Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: květen 2015

Vstup zdarma v objektech Národní galerie

Národní galerie v Praze zpřístupní i v letošním roce v určitých termínech své stálé expozice a probíhající výstavy návštěvníkům ZDARMA.
31. května (neděle) 10.00 – 18.00 - vstup zdarma do stálých expozic a na programy NG
13. června (sobota) 19.00 – 1.00 následujícího dne - Pražská muzejní noc
27. září (neděle) 10.00 – 18.00 - vstup zdarma do stálých expozic a na programy NG
28. října (středa) 10.00 – 18.00 - Vznik Československa
Vstup zdarma se netýká výstavy Alfons Mucha – Slovanská epopej, kterou pořádá ve Veletržním paláci Galerie hlavního města Prahy. Zde bude vstupné běžné.

V současné době spravuje Národní galerie v Praze sedm objektů s již šesti stálými expozicemi.
Návštěvníci mají tak jedinečnou příležitost navštívit zdarma novou stálou sbírku Umění 19. století od klasicismu k romantismu v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí, která představuje v širším středoevropském kontextu nejvýznamnější díla českého malířství a sochařství období od klasicismu k romantismu.
Klášter sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropě)
Šternberský palác (Evropské umění od antiky do závěru baroka)
palác Kinských (Umění Asie a Umění starověku)
Veletržní palác (Umění 20. a 21. století)
Schwarzenberský palác (Baroko v Čechách).

Stanislav Novák

Speciální vyhlídkové plavby v Praze

Kdy: 31.5.2015

Speciální vyhlídkové plavby v Praze na Vltavě na parnících a pramičkách připravuje zdarma pro rodiny s dětmi Vševltavský spolek.

Velké i malé lodě zmíněného spolku budou na vyhlídkovou plavbu vyjíždět každou hodinu z Dvořákova nábřeží. Pro děti do 15let jsou zcela zdarma, pro dospělé za symbolickou cenu 50 Kč.

Jana Novotná

Výstava v Kavárně Lucerna

Kdy: 28.5.-29.6.2015

Nadějná česká umělkyně Adéla Karger. Její originální díla jsou zdarma k vidění na výstavě s názvem NUTRIMACHIE

Mgr. Adéla Karger (*1984 Praha)
Je umělkyně nejen klasického malířského projevu. Kombinuje zkušenosti s dalšími výtvarnými technikami, postupy a formami včetně konceptuálního nazírání na proces tvorby. Přes poučenost se všemi trendy dnešního umění je v tvorbě Adély Karger vždy kladen důraz na finální hmatatelné dílo.

Adéla Karger experimentuje s tradičními malířskými technikami, které propojuje se současnými prostředky a grafikou. Díky těmto experimentům se dostala například k zapomenuté technice původní enkaustiky (práce s horkým voskem a pryskyřicemi), kterou zcela nově posouvá až do podoby polychromovaného basreliéfu, který otevírá další možnosti.

I když je tématika jejích děl značně široká, zabývá se tradičními tématy jako je například portrét, nebo zátiší, které však námětově posouvá dále svojí myšlenkovou linií nazvanou „Absurdní zátiší“.

Malířka se rovněž dlouhodobě věnuje i námětům spojených do více sociologických témat jako je tradice, zvyk, nebo místní kultura v rozsáhlém cyklu s názvem „Chrám nové doby“. Svoji ateliérovou tvorbu obohacuje krajinotvorbou, která má vždy základ v plenéru, což jejím krajinám dodává na autentičnosti a důrazu na prožitou atmosféru daného okamžiku v přírodě.

Adéla Karger vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor Užitá malba. Studium tradičních malířských technik prohloubila u akad. mal. Miroslava Houště a svůj celoživotní zájem o historii umění si rozšířila studiem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, obor Dějiny umění, které ukončila magisterským titulem.

Ing. Mgr. Andrej Štůla

Do ZOO za 1 Kč

Kdy: 31.5.2015

Přijďte do zoo přivítat malého tapíra. A zůstaňte – jako on – tentokrát i vy od rána v pyžamu.

Každý návštěvník, který dorazí do zoo mezi 9. a 11. hodinou v pruhovaném pyžamu (dvoudílném) nebo noční košili, bude mít vstup za pouhou korunu. Navíc spolu s námi v pyžamech posnídáte, v pyžamech se společně vyfotografujeme a nakonec společně uvítáme malého tapírka.

Program:
9.00 - 11.00 – vstup za 1 Kč pro každého v pyžamu (oblečené dvoudílné pyžamo nebo noční košile)
9.00 – 11.00 – snídaně pro všechny návštěvníky v pyžamech (u Restaurace Oceán)
10.45 – společné fotografování v pyžamech (u Vzdělávacího centra)
11.00 – vypuštění tapíří rodiny do výběhu
11.15, 12.15, 14.15 – komentované setkání u tapírů (výběh tapírů u Rezervace Bororo)

Po celý den – možnost vyfotografovat se s maketou malého tapíra

A navíc:
Odnesete si na památku tapírovu samolepku. Dozvíte se, jak žijí tapíři v zoo a proč je mládě pruhované.

Jana Novotná

Jak reklamovat vyúčtování plynu a elektřiny

Jednou za rok obesílají dodavatelé energií své zákazníky s jasným verdiktem. Ne vždy s ním ale odběratelé musí souhlasit.

Když se vám naúčtovaná spotřeba zdá příliš vysoká nebo vám čísla nesedí, můžete  vyúčtování reklamovat. Kdy na to máte právo? Jak postupovat?

Sej

Přírodou velkoměsta

Kdy: 6.6.2015, 7.00 hodin

Petřín - v rámci cyklu exkurzí Přírodou velkoměsta. Ranní ptačí koncert do centra Prahy na vrch Petřín. Seznámíte se s běžnými i vzácnějšími ptačími druhy obývajícími toto území, uslyšíte jejich zpěv a dozvíte se spoustu informací a zajímavosti z jejich života.

Vaším průvodcem bude Jaroslav Cepák, ornitolog z kroužkovací stanice Národního muzea.
Pokud máte možnost, přineste si vlastní dalekohled.

Místo srazu bude sděleno při potvrzení rezervace
Trasa: 2–3 km, nenáročná, po asfaltových cestách
Kapacita exkurze je omezena, rezervace nutná!
Rezervace na e-mailu: priroda@nm.cz

Vstup zdarma

Eliška Volfová

Petabytová astronomie

Astronomie jako archivni věda vyžaduje natrvalo zachovat údaje o každém astronomickem pozorování, neboť čas se nedá vrátit. Vynálezy dalekohledu a mikroskopu, zavedení fotografie a spektroskopie podstatně zvýšilo požadavky na rozsah hvězdných map a katalogů, které už v polovine XX. stol. obsahovaly terabyty dat, jak ukazuje jejich digitalizace. Nová pozemní i kosmická - nyní již téměř výhradně digitální - měření vedou k objemum dat řádu petabytů.

Pokroky vypočetní techniky spouštějí éru synoptické astronomie, které neuniknou ani kratkodobé a vzacné jevy. Podobně se rozšiřují možnosti počítacových simulací slozitých dějů při výbuších supernov, splývání černých děr i utváření kosmické pavučiny charakterizující stavbu a vývoj galaxií i velkorozměrovou strukturu vesmíru.

20. 5. 2015 v 19h, vstup volný, sál Moravské zemské knihovny, Kounicova 65a, Brno

Ing. Irena Pavlicová

Den fascinace rostlinami

Kdy: 18.5.2015

Evropská organizace pro rostlinnou biologii (European Plant Science Organisation, EPSO) pořádá třetí mezinárodní „Den fascinace rostlinami“. Cílem celé akce je, aby se co nejvíce lidí z celého sveta nadchlo pro rostliny a ocenilo důležitost rostlinné biologie pro zemedelství, kvetinářství, lesnictví, pro udržitelnou produkci potravin i všeho dalšího, co získáváme z rostlin: papíru, dřeva, chemikálií, energie a léčiv. Zdůraznen bude také význam rostlin pro ochranu přírody.

Zúčastněné instituce v Praze i dalších městech pořádají Dny otevřených dveří, kde Vám nabídnou: ukázky svých sbírek; možnost poznat rostliny tak, jak jste je dosud neznali; možnost seznámit se s těmi, o nichž jste ani netušili, že vůbec existují; prodejní výstavy; botanické exkurze do okolí Prahy; nahlédnutí pod pokličku vědeckého výzkumu...

Seznam některých zúčastněných institucí v rámci Prahy:
Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství, ČZÚ Kamýcká 129, Praha 6 (18. 5.)
Výzkumný ústav rostlinné výroby, Drnovská 507, Praha 6 (20. 5.)
Česká zemědělská univerzita, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů (18. 5.)
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Ústav experimentální botaniky AV ČR, Česká společnost experimentální biologie rostlin, Na Slupi 16 (16. 5.)
Ústav experimentální botaniky AV ČR, Rozvojová 263, Praha 6
Dendrologická zahrada Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, Průhonice (23. - 24. 5.)
a spousta dalších

Jana Kladívková

Den s Komwagem

Kdy: 11.6.2015

Zveme všechny obyvatele (nejen) Prahy 2 na EKOfestival aneb tradiční letní den s Komwagem, který se uskuteční 11. 6. 2015 v areálu společnosti Komwag v Perucké ulici na Praze 2 v sousedství parku Havlíčkovy sady.

EKOfestival bude probíhat od 10 hodin po celý den až do 18. hodiny a v poledne proběhne slavnostní přestřižení pásky. Na programu bude mnoho skvělých vystoupení, koncerty několika, méně i více známých kapel, akční adrenalinové show, program pro Vaše děti i náctileté a mnoho dalšího. Vstup na celý festival je ZDARMA, včetně skvělého nápoje pro všechny účastníky akce.

Jiřina Kratochvílová

Festival latinskoamerické kultury

Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur vás v sobotu 23. 5. 2015 od 11:00 do 22:00 hodin zve na Festival latinskoamerické kultury z cyklu Barevné nádvoří.

Po celý den vás čeká:
Latinskoamerické gastronomické speciality Jihoamerická čokoláda – na příznivce čokolády bude čekat vynikající jihoamerická čokoláda Rodinné čokoládovny Choco-Café, lahodné dorty a makronky, to vše doplněné osvěžujícími domácími limonádami a jihoamerickými víny
Chilská vína – milovníci vína budou moci ochutnat kvalitní chilská vína Campero a Teillery od jejich dovozce Chilskevino.cz.
Kolumbijské omáčky Amazon – pro odvážnější návštěvníky budou připraveny kvalitní kolumbijské omáčky lahůdkářství Chocolatier Cipollini, vyrobené podle tradičních receptur z různých druhů více či méně pálivých papriček
Ochutnávky maté – kdo nezná tento tradiční jihoamerický nápoj, určitě si ho oblíbí u stánku Tumátematé, kde ho budete moci vyzkoušet.
Empanadas – během celého festivalu si budete moci pochutnat na skvělých jihoamerických plněných taštičkách, připravených šéfkuchařem restaurace Gran Fierro.
Výtvarné dílny pro děti – děti si budou moci vyrobit chřestidla, kastaněty a květinové ozdoby do vlasů. V průběhu dne také budou mít příležitost nechat si namalovat na obličej veselé indiánské motivy. Vstup zdarma.
Le Stí Bi (Ozvěny větru) – umělecké produkty mexické lidové řemeslné tvorby domorodých komunit z různých částí chudého mexického venkova, které mají v rámci dané kultury svůj význam a symboliku. Hlavní myšlenkou projektu je zprostředkovávat ozvěny fascinující mexické kultury v České republice se zpětným pozitivním dopadem na indiánské komunity v Mexiku.
Ochutnávka letošního ročníku festivalu Merkádo Představení dobrovolnických projektů United Vision - United Vision je česká nezisková organizace vysílající dobrovolníky do partnerských komunit v Mexiku za účelem bezplatné výuky angličtiny.
Smyslem je, aby se místní obyvatelé díky znalosti angličtiny mohli lépe uplatnit na lokálním pracovním trhu, případně mohli zakládat vlastní podnikatelské aktivity spojené s ekoturismem.
Fotokoutek

Vstup na festival zdarma.

Ing. Ivan Krátký

Nová expozice v Nové budově Národního muzea

Zoologická expozice Archa Noemova, která byla otevřena v Nové budově Národního muzea od 6. května 2015, uvede návštěvníky Národního muzea do fascinujícího světa živočichů, kteří obývají nebo obývali naši planetu.

Expozice je soustředěna především na obratlovce a v širokém záběru představí rozmanitost jejich druhů a životních forem. Současně si ale všimne i aktuálních otázek ohrožení a ochrany celé světové fauny, na které upozorňuje i samotný název.

Návštevníci se tak i po dobu rekonstrukce Historické budovy Národního muzea mohou setkávat s oblíbenými exponáty. Zblízka si mohou opět prohlédnout například ledního medvěda Alíka z pražské ZOO, losa evropského, který je považovaný za jednoho z prvních losů na našem území po několika stech letech, nebo prase savanové, jež bylo vystaveno na africké výstavě Emila Holuba už v roce 1892. Dočasně je k vidění i velmi vzácný exponát dnes již vyhynulého vakovlka.

Expozice provede návštěvníky přes soutěsky a horské vrcholy, po ostrovech Karibiku či Madagaskaru, tajuplným podmořským světem, severskými pastvinami i dalšími kouty naší planety, které obývají nebo obývali nejrůznější tvorové.

Jana Novotná

Národopisná slavnost v Zahradě Kinských

Kdy: 16.-17.5.2015

Již tradiční Národopisnou slavnost v Zahradě Kinských pořádá Národní muzeum – Národopisné muzeum ve spolupráci s Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu Artamou.

Letošní 16. folklorní festival, zaměřený na tradiční lidovou kulturu České republiky, je pořádán k 10. výročí činnosti Musaionu a 120. výročí konání Národopisné výstavy českoslovanské.

Nezůstane jen u tradičních folklorních slavností, ale tato významná výročí budou připomenuta i několika výstavkami v hale muzea. Vedle archiválií dokumentujících Národopisnou výstavu českoslovanskou v roce 1895 to budou zejména dva fotografické celky – Obnova národopisného muzea – Musaionu, soubor unikátních fotografií Jiřiny Langhammerové, mapující složitou rekonstrukci Letohrádku Kinských v letech 1995–2005 v moderní muzejní budovu, a Národopisné slavnosti v Kinského zahradě, soubor fotografií Hany Major Sládkové ilustrující různorodost programů zdejších slavností v uplynulých šestnácti letech.

Program:
16. 5. 2015
15.00hodin Zahájení slavnosti – úvodní slovo a komorní vystoupení souboru Prácheňáci.
Oživlé muzeum – slavnostní prohlídka expozice Musaionu s ukázkami folkloru a řemesel.
17.00hodin Stálice folklorního nebe – vystoupení folklorních souborů z Čech, Moravy a Slezska na terase za Národopisným muzeem. Účinkují: Prácheňáci (Strakonice), Jarošovci (Mělník), Hlubina (Ostrava), Vsacan (Vsetín), Dolina (Staré Město u Uherského Hradiště)

17. 5. 2015
14.30hodin Tvorba a tradice – folklorní umělecká tvorba v souvislostech i kontrastech s tradičním podáním.
Účinkují sólisté a soubory: Vycpálkovci (Praha), Jarošovci (Mělník), Hlubina (Ostrava), Dolina (Staré Město u Uherského Hradiště).
Mistři lidového řemesla – předvádění lidové rukodělné tvorby v oborech keramika, textil, dřevořezba, přírodní pletiva, sklomalba za účasti Nositelů tradice lidového řemesla v dílnách Musaionu.

Jana Novotná

Naučná stezka "Příběh potravin - věda na polích i ve stájích"

Kdy: 6. června 2015 v době od 9 do 16 hodin

V sobotu 6. června pořádají v Uhříněvsi - Netlukách Výzkumný ústav živočišné výroby, šlechtitelská stanice SELGEN ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou 5. ročník úspěšné naučné stezky pro rodiny s dětmi. - Příběh potravin - věda na polích i ve stájích a má za úkol seznámit zábavnou a hravou formou děti, ale také jejich rodiče s tím jak vznikají potraviny, se kterými přicházejí denně do styku.

Děti se zde setkají s domácími zvířaty, dozvědí se něco o jejich chovu, naučnou formou zjistí vše zajímavé o pěstování obilovin a jejich dalším zpracování a mnoho dalšího. Zahrají si hry a vyzkoušejí nové dovednosti.

Na jednotlivých stanovištích naučné stezky zažijete:
Blízká setkání se zvířaty - uvidíte původní česká plemena krav, prasat, ovcí a koz
Poznáte i další malá zvířátka - slepice, husy, králíky, křepelky, včely - uvidíte, jak se líhnou kuřátka - ve skleněném úlu poznáte jak žijí včely
Kluci prozkoumají moderní zemědělské stroje - traktory i kombajny

Projdete si osetá políčka - nahou a vousatou pšenicí, hrachem, mákem, konopím a jinými plodinami - a potom si také sami uděláte ovesné vločky a ochutnáte s jogurtem nebo si umelete obilí, a upečete chléb.

Naučnou stezku Příběh potravin můžete začít na kterémkoli ze šesti připravených stanovišť.

Nové poznatky si návštěvníci ověří v jednoduchém testu s odměnami.

Čeká vás báječný den plný poznání a zábavy se zvířátky, které v Praze běžně nepotkáte a prožijte opět krásný den v přírodě.

VSTUP ZDARMA.

Jana Novotná

Autobusový průvod Prahou

Kdy: 7.6.2015

V červnu letošního roku uplyne přesně 90 let od zahájení pravidelného provozu autobusů v Praze. Právě u této příležitosti vypraví Dopravní podnik v neděli 7. června 2015 do ulic metropole autobusový průvod, skládající se z historických ale i současných vozidel. Vůbec poprvé tak budete mít možnost zhlédnout plejádu autobusové základny městské hromadné dopravy v tomto rozsahu na jednom místě a někteří z Vás dostanou též šanci se těmito autobusy svézt.

Ing. Petr Dítě

Den otevřených dveří v garáži Vršovice

Kdy: 6.6.2015

Zpočátku trolejbusová vozovna, později garáž pro autobusové linky zajišťující spojení zejména v jihovýchodní části české metropole, návštěvníkům otevře své brány první červnovou sobotu.

František Just

Víkend otevřených zahrad

Kdy: 13. - 14. 6. 2015

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT) ve spolupráci s Národním památkovým ústavem (NPÚ) připravuje již VI. ročník akce Víkend otevřených zahrad.

Lidem se otevírá možnost nahlédnout do běžně nepřístupných zahrad, ale také poznat své oblíbené parky novým způsobem. Veřejnost se při této příležitosti může seznámit s přístupem odborníků v otázkách zeleně a získat tak nový pohled na její funkci a význam v životě.

Během Víkendu otevřených zahrad pořádá řada parků a zahrad bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti, koncerty...

V Praze se již tradičně připojují palácové Zahrady pod Pražským hradem, ale lze navštívit také zajímavé soukromé zahrady a nebo navštívit  zahrady v okolí Prahy.

Jana Novotná

Oslavy osvobození - Praha 5

Kdy: 12.5.2015 od 16 hodin v parku Portheimka na Smíchově

Nová výstava v Portheimce "Praha ve stínu hákového kříže".

Venkovní expozice o 2. světové válce před kostelem

Zábavný program s hudbou a kreativními dílnami pro rodiče s dětmi v parku.

Ivan Dlouhý

Festival Fishkus

Kdy: 16.5.2015 v době od 10 do 20 hodin
Kde:Smíchovská náplavka Hořejší nábřeží

Rybí a seafood festival Fishkus, který se uskuteční 16.května na Smíchovské náplavce je pokračováním úspěšného konceptu food festivalů zde pořádaných jako je Náplavka Street Food či Polívkování.

Návštěvníci se mohou těšit na více jak 50 stánků, ve kterých se budou podávat ryby grilované, uzené, pečené či nakládané, dále ústřice, mušle, krevety, mořské plody a jiné. Představí se zde zástupci zemí jak je např. Chorvatsko, Thajsko, Brazílie, Vietnam, Řecko, Norsko, Rusko, Holandsko, Japonsko a chybět nebudou ani tradiční české rybí recepty.

Probíhat budou kuchařské workshopy, ukázky filetování, porcování 100 kg mečouna, příprava sashimi nebo třeba otevírání ústřic.

Za vstupné 30 Kč, získá návštěvník časopis Fishnews, kde budou zveřejněny recepty, základní pravidla jak nakupovat ryby a mořské plody, zajímavosti o rybách a seznam restaurací a obchodů s rybami. Každý návštěvník také obdrží v ceně vstupného koření na ryby.

Jana Novotná

Má vlast cestami proměn

Slavnostní zahájení 7. ročníku výstavy Má vlast cestami proměn proběhne tradičně v Praze na Vyšehradě v královské Akropoli v sobotu 9. 5. 2015 od 11 hodin.

Tento den je tradičně věnován setkání s těmi, kdo proměňují historické památky, parky a veřejná prostranství a usilují o jejich záchranu a probuzení.

Celodenní program , prezentace regionů a jejich produktů.

Vystoupí Spirituál kvintet. V rámci hlavního koncertu zazní písně Karla Kryla v úpravě Daniela Landy, v podání studentů a pedagogů konzervatoře Jana Deyla Praha a s Danielem Landou jako hostem

Eva Krulichová

Staroměstská radnice a pražské povstání - mimořádný vstup do podzemí domů tzv. radničního bloku

Kdy: 8. 5. 2015

V letošním roce uplyne 70 let od pražského povstání. Událost, která měla pro Staroměstskou radnici děsivé následky, připomene speciální prohlídková trasa. Její účastníci prostřednictvím historických fotografií zavzpomínají na zničené severovýchodní křídlo radnice a jeho někdejší interiéry, prohlédnou si sály jižního křídla, které byly posledními válečnými boji zasaženy, a uvidí i radniční kapli, kam se v den výročí poprvé po 70 letech vrátí velká část původního historického mobiliáře.

Prohlídka bude zakončena mimořádným vstupem do podzemí domů tzv. radničního bloku, odkud bylo pražské povstání částečně řízeno. Tento prostor bude veřejnosti otevřen poprvé v historii!

Prohlídky začínají v čase 10:00, 12:30, 14:00, 16:00 a 17:30 hod.

Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji na adrese www.prazskevychazky.cz nebo rezervovat na adrese staromestskaradnice@prague.eu.

Je nutné, aby si účastníci přinesli vlastní svítilnu a měli sportovní obuv. Prohlídka není určena dětem.

OBNOVA RADNIČNÍ KAPLE
V den 70. výročí pražského povstání proběhne obnova interiéru radniční kaple. Symbolicky v pátek 8. května se na své místo do kaple po 70 letech vrátí dřevěné plastiky od sochaře Seelinga, cenná historická klekadla nebo pamětní desky o obnovách kaple, z nichž nejstarší se datuje až do 15. století. Při této příležitosti bude v prostoru lodi kaple instalována speciální výstava – návštěvníky seznámí s dějinami kaple a historickými proměnami jejího interiéru, připomene květnové události roku 1945 a představí jednotlivé prvky zrestaurovaného historického mobiliáře.

Gotická kaple je veřejnosti přístupná denně v rámci komentované prohlídky Staroměstské radnice.

Jana Novotná

Slavnosti Baobabu v Náprstkově muzeu

Kdy: v sobotu 9. 5. 2015 od 11.00 hodin na nádvoří Náprstkova muzea.

Vstup zdarma!

Baobab, neboli „strom života“ je nejpozoruhodnější a nejvýznamnější africký strom. Nelze ho přehlédnout ani ho považovat za obyčejný strom. Legendy vyprávějí o jeho magické schopnosti v domorodé africké kultuře a náboženství.

Prezentace a ochutnávka nejrůznějších pokrmů a nápojů z baobabu během celé slavnosti.

11.00 hodin - Přednáška o baobabu, jeho významu v africké tradici a využití jeho plodu jako zdroje potravin nové generace. Příjemný poslech u šálku baobabového čaje.
Omezený počet míst, přihlášky k účasti zasílejte do 3.5.2015 na: office@acaculture.cz, facebook.com/aca-african-culture-and-art nebo osobně v provozovně v Praze 7- Kamenická 26.

14.00 hodin - Kvíz „Jak dobře známe Afriku?“. Zúčastnit se může každý, včetně dětí. Deset výherců získá africké dárkové koše s produkty z baobabu, autentickými africkými recepty na vaření a jinými dárkovými předměty z Afriky.

14.30 hodin - Šamanský očistný obřad.

15.00 hodin - Vyhlášení výherců kvízu.

15.30 hodin - Sladké baobabové pokušení: Ukázka přípravy rychlých a lahodných dezertů s baobabovým práškem.

16.30 hodin - Módní přehlídka letní kolekce africké oděvní značky Síya.

Baobabová tržiště: kde si můžete zakoupit suroviny z baobabu, různé africké koření a etiopské kávy.

Jana Novotná

Den otevřených dveří Českého rozhlasu

Kdy: 23.5.2015

Rozhlasovou budovou budou procházet skupinky návštěvníků s průvodcem, který jim podá odborný výklad o historii i současnosti rozhlasového vysílání i rozhlasové budovy.

Na prohlídku bude možno zdarma objednávat časové vstupenky (termín bude zveřejněn na webových stránkách www.rozhlas.cz)

Skupinky návštěvníků budou vyrážet na trasu po deseti minutách. První začne v Římské ulici 13 v 9 hodin, poslední je naplánována na 17 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na:prohlídky vysílacích studií
setkání s lidmi, kteří vysílání připravují
řadu koncertů a doprovodných programů
představí se všechny stanice Českého rozhlasu i různá umělecká tělesa
navštívit můžete i Galerii Vinohradská 12, kde najdete výstavu historických rozhlasových přijímačů a celou řadu zajímavostí z historie rozhlasového vysílání.

V průběhu celého dne bude probíhat řada doprovodných programů.

Ivan Dlouhý

Nejstarší hasičská technika v akci

Netradiční otevření jubilejní sezóny Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky ve Zbirohu.

Neváhejte a přijeďte si prohlédnout Expozici požární ochrany HZS ČR a na vlastní oči vidět v akci nejstarší hasičské stříkačky, včetně stříkačky parní.

Kde: areál HZS ČR ve Zbirohu (v bývalých kasárnách u zbirožského zámku).

První prázdninový den roku 2010 se pro veřejnost poprvé otevřela Expozice požární ochrany HZS ČR ve Zbirohu. Tehdy se tísnila v jedné hale a bylo v ní umístěno necelých 50 exponátů z období od 20. let devatenáctého století do 80. let století dvacátého. Za pět let jejího rozvíjení nabízí ke zhlédnutí na ploše 4500 m2 více než 500 exponátů, přičemž nejstarší z nich pocházejí z roku 1748.

K vidění jsou zde všechny druhy stříkaček – od jednoduchých berlových, přes smykové, koněspřežné, parní, přívěsné motorové, až po cisternové automobilové stříkačky. Muzeum nabízí k vidění i takové unikáty, jako je tzv. požární tank, nejrůznější výšková technika, záchranářský vrtulník nebo letadlo Čmelák upravené pro hašení požárů.

Na základě nových zákonů, přijatých v roce 2000, přešla do kompetence HZS ČR také ochrana obyvatelstva. Tvůrci expozice ve Zbirohu si proto vytýčili cíl zmapovat i tuto, z hlediska historie často opomíjenou oblast. Během pěti let byla vybudována jedna z největších a naprosto ojedinělá expozice ochrany obyvatelstva. Při její prohlídce se návštěvníci seznámí se vznikem a vývojem civilní protiletecké ochrany, civilní obrany, civilní ochrany a ochrany obyvatelstva od roku 1918 do roku 1999. Mohou zavítat do zařízeného podzemního velitelsko-štábního pracoviště, krytu určeného pro nouzové ukrytí obyvatel, ve kterém je připraveno množství názorných ukázek a dobových předmětů, jako jsou ochranné obleky, masky, detekční přístroje, spojovací a další technika, nebo nahlédnout do polní nemocnice.

Expozice požární ochrany HZS ČR bude v roce 2015 pro veřejnost otevřena od 1. května do 30. září každý den kromě pondělí, a to od 09.00 do 17.00 hodin, vstup je zdarma. Expozice je z větší části bezbariérová. Od října do dubna je možné si návštěvu objednat telefonicky na čísle +420 725 327 912 nebo na e-mailové adrese epoz@hzscr.cz.

Antonín Trajer

Dobové fotografie z bludiště na Petříně

Bludiště na Petříně čeká restaurování panoramatu bitvy na Karlově mostě. Muzeum hlavního města Prahy proto hledá dobové fotografie a pohlednice, které by ukázaly, jak panoráma kdysi vypadalo.

Dobové fotografie mají být z poloviny 70. let a starší a zachycovat především celkovou kompozici před obrazem.

V případě, že máte fotografie nebo dokonce i historické bronzové dělo kdysi instalované v bludišti, ozvěte se muzeu na: Muzeum@muzeumprahy.cz, kucera@muzeumprahy.cz, tel.: 221 012 940.

Jana Novotná

Ratolest Fest

Zážitkový festival pro rodiny s dětmi do 14let.

Kdy: 30.5.2015 na Náplavce, Rašínovo nábřeží 9 - 19 hodin

Druhý ročník Ratolest Festu rozezní náplavku dětským smíchem. Rodinný sportovní, kulinářský, umělecký a praktický festival pro děti a jejich rodiče, kteří zde mohou načerpati inspiraci pro volný čas.

Na jednom místě nabídne rodinám s malými i nejmenšími členitý a často netradiční program na mnoha interaktivních stanovištích. Přivádí do jednoho bodu nabídky sportovních oddílů, táborů, školek, tělovýchovných jednot, kroužků a mnoha nadšenců, kteří se věnují práci s dětmi.

Prezentuje rodinné zájezdy, dětskou módu a sportovní vybavení či bezpečnostní prvky, hřiště a sportovní areály nebo hračky i výukové pomůcky pro děti. Stimuluje estetické cítění v mnoha výtvarných, hudebních i pohybových dílnách.

Ratolest Fest přivítá i kouzelné kreativní dílny Činohry Národního divadla.

Jana Novotná

70. výročí Českého národního a pražského povstání

Připomenutí ukončení válečných operací II. světové války v Evropě

5.5.2015 akce "70. výročí Českého národního a pražského povstání" na Staroměstském náměstí od 9.30 hodin po celý den.

České národní a Pražské povstání ukončily boje II. Světové války v Evropě. Proto máme historickou povinnost tuto skutečnost zvýraznit. Jen v Praze bojovalo 30 tisíc mužů a žen. 100 tisíc se účastnilo stavby 1600 barikád. Od 4. do 9. května padlo v boji 1694 Čechů, 300 vojáků Vlasovovi armády a 25 vojáků Rudé armády.

Připravované výročí je jednou z posledních možností poděkovat dosud žijícím účastníkům druhého odboje a připomenout mladé generaci historické události tak, jak se opravdu udály, bez zkreslování a překrucování faktů.

Jana Novotná

"Barikáda 2015" na Žižkově

8. - 9.5.2015

Největší bojová připomínka událostí Pražského povstání v hlavním městě.

Akce je součástí oslav 70. výročí konce 2. světové války v Evropě a Pražského povstání na území městské části Praha 3.

Na Havlíčkově náměstí dne 9. května totiž vyroste barikáda, o níž budou válčit soupeřící strany s cílem připomenout si nejen celosvětově významné události, ale i výročí Pražského povstání Prahy 3, kde se vedly urputné boje.

Na 400 „vojáků“ se střetne mezi Prokopovým náměstím a Sabinovou ulicí, kde členové klubu vojenské historie Gardekorps předvedou věrné divadelní ztvárnění boje o Prahu a zároveň představí dobovou vojenskou techniku, jako německý stíhač tanků Jagdpanzer 38(t) Hetzer, legendární sovětské tanky T–34/76 a T–34/85, dělostřelecké kanony, obrněné transportéry nebo motocykly. Lákadlem bude i povstalci ukořistěná kompletní německá polní nemocnice, která bude k vidění na Havlíčkově náměstí již 8. května.

PÁTEK 8. 5. 2015
Od 12.00 bude v prostoru Havlíčkova náměstí vystavena lehká i těžká vojenská technika - tanky, polopásové transportéry, automobily, motocykly
vystoupení VUS Ondráš odpoledne
prezentace PČR
od pátku 18.00hodin do soboty 12.00hodin - expozice: polní velitelství Wehrmachtu, zbraně, uniformy a spojovací prostředky německých parašutistů, polní lazaret, operační sál a zubní ordinace Wehrmachtu

SOBOTA 9. 5. 2015
od 7.00 do 12.00 - stále výstava techniky + expozice výstroje + prezentace PČR
od 12.00 - příprava bojové ukázky
14.00hodin - 16.00hodin komentovaná bojová ukázka událostí Pražského povstání „Barikáda 2015“
16.00-17.00hodin - nástup a defilé účastníků

Přednášky Informační centrum MČ Praha 3 od 17 hodin:
4. 5. Mgr. Lucie Velková - Odbojářka Anna Pollertová
13. 5. Mgr. Jan Vajskebr - Češi v represivních zařízeních nacistického Německa
20. 5. doc. Mgr. Martin Veselý, Ph.D. - Říšská župa Sudety 1939-1945
25. 5. Mgr. Petr Karlíček - "Protektorátní humor a satira (1939-1945)"
27. 5. doc. Mgr. Martin Veselý, Ph.D. Letecká válka nad naším územím 1940-1945 (přednášející pracují na Filozofické fakultě UJEP v Ústí nad Labem)
22. května - Olšanské hřbitovy II. – válečná pohřebiště Sraz: 17.00 hod, ulice Jana Želivského (u pravoslavného kostelíku)

Ing.Leopold Malý

Žižkovské procházky v roce 2015

22. května 2015
Olšanské hřbitovy II.
Druhou z vycházek s tématem hřbitovů zahájíme u pravoslavného kostela – rozkryjeme jeho historii i architektonické předobrazy a budeme se věnovat také čestným vojenským pohřebištím v blízkém okolí. Cestu k Nové obřadní síni nasměrujeme kolem několika sochařsky pozoruhodných náhrobků, mimo jiné od zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry...
Sraz: 17.00 hod, ulice Jana Želivského (u pravoslavného kostelíku)

18. června 2015
Nový židovský hřbitov
Téma hřbitovů uzavřeme na Novém židovském, kde jsme si hlavní architektonické dominanty prohlédli už v minulém roce. Tentokrát se proto vedle širšího kontextu pohřbívání v židovské komunitě zaměříme především na drobnou architekturu a zdejší význačné náhrobky – včetně Sarkofágu od Kurta Gebauera, prací Jana Kotěry a hrobky Franze Kafky...
Sraz: ČTVRTEK 16.00 hod, Izraelská 1 (před vstupem na Nový židovský hřbitov)

18. září 2015
Okolí Vinohradské ulice – hranice Žižkova
Čtyři kilometry dlouhá Vinohradská ulice představuje fenomén sama o sobě. My tentokrát prozkoumáme její úsek v okolí Flory. Kromě činžovních domů typických pro tuto lokalitu se seznámíme také např. s industriálními objekty, současným sídlem VZP, v němž se kdysi skrývalo kino a také s rozlehlou hotelovou stavbou, kterou zde v roce 2006 dokončil ateliér Cigler Marani...
Sraz: 17.00 hod, Orlická 2 (VZP pojišťovna)

9. října 2015
Okolí Olšanské ulice
Se strmými úzkými uličkami starého Žižkova ostře kontrastuje centrální část čtvrti. Z pohledu prostorového je založena velkoryse až předimenzovaně především Olšanská ulice, která se rozpíná do šíře 40 metrů. Podél ní si prohlédneme vybrané stavby jako např. dominantní administrativní budovu telekomunikací nebo funkcionalistický Miličův dům od Ervína Katony. A najdeme i upomínku na idylické čásy, kdy tuto oblast neprotínala rušná dopravní tepna – dům spisovatele S. K. Neumanna...
Sraz: 17.00 hod, Olšanská 7 (před Olšanskou poliklinikou)

23. října 2015
Minulost, současnost a budoucnost nám. Jiřího z Poděbrad
Kromě již tradičního historického kontextu procházených míst tentokrát nahlédneme také do budoucnosti. Hovořit budeme především o záměru změnit podobu náměstí Jiřího z Poděbrad, nejnověji začleněného do celkové rekonstrukce celé Vinohradské ulice. Jaké jsou přednosti a slabiny návrhu architekta Miroslava Cikána vzešlého ze soutěže? Patří na náměstí kašna upomínající na socialismus? A co s průduchem z metra?
Sraz: 17.00 hod: nám. Jiřího z Poděbrad (před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně)

13. listopadu 2015
Závěrečná přednáška: Nástin urbanistického vývoje Žižkova II.
Slovo a obrazový doprovod naváží na závěrečnou přednášku loňskou a provedou nás od asanace po současnost, respektive architektonickým vývojem čtvrti v novodobé etapě po roce 1989. V historickém exkurzu neopomeneme ani státem regulovanou ochranu Žižkova či ustavení památkové zóny. Přijďte s námi diskutovat o tom, čím poslední dvě dekády architektuře čtvrti prospěly a co jsme naopak za tuto dobu ztratili...
Sraz: 17.00 hod: Atrium na Žižkově, Čajkovského 12

Jana Novotná

Oslava MHD v Praze

Městská hromadná doprava v Praze slaví v tomto roce 140 let své existence.

Dopravní podnik hlavního města Prahy u příležitosti tohoto významného výročí připravuje bohatý program, který po několik následujících měsíců nezapomene prakticky na žádnou složku společného cestování metropolí.

Tematické výstavy, přednášky, slavnostní a kulturní akce, dny otevřených dveří, soutěže, ale i zajímavé materiály, které doplní bohatá nabídka nových propagačních předmětů.

Akce ke 140. výročí pražské MHD
1. 9. 2015 – Zahájení výstavy na zastávkách MHD
14. 9. 2015 – Zahájení výstavy "Tramvaje v Evropě"
19. 9. 2015 – Den otevřených dveří Dopravního podniku hlavního města Prahy
20. 9. 2015 – Tramvajový průvod Prahou
Prosinec 2015 – Nalaďte se v metru také o Vánocích!

Akce k 90. výročí provozu autobusů v Praze
13. 6. 2015 – Muzejní noc
6. 6. 2015 – Den otevřených dveří v garáži Vršovice
7. 6. 2015 – Autobusový průvod Prahou

Jana Novotná

Cyklus přírodovědných exkurzí Přírodou velkoměsta

Přírodovědci z Národního muzea připravili jedinečný cyklus přírodovědných exkurzí Přírodou velkoměsta. Na vybraných pražských lokalitách se odborníci napříč přírodovědnými obory podělí s účastníky vycházek o své bohaté zkušenosti z terénních výzkumů. Cyklus exkurzí tak představí Prahu nejen jako místo bohaté na historické památky, ale také jako místo s charakteristickými přírodními zajímavostmi.

Exkurze z cyklu Přírodou velkoměsta

Rostliny vápencových skalních stepí
Botanik z Národního muzea Ota Šída účastníkům nedělní vycházky odhalí, kolik druhů rostlin roste a kvete touto dobou v Praze na skalních stepích. Pro lepší zážitek z exkurze je doporučeno přinést si vlastní lupu. Akce potrvá přibližně 4 hodiny a proběhne za každého počasí.
Začátek exkurze: 24. 5. 2015 v 9:00 – místo srazu bude zájemcům zděleno po rezervování místa viz níže
Trasa: cca 4,5 km, kopcovitým terénem dolní části Prokopského údolí, náročnější
! Poznámka: Počet míst omezen, rezervace místa předem nutná na emailu priroda@nm.cz! Akce je zdarma.

Další exkurze z cyklu Přírodou velkoměsta se připravují a budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách Národního muzea.

Jana Novotná

Brante se neserioznim prodejcum

Braňte se neseriózním prodejcům: mobilní provozovny jsou jen dalším podvodem

Pokud jste si mysleli, že praktiky tzv. "šmejdů" jsou zaměřeny jenom na seniory, musím vás vyvést z omylu. Podobnou praxi používají například prodejci v nákupních centrech. Sednete si do masážního polštáře a už jste jejich. Dá se s takovými praktikami vůbec nějak účinně bojovat?

Přečtěte si  velmi zajímavý článek celý.

Jana Novotná

Dlouhodobě neudržitelný důchodový systém

O tom, že je náš důchodový systém dlouhodobě neudržitelný, jsme všichni již mnohokrát něco slyšeli.

Velmi zarážející je fakt, že některé evropské země, donedávna postiženy ekonomickými problémy, začaly svůj důchodový systém strukturálně řešit, čemuž nakonec odpovídají i výsledky. Co tedy děláme špatně?

Společnost Allianz vydala studii, v níž se zabývá mírou neudržitelnosti důchodového systému.

Nejhůř dopadlo Thajsko, hned za ním se umístila Brazílie a Japonsko. Nejlépe jsou naopak hodnoceny státy jako Švédsko, Nový Zéland či Austrálie.

Doporučujeme si přečíst  celý velmi zajímavý článek.

Michaela Doušová

Cvičení pro seniory 50+ na Praze 5

Občanské sdružení Seniorfitnes zve občany ve věku 50+ na pravidelná cvičení do tělocvičen a bazénu.

Od 10.9. (14 - 15 hod.) se cvičí v ZŠ Kořenského, cvičitelka Eva Ondríková, tel. 732 367 056

Od 11.9. (10 hod.) v FZŠ Barrandov, V Remízku 7/919, cvičitel Jan Šiml, tel. 732 381 138

Bazén Radlice lze navštívit každý pátek od 11.45 do 13 hod., cvičitelka Z. Rybáková, tel. 603 526 695

Cena cvičení v tělocvičně a bazénu je shodně 40 Kč.

Věra Šimková

Hodinová dílna a Zdrojovna

Jedná se o místa v Praze, kde si lze něco vytvořit vlastníma rukama.

Hodinová dílna - tvoří ji pět základních pracovních místností – garáž, práce se dřevem, práce s kovy, nátěry a dokončování, místnost pro umělecké činnosti a ruční práce, které doplňují společenská/odpočinková místnost a toalety se šatnou.

Zdrojovna - je kombinací textilního ateliéru, dílny, opravny oděvů a textilu, místem setkávání, promítání filmů, přednášek, učení se nových věcí a technik...

Jana Novotná

Městská knihovna v Praze - Seniorské pondělky

Od 15. září pokračují s pravidelné pondělními kluby zaměřené na ruční práce, vaření, pražské náměty i trénování paměti. Setkání začínají každý týden od 16:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny.

Ing. Irena Macháčová

Úschovna

Služba Úschovna nabízí snadný způsob zaslání dat až do velikosti 7 GB úplně zdarma! "Uschovna.cz" je nejznámějším českým serverem pro zasílání objemných příloh.

Stačí zásilku uložit a zadaní adresáti obdrží e-mail s návodem, jak si ji po dobu 14ti dnů mohou až 30x stáhnout. Data zaslaná přes Úschovnu jsou doručena rychle, bezpečně a diskrétně pouze těm, které si zvolíte.

"Uschovna.cz" se hodí pro každého, kdo potřebuje poslat větší objem dat.

Zaslání je zdarma a bez registrace. Zásilka má platnost 14 dní a každý příjemce si ji může stáhnout 30krát.

Nová služba Premium zásilka umožňuje poslat i mnohem větší balík dat: až 50 GB. Cena za poslání zásilky větší než 7 GB je 40 Kč při platbě online nebo 50 Kč při platbě pomocí SMS.

Premium zásilka, proti klasické zásilce, nabízí řadu výhod. Počet stažení zásilky je neomezený a doba uložení zásilky je prodloužena na 90 dní. Nahranou zásilku lze jednoduše nasdílet na Facebook nebo Twitter.

Soubory není nutné zipovat? Prostě je myší přetáhněte do Úschovny (nebo je vložte pomocí tlačítka Vyberte soubor).

Daniel Zapletal

Evropský dům - promítání evropských filmů

V Evropském domě v ulici Jungmannova 24 se opět zdarma promítají různé evropské filmy, a to každou druhou středu od 19:00 hod.

Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Jana Novotná

Co je to fáma a její šíření

Fáma je pokus o vysvětlení nějakého jevu, události, která vznikla na základě domněnek nebo nekompletních informací.

Většinou jde o jev, který je nějakým způsobem pobuřující, šokující nebo odhalující. Takové informace o něm se šíří vždy velkou rychlostí, zejména v té skupině lidí, kterých se přímo dotýká.

Jednou z příčin obtížného výzkumu fámy je i obtížnost získávání přesného a věrohodného záznamu fámy.

Irena Drhotová

Kino na letišti

V prostoru Letiště Václava Havla Praha vznikl unikátní kulturní projekt – stálá promítací místnost CINEMA TIME v odletové hale Terminálu 2.

Návštěvníky čeká velká škála filmových titulů z celého světa, které jsou promítány jak v tematických, tak smíšených cyklech.

Kino  je v prostorách přístupných jak cestujícím, tak i ostatním návštěvníkům letiště.

Jana Novotná

Internet pro třetí generaci

Nový portál  bude informovat nejen o zajímavých aktualitách z oblasti kultury, bydlení či zdraví, ale především nabízí možnost čtenářům v důchodovém věku podělit se o své zkušenosti, zážitky, starosti a radosti. Do každé rubriky je možné po registraci přispívat vlastními články, posílat fotografie apod.

V příštích měsících přibudou nové rubriky, seriály o zajímavých lidech, on-line vzdělávací programy, ale i nejrůznější soutěže o ceny.

Olga Nová

Ruská emigrace v Československu

V prosinci 1920 skončila jedna historická epocha v dějinách Ruského státu. Rudí zvítězili nad hrdinně bojujícími zastánci pravoslavného Ruska a ti byli nuceni odejít ze země, nebo se nechat bolševiky zlikvidovat.

Slovanská knihovna v pražském Klementinu uspořádala k uctění památky těchto lidí pietní vzpomínkovou akci spojenou s malou výstavou. Jinak tato tragická dějinná událost, která výrazně ovlivnila na několik desetiletí další vývoj ve většině zemí světa, nevzbudila u našich novinářů vlastně žádný zájem. V pořadu Českého rozhlasu, v rubrice Historické osudy, byla této dějinné události věnována pozornost.

Stejně tak i v časopise Národní myšlenka si můžete přečíst velmi zajímavé a dosud málo známé povídky o ruské občanské válce z let 1917-1921. O době, která byla poznamenaná nevídaným terorem a tragická díky svému výsledku – zpustošení slovanského Ruska a jeho ovládnutí bolševiky.

Mgr. Olga Wolfová

Nejhorší potraviny v prodejnách v České republice

Při nákupu potravin v našich supermarketech není dobré se řídit jen cenou potravin. Zvláště potravin s nízkou cenou. Některé levné výrobky nejsou vhodné z hlediska zdraví spotřebitelů, ale i jejich chuťové vlastnosti nejsou takové jaké by spotřebitel očekával.

Výrobci těchto "potravin" obvykle různými chemikáliemi nešetří. Deset druhů těchto výrobků bylo hodnoceno odborníkem na výživu a potravinářským technologem Vítem Syrovým a gastronomickou novinářkou Hanou Michopulu. Výsledky hodnocení byly zveřejněny na stránkách  Zemědělského svazu České republiky.

Ivan Kratochvíl

Státní ústav pro kontrolu léků

Státní ústav pro kontrolu léčiv vytvořil informační portál pro občany a tím zpřístupnil široké laické veřejnosti garantované informace, jejichž je vlastníkem.

Portál SÚKLu informuje zájemce v oblasti léků a chrání je tím před neověřenými a nepřesnými informacemi. Tyto poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem. SÚKL  nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách.

Vstupem na webové stránky potvrzujete, že jste se seznámili s účelem stránek.

Web je rozdělen do následujících oddílů:

 • Lékový záznam pacienta S ohledem na současnou situaci se Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl pozastavit možnost podání žádosti o přístupovou identifikaci do centrálního úložiště a také vlastní vstup do lékového záznamu. Toto rozhodnutí je platné do odvolání.
 • Zdraví, nemoc a léky Najdete informace např.: o správném užívání léků, o klasifikaci nemocí, o očkování, o prevenci a o pacientských organizacích.
  V části Léky najdete aktuální, úplné a ověřené informace o léčivých přípravcích? SÚKL Vám zpřístupňuje přehlednou databázi léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely, které jsou registrované v ČR A dále databázi, která obsahuje pouze volně prodejné léčivé přípravky, v té si můžete vybrat lék podle typu Vašich potíží.
  1. Všechny léčivé přípravky
  2. Volně prodejné léky
  3. Encyklopedie SÚKL Zde najdete informace o léčivech, jejich registraci, ceně. Klinické studie. Seznam lékáren a zdravotnických prostředků.
  4. SÚKL a média
 • SÚKL vás chrání Najdete informace a varování: o nelegálních lécích, o padělcích léků apod.

 • Ing. Irena Drbalová

  Home Senior

  V Praze žije přibližně čtvrt milion důchodců (30.6.2008) a v ČR by počet lidí starších 60 let v roce 2020 mohl podle ČSÚ dosáhnout až 2,7 milionu obyvatel. Počet starých lidí narůstá a s prodlužováním věku také narůstat bude.

  U starých lidí tak roste poptávka po pečovatelských a asistenčních službách. Také střední generace vydělávajících manažerů, bankéřů a podnikatelů nemá již tolik času, aby se věnovali svým rodičům, doprovodili je k lékaři či si s nimi jen popovídali a vyšli si s nimi na zdravotní procházku či do pražského kina.

  Na to jsme se snažili zareagovat my - mladí vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si především uvědomili fakt, že i my budeme jednou staří, avšak v pokročilém věku již nejspíše nebudeme mít dost sil postarat se o všechny naše potřeby, natož vymýšlet něco nového.

  Rozhodli jsme se ze zkušeností a dle dotazníkového šetření sestavit obšírnou nabídku služeb pro seniory, která se stále rozrůstá a reaguje na požadavky klientů a přání důchodců. Jsme společnost, která se skutečně snaží lidem co nejvíce vyjít vstříc a splnit co nejlépe jejich přání.

  Poskytujeme základní služby pro seniory jako je úklid, pomoc s nákupem či doprovod na úřady, ale především se snažíme zaměřit na tzv. aktivizaci seniorů. Tedy aby senioři v Praze mohli prožívat plnohodnotné a co nejméně omezující stáří ve svém přirozeném prostředí a zároveň využívat možnosti, které naše metropole nabízí. Mnoho seniorů touží vydat se do ZOO, vidět novou O2 arénu, jít do nového multikina na oskarový snímek či do divadla na novou hru, ale sami to již buďto nezvládnou, bojí se jít sami, nebo o všech nabízených možnostech a aktivitách v Praze nejsou dostatečně informováni.

  Spojujeme také narůstající touhu mladých lidí dělat při škole užitečnou brigádu (a ne sedět za pokladnou či obvolávat klienty mobilních operátorů) spolu s větší a větší potřebou seniorů o pomoc. Především se velice positivně osvědčuje a senioři vyhledávají to, že mohou svůj čas trávit s mladou generací a vyměnit si zkušenosti. Mladá studentka po úklidu bytu nejlépe pomůže seniorovi s odesláním SMS nebo MMS, popíše co to je ten Facebook nebo doma na internetu zjistí, kde je nejlevnější čistírna oděvů.

  Jedna z našich služeb je také poskytování základních lekcí s počítačem přímo v bydlišti klienta. Student přijde s notebookem a senior si může zjistit na internetu potřebné informace, které již dnes Zlaté stránky nejsou schopny obsáhnout, či poznat základy a poté se může například odhodlat jít do některé ze školiček internetu.

  Pomáháme také seniorům zajišťovat pro ně již složité úkony jako výměna žárovek, přišroubování poličky, přemístění skříně nebo mytí oken. Také nabízíme například společnost pro hraní her – ať už klasických jako šachy a karty nebo moderní společenské hry – např. Carcassone atd.

  Senioři si po našem boku pod odborným dozorem absolventů FTVS mohou také zaplavat, zajezdit na kole či si jen vyjít do parku a zahrát například petanque.

  Senioři mohou kdykoliv volat na  bezplatnou linku 800 888 014,  zeptat se na potřebné informace a sdělit jejich přání a potřeby. Lidé také mohou psát do připomínkového formuláře přímo na našich webových stránkách www.homesenior.cz. Pokud se dohodnou, je první návštěva a jakákoliv potřebná pomoc v rámci ukázky kvality služeb a seznámení se zdarma. Na základě první zkušenosti může v budoucnosti samozřejmě požadovat další služby a ozvat se. Vše je nezávazné a záruka kvality je nejenom ve více než mnohaletých zkušenostech pomoci seniorům pracovníků.

  Nevázanost na žádné smlouvy, flexibilita, snaha splnit jakékoliv přání v co největší kvalitě, první bezplatná pomoc na vyzkoušení a setkávání a komunikace mladých lidí se starou generací jsou hlavními přednostmi oproti službám, které poskytuje stát, jejichž základní platformu se nesnaží nabídka Home Senior popřít, ale naopak doplnit a nahlížet na problematiku z druhé strany. Svým způsobem se tak jedná o jedinečný až průkopnický projekt, který se setkává s velice dobrými ohlasy nejen u samotných seniorů, ale především i na úřadech a MČ.

  Vykydal Pavel, projektový manažer  Home Senior

  Jak budeme stárnout - to záleží na každém z nás

  Každý člověk, který má to štěstí a dožije se stáří, musí se s tímto stavem vyrovnat. Především by měl zůstat aktivní duševně i tělesně. Také mladé rodiny s dětmi vědí, jak je dobré mít babičku a dědečka.

  V mnohých besedách se seniory se člověk dozvídá, že jejich potěšením je četba a zahrádka. To mohu potvrdit, mám mnoho knih, které jsem pro zaneprázdnění nestačila přečíst i zahrádku, kterou jsem léta cílevědomě pěstovala a nyní mi přináší potěšení a vitaminy pro vnuky. Navíc: tyto koníčky mnoho nestojí a to pro lidi, kteří žijí z důchodu, není též zanedbatelné.

  V posledním období se stále hovoří o nutnosti důchodové reformy a každý soudný člověk pochopí, že je třeba. Jenom mi vadí, že je často velmi necitlivě hovořeno o starých lidech, jako kdyby oni mohli za současnou špatnou ekonomickou situaci. Lidský věk se prodlužuje, ale je třeba, aby ministerstva a všechny často zbytečné úřady a instituce lépe hospodařily se státními prostředky.

  Jsou na tom senioři opravdu tak špatně, aby je někdo musel přesvědčovat a usměrňovat, koho mají volit? Většina má ještě dobrou paměť a umí si úsudek udělat sama.

  Důkazem může být, kolik seniorů úspěšně navštěvuje i několik let univerzitu třetího věku. Když se podíváme do katalogu kurzů univerzity třetího věku, najdeme tam bohatou nadílku téměř všech Vysokých škol a většina kursů je rychle obsazena. Vybere si tam snad každý, kdo se chce dále vzdělávat. Někteří navštěvují i několik kurzů najednou.

  Řada seniorů používá k informování a dalšímu vzdělávání počítač a zejména internet. Kromě toho cvičení paměti a mozku prospívá luštění křížovek, sudoku a hlavolamů. Čtením denního tisku zůstáváme v kontaktu se současným děním, ale na základě zkušeností si informace sami vyhodnotíme.

  Neměli bychom se ale jen starat, abychom duševně nezaostávali za našimi vrstevníky a stačili i našim vnukům, ale žít i podle hesla "V zdravém těle zdravý duch".

  Také při boji s obezitou úprava životosprávy většinou nestačí, ale je nutno úsilí doplnit pohybem. Mnoho žen v seniorském věku trpí osteoporozou. I tady pohybová aktivita pomáhá k udržení nebo zlepšení stavu. V podstatě jde o to, aby nepřibýval tuk, ale neztrácela se svalová hmota.

  Myslím, že z toho pohledu vnímáme 3 kategorie seniorů:

  • Profesionální sportovci dokážou podávat profesionální výkony i ve vyšším věku (např. vítěz Velké pardubické žokej Váňa, hokejový brankář Dominik Hašek a jiní.)
   Tito lidé po skončení profesionální činnosti dále často provozují sport alespoň rekreačně nebo pracují jako trenéři, dokonce pořádají turnaje veteránů např. v tenise, fotbale a dalších sportech.
  • Lidé, kteří celý život sportovali není pro ně problém pokračovat i v seniorském věku. Např. pan prezident Klas (lyžování,tenis, truristika). Mnoho seniorů najdeme mezi otužilci, golfisty, tenisty apod.
  • Senioři, kteří mají určité zdravotní problémy, ale přesto chtějí něco pro svou kondici dělat. Nejvhodnější je pro ně turistika spojená s poznáváním.

  V poslední době je velmi doporučovaný Nordic walking, původně skandinávský sport, při kterém dochází k adekvátní zátěži srdečně cévního systému a důkladnému zapojení svalů celého těla. Doporučuji alespoň několik lekcí.Je možno si zapůjčit trekingové hole, vysvětlí Vám, jak si je máte nastavit a držet a jak s nimi chodit. (není to jako chůze na běžkách). Pak si už můžete chodit sám nebo s přáteli.

  Hlavní město Praha v současné době podpořilo akci "Pojďte si zacvičit do pražských parků a lesů". Tato akce je dotována, takže cvičení a Nordic walking (zvlášní sportovní styl chůze) je zdarma. Vhodným sportem je i zdravotní plavání a cvičení ve vodě.

  Kdo někdy hrál golf, ví, že je možno tento sport provozovat rekreačně v krásném prostředí i ve vyšším věku.

  V květnu probíhá akce pro golfisty: 3 lekce s trenérem a 100 míčků za 99 Kč. Jinak je to sport pro seniory dosti finančně náročný. Pro všechny pohybové aktivity v seniorském věku platí, že je máme provádět bez přepínání a pro radost.

  Různí lidé se stářím vyrovnávají různě. Někteří s noblesou jako např. herečky Zita Kabátová a Květa Fialová, jiní do konce života aktivně, z některých se stávají nevrlí a sobečtí lidé. Také neduhy a nemoci stáří snášíme různě, ale je dokázáno, že pozitivní myšlení a víra dělají i ve stáří život lehčí.

  Libuše Kočová

  Strašák století- obezita

  V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

  Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

  V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

  Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

  Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

  Věra Kopová Ferbasová

  Google Earth

  Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

  Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

  Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

  Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

  Ing. Irena Drbalová

  Starší příspěvky

  Senior Internet Klub
  [sik.vse.cz]