné úkoly.

Na všechny účastníky, kteří projdou minimálně 5 stanovišť, pak v cíli bude čekat odměna v podobě dárkové taštičky s drobnými hračkami a sladkostmi.

Na trase se děti setkají s Rákosníčkem, Vodníkem, Šmoulinkou, Rumcajsem, Karkulkou, Ferdou mravencem a s dalšími pohádkovými bytostmi.

Vstupné 80 Kč.

Ing. Milena Otáhalová

Web "na stará kolena"

Tematický web, který se zaměřuje na lidi v důchodovém věku (seniory). Má pravidelně aktualizovaný obsah s články věnující se aktuálním tématům lidí v důchodovém věku.

Návštěvníci si tak mohou přečíst články na aktuální témata, návody, rady a akce pro seniory.

Rozhodně si nenechte ujít zajímavé aktuální informace.

Jana Novotná

Letní Letná

Jana Novotná

Ochutnej Vietnam - Holešovická tržnice

Kdy: 17.9.2016, 10-21 hodin, hala č.13

Ochutnej Vietnam letos již potřetí! Opět se hlásíme o vaši pozornost a rádi bychom vás tímto pozvali na náš festival vietnamského jídla a kultury, který tentokrát proběhne 17. září!

Restovaná kočka, grilovaný pes, dušený had nebo marinovaný křeček – všechno tohle na letošním festivalu neochutnáte. Těšit se ale můžete na oblíbené letní závitky, polévku ph?, bún bo nam b?, ale také na řadu dalších delikates pravé vietnamské kuchyně.

Chceme, aby si naši návštěvníci tento ročník opravdu užili, proto jsme také kromě pestré nabídky pokrmů a bohatého doprovodného programu zapracovali na větším pohod...lí. Rozšířili jsme pro vás prostory a rozdělili vstupenky na několik časových bloků, díky kterým se předejde nepříjemným tlačenicím. Vstupenky bude možné zakoupit prostřednictvím portálu smsticket od 1. září - viz. https://www.smsticket.cz/vstupenky/7474-ochutnej-vietnam-2016

Vstupenky bude možné zakoupit prostřednictvím portálu smsticket od 1. září - viz. https://www.smsticket.cz/vstupenky/7474-ochutnej-vietnam-2016

Jana Novotná

Za zvířátky do Kunratického lesa

Kdy: 7.9.2016, 9-16 hodin

Zpříjemněte dětem začátek školního roku a ve středu 7. září vyrazte spolu s nimi na návštěvu do lesní říše. Za zvířátky do Kunratického lesa vás zveme spolu s městskou částí Praha 4, která akci pro děti z pražských škol připravila.

Po stezce vinoucí se kolem rybníka Labuť vás provedou živí zástupci lesní zvěře. Spolu s nimi vystoupáte až do oblak na křídlech velkolepých lesních dravců, střemhlav se zanoříte pod vodní hladinu, kde rejdí vodní savci, i do nočního lesa křižovaného netopýry, ježky či sovími strážci, proniknete do hierarchie stád velkých sudokopytníků i do poselství, jaká ptačí pěvci vkládají do svých trylků.

Mateřské a základní školy se vzhledem k omezené kapacitě objednávají předem na čísle 261 192 264 nebo 606 602 773 či e-mailem na eva.simkova@praha4.cz.

V odpoledních hodinách je akce volně přístupná pro veřejnost.

Ing. Milena Otáhalová

Akce na Vypichu - odpoledne pro celou rodinu - prezentace pražských Domů dětí a mládeže

Kdy: 7.9.2016, 14-18 hodin

Odpoledne pro celou rodinu, koncert Jaroslava Uhlíře, Evy Matějovské,ukázky činností policie, hasičů a záchranářů, BESIP Team, soutěž o zajímavé ceny a mnoho dalšího.

Prezentace činnosti jednotlivých pražských domů dětí a mládeže.
- Výtvarná dílna: malování na obličej, výroba záložek.
- Hudební stánek
- Trampolína
- Orientační běh
- Stolní tenis
- Skákací hrad
- Skákací boty
- Ukázka 3D tiskárny
- FLORBAL ARÉNA
- televizní studio - ukázka kroužku Adio video tvorba
- RC simulátor Phoenix Pro V5.0. K letu máte k dispozici nepřeberné množství modelů včetně nejžhavějších novinek od E-flite a ParkZone, Hangar 9, Blade a další. Můžete létat s přáteli po síti a sdílet společnou zábavu díky internet Multiplayer Mode.
- Jízda a koni

Zajímavosti z ČVUT FEL, těšte se na zajímavou(é) ukázku(y) z projektů Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Hlavním hostem na Vypichu 2016 je Jaroslav Uhlíř společně se skvělou doprovodnou kapelouv klasickém rockovém složení.

Můžete se těšit na nezapomenutelné písničky, které za posledních 40 let vytvořil J. Uhlíř převážně ve spolupráci se Z. Svěrákem jako jsou „Holubí dům“ , „Severní vít“ , „Ani k stáru“ , „Není nutno“ atd.

Dalším hostem je mladá pop-rocková zpěvačka Eva Matějovská , vítězka rozhlasové kategorie pěvecké soutěže Česko zpívá v dubnu 2012. V únoru 2016 nazpívala titulní píseň k filmové pohádce Řachanda.

Ukázky techniky a činnosti :
Policie ČR, informační stánek a dopravní policie HZS hl. m. Prahy
Městská policie hl. m. Prahy, mobilní informační centrum
Hasičský záchranný sbor podniku Letiště Praha, a. s.
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy - předvede ukázku modulu hromadného neštěstí - GOLEM

Celní úřad pro hlavní město Prahu -představí činnost celní správy při ochraně území České republiky proti nebezpečnému zboží, jako jsou např. drogy, zbraně, výbušniny, ale i hračky, potraviny a další nebezpečné výrobky. Součástí prezentace bude i ukázka výcviku služebních psů, techniky, s níž celní správa disponuje anebo výstavka zadržených exponátů ohrožených druhů živočichů a rostlin, jež jsou chráněny mezinárodní úmluvou CITES.

BESIP Team je unikatní promo akcí Ministerstva dopravy. Tento ojedinělý projekt upřednostňuje osobní zážitek před nudným vysvětlováním.

WIPE OUT ZAMETAČ Soutěžní atrakce pro 6 hráčů (děti i dospělí), kdy se dokola otáčí rameno, před kterým je potřeba uniknout výskokem a dopadem zpátky na stupínek. Rychlost otáčení zrádného ramene se postupně zvyšuje, až na dopadlišti nezůstane ani jeden soutěžící.

Zoopark Zájezd Těšit se můžete na ukázku zvířat. Kamerunskou kozu, chameleona, želvu a také papouška (jejich složení se může změnit i dle počasí).

Na Vypich za dětmi dorazí Tonda Obal, který naučil za 18 let třídit přes 2 milióny dětí. Jsou pro vás připraveny soutěže i aktivity o zajímavé ceny. Rodiče s dětmi se např. dozví o možnostech, způsobech a důvodech třídění odpadů v jejich bydlišti. Chcete si hrát a přitom se dozvědět více o třídění odpadu a recyklaci? Pak se podívejte na Tondovi webové stránky:www.tonda-obal.cz

HELPÍK ukázky první pomoci

HELPÍK ukázky první pomoci

Na místě bude probíhat zápis do kroužků DDM Prahy 6 (14:00-17:30). Aktuální nabídku naleznete zde http://www.ddmp6.cz/ krouzky/

Akce se koná pod záštitou náměsteka primátorky hlavního města Prahy Petra Dolínka.

Možnost na místě zakoupit občerstvení

Program postupně doplňován, změna programu vyhrazena.

Vstup na akci volný.

Ing. Milena Otáhalová

Den integrovaného záchranného systému

Kdy: 17.9.2016, 13-17 hodin

Kde: Výstaviště Holešovice

Zábavné a poučné odpoledne pro všechny bez rozdílu věku.

Na jednom místě se představí všechny složky integrovaného záchranného systému, Armáda ČR a další spolky a organizace, zabývající se záchrannou, preventivní a bezpečnostní činností.

Některé můžete znát z každodenního života, jiné budou určitě překvapením a novinkou. Představení vybavení a techniky v dynamických ukázkách. Budete moci vidět a vyzkoušet mnohá zařízení, systémy a záchranné procesy.

Celá expozice bude rozložena ve spodní části areálu tak, aby každý subjekt a obor měl svůj prostor, zároveň vám záchranáři předvedou svoji činnost ve společných ukázkách.

Přijďte se naučit nové věci, osvěžte si základy první pomoci, taktiku přežití, a přesvědčte se, jak dobře jsou složky IZS připraveny na případné krizové situace.

Kromě výše zmíněných účastníků bude součástí akce i rozsáhlá prezentace spolků zaměřených na vzdělávání, kurzy první pomoci, nabídku vybavení pro krizové situace, sebeobranu, požární prevenci atd.

Ing. Jan Tomášek

Vinobraní a oslava 20. výročí založení Domova sv. Karla Boromejského v Řepích

Kdy: 11.9.2016, 14 hodin

Vinobraní spojené s oslavou 20. výročí založení Domova sv. Karla Boromejského v Řepích.

Domov sv. Karla Boromejského slaví 20. výročí své znovuobnovené činnosti ve prospěch potřebných lidí. Při poskytování současné zdravotní a sociální služby seniorům navazuje na historii kláštera v Řepích do níž se zapsal i slavný Loupežník Václav Babinský, když napreven dvacetiletým žalářem , pracoval v klášteře jako zahradník. Letos se připomíná 220. výročí jeho narození.

Již tradiční vinobarní s kulturním programem (J. Šmukař, Saxofonové kvarteto ze Zličína, Archioni plus, Jana Rychterová, taneční soubor Makotřaské Stařeny s kapelou...)

Jiřina Kratochvílová

"Radnice dokořán" - druhý ročník oslav založení Staroměstské radnice

Kdy: 16.-18.9.2016

Poprvé v historii si budete moci prohlédnout všech 14 domů komplexu nejstarší pražské radnice.

V sobotu bude i speciální prohlídka určená dětem 5 - 8 let od 9.30 hodin a 9 - 12 let od 14 hodin (na jedno dítě či skupinku dětí může být jen 1 dospělý).

POZOR na všechny prohlídky je nutné udělat si rezervaci na telefonu 236 002 629 nebo na emailu staromestskaradnice@prague.eu

Rezervace bude spuštěna 1.9.

Jana Novotná

Dožínky ve Ctěnicích

Kdy: 28.8.2016

Závěr léta tradičně vrcholil dožínkovou slavností, tedy poděkováním za bohatou úrodu.

Symbol plodnosti – dožínkový věnec upletený ze všech druhů obilí a ozdobený květinami je předáván s veršovaným přáním i poděkováním hospodáři a hospodyni, ženci a žnečky připomínají své zásluhy o sklizenou úrodu a požadují zároveň i odměnu.

Celodenní program nabídne dobrou náladu, hudbu i taneční vystoupení a samozřejmě také bohatě prostřený stůl (pečení a ochutnávání obilných placek z nové mouky)
Řemeslnický trh
folklorní vystoupení baráčnických obcí
tvůrčí dílny pro děti
ukázky žňových prací (mlácení cepem, nebo stavění panáků), děti se naučí rozpoznávat jednotlivé obiloviny
vše bude možné si vyzkoušet

Vstup na dožínky zdarma.

Ing. Milena Otáhalová

Ctěnické drátování

Kdy: 27.-28.8.2016, 10-16 hodin

Ctěnického drátování uvádí již 18. celostátní setkání Cechu česko–moravských uměleckých dráteníků jako jediné dobrovolné profesní organizace v oboru drátenictví. V rámci setkání je připravena výstava soutěžních výrobků na téma Mýty, zkazky, pohádky a budou vyhlášeny ceny udělené odbornou porotou. Návštěvníci se seznámí s historií a současností drátenictví jak ve světě, tak v českých zemích a s využitím této techniky v současnosti. Akce je doplněna přednáškami i praktickými ukázkami a tvůrčí dílnou s možností vyzkoušet si různé techniky drátování.

Vstup zdarma.

Ing. Miluše Drápalová

125 let Petřínské rozhledny a připomenutí okupace

Kdy: 20.-21.8.2016, 10-20 hodin

V rámci akce se uskuteční v 11 hodin komentovaná vycházka po Petříně s autorem expozice v Petřínské rozhledně Tomášem Dvořákem. Ten provede zájemce okolím Petřínské rozhledny a seznámí je s historií vrchu Petřín a zajímavostmi celého místa. Komentované prohlídka bude ukončena u Petřínské rozhledny, kde se zájemci seznámí s detaily stavby rozhledny a její historií.

Během akce se představí Český klub velocipedistů, kteří předvedou jízdu na vysokém kole v dobovém oblečení. Návštěvníky také seznámí s činností spolku a vývojem jízdního kola.

Pro děti budou připravená kouzelnická vystoupení kouzelníka Grina, který bude akci také moderovat. V expozici v suterénu Petřínské rozhledny bude po celé odpoledne probíhat tvořivý program pro rodiny s dětmi o dějinách Petřínské rozhledny s lektory Muzea hl. m. Prahy.

Po celou dobu trvání akce se budou moci zájemci nechat vyfotografovat a fotografie si hned odnést domů. K fotografování bude připravena maketa jezdce na vysokém kole v pozadí s Petřínskou rozhlednou.

V rámci akce bude možnost zakoupit si občerstvení a drobné dárky. K dispozici bude také workshop výroby placek s vlastním motivem a motivem celé akce. Připravena bude také soutěž o ceny, která prověří a nakonec také doplní znalosti o Petříně, Petřínské rozhledně a jejím vzniku. Akce bude pokračovat v neděli 21. srpna v duchu retro na připomenutí okupace z roku 1968. Na návštěvníky bude čekat bohatý program a hudební vystoupení.

Akce bude pokračovat v neděli 21. srpna v duchu retro na připomenutí okupace z roku 1968. Na návštěvníky bude čekat bohatý program a hudební vystoupení.

Ing. Milena Otáhalová

Rio v Praze na Smíchovské náplavce

Kdy: 8.-19.8.2016

Sportovně kulturní akce na Smíchovské náplavce. Můžete tak sledovat od 8. do 19. srpna skvělé výkony českých sportovců na velkoplošné obrazovce.

Kromě atmosféry brazilské pláže se můžete těšit také na spoustu koncertů, například vystoupí YOYOBAND, Laura a její tygří, Ivan Hlas nebo třeba Viktor Dyk. A když Rio 2016, tak se vším všudy - sporty dostanou prostor i na náplavce, budete si je moct vyzkoušet na vlastní kůži! A to pod dohledem významných českých sportovců.

Desetidenní akce nabízí jednoduchou kombinaci: fandit, sportovat, bavit se. Na velkoplošné obrazovce poběží přenosy z Ria, které přijdou spolukomentovat sportovní osobnosti.

Sportovní kluby z Prahy nabídnou ukázky svých aktivit, představí se staronové olympijské sporty ragby a golf, k tomu se přidají soutěže, koncerty a skvělý program.

Ing. Jiří Tomášek

Korunovační slavnosti

Kdy: 3.-4.9.2016

Korunovační slavnosti v Praze jsou souborem aktivit, pořádaných Univerzitou Karlovou a Magistrátem hl. m. Prahy, doprovázejících vědecký projekt „Korunovace Karla IV. českým králem“.

Nádherná slavnost, při níž se stal českým králem Karel Lucemburský a královnou Blanka z Valois, se konala 2. září 1347 v románské Spytihněvově bazilice sv. Víta na Pražském hradě a celebroval ji první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Termín korunovačních slavnostní byl tedy záměrně vybrán s ohledem na historické datum konání korunovace.

Zamýšlený projekt rekonstrukce korunovace v roce 2016 bude rozšířen o pouť Karla Lucemburského, v té době římsko-německého krále, na Vyšehrad, aby se zde zúčastnil církevních obřadů v předvečer korunovace. Z Vyšehradu pak vyjde slavnostní procesí (průvod) osvětlené loučemi, jaké v Praze dosud nebylo, historickým centrem Prahy po tzv. Královské cestě až na Pražský hrad. Loučový průvod by měl být ukončen vstupem Karla IV. do katedrály sv. Víta na večerní pobožnost – nešpory.

Druhý den (v odpoledních hodinách) se uskuteční obřady korunovace, které budou součástí mše svaté (bohoslužba slova). Po korunovaci českého krále a královny vyjde korunovační průvod z Pražského hradu na Staré Město a Staroměstské náměstí, kde se odehrají velkolepé oslavy.

Jana Novotná

Opera Dvě vdovy v Šárce

Kdy: 3.9.2016

Opera v Šárce letos ve znamení legendárních Dvou vdov

V sobotu 3. září se od 14 hodin v šáreckém přírodním amfiteátru odehraje tradiční představení pod širým nebem. Letos se nám představí opera Dvě vdovy skladatele Bedřicha Smetany.

Vstup na představení je zdarma.

Ing. Milena Otáhalová

Křížem krážem pražskými sady – Vokovice

Kdy: 21.8.2016, 14.30 hodin

Kde: autobusový terminál u metra A – Nádraží Veleslavín

Seznámíte se místy, kde si můžete dojít natrhat čerstvé ovoce a dozvíte se i zajímavosti z historie sadů. Vycházka se tentokrát uskuteční do neznámých pražských sadů ve Vokovicích na Praze 6.

Vydáme se do Vokovické třešňovky, Sadu na Červeném vrchu a sadu v lokalitě Na Krutci.

Jana Novotná

Přednáška o nauce „velké dokonalosti“ – dzogčhenu

Kdy: 12.8.2016, 16.00 hodin

Kde: Průmyslový palác, Výstaviště Praha Holešovice,170 00 Praha 7

Světově proslulá osobnost Čhögjal Namkhai Norbu bude zdarma přednášet pro širokou českou veřejnost nauku „velké dokonalosti“ – dzogčhenu. Workshop bude doprovázen kulturními akcemi jako např. radostné tance Khaita a Tanec vadžry.V rámci semináře rinpoche uvede zájemce do Přímého stavu poznání neboli osvícení.

Tibetský mistr ČhögjalNamkhaiNorbu se do Prahy se vrací po 14i letech! Akce je plně otevřena veřejnosti, vstupné je dobrovolné.

Pro velký zájem je však doporučeno se na akci přes internet předem registrovat.www.dzogchen.cz

Ing. Milena Otáhalová

Barevná devítka

Kdy: 27.8.2016, 14-22 hodin

Multikulturní festival plný vůní, chutí, barev a rytmů. Poslední srpnovou sobotu se park Podviní ve Vysočanech opět zaplní cizokrajnými kulturami.

Můžete zde takřka procestovat celý svět za jediné odpoledne. Známější i méně známé kultury poznáte pomocí hudby, tance, workshopů, rukodělných výrobků a v neposlední řadě můžete ochutnat jídlo a pití ze všech koutů světa.

Festival prezentuje národnostní menšiny, které u nás žijí, a se kterými se tu běžně potkáváme.

V areálu festivalu budou servírovány pochoutky ze všech koutů světa. Letos si návštěvníci pochutnají na delikatesách z celkem 22 zemí včetně Angoly, Gruzie, Brazílie, Peru, Španělska, Francie, Japonska, Arménie, Rumunska nebo třeba Konga a Pákistánu. Připravené budou také vína z J.A.R., Moldávie, Rumunska nebo Peru. U arménského stánku zavoní grilované maso, Brazilci nabídnou třeba i sladkosti, Pákistán servíruje výborné pokrmy založené především na rýži, u norského stánku si veřejnost pochutná na rybách a mořských plodech, Mexiko představí třeba své tradiční fazolové směsi a další mexické speciality a národní kuchyně z Konga překvapí svou různorodostí. K ochutnání bude i čaj a káva, včetně té připravené v džezvě

Populární je také etnotržiště, kde festivaloví návštěvníci seženou suvenýry z celého světa. Letos na Barevné devítce pořídí například rukodělné výrobky z Afriky, tradiční, ručně vyšívané, látky a koberce z Pákistánu, šafránové výrobky z Íránu nebo arabskou kávu a olivovo-vavřínová mýdla ze Sýrie.

Na akci bude velké množství uměleckých dílen, do kterých se mohou velcí i malí návštěvníci zapojit. Malování na tradiční vietnamské klobouky, kaligrafie, skládání origami, psaní na súdánské hliněné tabulky nebo malování hennou a pletení afrických copánků. Například to vše bude možné vyzkoušet. Kromě toho nabídne Barevná devítka i pravé thajské masáže.

Vstup zdarma

Ing. Jiří Tomášek

Den pro rodinu

Kdy: 13.8.2016

Ovocný trh - pochod pro rodinu - 14.00 - 15.00 - přes Staroměstské náměstí, Kaprovu ulici, Karlův most na Kampu.

Kampa - odpoledne pro rodiny - 15.00 - 19.00 - koncert pro větší, pohádka pro menší, cukrová vata pro všechny, soutěže pro děti pod dohledem maskotů, malování na obličej pro kluky i holčičky, skákací hrady na vypuštění adrenalinu.

Ing. Jiří Tomášek

Pražský mír

Kdy: 20.8.2016, 9-16 hodin

Kde: Na Parukářce, Praha 3

Vzpomínka na historické události roku 1866, které se dotkly i Žižkova. Smlouva Pražský mír právě před 150 lety ukončila prusko-rakouskou válku.

Císař František Josef I. právě v tomto období nařídil v zájmu růstu města zbourání městských hradeb. Žižkov v té době ještě fakticky neexistoval, na území mezi Olšanskou ulicí a tehdejší Vídeňskou silnicí, dnešní ulicí Seifertovou a Husitskou, ale právě tehdy začal vznikat. Během prusko-rakouské války se strategickým místem stal i vrch Vítkov, odkud obyvatelé sledovali, zda se již Prusové blíží k Praze.

Nahlédněte na chvíli do vzdálené historie prostřednictvím dobového vojenského ležení pruské a rakouské armády. Uvidíte ukázky výcviku a boje obou armád.

Program vyvrcholí slavnostním pochodem "královskou cestou" od Prašné brány k vojenskému kostelu sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech.

Jana Novotná

Slide festival

Kdy: 8.8. - 14.8.2016

Centrální park - areál Polis XIII (Halda)

Jde o festival s obří vodní nafukovací skluzavkou (waterslide), na které vás čeká plno zábavy a adrenalinu.

Water slide akce se pravidelně konají třeba v San Franciscu nebo na Novém Zélandu. Nyní tato atrakce přichází do Prahy. Kromě skluzavky, která je 50 metrů dlouhá a je široká natolik, že ji můžeš sjet společně s dalšími dvěma kamarády zároveň, si přijďte vyzkoušet také bodyzorbing.

Připraven je také víkendový program s hudebním doprovodem vybraných pražských DJs, včetně sobotní noční afterpárty v podobě silent disca přímo u skluzavky! K dispozici budou i stánky s občerstvením.

Vstup volný, jízdné bude placené.

Pořadatelem akce je Lemons brand, s.r.o., lemon@lemonsbrand.cz , tel. 722 915 144, martin-charvat@email.cz, tel. 603 417 941.

Ing. Milena Otáhalová

Flašinety

Kdy: 9.8.2016, 19.00 hodin

Flašinet žije! III. ročník mezinárodního festivalu flašinetářů

České muzeum hudby, Karmelitská 2, 118 00 Praha 1

Letos již potřetí přivítáme v Praze flašinetáře z celé Evropy. V rámci jednodenního festivalu Flašinet žije! si užijete písně známé i vážné z mechanických strojků poháněných ručním pohonem. Potkat nás můžete na třech koncertech, které během dne proběhnou v 10.00 h Na Kampě vedle Karlova mostu, ve 14.00 h v chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a od 19.00 h České muzeum hudby.

Vstup na všechny koncerty zdarma.

Ing. Milena Otáhalová

Ježkovy voči

Web "Ježkovy voči - aby nebyl malér"

Pomůcka, jak dětem vysvětlit různá nebezpečí, a hlavně jim to názorně ukázat - viz videa

Verze pro děti 3 - 6 let a 6 - 10 let.

Chcete vědět, jaké úrazy se dětem stávají nejčastěji? A chcete vědět, jak můžete některým úrazům snadno předejít?

Ing. Milena Otáhalová

Pěstounský pár supů mrchožravých vychovává dvě mláďata

Sup mrchožravý je nejmenší ze čtyř druhů supů, které žijí i v Evropě, a zároveň mu náleží smutné prvenství druhu nejohroženějšího. Zoo Praha učinila další důležitý krok k podpoře právě tohoto ohroženého druhu, když se chovatelé rozhodli pražskému páru supů mrchožravých svěřit do pěstounské péče hned dvě mláďata.

První se vyklubalo v místní líhni 16. června a to samičce Lilly. Ta je však momentálně umístěna mimo svoji expozici. Proto se chovatelé rozhodli svěřit mládě zkušenému páru supů mrchožravých Cháronovi a Fátimě, kteří ho bez problémů přijali.

O několik dní později zahradu kontaktovali kolegové z francouzské zoo Ménagerie Jardin des Plantes v Paříži, kde odchovávali o pět dní mladší mládě uměle. Odborníci se domluvili, že se pokusí toto mládě převézt k pěstounům do Prahy, což se v rekordně krátké době také podařilo. I druhé mládě přijali Fatima s Cháronem bez problémů a oba mladí ptáci tak vyrůstají společně.

Zapojit se do ochrany supů mrchožravých v přírodě můžete i vy, a to už pouhou návštěvou pražské zoo. Každým vstupem do zoo totiž přispíváte 2 Kč na ochranu ohrožených druhů zvířat.

Ing. Milena Otáhalová

RWE v Česku mění tvář, bude z ní innogy

Je to bezesporu jedna z největších letošních událostí na energetickém trhu v České republice. Energetická skupina RWE v ČR mění název i logo. Stane se totiž součástí nové dceřiné společnosti koncernu RWE, která ponese název innogy, a převezme tak i její nové pojmenování a značku ve tvaru „íčka“.

Do innogy koncern RWE vyčlenil své aktivity v oblasti obchodu, sítí & infrastruktury a obnovitelných zdrojů. Společnosti skupiny RWE v ČR se přejmenují k 1. říjnu. Značku RWE bude nadále používat pouze mateřská společnost RWE AG.

Název innogy vznikl propojením anglických výrazů pro inovaci, energii a technologii. RWE tuto slovní hříčku už v minulosti použila pro svoji společnost RWE Innogy, která se věnovala výhradně obnovitelným zdrojům energie. „Zpočátku jsme se usilovně snažili vymyslet nové jméno. Nakonec jsme však dospěli k závěru, že innogy nejlépe vyvolává ty správné asociace. Tedy inovace a technologie v energetice. Bez inovací neexistuje technologický pokrok. A bez technologického pokroku nemůže existovat žádný udržitelný rozvoj moderní energetiky,“ řekl ke vzniku jména Martin Herrmann, šéf skupiny RWE v ČR.

České veřejnosti se značka innogy představila na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Právě karlovarský festival byl vedle Berlína, Essenu a Varšavy vybrán pro první mezinárodní prezentaci nové značky.

„Náš byznys se čím dál více digitalizuje, je flexibilnější a plný inovací. Přesně takové je i naše nové logo. Dynamická značka, která hraje barvami, to není v energetice úplně obvyklé. I to nás bude do budoucna odlišovat od konkurence. Naše nové logo – íčko – je hravé a přizpůsobivé, takže dokáže komunikovat samo o sobě. Vyjádří třeba elektřinu, zemní plyn, větrníky nebo i silné pozitivní emoce. Při vývoji nové značky jsme kladli velký důraz právě na univerzálnost,“ shrnul Martin Herrmann, který bude i nadále řídit veškeré aktivity spojené s novou značkou innogy na českém trhu.

Zdroj: Mladá fronta a.s.

Pavel Kulovaný

Noc na Karlštejně - nádvoří Libeňského zámku

Kdy: 12.8.2016, od 20hodin

Populární muzikál z dílny hitmakera Karla Svobody zpříjemní srpnovou noc na nádvoří Libeňského zámku.

Vystoupí Poberounský divadelní soubor s muzikálem Noc na Karlštejně za doprovodu profesionálních herců a zpěváků.

Představení se uskuteční v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. a připomene tuto mimořádnou osobnost českých i evropských dějin. V roli císaře Karla se divákům představí filmový a divadelní herec Václav Vydra, diváci se také mohou těšit na další známé tváře — Pavla Vítka, Jana Rosáka, Míšu Noskovou, Petra Jančaříka a řadu dalších. Mezi účinkujícími budou i šermíři a metači ohně, scénu oživí živá zvířata.

Vstupné na představení činí 100 Kč — senioři zaplatí polovinu. Vstupenky je možné rezervovat na čísle 606 613 390 nebo na e-mailu: vladislava.wildtova@praha8.cz.

Městská část Praha 8 připomíná 700. výročí narození císaře a krále Karla IV.

Jana Novotná

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Hadrák, hadraplán, velouš, splašený stan ......

Názvy jednoho z nejkurióznějších vozítek, které jezdilo a dosud i jezdí po českých silnicích. Hrdina slavných filmů i pomůcka pro invalidy.

Legendární motorová tříkolka naší minulosti - vozítka značky Velorex.

Až do 25.9.2015 je tomuto unikátnímu vozítku věnována nová výstava v Národním technickém muzeu.

ing. František Otáhal

Voda může přiotrávit

Akutní a dlouhodobé potíže může způsobit špatná voda. Majitelé studní často neprovádějí pravidelnou kontrolu vody v laboratoři. Nejhorší situace je na jaře, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami.

Člověk není schopen svými smysly rozpoznat přítomnost bakterií, virů a většiny chemických látek.

Rozbor vody ze studny na základní mikrobiologické a chemické= parametry stojí okolo 1000Kč. Zákazník obdrží protokol s výsledkem provedené analýzy. Případně je doporučen vhodný postup na zlepšenéí kvality vody.

Je-li voda ze studny používána k pití, mělo by být v zájmu uživatele vědět jaké má složení.

Voda z vodovodu je pod stálýmj dohledem hygieniků. Lidé, kteří mají studnu, si musí stav vody hlídat sami.

Jiří Dobrovský

Přehled všech dnů otevřených dveří v Národní galerie

17. 9. 2016, Festival Zažít město jinak – volný vstup do stálých expozic a výstav ve Veletržním paláci a Anežském klášteře
28. 9. 2016, Den české státnosti – volný vstup do všech stálých expozic
28.10.2016, Vznik Československa, volný vstup do stálých expozic

V těchto dnech vždy 10 - 18 hodin. Vstup zdarma se nevztahuje na výstavu Slovanská epopej, kterou pořádá Galerie hlavního města Prahy.

Ing. Milena Otáhalová

Informace a změny ve vyhlášce k silničnímu provozu.

Ing. Milena Otáhalová

Hlíva ústřičná

Hlívy: ( ústřičná, plicní, miskovitá, máčková )

  • povzbuzuje imunitní systém a tělo si vytvoří dostatek protilátek proti mnoha nemocem, tím se zvyšuje obranyschopnost organizmu
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • upravuje krevní tlak ( pomáhá při nemocích srdce a cévní soustavy )
  • snižuje poruchy metabolismu cukru ( vhodné pro diabetiky )
  • mají antialergické účinky ( při konzumaci v syrovém stavu, nebo sušená při nízkých teplotách do 40°C ) při onemocnění kloubů má zmírňující a uklidňující účinek
  • pomáhá odstraňovat bradavice virového původu
  • má radioprotektivní účinek proti záření způsobenému zeslabováním ozonové vrstvy
  • houbová vláknina obsažená v hlívě pomáhá odstraňovat z těla jedovaté látky ( zabraňuje vstřebávání nežádoucích látek do krevního oběhu ), upravuje vylučování
  • houbová vláknina obsažená v hlívě pomáhá odstraňovat z těla jedovaté látky ( zabraňuje vstřebávání nežádoucích látek do krevního oběhu ), upravuje vylučování

Hlívy obsahují mnoho minerálních látek, nejvíce draslíku a fosforu; dále mikroelementy - zinek, selen, chrom, měď, bór, jód a vitamíny B12 a D2

Klobouky má masité, v mládí na okraji podvinuté a šklebovitě sklenuté, na povrchu hladké, barvy šedé, modrošedé až nahnědlé. Roste ve střechovitý trsek, plodnice vyrůstají z kmene listnatých stromů nad sebou. Klobouky mají průměr 60–180 mm. Lupeny jsou bílé, později našedlé nebo nažloutlé, poměrně řídké, vysoké 5–15 mm, dlouhé a hluboce sbíhavé na krátký boční třen. Třen je téměř vždy umístěn výstředně nebo po straně klobouku, je krátký (20–60 mm) nebo téměř chybí. Je plstnatý nebo hladký, bělavý s nádechem barvy, kterou má klobouk. Dužnina je bílá, bělavá, měkká, neměnlivá a trochu tužší. Příjemně voní a chutná. Výtrusy jsou velké 8–13×3>-4 um, válcovité, hladké, bezbarvé. Výtrusný prach je bílý s nafialovělým nádechem.

Hlíva ústřičná roste v přírodě na podzim a v zimě (od října do března, nejvíce v listopadu a v prosinci). Najdeme ji na pařezech a kmenech listnatých stromů v místech chráněných před mrazivými větry; bývá nejčastěji na kmenech a pařezech vrby, ořešáku, jasanu, buku i dubu. Jen výjimečně se vyskytuje na jehličnatých stromech a pařezech. Roste v lese i mimo les, např. v parcích a zahradách.

Je to jedlá a velmi dobrá houba, která je vítaným přínosem do kuchyně, neboť roste i v zimě a tvoří velké, masité plodnice, jež jsou vhodné v kuchyni pro přípravu nejrůznějších pokrmů. Výborná je v polévkách a omáčkách, ale i konzervovaná v octovém nálevu. Starší plodnice jsou někdy velmi tuhé.

Záměna s jedovatými houbami je prakticky minimální. Podobají se jí jiné druhy hlív, také jedlé, např. hlíva miskovitá [Pleurotus cornucopiae (PAUL ex FR.) KUMM] nebo jedlá, ale tuhá hlíva dubová [Pleurotus dryinus (PERS. ex FR.) KUMM], popř. i další. V mnoha zemích i u nás se hlíva ústřičná s úspěchem pěstuje.

Léčívé účinky hlívy
Dnes se má za to, že tato houba může být našemu zdraví velice významně prospěšná. Je to poklad mezi houbami a malý zázrak. Její léčivé účinky spočívají především v látkách, které mají schopnost aktivovat buňky, zajišťující přirozenou imunitu organismu.

Nejzajímavější je na ní bezesporu to, že je to dřevokazná houba a roste na kmenech stromů. A právě od nich si bere všechny látky a živiny, potřebné ke svému životu. Přitom stromy obsahují řadu organických i minerálních látek, které jsou lidskému organismu nanejvýš prospěšné a které si nemůžeme opatřit jinak.

Takže hlíva ústřičná plní roli užitečného prostředníka, který nám může tyto vzácné látky dodat. Hlíva ústřičná obsahuje důležité proteiny, aminokyseliny, mastné kyseliny, vitamíny a stopové prvky. Nevypadá možná na první pohled příliš lákavě, ovšem má v sobě obrovský potenciál, pokud jde o složky, důležité pro naše zdraví.

Hlíva v podstatě zpomaluje stárnutí. Jak je to možné? Zlepšuje látkový metabolismus, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a je prospěšná kardiakům. A také pomáhá díky svému složení astmatikům a alergikům. Upravuje střevní peristaltiku, zmírňuje chronické infekce, záněty a bolesti kloubů a také odstraňuje únavu.

Výzkumy ukázaly, že hlíva ústřičná se výborně osvědčila i při léčbě cukrovky. A kdyby jenom to! Hlíva ústřičná umí omezit vedlejší účinky, které vznikají při chemoterapii, a je dokonce schopná výrazně pomoci v boji proti zákeřné rakovině!

Tato houba se osvědčila i při léčbě hemeroidů, bércových vředů, křečových žil a dokáže pomoci i při léčbě popálenin.

Ruští vědci izolovali z hlívy ústřičné antibiotikum, jejich japonští kolegové se zase zasloužili o to, že prokázali význam hlívy ústřičné při redukci bujení zhoubných nádorů. Hlíva ústřičná se po staletí používá v tradiční čínské a japonské medicíně k přípravě léčivých tinktur, mastí a suchých přípravků.

Hlívu si můžete vypěstovat doma buď na slámě nebo na dřevě. Máme vlastně štěstí, že se této houbě daří dobře v mírném klimatickém pásmu. Najdeme ji nejčastěji na pařezech a kmenech listnatých tromů – hlavně vrb, ořešáků jasanů, buků a dubů.

Hlívu můžeme konzumovat buď tepelně upravenou nebo užívat kapsle, které obsahují její extrakt. Jinými slovy, lze si na ní výborně pochutnat, pokud víme, jak na to, ale jestliže chceme něco udělat pro své zdraví a chceme zapracovat na prevenci, tak je jednodušší a rozumnější dát přednost sušenému prášku či kapslím.

Ivan Kratochíl

Transfigurované tuky

Všechno, co bychom měli vědět o transfigurovaných tucích

Transfigurované mastné kyseliny (anglicky trans-fats) jsou určité druhy nenasycených tuků (mohou být mono-nenasycené nebo poly-nenasycené).

Transfigurované tuky se v přírodě vyskytují v nevelkém množství v masu a mléčných produktech. Tyto přirozené látky ale nepředstavují žádný problém.

Transfigurované tuky z regálů v obchodech s nimi ovšem nemají mnoho společného. Jsou vytvořené průmyslově částečnou hydrogenací rostliných olejů a živočišných tuků. Tento chemický proces byl vyvinut na počátku 19. století a první výrobek zpracovaný touto metodou poprvé přišel do prodeje v roku 1911 pod názvem Crisco.

Na rozdíl od přirozených nejsou transfigurované tuky potřebné, a také nejsou právě prospěšné zdraví. Konzumace transfigurovaných tuků pětkrát zvyšuje riziko koronární srdeční choroby. Zdravotníci proto celosvětově doporučují omezení spotřeby transfigurovaných tuků na stopová množství. Transfigurované tuky získané částečnou hydrogenací olejů jsou obecně považovány za mnohem horší než přirozené.

Margarín byl původně vyroben jako krmivo, po němž měli rychle přibývat krocani. Ty ale místo toho zabíjel. Ovšem lidé, kteří předtím vložili do výzkumu všechny své peníze, chtěli aby se jim vrátily, a tak dali hlavy dohromady a uvažovali, co udělat, aby je dostali zpět.

Původně to byla bílá hmota bez chuti a zápachu, takže do ni přidali žluté barvivo a umělou příchuť, a začali to lidem prodávat místo másla.

Rozdíly mezi transfigurovanými tuky (margaríny) a máslem?
Obojí má stejné množství kalorií.
Máslo má, při 8 gramech oproti 5 gramům v margarínu, o něco více nasycených tuků.
Máslo podporuje vstřebání mnoha dalších živin z jiných jídel.
Máslo má spoustu nutričních výhod, zatímco margarín jen pár a to ještě přidaných chemiky! Máslo chutná mnohem lépe než margarín a může povznést chuť ostatních jídel.
Máslo tu je po staletí, ale margarín méně než 100 let.

A teď o transfigurovaných tucích....
Margaríny obsahují velmi mnoho transfigurovaných mastných kyselin (některé přes 50% ... a ví někdo, CO je těch zbývajících 50%?)
Podle poslední studie Harvard Medical, může konzumace margarínů, ve srovnání s těmi, které konzumují stejné množství másla, zvýšit počet onemocnění srdce u žen o 53%.
Zvyšují celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol, (prospěšný cholesterol).
Až pětinásobně zvyšují ohrožení rakovinou.
Snižují kvalitu mateřského mléka.
Snižují odpověď organismu na antigen (imunita).
Snižují odezvu těla na inzulín.

Transfigurované tuky jsou nepřirozené, a proto je tělo nikdy nemůže strávit a spotřebovat ve formě energie. Ale ani správně vyloučit. Hromadí se v něm, lepí se na buňky, které dusí. Ucpává to arterie, ztučňuje játra a bez ohledu na tělesnou námahu nebo cvičení s tím nic neuděláte. Takže mrtvice, infarkt, selhání jater nebo ledvin nebo rakovina číhají hned za rohem.

Vliv margarínu na lidský organismus
Většina odborníků na výživu dnes prohlašuje, že obyčejné máslo je lepší - pokud ho jíme s mírou. Není pochyb o tom, že máslo je přírodní produkt, zatímco margaríny musí být vyráběny složitým technologickým procesem a nejsou tedy přírodním tukem. Margarín by zůstal bez vydatné pomoci barviv a jiných přísad nevábnou šedivou hmotou. Do másla, na rozdíl od margarínu nemusí být vitamíny přidávané uměle. Máslo obsahuje přírodní vitaminy ze kterých jsou nejdůležitější A a D. Vitamin A je potřebný pro dobrý zrak a zdravou pokožku a navíc je důležitý antioxidant. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, důležitého prvku pro zdravé kosti a zuby.

Převzato z  WM magazínu

Ivan Kratochvíl

Aspartam - víte co jíte

Aspartam je syntetické sladidlo a látka zvýrazňující aroma. Byl objeven náhodně při vývoji léku na žaludeční vředy a v přírodě se přirozeně nevyskytuje. Aspartam byl považován za dokonalé umělé sladidlo a výrazně přispěl k rozmachu průmyslu nízkokalorických potravin. Látka je asi 180x sladší než cukr.

...je stabilní v pevném stavu, často se proto používá v sypkých a tabletovaných výrobcích. Používá se jako stolní nízkokalorické sladidlo (stolní sladidlo IRBIS) a jako sladidlo v sypkých směsích pro výrobu nejen nízkokalorikých, ale i běžných nápojů (nápoj v prášku Tang). Setkáme se s ním ve  žvýkačkách (Wrigley) a v  jogurtech (Yoplait Light, Danone Vitalinea) a pod.

Aaspartam zvyšuje chuť k jídlu, i když se jedná o nízkokalorické sladidlo, které většina lidí používá ke snižování váhy.

Ivan Kratochvíl

Allivictus - česnekové tinktury

Všeobecné informace o česnekových tinkturách a jejich použití

Obchodní společnost  Allivictus s.r.o.  působí na českém trhu od listopadu 2007 jako výhradní distributor nové generace česnekové tinktury téhož jména vyráběné manufakturou Ecoton.

Jedná se o nejefektivnější formu využití zdraví prospěšných látek obsažených v česneku, jejichž efektem je především celkové posílení imunity organismu a předcházení civilizačním chorobám. Je určen pro děti od 3 let, vhodný a bezpečný pro těhotné a kojící matky, i pro diabetiky.

Vyrábí se podle původní tibetské receptury ze 13. století, vylepšené a zdokonalené o nové poznatky. Zvláštní důraz je kladen na kvalitu a výběr samotné suroviny. Právě kvalitní česká surovina je příčinou limitované produkce. Allivictus tedy nehledejte na pultech lékáren. Výjimku tvoří lékárny při klinikách spolupracujících na výzkumu působení Allivictu - přírodního produktu při řešení zdravotních problémů v oblastech gynekologie, kardiologie, ORL, dermatologie, neurologie, interny, imunologie, alergologie, pneumologie, psychiatrie a praktického a sportovního lékařství. Pod produkty najdete seznam lékáren, kde lze tyto produkty koupit.

Účinnost Allivictu je pravidelně kontrolována na náhodně vybraných vzorcích akreditovanými laboratořemi Státního zdravotního ústavu    na obsah látek  Allicin Active Complexu. Allivictus je tedy možno zakoupit prostřednictvím E-shopu na webových stránkách společnosti nebo ve  vybraných lékárnách a prodejních místech.

Ing. Irena Drbalová

Sběr nepotřebného nábytku

Pokud chcete darovat starý nábytek, můžete využít tzv. dlouhodobý sběr, který začala pro Zdrojovnu organizovat Radlická - kulturní sportovna.

Konkrétní den i čas předání bude s každým zájemcem řešen individuálně. Určitou část takto získaných věc využije pro své vlastní projekty přímo Radlická a všechny ostatní budou předány přímo Zdrojovně pro její veřejné workshopy a freeshopy.

Kontakt:
Radlická - kulturní sportovna
Za Ženskými domovy 125/5, Praha 5
e-mail: radlcku.praha@gmail.com
mobil: Jakub Zajíc - 724 90 50 63

Projekt Zdrojovna se neformálním způsobem zaměřuje na otázky trvale udržitelného rozvoje a na aktivnější zájem o ekologii i ochrany životního prostředí.

Pavel Kulovaný

Strašák století- obezita

V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

Věra Kopová Ferbasová

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]