Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: září 2015

Městské slavnosti - 114. výročí připojení Libně ku Praze

Kdy: 12.9.2015, 11-19 hodin

Městské slavnosti pořádané MČ Praha 8 se odehrají na nádvoří Libeňského zámku i v prostoru Löwitova mlýna, a přenesou vás na počátek 20. století.

Diváci se mohou těšit na ukázky jednotek a pěchotních zbraní rakousko-uherské armády z doby před vypuknutím 1. světové války. Své tradice připomenou cvičenci libeňského Sokola vystoupením na nářadí. Diváky pobaví flašinetář, harmonikář, kouzelník, kejklíři, chůdaři a další postavy ze staré Prahy. Pro děti i dospělé jsou připravené netradiční (neplastové) hry.

Oživením akce bude folklórní vystoupení krajanských spolků Čechů žijících na území Bosny a Hercegoviny, Maďarska a Ukrajiny. „Jsem ráda, že můžeme hostit krajany u příležitosti Mezinárodního krajanského festivalu i na Praze 8. Navzdory nelehkým životním situacím, kterým v minulosti čelili, nikdy nezapomněli na českou vlast a úspěšně předávali a předávají české tradice z generace na generaci. Za to jim patří velký dík,“ říká místostarostka Alena Borhyová.

Vrcholem slavností bude podvečerní koncert staropražské kapely PATROLA-ŠLAPETO, která svou produkci zahájí symbolicky písní Libeňský plynojem.

Ing. Milena Otáhalová

Farmářské slavnosti v Národním zemědělském muzeu

Kdy: 19.9.2015, 10-16 hodin

Celé léto prezentovalo Ministerstvo zemědělství v rámci 5. ročníku Farmářských slavností pro rodiny s dětmi české zemědělství, venkov a regionální potraviny. Pro širokou veřejnost se během léta otevřely čtyři farmy v různých krajích České republiky a jako poslední přivítá návštěvníky Národní zemědělské muzeum v Praze, kde bude pro návštěvníky připravený nejen zábavný program, ale také mnoho zajímavých informací o životě na farmách a vzniku kvalitních regionálních potravin. Farmářské slavnosti budou završeny 19. září v Praze, v Národním zemědělském muzeu.

Návštěvníci Farmářských slavností se budou moci seznámit s řadou expozic, které muzeum nabízí. Jedna z významných stálých expozic „Jede traktor“ je sestavena tak, aby návštěvníky provedla historií a vývojem zemědělské činnosti. K vidění bude i legendární ZETOR 15, na němž je možné se vyfotit. Pohled na historii českého piva a pivovarnictví nabízí stálá expozice „O pivu – z chmelnice až na náš stůl“. Další zajímavou výstavou je „LES – příběhy stromů a lidí.“ Poznávací a zážitková výstava přiblíží návštěvníkům příběhy stromů, lesníků a dalších obyvatel lesa. Expozice „Od věku sloužím člověku“ je věnována historii obalů, recyklaci, transportu potravin a obalové technice.

Návštěvníci budou moci shlédnout na muzejním dvoře i venkovní expozice – například malou naučnou lesní stezku „O stromech a lese“ či muzejní minifarmu s ukázkami chovu drobného domácího zvířectva, drůbeže či chovem koziček. Venkovní expozice zahrnuje také zahrádku s ukázkou pěstování zemědělských plodin.

Na programu Farmářské slavnosti je připravena spousta her a kvízů o farmaření, projížďky na koni nebo malování na obličej. Děti si mohou zasoutěžit o ceny na stanovištích jako dětské pekařství, hod lasem, sázení bylinek, zdobení květináčů, lovení rybiček a mnoho dalších. Chybět nebude tradiční farmářský trh s lokálními potravinami, kuchařská show s potravinami, které se pyšní známkou kvality Klasa a ochutnávky regionálních potravin. Na své si přijdou i dospělí, kteří si mohou vyzkoušet své dovednosti na simulátoru dojení krávy nebo se pokusit zkrotit elektrického býka. K poslechu bude hrát country kapela KP Band.

Vstup na akci je pro návštěvníky zdarma.

Hlavní program:
•10.00 Slavnostní zahájení akce, představení NZM
•10.30 Vrabčí trh – hudební vystoupení – folk a jazz
•11.00 Pavel Lutner – hry a písničky pro děti
•11.45 Vrabčí trh – hudební vystoupení – folk a jazz
•12.15 Netratrdlo – Hravě zdravě (zábavný pořad nejen pro děti)
•13.15 KP Band – country
•13.45 Národní zemědělské muzeum – Co se skrývá za dveřmi?
•14.10 KP Band – staropražské a žižkovské písničky
•14.40 Netratrdlo – Se zvířátky do pohádky
•15.40 KP Band – country

Doprovodný program a aktivity:
- Prohlídka expozic Národního zemědělského muzea
- Malá muzejní farma se živými zvířaty
- Interaktivní venkovní expozice „O stromech a o lese“
- Projížďky na koních, malování na obličej, simulátory dojení krávy a jízdy na býkovi
- Dětský program – dětské pekařství, hod lasem, sázení bylinek, zdobení květináčů, lovení rybiček, hod podkovou, omalovánky a mnoho dalšího
- Farmářský trh s možností nákupu kvalitních domácích produktů z farem a prodej řemeslných výrobků
- Ochutnávky regionálních potravin a potravin se značkou KLASA

Ministerstvo zemědělství chce projektem podpořit zájem mladých rodin o tradice a venkov a především dětem ukázat určitě zajímavější možnost trávení volného času, než v obchodních centrech nebo u počítačů. Cílem je přiblížit veřejnosti život našich sedláků a ukázat, že zemědělství je dnes odvětvím zajímavým pro podnikání. Současní zemědělci žijí v atraktivním prostředí a používají špičkovou moderní techniku.

Záměrem ministerstva je také přiblížit veřejnosti kvalitní potraviny a představit místní drobné chovatele a pěstitele, u kterých si lidé mohou nakupovat potraviny takzvaně ze dvora. Tento způsob prodeje je návratem k osvědčeným tradicím a umožňuje pohodlně nakoupit poctivé potraviny se zaručeným původem, například čerstvou zeleninu, mléko a mléčné výrobky, drůbež, králičí maso, živé ryby a jiné produkty přímo u vybraných farmářů, případně v nejbližší maloobchodní prodejně nebo na farmářském trhu.

Jana Novotná

Den otevřených dveří Dopravního podniku

Kdy: 19.9.2015, od 10 hodin

Ve třech areálech – v depu metra Hostivař, autobusové garáži Hostivař a tramvajové vozovně Strašnice.

V jednotlivých provozovnách se vedle typů vozů metra, tramvají a autobusů představí i vozidla, která zajišťují opravy a udržování dopravní cesty. Návštěvníci budou mít také možnost nahlédnout do dílen a provozů, které jsou využívány k denním opravám a ošetřením vozů. Expozice současných vozů tramvají, včetně těch nejmodernějších, bude doplněna také o historické vozy.

Připraven bude i stánek Infocentra, prezentace řídicích a informačních systémů, své místo bude mít i téma životního prostředí, Střední průmyslové školy dopravní atd. Navštívit bude možné i zázemí Hasičského záchranného sboru. V jednotlivých areálech bude tradičně zajištěn doprovodný program a soutěže pro děti i dospělé.

Zajímá Vás, jak se rok za rokem vyvíjely tramvajové vozy MHD v Praze? Využijte jedinečné příležitosti a nenechte si ujít průvod historických tramvají, který u příležitosti 140. výročí ovládne pražské koleje!

Ing. Milena Otáhalová

Oslavy 130. výročí založení Průhonického parku

Kdy: 19.-20.9.2015

Dny otevřených dveří v zámku, kdy se veřejnosti otevřou všechny dosud zrekonstruované prostory (Rytířský sál a salonky, pracovna hraběte Taroucy, zámecká sklepení, kaple Narození Panny Marie).

V parku budou probíhat po oba víkendové dny komentované vycházky.

V návštěvnickém centru Průhonického parku bude možno zhlédnout pásmo dokumentárních filmů z produkce České televize, natočených v uplynulých letech o parku, a černobílou pohádku Popelka z roku 1969, natáčenou v Průhonickém parku.

Součástí oslav bude v sobotu večer také slavnostní koncert Nostitzova kvarteta v Rytířském sále

Přírodně krajinářský park o rozloze 250 ha založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Využil členité údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka, použil původní domácí dřeviny v kombinaci s dovezenými cizokrajnými dřevinami. Jako základ parkové kompozice založil mistrně volené průhledy. Porosty dřevin, skupiny stromů a keřů střídal s lučními plochami, rybníky, potoky a jejich slepými rameny. Dovedně využil proměnlivost dřevin v různých ročních obdobích. Výsledkem jeho celoživotního úsilí je vrcholné krajinářské dílo světového významu, jež vytvořil vlastním originálním způsobem.

Vstup zdarma do parku pouze pro obyvatele s trvalým pobytem v Průhonicích (vstupenku obdrží zdarma v pokladně po předložení občanského průkazu).

Ing. Milena Otáhalová

Ing. Milena Otáhalová

Tradiční podzimní švýcarská slavnost.

Kdy: 2.-3.10.2015

Park Bertramka ožije 3. října od 13 hodin švýcarským Alpabzugem a Pražané tak budou mít už pošesté možnost užít si švýcarské tradice.

Letošní ročník začne díky úspěchu z předešlých let doprovodnými akcemi již v pátek 2. 10., kdy před hotelem Mosaic House zahrají alphornisté z oblasti Jungfrau. Další možnost poslechnout si alphornisty budou mít návštěvníci sobotního trhu na Náplavce v dopoledních hodinách u stánku společnosti Swiss Cheese.

Alpabzug znamená svádění krav z letních alpských pastvin dolů do údolí. V rámci hlavního programu zažijí návštěvníci tuto tradici v sobotu na Bertramce, kde se budou moci připojit k průvodu s nazdobenými krávami. Chybět nebude ani hudební doprovod alpských rohů.

Na místě bude připraven bohatý program pro děti i dospělé včetně soutěží o hodnotné švýcarské ceny.

Švýcarská umělkyně žijící v České republice, paní Doris Windlin, ukáže, jak se vyrábí tradiční sýr. Sýr vyrobený během pražského Alpabzugu bude možné na místě ochutnat čerstvý či ve formě raclette.

Milovník kol Jakub Ditrich bude prezentovat zážitky ze své cesty s Martinem Severou na elektrokole po švýcarské Grand Tour. Návštěvníci budou mít na Bertramce příležitost si expediční e-kolo otestovat.

Pro zájemce budou nachystány i další převážně švýcarské speciality jako sýrové produkty od společnosti Swiss Cheese, bratwürsty od společnosti Zimbo, víno z rodinného vinařství Jedlička, Bořetice či produkty z neziskové organizace Unie Roska – postižených roztroušenou sklerózou v ČR.

Ivana Kratochvílová

Den architektury

Kdy: 3.-4.10.2015

Pátý ročník nabídne široké veřejnosti pestrý program. Festival probíhá formou procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury. Ti, v roli průvodců, osobitým způsobem přiblíží zajímavé stavby současné architektury, s možností vstoupit do vybraných interiérů a zprostředkují architektonické, krajinné a urbanistické souvislosti.

Všechny akce jsou zdarma a vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi.

Ing. Milena Otáhalová

Podzimní jarmark v Botanické zahradě

Kdy: 10.-11.10.2015, 9-17 hodin

Podzimního jarmarku se zúčastní Blanka Milfaitová, která dodávala své marmelády i do kuchyně anglické královny. "Královna" marmelád bude své dobroty vařit přímo přes vašimi zraky.

Své chutě potěšíte nejen marmeládámi, ale i medovinou, vínem z Vinice sv. Kláry, výbornými polévkami z Polífkáry, ke kterém můžete přikusovat pečivo nebo si na něj namažete tradiční paštiku. Kdo upřednostňuje něco na zahřátí, může navštívit oblíbenou Čajovnu u cesty.

Děti se zabaví dílničkami, které povedou zkušené lektorky ze společnosti Koukol v obilí. Z ovčího rouna se budou vyrábět plstěné bambulky. Ty využijete jako náušnice, korále nebo přívěsek na klíče. Tuto techniku mohou samozřejmě zkusit i dospělí, a to vše za symbolický poplatek.

Ing. Milena Otáhalová

Park Na Pankráci, Praha 4 (Pankrácká pláň)

Kdy: 12-9.2015, 13-18 hodin

3. ročník akce Záříme aneb Akčně mezigeneračně se řídí mottem „Trénuj hlavu, trénuj tělo, aby zdraví vydrželo“.

Sami si budete moci vyzkoušet cvičení na posílení těla i mysli a seznámit se s novým tanečním stylem Bollynaytam, který kombinuje prvky indického, bollywoodského a moderního tance.

Program: Celé odpoledne cvičíme, celé odpoledne ze zelí vaříme, celé odpoledne zelí šlapeme. Poznámka: Kdo si bude chtít vyzkoušet klasickou metodu pro uchování vitamínů na zimu na vlastní kůži, ať si nezapomene mokrý ručník na nohy, bez kterého vás do bečky nepustí :)

Vyvrcholení akce: vystoupení rapperky Shrarkass a soutěž v rappování minimálně dvougeneračních týmů.

Po vzoru uplynulých ročníků, i letos se budete moci zapojit do soutěže, ve které se tým (složený minimálně ze dvou generací, tj. minimálně dvojice) utká na poli, které je zdánlivě vyhrazené jen úzké věkové skupině. V minulém ročníku se „zápasilo“ v tanci s kočárkem, přičemž nejstaršímu účastníkovi bylo 90 let). Tentokrát půjde o rapování. Praktickou ukázku předvede rapperka Sharkass, a pak už se bude soutěžit o 2 mobilní telefony LG a další ceny.

Nezůstávejte v sobotu odpoledne doma, z pestrého programu si vybere každý a vstup je navíc zdarma.

Vítáni jsou aktivní účastníci cvičení, vaření a mezigeneračního rappování, stejně jako ti, kteří si s námi přijdou pouze vychutnat atmosféru společně prožitého zářijové odpoledne v parku.

Ing. Karel Divoký

Noc sokoloven - plavání zdarma a další aktivity

Kdy: 11.9.2015

Druhý zářijový pátek se po celé České republice otevřou sokolovny široké veřejnosti. Mezi nimi nebude chybět ani Tyršův dům České obce sokolské.

Návštěvníci se mohou těšit na:
•komentované prohlídky Tyršovým domem
•zdarma plavání v bazénu
•přehlídku činností Sokola
•noční výstup na střechu s výhledem na Prahu

V 11:00 a v 17:00 hod. proběhnou komentované prohlídky Tyršovým domem.
Ve 21:00 a 22:00 hod. se vystoupá na střechu tělocvičny, kde je krásný výhled na Prahu.

Od 17 do 19 hodin budou v prostorách Tyršova domu probíhat zajímavé workshopy (na všechny workshopy je potřeba sportovní nebo pohodlné oblečení a obuv do tělocvičny, na trampolíny ponožky!) - parkour, historický šerm, karate, charleston, trampolíny.

Od 19:30 ve velké tělocvičně proběhne komentovaná přehlídka činnosti Sokola Kampa Praha.

Součástí Tyršova domu jsou i krásné barokní místnosti v Michnově paláci, kde od 20:30 proběhne koncert swingové kapely Modrá Synkopa.

Po celou dobu programu od 17 do 22 hodin je zdarma plavání pro veřejnost v bazénu Tyršova domu, který je dlouhý 25 m.

Proběhne soutěž o permanentky do bazénu a o nově vydanou knihu o Tyršově domě Zrození z ruiny, kterou si můžete zakoupit i v prodejně ČOS u první vrátnice.

Ing. Milena Otáhalová

Český rozvojový den - Kampa

Kdy: 17.9.2015

Přijďte se dobře pobavit u skvělé muziky, ochutnat jídla z mnoha zemí a dozvědět se, kde a jak Česká republika pomáhá. Programem Vás bude provázet Lejla Abbasová.

Hudební program:
Top Dream Company (funk, soul, disco & groove)
Circus Problem (kombinace balkánské lidové hudby, diskotékového beatu a laciného popu)
Balkan Family (bosenská, srbská, makedoská a chorvatská lidová hudba a její lámané rytmy ve výrazném groovu s vlastními úpravami skladeb)
Dimitri from Chair (DJ)

Stánky zemí a realizátorů rozvojové pomoci:
Bosna a Hercegovina + GEOtest a.s.
Kambodža + Světlo pro Svět, o.s.
Afghánistán + Člověk v Tísni, o.p.s.
Srbsko + Státní veterinární ústav
Kosovo + Deylův ústav
Etiopie + ADRA, o.p.s.
Gruzie + Diakonie ČCE
Moldavsko + Dekonta, a.s.
Mongolsko + Bohemia Müller s.r.o.
Zambie + Charita Česká republika

Workshopy:
14.00 - 15.00 ADRA - worskhop na téma migrace
15.00 - 16.30 VOŠ CARITAS - workshop na téma rozvojové spolupráce
16.30 - 18.00 Centrum Narovinu - workshop afrického oblékání a výtvarná dílna
18.00 - 19.30 INEX - workshop výroby fotbalových míčů z plastových tašek

Výtvarná dílna:
0d 13.00 do 18.00 ARPOK a paní Popelková: výtvarná dílna zaměřená na rozvojovou spolupráci

Videostage Salla Terrena: promítání filmů o rozvojové spolupráci

Ing. Milena Otáhalová

Pražský Oktoberfest ve Žlutých lázních

Kdy: 19.9.2015 od 11 hodin.

První ročník Pražského Oktoberfestu ve Žlutých lázních.Půjde o unikátní pivní festival, kdy poprvé v ČR bude možné ochutnat všech 6 ,,Oktoberfest” piv z Mnichovského pivovaru v jeden okamžik na jednom místě mezi které se řadí:
•Spaten
•Augustiner
•Hacker-Pschorr...
•Hofbräu
•Löwenbräu
•Paulaner
•a také host pivovar Erdinger (pšeničné pivo).

Slavnostní naražení dřevěného sudu provede senátor PČR Milan Pešák ve 12 hodin. Od Mnichova se budeme lišit poloviční cenou piva a čepováním do pulitru! To znamená 5euro/litr, 2,5euro/0,5l.

Můžete se těšit na 14 stánků s čepovanými pivy, vždy dva stánky pro jeden pivovar. Žádné čepování do kelímků! Občerstvení české i bavorské. Reprodukovaná hudba. Vystoupí mimo jiné předseda Sdružení přátel piva a vydavatele časopisu Pivo, Bier and Ale s popisem čepovaných piv.

Ing. Karel Divoký

Jakože cože?

Kdy: 3.-4.10.2015, od 12 hodin

Festival neobvyklých chuťových kombinací JAKOŽE, COŽE?! se po své loňské úspěšné premiéře vrací. Opět ho pořádá čokoláda Milka a je určen všem milovníkům kulinářských inspirací, trendů, zábavy a výzev.

Připravené pro vás budou kromě 13 stánků vystavujících restaurací i workshopy čarování s jídlem.

Podruhé jsme pro vás připravili food festival roztodivných chutí. První víkend v říjnu (3.-4.10. na nám. Republiky, Praha) na vás čeká spousta netradičních chuťových kombinací.

Vstup na festival je zdarma a k ochutnání budou krom červíků i šneci, burgery, lokální pivo, asijská kuchyně, dortíky a další pokrmy, ze kterých se vám zamotají chuťové pohárky.

Co budete moci na festivalu ochutnat?

Secret of Raw
Dokážeme vám, že jíst syrovou stravu je nejenom zdravé, ale hlavně obohacující, pestré a zábavné. K ochutnání bude raw taštička z mořské řasy plněná limetkovo-pomerančovým relishem s feferonkami na mrkvovém pyré.

Bejzment
“V době, kdy se v Atlantě zrodil první burger jsem sice ještě nebyl na světě, ale mohu Vám slíbit, že na stůl Vám přistane přesně takový!” říká šéfkuchař Zed. K ochutnání nabídne PBP Burger s čili čokoládovou omáčkou.

Brouk na talíři
Na ochutnání jsme si pro vás připravili Ulat Padang. Jde o úpravu cvrčků z oblasti Padang (Sumatra), jejíž kuchyně je známá tím, že využívá ostré koření a nezvyklé ingredience. Restované cvrčky připravíme na bulguru navoněném kurkumou a prošpikovaném chilli papričkou. Salátové lůžko je zakapáno mangovou omáčkou.

Madame Lyn
Rodinný podnik s tradiční vietnamskou a thajskou kuchyní nabídne na food festivalu Vietnamský koktejl Che thap cam. Jedná se o sladký desert, který je namixovaný celkem z deseti přísad: lotusových semínek, jackfruit, bezlepkové tropické mouky, zelených fazolí, červeních fazolí, agaru, kokosového mléka, ledu a čerstvého ovoce.

Řemeslný pivovar Clock
Pivo už dávno není jen desítka a dvanáctka. Chceme naším zákazníkům představit to nejzajímavější, co se ve světě piva dá nalézt. Zakládáme si na dodržování specifik jednotlivých pivních stylů. Neuznáváme náhražky a poloviční řešení. Na čepu pro vás budeme mít připraveny Clock 12° American Pale Ale, Twist 14° American Red IPA a Exorcist 14° Foreign Extra Stout.

Soup in the city
Navštívit Prahu a neochutnat alespoň jednu z polévek v Soup in the City je jako navštívit New York a nevidět Sochu svobody. Známá pražská polévkárna pod vedením šéfkuchaře Petra Topola si pro vás připravila Dýňový krém s mangem a mátovým olejem.

Druhej břeh
Příjemné bistro si pro vás připravilo hned trojboj: polévku, salát a sendvič. K ochutnání bude Polévka z pečených rajčat s arašídy, sendvič z domácího chleba zapečený se sýrem brie, tmavou čokoládou a višněmi a mrkvový salát s pistáciemi, rozinkami a marockým dresinkem.

Snails day
I když to mnohým přijde jako krajně exotické jídlo – šneci se u nás připravovali nejen na vánoční stůl už za „První republiky“ a měli na našem území velkou tradici. Ta sice vymizela, ale nyní se začíná opět vracet…Zpomalte na chvíli a přijďte si vychutnat Šneky na houbách a černém pivu.

Rybárna
Bistro Rybárna.net vzniklo jako rodinný podnik Petra Peška a Gabriely Modráčkové. Jídla u nás opravdu vaříme, polotovary nepoužíváme. Kořeníme zejména čerstvými bylinkami a autentickým kořením různých světových kuchyní, využíváme olivového oleje a pod. Na festival jsme si pro vás připravili Plachetníka se švestkovým chutney s chilli.

Afro coffee
Prémiové kávy, čokolády a exotické čajové směsi s vůní Afriky. Na food festivalu Jakože, cože se můžete těšit například na Afro chocolate coffee.

Dortíkovo Lucky Melusové
Exkluzivní pamlsky. V Čechách vyráběné Slovenkou chutnající lépe než belgické. To je projekt Dortíkovo, neskutečně chutnající i vypadající dortíky vytvářené Lucií Melušovou. Na festival si připravila Cupcakes s Matcha čajem a krémem z bílé čokolády a slaným karamelem.

Festival neobvyklých chuťových kombinací JAKOŽE, COŽE?! pořádá čokoláda Milka a je určen všem milovníkům kulinářských inspirací, trendů, zábavy a výzev.

Ing. Milena Otáhalová

Festival evropských delikates na Novoměstské radnici

Kdy: 3.10.2015

Návštěvníci budou moci ochutnat či zakoupit sladké i slané lahůdky z Francie, Itálie, Belgie, Slovinska a dalších zemí EU a také domácí speciality z Čech. Bohatou nabídku delikates v podobě lahodných sýrů, salámů, klobás, paštik, pralinek či francouzských šneků přirozeně doplní vína a pivní speciály, bez kterých by gurmánský zážitek nebyl úplný.

Chybět nebudou ani domácí speciality z Čech.

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Farmářské slavnosti na FARMĚ RODINY NĚMCOVY

Kdy: 19. září, sobota – 10:00 – 16:00 hodin

Jezte a kupujte tradiční české kvalitní potraviny. S naším výrobkem kupujete zážitek z farmy, přijďte si pro něj…

Program:
Skákání do slámy
Malování na obličej
Skákání v pytlích
Zatloukání hřebíků
Přetahování rodin – o mléčné produkty
Hod balónků do kýblů/shazování plechovek
Jízda na koni

Netín 78
594 44 Radostín nad Oslavou
tel.: 603 838 627
email: info@farmanemcova.cz

Ing. Milena Otáhalová

Zbirožské hasičské tatrování.

Kdy: 5.9.2015, 10hodin

V areálu Hasičského záchranného sboru České republiky ve Zbirohu startuje pátý ročník Zbirožského hasičského tatrování.

Do soutěže o nejkrásnější hasičskou tatrovku je letos přihlášeno přes padesát tatrováckých účastnic. O titul Miss Tatra se tradičně ucházejí i automobily, které jejich majitelé nejrůznějším způsobem „vylepšili“, čímž v minulých ročnících ztrácely body u odborné poroty, která se zaměřuje na původnost technického řešení podvozku nebo nástavby. Proto pořadatelé pro letošní ročník vyhlásili i kategorii Miss tuning.

Posádky vozidel i další přihlášené dvojice se v průběhu dne utkají již po čtvrté na neoficiálním mistrovství republiky ve výměně předního kola na vozidle Tatra 815. Loni to ti nejlepší zvládli za 4 minuty a 12 vteřin!

Další zájemci, kteří se chtějí zúčastnit soutěže o nejkrásnější Tatru, nebo si vyzkoušet své dovednosti při výměně kola na Tatře 815, se mohou hlásit na adrese: bizpe@seznam.cz.

V akci budou moci návštěvníci spatřit i speciální hasicí zařízení COBRA, používané k prorážení a řezání všech typů materiálů vodním paprskem. Mladí Soptíci z Kolešova předvedou, jak se připravují na své budoucí povolání.

Na ploše o rozloze 4000?m2 bude vystaveno více než 130 exponátů historické hasičské techniky, z nichž nejstarší pochází již z poloviny 18. století. Návštěvníci unikátní expozice ochrany obyvatelstva mohou zavítat do plně vybaveného krytu, určeného pro nouzové ukrytí obyvatel. V expozici zjišťování příčin vzniku požárů si pak prohlédnou některé v domácnosti používané spotřebiče, které byly příčinou vzniku požáru.

Atmosféru zpříjemní vystoupení skupiny Bonton Band. Děti si zasoutěží o ceny v „hasičských disciplínách“, připraveny jsou nejrůznější ukázky činnosti hasičů.

Vstup je volný, parkování je zajištěno přímo v areálu.

Expozice požární ochrany HZS ČR se nachází v areálu nedaleko zbirožského zámku. Adresa: Švabínská ulice, Zbiroh­-Švabín, Loc: 49°51‘29.34“N 13°45‘7.911“E.

Vlastimil STUDENÝ, předseda spolku Naše hasičská minulost

Přátelství bez hranic

Kdy: 4.9.2015

Festival Přátelství bez hranic bude probíhat od 10:00-20:00 na otevřeném prostranství před OC Arkády na Pankráci. Na pódiu se představí vietnamští umělci, taneční a hudební skupiny a nadějné mladé talenty.

Kulturní program zahájí v 17.00 hod lví tanec. Dále se představí taneční skupiny s tradičními vietnamskými tanci, tradiční vietnamské hudební nástroje, mladé vietnamské talenty. Návštěvníci se můžou těšit na vystoupení oblíbené dvojice Fugi a Keny, dětskou skupinu Fukeshi, taneční skupinu O.M.G. Finalistky Miss Vietnam České republiky předvedou tradiční kroj Ao Dai a kroje vietnamských menšin.

Doprovodnou akcí je Gurmet festival Vůně Asie, který pořádá spolek INFO-DRÁČEK společně s časopisem Gurmet.

Návštěvníci budou mít možnost ochutnat tradiční vietnamskou gastronomii, jak známou, tak i méně známou a další asijské speciality z různých koutů Asie.

Ing.Jan Doležal

Pohádkový les v Prokopském údolí

Kdy: 12.9.2015

V letošním ročníku na návštěvníky Pohádkového lesa čeká zcela nová pohádková stezka Prokopským údolím.

Na trase dlouhé 4,3 km, která jako vždy začne i skončí v in-line parku Galerie Butovice, se děti setkají s celkem 100 postavičkami, čeká je devět zastávek s devíti různými úkoly. Cestou objeví pohádkovou říši s královstvím, strašidelným územím, vodníky a vílami, čerty nebo třeba českými pohádkami. Samozřejmě nebudou chybět ani známé moderní pohádky na stanovišti nazvaném „všehochuť“.

Nejmenší děti, pro které čtyřkilometrová trasa může být příliš dlouhá, se mohou těšit, že získají od Karkulky, jež bude hlavní postavou letošního ročníku Pohádkového lesa Galerie Butovice, odměnu už za 5 splněných stanovišť. Možnost volby, zda projít celou či kratší pohádkovou trasu, pak budou mít všichni návštěvníci.

Vedle pohádkové stezky bude nachystáno také speciální zábavní městečko v in-line parku Galerie Butovice. Na jeho ploše naleznete nafukovací atrakce, trampolíny, program na pódiu, na kterém budou připraveny soutěže s moderátorem, zábavné divadélko pro děti, zábavu s animačním týmem, dále nejrůznější stánky s aktivitami pro děti i dospělé - workshopy, testovací jízdy, ochutnávky, malování na obličej a modelování balónků. Připravena bude rovněž velká herna se spoustou hraček! Všechny děti, od těch nejmenších až po největší, pak sveze opravdová parní mašinka a zlatým hřebem celého Pohádkového lesa bude vystoupení letošního speciálního hosta Michala Nesvadby (od 17 hodin).

Vstupné 50 Kč na osobu. Poslední vstup do Pohádkového lesa bude umožněn v 17.00, hodinu před jeho koncem. Každý návštěvník se může těšit na zmrzlinu zdarma!

Hlavním hostem Pohádkového lesa letos bude Michal Nesvadba, který vystoupí hodinu před úplným uzavřením bran lesa tedy v 17 hodin. Konec bude v 18 hodin.

Ing. Milena Otáhalová

Podzimní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2015

Kdy: 12. září 2015 - 13. září 2015

IXX. ročník přehlídky hrnčířů a řemeslníků. Vedle tradičních řemesel se tentokrát představí mistři kovotepci i vinaři.
Trhy jsou proslulé také dobrým jídlem a pitím.

V Berouně o víkendu vystoupí na přehlídce hrnčířů a řemeslníků několik hudebních souborů.

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka.

Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně. Repliky této unikátní berounské keramiky je možné zakoupit v městském informačním centru na Husově náměstí.

Jana Novotná

Muzeum hlavního města Prahy

Kdy: 28.9.2015

115. výročí otevření prvních expozic

U příležitosti státního svátku a 115. výročí otevření prvních expozic v Hlavní budově muzea bude vstup zdarma. Připraveny budou komentované prohlídky budovy.

Pavel Kulovaný

Tentokrát budou hlavním tématem korunovační klenoty Karla IV. - jak české, tak říšské….. Na nádvořích a v zahradách bude připraveno šest úkolů spojených s tímto hlavním tématem. Start a cíl najdete na severním palácovém dvorku (před vchodem do Příběhu Pražského hradu), začínáme po oba dva dny v 10.00 hod., poslední účastníci budou vysláni na trasu v 16 hod. Před Starým královským palácem budou připravena také různá rukodělná a zábavná zastavení: ukázky tradičních řemesel, výtvarná dílnička či vel

Klenoty nejvzácnější

Kdy: 19. - 20.9.2015

24. dětský víkend pořádaný v rámci stálé expozice Příběh Pražského hradu.

Již tradiční akce umožňuje celým rodinám zábavnou formou poznat lépe hradní areál a dozvědět se zajímavosti z českých dějin.

Tentokrát budou hlavním tématem korunovační klenoty Karla IV. - jak české, tak říšské….. Na nádvořích a v zahradách bude připraveno šest úkolů spojených s tímto hlavním tématem. Start a cíl najdete na severním palácovém dvorku (před vchodem do Příběhu Pražského hradu), začínáme po oba dva dny v 10.00 hod., poslední účastníci budou vysláni na trasu v 16 hod. Před Starým královským palácem budou připravena také různá rukodělná a zábavná zastavení: ukázky tradičních řemesel, výtvarná dílnička či velmi oblíbené zkoušení historické zbroje.

Tentokrát budou hlavním tématem korunovační klenoty Karla IV. - jak české, tak říšské….. Na nádvořích a v zahradách bude připraveno šest úkolů spojených s tímto hlavním tématem.

Start a cíl najdete na severním palácovém dvorku (před vchodem do Příběhu Pražského hradu), začínáme po oba dva dny v 10.00 hodin, poslední účastníci b

Vstupenka zdarma pro jména Adéla a Michal na představení v září do Městských divadel pražských

Kdy: září 2015

Každý měsíc vybereme dvě nejčastější jména z kalendáře a nositelé těchto jmen mají u nás jednu vstupenku na představení v daném měsíci zdarma*. V září to budou ADÉLA a MICHAL.

Stačí při

Happening Křivá polévka - akce "Zachraňte jídlo"

Kdy: 5.9.2015, 10 - 15 hodin

Zahnutá mrkev, malý brambor, žlutý květák. Rozeznáte je v naší křivé polévce od jejich perfektně rovných, velikých a barevně vyhovujících příbuzných? Vaříme polévku zdarma pro 2000 lidí z přibližně 250 kilogramů “nechtěných” surovin!

Na piazzettě Národního divadla na vás čeká od 10.00 bohatý doprovodný program, kterým si zkrátíte čas čekání, než bude po

Přátelství bez hranic

Kdy: 4.9.2015

Festival Přátelství bez hranic bude probíhat od 10:00-20:00 na otevřeném prostranství před OC Arkády na Pankráci. Na pódiu se představí vietnamští umělci, taneční a hudební skupiny a nadějné mladé talenty.

Kulturní program zahájí v 17.00 hod lví tanec. Dále se představí taneční skupiny s tradičními vietnamskými tanci, tradiční vietnamské hudební nástroje, mladé vietnamské talenty. Návštěvníci se můžou těšit na vystoupení oblíbené dvojice Fugi a Keny, dětskou skupinu Fukeshi, taneční skupinu O.M.G. Finalistky Miss Vietnam České republiky předvedou tradiční kroj Ao Dai a kroje vietnamských menšin.

Doprovodnou akcí je Gurmet festival Vůně Asie, který pořádá spolek INFO-DRÁČEK společně s časopisem Gurmet.

Návštěvníci budou mít možnost ochutnat tradiční vietnamskou gastronomii, jak známou, tak i méně známou a další asijské speciality z různých koutů Asie.

Ing.Jan Doležal

Pohádkový les v Prokopském údolí

Kdy: 12.9.2015

V letošním ročníku na návštěvníky Pohádkového lesa čeká zcela nová pohádková stezka Prokopským údolím.

Na trase dlouhé 4,3 km, která jako vždy začne i skončí v in-line parku Galerie Butovice, se děti setkají s celkem 100 postavičkami, čeká je devět zastávek s devíti různými úkoly. Cestou objeví pohádkovou říši s královstvím, strašidelným územím, vodníky a vílami, čerty nebo třeba českými pohádkami. Samozřejmě nebudou chybět ani známé moderní pohádky na stanovišti nazvaném „všehochuť“.

Nejmenší děti, pro které čtyřkilometrová trasa může být příliš dlouhá, se mohou těšit, že získají od Karkulky, jež bude hlavní postavou letošního ročníku Pohádkového lesa Galerie Butovice, odměnu už za 5 splněných stanovišť. Možnost volby, zda projít celou či kratší pohádkovou trasu, pak budou mít všichni návštěvníci.

Vedle pohádkové stezky bude nachystáno také speciální zábavní městečko v in-line parku Galerie Butovice. Na jeho ploše naleznete nafukovací atrakce, trampolíny, program na pódiu, na kterém budou připraveny soutěže s moderátorem, zábavné divadélko pro děti, zábavu s animačním týmem, dále nejrůznější stánky s aktivitami pro děti i dospělé - workshopy, testovací jízdy, ochutnávky, malování na obličej a modelování balónků. Připravena bude rovněž velká herna se spoustou hraček! Všechny děti, od těch nejmenších až po největší, pak sveze opravdová parní mašinka a zlatým hřebem celého Pohádk

Podzimní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2015

Kdy: 12. září 2015 - 13. září 2015

IXX. ročník přehlídky hrnčířů a řemeslníků. Vedle tradičních řemesel se tentokrát představí mistři kovotepci i vinaři.
Trhy jsou proslulé také dobrým jídlem a pitím.

V Berouně o víkendu vystoupí na přehlídce hrnčířů a řemeslníků několik hudebních souborů.

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka.

Nová expozice v Nové budově Národního muzea

Zoologická expozice Archa Noemova, která byla otevřena v Nové budově Národního muzea, uvede návštěvníky Národního muzea do fascinujícího světa živočichů, kteří obývají nebo obývali naši planetu.

Expozice je soustředěna především na obratlovce a v širokém záběru představí rozmanitost jejich druhů a životních forem. Současně si ale všimne i aktuálních otázek ohrožení a ochrany celé světové fauny, na které upozorňuje i samotný název.

Návštevníci se tak i po dobu rekonstrukce Historické budovy Národního muzea mohou setkávat s oblíbenými exponáty. Zblízka si mohou opět prohlédnout například ledního medvěda Alíka z pražské ZOO, losa evropského, který je považovaný za jednoho z prvních losů na našem území po několika stech letech, nebo prase savanové, jež bylo vystaveno na africké výstavě Emila Holuba už v roce 1892. Dočasně je k vidění i velmi vzácný exponát dnes již vyhynulého vakovlka.

Expozice provede návštěvníky přes soutěsky a horské vrcholy, po ostrovech Karibiku či Madagaskaru, tajuplným podmořským světem, severskými pastvinami i dalšími kouty naší planety, které obývají nebo obývali nejrůznější tvorové.

Jana Novotná

Nejstarší hasičská technika v akci

Netradiční otevření jubilejní sezóny Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky ve Zbirohu.

Neváhejte a přijeďte si prohlédnout Expozici požární ochrany HZS ČR a na vlastní oči vidět v akci nejstarší hasičské stříkačky, včetně stříkačky parní.

Kde: areál HZS ČR ve Zbirohu (v bývalých kasárnách u zbirožského zámku).

První prázdninový den roku 2010 se pro veřejnost poprvé otevřela Expozice požární ochrany HZS ČR ve Zbirohu. Tehdy se tísnila v jedné hale a bylo v ní umístěno necelých 50 exponátů z období od 20. let devatenáctého století do 80. let století dvacátého. Za pět let jejího rozvíjení nabízí ke zhlédnutí na ploše 4500 m2 více než 500 exponátů, přičemž nejstarší z nich pocházejí z roku 1748.

K vidění jsou zde všechny druhy stříkaček – od jednoduchých berlových, přes smykové, koněspřežné, parní, přívěsné motorové, až po cisternové automobilové stříkačky. Muzeum nabízí k vidění i takové unikáty, jako je tzv. požární tank, nejrůznější výšková technika, záchranářský vrtulník nebo letadlo Čmelák upravené pro hašení požárů.

Na základě nových zákonů, přijatých v roce 2000, přešla do kompetence HZS ČR také ochrana obyvatelstva. Tvůrci expozice ve Zbirohu si proto vytýčili cíl zmapovat i tuto, z hlediska historie často opomíjenou oblast. Během pěti let byla vybudována jedna z největších a naprosto ojedinělá expozice ochrany obyvatelstva. Při její prohlídce se návštěvníci seznámí se vznikem a vývojem civilní protiletecké ochrany, civilní obrany, civilní ochrany a ochrany obyvatelstva od roku 1918 do roku 1999. Mohou zavítat do zařízeného podzemního velitelsko-štábního pracoviště, krytu určeného pro nouzové ukrytí obyvatel, ve kterém je připraveno množství názorných ukázek a dobových předmětů, jako jsou ochranné obleky, masky, detekční přístroje, spojovací a další technika, nebo nahlédnout do polní nemocnice.

Expozice požární ochrany HZS ČR bude v roce 2015 pro veřejnost otevřena od 1. května do 30. září každý den kromě pondělí, a to od 09.00 do 17.00 hodin, vstup je zdarma. Expozice je z větší části bezbariérová. Od října do dubna je možné si návštěvu objednat telefonicky na čísle +420 725 327 912 nebo na e-mailové adrese epoz@hzscr.cz.

Antonín Trajer

Dobové fotografie z bludiště na Petříně

Bludiště na Petříně čeká restaurování panoramatu bitvy na Karlově mostě. Muzeum hlavního města Prahy proto hledá dobové fotografie a pohlednice, které by ukázaly, jak panoráma kdysi vypadalo.

Dobové fotografie mají být z poloviny 70. let a starší a zachycovat především celkovou kompozici před obrazem.

V případě, že máte fotografie nebo dokonce i historické bronzové dělo kdysi instalované v bludišti, ozvěte se muzeu na: Muzeum@muzeumprahy.cz, kucera@muzeumprahy.cz, tel.: 221 012 940.

Jana Novotná

Žižkovské procházky v roce 2015

18. září 2015
Okolí Vinohradské ulice – hranice Žižkova
Čtyři kilometry dlouhá Vinohradská ulice představuje fenomén sama o sobě. My tentokrát prozkoumáme její úsek v okolí Flory. Kromě činžovních domů typických pro tuto lokalitu se seznámíme také např. s industriálními objekty, současným sídlem VZP, v němž se kdysi skrývalo kino a také s rozlehlou hotelovou stavbou, kterou zde v roce 2006 dokončil ateliér Cigler Marani...
Sraz: 17.00 hod, Orlická 2 (VZP pojišťovna)

9. října 2015
Okolí Olšanské ulice
Se strmými úzkými uličkami starého Žižkova ostře kontrastuje centrální část čtvrti. Z pohledu prostorového je založena velkoryse až předimenzovaně především Olšanská ulice, která se rozpíná do šíře 40 metrů. Podél ní si prohlédneme vybrané stavby jako např. dominantní administrativní budovu telekomunikací nebo funkcionalistický Miličův dům od Ervína Katony. A najdeme i upomínku na idylické čásy, kdy tuto oblast neprotínala rušná dopravní tepna – dům spisovatele S. K. Neumanna...
Sraz: 17.00 hod, Olšanská 7 (před Olšanskou poliklinikou)

23. října 2015
Minulost, současnost a budoucnost nám. Jiřího z Poděbrad
Kromě již tradičního historického kontextu procházených míst tentokrát nahlédneme také do budoucnosti. Hovořit budeme především o záměru změnit podobu náměstí Jiřího z Poděbrad, nejnověji začleněného do celkové rekonstrukce celé Vinohradské ulice. Jaké jsou přednosti a slabiny návrhu architekta Miroslava Cikána vzešlého ze soutěže? Patří na náměstí kašna upomínající na socialismus? A co s průduchem z metra?
Sraz: 17.00 hod: nám. Jiřího z Poděbrad (před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně)

13. listopadu 2015
Závěrečná přednáška: Nástin urbanistického vývoje Žižkova II.
Slovo a obrazový doprovod naváží na závěrečnou přednášku loňskou a provedou nás od asanace po současnost, respektive architektonickým vývojem čtvrti v novodobé etapě po roce 1989. V historickém exkurzu neopomeneme ani státem regulovanou ochranu Žižkova či ustavení památkové zóny. Přijďte s námi diskutovat o tom, čím poslední dvě dekády architektuře čtvrti prospěly a co jsme naopak za tuto dobu ztratili...
Sraz: 17.00 hod: Atrium na Žižkově, Čajkovského 12

Jana Novotná

Oslava MHD v Praze

Městská hromadná doprava v Praze slaví v tomto roce 140 let své existence.

Dopravní podnik hlavního města Prahy u příležitosti tohoto významného výročí připravuje bohatý program, který po několik následujících měsíců nezapomene prakticky na žádnou složku společného cestování metropolí.

Tematické výstavy, přednášky, slavnostní a kulturní akce, dny otevřených dveří, soutěže, ale i zajímavé materiály, které doplní bohatá nabídka nových propagačních předmětů.

Akce ke 140. výročí pražské MHD
1. 9. 2015 – Zahájení výstavy na zastávkách MHD
14. 9. 2015 – Zahájení výstavy "Tramvaje v Evropě"
19. 9. 2015 – Den otevřených dveří Dopravního podniku hlavního města Prahy
20. 9. 2015 – Tramvajový průvod Prahou
Prosinec 2015 – Nalaďte se v metru také o Vánocích!

Jana Novotná

Brante se neserioznim prodejcum

Braňte se neseriózním prodejcům: mobilní provozovny jsou jen dalším podvodem

Pokud jste si mysleli, že praktiky tzv. "šmejdů" jsou zaměřeny jenom na seniory, musím vás vyvést z omylu. Podobnou praxi používají například prodejci v nákupních centrech. Sednete si do masážního polštáře a už jste jejich. Dá se s takovými praktikami vůbec nějak účinně bojovat?

Přečtěte si  velmi zajímavý článek celý.

Jana Novotná

Dlouhodobě neudržitelný důchodový systém

O tom, že je náš důchodový systém dlouhodobě neudržitelný, jsme všichni již mnohokrát něco slyšeli.

Velmi zarážející je fakt, že některé evropské země, donedávna postiženy ekonomickými problémy, začaly svůj důchodový systém strukturálně řešit, čemuž nakonec odpovídají i výsledky. Co tedy děláme špatně?

Společnost Allianz vydala studii, v níž se zabývá mírou neudržitelnosti důchodového systému.

Nejhůř dopadlo Thajsko, hned za ním se umístila Brazílie a Japonsko. Nejlépe jsou naopak hodnoceny státy jako Švédsko, Nový Zéland či Austrálie.

Doporučujeme si přečíst  celý velmi zajímavý článek.

Michaela Doušová

Hodinová dílna a Zdrojovna

Jedná se o místa v Praze, kde si lze něco vytvořit vlastníma rukama.

Hodinová dílna - tvoří ji pět základních pracovních místností – garáž, práce se dřevem, práce s kovy, nátěry a dokončování, místnost pro umělecké činnosti a ruční práce, které doplňují společenská/odpočinková místnost a toalety se šatnou.

Zdrojovna - je kombinací textilního ateliéru, dílny, opravny oděvů a textilu, místem setkávání, promítání filmů, přednášek, učení se nových věcí a technik...

Jana Novotná

Městská knihovna v Praze - Seniorské pondělky

Od 15. září pokračují s pravidelné pondělními kluby zaměřené na ruční práce, vaření, pražské náměty i trénování paměti. Setkání začínají každý týden od 16:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny.

Ing. Irena Macháčová

Úschovna

Služba Úschovna nabízí snadný způsob zaslání dat až do velikosti 7 GB úplně zdarma! "Uschovna.cz" je nejznámějším českým serverem pro zasílání objemných příloh.

Stačí zásilku uložit a zadaní adresáti obdrží e-mail s návodem, jak si ji po dobu 14ti dnů mohou až 30x stáhnout. Data zaslaná přes Úschovnu jsou doručena rychle, bezpečně a diskrétně pouze těm, které si zvolíte.

"Uschovna.cz" se hodí pro každého, kdo potřebuje poslat větší objem dat.

Zaslání je zdarma a bez registrace. Zásilka má platnost 14 dní a každý příjemce si ji může stáhnout 30krát.

Nová služba Premium zásilka umožňuje poslat i mnohem větší balík dat: až 50 GB. Cena za poslání zásilky větší než 7 GB je 40 Kč při platbě online nebo 50 Kč při platbě pomocí SMS.

Premium zásilka, proti klasické zásilce, nabízí řadu výhod. Počet stažení zásilky je neomezený a doba uložení zásilky je prodloužena na 90 dní. Nahranou zásilku lze jednoduše nasdílet na Facebook nebo Twitter.

Soubory není nutné zipovat? Prostě je myší přetáhněte do Úschovny (nebo je vložte pomocí tlačítka Vyberte soubor).

Daniel Zapletal

Co je to fáma a její šíření

Fáma je pokus o vysvětlení nějakého jevu, události, která vznikla na základě domněnek nebo nekompletních informací.

Většinou jde o jev, který je nějakým způsobem pobuřující, šokující nebo odhalující. Takové informace o něm se šíří vždy velkou rychlostí, zejména v té skupině lidí, kterých se přímo dotýká.

Jednou z příčin obtížného výzkumu fámy je i obtížnost získávání přesného a věrohodného záznamu fámy.

Irena Drhotová

Kino na letišti

V prostoru Letiště Václava Havla Praha vznikl unikátní kulturní projekt – stálá promítací místnost CINEMA TIME v odletové hale Terminálu 2.

Návštěvníky čeká velká škála filmových titulů z celého světa, které jsou promítány jak v tematických, tak smíšených cyklech.

Kino  je v prostorách přístupných jak cestujícím, tak i ostatním návštěvníkům letiště.

Jana Novotná

Internet pro třetí generaci

Nový portál  bude informovat nejen o zajímavých aktualitách z oblasti kultury, bydlení či zdraví, ale především nabízí možnost čtenářům v důchodovém věku podělit se o své zkušenosti, zážitky, starosti a radosti. Do každé rubriky je možné po registraci přispívat vlastními články, posílat fotografie apod.

V příštích měsících přibudou nové rubriky, seriály o zajímavých lidech, on-line vzdělávací programy, ale i nejrůznější soutěže o ceny.

Olga Nová

Ruská emigrace v Československu

V prosinci 1920 skončila jedna historická epocha v dějinách Ruského státu. Rudí zvítězili nad hrdinně bojujícími zastánci pravoslavného Ruska a ti byli nuceni odejít ze země, nebo se nechat bolševiky zlikvidovat.

Slovanská knihovna v pražském Klementinu uspořádala k uctění památky těchto lidí pietní vzpomínkovou akci spojenou s malou výstavou. Jinak tato tragická dějinná událost, která výrazně ovlivnila na několik desetiletí další vývoj ve většině zemí světa, nevzbudila u našich novinářů vlastně žádný zájem. V pořadu Českého rozhlasu, v rubrice Historické osudy, byla této dějinné události věnována pozornost.

Stejně tak i v časopise Národní myšlenka si můžete přečíst velmi zajímavé a dosud málo známé povídky o ruské občanské válce z let 1917-1921. O době, která byla poznamenaná nevídaným terorem a tragická díky svému výsledku – zpustošení slovanského Ruska a jeho ovládnutí bolševiky.

Mgr. Olga Wolfová

Nejhorší potraviny v prodejnách v České republice

Při nákupu potravin v našich supermarketech není dobré se řídit jen cenou potravin. Zvláště potravin s nízkou cenou. Některé levné výrobky nejsou vhodné z hlediska zdraví spotřebitelů, ale i jejich chuťové vlastnosti nejsou takové jaké by spotřebitel očekával.

Výrobci těchto "potravin" obvykle různými chemikáliemi nešetří. Deset druhů těchto výrobků bylo hodnoceno odborníkem na výživu a potravinářským technologem Vítem Syrovým a gastronomickou novinářkou Hanou Michopulu. Výsledky hodnocení byly zveřejněny na stránkách  Zemědělského svazu České republiky.

Ivan Kratochvíl

Státní ústav pro kontrolu léků

Státní ústav pro kontrolu léčiv vytvořil informační portál pro občany a tím zpřístupnil široké laické veřejnosti garantované informace, jejichž je vlastníkem.

Portál SÚKLu informuje zájemce v oblasti léků a chrání je tím před neověřenými a nepřesnými informacemi. Tyto poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem. SÚKL  nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách.

Vstupem na webové stránky potvrzujete, že jste se seznámili s účelem stránek.

Web je rozdělen do následujících oddílů:

 • Lékový záznam pacienta S ohledem na současnou situaci se Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl pozastavit možnost podání žádosti o přístupovou identifikaci do centrálního úložiště a také vlastní vstup do lékového záznamu. Toto rozhodnutí je platné do odvolání.
 • Zdraví, nemoc a léky Najdete informace např.: o správném užívání léků, o klasifikaci nemocí, o očkování, o prevenci a o pacientských organizacích.
  V části Léky najdete aktuální, úplné a ověřené informace o léčivých přípravcích? SÚKL Vám zpřístupňuje přehlednou databázi léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely, které jsou registrované v ČR A dále databázi, která obsahuje pouze volně prodejné léčivé přípravky, v té si můžete vybrat lék podle typu Vašich potíží.
  1. Všechny léčivé přípravky
  2. Volně prodejné léky
  3. Encyklopedie SÚKL Zde najdete informace o léčivech, jejich registraci, ceně. Klinické studie. Seznam lékáren a zdravotnických prostředků.
  4. SÚKL a média
 • SÚKL vás chrání Najdete informace a varování: o nelegálních lécích, o padělcích léků apod.

 • Ing. Irena Drbalová

  Home Senior

  V Praze žije přibližně čtvrt milion důchodců (30.6.2008) a v ČR by počet lidí starších 60 let v roce 2020 mohl podle ČSÚ dosáhnout až 2,7 milionu obyvatel. Počet starých lidí narůstá a s prodlužováním věku také narůstat bude.

  U starých lidí tak roste poptávka po pečovatelských a asistenčních službách. Také střední generace vydělávajících manažerů, bankéřů a podnikatelů nemá již tolik času, aby se věnovali svým rodičům, doprovodili je k lékaři či si s nimi jen popovídali a vyšli si s nimi na zdravotní procházku či do pražského kina.

  Na to jsme se snažili zareagovat my - mladí vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si především uvědomili fakt, že i my budeme jednou staří, avšak v pokročilém věku již nejspíše nebudeme mít dost sil postarat se o všechny naše potřeby, natož vymýšlet něco nového.

  Rozhodli jsme se ze zkušeností a dle dotazníkového šetření sestavit obšírnou nabídku služeb pro seniory, která se stále rozrůstá a reaguje na požadavky klientů a přání důchodců. Jsme společnost, která se skutečně snaží lidem co nejvíce vyjít vstříc a splnit co nejlépe jejich přání.

  Poskytujeme základní služby pro seniory jako je úklid, pomoc s nákupem či doprovod na úřady, ale především se snažíme zaměřit na tzv. aktivizaci seniorů. Tedy aby senioři v Praze mohli prožívat plnohodnotné a co nejméně omezující stáří ve svém přirozeném prostředí a zároveň využívat možnosti, které naše metropole nabízí. Mnoho seniorů touží vydat se do ZOO, vidět novou O2 arénu, jít do nového multikina na oskarový snímek či do divadla na novou hru, ale sami to již buďto nezvládnou, bojí se jít sami, nebo o všech nabízených možnostech a aktivitách v Praze nejsou dostatečně informováni.

  Spojujeme také narůstající touhu mladých lidí dělat při škole užitečnou brigádu (a ne sedět za pokladnou či obvolávat klienty mobilních operátorů) spolu s větší a větší potřebou seniorů o pomoc. Především se velice positivně osvědčuje a senioři vyhledávají to, že mohou svůj čas trávit s mladou generací a vyměnit si zkušenosti. Mladá studentka po úklidu bytu nejlépe pomůže seniorovi s odesláním SMS nebo MMS, popíše co to je ten Facebook nebo doma na internetu zjistí, kde je nejlevnější čistírna oděvů.

  Jedna z našich služeb je také poskytování základních lekcí s počítačem přímo v bydlišti klienta. Student přijde s notebookem a senior si může zjistit na internetu potřebné informace, které již dnes Zlaté stránky nejsou schopny obsáhnout, či poznat základy a poté se může například odhodlat jít do některé ze školiček internetu.

  Pomáháme také seniorům zajišťovat pro ně již složité úkony jako výměna žárovek, přišroubování poličky, přemístění skříně nebo mytí oken. Také nabízíme například společnost pro hraní her – ať už klasických jako šachy a karty nebo moderní společenské hry – např. Carcassone atd.

  Senioři si po našem boku pod odborným dozorem absolventů FTVS mohou také zaplavat, zajezdit na kole či si jen vyjít do parku a zahrát například petanque.

  Senioři mohou kdykoliv volat na  bezplatnou linku 800 888 014,  zeptat se na potřebné informace a sdělit jejich přání a potřeby. Lidé také mohou psát do připomínkového formuláře přímo na našich webových stránkách www.homesenior.cz. Pokud se dohodnou, je první návštěva a jakákoliv potřebná pomoc v rámci ukázky kvality služeb a seznámení se zdarma. Na základě první zkušenosti může v budoucnosti samozřejmě požadovat další služby a ozvat se. Vše je nezávazné a záruka kvality je nejenom ve více než mnohaletých zkušenostech pomoci seniorům pracovníků.

  Nevázanost na žádné smlouvy, flexibilita, snaha splnit jakékoliv přání v co největší kvalitě, první bezplatná pomoc na vyzkoušení a setkávání a komunikace mladých lidí se starou generací jsou hlavními přednostmi oproti službám, které poskytuje stát, jejichž základní platformu se nesnaží nabídka Home Senior popřít, ale naopak doplnit a nahlížet na problematiku z druhé strany. Svým způsobem se tak jedná o jedinečný až průkopnický projekt, který se setkává s velice dobrými ohlasy nejen u samotných seniorů, ale především i na úřadech a MČ.

  Vykydal Pavel, projektový manažer  Home Senior

  Jak budeme stárnout - to záleží na každém z nás

  Každý člověk, který má to štěstí a dožije se stáří, musí se s tímto stavem vyrovnat. Především by měl zůstat aktivní duševně i tělesně. Také mladé rodiny s dětmi vědí, jak je dobré mít babičku a dědečka.

  V mnohých besedách se seniory se člověk dozvídá, že jejich potěšením je četba a zahrádka. To mohu potvrdit, mám mnoho knih, které jsem pro zaneprázdnění nestačila přečíst i zahrádku, kterou jsem léta cílevědomě pěstovala a nyní mi přináší potěšení a vitaminy pro vnuky. Navíc: tyto koníčky mnoho nestojí a to pro lidi, kteří žijí z důchodu, není též zanedbatelné.

  V posledním období se stále hovoří o nutnosti důchodové reformy a každý soudný člověk pochopí, že je třeba. Jenom mi vadí, že je často velmi necitlivě hovořeno o starých lidech, jako kdyby oni mohli za současnou špatnou ekonomickou situaci. Lidský věk se prodlužuje, ale je třeba, aby ministerstva a všechny často zbytečné úřady a instituce lépe hospodařily se státními prostředky.

  Jsou na tom senioři opravdu tak špatně, aby je někdo musel přesvědčovat a usměrňovat, koho mají volit? Většina má ještě dobrou paměť a umí si úsudek udělat sama.

  Důkazem může být, kolik seniorů úspěšně navštěvuje i několik let univerzitu třetího věku. Když se podíváme do katalogu kurzů univerzity třetího věku, najdeme tam bohatou nadílku téměř všech Vysokých škol a většina kursů je rychle obsazena. Vybere si tam snad každý, kdo se chce dále vzdělávat. Někteří navštěvují i několik kurzů najednou.

  Řada seniorů používá k informování a dalšímu vzdělávání počítač a zejména internet. Kromě toho cvičení paměti a mozku prospívá luštění křížovek, sudoku a hlavolamů. Čtením denního tisku zůstáváme v kontaktu se současným děním, ale na základě zkušeností si informace sami vyhodnotíme.

  Neměli bychom se ale jen starat, abychom duševně nezaostávali za našimi vrstevníky a stačili i našim vnukům, ale žít i podle hesla "V zdravém těle zdravý duch".

  Také při boji s obezitou úprava životosprávy většinou nestačí, ale je nutno úsilí doplnit pohybem. Mnoho žen v seniorském věku trpí osteoporozou. I tady pohybová aktivita pomáhá k udržení nebo zlepšení stavu. V podstatě jde o to, aby nepřibýval tuk, ale neztrácela se svalová hmota.

  Myslím, že z toho pohledu vnímáme 3 kategorie seniorů:

  • Profesionální sportovci dokážou podávat profesionální výkony i ve vyšším věku (např. vítěz Velké pardubické žokej Váňa, hokejový brankář Dominik Hašek a jiní.)
   Tito lidé po skončení profesionální činnosti dále často provozují sport alespoň rekreačně nebo pracují jako trenéři, dokonce pořádají turnaje veteránů např. v tenise, fotbale a dalších sportech.
  • Lidé, kteří celý život sportovali není pro ně problém pokračovat i v seniorském věku. Např. pan prezident Klas (lyžování,tenis, truristika). Mnoho seniorů najdeme mezi otužilci, golfisty, tenisty apod.
  • Senioři, kteří mají určité zdravotní problémy, ale přesto chtějí něco pro svou kondici dělat. Nejvhodnější je pro ně turistika spojená s poznáváním.

  V poslední době je velmi doporučovaný Nordic walking, původně skandinávský sport, při kterém dochází k adekvátní zátěži srdečně cévního systému a důkladnému zapojení svalů celého těla. Doporučuji alespoň několik lekcí.Je možno si zapůjčit trekingové hole, vysvětlí Vám, jak si je máte nastavit a držet a jak s nimi chodit. (není to jako chůze na běžkách). Pak si už můžete chodit sám nebo s přáteli.

  Hlavní město Praha v současné době podpořilo akci "Pojďte si zacvičit do pražských parků a lesů". Tato akce je dotována, takže cvičení a Nordic walking (zvlášní sportovní styl chůze) je zdarma. Vhodným sportem je i zdravotní plavání a cvičení ve vodě.

  Kdo někdy hrál golf, ví, že je možno tento sport provozovat rekreačně v krásném prostředí i ve vyšším věku.

  V květnu probíhá akce pro golfisty: 3 lekce s trenérem a 100 míčků za 99 Kč. Jinak je to sport pro seniory dosti finančně náročný. Pro všechny pohybové aktivity v seniorském věku platí, že je máme provádět bez přepínání a pro radost.

  Různí lidé se stářím vyrovnávají různě. Někteří s noblesou jako např. herečky Zita Kabátová a Květa Fialová, jiní do konce života aktivně, z některých se stávají nevrlí a sobečtí lidé. Také neduhy a nemoci stáří snášíme různě, ale je dokázáno, že pozitivní myšlení a víra dělají i ve stáří život lehčí.

  Libuše Kočová

  Strašák století- obezita

  V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

  Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

  V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

  Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

  Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

  Věra Kopová Ferbasová

  Google Earth

  Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

  Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

  Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

  Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

  Ing. Irena Drbalová

  Starší příspěvky

  Senior Internet Klub
  [sik.vse.cz]