Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: srpen 2015

Čajomír fest

Kdy: 23.8.2015

7. ročník mezinárodního festivalu čajového umění Čajomír fest

Po ranním úvodu spojeným s rituálem, cvičením, meditací a zdravou snídaní začíná následně od 10 hod. hlavní program, kdy se otevřou festivalové čajovny z celého světa.

Degustační páska za 150 Kč - pak možnost volně ochutnávat.

Dále budou i stánky se zdravým občerstvením, prodejci čajů a keramiky, workshopy - bubnování, malování, zpívání, tanec, meditace, jóga, indiánské teepee ...

Otakar Medový

Řemeslný trh na Petříně

Kdy: 21. - 23.8.2015

V malý řemeslný trh se promění ve dnech 21. až 23. srpna 2015 samotné úpatí Petřínské rozhledny a její okolí. Klub českých malovýrobců Vzorkovna zde nejen ukáže své umění, ale také pobaví malé i velké.

Stánky malovýrobců v podobě malých dílniček budou otevřeny od 10:00 do 22:00. Příchozí tak budou moct například ochutnat čerstvě vymačkaný mošt či vyrobenou čokoládu, ukázat svým potomkům mnohé pracovní postupy nebo si třeba vyrobit vlastní šperk. Akci kromě Klubu českých malovýrobců Vzorkovna pořádá také Kavárna Petřín za podpory Muzea hl. m. Prahy.

Součástí akce je také bohatý kulturní program, který bude ve stejném čase (10:00 – 22:00) probíhat přímo u ochozu Petřínské rozhledny. Své kousky předvedou pouliční umělci, vystoupí amatérská i profesionální divadélka, nebudou chybět ani soutěže (běh s vajíčkem, skákání v pytlích, hod kládou, uzlování, potápění a mnoha dalších – vždy od 14:00 do 18:00).

V pátek 21. srpna se od 19 hodin uskuteční koncert na památku obětem okupace z roku 1968.

Jana Novotná

Přátelství bez hranic

Kdy: 4.9.2015

Festival Přátelství bez hranic bude probíhat od 10:00-20:00 na otevřeném prostranství před OC Arkády na Pankráci. Na pódiu se představí vietnamští umělci, taneční a hudební skupiny a nadějné mladé talenty.

Kulturní program zahájí v 17.00 hod lví tanec. Dále se představí taneční skupiny s tradičními vietnamskými tanci, tradiční vietnamské hudební nástroje, mladé vietnamské talenty. Návštěvníci se můžou těšit na vystoupení oblíbené dvojice Fugi a Keny, dětskou skupinu Fukeshi, taneční skupinu O.M.G. Finalistky Miss Vietnam České republiky předvedou tradiční kroj Ao Dai a kroje vietnamských menšin.

Doprovodnou akcí je Gurmet festival Vůně Asie, který pořádá spolek INFO-DRÁČEK společně s časopisem Gurmet.

Návštěvníci budou mít možnost ochutnat tradiční vietnamskou gastronomii, jak známou, tak i méně známou a další asijské speciality z různých koutů Asie.

Ing.Jan Doležal

NEJEN FILMOVÁ HUDBA VE VALDŠTEJNSKÉ ZAHRADĚ

Kdy: 26.8.2015

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
ANTONÍN DVOŘÁK Slovanské tance op. 46 a 72 (výběr)
FILMOVÁ HUDBA
Indiana Jones
Pán prstenů
E.T. – Mimozemšťan
Hrdinný kapitán Korkorán
Dívka v modrém
Svět patří nám
Hej rup

Ing. Milena Otáhalová

Pohádkový les v Prokopském údolí

Kdy: 12.9.2015

V letošním ročníku na návštěvníky Pohádkového lesa čeká zcela nová pohádková stezka Prokopským údolím.

Na trase dlouhé 4,3 km, která jako vždy začne i skončí v in-line parku Galerie Butovice, se děti setkají s celkem 100 postavičkami, čeká je devět zastávek s devíti různými úkoly. Cestou objeví pohádkovou říši s královstvím, strašidelným územím, vodníky a vílami, čerty nebo třeba českými pohádkami. Samozřejmě nebudou chybět ani známé moderní pohádky na stanovišti nazvaném „všehochuť“.

Nejmenší děti, pro které čtyřkilometrová trasa může být příliš dlouhá, se mohou těšit, že získají od Karkulky, jež bude hlavní postavou letošního ročníku Pohádkového lesa Galerie Butovice, odměnu už za 5 splněných stanovišť. Možnost volby, zda projít celou či kratší pohádkovou trasu, pak budou mít všichni návštěvníci.

Vedle pohádkové stezky bude nachystáno také speciální zábavní městečko v in-line parku Galerie Butovice. Na jeho ploše naleznete nafukovací atrakce, trampolíny, program na pódiu, na kterém budou připraveny soutěže s moderátorem, zábavné divadélko pro děti, zábavu s animačním týmem, dále nejrůznější stánky s aktivitami pro děti i dospělé - workshopy, testovací jízdy, ochutnávky, malování na obličej a modelování balónků. Připravena bude rovněž velká herna se spoustou hraček! Všechny děti, od těch nejmenších až po největší, pak sveze opravdová parní mašinka a zlatým hřebem celého Pohádkového lesa bude vystoupení letošního speciálního hosta Michala Nesvadby (od 17 hodin).

Vstupné 50 Kč na osobu. Poslední vstup do Pohádkového lesa bude umožněn v 17.00, hodinu před jeho koncem. Každý návštěvník se může těšit na zmrzlinu zdarma!

Hlavním hostem Pohádkového lesa letos bude Michal Nesvadba, který vystoupí hodinu před úplným uzavřením bran lesa tedy v 17 hodin. Konec bude v 18 hodin.

Ing. Milena Otáhalová

Podzimní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2015

Kdy: 12. září 2015 - 13. září 2015

IXX. ročník přehlídky hrnčířů a řemeslníků. Vedle tradičních řemesel se tentokrát představí mistři kovotepci i vinaři.
Trhy jsou proslulé také dobrým jídlem a pitím.

V Berouně o víkendu vystoupí na přehlídce hrnčířů a řemeslníků několik hudebních souborů.

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka.

Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně. Repliky této unikátní berounské keramiky je možné zakoupit v městském informačním centru na Husově náměstí.

Jana Novotná

Pohádkový les v Prokopském údolí

Kdy: 12.9.2015

Po roce čekání se 12. září 2015 přesně ve 12 hodin opět otevřou veřejnosti brány Pohádkového lesa v Prokopském údolí blízko Galerie Butovice, Radlická 117, Praha 5. Přijďte i vy a nechte se vtáhnout do světa pohádek, které znáte z knih a vyprávění.

Projděte si zcela novou pohádkovou stezku a zažijte spoustu dobrodružství. Zbytek odpoledne si pak užijte v zábavním městečku, kde bude pro všechny připraveno občerstvení, nafukovací atrakce, trampolíny, parní mašinka, která sveze všechny od těch nejmenších až po největší, soutěže a také pódiový program.

Hlavním hostem Pohádkového lesa letos bude Michal Nesvadba, který vystoupí hodinu před úplným uzavřením bran lesa tedy v 17 hodin. Konec bude v 18 hodin.
Tak nepromeškejte šanci, která se naskýtá jednou do roka! Vstupné pouze 50 Kč.

Ing. Milena Otáhalová

Hradozámecká noc

Kdy: 29.8.2015

Šestý ročník akce, kterou organizuje Národní památkový ústav na mnoha místech České republiky na památkových objektech ve správě NPÚ, ale i na objektech, které spravují další vlastníci. Cílem Hradozámecké noci je představit památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na která má smysl se vracet. Na rozdíl od muzejních nocí není podmínkou, aby akce byly pro návštěvníky přístupné zdarma, naopak je obvyklé vybírat vstupné.

Kulturní program může být různorodý, od nočních prohlídek (prohlídek v netradičním osvětlení), přes divadelní představení a hudební vystoupení až po komponované programy.

V Praze se akce zúčastní:
Valdštejnský palác 19.00 - 23.00hodin
Noc otevřených dveří Valdštejnského paláce Zahrady pod Pražským hradem 19.00 - 24.00hodin
Chvalský zámek srdečně zve na večerní a noční prohlídky s vílou Ohnivkou nebo skřítkem MatýskemVíla Ohnivka provází každou celou hodinu od 18 do 22 h. Uvidíte výstavy Rumcajs zámeckým pánem aneb Radek Pilař dětem, zámek osvětlený svíčkami, dozvíte se mnoho zajímavého a POZOR, čeká vás návštěva tajemné komnaty duchů. Rezervace nutná na tel. 281 860 130, počet osob ve skupině max. 20.

Jana Novotná

Ladronkafest

Kdy: 12.9.2015

Ladronkafest je největší volnočasový festival ve střední Evropě, jehož cílem je motivovat děti a mladé lidi k aktivnímu a kvalitnímu trávení svého volného času.

Festival spojuje sport, kulturu, hudbu, umění, adrenalin, show a zábavu.

V prostoru akce se mohou návštěvníci zapojit do všech aktivit a na vlastní kůži si vyzkoušet nejrůznější sporty, kreativní workshopy, zúčastnit se prezentací zajímavých organizací nebo třeba soutěžit o ceny.

Souběžně s tím probíhá atraktivní kulturně zábavný program (koncerty, DJ's, breakdance...) a nabité exhibice extrémních sportů (U rampa, funbox, parkour ...).

Ladronkafest se koná už čtrnáctým rokem a za jeho úspěšnou existenci jím už prošly stovky organizací a účinkujících a desetitisíce návštěvníků. Celá akce je bez alkoholu a zažijete jen zdravou zábavu a skvělé zážitky.

Vstup a všechny aktivity jsou ZDARMA

Na akci Ladronkafest potkáte i mobilní turistické informační centrum Pražské informační služby - Prague City Tourism s informacemi o Praze (kultura, vzdělávání, volnočasové aktivity, atd.).

Ing. Milena Otáhalová

Mezinárodní festival Vejvodova Zbraslav

Kdy: 25. - 27.9.2015

Mezinárodní festival malých dechových orchestrů

V sobotu je připravena mažoretková show a slavnostní průvod orchestrů s mažoretkami. Po skončení průvodu program pokračuje společným koncertem všech zúčastněných orchestrů.

Zdeněk Zdráhal

Den Integrovaného záchranného systému

Kdy: 29.8.2015, 12. -18.hodin
Kde: Kde: Výstaviště Praha Holešovice – Bruselská cesta
Místo konání: volné plochy ve spodní části Výstaviště

Vozidla, technika a vybavení všech složek Integrovaného záchranného systému, Armády ČR, záchranářů, jejich činnost ve statických i dynamických ukázkách.

Eva Chmelová

150 let od založení Pražské paroplavební společnosti

Kdy: 22.8.2015

Pražská paroplavební společnost slaví 150 let od svého založení primátorem Františkem Dittrichem.

Speciální plavby
Program na palubě lodi Petra
Doprovodný program na palubě a Náplavce
Ohňostroj

Ing. Milena Otáhalová

Dny žižkovského kulturního dědictví

Kdy: 1. - 30.9.2015

Projekt Dny žižkovského kulturního dědictví tradičně navazuje na Dny evropského dědictví (European Heritage Days), které se konají každý rok v září. Jejich cílem je zpřístupnit nejširší veřejnosti nejzajímavější památky, ale také umožnit např. návštěvu těch památek nebo architektonických děl, která nebývají přístupná vůbec nebo pouze příležitostně.

Eva Chmelová

Švandovo divadlo: Den otevřených dveří 2015

Kdy: 10.9.2015

Podíváte se s námi do prostor, které běžně neuvidíte. Projdete se po jevišti. Zažijete Švandovo divadlo jinak. Tentokrát vše laděno podle inscenace Popeláři.

Zahájení nové divadelní sezóny 2015/2016. Den otevřených dveří se tentokrát ponese ve znamení muzikálové inscenace Popeláři.

A na co se můžete těšit? Na tradiční nezapomenutelné prohlídky divadla (9:00-12:00 pro školy, 15:00-18:00 pro veřejnost) v režii členů našeho hereckého souboru, na hudební ukázky z našeho „špinavého“ muzikálu v rytmu funky, na slevové akce na vstupenky, na ukázky z představení našich hostujících souborů, na ekosoutěž a také vás seznámíme s novými členy našeho souboru.

Být popelář, to je snem každého kluka a leckteré holčičky — můžete se si ho splnit a nahlédnout do zákulisí i na jeviště!

Vstup zdarma

Jana Novotná

Víkend s párou

Kdy: 18.-19.8.2015

Zahájení podzimní části oslav 55 let od otevření Planetária Praha.

Zároveň Planetárium připomene výročí 200 let od jízdy prvního parního automobilu v Čechách – na podzim 1815 jí uskutečnil Josef Božek ve Stromovce

Ing. Milena Otáhalová

Vinobraní a Den otevřených dveří produkčních zahrad na Pražském hradě

Kdy: 19.- 20.9.2015

V rámci konání Vinobraní na Pražském hradě bude možnost navštívit tzv. produkční zahrady, kde se mimo jiné pěstují tisíce orchidejí, anturií a gerber pro výzdobu Pražského hradu při protokolárních akcích.

Produkční zahrady jsou běžně nepřístupné a tvoří zázemí pro zahradníky Pražského hradu. Rozkládají na ploše cca 4 hektarů. Polovinu tvoří okrasná část s unikátním Masarykovým včelínem a hasičskou vodní nádrží z doby Rudolfa II. a polovinu pak vlastní produkční část, kde jsou skleníky a záhony.

Přístup do zahrad branou vedle Jízdárny Pražského hradu.

Vinobraní v Královské zahradě nabídne kromě kvalitního moravského burčáku také stylový kulturní program – návštěvníkům budou hrát folklórní soubory, do historie pak diváky zavedou vystoupení šermířské skupiny. Dětští návštěvníci i jejich rodiče pak mohou po oba dny během soutěžní poznávací procházky Hradem získat zajímavé informace o korunovačních klenotech.

Vstup na Vinobraní a do produkčních zahrad je zdarma.

Během Vinobraní na Pražském hradě můžete navíc využít zvýhodněného vstupného do stálé expozice Svatovítského pokladu v Kapli sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu. Připravena je pro Vás sleva 50% z plné vstupenky.

Dále můžete využít slevu 20% z plné vstupenky na výstavu Marilyn v Jízdárně Pražského hradu.

Ing. Jiří Otáhal

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře

Kdy: 19.-20.9.2015

Kde: Bělohorská pláň u obory Hvězda

Akce připomínající jeden z tragických momentů české historie - Bitvu na Bílé hoře v roce 1620.

Zábavný historický víkend pro celou rodinu - vojenská ležení se stovkami vojáků, stánky s tradičními řemesly, historické hudební skupiny, ukázky výcviku vojáků, vystoupení dělostřelců, šermíři, hudební a taneční vystoupení

Jana Novotná

Podzimní hrátky v Písecké bráně

Kdy: 20.9.2015, 13 - 18 hodin

5. ročník festivalu pro neposedné děti a jejich rodiče

Tentokrát svět tajuplných cestovatelů na zvláštních dračích lodích, věhlasných pánů moře Vikingů.

Vstup zdarma

Ing. Milena Otáhalová

Den Letiště Letňany

Kdy: 5.9.2015, 10 - 16 hodin

Specialitou letošního ročníku bude letecká pošta.

Z letiště Točná odstartuje zrekonstruovaný letoun Praga E. 114 Air Baby a zamíří s poštovními zásilkami na letiště v Letňanech. Nejstarší letuschopný letoun československé konstrukce přistane na dráze letňanského letiště kolem 14 hodiny, kde poštovní zásilku předá historickému automobilu Praga Super Piccolo a ten ji odveze na partnerský Veletrh Sběratel, který probíhá od 3. do 5. září v areálu PVA EXPO Praha.

Česká pošta k této události vydala speciální dopisnici (korespondenční lístek s předtištěnou známkou), jejímž autorem je malíř Václav Zapadlík.

Jak poslat speciální dopisnici leteckou poštou?
Dopisnici v ceně 18 Kč kupte předem na prodejně Známkové tvorby v hale hlavní pošty na Praze 1 v Jindřišské ulici (otvírací hodiny pondělí až pátek, 10:00 – 13:00 a 13:30 – 16:00) nebo v prodejně Postfila.
Napište na dopisnici adresou toho, komu ji chcete poslat. Pak ji vložte do obálky a nejpozději do pondělí 31. srpna 2015 zašlete na adresu: Česká pošta, s.p., Známková tvorba, Poštovní přihrádka 13, 111 21 Praha 1.
Zásilky lze předat do téhož dne i osobně na stejné adrese.

Oddělení Známkové tvorby potom dopisnice doručí na nejbližší pobočku České pošty u letiště Točná, kde budou opatřeny denním „odletovým“ razítkem. Pytle s dopisnicemi pak budou odvezeny na Točnou a Praga E.114 Baby je dopraví na do Letňan. Přepravu letadlem bude potvrzovat další razítko, tzv. kašet. A na veletrhu Sběratel budou dopisnice opatřeny posledním „příletovým“ razítkem a odeslány na cílovou adresu. Po dofrankování českými poštovními známkami lze dopisnici zaslat i do zahraničí.

Stejnou cestou si zájemci mohou nechat orazítkovat i jiné zásilky (pohlednice, dopisy). Stačí nalepit známku, nadepsat adresu a zásilku v obálce opět poslat na adresu oddělení Známkové tvorby České pošty.

Letecká pošta je pořádána ve spolupráci Letiště Praha Letňany, Veletrhu Sběratel, Výstavy Praga Picolla a České pošty.

Jana Novotná

F.O.O.D. piknik na Ladronce

Kdy: 29.8.2015, 11 - 18 hodin

Nenechte si ujít 5. ročník F.O.O.D. pikniku.

Přijďte si odpočinout a strávit sobotní den s rodinou a přáteli v příjemném prostředí městského parku.

Pro návštěvníky budou na místě připravené piknikové koše plné dobrot za speciální cenu.

Ing. Milena Otáhalová

Architecture Week Praha

Kdy: 17.8. – 18.10. 2015

Devátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu. Téma "Památky mého kraje"
Výstava Památky mého kraje, ústřední výstava 9. ročníku mezinárodního festivalu Architecture Week Praha 2015, představí v Jiřském klášteře Pražského hradu třináct krajů České republiky, hlavní město Prahu a další významná místa České republiky. Jednotlivé kraje budou prezentovány dvěma architektonickými modely historických budov, mozaikou dobových a současných fotografií, vybraným uměleckým dílem, velkoformátovou fotografií a objektem, charakterizujícím nejlépe daný kraj. Přírodní a kulturní dědictví každého kraje i jeho specifika budou promítány formou krátkých filmů na obrazovce, která bude součástí expozice.

Kromě výstavy Památky mého kraje budou v Jiřském klášteře umístěny další výstavy, organizované v rámci festivalu: unikátní prezentace WHC UNESCO k 70. výročí jeho založení (bude tu rovněž exkluzivně představena a pokřtěna publikace, vydávaná k tomuto výročí). Ve spolupráci s příslušnými ambasádami budou v Jiřském klášteře prezentovány také památky z dalších 25 států světa. Pražskou premiéru budou mít výstavy, věnované francouzským románským kostelům a anglickým katedrálám.

Doprovodný program zahrnuje výstavy, přednášky, diskusní fóra, promítání filmů, procházky za architekturou.

Ing. Milena Otáhalová

Český rozhlas spustil digitální vysílání

Kdy: Ve čtvrtek 6. srpna začalo ze žižkovského vysílače naplno digitální vysílání.

Posluchačům budeme moci nabídnout kvalitnější přenos vysílání a postupně i doprovodné služby v podobě multimediálních obsahů,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Vysílání ze Žižkova pokryje zatím Prahu a část středních Čech. Do konce roku 2017 plánuje Český rozhlas ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi signálem pokrýt polovinu České republiky, včetně 80 % českých dálnic.

Pro majitele starších rádií odpojení od vysílání nehrozí, analogové vysílání bude totiž pokračovat až deset let.

Pavel Kulovaný

Nová expozice v Nové budově Národního muzea

Zoologická expozice Archa Noemova, která byla otevřena v Nové budově Národního muzea, uvede návštěvníky Národního muzea do fascinujícího světa živočichů, kteří obývají nebo obývali naši planetu.

Expozice je soustředěna především na obratlovce a v širokém záběru představí rozmanitost jejich druhů a životních forem. Současně si ale všimne i aktuálních otázek ohrožení a ochrany celé světové fauny, na které upozorňuje i samotný název.

Návštevníci se tak i po dobu rekonstrukce Historické budovy Národního muzea mohou setkávat s oblíbenými exponáty. Zblízka si mohou opět prohlédnout například ledního medvěda Alíka z pražské ZOO, losa evropského, který je považovaný za jednoho z prvních losů na našem území po několika stech letech, nebo prase savanové, jež bylo vystaveno na africké výstavě Emila Holuba už v roce 1892. Dočasně je k vidění i velmi vzácný exponát dnes již vyhynulého vakovlka.

Expozice provede návštěvníky přes soutěsky a horské vrcholy, po ostrovech Karibiku či Madagaskaru, tajuplným podmořským světem, severskými pastvinami i dalšími kouty naší planety, které obývají nebo obývali nejrůznější tvorové.

Jana Novotná

Nejstarší hasičská technika v akci

Netradiční otevření jubilejní sezóny Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky ve Zbirohu.

Neváhejte a přijeďte si prohlédnout Expozici požární ochrany HZS ČR a na vlastní oči vidět v akci nejstarší hasičské stříkačky, včetně stříkačky parní.

Kde: areál HZS ČR ve Zbirohu (v bývalých kasárnách u zbirožského zámku).

První prázdninový den roku 2010 se pro veřejnost poprvé otevřela Expozice požární ochrany HZS ČR ve Zbirohu. Tehdy se tísnila v jedné hale a bylo v ní umístěno necelých 50 exponátů z období od 20. let devatenáctého století do 80. let století dvacátého. Za pět let jejího rozvíjení nabízí ke zhlédnutí na ploše 4500 m2 více než 500 exponátů, přičemž nejstarší z nich pocházejí z roku 1748.

K vidění jsou zde všechny druhy stříkaček – od jednoduchých berlových, přes smykové, koněspřežné, parní, přívěsné motorové, až po cisternové automobilové stříkačky. Muzeum nabízí k vidění i takové unikáty, jako je tzv. požární tank, nejrůznější výšková technika, záchranářský vrtulník nebo letadlo Čmelák upravené pro hašení požárů.

Na základě nových zákonů, přijatých v roce 2000, přešla do kompetence HZS ČR také ochrana obyvatelstva. Tvůrci expozice ve Zbirohu si proto vytýčili cíl zmapovat i tuto, z hlediska historie často opomíjenou oblast. Během pěti let byla vybudována jedna z největších a naprosto ojedinělá expozice ochrany obyvatelstva. Při její prohlídce se návštěvníci seznámí se vznikem a vývojem civilní protiletecké ochrany, civilní obrany, civilní ochrany a ochrany obyvatelstva od roku 1918 do roku 1999. Mohou zavítat do zařízeného podzemního velitelsko-štábního pracoviště, krytu určeného pro nouzové ukrytí obyvatel, ve kterém je připraveno množství názorných ukázek a dobových předmětů, jako jsou ochranné obleky, masky, detekční přístroje, spojovací a další technika, nebo nahlédnout do polní nemocnice.

Expozice požární ochrany HZS ČR bude v roce 2015 pro veřejnost otevřena od 1. května do 30. září každý den kromě pondělí, a to od 09.00 do 17.00 hodin, vstup je zdarma. Expozice je z větší části bezbariérová. Od října do dubna je možné si návštěvu objednat telefonicky na čísle +420 725 327 912 nebo na e-mailové adrese epoz@hzscr.cz.

Antonín Trajer

Dobové fotografie z bludiště na Petříně

Bludiště na Petříně čeká restaurování panoramatu bitvy na Karlově mostě. Muzeum hlavního města Prahy proto hledá dobové fotografie a pohlednice, které by ukázaly, jak panoráma kdysi vypadalo.

Dobové fotografie mají být z poloviny 70. let a starší a zachycovat především celkovou kompozici před obrazem.

V případě, že máte fotografie nebo dokonce i historické bronzové dělo kdysi instalované v bludišti, ozvěte se muzeu na: Muzeum@muzeumprahy.cz, kucera@muzeumprahy.cz, tel.: 221 012 940.

Jana Novotná

Žižkovské procházky v roce 2015

18. září 2015
Okolí Vinohradské ulice – hranice Žižkova
Čtyři kilometry dlouhá Vinohradská ulice představuje fenomén sama o sobě. My tentokrát prozkoumáme její úsek v okolí Flory. Kromě činžovních domů typických pro tuto lokalitu se seznámíme také např. s industriálními objekty, současným sídlem VZP, v němž se kdysi skrývalo kino a také s rozlehlou hotelovou stavbou, kterou zde v roce 2006 dokončil ateliér Cigler Marani...
Sraz: 17.00 hod, Orlická 2 (VZP pojišťovna)

9. října 2015
Okolí Olšanské ulice
Se strmými úzkými uličkami starého Žižkova ostře kontrastuje centrální část čtvrti. Z pohledu prostorového je založena velkoryse až předimenzovaně především Olšanská ulice, která se rozpíná do šíře 40 metrů. Podél ní si prohlédneme vybrané stavby jako např. dominantní administrativní budovu telekomunikací nebo funkcionalistický Miličův dům od Ervína Katony. A najdeme i upomínku na idylické čásy, kdy tuto oblast neprotínala rušná dopravní tepna – dům spisovatele S. K. Neumanna...
Sraz: 17.00 hod, Olšanská 7 (před Olšanskou poliklinikou)

23. října 2015
Minulost, současnost a budoucnost nám. Jiřího z Poděbrad
Kromě již tradičního historického kontextu procházených míst tentokrát nahlédneme také do budoucnosti. Hovořit budeme především o záměru změnit podobu náměstí Jiřího z Poděbrad, nejnověji začleněného do celkové rekonstrukce celé Vinohradské ulice. Jaké jsou přednosti a slabiny návrhu architekta Miroslava Cikána vzešlého ze soutěže? Patří na náměstí kašna upomínající na socialismus? A co s průduchem z metra?
Sraz: 17.00 hod: nám. Jiřího z Poděbrad (před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně)

13. listopadu 2015
Závěrečná přednáška: Nástin urbanistického vývoje Žižkova II.
Slovo a obrazový doprovod naváží na závěrečnou přednášku loňskou a provedou nás od asanace po současnost, respektive architektonickým vývojem čtvrti v novodobé etapě po roce 1989. V historickém exkurzu neopomeneme ani státem regulovanou ochranu Žižkova či ustavení památkové zóny. Přijďte s námi diskutovat o tom, čím poslední dvě dekády architektuře čtvrti prospěly a co jsme naopak za tuto dobu ztratili...
Sraz: 17.00 hod: Atrium na Žižkově, Čajkovského 12

Jana Novotná

Oslava MHD v Praze

Městská hromadná doprava v Praze slaví v tomto roce 140 let své existence.

Dopravní podnik hlavního města Prahy u příležitosti tohoto významného výročí připravuje bohatý program, který po několik následujících měsíců nezapomene prakticky na žádnou složku společného cestování metropolí.

Tematické výstavy, přednášky, slavnostní a kulturní akce, dny otevřených dveří, soutěže, ale i zajímavé materiály, které doplní bohatá nabídka nových propagačních předmětů.

Akce ke 140. výročí pražské MHD
1. 9. 2015 – Zahájení výstavy na zastávkách MHD
14. 9. 2015 – Zahájení výstavy "Tramvaje v Evropě"
19. 9. 2015 – Den otevřených dveří Dopravního podniku hlavního města Prahy
20. 9. 2015 – Tramvajový průvod Prahou
Prosinec 2015 – Nalaďte se v metru také o Vánocích!

Jana Novotná

Brante se neserioznim prodejcum

Braňte se neseriózním prodejcům: mobilní provozovny jsou jen dalším podvodem

Pokud jste si mysleli, že praktiky tzv. "šmejdů" jsou zaměřeny jenom na seniory, musím vás vyvést z omylu. Podobnou praxi používají například prodejci v nákupních centrech. Sednete si do masážního polštáře a už jste jejich. Dá se s takovými praktikami vůbec nějak účinně bojovat?

Přečtěte si  velmi zajímavý článek celý.

Jana Novotná

Dlouhodobě neudržitelný důchodový systém

O tom, že je náš důchodový systém dlouhodobě neudržitelný, jsme všichni již mnohokrát něco slyšeli.

Velmi zarážející je fakt, že některé evropské země, donedávna postiženy ekonomickými problémy, začaly svůj důchodový systém strukturálně řešit, čemuž nakonec odpovídají i výsledky. Co tedy děláme špatně?

Společnost Allianz vydala studii, v níž se zabývá mírou neudržitelnosti důchodového systému.

Nejhůř dopadlo Thajsko, hned za ním se umístila Brazílie a Japonsko. Nejlépe jsou naopak hodnoceny státy jako Švédsko, Nový Zéland či Austrálie.

Doporučujeme si přečíst  celý velmi zajímavý článek.

Michaela Doušová

Hodinová dílna a Zdrojovna

Jedná se o místa v Praze, kde si lze něco vytvořit vlastníma rukama.

Hodinová dílna - tvoří ji pět základních pracovních místností – garáž, práce se dřevem, práce s kovy, nátěry a dokončování, místnost pro umělecké činnosti a ruční práce, které doplňují společenská/odpočinková místnost a toalety se šatnou.

Zdrojovna - je kombinací textilního ateliéru, dílny, opravny oděvů a textilu, místem setkávání, promítání filmů, přednášek, učení se nových věcí a technik...

Jana Novotná

Městská knihovna v Praze - Seniorské pondělky

Od 15. září pokračují s pravidelné pondělními kluby zaměřené na ruční práce, vaření, pražské náměty i trénování paměti. Setkání začínají každý týden od 16:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny.

Ing. Irena Macháčová

Úschovna

Služba Úschovna nabízí snadný způsob zaslání dat až do velikosti 7 GB úplně zdarma! "Uschovna.cz" je nejznámějším českým serverem pro zasílání objemných příloh.

Stačí zásilku uložit a zadaní adresáti obdrží e-mail s návodem, jak si ji po dobu 14ti dnů mohou až 30x stáhnout. Data zaslaná přes Úschovnu jsou doručena rychle, bezpečně a diskrétně pouze těm, které si zvolíte.

"Uschovna.cz" se hodí pro každého, kdo potřebuje poslat větší objem dat.

Zaslání je zdarma a bez registrace. Zásilka má platnost 14 dní a každý příjemce si ji může stáhnout 30krát.

Nová služba Premium zásilka umožňuje poslat i mnohem větší balík dat: až 50 GB. Cena za poslání zásilky větší než 7 GB je 40 Kč při platbě online nebo 50 Kč při platbě pomocí SMS.

Premium zásilka, proti klasické zásilce, nabízí řadu výhod. Počet stažení zásilky je neomezený a doba uložení zásilky je prodloužena na 90 dní. Nahranou zásilku lze jednoduše nasdílet na Facebook nebo Twitter.

Soubory není nutné zipovat? Prostě je myší přetáhněte do Úschovny (nebo je vložte pomocí tlačítka Vyberte soubor).

Daniel Zapletal

Co je to fáma a její šíření

Fáma je pokus o vysvětlení nějakého jevu, události, která vznikla na základě domněnek nebo nekompletních informací.

Většinou jde o jev, který je nějakým způsobem pobuřující, šokující nebo odhalující. Takové informace o něm se šíří vždy velkou rychlostí, zejména v té skupině lidí, kterých se přímo dotýká.

Jednou z příčin obtížného výzkumu fámy je i obtížnost získávání přesného a věrohodného záznamu fámy.

Irena Drhotová

Kino na letišti

V prostoru Letiště Václava Havla Praha vznikl unikátní kulturní projekt – stálá promítací místnost CINEMA TIME v odletové hale Terminálu 2.

Návštěvníky čeká velká škála filmových titulů z celého světa, které jsou promítány jak v tematických, tak smíšených cyklech.

Kino  je v prostorách přístupných jak cestujícím, tak i ostatním návštěvníkům letiště.

Jana Novotná

Internet pro třetí generaci

Nový portál  bude informovat nejen o zajímavých aktualitách z oblasti kultury, bydlení či zdraví, ale především nabízí možnost čtenářům v důchodovém věku podělit se o své zkušenosti, zážitky, starosti a radosti. Do každé rubriky je možné po registraci přispívat vlastními články, posílat fotografie apod.

V příštích měsících přibudou nové rubriky, seriály o zajímavých lidech, on-line vzdělávací programy, ale i nejrůznější soutěže o ceny.

Olga Nová

Ruská emigrace v Československu

V prosinci 1920 skončila jedna historická epocha v dějinách Ruského státu. Rudí zvítězili nad hrdinně bojujícími zastánci pravoslavného Ruska a ti byli nuceni odejít ze země, nebo se nechat bolševiky zlikvidovat.

Slovanská knihovna v pražském Klementinu uspořádala k uctění památky těchto lidí pietní vzpomínkovou akci spojenou s malou výstavou. Jinak tato tragická dějinná událost, která výrazně ovlivnila na několik desetiletí další vývoj ve většině zemí světa, nevzbudila u našich novinářů vlastně žádný zájem. V pořadu Českého rozhlasu, v rubrice Historické osudy, byla této dějinné události věnována pozornost.

Stejně tak i v časopise Národní myšlenka si můžete přečíst velmi zajímavé a dosud málo známé povídky o ruské občanské válce z let 1917-1921. O době, která byla poznamenaná nevídaným terorem a tragická díky svému výsledku – zpustošení slovanského Ruska a jeho ovládnutí bolševiky.

Mgr. Olga Wolfová

Nejhorší potraviny v prodejnách v České republice

Při nákupu potravin v našich supermarketech není dobré se řídit jen cenou potravin. Zvláště potravin s nízkou cenou. Některé levné výrobky nejsou vhodné z hlediska zdraví spotřebitelů, ale i jejich chuťové vlastnosti nejsou takové jaké by spotřebitel očekával.

Výrobci těchto "potravin" obvykle různými chemikáliemi nešetří. Deset druhů těchto výrobků bylo hodnoceno odborníkem na výživu a potravinářským technologem Vítem Syrovým a gastronomickou novinářkou Hanou Michopulu. Výsledky hodnocení byly zveřejněny na stránkách  Zemědělského svazu České republiky.

Ivan Kratochvíl

Státní ústav pro kontrolu léků

Státní ústav pro kontrolu léčiv vytvořil informační portál pro občany a tím zpřístupnil široké laické veřejnosti garantované informace, jejichž je vlastníkem.

Portál SÚKLu informuje zájemce v oblasti léků a chrání je tím před neověřenými a nepřesnými informacemi. Tyto poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem. SÚKL  nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách.

Vstupem na webové stránky potvrzujete, že jste se seznámili s účelem stránek.

Web je rozdělen do následujících oddílů:

 • Lékový záznam pacienta S ohledem na současnou situaci se Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl pozastavit možnost podání žádosti o přístupovou identifikaci do centrálního úložiště a také vlastní vstup do lékového záznamu. Toto rozhodnutí je platné do odvolání.
 • Zdraví, nemoc a léky Najdete informace např.: o správném užívání léků, o klasifikaci nemocí, o očkování, o prevenci a o pacientských organizacích.
  V části Léky najdete aktuální, úplné a ověřené informace o léčivých přípravcích? SÚKL Vám zpřístupňuje přehlednou databázi léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely, které jsou registrované v ČR A dále databázi, která obsahuje pouze volně prodejné léčivé přípravky, v té si můžete vybrat lék podle typu Vašich potíží.
  1. Všechny léčivé přípravky
  2. Volně prodejné léky
  3. Encyklopedie SÚKL Zde najdete informace o léčivech, jejich registraci, ceně. Klinické studie. Seznam lékáren a zdravotnických prostředků.
  4. SÚKL a média
 • SÚKL vás chrání Najdete informace a varování: o nelegálních lécích, o padělcích léků apod.

 • Ing. Irena Drbalová

  Home Senior

  V Praze žije přibližně čtvrt milion důchodců (30.6.2008) a v ČR by počet lidí starších 60 let v roce 2020 mohl podle ČSÚ dosáhnout až 2,7 milionu obyvatel. Počet starých lidí narůstá a s prodlužováním věku také narůstat bude.

  U starých lidí tak roste poptávka po pečovatelských a asistenčních službách. Také střední generace vydělávajících manažerů, bankéřů a podnikatelů nemá již tolik času, aby se věnovali svým rodičům, doprovodili je k lékaři či si s nimi jen popovídali a vyšli si s nimi na zdravotní procházku či do pražského kina.

  Na to jsme se snažili zareagovat my - mladí vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si především uvědomili fakt, že i my budeme jednou staří, avšak v pokročilém věku již nejspíše nebudeme mít dost sil postarat se o všechny naše potřeby, natož vymýšlet něco nového.

  Rozhodli jsme se ze zkušeností a dle dotazníkového šetření sestavit obšírnou nabídku služeb pro seniory, která se stále rozrůstá a reaguje na požadavky klientů a přání důchodců. Jsme společnost, která se skutečně snaží lidem co nejvíce vyjít vstříc a splnit co nejlépe jejich přání.

  Poskytujeme základní služby pro seniory jako je úklid, pomoc s nákupem či doprovod na úřady, ale především se snažíme zaměřit na tzv. aktivizaci seniorů. Tedy aby senioři v Praze mohli prožívat plnohodnotné a co nejméně omezující stáří ve svém přirozeném prostředí a zároveň využívat možnosti, které naše metropole nabízí. Mnoho seniorů touží vydat se do ZOO, vidět novou O2 arénu, jít do nového multikina na oskarový snímek či do divadla na novou hru, ale sami to již buďto nezvládnou, bojí se jít sami, nebo o všech nabízených možnostech a aktivitách v Praze nejsou dostatečně informováni.

  Spojujeme také narůstající touhu mladých lidí dělat při škole užitečnou brigádu (a ne sedět za pokladnou či obvolávat klienty mobilních operátorů) spolu s větší a větší potřebou seniorů o pomoc. Především se velice positivně osvědčuje a senioři vyhledávají to, že mohou svůj čas trávit s mladou generací a vyměnit si zkušenosti. Mladá studentka po úklidu bytu nejlépe pomůže seniorovi s odesláním SMS nebo MMS, popíše co to je ten Facebook nebo doma na internetu zjistí, kde je nejlevnější čistírna oděvů.

  Jedna z našich služeb je také poskytování základních lekcí s počítačem přímo v bydlišti klienta. Student přijde s notebookem a senior si může zjistit na internetu potřebné informace, které již dnes Zlaté stránky nejsou schopny obsáhnout, či poznat základy a poté se může například odhodlat jít do některé ze školiček internetu.

  Pomáháme také seniorům zajišťovat pro ně již složité úkony jako výměna žárovek, přišroubování poličky, přemístění skříně nebo mytí oken. Také nabízíme například společnost pro hraní her – ať už klasických jako šachy a karty nebo moderní společenské hry – např. Carcassone atd.

  Senioři si po našem boku pod odborným dozorem absolventů FTVS mohou také zaplavat, zajezdit na kole či si jen vyjít do parku a zahrát například petanque.

  Senioři mohou kdykoliv volat na  bezplatnou linku 800 888 014,  zeptat se na potřebné informace a sdělit jejich přání a potřeby. Lidé také mohou psát do připomínkového formuláře přímo na našich webových stránkách www.homesenior.cz. Pokud se dohodnou, je první návštěva a jakákoliv potřebná pomoc v rámci ukázky kvality služeb a seznámení se zdarma. Na základě první zkušenosti může v budoucnosti samozřejmě požadovat další služby a ozvat se. Vše je nezávazné a záruka kvality je nejenom ve více než mnohaletých zkušenostech pomoci seniorům pracovníků.

  Nevázanost na žádné smlouvy, flexibilita, snaha splnit jakékoliv přání v co největší kvalitě, první bezplatná pomoc na vyzkoušení a setkávání a komunikace mladých lidí se starou generací jsou hlavními přednostmi oproti službám, které poskytuje stát, jejichž základní platformu se nesnaží nabídka Home Senior popřít, ale naopak doplnit a nahlížet na problematiku z druhé strany. Svým způsobem se tak jedná o jedinečný až průkopnický projekt, který se setkává s velice dobrými ohlasy nejen u samotných seniorů, ale především i na úřadech a MČ.

  Vykydal Pavel, projektový manažer  Home Senior

  Jak budeme stárnout - to záleží na každém z nás

  Každý člověk, který má to štěstí a dožije se stáří, musí se s tímto stavem vyrovnat. Především by měl zůstat aktivní duševně i tělesně. Také mladé rodiny s dětmi vědí, jak je dobré mít babičku a dědečka.

  V mnohých besedách se seniory se člověk dozvídá, že jejich potěšením je četba a zahrádka. To mohu potvrdit, mám mnoho knih, které jsem pro zaneprázdnění nestačila přečíst i zahrádku, kterou jsem léta cílevědomě pěstovala a nyní mi přináší potěšení a vitaminy pro vnuky. Navíc: tyto koníčky mnoho nestojí a to pro lidi, kteří žijí z důchodu, není též zanedbatelné.

  V posledním období se stále hovoří o nutnosti důchodové reformy a každý soudný člověk pochopí, že je třeba. Jenom mi vadí, že je často velmi necitlivě hovořeno o starých lidech, jako kdyby oni mohli za současnou špatnou ekonomickou situaci. Lidský věk se prodlužuje, ale je třeba, aby ministerstva a všechny často zbytečné úřady a instituce lépe hospodařily se státními prostředky.

  Jsou na tom senioři opravdu tak špatně, aby je někdo musel přesvědčovat a usměrňovat, koho mají volit? Většina má ještě dobrou paměť a umí si úsudek udělat sama.

  Důkazem může být, kolik seniorů úspěšně navštěvuje i několik let univerzitu třetího věku. Když se podíváme do katalogu kurzů univerzity třetího věku, najdeme tam bohatou nadílku téměř všech Vysokých škol a většina kursů je rychle obsazena. Vybere si tam snad každý, kdo se chce dále vzdělávat. Někteří navštěvují i několik kurzů najednou.

  Řada seniorů používá k informování a dalšímu vzdělávání počítač a zejména internet. Kromě toho cvičení paměti a mozku prospívá luštění křížovek, sudoku a hlavolamů. Čtením denního tisku zůstáváme v kontaktu se současným děním, ale na základě zkušeností si informace sami vyhodnotíme.

  Neměli bychom se ale jen starat, abychom duševně nezaostávali za našimi vrstevníky a stačili i našim vnukům, ale žít i podle hesla "V zdravém těle zdravý duch".

  Také při boji s obezitou úprava životosprávy většinou nestačí, ale je nutno úsilí doplnit pohybem. Mnoho žen v seniorském věku trpí osteoporozou. I tady pohybová aktivita pomáhá k udržení nebo zlepšení stavu. V podstatě jde o to, aby nepřibýval tuk, ale neztrácela se svalová hmota.

  Myslím, že z toho pohledu vnímáme 3 kategorie seniorů:

  • Profesionální sportovci dokážou podávat profesionální výkony i ve vyšším věku (např. vítěz Velké pardubické žokej Váňa, hokejový brankář Dominik Hašek a jiní.)
   Tito lidé po skončení profesionální činnosti dále často provozují sport alespoň rekreačně nebo pracují jako trenéři, dokonce pořádají turnaje veteránů např. v tenise, fotbale a dalších sportech.
  • Lidé, kteří celý život sportovali není pro ně problém pokračovat i v seniorském věku. Např. pan prezident Klas (lyžování,tenis, truristika). Mnoho seniorů najdeme mezi otužilci, golfisty, tenisty apod.
  • Senioři, kteří mají určité zdravotní problémy, ale přesto chtějí něco pro svou kondici dělat. Nejvhodnější je pro ně turistika spojená s poznáváním.

  V poslední době je velmi doporučovaný Nordic walking, původně skandinávský sport, při kterém dochází k adekvátní zátěži srdečně cévního systému a důkladnému zapojení svalů celého těla. Doporučuji alespoň několik lekcí.Je možno si zapůjčit trekingové hole, vysvětlí Vám, jak si je máte nastavit a držet a jak s nimi chodit. (není to jako chůze na běžkách). Pak si už můžete chodit sám nebo s přáteli.

  Hlavní město Praha v současné době podpořilo akci "Pojďte si zacvičit do pražských parků a lesů". Tato akce je dotována, takže cvičení a Nordic walking (zvlášní sportovní styl chůze) je zdarma. Vhodným sportem je i zdravotní plavání a cvičení ve vodě.

  Kdo někdy hrál golf, ví, že je možno tento sport provozovat rekreačně v krásném prostředí i ve vyšším věku.

  V květnu probíhá akce pro golfisty: 3 lekce s trenérem a 100 míčků za 99 Kč. Jinak je to sport pro seniory dosti finančně náročný. Pro všechny pohybové aktivity v seniorském věku platí, že je máme provádět bez přepínání a pro radost.

  Různí lidé se stářím vyrovnávají různě. Někteří s noblesou jako např. herečky Zita Kabátová a Květa Fialová, jiní do konce života aktivně, z některých se stávají nevrlí a sobečtí lidé. Také neduhy a nemoci stáří snášíme různě, ale je dokázáno, že pozitivní myšlení a víra dělají i ve stáří život lehčí.

  Libuše Kočová

  Strašák století- obezita

  V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

  Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

  V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

  Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

  Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

  Věra Kopová Ferbasová

  Google Earth

  Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

  Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

  Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

  Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

  Ing. Irena Drbalová

  Starší příspěvky

  Senior Internet Klub
  [sik.vse.cz]