Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: červen 2015

Piknik v Botanické

Kdy: 21.6.2015

Přijďte do Botanické na piknik, ať už autem nebo po svých, případně ve spojení s doprovodnou akcí klubu českých turistů "Pohni se člověče," v rámci které můžete zvolit jednu z tras, kudy se do Botanické zahrady dostanete (účastníci pochodu budou mít vstupné na venkovní expozici Botanické zdarma, platí tedy jen poplatek na pochod 20/15 Kč).

V Botanické zahradě vás pak čeká program, hudební, hravý spolu se všemi krásami Botanické zahrady.

Ing. Marie Krásná

Slunovrat a Midsomar na Zličíně

Kdy: 19. - 20. 6. 2015

Ve spojení s IKEA je připravena oslava Slunovratu a Midsomar. Stezka Národního bohatství povede od Ikea až do Creative World, kde proběhne zároveň Svátek devatera kvítí pro zdraví a krásu těla i duše, večer pak přeskakování ohně.

Slavnosti Slunovratu na Smíchově

Kdy: 27. 6. 2015

Ing. Milena Otáhalová

Japonské slavnosti jara na Vyšehradě

Ve dnech 19. a 20. června (pátek a sobota) se na pražském Vyšehradě koná jubilejní 10. ročník japonských oslav vrcholícího jara.

Slavnost nese název Bodaidžu macuri neboli Svátek lip a probíhá od pátečního podvečera do sobotního odpoledne. Skládá se z části rituální, meditativní i zábavné, určené pro celou rodinu.

Účastníci se mohou těšit na tradiční alegorický průvod s posvátným svatostánkem z vltavské náplavky na Vyšehrad, na Vyšehradě samém pak na bubny taiko, rituální lukostřelbu kjúdó, divadlo kjógen za svitu ohňů, buddhistickou liturgii či večerní i ranní meditaci.

V sobotu budou probíhat mimo jiné populární soutěže a dílny pro děti i dospělé, ukázky bojových umění, rituál tlučení rýžových hnětenek o-moči a jejich konzumace, opět bude možnost zasoutěžit si v nové japonské sportovní disciplíně zvané skycross.

Na všechny akce je vstup volný!

Jana Novotná

Svatojánská slavnost ve Středoklukách

Kdy: 20.602015, 10-22hodin

Kde: Středokluky Na ovčíně

Od 14:00 STEZKA BROUČKŮ pro děti
V 17:00 DIVADÉLKO pod širým nebem
Celý den TVOŘIVÉ DÍLNIČKY pro šikovné ručičky
20:00 večerní PROŽITKOVÉ POSEZENÍ u ohně
21:30 NOČNÍ PRŮVOD SVĚTEL s hledáním pokladu

Kontakty: L.Duchajová 608 136 472, I.Neumannová www.druzena.cz

Ing. Milena Otáhalová

Exkurze Petřín - příroda v srdci velkoměsta

Kdy: 13.6.2015 od 8 hodin.

Projdete se pralesem v centru metropole, který mimoděk vznikl díky novodobé touze člověka po všeobjímající zeleni. Věděli jste například, že na Petříně žije významná populace našeho největšího brouka roháče obecného? Uvidíte vzácné druhy hmyzu, ptáků a rostlin, které bychom uprostřed velkoměsta nejspíš vůbec nečekali. Exkurzí vás provedou znalci daného území.

Trasa povede parkovými cestičkami i zcela divokými zákoutími vrchu Petřína. Akce je určena pro dospělé, děti a aktivní seniory.

Vstup zdarma.

Sraz: v 8.00 Praha 5 - Smíchov u památného platanu u vstupu do Kinského zahrady
Registrace:nejpozději do 10. června 2015
Více informací: tel. 606 665 542, www.beleco.cz

Ing. Milena Otáhalová

Vstup zdarma v objektech Národní galerie

Národní galerie v Praze zpřístupní i v letošním roce v určitých termínech své stálé expozice a probíhající výstavy návštěvníkům ZDARMA.
31. května (neděle) 10.00 – 18.00 - vstup zdarma do stálých expozic a na programy NG
13. června (sobota) 19.00 – 1.00 následujícího dne - Pražská muzejní noc
27. září (neděle) 10.00 – 18.00 - vstup zdarma do stálých expozic a na programy NG
28. října (středa) 10.00 – 18.00 - Vznik Československa
Vstup zdarma se netýká výstavy Alfons Mucha – Slovanská epopej, kterou pořádá ve Veletržním paláci Galerie hlavního města Prahy. Zde bude vstupné běžné.

V současné době spravuje Národní galerie v Praze sedm objektů s již šesti stálými expozicemi.
Návštěvníci mají tak jedinečnou příležitost navštívit zdarma novou stálou sbírku Umění 19. století od klasicismu k romantismu v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí, která představuje v širším středoevropském kontextu nejvýznamnější díla českého malířství a sochařství období od klasicismu k romantismu.
Klášter sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropě)
Šternberský palác (Evropské umění od antiky do závěru baroka)
palác Kinských (Umění Asie a Umění starověku)
Veletržní palác (Umění 20. a 21. století)
Schwarzenberský palác (Baroko v Čechách).

Stanislav Novák

Výstava v Kavárně Lucerna

Kdy: 28.5.-29.6.2015

Nadějná česká umělkyně Adéla Karger. Její originální díla jsou zdarma k vidění na výstavě s názvem NUTRIMACHIE

Mgr. Adéla Karger (*1984 Praha)
Je umělkyně nejen klasického malířského projevu. Kombinuje zkušenosti s dalšími výtvarnými technikami, postupy a formami včetně konceptuálního nazírání na proces tvorby. Přes poučenost se všemi trendy dnešního umění je v tvorbě Adély Karger vždy kladen důraz na finální hmatatelné dílo.

Adéla Karger experimentuje s tradičními malířskými technikami, které propojuje se současnými prostředky a grafikou. Díky těmto experimentům se dostala například k zapomenuté technice původní enkaustiky (práce s horkým voskem a pryskyřicemi), kterou zcela nově posouvá až do podoby polychromovaného basreliéfu, který otevírá další možnosti.

I když je tématika jejích děl značně široká, zabývá se tradičními tématy jako je například portrét, nebo zátiší, které však námětově posouvá dále svojí myšlenkovou linií nazvanou „Absurdní zátiší“.

Malířka se rovněž dlouhodobě věnuje i námětům spojených do více sociologických témat jako je tradice, zvyk, nebo místní kultura v rozsáhlém cyklu s názvem „Chrám nové doby“. Svoji ateliérovou tvorbu obohacuje krajinotvorbou, která má vždy základ v plenéru, což jejím krajinám dodává na autentičnosti a důrazu na prožitou atmosféru daného okamžiku v přírodě.

Adéla Karger vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor Užitá malba. Studium tradičních malířských technik prohloubila u akad. mal. Miroslava Houště a svůj celoživotní zájem o historii umění si rozšířila studiem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, obor Dějiny umění, které ukončila magisterským titulem.

Ing. Mgr. Andrej Štůla

Jak reklamovat vyúčtování plynu a elektřiny

Jednou za rok obesílají dodavatelé energií své zákazníky s jasným verdiktem. Ne vždy s ním ale odběratelé musí souhlasit.

Když se vám naúčtovaná spotřeba zdá příliš vysoká nebo vám čísla nesedí, můžete  vyúčtování reklamovat. Kdy na to máte právo? Jak postupovat?

Sej

Výstava v Kavárně Lucerna

Kdy: 28.5.-29.6.2015

Nadějná česká umělkyně Adéla Karger. Její originální díla jsou zdarma k vidění na výstavě s názvem NUTRIMACHIE

Mgr. Adéla Karger (*1984 Praha)
Je umělkyně nejen klasického malířského projevu. Kombinuje zkušenosti s dalšími výtvarnými technikami, postupy a formami včetně konceptuálního nazírání na proces tvorby. Přes poučenost se všemi trendy dnešního umění je v tvorbě Adély Karger vždy kladen důraz na finální hmatatelné dílo.

Adéla Karger experimentuje s tradičními malířskými technikami, které propojuje se současnými prostředky a grafikou. Díky těmto experimentům se dostala například k zapomenuté technice původní enkaustiky (práce s horkým voskem a pryskyřicemi), kterou zcela nově posouvá až do podoby polychromovaného basreliéfu, který otevírá další možnosti.

I když je tématika jejích děl značně široká, zabývá se tr

Nová expozice v Nové budově Národního muzea

Zoologická expozice Archa Noemova, která byla otevřena v Nové budově Národního muzea od 6. května 2015, uvede návštěvníky Národního muzea do fascinujícího světa živočichů, kteří obývají nebo obývali naši planetu.

Expozice je soustředěna především na obratlovce a v širokém záběru představí rozmanitost jejich druhů a životních forem. Současně si ale všimne i aktuálních otázek ohrožení a ochrany celé světové fauny, na které upozorňuje i samotný název.

Návštevníci se tak i po dobu rekonstrukce Historické budovy Národního muzea mohou setkávat s oblíbenými exponáty. Zblízka si mohou opět prohlédnout například ledního medvěda Alíka z pražské ZOO, losa evropského, který je považovaný za jednoho z prvních losů na našem území po několika stech letech, nebo prase savanové, jež bylo vystaveno na africké výstavě Emila Holuba už v roce 1892. Dočasně je k vidění i velmi vzácný exponát dnes již vyhynulého vakovlka.

Expozice provede návštěvníky přes soutěsky a horské vrcholy, po ostrovech Karibiku či Madagaskaru, tajuplným podmořským světem, severskými pastvinami i dalšími kouty naší planety, které obývají nebo obývali nejrůznější tvorové.

Jana Novotná

Naučná stezka "Příběh potravin - věda na polích i ve stájích"

Kdy: 6. června 2015 v době od 9 do 16 hodin

V sobotu 6. června pořádají v Uhříněvsi - Netlukách Výzkumný ústav živočišné výroby, šlechtitelská stanice SELGEN ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou 5. ročník úspěšné naučné stezky pro rodiny s dětmi. - Příběh potravin - věda na polích i ve stájích a má za úkol seznámit zábavnou a hravou formou děti, ale také jejich rodiče s tím jak vznikají potraviny, se kterými přicházejí denně do styku.

Děti se zde setkají s domácími zvířaty, dozvědí se něco o jejich chovu, naučnou formou zjistí vše zajímavé o pěstování obilovin a jejich dalším zpracování a mnoho dalšího. Zahrají si hry a vyzkoušejí nové dovednosti.

Na jednotlivých stanovištích naučné stezky zažijete:
Blízká setkání se zvířaty - uvidíte původní česká plemena krav, prasat, ovcí a koz
Poznáte i další malá zvířátka - slepice, husy, králíky, křepelky, včely - uvidíte, jak se líhnou kuřátka - ve skleněném úlu poznáte jak žijí včely
Kluci prozkoumají moderní zemědělské stroje - traktory i kombajny

Projdete si osetá políčka - nahou a vousatou pšenicí, hrachem, mákem, konopím a jinými plodinami - a potom si také sami uděláte ovesné vločky a ochutnáte s jogurtem nebo si umelete obilí, a upečete chléb.

Naučnou stezku Příběh potravin můžete začít na kterémkoli ze šesti připravených stanovišť.

Nové poznatky si návštěvníci ověří v jednoduchém testu s odměnami.

Čeká vás báječný den plný poznání a zábavy se zvířátky, které v Praze běžně nepotkáte a prožijte opět krásný den v přírodě.

VSTUP ZDARMA.

Jana Novotná

Autobusový průvod Prahou

Kdy: 7.6.2015

V červnu letošního roku uplyne přesně 90 let od zahájení pravidelného provozu autobusů v Praze. Právě u této příležitosti vypraví Dopravní podnik v neděli 7. června 2015 do ulic metropole autobusový průvod, skládající se z historických ale i současných vozidel. Vůbec poprvé tak budete mít možnost zhlédnout plejádu autobusové základny městské hromadné dopravy v tomto rozsahu na jednom místě a někteří z Vás dostanou též šanci se těmito autobusy svézt.

Ing. Petr Dítě

Den otevřených dveří v garáži Vršovice

Kdy: 6.6.2015

Zpočátku trolejbusová vozovna, později garáž pro autobusové linky zajišťující spojení zejména v jihovýchodní části české metropole, návštěvníkům otevře své brány první červnovou sobotu.

František Just

Víkend otevřených zahrad

Kdy: 13. - 14. 6. 2015

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT) ve spolupráci s Národním památkovým ústavem (NPÚ) připravuje již VI. ročník akce Víkend otevřených zahrad.

Lidem se otevírá možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem. Veřejnost se při této příležitosti může seznámit s přístupem odborníků v otázkách zeleně a získat tak nový pohled na její funkci a význam v životě.

Během Víkendu otevřených zahrad pořádá řada parků a zahrad bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti, koncerty...

V Praze se již tradičně připojují palácové Zahrady pod Pražským hradem, ale lze navštívit také zajímavé soukromé zahrady a nebo navštívit  zahrady v okolí Prahy.

Jana Novotná

Malostranský hřbitov "Vycházka po stopách Josefíny Duškové"

Kdy: 5.3.2017, 14 hodin

Vycházka po stopách Josefíny Duškové, věnovanou význačné pěvkyni a přítelkyni W.A. Mozarta paní Josefíně Duškové (6.3.1754 - 8.1.1824). Věnovat se budeme také jejímu manželovi, hudebnímu pedagogovi Františku Xaveru Duškovi. Zastavíme se také u hudebníků z mozartovské generace. Průvodkyní bude předsedkyně spolku Alena Lehnerová.

Ing. Milena Otáhalová

Týden mozku

Kdy: 13.-17.3.2017

Týden mozku je jedinečný cyklus přednášek o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách, který již podevatenácté pořádá Akademie věd České republiky. Akce je součástí tzv. Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.

Přednášky jsou určeny pro širokou veřejnost!

V letošním roce na vás čeká kromě přednášek zajímavý doprovodný program. Můžete si například otestovat svou paměť či prostorovou orientaci v Memory parku nebo shlédnout zajímavý film.

Vstup na všechny akce Týdne mozku zdarma, ale je nutná registrace. Přednášky se konají ve 2. patře – v sále 206 se přednáší, v sále 205 se promítá přímý přenos přednášky na plátno doba trvání přednášek je cca 60 minut, po skončení je vymezen čas na dotazy a diskusi.

Záznamy přednášek budou na web umístěny cca měsíc po skončení akce

Pořádání této akce v Evropě koordinuje The European Dana Alliance for the Brain (EDAB) a na americkém kontinentě Dana Alliance for Brain Initiatives.

Přednášky se konají v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha (přímo naproti Národnímu divadlu)

Jan Krocín

Výstava Předjaří v Královské zahradě

Kdy: 3.-12.3.2017, 12-17 hodin

Kde: Empírový skleník v Královské zahradě Pražského hradu

Vstupné 20 Kč

Již pátý ročník výstavy bude věnován české královně Marii Terezii, jejím úpravám Pražského hradu i jejímu zájmu o zahrady.

Po roce přichází výstava z cyklu Předjaří na Pražském hradě, konající se v Empírovém skleníku v Královské zahradě. Tentokrát je věnována české královně Marii Terezii (1717–1780) u příležitosti 300. letého výročí narození. Návštěvníci se seznámí s její korunovací na Hradě, jeho pozdně barokní přestavbou, vedenou dvorním stavitelem N. F. L. Paccassim (1716–1790) ale také úpravami Královské zahrady. Předměty ze sbírek Pražského hradu se snoubí s květinovým korzem přichystaným hradními zahradníky. Tvoří jej záplava rozkvetlých přirychlených cibulovin; modřenců, narcisů, hyacintů, hvězdníků aj. K vidění budou i výsevy a rostliny pro výsadby v zahradách. Proto si již nyní poznamenejte termín této hojně navštěvované výstavy.

Vstup na výstavu Předjaří bude z ulice U Prašného mostu brankou ve Lvím dvoře, tedy z místa před hlavním stanovištěm bezpečnostních kontrol. Návštěvníci výstavy budou kontrolováni namátkově. Standardní kontrolou projdou návštěvníci s většími zavazadly. Kvůli zajištění plynulosti provozu a zabránění případným nedorozuměním proto návštěvníky žádáme, aby větší zavazadla do areálu Hradu nepřinášeli.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Strakova akademie

Kdy: 1.3.2017, 10-17 hodin

Den otevřených dveří v sídle české vlády.

K vidění budou vybrané prostory úřadu, a to především jednací sál vlády, pracovna předsedy vlády, nový či starý tiskový sál a další zajímavá místa této významné budovy.

Budova sloužila po dokončení její stavby v roce 1896 jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Od roku 1921 ve Strakově akademii sídlil Československý svaz studentstva a později studentský spolek Akademický dům. Kromě toho zde byla umístěna některá ministerstva a státní úřady. Od dubna roku 1939 začala budovu využívat protektorátní vláda a Strakova akademie podstoupila rozsáhlou rekonstrukci. Po druhé světové válce byla budova vyhrazena pro potřeby nové československé vlády a do roku 1992 zde sídlilo předsednictvo dvaceti poválečných vlád. Od 1. ledna 1993 je Strakova akademie sídlem vlády České republiky.

Ing. Milena Otáhalová

Cyklus přírodovědných exkurzí Přírodou velkoměsta

Přírodovědci z Národního muzea připravili jedinečný cyklus přírodovědných exkurzí Přírodou velkoměsta. Na vybraných pražských lokalitách se odborníci napříč přírodovědnými obory podělí s účastníky vycházek o své bohaté zkušenosti z terénních výzkumů. Cyklus exkurzí tak představí Prahu nejen jako místo bohaté na historické památky, ale také jako místo s charakteristickými přírodními zajímavostmi.

Exkurze z cyklu Přírodou velkoměsta

Rostliny vápencových skalních stepí
Botanik z Národního muzea Ota Šída účastníkům nedělní vycházky odhalí, kolik druhů rostlin roste a kvete touto dobou v Praze na skalních stepích. Pro lepší zážitek z exkurze je doporučeno přinést si vlastní lupu. Akce potrvá přibližně 4 hodiny a proběhne za každého počasí.
Začátek exkurze: 24. 5. 2015 v 9:00 – místo srazu bude zájemcům zděleno po rezervování místa viz níže
Trasa: cca 4,5 km, kopcovitým terénem dolní části Prokopského údolí, náročnější
! Poznámka: Počet míst omezen, rezervace místa předem nutná na emailu priroda@nm.cz! Akce je zdarma.

Další exkurze z cyklu Přírodou velkoměsta se připravují a budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách Národního muzea.

Jana Novotná

Brante se neserioznim prodejcum

Braňte se neseriózním prodejcům: mobilní provozovny jsou jen dalším podvodem

Pokud jste si mysleli, že praktiky tzv. "šmejdů" jsou zaměřeny jenom na seniory, musím vás vyvést z omylu. Podobnou praxi používají například prodejci v nákupních centrech. Sednete si do masážního polštáře a už jste jejich. Dá se s takovými praktikami vůbec nějak účinně bojovat?

Přečtěte si  velmi zajímavý článek celý.

Jana Novotná

Dlouhodobě neudržitelný důchodový systém

O tom, že je náš důchodový systém dlouhodobě neudržitelný, jsme všichni již mnohokrát něco slyšeli.

Velmi zarážející je fakt, že některé evropské země, donedávna postiženy ekonomickými problémy, začaly svůj důchodový systém strukturálně řešit, čemuž nakonec odpovídají i výsledky. Co tedy děláme špatně?

Společnost Allianz vydala studii, v níž se zabývá mírou neudržitelnosti důchodového systému.

Nejhůř dopadlo Thajsko, hned za ním se umístila Brazílie a Japonsko. Nejlépe jsou naopak hodnoceny státy jako Švédsko, Nový Zéland či Austrálie.

Doporučujeme si přečíst  celý velmi zajímavý článek.

Michaela Doušová

Cvičení pro seniory 50+ na Praze 5

Občanské sdružení Seniorfitnes zve občany ve věku 50+ na pravidelná cvičení do tělocvičen a bazénu.

Od 10.9. (14 - 15 hod.) se cvičí v ZŠ Kořenského, cvičitelka Eva Ondríková, tel. 732 367 056

Od 11.9. (10 hod.) v FZŠ Barrandov, V Remízku 7/919, cvičitel Jan Šiml, tel. 732 381 138

Bazén Radlice lze navštívit každý pátek od 11.45 do 13 hod., cvičitelka Z. Rybáková, tel. 603 526 695

Cena cvičení v tělocvičně a bazénu je shodně 40 Kč.

Věra Šimková

Hodinová dílna a Zdrojovna

Jedná se o místa v Praze, kde si lze něco vytvořit vlastníma rukama.

Hodinová dílna - tvoří ji pět základních pracovních místností – garáž, práce se dřevem, práce s kovy, nátěry a dokončování, místnost pro umělecké činnosti a ruční práce, které doplňují společenská/odpočinková místnost a toalety se šatnou.

Zdrojovna - je kombinací textilního ateliéru, dílny, opravny oděvů a textilu, místem setkávání, promítání filmů, přednášek, učení se nových věcí a technik...

Jana Novotná

Městská knihovna v Praze - Seniorské pondělky

Od 15. září pokračují s pravidelné pondělními kluby zaměřené na ruční práce, vaření, pražské náměty i trénování paměti. Setkání začínají každý týden od 16:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny.

Ing. Irena Macháčová

Úschovna

Služba Úschovna nabízí snadný způsob zaslání dat až do velikosti 7 GB úplně zdarma! "Uschovna.cz" je nejznámějším českým serverem pro zasílání objemných příloh.

Stačí zásilku uložit a zadaní adresáti obdrží e-mail s návodem, jak si ji po dobu 14ti dnů mohou až 30x stáhnout. Data zaslaná přes Úschovnu jsou doručena rychle, bezpečně a diskrétně pouze těm, které si zvolíte.

"Uschovna.cz" se hodí pro každého, kdo potřebuje poslat větší objem dat.

Zaslání je zdarma a bez registrace. Zásilka má platnost 14 dní a každý příjemce si ji může stáhnout 30krát.

Nová služba Premium zásilka umožňuje poslat i mnohem větší balík dat: až 50 GB. Cena za poslání zásilky větší než 7 GB je 40 Kč při platbě online nebo 50 Kč při platbě pomocí SMS.

Premium zásilka, proti klasické zásilce, nabízí řadu výhod. Počet stažení zásilky je neomezený a doba uložení zásilky je prodloužena na 90 dní. Nahranou zásilku lze jednoduše nasdílet na Facebook nebo Twitter.

Soubory není nutné zipovat? Prostě je myší přetáhněte do Úschovny (nebo je vložte pomocí tlačítka Vyberte soubor).

Daniel Zapletal

Evropský dům - promítání evropských filmů

V Evropském domě v ulici Jungmannova 24 se opět zdarma promítají různé evropské filmy, a to každou druhou středu od 19:00 hod.

Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Jana Novotná

Co je to fáma a její šíření

Fáma je pokus o vysvětlení nějakého jevu, události, která vznikla na základě domněnek nebo nekompletních informací.

Většinou jde o jev, který je nějakým způsobem pobuřující, šokující nebo odhalující. Takové informace o něm se šíří vždy velkou rychlostí, zejména v té skupině lidí, kterých se přímo dotýká.

Jednou z příčin obtížného výzkumu fámy je i obtížnost získávání přesného a věrohodného záznamu fámy.

Irena Drhotová

Kino na letišti

V prostoru Letiště Václava Havla Praha vznikl unikátní kulturní projekt – stálá promítací místnost CINEMA TIME v odletové hale Terminálu 2.

Návštěvníky čeká velká škála filmových titulů z celého světa, které jsou promítány jak v tematických, tak smíšených cyklech.

Kino  je v prostorách přístupných jak cestujícím, tak i ostatním návštěvníkům letiště.

Jana Novotná

Internet pro třetí generaci

Nový portál  bude informovat nejen o zajímavých aktualitách z oblasti kultury, bydlení či zdraví, ale především nabízí možnost čtenářům v důchodovém věku podělit se o své zkušenosti, zážitky, starosti a radosti. Do každé rubriky je možné po registraci přispívat vlastními články, posílat fotografie apod.

V příštích měsících přibudou nové rubriky, seriály o zajímavých lidech, on-line vzdělávací programy, ale i nejrůznější soutěže o ceny.

Olga Nová

Ruská emigrace v Československu

V prosinci 1920 skončila jedna historická epocha v dějinách Ruského státu. Rudí zvítězili nad hrdinně bojujícími zastánci pravoslavného Ruska a ti byli nuceni odejít ze země, nebo se nechat bolševiky zlikvidovat.

Slovanská knihovna v pražském Klementinu uspořádala k uctění památky těchto lidí pietní vzpomínkovou akci spojenou s malou výstavou. Jinak tato tragická dějinná událost, která výrazně ovlivnila na několik desetiletí další vývoj ve většině zemí světa, nevzbudila u našich novinářů vlastně žádný zájem. V pořadu Českého rozhlasu, v rubrice Historické osudy, byla této dějinné události věnována pozornost.

Stejně tak i v časopise Národní myšlenka si můžete přečíst velmi zajímavé a dosud málo známé povídky o ruské občanské válce z let 1917-1921. O době, která byla poznamenaná nevídaným terorem a tragická díky svému výsledku – zpustošení slovanského Ruska a jeho ovládnutí bolševiky.

Mgr. Olga Wolfová

Nejhorší potraviny v prodejnách v České republice

Při nákupu potravin v našich supermarketech není dobré se řídit jen cenou potravin. Zvláště potravin s nízkou cenou. Některé levné výrobky nejsou vhodné z hlediska zdraví spotřebitelů, ale i jejich chuťové vlastnosti nejsou takové jaké by spotřebitel očekával.

Výrobci těchto "potravin" obvykle různými chemikáliemi nešetří. Deset druhů těchto výrobků bylo hodnoceno odborníkem na výživu a potravinářským technologem Vítem Syrovým a gastronomickou novinářkou Hanou Michopulu. Výsledky hodnocení byly zveřejněny na stránkách  Zemědělského svazu České republiky.

Ivan Kratochvíl

Svatojánská slavnost ve Středoklukách

Kdy: 20.602015, 10-22hodin

Kde: Středokluky Na ovčíně

Od 14:00 STEZKA BROUČKŮ pro děti
V 17:00 DIVADÉLKO pod širým nebem
Celý den TVOŘIVÉ DÍLNIČKY pro šikovné ručičky
20:00 večerní PROŽITKOVÉ POSEZENÍ u ohně
21:30 NOČNÍ PRŮVOD SVĚTEL s hledáním pokladu

Kontakty: L.Duchajová 608 136 472, I.Neumannová www.druzena.cz

Ing. Milena Otáhalová

Exkurze Petřín - příroda v srdci velkoměsta

Kdy: 13.6.2015 od 8 hodin.

Projdete se pralesem v centru metropole, který mimoděk vznikl díky novodobé touze člověka po všeobjímající zeleni. Věděli jste například, že na Petříně žije významná populace našeho největšího brouka roháče obecného? Uvidíte vzácné druhy hmyzu, ptáků a rostlin, které bychom uprostřed velkoměsta nejspíš vůbec nečekali. Exkurzí vás provedou znalci daného území.

Trasa povede parkovými cestičkami i zcela divokými zákoutími vrchu Petřína. Akce je určena pro dospělé, děti a aktivní seniory.

Vstup zdarma.

Sraz: v 8.00 Praha 5 - Smíchov u památného platanu u vstupu do Kinského zahrady
Registrace:nejpozději do 10. června 2015
Více informací: tel. 606 665 542, www.beleco.cz

Ing. Milena Otáhalová

Vstupenka do divadla ABC

Každý měsíc vybereme dvě nejčastější jména z kalendáře a nositelé těchto jmen mají u nás jednu vstupenku na představení v daném měsíci zdarma.

V červnu to budou JAROSLAVA a FILIP.

Jmenujete se stejně? Pak pro vás máme skvělou zprávu. Dostanete od nás vstupenku zdarma na naše představení v červnu!

Stačí přijít na pokladnu a ukázat občanku!

Nevztahuje se na tituly Vím, že víš, že vím..., Shirley Valentine, Pan Kaplan má třídu rád, Listopad, Kancl, Hráči, Bedřich Smetana: The Greatest Hits a na veškeré pronájmy a hostující představení.

Ing. Milena Otáhalová

Jak budeme stárnout - to záleží na každém z nás

Každý člověk, který má to štěstí a dožije se stáří, musí se s tímto stavem vyrovnat. Především by měl zůstat aktivní duševně i tělesně. Také mladé rodiny s dětmi vědí, jak je dobré mít babičku a dědečka.

V mnohých besedách se seniory se člověk dozvídá, že jejich potěšením je četba a zahrádka. To mohu potvrdit, mám mnoho knih, které jsem pro zaneprázdnění nestačila přečíst i zahrádku, kterou jsem léta cílevědomě pěstovala a nyní mi přináší potěšení a vitaminy pro vnuky. Navíc: tyto koníčky mnoho nestojí a to pro lidi, kteří žijí z důchodu, není též zanedbatelné.

V posledním období se stále hovoří o nutnosti důchodové reformy a každý soudný člověk pochopí, že je třeba. Jenom mi vadí, že je často velmi necitlivě hovořeno o starých lidech, jako kdyby oni mohli za současnou špatnou ekonomickou situaci. Lidský věk se prodlužuje, ale je třeba, aby ministerstva a všechny často zbytečné úřady a instituce lépe hospodařily se státními prostředky.

Jsou na tom senioři opravdu tak špatně, aby je někdo musel přesvědčovat a usměrňovat, koho mají volit? Většina má ještě dobrou paměť a umí si úsudek udělat sama.

Důkazem může být, kolik seniorů úspěšně navštěvuje i několik let univerzitu třetího věku. Když se podíváme do katalogu kurzů univerzity třetího věku, najdeme tam bohatou nadílku téměř všech Vysokých škol a většina kursů je rychle obsazena. Vybere si tam snad každý, kdo se chce dále vzdělávat. Někteří navštěvují i několik kurzů najednou.

Řada seniorů používá k informování a dalšímu vzdělávání počítač a zejména internet. Kromě toho cvičení paměti a mozku prospívá luštění křížovek, sudoku a hlavolamů. Čtením denního tisku zůstáváme v kontaktu se současným děním, ale na základě zkušeností si informace sami vyhodnotíme.

Neměli bychom se ale jen starat, abychom duševně nezaostávali za našimi vrstevníky a stačili i našim vnukům, ale žít i podle hesla "V zdravém těle zdravý duch".

Také při boji s obezitou úprava životosprávy většinou nestačí, ale je nutno úsilí doplnit pohybem. Mnoho žen v seniorském věku trpí osteoporozou. I tady pohybová aktivita pomáhá k udržení nebo zlepšení stavu. V podstatě jde o to, aby nepřibýval tuk, ale neztrácela se svalová hmota.

Myslím, že z toho pohledu vnímáme 3 kategorie seniorů:

  • Profesionální sportovci dokážou podávat profesionální výkony i ve vyšším věku (např. vítěz Velké pardubické žokej Váňa, hokejový brankář Dominik Hašek a jiní.)
    Tito lidé po skončení profesionální činnosti dále často provozují sport alespoň rekreačně nebo pracují jako trenéři, dokonce pořádají turnaje veteránů např. v tenise, fotbale a dalších sportech.
  • Lidé, kteří celý život sportovali není pro ně problém pokračovat i v seniorském věku. Např. pan prezident Klas (lyžování,tenis, truristika). Mnoho seniorů najdeme mezi otužilci, golfisty, tenisty apod.
  • Senioři, kteří mají určité zdravotní problémy, ale přesto chtějí něco pro svou kondici dělat. Nejvhodnější je pro ně turistika spojená s poznáváním.

V poslední době je velmi doporučovaný Nordic walking, původně skandinávský sport, při kterém dochází k adekvátní zátěži srdečně cévního systému a důkladnému zapojení svalů celého těla. Doporučuji alespoň několik lekcí.Je možno si zapůjčit trekingové hole, vysvětlí Vám, jak si je máte nastavit a držet a jak s nimi chodit. (není to jako chůze na běžkách). Pak si už můžete chodit sám nebo s přáteli.

Hlavní město Praha v současné době podpořilo akci "Pojďte si zacvičit do pražských parků a lesů". Tato akce je dotována, takže cvičení a Nordic walking (zvlášní sportovní styl chůze) je zdarma. Vhodným sportem je i zdravotní plavání a cvičení ve vodě.

Kdo někdy hrál golf, ví, že je možno tento sport provozovat rekreačně v krásném prostředí i ve vyšším věku.

V květnu probíhá akce pro golfisty: 3 lekce s trenérem a 100 míčků za 99 Kč. Jinak je to sport pro seniory dosti finančně náročný. Pro všechny pohybové aktivity v seniorském věku platí, že je máme provádět bez přepínání a pro radost.

Různí lidé se stářím vyrovnávají různě. Někteří s noblesou jako např. herečky Zita Kabátová a Květa Fialová, jiní do konce života aktivně, z některých se stávají nevrlí a sobečtí lidé. Také neduhy a nemoci stáří snášíme různě, ale je dokázáno, že pozitivní myšlení a víra dělají i ve stáří život lehčí.

Libuše Kočová

Strašák století- obezita

V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

Věra Kopová Ferbasová

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]