Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: říjen 2015

Novoměstský krajáč na Novoměstské radnici

Kdy: 24.10.2015, 10-18 hodin

Již potřetí bude Novoměstská radnice patřit řemeslným výrobkům a dobrotám z našich regionů.

Oblíbený festival originálních českých výrobků představí šikovné řemeslníky a výrobce potravin i nápojů, držitele regionálních značek. Kromě výrobků na prodej nám umožní poznat bohatství našich regionů, ukázky řemesel, kreativní dílny a ochutnávky zdarma.

Místo konání: Velký sál a Mázhaus

Vstup zdarma

Ing. Milena Otáhalová

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci

Kdy: 17.11.2015, 10-16 hodin

Veřejnosti bude po roce opět zpřístupněn Hrzánský palác.

Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů doprovázenou odborným výkladem průvodců, a také na prohlídku dlouhodobé expozice výstavy Symboly republiky a výstavu Můj stát.

Vstup zdarma

Jana Novotná

Den otevřených dveří - Ministerstvo dopravy

Kdy: 17.11.2015, 10-16 hodin

Návštěvníci si opět budou moci prohlédnout budovu Ministerstva dopravy sami nebo v rámci komentovaných prohlídek (každých 30 min.)

Prohlídková trasa bude zahrnovat foyer budovy, jednací prostory na ministerstvu, pracovnu a reprezentační místnost ministra dopravy, prostory bývalého bytu Gustáva Husáka, mramorové ministerské točité schodiště, unikátní podzemní kryt s artefakty z dob komunismu včetně stolu G. Husáka a velký podzemní sál, kde se v poslední době natáčelo několik filmů (České století apod.).

Kromě toho budou na ministerstvu prezentovány aktuální a plánované velké dopravní projekty a lidé si vyzkouší otáčivý simulátor auta.

Děti uvidí autíčka z aktuální kampaně BESIP „Děláš to taky!“

Ing. Milena Otáhalová

Podzimní úklid - Botanická zahrada v Tróji

Kdy: 7.11.2015

Kde: Ornamentální zahrada v Tróji

Zahrady je potřeba zazimovat, proto to nepodceňte.

Připravili jsme pro vás školu sekání dříví, tipy, jak prořezat stromy a keře, těšit se můžete také na soutěže.

Děti budou hrabat listí, ze kterého pak budou tvořit, dospělí mohou vyhrát produkty finské značky Fiskars.

Můžete také absolvovat procházku zahradou, kdy si prohlédnete (a možná i ochutnáte) jedlé plody, které podzimní zahrada nabízí.

Po procházce i úklidu vždy vyhládne, proto se těšte na různé dobroty.

Libuše Trkalová

Den poezie

Kdy: 9. - 23. 11. 2015

Festival oslavuje památku narození Karla Hynka Máchy (16. listopadu 1810)

Letos již 17. ročník s podtitulem Poezie pod proudem.

Festival Den poezie se každoročně odehrává v desítkách měst celé České republiky a již několik let je počtem akcí nejrozsáhlejším festivalem poezie v naší zemi.

Hlavním srdcem festivalu jsou regionální aktéři z řad škol, knihoven, literárních spolků, klubů, divadel, muzeí i jednotlivců, kteří společně pořádají ve svém kraji zajímavé poetické akce pro veřejnost. Díky nim lze většinu programů navštívit zdarma.

Libuše Trkalová

Schola Pragensis 2015

Kdy: 26. - 28.11.2015

Hlavní město Praha prostřednictvím odboru školství a mládeže Magistrátu hlavního města Prahy pořádá již 20. ročník přehlídky a výstavy oborů vzdělání pražských středních a vyšších odborných škol, který se bude konat ve dnech 26. až 28. listopadu 2015 v Kongresovém centru Praha.

Výstava SCHOLA PRAGENSIS je určena zejména žákům devátých tříd, jejich rodičům a ostatním zájemcům o studium na středních školách všech typů. Školy zřizované hlavním městem Prahou i jinými subjekty zde prezentují nejen svá zařízení, ale i výsledky své práce, a to jak v oblasti pedagogické, tak i v oblastech zájmových činností. Potencionální zájemci o studia na vybrané škole se mohou v reálu přesvědčit, co daná škola nabízí, a mají i možnost porovnání s jinými školami. Široká veřejnost zde získává obraz o studijních nabídkách v kraji, tj. hlavním městě Praze.

Jana Novotná

Oslavy společnosti Franze Kafky

Kdy: 17. - 22.10.2015

Společnost Franze Kafky slaví 25 let své činnosti. V týdnu 17.- 22. října připravuje bohatý kulturní program.

Oslavy zahájí v sobotu 17. října koncert Panochova kvarteta v Maiselově synagoze. Synagoga bude otevřena od 19 hodin s možností prohlídky před zahájením koncertu v 19:30.

V pondělí 19. října od 18 hodin proběhne vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Špicnera v knihovně Franze Kafky. K vidění bude po celý listopad.

V úterý 20. října se stane pomník Franze Kafky v Dušní ulici dějištěm pouličních performancí. Mezi hosty a účinkujícími budou autor pomníku Jaroslav Róna, David Vávra, Jan Slovák a další. Pomník ožije hudbou, divadlem a čtením z Kafky.

Hudba - skupina Šoulet
Divadlo: Sektor pro hosty: Kafka v plamenech (režie Martin Falář)
Partie u sochy...aneb o čem se panu F.K. nesnilo (režie Jan Komárek)
Menší, hravé, pohybové etudy na téma asociace na tvorbu pana F. K.

Ve středu 21. října bude hostem literárního večera v Institutu Cervantes španělský spisovatel Eduardo Mendoza, laureát Ceny Franze Kafky 2015. Ta mu bude předána ve čtvrtek 22. října na Staroměstské radnici.

Vstup na všechny akce je volný.

17. 10. v 19.00 Koncert Panochova kvarteta, Maiselova synagoga, Maiselova 10
19. 10. v 18.00 Jindřich Špicner / výstava fotografií, Knihovna Franze Kafky, Široká 14
20. 10. v 16.00 – 18:30 Večer u pomníku. Hudba, čtení, divadlo u pomníku Franze Kafky, Dušní ulice
21. 10. v 18.00 Večer s Eduardem Mendozou, Instituto Cervantes, Na Rybníčku 536/6
22. 10. v 17.00 Cena Franze Kafky, Staroměstská radnice, Brožíkův sál

Ing. Milena Otáhalová

Den otevřených dveří

Kdy: 28.10.2015, 9 - 16 hodin

Kde: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu + pro návštěvníky DOD pak i vstup do Národního technického muzea zdarma. Na ministerstvu se rozdávají volné vstupenky do Národního technického muzea.

U příležitosti výročí vzniku samostatného čs. státu uspořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu ve středu 28. října 2015 Den otevřených dveří své historické budovy Na Františku.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na prohlídku reprezentativních prostor, ale i na výstavu fotografií "Země znovuzrozená", mapující rekultivaci krajiny po těžebních činnostech. Pro dokreslení doby, ve které budova vznikala, bude pro příchozí rovněž připravena expozice historických motocyklů, které zapůjčí Národní technické muzeum a soukromý sběratel.

V rámci domluvené spolupráce budou moci návštěvníci Dne otevřených dveří MPO využít i možnosti navštívit v den svátku Národním technické muzeum zdarma. To je tento den otevřeno od 10 do 18 hodin.

Ing. Milena Otáhalová

Den otevřených dveří v Bohnicích

Kdy: 8.10.2015

V rámci oslav Světového dne duševního zdraví se dne 8.10. 2015 od 13 hodin koná den otevřených dveří v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích.

Ing. Milena Otáhalová

Videomapping na synagoze na Palmovce

Kdy: 16.-17.10.2015, začátky 20:00, 20:30 a 21:00 hodin

Sdružení KinocirKus rozsvítí synagogu na Palmovce videomappingovou projekcí čerpající z historie synagogy a odkazující k židovské symbolice.

Projekce na synagogu bude tvořena kombinací klasického 3D počítačového mappingu a kreslené animace

Vstupné dobrovolné

Ing. Milena Otáhalová

Novoměstský krajáč na Novoměstské radnici

Kdy: 24.10.2015, 10-18 hodin

Na Novoměstské radnici se bude konat oblíbený festival originálních českých výrobků, který představí šikovné řemeslníky a výrobce potravin i nápojů, držitele regionálních značek z vybraných regionů po celé České republice.

Již potřetí tak bude Novoměstská radnice patřit řemeslným výrobkům a dobrotám z našich regionů. Kromě výrobků na prodej nám umožní poznat bohatství našich regionů, ukázky řemesel, kreativní dílny a ochutnávky zdarma.

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Krkonoše - tundra v srdci Evropy

Kdy: 16.-17.10.2015, 9-19hodin

Kde: Praha 1, nám.Republiky

Někdy podivuhodná a někdy až magická jsou jména živočichů a rostlin, kteří obývají část Krkonoš, známou jako arkto-alpínská tundra.

Chcete se dozvědět více? Máte jedinečnou příležitost!

Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s řadou zajímavostí o krkonošské tundře, prohlédnout si videa a fotografie a prověřit své znalosti prostřednictvím zábavných kvízů. Děti budou moci projevit svou kreativitu při vymýšlení rýmovaných čtyřverší na jména rostlin a živočichů, kteří tundru obývají, nebo při vytváření jejich ilustrací. Odměnou budou nejen drobné dárky, ale také zveřejnění nejlepších prací na stránkách www.krnap.cz a v plánované tištěné publikaci.

Přijďte se pobavit a zároveň se dozvědět něco zajímavého!

Jana Novotná

Dny otevřených dveří

Kdy: 28.10.2015

Obecní dům , 9 - 15 hodin
Prohlídka reprezentačních prostor s průvodcem.
Obecní dům i v letošním roce zpřístupní svoje reprezentační prostory široké veřejnosti. Prohlídková trasa vede reprezentačními sály 1. patra - Smetanovou síní, Slováckým salonkem, Salonkem Boženy Němcové, Orientálním salonkem, Grégrovým sálem a Palackého sálem do Primátorského sálu, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem světoznámého Alfonse Muchy. K dalším umělcům, kteří se podíleli na výzdobě Obecního domu, patří malíři Mikoláš Aleš, Jan Preisler, Karel Špillar, Max Švabinský, František Ženíšek, sochaři Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Karel Novák, Ladislav Šaloun. Budova sama je dílem architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky.

Senát, 9 - 16 hodin
Senát Parlamentu ČR pořádá při příležitosti státního svátku 28. října den otevřených dveří.
Prohlídky historických prostor Valdštejnského a Kolovratského paláce. Navštívit budou moci jednací či slavnostní sál, Rytířskopu síň nebo Mytologickou chodbu.
Vstup do obou paláců je zdarma.

Poslanecká sněmovna, 9 -16 hodin
Ve státní svátky 8. května a 28. října se v Poslanecké sněmovně tradičně pořádají dny otevřených dveří. Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci.

Kramářova vila, 10 - 16 hodin
Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény.
Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.
Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i rozsáhlé zahrady s vyhlídkou doprovázenou odborným výkladem průvodců, a to nejen jo historii vily, ale i o jejích majitelích Naděždě Kramářové a Karlu Kramářovi. Prohlídky budou probíhat v organizovaných skupinách. Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv. V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Ing. Milena Otáhalová

Mezinárodní den archeologie

Kdy: 17.10.2015

Oslava Mezinárodního dne archeologie - podruhé v České republice! Co to je archeologie? Jak pracuje archeolog a co všechno zkoumá? A k čemu nám to je vlastně dnes dobré?

Archeologie je vědní obor, který pomocí specifických metod poznává a zkoumá lidský svět minulosti. Přijďte si tedy užít svátek nejdobrodružnější vědy i vy a třeba se dozvíte odpovědi na své otázky!

Do programu oslav se opět zapojí i Muzeum hlavního města Prahy. Archeologové Muzea hlavního města Prahy se budou podílet na programu v prostorách Univerzity Karlovy v Celetné 20 (Praha 1), v němž jako loni spojí své síly všechna pražská archeologická pracoviště.

Od 10,00 do 16,00 si tu návštěvníci budou moci vyzkoušet práci archeologů i antropologů v terénu, dozvědět se novinky ze světa české archeologie a zjistit, jak lidé na našem území dříve žili. Program, který v loňském roce navštívilo přes 3000 návštěvníků, je zaměřen na všechny věkové kategorie.

V budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci bude možné navštívit právě probíhající archeologickou výstavu „Hroby barbarů – svět živých a mrtvých doby stěhování národů“ i další výstavy a expozice za snížené vstupné 60 Kč pro dospělé a zadarmo pro děti a studenty do 26 let.

Ve 14.00 se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy „Hroby barbarů“.

Ing. Milena Otáhalová

Výstava "Znáte Prahu?" Město v mapách, grafech a číslech.

Kdy: 1.10.-31.12.2015

Kde: Sál architektů, Staroměstská radnice, č.patro

Otevřeno: Pondělí 11 - 18 hodin
Úterý - Neděle 9 - 18 hodin

Doprovodný program k výstavě
14. 10. komentovaná prohlídka
11. 11. workshop "Jak se dělá mapa"
25. 11. komentovaná prohlídka
Všechny doprovodné akce začínají v 17.00 hodin

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Festival korejské kultury

Kdy: 3. - 4. 10. 2015

Čekají na vás zajímavé přednášky například o korejském malířství či buddhismu, vidět korejská taneční představení a bojová umění nebo se zaposlouchat do tradiční korejské hudby. Připraveny pro vás budou také workshopy korejské kaligrafie či bubnování a zkrátka nepřijdou ani ti nejmenší návštěvníci, na které bude po celou dobu festivalu čekat bohatý dětský program.

Sobota 3. října 2015 •10.00 – 11.20 Nakladatelství FRAUS (P) "Máme toho společného víc, než si myslíte – Korea: země hledící do budoucnosti" - Interaktivní prezentace nové online publikace.
•11.30 – 12.15 Korejské písmo a jeho filozofie (P) Odhalte korejštinu od jejího základu - přednáška King Sejong Institutu.
•12.00 – 12.20 Hedong Komdo (stage) Ukázka korejského bojového umění s meči.
•12.30 – 13.20 Zen meditace (P) Nechte se provést korejskou zen meditací…
•13.40 – 14.40 Přednáška o korejské tradiční malbě (P) Významná korejská malířka Goun Sang-Jeong Park přednese o svých pracích a korejské malbě.
•15.00 – 15.25 Slavnostní zahájení (stage) „Bakteotrigi“ – úvodní slovo a otevření slavnostní koule s přáním
•15.30 – 16.15 Korejská tradiční hudba (stage) Poslechněte si korejské bubny a podívejte se na korejský tanec s maskami v podání korejských umělců z Berlína Myunghyun Park a Bosung Kim.
•16.20 – 16.30 Tradiční korejský tanec (stage) Taneční skupina Trn v oku zatančí korejské tance.
•17.00 – 18.30 Korejské čaje a korejský čajový obřad (stage) Ochutnejte Koreu skrze její čaje a inspirujte se čajovým obřadem.
Výroba korejských rýžových koláčků (nádvoří)
K ochutnávce i k vyzkoušení – tradiční ttok!
Video promítání o Koreji (P)

Neděle 4. října 2015 10.00 – 10.45 Korejský jazyk (P) Interaktivní přednáška o korejštině – King Sejong Institut.
11.00 – 11.45 Korea jako turistická destinace (P) Promítání fotek a vyprávění zážitků českého turisty.
12.00 – 12.30 Taekwondo (stage) Ukázka korejského bojového sportu.
12.30 – 13.00 Výroba korejských rýžových koláčků (nádvoří)
Přijdte se podívat a vyzkoušet si, jak se dělá korejský “ttok”.
13.00 – 13.45 Dílna korejské malby (W) Vytvořte si vlastní korejskou malbu. Dílna čang-gu (stage) Hra na korejský tradiční buben.
14.00 – 14.45 Dílna korejské malby (W) Vytvořite si vla

Podzimní dýňové hrátky

Kdy: 24. - 25.10.2015, 13-16 hodin

Popusťte uzdu své fantazie a inspirujte se podzimní přírodou při tvorbě nejrůznějších postaviček a zvířátek. Záleží jen na vaší zručnosti, jak zvířátka nebo příšerky budou vypadat a které si odnesete domů. Děti i rodiče jsou vítáni.

Halloween v Troji

Kdy: 31.10.2015, 15 - 19 hodin

Strašidelná atmosféra, dýně, kam se podíváš, jejich dlabání... A až se setmí, vezměte dýni, vložte do ní svíčku a zapojte se do tradičního průvodu, který začíná v 18 h.

Pavel Kulovaný

již vyhynulého vakovlka.

Expozice provede návštěvníky přes soutěsky a horské vrcholy, po ostrovech Karibiku či Madagaskaru, tajuplným podmořským světem, severskými pastvinami i dalšími kouty naší planety, které obývají nebo obývali nejrůznější tvorové.

Jana Novotná

Mezinárodní festival světla

Kdy: 15. - 18. 10. 2015

Historické centrum hlavního města se opět na čtyři dny stane místem nových technologií, uchvacujících nápadů a nespoutané kreativity.

Mezinárodní festival SIGNAL od 15. do 18. října oživí dobře známá i tajemná a skrytá místa výtvory známých českých i zahraničních audiovizuálních umělců. Nabídne to nejlepší z této dynamické umělecké disciplíny a představí Prahu jako místo pro život a umění, město přívětivé ke svým obyvatelům i návštěvníkům, jako magický prostor, kde se dlouhá a dramatická historie prolíná s jeho přítomností.

Videomapping, site-specific projekce, světelné a interaktivní instalace.
Jednou z nejzajímavějších nov

Otevřené Palachovo náměstí

Kdy: 17.10.2015

Festival je letos zastřešen tématem Imaginární světy (imaginace, kreativita a inspirace).

Po loňském úspěšném prvním ročníku festival opět představí významné kulturní a akademické instituce sídlící na pražském náměstí Jana Palacha.

Festival společně pořádají Česká filharmonie, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Festival nabídne bohatý program v prostorách zúčastněných institucí i přímo na Palachově náměstí.

Pro návštěvníky budou připraveny výstavy, přednášky, workshopy, prezentace studijních oborů, koncerty, komentované prohlídky s urbanisty (urban walks) či panelové diskuse. Program vyvrcholí mimořádným večerním koncertem České filharmonie ve Dvořákově síni Rudolfina.

Pavla Drobilová

nších až po největší, pak sveze opravdová parní mašinka a zlatým hřebem celého Pohádk

Tradiční podzimní švýcarská slavnost.

Kdy: 2.-3.10.2015

Park Bertramka ožije 3. října od 13 hodin švýcarským Alpabzugem a Pražané tak budou mít už pošesté možnost užít si švýcarské tradice.

Letošní ročník začne díky úspěchu z předešlých let doprovodnými akcemi již v pátek 2. 10., kdy před hotelem Mosaic House zahrají alphornisté z oblasti Jungfrau. Další možnost poslechnout si alphornisty budou mít návštěvníci sobotního trhu na Náplavce v dopoledních hodinách u stánku společnosti Swiss Cheese.

Alpabzug znamená svádění krav z letních alpských pastvin dolů do údolí. V rámci hlavního programu zažijí návštěvníci tuto tradici v sobotu na Bertramce, kde se budou moci připojit k průvodu s nazdobenými krávami. Chybět nebude ani hudební doprovod alpských rohů.

Na místě bude připraven bohatý program pro děti i dospělé včetně soutěží o hodnotné švýcarské ceny.

Švýcarská umělkyně žijící v České republice, paní Doris Windlin, ukáže, jak se vyrábí tradiční sýr. Sýr vyrobený během pražského Alpabzugu bude možné na místě ochutnat čerstvý či ve formě raclette.

Milovník kol Jakub Ditrich bude prezentovat zážitky ze své cesty s Martinem Severou na elektrokole po švýcarské Grand Tour. Návštěvníci budou mít na Bertramce příležitost si expediční e-kolo otestovat.

Pro zájemce budou nachystány i další převážně švýcarské speciality jako sýrové produkty od společnosti Swiss Cheese, bratwürsty od společnosti Zimbo, víno z rodinného vinařství Jedlička, Bořetice či produkty z neziskové organizace Unie Roska – postižených roztroušenou sklerózou v ČR.

Ivana Kratochvílová

Dny Prahy 10

Kdy: 1. - 10.10.2015

1.10. v 19.00 hod. Zahajovací koncert v kostele sv. Václava
2.10. v 18.30 hod. Hudební podvečer ve Vršovickém zámečku
3.10. v 11.00-14.00 hod. Osvobozené divadlo + J+V+W na Kubáni, swing...
4.10. v 16.00–22.00 hod. Velký koncert Hamr - Wanastovi Vjecy
6.10. v 19.00 hod. Koncert pro všechny v KD Barikádníků
7.10. v 17.00-20.30 hod. Den zdraví – Gutovka
8.10. v 9.00-14.00 hod. Sportovní hry seniorů – DS Malešice
9.10. v 9.00 13.00 hod. Turnaje o pohár STA - ZŠ – fotbal chlapci, přehazovaná dívky, SK Slavia Praha
10.10. v 10.00-14.00 hod. Staročeské trhy na Kubáni a 10.00-12.30 hod. Pohádková cesta – Heroldovy sady

Na všechny akce je vstup zdarma.

Pavel Kulovaný

u a další asijské speciality z různých koutů Asie.

Ing.Jan Doležal

Jakože cože?

Kdy: 3.-4.10.2015, od 12 hodin

Festival neobvyklých chuťových kombinací JAKOŽE, COŽE?! se po své loňské úspěšné premiéře vrací. Opět ho pořádá čokoláda Milka a je určen všem milovníkům kulinářských inspirací, trendů, zábavy a výzev.

Připravené pro vás budou kromě 13 stánků vystavujících restaurací i workshopy čarování s jídlem.

Podruhé jsme pro vás připravili food festival roztodivných chutí. První víkend v říjnu (3.-4.10. na nám. Republiky, Praha) na vás čeká spousta netradičních chuťových kombinací.

Vstup na festival je zdarma a k ochutnání budou krom červíků i šneci, burgery, lokální pivo, asijská kuchyně, dortíky a další pokrmy, ze kterých se vám zamotají chuťové pohárky.

Co budete moci na festivalu ochutnat?

Secret of Raw
Dokážeme vám, že jíst syrovou stravu je nejenom zdravé, ale hlavně obohacující, pestré a zábavné. K ochutnání bude raw taštička z mořské řasy plněná limetkovo-pomerančovým relishem s feferonkami na mrkvovém pyré.

Bejzment
“V době, kdy se v Atlantě zrodil první burger jsem sice ještě nebyl na světě, ale mohu Vám slíbit, že na stůl Vám přistane přesně takový!” říká šéfkuchař Zed. K ochutnání nabídne PBP Burger s čili čokoládovou omáčkou.

Brouk na talíři
Na ochutnání jsme si pro vás připravili Ulat Padang. Jde o úpravu cvrčků z oblasti Padang (Sumatra), jejíž kuchyně je známá tím, že využívá ostré koření a nezvyklé ingredience. Restované cvrčky připravíme na bulguru navoněném kurkumou a prošpikovaném chilli papričkou. Salátové lůžko je zakapáno mangovou omáčkou.

Madame Lyn
Rodinný podnik s tradiční vietnamskou a thajskou kuchyní nabídne na food festivalu Vietnamský koktejl Che thap cam. Jedná se o sladký desert, který je namixovaný celkem z deseti přísad: lotusových semínek, jackfruit, bezlepkové tropické mouky, zelených fazolí, červeních fazolí, agaru, kokosového mléka, ledu a čerstvého ovoce.

Řemeslný pivovar Clock
Pivo už dávno není jen desítka a dvanáctka. Chceme naším zákazníkům představit to nejzajímavější, co se ve světě piva dá nalézt. Zakládáme si na dodržování specifik jednotlivých pivních stylů. Neuznáváme náhražky a poloviční řešení. Na čepu pro vás budeme mít připraveny Clock 12° American Pale Ale, Twist 14° American Red IPA a Exorcist 14° Foreign Extra Stout.

Soup in the city
Navštívit Prahu a neochutnat alespoň jednu z polévek v Soup in the City je jako navštívit New York a nevidět Sochu svobody. Známá pražská polévkárna pod vedením šéfkuchaře Petra Topola si pro vás připravila Dýňový krém s mangem a mátovým olejem.

Druhej břeh
Příjemné bistro si pro vás připravilo hned trojboj: polévku, salát a sendvič. K ochutnání bude Polévka z pečených rajčat s arašídy, sendvič z domácího chleba zapečený se sýrem brie, tmavou čokoládou a višněmi a mrkvový salát s pistáciemi, rozinkami a marockým dresinkem.

Snails day
I když to mnohým přijde jako krajně exotické jídlo – šneci se u nás připravovali nejen na vánoční stůl už za „První republiky“ a měli na našem území velkou tradici. Ta sice vymizela, ale nyní se začíná opět vracet…Zpomalte na chvíli a přijďte si vychutnat Šneky na houbách a černém pivu.

Rybárna
Bistro Rybárna.net vzniklo jako rodinný podnik Petra Peška a Gabriely Modráčkové. Jídla u nás opravdu vaříme, polotovary nepoužíváme. Kořeníme zejména čerstvými bylinkami a autentickým kořením různých světových kuchyní, využíváme olivového oleje a pod. Na festival jsme si pro vás připravili Plachetníka se švestkovým chutney s chilli.

Afro coffee
Prémiové kávy, čokolády a exotické čajové směsi s vůní Afriky. Na food festivalu Jakože, cože se můžete těšit například na Afro chocolate coffee.

Dortíkovo Lucky Melusové
Exkluzivní pamlsky. V Čechách vyráběné Slovenkou chutnající lépe než belgické. To je projekt Dortíkovo, neskutečně chutnající i vypadající dortíky vytvářené Lucií Melušovou. Na festival si připravila Cupcakes s Matcha čajem a krémem z bílé čokolády a slaným karamelem.

Festival neobvyklých chuťových kombinací JAKOŽE, COŽE?! pořádá čokoláda Milka a je určen všem milovníkům kulinářských inspirací, trendů, zábavy a výzev.

Ing. Milena Otáhalová

Den architektury

Kdy: 3.-4.10.2015

Pátý ročník nabídne široké veřejnosti pestrý program. Festival probíhá formou procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury. Ti, v roli průvodců, osobitým způsobem přiblíží zajímavé stavby současné architektury, s možností vstoupit do vybraných interiérů a zprostředkují architektonické, krajinné a urbanistické souvislosti.

Všechny akce jsou zdarma a vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi.

Ing. Milena Otáhalová

Za tajemstvím potravin, aneb Víš, co jíš?

Kdy:2. - 3. 10. 2015 , 10.-16 hodin

Ministerstvo zemědělství, Odbor bezpečnosti potravin – Informační centrum bezpečnosti potravin, ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha, pořádá dvoudenní akci nazvanou Za tajemstvím potravin, aneb Víš, co jíš?

Akce se koná v pátek 2. 10. (prioritně pro dětské kolektivy ze školek, škol (1. stupeň ZŠ) školních družin a v sobotu 3. 10. 2015 pro rodiny s dětmi, v prostorách Národního zemědělského muzea Praha, Kostelní 44, Praha 7 – Letná.

Jedním z úkolů Informačního centra bezpečnosti potravin je vzdělávat laickou veřejnost a zajišťovat osvětu jak v oblasti bezpečnosti potravin, tak zdravé výživy a životního stylu. Proto je náplní akce, určené pro rodiny s dětmi a dětské kolektivy, zábavná soutěžní hra, tematicky zaměřená především na zdravou výživu a správné zacházení s potravinami.

Soutěžní úkoly vychází z výukového programu Výživa ve výchově ke zdraví, který ministerstvo zemědělství zpracovalo ve spolupráci se 3. lékařskou fakultou UK pro učitele a žáky základních škol.

Kudy v těle potrava putuje? Z čeho si připravit zdravou snídani? Jak správně potraviny nakupovat, uvařit a kde mít jídlo uložené? Proč pít, i když nemám žízeň? Které potraviny pocházejí od zvířat? Které ovoce a zelenina roste u nás v Česku?

To je výběr témat, s nimiž se děti i dospělí seznámí formou zábavných úkolů, soutěží, interaktivních her, kvízů, poznávacích testů a krátkých videí.

V cíli soutěžní hry děti dostanou na základě vyplněné hrací karty diplom a také zajímavé ceny.

Vstup na akci i do muzea zdarma.

Jana Novotná

gn="justify">Vstup je volný, parkování je zajištěno přímo v areálu.

Expozice požární ochrany HZS ČR se nachází v areálu nedaleko zbirožského zámku. Adresa: Švabínská ulice, Zbiroh­-Švabín, Loc: 49°51‘29.34“N 13°45‘7.911“E.

Vlastimil STUDENÝ, předseda spolku Naše hasičská minulost

Festival korejské kultury

Kdy: 3. - 4. 10. 2015

Čekají na vás zajímavé přednášky například o korejském malířství či buddhismu, vidět korejská taneční představení a bojová umění nebo se zaposlouchat do tradiční korejské hudby. Připraveny pro vás budou také workshopy korejské kaligrafie či bubnování a zkrátka nepřijdou ani ti nejmenší návštěvníci, na které bude po celou dobu festivalu čekat bohatý dětský program.

Sobota 3. října 2015 •10.00 – 11.20 Nakladatelství FRAUS (P) "Máme toho společného víc, než si myslíte – Korea: země hledící do budoucnosti" - Interaktivní prezentace nové online publikace.
•11.30 – 12.15 Korejské písmo a jeho filozofie (P) Odhalte korejštinu od jejího základu - přednáška King Sejong Institutu.
•12.00 – 12.20 Hedong Komdo (stage) Ukázka korejského bojového umění s meči.
•12.30 – 13.20 Zen meditace (P) Nechte se provést korejskou zen meditací…
•13.40 – 14.40 Přednáška o korejské tradiční malbě (P) Významná korejská malířka Goun Sang-Jeong Park přednese o svých pracích a korejské malbě.
•15.00 – 15.25 Slavnostní zahájení (stage) „Bakteotrigi“ – úvodní slovo a otevření slavnostní koule s přáním
•15.30 – 16.15 Korejská tradiční hudba (stage) Poslechněte si korejské bubny a podívejte se na korejský tanec s maskami v podání korejských umělců z Berlína Myunghyun Park a Bosung Kim.
•16.20 – 16.30 Tradiční korejský tanec (stage) Taneční skupina Trn v oku zatančí korejské tance.
•17.00 – 18.30 Korejské čaje a korejský čajový obřad (stage) Ochutnejte Koreu skrze její čaje a inspirujte se čajovým obřadem.
Výroba korejských rýžových koláčků (nádvoří)
K ochutnávce i k vyzkoušení – tradiční ttok!
Video promítání o Koreji (P)

Neděle 4. října 2015 10.00 – 10.45 Korejský jazyk (P) Interaktivní přednáška o korejštině – King Sejong Institut.
11.00 – 11.45 Korea jako turistická destinace (P) Promítání fotek a vyprávění zážitků českého turisty.
12.00 – 12.30 Taekwondo (stage) Ukázka korejského bojového sportu.
12.30 – 13.00 Výroba korejských rýžových koláčků (nádvoří)
Přijdte se podívat a vyzkoušet si, jak se dělá korejský “ttok”.
13.00 – 13.45 Dílna korejské malby (W) Vytvořte si vlastní korejskou malbu. Dílna čang-gu (stage) Hra na korejský tradiční buben.
14.00 – 14.45 Dílna korejské malby (W) Vytvořite si vlastní korejskou malbu. Dílna čang-gu (stage)Hra na korejský tradiční buben.
15.00 – 15.30 Korejská hudba (stage) Hudební vystoupení.
16.00 – 16.30 K-pop (stage) Korejská populární hudba a tanec.
17.00 – 17.30 Slavnostní ukončení (stage) Ukázka korejského svatebního obřadu a závěrečn

Podzimní jarmark v Botanické zahradě

Kdy: 10.-11.10.2015, 9-17 hodin

Podzimního jarmarku se zúčastní Blanka Milfaitová, která dodávala své marmelády i do kuchyně anglické královny. "Královna" marmelád bude své dobroty vařit přímo přes vašimi zraky.

Své chutě potěšíte nejen marmeládámi, ale i medovinou, vínem z Vinice sv. Kláry, výbornými polévkami z Polífkáry, ke kterém můžete přikusovat pečivo nebo si na něj namažete tradiční paštiku. Kdo upřednostňuje něco na zahřátí, může navštívit oblíbenou Čajovnu u cesty.

Děti se zabaví dílničkami, které povedou zkušené lektorky ze společnosti Koukol v obilí. Z ovčího rouna se budou vyrábět plstěné bambulky. Ty využijete jako náušnice, korále nebo přívěsek na klíče. Tuto techniku mohou samozřejmě zkusit i dospělí, a to vše za symbolický poplatek.

Ing. Milena Otáhalová

Festival evropských delikates na Novoměstské radnici

Kdy: 3.10.2015

Návštěvníci budou moci ochutnat či zakoupit sladké i slané lahůdky z Francie, Itálie, Belgie, Slovinska a dalších zemí EU a také domácí speciality z Čech. Bohatou nabídku delikates v podobě lahodných sýrů, salámů, klobás, paštik, pralinek či francouzských šneků přirozeně doplní vína a pivní speciály, bez kterých by gurmánský zážitek nebyl úplný.

Chybět nebudou ani domácí speciality z Čech.

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Strašák století- obezita

V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

Věra Kopová Ferbasová

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]