Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: leden 2015

Novoměstský krajáč na Novoměstské radnici

Kdy: 24.10.2015, 10-18 hodin

Již potřetí bude Novoměstská radnice patřit řemeslným výrobkům a dobrotám z našich regionů.

Oblíbený festival originálních českých výrobků představí šikovné řemeslníky a výrobce potravin i nápojů, držitele regionálních značek. Kromě výrobků na prodej nám umožní poznat bohatství našich regionů, ukázky řemesel, kreativní dílny a ochutnávky zdarma.

Místo konání: Velký sál a Mázhaus

Vstup zdarma

Ing. Milena Otáhalová

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci

Kdy: 17.11.2015, 10-16 hodin

Veřejnosti bude po roce opět zpřístupněn Hrzánský palác.

Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů doprovázenou odborným výkladem průvodců, a také na prohlídku dlouhodobé expozice výstavy Symboly republiky a výstavu Můj stát.

Vstup zdarma

Jana Novotná

Den otevřených dveří - Ministerstvo dopravy

Kdy: 17.11.2015, 10-16 hodin

Návštěvníci si opět budou moci prohlédnout budovu Ministerstva dopravy sami nebo v rámci komentovaných prohlídek (každých 30 min.)

Prohlídková trasa bude zahrnovat foyer budovy, jednací prostory na ministerstvu, pracovnu a reprezentační místnost ministra dopravy, prostory bývalého bytu Gustáva Husáka, mramorové ministerské točité schodiště, unikátní podzemní kryt s artefakty z dob komunismu včetně stolu G. Husáka a velký podzemní sál, kde se v poslední době natáčelo několik filmů (České století apod.).

Kromě toho budou na ministerstvu prezentovány aktuální a plánované velké dopravní projekty a lidé si vyzkouší otáčivý simulátor auta.

Děti uvidí autíčka z aktuální kampaně BESIP „Děláš to taky!“

Ing. Milena Otáhalová

Podzimní úklid - Botanická zahrada v Tróji

Kdy: 7.11.2015

Kde: Ornamentální zahrada v Tróji

Zahrady je potřeba zazimovat, proto to nepodceňte.

Připravili jsme pro vás školu sekání dříví, tipy, jak prořezat stromy a keře, těšit se můžete také na soutěže.

Děti budou hrabat listí, ze kterého pak budou tvořit, dospělí mohou vyhrát produkty finské značky Fiskars.

Můžete také absolvovat procházku zahradou, kdy si prohlédnete (a možná i ochutnáte) jedlé plody, které podzimní zahrada nabízí.

Po procházce i úklidu vždy vyhládne, proto se těšte na různé dobroty.

Libuše Trkalová

Den poezie

Kdy: 9. - 23. 11. 2015

Festival oslavuje památku narození Karla Hynka Máchy (16. listopadu 1810)

Letos již 17. ročník s podtitulem Poezie pod proudem.

Festival Den poezie se každoročně odehrává v desítkách měst celé České republiky a již několik let je počtem akcí nejrozsáhlejším festivalem poezie v naší zemi.

Hlavním srdcem festivalu jsou regionální aktéři z řad škol, knihoven, literárních spolků, klubů, divadel, muzeí i jednotlivců, kteří společně pořádají ve svém kraji zajímavé poetické akce pro veřejnost. Díky nim lze většinu programů navštívit zdarma.

Libuše Trkalová

Schola Pragensis 2015

Kdy: 26. - 28.11.2015

Hlavní město Praha prostřednictvím odboru školství a mládeže Magistrátu hlavního města Prahy pořádá již 20. ročník přehlídky a výstavy oborů vzdělání pražských středních a vyšších odborných škol, který se bude konat ve dnech 26. až 28. listopadu 2015 v Kongresovém centru Praha.

Výstava SCHOLA PRAGENSIS je určena zejména žákům devátých tříd, jejich rodičům a ostatním zájemcům o studium na středních školách všech typů. Školy zřizované hlavním městem Prahou i jinými subjekty zde prezentují nejen svá zařízení, ale i výsledky své práce, a to jak v oblasti pedagogické, tak i v oblastech zájmových činností. Potencionální zájemci o studia na vybrané škole se mohou v reálu přesvědčit, co daná škola nabízí, a mají i možnost porovnání s jinými školami. Široká veřejnost zde získává obraz o studijních nabídkách v kraji, tj. hlavním městě Praze.

Jana Novotná

Oslavy společnosti Franze Kafky

Kdy: 17. - 22.10.2015

Společnost Franze Kafky slaví 25 let své činnosti. V týdnu 17.- 22. října připravuje bohatý kulturní program.

Oslavy zahájí v sobotu 17. října koncert Panochova kvarteta v Maiselově synagoze. Synagoga bude otevřena od 19 hodin s možností prohlídky před zahájením koncertu v 19:30.

V pondělí 19. října od 18 hodin proběhne vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Špicnera v knihovně Franze Kafky. K vidění bude po celý listopad.

V úterý 20. října se stane pomník Franze Kafky v Dušní ulici dějištěm pouličních performancí. Mezi hosty a účinkujícími budou autor pomníku Jaroslav Róna, David Vávra, Jan Slovák a další. Pomník ožije hudbou, divadlem a čtením z Kafky.

Hudba - skupina Šoulet
Divadlo: Sektor pro hosty: Kafka v plamenech (režie Martin Falář)
Partie u sochy...aneb o čem se panu F.K. nesnilo (režie Jan Komárek)
Menší, hravé, pohybové etudy na téma asociace na tvorbu pana F. K.

Ve středu 21. října bude hostem literárního večera v Institutu Cervantes španělský spisovatel Eduardo Mendoza, laureát Ceny Franze Kafky 2015. Ta mu bude předána ve čtvrtek 22. října na Staroměstské radnici.

Vstup na všechny akce je volný.

17. 10. v 19.00 Koncert Panochova kvarteta, Maiselova synagoga, Maiselova 10
19. 10. v 18.00 Jindřich Špicner / výstava fotografií, Knihovna Franze Kafky, Široká 14
20. 10. v 16.00 – 18:30 Večer u pomníku. Hudba, čtení, divadlo u pomníku Franze Kafky, Dušní ulice
21. 10. v 18.00 Večer s Eduardem Mendozou, Instituto Cervantes, Na Rybníčku 536/6
22. 10. v 17.00 Cena Franze Kafky, Staroměstská radnice, Brožíkův sál

Ing. Milena Otáhalová

Den otevřených dveří

Kdy: 28.10.2015, 9 - 16 hodin

Kde: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu + pro návštěvníky DOD pak i vstup do Národního technického muzea zdarma. Na ministerstvu se rozdávají volné vstupenky do Národního technického muzea.

U příležitosti výročí vzniku samostatného čs. státu uspořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu ve středu 28. října 2015 Den otevřených dveří své historické budovy Na Františku.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na prohlídku reprezentativních prostor, ale i na výstavu fotografií "Země znovuzrozená", mapující rekultivaci krajiny po těžebních činnostech. Pro dokreslení doby, ve které budova vznikala, bude pro příchozí rovněž připravena expozice historických motocyklů, které zapůjčí Národní technické muzeum a soukromý sběratel.

V rámci domluvené spolupráce budou moci návštěvníci Dne otevřených dveří MPO využít i možnosti navštívit v den svátku Národním technické muzeum zdarma. To je tento den otevřeno od 10 do 18 hodin.

Ing. Milena Otáhalová

Den otevřených dveří v Bohnicích

Kdy: 8.10.2015

V rámci oslav Světového dne duševního zdraví se dne 8.10. 2015 od 13 hodin koná den otevřených dveří v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích.

Ing. Milena Otáhalová

Videomapping na synagoze na Palmovce

Kdy: 16.-17.10.2015, začátky 20:00, 20:30 a 21:00 hodin

Sdružení KinocirKus rozsvítí synagogu na Palmovce videomappingovou projekcí čerpající z historie synagogy a odkazující k židovské symbolice.

Projekce na synagogu bude tvořena kombinací klasického 3D počítačového mappingu a kreslené animace

Vstupné dobrovolné

Ing. Milena Otáhalová

Novoměstský krajáč na Novoměstské radnici

Kdy: 24.10.2015, 10-18 hodin

Na Novoměstské radnici se bude konat oblíbený festival originálních českých výrobků, který představí šikovné řemeslníky a výrobce potravin i nápojů, držitele regionálních značek z vybraných regionů po celé České republice.

Již potřetí tak bude Novoměstská radnice patřit řemeslným výrobkům a dobrotám z našich regionů. Kromě výrobků na prodej nám umožní poznat bohatství našich regionů, ukázky řemesel, kreativní dílny a ochutnávky zdarma.

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Krkonoše - tundra v srdci Evropy

Kdy: 16.-17.10.2015, 9-19hodin

Kde: Praha 1, nám.Republiky

Někdy podivuhodná a někdy až magická jsou jména živočichů a rostlin, kteří obývají část Krkonoš, známou jako arkto-alpínská tundra.

Chcete se dozvědět více? Máte jedinečnou příležitost!

Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s řadou zajímavostí o krkonošské tundře, prohlédnout si videa a fotografie a prověřit své znalosti prostřednictvím zábavných kvízů. Děti budou moci projevit svou kreativitu při vymýšlení rýmovaných čtyřverší na jména rostlin a živočichů, kteří tundru obývají, nebo při vytváření jejich ilustrací. Odměnou budou nejen drobné dárky, ale také zveřejnění nejlepších prací na stránkách www.krnap.cz a v plánované tištěné publikaci.

Přijďte se pobavit a zároveň se dozvědět něco zajímavého!

Jana Novotná

Dny otevřených dveří

Kdy: 28.10.2015

Obecní dům , 9 - 15 hodin
Prohlídka reprezentačních prostor s průvodcem.
Obecní dům i v letošním roce zpřístupní svoje reprezentační prostory široké veřejnosti. Prohlídková trasa vede reprezentačními sály 1. patra - Smetanovou síní, Slováckým salonkem, Salonkem Boženy Němcové, Orientálním salonkem, Grégrovým sálem a Palackého sálem do Primátorského sálu, jehož umělecká výzdoba je ceněným kompaktním dílem světoznámého Alfonse Muchy. K dalším umělcům, kteří se podíleli na výzdobě Obecního domu, patří malíři Mikoláš Aleš, Jan Preisler, Karel Špillar, Max Švabinský, František Ženíšek, sochaři Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Karel Novák, Ladislav Šaloun. Budova sama je dílem architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky.

Senát, 9 - 16 hodin
Senát Parlamentu ČR pořádá při příležitosti státního svátku 28. října den otevřených dveří.
Prohlídky historických prostor Valdštejnského a Kolovratského paláce. Navštívit budou moci jednací či slavnostní sál, Rytířskopu síň nebo Mytologickou chodbu.
Vstup do obou paláců je zdarma.

Poslanecká sněmovna, 9 -16 hodin
Ve státní svátky 8. května a 28. října se v Poslanecké sněmovně tradičně pořádají dny otevřených dveří. Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci.

Kramářova vila, 10 - 16 hodin
Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény.
Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.
Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i rozsáhlé zahrady s vyhlídkou doprovázenou odborným výkladem průvodců, a to nejen jo historii vily, ale i o jejích majitelích Naděždě Kramářové a Karlu Kramářovi. Prohlídky budou probíhat v organizovaných skupinách. Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv. V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Ing. Milena Otáhalová

Mezinárodní den archeologie

Kdy: 17.10.2015

Oslava Mezinárodního dne archeologie - podruhé v České republice! Co to je archeologie? Jak pracuje archeolog a co všechno zkoumá? A k čemu nám to je vlastně dnes dobré?

Archeologie je vědní obor, který pomocí specifických metod poznává a zkoumá lidský svět minulosti. Přijďte si tedy užít svátek nejdobrodružnější vědy i vy a třeba se dozvíte odpovědi na své otázky!

Do programu oslav se opět zapojí i Muzeum hlavního města Prahy. Archeologové Muzea hlavního města Prahy se budou podílet na programu v prostorách Univerzity Karlovy v Celetné 20 (Praha 1), v němž jako loni spojí své síly všechna pražská archeologická pracoviště.

Od 10,00 do 16,00 si tu návštěvníci budou moci vyzkoušet práci archeologů i antropologů v terénu, dozvědět se novinky ze světa české archeologie a zjistit, jak lidé na našem území dříve žili. Program, který v loňském roce navštívilo přes 3000 návštěvníků, je zaměřen na všechny věkové kategorie.

V budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci bude možné navštívit právě probíhající archeologickou výstavu „Hroby barbarů – svět živých a mrtvých doby stěhování národů“ i další výstavy a expozice za snížené vstupné 60 Kč pro dospělé a zadarmo pro děti a studenty do 26 let.

Ve 14.00 se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy „Hroby barbarů“.

Ing. Milena Otáhalová

Výstava "Znáte Prahu?" Město v mapách, grafech a číslech.

Kdy: 1.10.-31.12.2015

Kde: Sál architektů, Staroměstská radnice, č.patro

Otevřeno: Pondělí 11 - 18 hodin
Úterý - Neděle 9 - 18 hodin

Doprovodný program k výstavě
14. 10. komentovaná prohlídka
11. 11. workshop "Jak se dělá mapa"
25. 11. komentovaná prohlídka
Všechny doprovodné akce začínají v 17.00 hodin

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Festival korejské kultury

Kdy: 3. - 4. 10. 2015

Čekají na vás zajímavé přednášky například o korejském malířství či buddhismu, vidět korejská taneční představení a bojová umění nebo se zaposlouchat do tradiční korejské hudby. Připraveny pro vás budou také workshopy korejské kaligrafie či bubnování a zkrátka nepřijdou ani ti nejmenší návštěvníci, na které bude po celou dobu festivalu čekat bohatý dětský program.

Sobota 3. října 2015 •10.00 – 11.20 Nakladatelství FRAUS (P) "Máme toho společného víc, než si myslíte – Korea: země hledící do budoucnosti" - Interaktivní prezentace nové online publikace.
•11.30 – 12.15 Korejské písmo a jeho filozofie (P) Odhalte korejštinu od jejího základu - přednáška King Sejong Institutu.
•12.00 – 12.20 Hedong Komdo (stage) Ukázka korejského bojového umění s meči.
•12.30 – 13.20 Zen meditace (P) Nechte se provést korejskou zen meditací…
•13.40 – 14.40 Přednáška o korejské tradiční malbě (P) Významná korejská malířka Goun Sang-Jeong Park přednese o svých pracích a korejské malbě.
•15.00 – 15.25 Slavnostní zahájení (stage) „Bakteotrigi“ – úvodní slovo a otevření slavnostní koule s přáním
•15.30 – 16.15 Korejská tradiční hudba (stage) Poslechněte si korejské bubny a podívejte se na korejský tanec s maskami v podání korejských umělců z Berlína Myunghyun Park a Bosung Kim.
•16.20 – 16.30 Tradiční korejský tanec (stage) Taneční skupina Trn v oku zatančí korejské tance.
•17.00 – 18.30 Korejské čaje a korejský čajový obřad (stage) Ochutnejte Koreu skrze její čaje a inspirujte se čajovým obřadem.
Výroba korejských rýžových koláčků (nádvoří)
K ochutnávce i k vyzkoušení – tradiční ttok!
Video promítání o Koreji (P)

Neděle 4. října 2015 10.00 – 10.45 Korejský jazyk (P) Interaktivní přednáška o korejštině – King Sejong Institut.
11.00 – 11.45 Korea jako turistická destinace (P) Promítání fotek a vyprávění zážitků českého turisty.
12.00 – 12.30 Taekwondo (stage) Ukázka korejského bojového sportu.
12.30 – 13.00 Výroba korejských rýžových koláčků (nádvoří)
Přijdte se podívat a vyzkoušet si, jak se dělá korejský “ttok”.
13.00 – 13.45 Dílna korejské malby (W) Vytvořte si vlastní korejskou malbu. Dílna čang-gu (stage) Hra na korejský tradiční buben.
14.00 – 14.45 Dílna korejské malby (W) Vytvořite si vla

Podzimní dýňové hrátky

Kdy: 24. - 25.10.2015, 13-16 hodin

Popusťte uzdu své fantazie a inspirujte se podzimní přírodou při tvorbě nejrůznějších postaviček a zvířátek. Záleží jen na vaší zručnosti, jak zvířátka nebo příšerky budou vypadat a které si odnesete domů. Děti i rodiče jsou vítáni.

Halloween v Troji

Kdy: 31.10.2015, 15 - 19 hodin

Strašidelná atmosféra, dýně, kam se podíváš, jejich dlabání... A až se setmí, vezměte dýni, vložte do ní svíčku a zapojte se do tradičního průvodu, který začíná v 18 h.

Pavel Kulovaný

již vyhynulého vakovlka.

Expozice provede návštěvníky přes soutěsky a horské vrcholy, po ostrovech Karibiku či Madagaskaru, tajuplným podmořským světem, severskými pastvinami i dalšími kouty naší planety, které obývají nebo obývali nejrůznější tvorové.

Jana Novotná

Mezinárodní festival světla

Kdy: 15. - 18. 10. 2015

Historické centrum hlavního města se opět na čtyři dny stane místem nových technologií, uchvacujících nápadů a nespoutané kreativity.

Mezinárodní festival SIGNAL od 15. do 18. října oživí dobře známá i tajemná a skrytá místa výtvory známých českých i zahraničních audiovizuálních umělců. Nabídne to nejlepší z této dynamické umělecké disciplíny a představí Prahu jako místo pro život a umění, město přívětivé ke svým obyvatelům i návštěvníkům, jako magický prostor, kde se dlouhá a dramatická historie prolíná s jeho přítomností.

Videomapping, site-specific projekce, světelné a interaktivní instalace.
Jednou z nejzajímavějších nov

Otevřené Palachovo náměstí

Kdy: 17.10.2015

Festival je letos zastřešen tématem Imaginární světy (imaginace, kreativita a inspirace).

Po loňském úspěšném prvním ročníku festival opět představí významné kulturní a akademické instituce sídlící na pražském náměstí Jana Palacha.

Festival společně pořádají Česká filharmonie, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Festival nabídne bohatý program v prostorách zúčastněných institucí i přímo na Palachově náměstí.

Pro návštěvníky budou připraveny výstavy, přednášky, workshopy, prezentace studijních oborů, koncerty, komentované prohlídky s urbanisty (urban walks) či panelové diskuse. Program vyvrcholí mimořádným večerním koncertem České filharmonie ve Dvořákově síni Rudolfina.

Pavla Drobilová

nších až po největší, pak sveze opravdová parní mašinka a zlatým hřebem celého Pohádk

Tradiční podzimní švýcarská slavnost.

Kdy: 2.-3.10.2015

Park Bertramka ožije 3. října od 13 hodin švýcarským Alpabzugem a Pražané tak budou mít už pošesté možnost užít si švýcarské tradice.

Letošní ročník začne díky úspěchu z předešlých let doprovodnými akcemi již v pátek 2. 10., kdy před hotelem Mosaic House zahrají alphornisté z oblasti Jungfrau. Další možnost poslechnout si alphornisty budou mít návštěvníci sobotního trhu na Náplavce v dopoledních hodinách u stánku společnosti Swiss Cheese.

Alpabzug znamená svádění krav z letních alpských pastvin dolů do údolí. V rámci hlavního programu zažijí návštěvníci tuto tradici v sobotu na Bertramce, kde se budou moci připojit k průvodu s nazdobenými krávami. Chybět nebude ani hudební doprovod alpských rohů.

Na místě bude připraven bohatý program pro děti i dospělé včetně soutěží o hodnotné švýcarské ceny.

Švýcarská umělkyně žijící v České republice, paní Doris Windlin, ukáže, jak se vyrábí tradiční sýr. Sýr vyrobený během pražského Alpabzugu bude možné na místě ochutnat čerstvý či ve formě raclette.

Milovník kol Jakub Ditrich bude prezentovat zážitky ze své cesty s Martinem Severou na elektrokole po švýcarské Grand Tour. Návštěvníci budou mít na Bertramce příležitost si expediční e-kolo otestovat.

Pro zájemce budou nachystány i další převážně švýcarské speciality jako sýrové produkty od společnosti Swiss Cheese, bratwürsty od společnosti Zimbo, víno z rodinného vinařství Jedlička, Bořetice či produkty z neziskové organizace Unie Roska – postižených roztroušenou sklerózou v ČR.

Ivana Kratochvílová

Dny Prahy 10

Kdy: 1. - 10.10.2015

1.10. v 19.00 hod. Zahajovací koncert v kostele sv. Václava
2.10. v 18.30 hod. Hudební podvečer ve Vršovickém zámečku
3.10. v 11.00-14.00 hod. Osvobozené divadlo + J+V+W na Kubáni, swing...
4.10. v 16.00–22.00 hod. Velký koncert Hamr - Wanastovi Vjecy
6.10. v 19.00 hod. Koncert pro všechny v KD Barikádníků
7.10. v 17.00-20.30 hod. Den zdraví – Gutovka
8.10. v 9.00-14.00 hod. Sportovní hry seniorů – DS Malešice
9.10. v 9.00 13.00 hod. Turnaje o pohár STA - ZŠ – fotbal chlapci, přehazovaná dívky, SK Slavia Praha
10.10. v 10.00-14.00 hod. Staročeské trhy na Kubáni a 10.00-12.30 hod. Pohádková cesta – Heroldovy sady

Na všechny akce je vstup zdarma.

Pavel Kulovaný

u a další asijské speciality z různých koutů Asie.

Ing.Jan Doležal

Jakože cože?

Kdy: 3.-4.10.2015, od 12 hodin

Festival neobvyklých chuťových kombinací JAKOŽE, COŽE?! se po své loňské úspěšné premiéře vrací. Opět ho pořádá čokoláda Milka a je určen všem milovníkům kulinářských inspirací, trendů, zábavy a výzev.

Připravené pro vás budou kromě 13 stánků vystavujících restaurací i workshopy čarování s jídlem.

Podruhé jsme pro vás připravili food festival roztodivných chutí. První víkend v říjnu (3.-4.10. na nám. Republiky, Praha) na vás čeká spousta netradičních chuťových kombinací.

Vstup na festival je zdarma a k ochutnání budou krom červíků i šneci, burgery, lokální pivo, asijská kuchyně, dortíky a další pokrmy, ze kterých se vám zamotají chuťové pohárky.

Co budete moci na festivalu ochutnat?

Secret of Raw
Dokážeme vám, že jíst syrovou stravu je nejenom zdravé, ale hlavně obohacující, pestré a zábavné. K ochutnání bude raw taštička z mořské řasy plněná limetkovo-pomerančovým relishem s feferonkami na mrkvovém pyré.

Bejzment
“V době, kdy se v Atlantě zrodil první burger jsem sice ještě nebyl na světě, ale mohu Vám slíbit, že na stůl Vám přistane přesně takový!” říká šéfkuchař Zed. K ochutnání nabídne PBP Burger s čili čokoládovou omáčkou.

Brouk na talíři
Na ochutnání jsme si pro vás připravili Ulat Padang. Jde o úpravu cvrčků z oblasti Padang (Sumatra), jejíž kuchyně je známá tím, že využívá ostré koření a nezvyklé ingredience. Restované cvrčky připravíme na bulguru navoněném kurkumou a prošpikovaném chilli papričkou. Salátové lůžko je zakapáno mangovou omáčkou.

Madame Lyn
Rodinný podnik s tradiční vietnamskou a thajskou kuchyní nabídne na food festivalu Vietnamský koktejl Che thap cam. Jedná se o sladký desert, který je namixovaný celkem z deseti přísad: lotusových semínek, jackfruit, bezlepkové tropické mouky, zelených fazolí, červeních fazolí, agaru, kokosového mléka, ledu a čerstvého ovoce.

Řemeslný pivovar Clock
Pivo už dávno není jen desítka a dvanáctka. Chceme naším zákazníkům představit to nejzajímavější, co se ve světě piva dá nalézt. Zakládáme si na dodržování specifik jednotlivých pivních stylů. Neuznáváme náhražky a poloviční řešení. Na čepu pro vás budeme mít připraveny Clock 12° American Pale Ale, Twist 14° American Red IPA a Exorcist 14° Foreign Extra Stout.

Soup in the city
Navštívit Prahu a neochutnat alespoň jednu z polévek v Soup in the City je jako navštívit New York a nevidět Sochu svobody. Známá pražská polévkárna pod vedením šéfkuchaře Petra Topola si pro vás připravila Dýňový krém s mangem a mátovým olejem.

Druhej břeh
Příjemné bistro si pro vás připravilo hned trojboj: polévku, salát a sendvič. K ochutnání bude Polévka z pečených rajčat s arašídy, sendvič z domácího chleba zapečený se sýrem brie, tmavou čokoládou a višněmi a mrkvový salát s pistáciemi, rozinkami a marockým dresinkem.

Snails day
I když to mnohým přijde jako krajně exotické jídlo – šneci se u nás připravovali nejen na vánoční stůl už za „První republiky“ a měli na našem území velkou tradici. Ta sice vymizela, ale nyní se začíná opět vracet…Zpomalte na chvíli a přijďte si vychutnat Šneky na houbách a černém pivu.

Rybárna
Bistro Rybárna.net vzniklo jako rodinný podnik Petra Peška a Gabriely Modráčkové. Jídla u nás opravdu vaříme, polotovary nepoužíváme. Kořeníme zejména čerstvými bylinkami a autentickým kořením různých světových kuchyní, využíváme olivového oleje a pod. Na festival jsme si pro vás připravili Plachetníka se švestkovým chutney s chilli.

Afro coffee
Prémiové kávy, čokolády a exotické čajové směsi s vůní Afriky. Na food festivalu Jakože, cože se můžete těšit například na Afro chocolate coffee.

Dortíkovo Lucky Melusové
Exkluzivní pamlsky. V Čechách vyráběné Slovenkou chutnající lépe než belgické. To je projekt Dortíkovo, neskutečně chutnající i vypadající dortíky vytvářené Lucií Melušovou. Na festival si připravila Cupcakes s Matcha čajem a krémem z bílé čokolády a slaným karamelem.

Festival neobvyklých chuťových kombinací JAKOŽE, COŽE?! pořádá čokoláda Milka a je určen všem milovníkům kulinářských inspirací, trendů, zábavy a výzev.

Ing. Milena Otáhalová

Den architektury

Kdy: 3.-4.10.2015

Pátý ročník nabídne široké veřejnosti pestrý program. Festival probíhá formou procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury. Ti, v roli průvodců, osobitým způsobem přiblíží zajímavé stavby současné architektury, s možností vstoupit do vybraných interiérů a zprostředkují architektonické, krajinné a urbanistické souvislosti.

Všechny akce jsou zdarma a vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi.

Ing. Milena Otáhalová

Za tajemstvím potravin, aneb Víš, co jíš?

Kdy:2. - 3. 10. 2015 , 10.-16 hodin

Ministerstvo zemědělství, Odbor bezpečnosti potravin – Informační centrum bezpečnosti potravin, ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha, pořádá dvoudenní akci nazvanou Za tajemstvím potravin, aneb Víš, co jíš?

Akce se koná v pátek 2. 10. (prioritně pro dětské kolektivy ze školek, škol (1. stupeň ZŠ) školních družin a v sobotu 3. 10. 2015 pro rodiny s dětmi, v prostorách Národního zemědělského muzea Praha, Kostelní 44, Praha 7 – Letná.

Jedním z úkolů Informačního centra bezpečnosti potravin je vzdělávat laickou veřejnost a zajišťovat osvětu jak v oblasti bezpečnosti potravin, tak zdravé výživy a životního stylu. Proto je náplní akce, určené pro rodiny s dětmi a dětské kolektivy, zábavná soutěžní hra, tematicky zaměřená především na zdravou výživu a správné zacházení s potravinami.

Soutěžní úkoly vychází z výukového programu Výživa ve výchově ke zdraví, který ministerstvo zemědělství zpracovalo ve spolupráci se 3. lékařskou fakultou UK pro učitele a žáky základních škol.

Kudy v těle potrava putuje? Z čeho si připravit zdravou snídani? Jak správně potraviny nakupovat, uvařit a kde mít jídlo uložené? Proč pít, i když nemám žízeň? Které potraviny pocházejí od zvířat? Které ovoce a zelenina roste u nás v Česku?

To je výběr témat, s nimiž se děti i dospělí seznámí formou zábavných úkolů, soutěží, interaktivních her, kvízů, poznávacích testů a krátkých videí.

V cíli soutěžní hry děti dostanou na základě vyplněné hrací karty diplom a také zajímavé ceny.

Vstup na akci i do muzea zdarma.

Jana Novotná

gn="justify">Vstup je volný, parkování je zajištěno přímo v areálu.

Expozice požární ochrany HZS ČR se nachází v areálu nedaleko zbirožského zámku. Adresa: Švabínská ulice, Zbiroh­-Švabín, Loc: 49°51‘29.34“N 13°45‘7.911“E.

Vlastimil STUDENÝ, předseda spolku Naše hasičská minulost

Festival korejské kultury

Kdy: 3. - 4. 10. 2015

Čekají na vás zajímavé přednášky například o korejském malířství či buddhismu, vidět korejská taneční představení a bojová umění nebo se zaposlouchat do tradiční korejské hudby. Připraveny pro vás budou také workshopy korejské kaligrafie či bubnování a zkrátka nepřijdou ani ti nejmenší návštěvníci, na které bude po celou dobu festivalu čekat bohatý dětský program.

Sobota 3. října 2015 •10.00 – 11.20 Nakladatelství FRAUS (P) "Máme toho společného víc, než si myslíte – Korea: země hledící do budoucnosti" - Interaktivní prezentace nové online publikace.
•11.30 – 12.15 Korejské písmo a jeho filozofie (P) Odhalte korejštinu od jejího základu - přednáška King Sejong Institutu.
•12.00 – 12.20 Hedong Komdo (stage) Ukázka korejského bojového umění s meči.
•12.30 – 13.20 Zen meditace (P) Nechte se provést korejskou zen meditací…
•13.40 – 14.40 Přednáška o korejské tradiční malbě (P) Významná korejská malířka Goun Sang-Jeong Park přednese o svých pracích a korejské malbě.
•15.00 – 15.25 Slavnostní zahájení (stage) „Bakteotrigi“ – úvodní slovo a otevření slavnostní koule s přáním
•15.30 – 16.15 Korejská tradiční hudba (stage) Poslechněte si korejské bubny a podívejte se na korejský tanec s maskami v podání korejských umělců z Berlína Myunghyun Park a Bosung Kim.
•16.20 – 16.30 Tradiční korejský tanec (stage) Taneční skupina Trn v oku zatančí korejské tance.
•17.00 – 18.30 Korejské čaje a korejský čajový obřad (stage) Ochutnejte Koreu skrze její čaje a inspirujte se čajovým obřadem.
Výroba korejských rýžových koláčků (nádvoří)
K ochutnávce i k vyzkoušení – tradiční ttok!
Video promítání o Koreji (P)

Neděle 4. října 2015 10.00 – 10.45 Korejský jazyk (P) Interaktivní přednáška o korejštině – King Sejong Institut.
11.00 – 11.45 Korea jako turistická destinace (P) Promítání fotek a vyprávění zážitků českého turisty.
12.00 – 12.30 Taekwondo (stage) Ukázka korejského bojového sportu.
12.30 – 13.00 Výroba korejských rýžových koláčků (nádvoří)
Přijdte se podívat a vyzkoušet si, jak se dělá korejský “ttok”.
13.00 – 13.45 Dílna korejské malby (W) Vytvořte si vlastní korejskou malbu. Dílna čang-gu (stage) Hra na korejský tradiční buben.
14.00 – 14.45 Dílna korejské malby (W) Vytvořite si vlastní korejskou malbu. Dílna čang-gu (stage)Hra na korejský tradiční buben.
15.00 – 15.30 Korejská hudba (stage) Hudební vystoupení.
16.00 – 16.30 K-pop (stage) Korejská populární hudba a tanec.
17.00 – 17.30 Slavnostní ukončení (stage) Ukázka korejského svatebního obřadu a závěrečn

Podzimní jarmark v Botanické zahradě

Kdy: 10.-11.10.2015, 9-17 hodin

Podzimního jarmarku se zúčastní Blanka Milfaitová, která dodávala své marmelády i do kuchyně anglické královny. "Královna" marmelád bude své dobroty vařit přímo přes vašimi zraky.

Své chutě potěšíte nejen marmeládámi, ale i medovinou, vínem z Vinice sv. Kláry, výbornými polévkami z Polífkáry, ke kterém můžete přikusovat pečivo nebo si na něj namažete tradiční paštiku. Kdo upřednostňuje něco na zahřátí, může navštívit oblíbenou Čajovnu u cesty.

Děti se zabaví dílničkami, které povedou zkušené lektorky ze společnosti Koukol v obilí. Z ovčího rouna se budou vyrábět plstěné bambulky. Ty využijete jako náušnice, korále nebo přívěsek na klíče. Tuto techniku mohou samozřejmě zkusit i dospělí, a to vše za symbolický poplatek.

Ing. Milena Otáhalová

Festival evropských delikates na Novoměstské radnici

Kdy: 3.10.2015

Návštěvníci budou moci ochutnat či zakoupit sladké i slané lahůdky z Francie, Itálie, Belgie, Slovinska a dalších zemí EU a také domácí speciality z Čech. Bohatou nabídku delikates v podobě lahodných sýrů, salámů, klobás, paštik, pralinek či francouzských šneků přirozeně doplní vína a pivní speciály, bez kterých by gurmánský zážitek nebyl úplný.

Chybět nebudou ani domácí speciality z Čech.

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Strašák století- obezita

V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

Věra Kopová Ferbasová

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

Advent v Botanické zahradě v Troji

Kdy: 12.12.2015, 13-15 hodin, Kaple sv.Kláry

Program:
13 hodin - Biblická čtení a hraní - zahájení před kaplí sv. Kláry, procházka venkovními expozicemi
13.30 hodin - vystoupení dětí zaměstnanců botanické zahrady v Troji
14.30 hodin - pěvecké vystoupení skupiny Resonance

Zahřát se můžete ve viničním domku a ochutnat různé druhy vín z vinice sv.Kláry

Ing. Eva Dolažalová

Lampář na Karlově mostě

Kdy: 28.11.-23.12.2015

Stejně jako v loňském roce máte opět možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který bude rozsvěcet plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče.

S rozsvěcením se začíná současně s rozsvícením veřejného osvětlení - tj. asi v 16.05 h

Lampář přejde po jedné straně mostu a vzápětí se po druhé straně mostu vrací.

Plynové osvětlení se v Praze rozsvěcí automaticky, ale během adventu vždy několik luceren rozsvěcí lampář. Praha se k této tradici vrátila před 13 lety.

Historie:
V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září 1847 se zprovozněním Karlínské plynárny. Plynové světlo se používalo i v pražských parcích, zahradách, na nábřežích a ostrovech. V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo ve starých částech Prahy. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.

Ing. Milena Otáhalová

Adventní věnečkování >

Kdy: 21.11.2015, od 14 hodin.

Srdečně zveme naše zaměstnance a přátele Nemocnice pod Petřínem do auly naší nemocnice na Adventní věnečkování.

I letos bychom Vám rádi zpříjemnili příchod adventu a umožnili Vám, při přátelském posezení, vlastnoručně si vyrobit svůj adventní věnec, který je možné si také nechat posvětit při mši svaté 29. 11. 2015 v našem kostele.

S touto zajímavou myšlenkou přišla již v loňském roce S.M. Xavera, které patří velké poděkování, a na kterou se v případě dotazů můžete obrátit.

Vstupné dobrovolné.

Co si vzít s sebou:
vázací drátek, provázek,režná nit
svíčky, nůžky
ozdoby na věnec dle svého vlastního vkusu

Co bude k dispozici:
zelené větve různého druhu, šišky, sušené květiny, okrasné trávy, okrasná jablíčka,
proutky a noviny k vytvoření podkladu
ořechy, podložky s hroty na upevnění svíček, lepicí pistole, zahradnické nůžky
některé základní pomůcky budou k zapůjčení nebo k zakoupení

Nemocnice Milosrdných sester sv.Karla Boromejského v Praze, Vlašská 36, Praha 1-Malá Strana

Bližší informace:telefon: 720 339 832, email: zavera@seznam.cz, www.nmskb.cz

Ing. Milena Otáhalová

Vánoční bazar MuseuM Market v Muzeu hl.m.Prahy

Kdy: 12.12.2015, 9.15-18.00 hodin

Muzeum hlavního města Prahy pořádá stejně jako v loňském roce v hlavní budově muzea MuzeuM Market - Vánoční bazar.

Návštěvníci budou mít v tento den vstup do celé budovy zdarma.

Během dne bude připraven bohatý program pro děti

V přednáškovém sále si budou moci návštěvníci nakoupit drobné designové dárky, např. šperky, hračky pro děti, mýdla, svíčky, slaměné ozdoby, autorské grafiky či skleněné foukané ozdoby celkem od třinácti prodejců. Podpořit dobrou věc budou návštěvníci moci nákupem děl klientů Domova Maxov, jejichž úspěšnou prodejní výstavu Muzeum hlavního města Prahy pořádalo v letošním roce. V muzejním krámku ve foyer muzea bude pro návštěvníky připraven ke koupi také papírový Wenigův beltém a další předměty z edice muzea.

Připraveno bude také občerstvení, které si návštěvníci mohou zakoupit před muzeem. Celý den bude vstup do muzea zdarma

Ing. Milena Otáhalová

Regionfest na náměstí Jiřího z Poděbrad

Kdy: 20.-21.11.2015

Regionfest na náměstí Jiřího z Poděbrad - prodejní festival potravin se značkou Regionální potravina
pátek 20.11. v době 11 - 17 hodin
sobota 21.11. v době 9 - 14 hodin

Jedinečná možnost nakoupit na jednom místě potraviny a výrobky od producentů ze všech regionů České republiky. Výrobci a zemědělci zde nabídnou to nejlepší ze své produkce – výrobky oceněné značkou Regionální potravina, ale i své další kvalitní a oblíbené výrobky.

30 prodejních stánků + atraktivní doprovodný program - kuchařské show, vystoupení cimbálové kapely, tvořivá dílnička pro děti a ukázka lidových řemesel. 2x denně soutěž o koš regionálních potravin v hodnotě 1000 Kč.

Jana Novotná

Advent v Písecké bráně

Kdy: 29.11.-31.12.2015

Tradiční vánoční oslavy pořádané Městskou částí Praha 6.

Ve vánočně vyzdobené bráně je vždy tematická výstava, adventní dílny s odbornými lektory. kde si děti s rodiči a školy vyrábí vánoční ozdoby z tradičních materiálů, vystupují pěvecké sbory, koncerty, divadla, besedy, Mikuláš, charitativní dražba vánočních stromečků, Betlémské světlo, Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby….

Na vše je vstup volný.

Ing. Milena Otáhalová

Happy Mondays pro vstup za 1 Kč do ZOO Praha

Kdy: každé ponděli v listopadu a v prosinci do 21.12.2015

Listopadové pondělky - vstup za 1 Kč pro všechny, kteří přijedou do zoo MHD - platí pouze pro vstup mezi 9 - 10 hodinou.To, že se dojelo MHD stačí doložit Opencard nebo "štípnutým" lístkem. Děti, které MHD neplatí, stačí že jdou jako s doprovodem.

Prosincové pondělky (do 21.12.) vstup za 1 Kč pro všechny (vyjma psů)

Ing. Milena Otáhalová

Adventní dílny zdarma pro seniory

Kdy: 18.-20.11.2015

Přijďte si vytvořit svojí vlastní, originální dekoraci! Pod vedením profesionála si můžete vytvořit svůj vlastní adventní věnec, který bude zdobit Vaší domácnost, nebo vytvořit pěkný dárek pro Vaše blízké.

Díky podpoře Penzijní společnosti České spořitelny, jejíž zaměstnanci se budou také účastnit a rádi Vám pomohou, jsou pro Vás adventní dílny zcela ZDARMA!

Termíny:
18.11: v časech 9:00 - 11:00, 11:00 - 13:00,13:00 - 15:00 a 15:00 - 17:00
19.11: v časech 9:00 - 11:00, 11:00 - 13:00,13:00 - 15:00 a 15:00 - 17:00
20.11: v časech 9:00 - 11:00, 11:00 - 13:00,13:00 - 15:00 a 15:00 - 17:00
místo: sál Dřevák, 1. patro spolku Život 90

Na adventní dílny je nutné se přihlásit předem u Anety Zápotocké na telefonním čísle: 222 333 574 nebo 739 477 609 nebo u Zuzany Grófové na telefonním čísle: 222 333 536. Můžete se také zastavit osobně v kanceláři Centra denních služeb a akademie seniorů Života 90 na adrese Karolíny Světlé 18, Praha 1 (1. patro vedle kavárny) ve všední dny od 8:30 do 16:00 hod.

Ing. Milena Otáhalová

Vánoční trhy na Pražském hradě

Kdy: 28.11.2015-3.1.2016, 9-16 hodin

Pražský hrad otevře poprvé v historii své brány vánočním trhům.

Těšit se na Vánoce. Nasát adventní atmosféru. Nespěchat. Užít si Pražský hrad a výhled na město. Inspirovat se pro vánoční nákupy. Setkat se s milými lidmi. Odpočinout si v samotném středu Prahy.

Vánoční trhy konečně využívají prostory nejrozsáhlejšího hradního areálu světa a lákají na kvalitní sortiment pečlivě vybraných produktů. Příjemní prodejci vás dobře naladí, i když si třeba nic nekoupíte. Na Pražském hradě ještě nikdy nebylo tak útulno.

Místo konání: náměstí U svatého Jiří a ve Stájovém dvoře, přístup z ulice U Prašného mostu.

Jiřina Kratochvílová

Sleva 50 % na vstupenky a speciální ceny na 4 představení - pro seniory 65+

Kdy: 1.-30.11.2015

Pokud je Vám více než 65 let, tak právě vy můžete zajít na představení Národního divadla za zvýhodněné ceny. Jsou dvě možnosti slev (na všechna představení ND sleva 50 % a na čtyři vybraná představení je speciální cenová nabídka):

Národní divadlo nabízí seniorům ve věku 65 + vstupenky s 50% slevou na vyhrazená místa všech představení ND.
Sleva platí pro tato místa: Národní divadlo a Stavovské divadlo – 1. a 2. galerie
Státní opera – 2. balkon postranní místa
Nová scéna – místa na pravém a levém kraji hlediště, resp. do celého hlediště pro představení hraná s redukovaným hledištěm (činohra).
Slevu nelze uplatnit na představení Sluhy dvou pánů a hostujících souborů.

Kromě uvedené slevy můžete také zajít se slevou na vybraná představení:

Othello, benátský mouřenín 6. 11. v 19.00, Stavovské divadlo (Činohra, přízemí vstupné 200 Kč)

Kouzelný cirkus 7. 11. ve 20.00, Nová scéna (Laterna magika, střed vstupné 300 Kč)

Hommage a Jan Dismas Zelenka 22. 11. v 19.00, Stavovské divadlo (Opera, II. balkon vstupné 350 Kč)

Ze života hmyzu 24. 11. v 19.00, Národní divadlo (Činohra, přízemí vstupné 200 Kč)

Ing. Milena Otáhalová

Sběr nepotřebného nábytku

Pokud chcete darovat starý nábytek, můžete využít tzv. dlouhodobý sběr, který začala pro Zdrojovnu organizovat Radlická - kulturní sportovna.

Konkrétní den i čas předání bude s každým zájemcem řešen individuálně. Určitou část takto získaných věc využije pro své vlastní projekty přímo Radlická a všechny ostatní budou předány přímo Zdrojovně pro její veřejné workshopy a freeshopy.

Kontakt:
Radlická - kulturní sportovna
Za Ženskými domovy 125/5, Praha 5
e-mail: radlcku.praha@gmail.com
mobil: Jakub Zajíc - 724 90 50 63

Projekt Zdrojovna se neformálním způsobem zaměřuje na otázky trvale udržitelného rozvoje a na aktivnější zájem o ekologii i ochrany životního prostředí.

Pavel Kulovaný

Den otevřených dveří v Hrzánském paláci

Kdy: 17.11.2015, 10-16 hodin

Veřejnosti bude po roce opět zpřístupněn Hrzánský palác.

Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů doprovázenou odborným výkladem průvodců, a také na prohlídku dlouhodobé expozice výstavy Symboly republiky a výstavu Můj stát.

Vstup zdarma

Jana Novotná

Den otevřených dveří - Ministerstvo dopravy

Kdy: 17.11.2015, 10-16 hodin

Návštěvníci si opět budou moci prohlédnout budovu Ministerstva dopravy sami nebo v rámci komentovaných prohlídek (každých 30 min.)

Prohlídková trasa bude zahrnovat foyer budovy, jednací prostory na ministerstvu, pracovnu a reprezentační místnost ministra dopravy, prostory bývalého bytu Gustáva Husáka, mramorové ministerské točité schodiště, unikátní podzemní kryt s artefakty z dob komunismu včetně stolu G. Husáka a velký podzemní sál, kde se v poslední době natáčelo několik filmů (České století apod.).

Kromě toho budou na ministerstvu prezentovány aktuální a plánované velké dopravní projekty a lidé si vyzkouší otáčivý simulátor auta.

Děti uvidí autíčka z aktuální kampaně BESIP „Děláš to taky!“

Ing. Milena Otáhalová

Podzimní úklid - Botanická zahrada v Tróji

Kdy: 7.11.2015

Kde: Ornamentální zahrada v Tróji

Zahrady je potřeba zazimovat, proto to nepodceňte.

Připravili jsme pro vás školu sekání dříví, tipy, jak prořezat stromy a keře, těšit se můžete také na soutěže.

Děti budou hrabat listí, ze kterého pak budou tvořit, dospělí mohou vyhrát produkty finské značky Fiskars.

Můžete také absolvovat procházku zahradou, kdy si prohlédnete (a možná i ochutnáte) jedlé plody, které podzimní zahrada nabízí.

Po procházce i úklidu vždy vyhládne, proto se těšte na různé dobroty.

Libuše Trkalová

Den poezie

Kdy: 9. - 23. 11. 2015

Festival oslavuje památku narození Karla Hynka Máchy (16. listopadu 1810)

Letos již 17. ročník s podtitulem Poezie pod proudem.

Festival Den poezie se každoročně odehrává v desítkách měst celé České republiky a již několik let je počtem akcí nejrozsáhlejším festivalem poezie v naší zemi.

Hlavním srdcem festivalu jsou regionální aktéři z řad škol, knihoven, literárních spolků, klubů, divadel, muzeí i jednotlivců, kteří společně pořádají ve svém kraji zajímavé poetické akce pro veřejnost. Díky nim lze většinu programů navštívit zdarma.

Libuše Trkalová

Schola Pragensis 2015

Kdy: 26. - 28.11.2015

Hlavní město Praha prostřednictvím odboru školství a mládeže Magistrátu hlavního města Prahy pořádá již 20. ročník přehlídky a výstavy oborů vzdělání pražských středních a vyšších odborných škol, který se bude konat ve dnech 26. až 28. listopadu 2015 v Kongresovém centru Praha.

Výstava SCHOLA PRAGENSIS je určena zejména žákům devátých tříd, jejich rodičům a ostatním zájemcům o studium na středních školách všech typů. Školy zřizované hlavním městem Prahou i jinými subjekty zde prezentují nejen svá zařízení, ale i výsledky své práce, a to jak v oblasti pedagogické, tak i v oblastech zájmových činností. Potencionální zájemci o studia na vybrané škole se mohou v reálu přesvědčit, co daná škola nabízí, a mají i možnost porovnání s jinými školami. Široká veřejnost zde získává obraz o studijních nabídkách v kraji, tj. hlavním městě Praze.

Jana Novotná

Výstava "Znáte Prahu?" Město v mapách, grafech a číslech.

Kdy: 1.10.-31.12.2015

Kde: Sál architektů, Staroměstská radnice, č.patro

Otevřeno: Pondělí 11 - 18 hodin
Úterý - Neděle 9 - 18 hodin

Doprovodný program k výstavě
14. 10. komentovaná prohlídka
11. 11. workshop "Jak se dělá mapa"
25. 11. komentovaná prohlídka
Všechny doprovodné akce začínají v 17.00 hodin

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Strašák století- obezita

V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

Věra Kopová Ferbasová

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

Mimořádná prohlídka

Kdy: 27.12.2015 od 10-17 hodin

Mimořádné otevření pro veřejnost - Masarykův salonek na Masarykově nádraží a vládní salonek na Hlavním nádraží.

Oba salonky bude možné si prohlédnout individuálně nebo s průvodcem.

Pokud máte zájem o komentovanou prohlídku s průvodcem, je nutné si ji rezervovat na emailu bezouska@zap.cd.cz , kde poskytnou i více dalších informací.

Vladimír Krátký

Výstava betlémů

Až do 10. ledna 2016 se můžete zajít podívat do Výstavní síně Senátu, kde probíhá vánoční výstava betlémů.

Návštěvníci se mohou těšit na desítky betlémů z období od 19. století do současnosti.

Výstava je přístupná denně od 10 do 16 hodin, na Štědrý den od 10 do 14 hodin.

Vstup volný.

Vladimír Krátký

Bobová dráha na Proseku

Kdy: 31.12.2015

Letošní silvestrovské oslavy na prosecké Bobové dráze se ponesou v tematickém duchu hor, sněhu, sluníčka a pyrotechnické show.

Rodiny s dětmi se mohou se těšit na celodenní zábavný program, včetně jízd na bobovce, a to vše zdarma!

Michal Sadil, provozovatel Bobové dráhy Prosek, k celé akci uvádí: „Chceme dětem i rodičům, kteří si nemohou dovolit nákladný program na horách, dopřát stejně hezký zážitek z Prahy. Proto jsme se rozhodli uspořádat novoroční oslavy na bobovce bez vstupného.“

Akce s doprovodným programem proběhne 31. 12. od 12:00 na parkovišti a louce přímo u bobové dráhy na pražském Proseku. Nedílnou součástí programu budou také soutěže pro ty nejmenší. „Všechny děti obdrží při příchodu hrací kartu, na kterou dostanou razítko za každý splněný úkol. Vyplněná karta pak slouží jako kupon do slosování. Silvestrovské slosování cen proběhne v 17:45 hodin, těsně před silvestrovským ohňostrojem,“ informuje o dětském programu Michal Sadil.

Ceny letos budou opět zajímavé.Vyhrát můžete rodinné permanentky na jízdy, nebo poukázky na konzumaci do restaurace na Bobové dráze, mezi jejíž speciality patří například šťavnaté maso z grilu nebo křupavá domácí pizza.

Jízda na bobové dráze pro rodiče s dětmi zdarma.

Samotný dospělý na bobu za 30 Kč, rodič s dítětem na bobu zdarma.

Pavel Kulovaný

Národní divadlo oslaví vánoční svátky

Kdy: 18.12.2015, od 15do 18 hodin

Rozsvícení vánočního stromu a zdobení perníčků

Národní divadlo ve spolupráci s charitativní organizací Dejme dětem šanci o.p.s. připravilo odpolední program, na kterém vystoupí nadějní mladí umělci z dětských domovů.

Těšit se můžete na folklorní soubor Kaštánek a zpěvačky Zuzanu Holovskou a Terezu Obalilovou z dětského domova Tachov, tanečníky z dětského domova Plzeň a mnohé další. Navíc, jako minulý rok, i letos budete mít možnost nechat si ozdobit perníčky od hvězd Národního divadla.

Během této mimořádné akce se na piazzetě uskuteční také autogramiáda nového kalendáře Baletu Národního divadla.

Jana Novotná

Mikuláš na Zahradách pod Pražským hradem

Kdy: 5.-6.12.2015

Zahrady budou otevřeny 11 - 17 hodin v sobotu a 11 - 16 hodin v neděli

Jedná se o jednu z mimořádných akcí tohoto roku s možností ochutnávky moštu a vína nejen z místní zahradní sklizně, ale i svařeného vína k zah

Akce je organizovaná v spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského, kde bude probíhat doprovodný program pro děti. Zpřístupněna budou ty části zahrad, které budou z hlediska vývoje počasí pro návštěvníky bezpečné.

Pro děti se budou konat ukázky šermu a dobových bojových umění.

Návštěvníkům se nabídne pohled na pražské střechy a neopakovatelné panorama Prahy v předvánoční atmosféře.

Cena vstupného bude upravená, děti do 18 let budou mít vstup zdarma, dospělí poloviční vstupné (tj. 40 Kč zahrady a 30 Kč muzeum).

V případě nepřízně počasí bude provoz objektu omezen na vymezenou dobu.

Jirka Pokorný

Festival polévky

Kdy: 19.12.2015, od 10 hodin

Festival se uskuteční v rámci vánočního Boutique Marketu.

Rybí vývar, čočkový krém nebo poctivý boršč? Poslední sobotu před Vánoci provoní holešovickou tržnici Festival polévky. A vařit se bude přímo před zraky diváků – na otevřeném ohni ve čtyřiceti litrových kotlích dovezených až z Maďarska.

První pražský ročník

Vstup na festival je zdarma.

Jana Novotná

24.12. Skleník Fata Morgana zdarma

Kdy: 24.12.2015

Na Štědrý den je od 9 do 14 hodin vstup do Fata Morgany zdarma.

Jana Novotná

Degustace mladých vín ve sklepě pod vinicí sv. Kláry

Kdy: 8.12. a 10.12.2015, od 18 hodin

Místo konání: vinný sklep na vinici sv. Kláry Botanické zahrady v Tróji

Cena je 280 Kč/osobu a zahrnuje 8 vzorků vína, malé občerstvení a odborný výklad.

Místa si rezervujte na eliska.muchnova@botanicka.cz

Jirka Pokorný

   Holešovický filmový advent 

Kdy: 1.-25.12.2015

Bio Oko ve spolupráci s Městskou částí Praha 7 pořádá další ročník filmové přehlídky Holešovický filmový advent.

Letošní adventní přehlídka opět zahájí 1. prosince a potrvá až do 25. prosince. Během těchto večerů vám nabídne pestrou škálu projekcí celovečerních filmů a další zajímavý doprovodný program zahrnující mikulášský program pro nejmenší, Diáky – cestovatelské přednášky, balet, operu, knižní bazar, krátké filmy iShorts, Oko naslepo či speciální vánoční program zdarma pro děti na Štedrý den.

Během trvání festivalu nabídneme denně od 18.00 aktuální filmy za vstupné 40 Kč.

  

Jirka Pokorný

Advent v Botanické zahradě v Troji

Kdy: 12.12.2015, 13-15 hodin, Kaple sv.Kláry

Program:
13 hodin - Biblická čtení a hraní - zahájení před kaplí sv. Kláry, procházka venkovními expozicemi
13.30 hodin - vystoupení dětí zaměstnanců botanické zahrady v Troji
14.30 hodin - pěvecké vystoupení skupiny Resonance

Zahřát se můžete ve viničním domku a ochutnat různé druhy vín z vinice sv.Kláry

Ing. Eva Dolažalová

Advent v Botanické zahradě v Troji

Kdy: 12.12.2015, 13-15 hodin, Kaple sv.Kláry

Program:
13 hodin - Biblická čtení a hraní - zahájení před kaplí sv. Kláry, procházka venkovními expozicemi
13.30 hodin - vystoupení dětí zaměstnanců botanické zahrady v Troji
14.30 hodin - pěvecké vystoupení skupiny Resonance

Zahřát se můžete ve viničním domku a ochutnat různé druhy vín z vinice sv.Kláry

Ing. Eva Dolažalová

Lampář na Karlově mostě

Kdy: 28.11.-23.12.2015

Stejně jako v loňském roce máte opět možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který bude rozsvěcet plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče.

S rozsvěcením se začíná současně s rozsvícením veřejného osvětlení - tj. asi v 16.05 h

Lampář přejde po jedné straně mostu a vzápětí se po druhé straně mostu vrací.

Plynové osvětlení se v Praze rozsvěcí automaticky, ale během adventu vždy několik luceren rozsvěcí lampář. Praha se k této tradici vrátila před 13 lety.

Historie:
V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září 1847 se zprovozněním Karlínské plynárny. Plynové světlo se používalo i v pražských parcích, zahradách, na nábřežích a ostrovech. V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo ve starých částech Prahy. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.

Ing. Milena Otáhalová

Vánoční bazar MuseuM Market v Muzeu hl.m.Prahy

Kdy: 12.12.2015, 9.15-18.00 hodin

Muzeum hlavního města Prahy pořádá stejně jako v loňském roce v hlavní budově muzea MuzeuM Market - Vánoční bazar.

Návštěvníci budou mít v tento den vstup do celé budovy zdarma.

Během dne bude připraven bohatý program pro děti

V přednáškovém sále si budou moci návštěvníci nakoupit drobné designové dárky, např. šperky, hračky pro děti, mýdla, svíčky, slaměné ozdoby, autorské grafiky či skleněné foukané ozdoby celkem od třinácti prodejců. Podpořit dobrou věc budou návštěvníci moci nákupem děl klientů Domova Maxov, jejichž úspěšnou prodejní výstavu Muzeum hlavního města Prahy pořádalo v letošním roce. V muzejním krámku ve foyer muzea bude pro návštěvníky připraven ke koupi také papírový Wenigův beltém a další předměty z edice muzea.

Připraveno bude také občerstvení, které si návštěvníci mohou zakoupit před muzeem. Celý den bude vstup do muzea zdarma

Ing. Milena Otáhalová

Advent v Písecké bráně

Kdy: 29.11.-31.12.2015

Tradiční vánoční oslavy pořádané Městskou částí Praha 6.

Ve vánočně vyzdobené bráně je vždy tematická výstava, adventní dílny s odbornými lektory. kde si děti s rodiči a školy vyrábí vánoční ozdoby z tradičních materiálů, vystupují pěvecké sbory, koncerty, divadla, besedy, Mikuláš, charitativní dražba vánočních stromečků, Betlémské světlo, Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby….

Na vše je vstup volný.

Ing. Milena Otáhalová

Happy Mondays pro vstup za 1 Kč do ZOO Praha

Kdy: každé ponděli v listopadu a v prosinci do 21.12.2015

Listopadové pondělky - vstup za 1 Kč pro všechny, kteří přijedou do zoo MHD - platí pouze pro vstup mezi 9 - 10 hodinou.To, že se dojelo MHD stačí doložit Opencard nebo "štípnutým" lístkem. Děti, které MHD neplatí, stačí že jdou jako s doprovodem.

Prosincové pondělky (do 21.12.) vstup za 1 Kč pro všechny (vyjma psů)

Ing. Milena Otáhalová

Vánoční trhy na Pražském hradě

Kdy: 28.11.2015-3.1.2016, 9-16 hodin

Pražský hrad otevře poprvé v historii své brány vánočním trhům.

Těšit se na Vánoce. Nasát adventní atmosféru. Nespěchat. Užít si Pražský hrad a výhled na město. Inspirovat se pro vánoční nákupy. Setkat se s milými lidmi. Odpočinout si v samotném středu Prahy.

Vánoční trhy konečně využívají prostory nejrozsáhlejšího hradního areálu světa a lákají na kvalitní sortiment pečlivě vybraných produktů. Příjemní prodejci vás dobře naladí, i když si třeba nic nekoupíte. Na Pražském hradě ještě nikdy nebylo tak útulno.

Místo konání: náměstí U svatého Jiří a ve Stájovém dvoře, přístup z ulice U Prašného mostu.

Jiřina Kratochvílová

Sběr nepotřebného nábytku

Pokud chcete darovat starý nábytek, můžete využít tzv. dlouhodobý sběr, který začala pro Zdrojovnu organizovat Radlická - kulturní sportovna.

Konkrétní den i čas předání bude s každým zájemcem řešen individuálně. Určitou část takto získaných věc využije pro své vlastní projekty přímo Radlická a všechny ostatní budou předány přímo Zdrojovně pro její veřejné workshopy a freeshopy.

Kontakt:
Radlická - kulturní sportovna
Za Ženskými domovy 125/5, Praha 5
e-mail: radlcku.praha@gmail.com
mobil: Jakub Zajíc - 724 90 50 63

Projekt Zdrojovna se neformálním způsobem zaměřuje na otázky trvale udržitelného rozvoje a na aktivnější zájem o ekologii i ochrany životního prostředí.

Pavel Kulovaný

Výstava "Znáte Prahu?" Město v mapách, grafech a číslech.

Kdy: 1.10.-31.12.2015

Kde: Sál architektů, Staroměstská radnice, č.patro

Otevřeno: Pondělí 11 - 18 hodin
Úterý - Neděle 9 - 18 hodin

Doprovodný program k výstavě
14. 10. komentovaná prohlídka
11. 11. workshop "Jak se dělá mapa"
25. 11. komentovaná prohlídka
Všechny doprovodné akce začínají v 17.00 hodin

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Strašák století- obezita

V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

Věra Kopová Ferbasová

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

ABC nebo ROKOKO

Dvě nejčastější jména z kalendáře a nositelé těchto jmen mají jednu vstupenku na představení v daném měsíci zdarma.

Nevztahuje se na tituly Vím, že víš, že vím..., Shirley Valentine, Pan Kaplan má třídu rád, Listopad, Kancl, Hráči, Bedřich Smetana: The Greatest Hits a na veškeré pronájmy a hostující představení.

V únoru to budou PETRA a MILAN.

Jmenujete se stejně? Dostanete vstupenku zdarma na představení v únoru! Stačí přijít na pokladnu a ukázat občanku!

Jana Novotná

Valentýnský trh na Andělu

Kdy:13.2.2015 od 9 - 18 hodin

Přijďte se pobavit, vyfotit, nakoupit vše s nádechem lásky.

Ve více než 30ti stáncích na Vás bude čekat vše, co pro svou druhou polovičku potřebujete. Mnoho druhů květin, pralinek, bonbonů, vín, šperků a spoustu dalšího.

Zároveň zde bude probíhat workshop, kde se jak páry tak i jednotlivci mohou vyfotit v obřím srdci, s nápisy, křídly či si mohou vyrobit vlastní přání či pohlednice.

Jana Novotná

Ledová Praha

30.1. - 1.2.2015

Akce pro DĚTI - příležitost seznámit se s historií i současností hlavního města Prahy, s pamětihodnostmi a zajímavostmi, které často znají jen z vyprávění a obrázků.

Komu je určena: Všem dětem - dětským kolektivům z celé republiky: školním třídám, klubům, dětským domovům, oddílům různých spolků… ale také rodinám s dětmi.

Každá osoba (dítě i dospělý potřebuje tzv. Ledovou kartu.

Ledové karty jsou k vyzvednutí od 26. do 30. ledna 2015 v době od 9.00 do 17.30 hodin v recepci na Senovážném náměstí 977/24, Praha 1 (roh Jeruzalémské a Jindřišské ulice).

Jana Novotná

Ochutnávkový den v Chefshop

Kdy:31. ledna 2015 od 11:00

Chefparade, Husitská 56, Praha 3

Co Vás čeká? 20 druhů delikates z nabídky italských, francouzských i asijských specialit a možnost koupě vybraných potravin s 10% slevou.

Kuchařská show foodblogerky Kateřiny Kuranové z blogu Smooth Cooking, a prezentace Kotányi s nabídkou jejich produktů.

Vstupné na akci 100,- Kč se zároveň stává kreditem při nákupu.

Pavel Kulovaný

Do ABC či ROKOKA zdarma

Akce na vstupenky na měsíc leden do ABC a ROKOKA

Jmenujete se SIMONA, nebo DAVID? Pak pro vás máme skvělou zprávu - přijdete-li na pokladnu a ukážete občanku, dostanete od nás jednu vstupenku na lednové představení zdarma!

(Nevztahuje se na tituly Shirley Valentine, Pan Kaplan má třídu rád, Listopad, Kancl, Hráči, Bedřich Smetana: The Greatest Hits a na veškeré pronájmy a hostující představení.)

Jana Kratochvílová

Průvod Tří králů na Hradčanech

Tříkrálový průvod proběhne jako každoročně v předvečer slavnosti Tří králů - 5. ledna 2015

V 15.30 h vyjedou Tři králové na velbloudech z Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí. Tam jim nejdříve požehná arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka a pak se pustí Hradčanským náměstím nahoru do Loretánské ulice, kde se setkají s králem Herodem. Po rozhovoru s ním budou pokračovat na Loretánské náměstí k živému Betlému, kde cesta Tří králů končí.

Pokloní se malému Ježíškovi, kterému předají své dary: zlato, kadidlo a myrhu. Poté přečte král Kašpar tříkrálové poselství dětem a všem obyvatelům Prahy i celé země.

Úplně nakonec Tři králové se svatou Rodinou i s malým Ježíškem předstoupí před všechny přítomné, aby se s nimi mohli pozdravit.

Lidé mohou u jesliček zanechat dárek, který následujícího dne, 6. ledna, tři králové přinesou potřebným dětem.

Olga Dymáková

Muzeum gastronomie

Muzeum gastronomie hledá sbírkové předměty

Do sbírek muzea hledají:
držák na noviny do hospody
hospodské plivátko
porcelánové pivní tácky
všechny kuchyňské zajímavosti ze začátku minulého století a starší

Pokud je kdokoliv ochoten něco z výše jmenovaného muzeu poskytnout jako dar, ozvěte se na e-mail: info@muzeumgastronomie.cz.

Donátoři budou zařazeni mezi přátele muzea, s čímž se pojí celá řada výhod.

Jana Novotná

Dlouhodobě neudržitelný důchodový systém

O tom, že je náš důchodový systém dlouhodobě neudržitelný, jsme všichni již mnohokrát něco slyšeli.

Velmi zarážející je fakt, že některé evropské země, donedávna postiženy ekonomickými problémy, začaly svůj důchodový systém strukturálně řešit, čemuž nakonec odpovídají i výsledky. Co tedy děláme špatně?

Společnost Allianz vydala studii, v níž se zabývá mírou neudržitelnosti důchodového systému.

Nejhůř dopadlo Thajsko, hned za ním se umístila Brazílie a Japonsko. Nejlépe jsou naopak hodnoceny státy jako Švédsko, Nový Zéland či Austrálie.

Doporučujeme si přečíst  celý velmi zajímavý článek.

Michaela Doušová

Brante se neserioznim prodejcum

Braňte se neseriózním prodejcům: mobilní provozovny jsou jen dalším podvodem

Pokud jste si mysleli, že praktiky tzv. "šmejdů" jsou zaměřeny jenom na seniory, musím vás vyvést z omylu. Podobnou praxi používají například prodejci v nákupních centrech. Sednete si do masážního polštáře a už jste jejich. Dá se s takovými praktikami vůbec nějak účinně bojovat?

Přečtěte si  velmi zajímavý článek celý.

Jana Novotná

Cvičení pro seniory 50+ na Praze 5

Občanské sdružení Seniorfitnes zve občany ve věku 50+ na pravidelná cvičení do tělocvičen a bazénu.

Od 10.9. (14 - 15 hod.) se cvičí v ZŠ Kořenského, cvičitelka Eva Ondríková, tel. 732 367 056

Od 11.9. (10 hod.) v FZŠ Barrandov, V Remízku 7/919, cvičitel Jan Šiml, tel. 732 381 138

Bazén Radlice lze navštívit každý pátek od 11.45 do 13 hod., cvičitelka Z. Rybáková, tel. 603 526 695

Cena cvičení v tělocvičně a bazénu je shodně 40 Kč.

Věra Šimková

Hodinová dílna a Zdrojovna

Jedná se o místa v Praze, kde si lze něco vytvořit vlastníma rukama.

Hodinová dílna - tvoří ji pět základních pracovních místností – garáž, práce se dřevem, práce s kovy, nátěry a dokončování, místnost pro umělecké činnosti a ruční práce, které doplňují společenská/odpočinková místnost a toalety se šatnou.

Zdrojovna - je kombinací textilního ateliéru, dílny, opravny oděvů a textilu, místem setkávání, promítání filmů, přednášek, učení se nových věcí a technik...

Jana Novotná

Městská knihovna v Praze - Seniorské pondělky

Od 15. září pokračují s pravidelné pondělními kluby zaměřené na ruční práce, vaření, pražské náměty i trénování paměti. Setkání začínají každý týden od 16:00 hodin v klubovně Ústřední knihovny.

Ing. Irena Macháčová

Úschovna

Služba Úschovna nabízí snadný způsob zaslání dat až do velikosti 7 GB úplně zdarma! "Uschovna.cz" je nejznámějším českým serverem pro zasílání objemných příloh.

Stačí zásilku uložit a zadaní adresáti obdrží e-mail s návodem, jak si ji po dobu 14ti dnů mohou až 30x stáhnout. Data zaslaná přes Úschovnu jsou doručena rychle, bezpečně a diskrétně pouze těm, které si zvolíte.

"Uschovna.cz" se hodí pro každého, kdo potřebuje poslat větší objem dat.

Zaslání je zdarma a bez registrace. Zásilka má platnost 14 dní a každý příjemce si ji může stáhnout 30krát.

Nová služba Premium zásilka umožňuje poslat i mnohem větší balík dat: až 50 GB. Cena za poslání zásilky větší než 7 GB je 40 Kč při platbě online nebo 50 Kč při platbě pomocí SMS.

Premium zásilka, proti klasické zásilce, nabízí řadu výhod. Počet stažení zásilky je neomezený a doba uložení zásilky je prodloužena na 90 dní. Nahranou zásilku lze jednoduše nasdílet na Facebook nebo Twitter.

Soubory není nutné zipovat? Prostě je myší přetáhněte do Úschovny (nebo je vložte pomocí tlačítka Vyberte soubor).

Daniel Zapletal

Evropský dům - promítání evropských filmů

V Evropském domě v ulici Jungmannova 24 se opět zdarma promítají různé evropské filmy, a to každou druhou středu od 19:00 hod.

Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Jana Novotná

Co je to fáma a její šíření

Fáma je pokus o vysvětlení nějakého jevu, události, která vznikla na základě domněnek nebo nekompletních informací.

Většinou jde o jev, který je nějakým způsobem pobuřující, šokující nebo odhalující. Takové informace o něm se šíří vždy velkou rychlostí, zejména v té skupině lidí, kterých se přímo dotýká.

Jednou z příčin obtížného výzkumu fámy je i obtížnost získávání přesného a věrohodného záznamu fámy.

Irena Drhotová

Kino na letišti

V prostoru Letiště Václava Havla Praha vznikl unikátní kulturní projekt – stálá promítací místnost CINEMA TIME v odletové hale Terminálu 2.

Návštěvníky čeká velká škála filmových titulů z celého světa, které jsou promítány jak v tematických, tak smíšených cyklech.

Kino  je v prostorách přístupných jak cestujícím, tak i ostatním návštěvníkům letiště.

Jana Novotná

Internet pro třetí generaci

Nový portál  bude informovat nejen o zajímavých aktualitách z oblasti kultury, bydlení či zdraví, ale především nabízí možnost čtenářům v důchodovém věku podělit se o své zkušenosti, zážitky, starosti a radosti. Do každé rubriky je možné po registraci přispívat vlastními články, posílat fotografie apod.

V příštích měsících přibudou nové rubriky, seriály o zajímavých lidech, on-line vzdělávací programy, ale i nejrůznější soutěže o ceny.

Olga Nová

Ruská emigrace v Československu

V prosinci 1920 skončila jedna historická epocha v dějinách Ruského státu. Rudí zvítězili nad hrdinně bojujícími zastánci pravoslavného Ruska a ti byli nuceni odejít ze země, nebo se nechat bolševiky zlikvidovat.

Slovanská knihovna v pražském Klementinu uspořádala k uctění památky těchto lidí pietní vzpomínkovou akci spojenou s malou výstavou. Jinak tato tragická dějinná událost, která výrazně ovlivnila na několik desetiletí další vývoj ve většině zemí světa, nevzbudila u našich novinářů vlastně žádný zájem. V pořadu Českého rozhlasu, v rubrice Historické osudy, byla této dějinné události věnována pozornost.

Stejně tak i v časopise Národní myšlenka si můžete přečíst velmi zajímavé a dosud málo známé povídky o ruské občanské válce z let 1917-1921. O době, která byla poznamenaná nevídaným terorem a tragická díky svému výsledku – zpustošení slovanského Ruska a jeho ovládnutí bolševiky.

Mgr. Olga Wolfová

Nejhorší potraviny v prodejnách v České republice

Při nákupu potravin v našich supermarketech není dobré se řídit jen cenou potravin. Zvláště potravin s nízkou cenou. Některé levné výrobky nejsou vhodné z hlediska zdraví spotřebitelů, ale i jejich chuťové vlastnosti nejsou takové jaké by spotřebitel očekával.

Výrobci těchto "potravin" obvykle různými chemikáliemi nešetří. Deset druhů těchto výrobků bylo hodnoceno odborníkem na výživu a potravinářským technologem Vítem Syrovým a gastronomickou novinářkou Hanou Michopulu. Výsledky hodnocení byly zveřejněny na stránkách  Zemědělského svazu České republiky.

Ivan Kratochvíl

Státní ústav pro kontrolu léků

Státní ústav pro kontrolu léčiv vytvořil informační portál pro občany a tím zpřístupnil široké laické veřejnosti garantované informace, jejichž je vlastníkem.

Portál SÚKLu informuje zájemce v oblasti léků a chrání je tím před neověřenými a nepřesnými informacemi. Tyto poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem. SÚKL  nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách.

Vstupem na webové stránky potvrzujete, že jste se seznámili s účelem stránek.

Web je rozdělen do následujících oddílů:

 • Lékový záznam pacienta S ohledem na současnou situaci se Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl pozastavit možnost podání žádosti o přístupovou identifikaci do centrálního úložiště a také vlastní vstup do lékového záznamu. Toto rozhodnutí je platné do odvolání.
 • Zdraví, nemoc a léky Najdete informace např.: o správném užívání léků, o klasifikaci nemocí, o očkování, o prevenci a o pacientských organizacích.
  V části Léky najdete aktuální, úplné a ověřené informace o léčivých přípravcích? SÚKL Vám zpřístupňuje přehlednou databázi léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely, které jsou registrované v ČR A dále databázi, která obsahuje pouze volně prodejné léčivé přípravky, v té si můžete vybrat lék podle typu Vašich potíží.
  1. Všechny léčivé přípravky
  2. Volně prodejné léky
  3. Encyklopedie SÚKL Zde najdete informace o léčivech, jejich registraci, ceně. Klinické studie. Seznam lékáren a zdravotnických prostředků.
  4. SÚKL a média
 • SÚKL vás chrání Najdete informace a varování: o nelegálních lécích, o padělcích léků apod.

 • Ing. Irena Drbalová

  Home Senior

  V Praze žije přibližně čtvrt milion důchodců (30.6.2008) a v ČR by počet lidí starších 60 let v roce 2020 mohl podle ČSÚ dosáhnout až 2,7 milionu obyvatel. Počet starých lidí narůstá a s prodlužováním věku také narůstat bude.

  U starých lidí tak roste poptávka po pečovatelských a asistenčních službách. Také střední generace vydělávajících manažerů, bankéřů a podnikatelů nemá již tolik času, aby se věnovali svým rodičům, doprovodili je k lékaři či si s nimi jen popovídali a vyšli si s nimi na zdravotní procházku či do pražského kina.

  Na to jsme se snažili zareagovat my - mladí vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si především uvědomili fakt, že i my budeme jednou staří, avšak v pokročilém věku již nejspíše nebudeme mít dost sil postarat se o všechny naše potřeby, natož vymýšlet něco nového.

  Rozhodli jsme se ze zkušeností a dle dotazníkového šetření sestavit obšírnou nabídku služeb pro seniory, která se stále rozrůstá a reaguje na požadavky klientů a přání důchodců. Jsme společnost, která se skutečně snaží lidem co nejvíce vyjít vstříc a splnit co nejlépe jejich přání.

  Poskytujeme základní služby pro seniory jako je úklid, pomoc s nákupem či doprovod na úřady, ale především se snažíme zaměřit na tzv. aktivizaci seniorů. Tedy aby senioři v Praze mohli prožívat plnohodnotné a co nejméně omezující stáří ve svém přirozeném prostředí a zároveň využívat možnosti, které naše metropole nabízí. Mnoho seniorů touží vydat se do ZOO, vidět novou O2 arénu, jít do nového multikina na oskarový snímek či do divadla na novou hru, ale sami to již buďto nezvládnou, bojí se jít sami, nebo o všech nabízených možnostech a aktivitách v Praze nejsou dostatečně informováni.

  Spojujeme také narůstající touhu mladých lidí dělat při škole užitečnou brigádu (a ne sedět za pokladnou či obvolávat klienty mobilních operátorů) spolu s větší a větší potřebou seniorů o pomoc. Především se velice positivně osvědčuje a senioři vyhledávají to, že mohou svůj čas trávit s mladou generací a vyměnit si zkušenosti. Mladá studentka po úklidu bytu nejlépe pomůže seniorovi s odesláním SMS nebo MMS, popíše co to je ten Facebook nebo doma na internetu zjistí, kde je nejlevnější čistírna oděvů.

  Jedna z našich služeb je také poskytování základních lekcí s počítačem přímo v bydlišti klienta. Student přijde s notebookem a senior si může zjistit na internetu potřebné informace, které již dnes Zlaté stránky nejsou schopny obsáhnout, či poznat základy a poté se může například odhodlat jít do některé ze školiček internetu.

  Pomáháme také seniorům zajišťovat pro ně již složité úkony jako výměna žárovek, přišroubování poličky, přemístění skříně nebo mytí oken. Také nabízíme například společnost pro hraní her – ať už klasických jako šachy a karty nebo moderní společenské hry – např. Carcassone atd.

  Senioři si po našem boku pod odborným dozorem absolventů FTVS mohou také zaplavat, zajezdit na kole či si jen vyjít do parku a zahrát například petanque.

  Senioři mohou kdykoliv volat na  bezplatnou linku 800 888 014,  zeptat se na potřebné informace a sdělit jejich přání a potřeby. Lidé také mohou psát do připomínkového formuláře přímo na našich webových stránkách www.homesenior.cz. Pokud se dohodnou, je první návštěva a jakákoliv potřebná pomoc v rámci ukázky kvality služeb a seznámení se zdarma. Na základě první zkušenosti může v budoucnosti samozřejmě požadovat další služby a ozvat se. Vše je nezávazné a záruka kvality je nejenom ve více než mnohaletých zkušenostech pomoci seniorům pracovníků.

  Nevázanost na žádné smlouvy, flexibilita, snaha splnit jakékoliv přání v co největší kvalitě, první bezplatná pomoc na vyzkoušení a setkávání a komunikace mladých lidí se starou generací jsou hlavními přednostmi oproti službám, které poskytuje stát, jejichž základní platformu se nesnaží nabídka Home Senior popřít, ale naopak doplnit a nahlížet na problematiku z druhé strany. Svým způsobem se tak jedná o jedinečný až průkopnický projekt, který se setkává s velice dobrými ohlasy nejen u samotných seniorů, ale především i na úřadech a MČ.

  Vykydal Pavel, projektový manažer  Home Senior

  Jak budeme stárnout - to záleží na každém z nás

  Každý člověk, který má to štěstí a dožije se stáří, musí se s tímto stavem vyrovnat. Především by měl zůstat aktivní duševně i tělesně. Také mladé rodiny s dětmi vědí, jak je dobré mít babičku a dědečka.

  V mnohých besedách se seniory se člověk dozvídá, že jejich potěšením je četba a zahrádka. To mohu potvrdit, mám mnoho knih, které jsem pro zaneprázdnění nestačila přečíst i zahrádku, kterou jsem léta cílevědomě pěstovala a nyní mi přináší potěšení a vitaminy pro vnuky. Navíc: tyto koníčky mnoho nestojí a to pro lidi, kteří žijí z důchodu, není též zanedbatelné.

  V posledním období se stále hovoří o nutnosti důchodové reformy a každý soudný člověk pochopí, že je třeba. Jenom mi vadí, že je často velmi necitlivě hovořeno o starých lidech, jako kdyby oni mohli za současnou špatnou ekonomickou situaci. Lidský věk se prodlužuje, ale je třeba, aby ministerstva a všechny často zbytečné úřady a instituce lépe hospodařily se státními prostředky.

  Jsou na tom senioři opravdu tak špatně, aby je někdo musel přesvědčovat a usměrňovat, koho mají volit? Většina má ještě dobrou paměť a umí si úsudek udělat sama.

  Důkazem může být, kolik seniorů úspěšně navštěvuje i několik let univerzitu třetího věku. Když se podíváme do katalogu kurzů univerzity třetího věku, najdeme tam bohatou nadílku téměř všech Vysokých škol a většina kursů je rychle obsazena. Vybere si tam snad každý, kdo se chce dále vzdělávat. Někteří navštěvují i několik kurzů najednou.

  Řada seniorů používá k informování a dalšímu vzdělávání počítač a zejména internet. Kromě toho cvičení paměti a mozku prospívá luštění křížovek, sudoku a hlavolamů. Čtením denního tisku zůstáváme v kontaktu se současným děním, ale na základě zkušeností si informace sami vyhodnotíme.

  Neměli bychom se ale jen starat, abychom duševně nezaostávali za našimi vrstevníky a stačili i našim vnukům, ale žít i podle hesla "V zdravém těle zdravý duch".

  Také při boji s obezitou úprava životosprávy většinou nestačí, ale je nutno úsilí doplnit pohybem. Mnoho žen v seniorském věku trpí osteoporozou. I tady pohybová aktivita pomáhá k udržení nebo zlepšení stavu. V podstatě jde o to, aby nepřibýval tuk, ale neztrácela se svalová hmota.

  Myslím, že z toho pohledu vnímáme 3 kategorie seniorů:

  • Profesionální sportovci dokážou podávat profesionální výkony i ve vyšším věku (např. vítěz Velké pardubické žokej Váňa, hokejový brankář Dominik Hašek a jiní.)
   Tito lidé po skončení profesionální činnosti dále často provozují sport alespoň rekreačně nebo pracují jako trenéři, dokonce pořádají turnaje veteránů např. v tenise, fotbale a dalších sportech.
  • Lidé, kteří celý život sportovali není pro ně problém pokračovat i v seniorském věku. Např. pan prezident Klas (lyžování,tenis, truristika). Mnoho seniorů najdeme mezi otužilci, golfisty, tenisty apod.
  • Senioři, kteří mají určité zdravotní problémy, ale přesto chtějí něco pro svou kondici dělat. Nejvhodnější je pro ně turistika spojená s poznáváním.

  V poslední době je velmi doporučovaný Nordic walking, původně skandinávský sport, při kterém dochází k adekvátní zátěži srdečně cévního systému a důkladnému zapojení svalů celého těla. Doporučuji alespoň několik lekcí.Je možno si zapůjčit trekingové hole, vysvětlí Vám, jak si je máte nastavit a držet a jak s nimi chodit. (není to jako chůze na běžkách). Pak si už můžete chodit sám nebo s přáteli.

  Hlavní město Praha v současné době podpořilo akci "Pojďte si zacvičit do pražských parků a lesů". Tato akce je dotována, takže cvičení a Nordic walking (zvlášní sportovní styl chůze) je zdarma. Vhodným sportem je i zdravotní plavání a cvičení ve vodě.

  Kdo někdy hrál golf, ví, že je možno tento sport provozovat rekreačně v krásném prostředí i ve vyšším věku.

  V květnu probíhá akce pro golfisty: 3 lekce s trenérem a 100 míčků za 99 Kč. Jinak je to sport pro seniory dosti finančně náročný. Pro všechny pohybové aktivity v seniorském věku platí, že je máme provádět bez přepínání a pro radost.

  Různí lidé se stářím vyrovnávají různě. Někteří s noblesou jako např. herečky Zita Kabátová a Květa Fialová, jiní do konce života aktivně, z některých se stávají nevrlí a sobečtí lidé. Také neduhy a nemoci stáří snášíme různě, ale je dokázáno, že pozitivní myšlení a víra dělají i ve stáří život lehčí.

  Libuše Kočová

  Strašák století- obezita

  V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

  Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

  V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

  Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

  Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

  Věra Kopová Ferbasová

  Google Earth

  Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

  Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

  Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

  Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

  Ing. Irena Drbalová

  Starší příspěvky

  Senior Internet Klub
  [sik.vse.cz]