Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: duben 2013

Cesta do Asie

Termín konání: 16. 5. 2013
Otevírací doba: 16 - 18hodin
Místo konání: Praha 9 - Park přátelství

Víte, jak se jí čínskými hůlkami nebo jaká je nejvyšší hora světa?

Na zábavných stanovištích se děti dozví něco málo z asijské kultury či zeměpisu a splní úkol vztahující se k tomuto světadílu.

Do Asie se společně vydáme po loňském cestování po Evropě a předloňském výletu do Ameriky.

Ing. Věra Veselá

Kino na letišti

V prostoru Letiště Václava Havla Praha vznikl unikátní kulturní projekt – stálá promítací místnost CINEMA TIME v odletové hale Terminálu 2.

Návštěvníky čeká velká škála filmových titulů z celého světa, které jsou promítány jak v tematických, tak smíšených cyklech.

Kino  je v prostorách přístupných jak cestujícím, tak i ostatním návštěvníkům letiště.

Jana Novotná

Den otevřených dveří v České televizi

V sobotu 4. května 2013 proběhne Den otevřených dveří v České televizi na Kavčích horách.

Kromě možnosti prohlédnout si netradiční prostory České televize, kde vznikají televizní pořady, čeká na návštěvníky den plný her, soutěží, vystoupení, písniček nebo setkání s herci a moderátory.

Vstup od 9.00 do 18.00 hodin.

Ing. Tereza Veselá

Psí den a soutěž o Osmičkového voříška

Termín konání: 11. 5. 2013
Otevírací doba: od 10 hodin
Místo konání: Praha 8 - libeňská psí louka

Bohatý program zaměřený na psy - záchranářští psi, odborná první pomoc pro pejsky, práce psovodů, ukázky dogdancing a dogfrisbee

Eva Matoušová

Stromovka - závod na koloběžkách

Divadlo v parku pořádá v sobotu 27.4.2013 ve Stromovce od 11 do 18 hodin Velký koloběžkový závod se Čtyřlístkem.

Závodit můžou úplně všichni, kategorie jsou rozděleny dle věku 0 - 99 let.

Každý účastník závodu dostane originální čestný diplom z dílny autora Čtyřlístku Jaroslava Němečka. Těm nejlepším v každé kategorii bude na stupni vítězů udělena z rukou maskotů Čtyřlístku zasloužená medaile.

Připraven je i bohatý doprovodný program - skákací hrad, freestyle exhibice, trampolína, slackline, výtvarná dílna a další.

Koloběžky a odrážedla do závodu si lze na místě zdarma zapůjčit. Povinná je helma ! Omezený počet k zapůjčení na místě.

Startovné - odrážedla 100,-Kč, koloběžky 100,-Kč.

 .

Eva Matoušová

Vítání ptačího zpěvu 2013

Česká společnost ornitologická zve tímto všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili první ptačí písničky a krásu jarní přírody.

Akce se konají od 13. 4. do 14. 5. (nejvíce jich je o víkendu 4. 5. – 5. 5.) po celé republice, a tak si každý může najít akci, kterou bude chtít navštívit.

Otakar Medový

Den s Máchou na Petříně

Kdy: 1. 5. 2013 u Petřínské rozhledny.

Akce bude probíhat od 14 hodin a všichni, kdo k Petřínské rozhledně zavítají, se mohou těšit na fotografování s Máchou. Fotografie, které si budete moci rovnou odnést domů, později budou zveřejněny na facebookových stránkách Muzea.

Dalším bodem programu bude netradiční vystoupení moderního provazochodectví, tzv. slackline. Tuto novodobou a již oblíbenou zábavu si návštěvníci na místě budou moci i vyzkoušet. Dále bude připraveno vystoupení kouzelníka Grina, který bude celou akcí provázet. K poslechu bude hrát australský muzikant Rowen Slocombe.

Součástí máchovského odpoledne je soutěžní anketa a vyhlášení vítězů – sladká odměna čeká na výherce každou hodinu.

Na místě bude k zakoupení občerstvení v podobě srdíček z perníku, cukrové vaty a dobrého pití.

Předpokládaný konec akce je v 17 hodin.

Jana Novotná

Státní zámek Benešov nad Ploučnicí

V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků - Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie. Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16.století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.

Snížené vstupné pro seniory

Jana Novotná

Pit ci nepit?

Brno - 17. dubna 2013
Prof. MUDr. Zdenek Kadanka, CSc.
Sál Moravské zemské knihovny, Kounicova 65a, Brno

Jak je to s prospěšností pití malých dávek červeného vína pro lidské zdravi?

V posledních 20 letech se opakovaně objevují v mediích, ale i ve vědeckém pisemnictví informace o tom, že pravidelné mírné pití alkoholických napojů, především červeného vína, je zdraví prospěšné. Protichůdných informací o této problematice i účinku samotného alkoholu na lidské zdraví v různých nápojích je velké až nepřehledné množství. Autor se je snaží uspořádat, orientovat posluchače v této problematice a formulovat praktická doporučení pití či nepití alkoholu pro lidské zdraví.

Irena Dlouhá

Jarní exkurze do světa vědy 2013

Termín konání: od 10. 5. 2013 do 30. 6. 2013
Místo konání: Ústavy Akademie věd České republiky Praha, Brno, Ondřejov, Dolní Dunajovice a vybrané geologické oblasti v Čechách

V průběhu měsíců května a června máte možnost navštívit vědce Akademie věd České republiky přímo v jejich působištích a dozvědět se zábavnou formou detailní informace o jejich práci.

Můžete pozorovat hvězdnou oblohu s astronomy, zkoumat historii s archeology, navštívit laboratoře s mikrobiology, věnovat se ekonomickému výzkumu s národohospodáři, zamyslet se nad symbolikou práva s právníky, studovat exotiku Asie s orientalisty, diskutovat o globálních změnách s biology a fyziology, určovat rostlinné druhy s botaniky anebo zajít na terénní exkurze do české krajiny s geology.

Navíc je pro vás připravena výstava k 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

V případě, že Vás některá akce zaujme, je nutno předem kontaktovat pověřeného pracovníka vědeckého ústavu a zarezervovat si vhodný termín.

Vstup na exkurze i na výstavu je volný.

Josef Veselý

Kulturou proti antisemitismu

Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) Vás zve do Prahy na veřejnou akci „Kulturou proti antisemitismu“, která se koná v neděli 21. dubna 2013.

Jedná se o „Pochod dobré vůle“ centrem Prahy a následující veřejné shromáždění v sídle Senátu ve Valdštejnské zahradě.

Stanislav Procházka

Jarní cesta Stromovkou

MČ Praha 7 srdečně zve na Jarní cestu Stromovkou s Nordic Walking Klub Praha o.s. dne 24. dubna 2013 od 16.00 hodin.

Pokud nemáte vlastní hole, můžete si je zdarma zapůjčit na místě. Registrace probíhá telefonicky 220 144 242.

Po skončení bude připraveno občerstvení, které zajistí Pečovatelské centrum Praha 7.

Sraz: Infostánek MČ Praha 7, Šlechtova restaurace ve Stromovce.

Ivana Olšovská

Den otevřených dveří - Český rozhlas

Termín konání: 18. 5. 2013
Místo konání: Český rozhlas, Vinohradská 12, Praha 2

Český rozhlas oslaví 18. května letošního roku 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na našem území.

K této příležitosti je připravena celá řada zajímavých pořadů včetně speciálních webových stránek i mnoha kulturních akcí.

V sobotu 18. května se uskuteční tradiční Den otevřených dveří, jak v historické budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, tak ve většině budov regionálních stanic.

Jana Novotná

Výstava českých korunovačních klenotů + o 50 % zlevněný vstup do expozice Svatovítského pokladu na II. nádvoří

Termín konání: od 10. 5. 2013 do 19. 5. 2013
Otevírací doba: denně 9 - 18hodin
Místo konání: Pražský hrad - Starý královský palác - Vladislavský sál

Po pěti letech budou opět ve Vladislavském sále Pražského hradu vystaveny České korunovační klenoty, považované od roku 1918 za symbol české státnosti. Klenoty budou umístěny v historické vitríně, kterou pro ně v roce 1929 navrhl architekt Josef Gočár. Vitrína letos dostala nové zasklení; pohled na klenoty tedy bude letos efektnější.

Soubor českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna Karla IV., královské žezlo, královské jablko a roucho, je k nim řazen také korunovační kříž a meč. Korunovační klenoty jsou trvale uloženy v Korunní komoře v katedrále sv. Víta. Kříž a meč jsou trvale vystaveny ve stálé expozici Svatovítského pokladu na II. nádvoří Pražského hradu, kam se také po skončení výstavy klenotů vrátí.

Příchod návštěvníků do Vladislavského sálu bude možný pouze jednou cestou, a to od Starých zámeckých schodů přes Jižní zahrady, odtud po Býčím schodišti na III. nádvoří vchodem do Starého královského paláce.

Maximální kapacita výstavy bude stejně jako v minulých letech činit cca 5000 lidí denně, a z toho důvodu bude nezbytné denní počet návštěvníků regulovat. Zlomovým okamžikem bude zhruba poledne, kdy se denní kapacita naplní a pracovníci SPH uzavřou bránu z Opyše do Jižních zahrad. (Přesný čas zavření brány do zahrady bude určovat aktuální naplněnost denní kapacity.)

Správa Pražského hradu nebude vydávat žádné časové vstupenky nebo lístky na pořadí. Na výstavu korunovačních klenotů se bude možné dostat pouze díky „vystání“ fronty. Pro komfortnější čekání bude připraveno jak občerstvení, tak sociální zařízení.

Po dobu vystavení klenotů bude o 50 % zlevněný vstup do expozice Svatovítského pokladu na II. nádvoří, kde mají návštěvníci možnost vidět dalších 140 pokladů z klenotnice katedrály sv. Víta.

Kapacita výstavy je omezená.

Jana Novotná

Vzpomínkový víkend ke 100. výročí narození arciopata Anastáze Opaska

Termín konání: od 13. 4. 2013 do 14. 4. 2013
Místo konání: Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově

V rámci oslav je možná prohlídka klauzury (veřejnosti běžně nepřístupných částí kláštera); přitom prezentace zvukových a obrazových vzpomínek na Anastáze Opaska (v části prelatury)

V sobotu od 12 do 17 hodin
V neděli od 10.30 do 17 hodin

Vstupné:
1. okruh — klauzura a část prelatury s expozicí o A. Opaskovi:dospělí 80 Kč / důchodci a studenti 50 Kč
2. okruh — pouze expozice o A. Opaskovi v části prelatury: jednotné vstupné 30 Kč

Po celou dobu prohlídek je volně přístupný klášterní kostel a terasová zahrada s oranžerií.

Jana Novotná

ROADSHOW - OČKOVACÍ KAMION

Očkovací edukativní kamion se zastávkami ve 12 krajských městech od 13. 4. do 5. 5. 2013.

V Praze u IKEA Zličín - ve dnech 13. - 14.4.2013 a 4. - 5.5.2013

Přijďte se poradit o rizicích klíšťové encefalitidy a možnosti očkování se specialisty v oboru očkování.

Současně si můžete předplatit vakcíny a objednat se na očkování za zvýhodněnou cenu: 550 Kč (děti 1 -16 let) a 590 Kč (od 16 let a dospěláci) Cena zahrnuje i aplikační poplatek.

Ing. Iveta Toušová

Vyrůst mezi stromy

Akce "Vyrůst mezi stromy" v rámci Dne Země.

Dne 18.4.2013 v době od 15 do 18 hodin budou skauti rozdávat sazenice stromků za symbolickou cenu.

Místo: u stanice metra Náměstí Míru, Flora, Roztyly, Dejvická a u KC Novodvorská

Otakar Medový

Mezinárodní Den fascinace rostlinami

Termín konání: od 13. 5. 2013 do 25. 5. 2013

Evropská organizace pro rostlinnou biologii (European Plant Science Organisation, EPSO) pořádá druhý mezinárodní „Den fascinace rostlinami". Cílem celé akce je, aby se co nejvíce lidí z celého sveta nadchlo pro rostliny a ocenilo důležitost rostlinné biologie pro zemedelství, kvetinářství, lesnictví, pro udržitelnou produkci potravin i všeho dalšího, co získáváme z rostlin: papíru, dřeva, chemikálií, energie a léčiv. Zdůraznen bude také význam rostlin pro ochranu přírody.

Zúčastněné instituce v Praze i dalších městech pořádají Dny otevřených dveří, kde Vám nabídnou: ukázky svých sbírek; možnost poznat rostliny tak, jak jste je dosud neznali; možnost seznámit se s těmi, o nichž jste ani netušili, že vůbec existují; prodejní výstavy; botanické exkurze do okolí Prahy; nahlédnutí pod pokličku vědeckého výzkumu...

Seznam zúčastněných institucí v rámci Prahy:

 • Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství ČZU Praha, Kamýcká 129, Praha 6 - Suchdol - Sbírky užitkových rostlin tropů a subtropů - 13. - 17. 5. 2013 od 8 do 15 hodin
 • Česká botanická společnost - botanické exkurze do okolí Prahy - 18. 5. 2013 - 10 - 16 hodin
 • Český svaz ochránců přírody - botanická vycházka na Praze 8 - 19. 5. 2013 - 14 - 17 hodin
 • Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze, Kamýcká 129, Praha 6 - Suchdol - botanická vycházka po areálu České zemědělské univerzity - 25. 5. - 9 - 11 hodin
 • Hlavní budova Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze, Kamýcká 129, Praha 6 - Suchdol - účinky rostlinných jedů, struktura rostlin, ochutnávky vybraných druhů rostlin - 18. 5. 2013 - 9 - 17 hodin
 • VŠCHT Praha, Ústav biochemie a mikrobiologie, Technická 3, Praha 6 - Dejvice - Návštěvníci budou mít šanci nahlédnout pouhým okem pod pokličku laboratoří a pomocí okuláru světelného a konfokálního mikroskopu i do nitra rostlinných buněk plných barev. - 15. 5. 2013 - 13 - 16 hodin

Jana Novotná

Den otevřených dveří - Poslanecká sněmovna

Termín konání: 8. 5. 2013
Otevírací doba: 9 - 16hodin
Místo konání: Poslanecká sněmovna, Praha 1 - Malá Strana, Malostranské náměstí 18-19, tel. 257 174 117

U příležitosti státního svátku se už tradičně uskuteční Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně.

Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci. Odborný výklad zajišťují průvodci Pražské informační služby.

Prostory sídla Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze na Malé Straně budou přístupné od vchodu z Malostranského náměstí č. 19.

Vstup zdarma.

Otakar Medový

Den otevřených dveří - Senát

Termín konání: 8. 5. 2013
Otevírací doba: 10 - 17hodin
Místo konání: Valdštejnské náměstí 4, Praha 1 - Malá Strana, tel. 257 075 707

Pro veřejnost jsou připraveny skupinové prohlídky s odbornými průvodci. Návštěvníci mají možnost navštívit nejcennější historické prostory, navíc je umožněn náhled do pracovny jednoho z místopředsedů Senátu, Přijímacího salonku předsedy Senátu, do Prezidentského salonku, Jednacího sálu a dalších pracovních místností Senátu.

V Kolovratském paláci je prohlídka bez průvodců. Návštěvníci mohou nahlédnout do Růžového a Zeleného salonku. U Zeleného salonku je vystavena kopie Mnichovské dohody.

Vstup zdarma.

V době od 10 do 17 hod. je během Dnů otevřených dveří také zpřístupněno Informační centrum, Výstavní síň Senátu a Trčkovská galerie.

Eva Vychodilová

Oslavy 160. výročí založení Hasičského záchranného sboru ČR

Termín konání: 6. 5. 2013
Otevírací doba: 10 - 16 hodin
Místo konání: Hasičská stanice č. 3 - Holešovice, Argentinská

V rámci oslav 160. výročí založení hasičského sboru se po celý rok 2013 koná každé první pondělí v měsíci Den otevřených dveří na našich pracovištích (pracoviště se střídají).

6. 5. 2013 se můžete přijít podívat na nejstarší funkční hasičskou stanici v Evropě - hasičskou stanici č. 3 Holešovice, Argentinská.

Komentované prohlídky se konají v 10:00, 14:00 a v 16:00 hodin. V tyto hodiny budou začínat ukázky vystříhávání osob z havarovaných automobilů.

Otakar Medový

Den otevřených dveří v Karolinu

Termín konání: od 6. 4. 2013 do 7. 4. 2013
Otevírací doba: 10 - 16hodin
Místo konání: Karolinum - historické sídlo Univerzity Karlovy

Akce se koná při příležitosti 665. výročí založení první vysoké školy ve střední Evropě.

Vstup pro návštěvníky bude ze Železné ulice číslo 9, východ na Ovocném trhu číslo 3.

Pro zájemce je připravena prohlídka rekonstruovaných prostor historického komplexu Karolina včetně reprezentačních a zasedacích místností – jako je např. tzv. mázhaus, Císařský sál, Vlastenecký sál a samozřejmě Velká aula, kde se v průběhu akademického roku odehrává celá řada významných akademických ceremoniálů (promoce, imatrikulace, udílení čestných doktorátů aj.).

Jedním z největších magnetů prohlídky bude bezesporu vystavení univerzitních insignií – žezla rektora a jednotlivých fakult.

Dále bude návštěvníkům zpřístupněno sklepení z románsko-gotické doby, kde mohou mimo jiné obdivovat např. unikátní románskou studnu z předuniverzitního období – jednu z nejstarších v Praze. Ve sklepních prostorách je také instalována expozice připomínající základní mezníky dějin UK. Přibližuje prostředí pražského obecného učení, výuku a stavební vývoj nejstarší z dochovaných budov univerzity – Karolina.

Trasa celým komplexem bude po celý den volně průchozí a pracovníci Ústavu dějin UK a archivu UK budou připraveni odpovídat návštěvníkům na veškeré dotazy. Vzhledem k organizační nutnosti vpouštět návštěvníky do objektu Karolina po menších skupinkách, bude prohlídka ještě umožněna těm zájemcům, kteří budou v 16 hodin stát v případné frontě u vstupu.

Část trasy je bezbariérová.

Jana Novotná

České muzeum hudby

Aktuální pořady a výstavy Národního muzea – Českého muzea hudby v měsíci dubnu.

STOLETÍ VALČÍKU A POLKY - začínáme 19. dubna! (České muzeum hudby, Karmelitská 2)

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S KURÁTOREM VÝSTAVY (České muzeum hudby, Karmelitská 2) ve čtvrtek 25. dubna od 15.00hodin

BEDŘICH SMETANA A EXPERIMENTÁLNÍ HUDBA: Macbeth a České tance(Muzeum Bedřicha Smetany, Novotného lávka 1)

BRATŘÍ ČAPKOVÉ – ZE ŽIVOTA HMYZU (Muzeum Bedřicha Smetany, Novotného lávka 1)

Náhradní termín zrušené lednové opery La Dafne - neděle 21. dubna od 19.00hodin.

Rozkvět Pražského jara - úterý 23. dubna od 18.00hodin.

Koncert chrámové hudby v podání římských sborů 26. dubna od 18.00hodin.

Olga Válková

Přednáška "Léto v Antarktidě"

Kdy: 11.4.2013
Kde: Americké centrum

Vstup zdarma

Ing. Irena Dlouhá

Společensky prospěšný projekt "Výměna oblečení"

Domov pro seniory Malešice, Rektorská 577, Praha 10

V sobotu 27.4.2013 se v prostorách společenského sálu a studovny DS Malešice bude konat charitativní odpoledne s programem, kde mohou návštěvníci i klienti DS přinést zachovalé oblečení a vzájemně si je vyměnit anebo zdarma doplnit.

Jana Novotná

Jarní detoxikace organismu

Přednáška pod záštitou radního Marka Kukrleho je připravena na úterý 16. dubna od 18 hodin v sále ZMČ, Štefánikova 13/15.

Dvouhodinové setkání se známým hostem MUDr. Ondřejem Nývltem odpoví přítomným na otázky týkající se zdravé nutriční výživy, detoxikace organismu a vyvážené stravy během jarního období. Na místě bude probíhat také diagnostika těla nebo ochutnávky zdravých potravin, například pomazánek.

Nebude chybět ani malý dárek na rozloučenou.

Eva Procházková

Žižkovem známým i neznámým

Nájemní domy z první poloviny 20. století budou tématem první vycházky za architekturou a dějinami Žižkova a Vinohrad.

ako v minulých letech budou průvodkyněmi historičky umění Kateřina Lopatová a Dana Schlaichertová. První vycházka se uskuteční v pátek 19. dubna a účastníky zavede na Škroupovo náměstí. Seznámí se s činžovním domem jako stěžejním stavebním druhem žižkovské zástavby. V okolí Škroupova náměstí lze nalézt bohatství příkladů od secese až po doznívající funkcionalismus.

éma činžovních domů vystřídají stavby sloužící divadlu a filmu, na podzim zájemci mohou vyrazit do míst určených především sportu a bez povšimnutí nezůstanou ani nejnovější architektonické počiny.

Vycházky jsou zdarma.

Program vycházek:

 • 19. 4. Nájemní domy první poloviny 20. století – II., sraz 17.00 Škroupovo náměstí
 • 24. 5. Nájemní domy první poloviny 20. století – III., sraz 17.00 Na Ohradě 2
 • 21. 6. Žižkov divadelní a filmový, sraz 17.00 Palác Akropolis (Kubelíkova 27)
 • 13. 9. Sport a zábava na Žižkově, sraz 17.00 Národní dům (Bořivojova 53)
 • 27. 9. Central Park Praha/Žižkov – uzavřený rezidenční komplex, sraz 17.00 roh ulic Pitterova a Ke Kapslovně
 • 18. 10. František Vahala – Ústřední škola bytového průmyslu v Praze, 1924–27, sraz 17.00 Žižkovo náměstí

Petr Novák

Festival kol a koleček

13. - 14. dubna 2013, Náplavka Dvořákova nábřeží - Na Františku, Praha

Město na kole - festival plný zábavy a cyklistiky ve všech jejích formách???????

Zapálení nebo jen občasní silniční, horští, sjezdoví, trekoví, trialoví, crossoví, dirtoví či akrobatičtí jezdci i začínající piloti odrážedel a koloběžek si v programu Města na kole najdou to své.

Otakar Medový

Jarmark OnaDnes

Tradiční akce - bazar oblečení dámského, pánského i dětského, doplňků, šperků, bot i kabelek, ale také třeba hraček, atd.

Křižíkovy pavilony B a C, které jsou v dolní části Výstaviště v Holešovicích - sobota 6.4.2013

Registace pro prodávající: již od pondělí 18.3.2013

Jana Novotná

Bezplatné kurzy pro rodiče – Práce a rodina v rovnováze

rámci mezinárodního projektu FIT FOR FLEXI se od března otevřou další kurzy osobního rozvoje zaměřené na slaďování rodinného a pracovního života. Část workshopů bude věnována i pracovně-právní problematice. Workshopů se mohou zúčastnit osoby pečující o závislého člena rodiny či děti do 15 let.

Datum a čas konání:
2. 4. 2013, vždy od 8:30 do 15:30 hod.

Jana Novotná

Malostranský hřbitov

Malostranský hřbitov (zve Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova)

Vycházka Heraldické památky na Malostranském hřbitově (12. 4.) - vzpomínka na Vladimíra Pouzara.

Výstava historických a současných fotografií z Malostranského hřbitova (od 2. do 31. 5.) - v KC PRÁDELNA na Smíchově, Holečkova 38.

Celostátní festival „Noc kostelů“ (24. 5. 17-19 hodin) - zpřístupnění hřbitova bez průvodce, od 17:00 hod. se v kostele Nejsvětější Trojice uskuteční mše.

Májové slavnosti na Malostranském hřbitově (25. 5. od 14,00) – již pátý ročník slavností

Výstava historických a současných fotografií z Malostranského hřbitova(od 1. do 30. 06.) - v Galerii paní Evy Jandejskové, Lidická 22, Praha 5

Otevření hřbitova bez průvodce (30.6. 14,00-16,00)

Vzpomínka 180. výročí narození Gustava Pflegera Moravského (27. 7.)

Otevření hřbitova bez průvodce (27. 7. 14,00-16,00)
Otevření hřbitova bez průvodce (25. 8. 14,00-16,00)
Dny evropského kulturního dědictví (září 2013)
Otevření hřbitova bez průvodce (28.9. 14,00-16,00)
Otevření hřbitova bez průvodce (27.10. 14,00-16,00)

Vzpomínka na zesnulé aneb již šesté Dušičky na Malostranském hřbitově (1. nebo 3. l1.)

Mezinárodní festival poezie (listopad 2013)

Vánoční rozsvěcení svíček na Malostranském hřbitově proběhne (22. 12. od 16,00)

Ing. Ivana Doušová

Divadlo U Valšů

V dubnu 2013 nabízí Život 90 ve svém Divadle U Valšů zajímavé komedie, benefice, filmové dokumenty,recitály, detektivní komedie a i módní přehlídku. Program rozhodně stojí za pozornost.

Jana Novotná

Neinvazivní analyzátor krve AMP - ZP1/2012

Ministerstvo zdravotnictví ČR zahájilo řízeni o neinvazivním analyzátoru AMP. Tato informace byla uveřejněna na webu MZ dne 4.9.2012 ve 12 dokumentech.

Ministerstvo zdravotnictví oznamuje, že že zahajuje správní řízení ve věci zákazu používání zdravotnického prostředku Neinvazivní analyzátor krve AMP výrobce Research and Production Complex „BioPromin“ Ltd., se sídlem 30 „A“ Selyanska Str., atp. 32, 61157 Kharkiv, Ukrajina, a to při poskytování zdravotní péče na území České republiky s ohledem na možnost nepříznivého ovlivnění zdraví včetně rizika omezení bezpečnosti pacientů.

Eva Doušová

Evropský dům - promítání evropských filmů

V Evropském domě v ulici Jungmannova 24 se opět zdarma promítají různé evropské filmy, a to každou druhou středu od 19:00 hod.

Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Jana Novotná

Muzeum hl. m. Prahy - změny volného vstupu

Muzeum hl. m. Prahy upravilo volný vstup – první čtvrtek v měsíci platí dále, ale omezeny jsou hodiny.

Od 1.4.2012 platí:
každý první čtvrtek v měsíci do hlavní budovy muzea od 9 do 14 hod. vstup pro žáky, studenty a seniory zdarma, ostatní 10 Kč a otevřeno je jen do 18 hod. Do muzea tedy můžete např. přijít v 13.30 hodin, koupit si levnou vstupenku nebo využít volného vstupného (děti, studenti, senioři) a pak zůstat až do těch 18 hodin.

Prodloužená otvírací doba muzea do 20 hodin je přesunuta na poslední středu v měsíci. Ale to se už platí plné vstupné.

Zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy, příslušníci Městské policie a držitelé Senior-pasu (což je Opencard) – mají stále v jakýkoliv den vstupné za 1 Kč.

Irena Procházková

Platnost karet Opencard

Rada hl. m. Prahy dnes rozhodla o prodloužení platnosti karet Opencard o dva roky. Prodloužení se týká karet, jejichž platnost končí v období do 31. července 2013.

Prodloužení platnosti karty je zdarma.

Zapsání nové platnosti je zcela jednoduché:
se provádí na přepážkách v Zákaznickém centru Opencard (Škodův palác, palác Adria) pro všechny držitele čipových karet

Ti, kteří mají na kartě aktivovanou dopravní kartovou aplikaci DOS – tedy předplatní kupony – si mohou prodloužit platnost karty ve validátorech Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Veronika Dlouhá

Co je to fáma a její šíření

Fáma je pokus o vysvětlení nějakého jevu, události, která vznikla na základě domněnek nebo nekompletních informací.

Většinou jde o jev, který je nějakým způsobem pobuřující, šokující nebo odhalující. Takové informace o něm se šíří vždy velkou rychlostí, zejména v té skupině lidí, kterých se přímo dotýká.

Jednou z příčin obtížného výzkumu fámy je i obtížnost získávání přesného a věrohodného záznamu fámy.

Irena Drhotová

Internet pro třetí generaci

Nový portál  bude informovat nejen o zajímavých aktualitách z oblasti kultury, bydlení či zdraví, ale především nabízí možnost čtenářům v důchodovém věku podělit se o své zkušenosti, zážitky, starosti a radosti. Do každé rubriky je možné po registraci přispívat vlastními články, posílat fotografie apod.

V příštích týdnech a měsících přibudou nové rubriky, seriály o zajímavých lidech, on-line vzdělávací programy, ale i nejrůznější soutěže o ceny.

Olga Nová

Ruská emigrace v Československu

V prosinci 1920 skončila jedna historická epocha v dějinách Ruského státu. Rudí zvítězili nad hrdinně bojujícími zastánci pravoslavného Ruska a ti byli nuceni odejít ze země, nebo se nechat bolševiky zlikvidovat.

Slovanská knihovna v pražském Klementinu uspořádala k uctění památky těchto lidí pietní vzpomínkovou akci spojenou s malou výstavou. Jinak tato tragická dějinná událost, která výrazně ovlivnila na několik desetiletí další vývoj ve většině zemí světa, nevzbudila u našich novinářů vlastně žádný zájem. V pořadu Českého rozhlasu, v rubrice Historické osudy, byla této dějinné události věnována pozornost.

Stejně tak i v časopise Národní myšlenka si můžete přečíst velmi zajímavé a dosud málo známé povídky o ruské občanské válce z let 1917-1921. O době, která byla poznamenaná nevídaným terorem a tragická díky svému výsledku – zpustošení slovanského Ruska a jeho ovládnutí bolševiky.

Mgr. Olga Wolfová

Hlíva ústřičná

Hlívy: ( ústřičná, plicní, miskovitá, máčková )

 • povzbuzuje imunitní systém a tělo si vytvoří dostatek protilátek proti mnoha nemocem, tím se zvyšuje obranyschopnost organizmu
 • snižuje hladinu cholesterolu
 • upravuje krevní tlak ( pomáhá při nemocích srdce a cévní soustavy )
 • snižuje poruchy metabolismu cukru ( vhodné pro diabetiky )
 • mají antialergické účinky ( při konzumaci v syrovém stavu, nebo sušená při nízkých teplotách do 40°C ) při onemocnění kloubů má zmírňující a uklidňující účinek
 • pomáhá odstraňovat bradavice virového původu
 • má radioprotektivní účinek proti záření způsobenému zeslabováním ozonové vrstvy
 • houbová vláknina obsažená v hlívě pomáhá odstraňovat z těla jedovaté látky ( zabraňuje vstřebávání nežádoucích látek do krevního oběhu ), upravuje vylučování
 • houbová vláknina obsažená v hlívě pomáhá odstraňovat z těla jedovaté látky ( zabraňuje vstřebávání nežádoucích látek do krevního oběhu ), upravuje vylučování

Hlívy obsahují mnoho minerálních látek, nejvíce draslíku a fosforu; dále mikroelementy - zinek, selen, chrom, měď, bór, jód a vitamíny B12 a D2

Klobouky má masité, v mládí na okraji podvinuté a šklebovitě sklenuté, na povrchu hladké, barvy šedé, modrošedé až nahnědlé. Roste ve střechovitý trsek, plodnice vyrůstají z kmene listnatých stromů nad sebou. Klobouky mají průměr 60–180 mm. Lupeny jsou bílé, později našedlé nebo nažloutlé, poměrně řídké, vysoké 5–15 mm, dlouhé a hluboce sbíhavé na krátký boční třen. Třen je téměř vždy umístěn výstředně nebo po straně klobouku, je krátký (20–60 mm) nebo téměř chybí. Je plstnatý nebo hladký, bělavý s nádechem barvy, kterou má klobouk. Dužnina je bílá, bělavá, měkká, neměnlivá a trochu tužší. Příjemně voní a chutná. Výtrusy jsou velké 8–13×3>-4 um, válcovité, hladké, bezbarvé. Výtrusný prach je bílý s nafialovělým nádechem.

Hlíva ústřičná roste v přírodě na podzim a v zimě (od října do března, nejvíce v listopadu a v prosinci). Najdeme ji na pařezech a kmenech listnatých stromů v místech chráněných před mrazivými větry; bývá nejčastěji na kmenech a pařezech vrby, ořešáku, jasanu, buku i dubu. Jen výjimečně se vyskytuje na jehličnatých stromech a pařezech. Roste v lese i mimo les, např. v parcích a zahradách.

Je to jedlá a velmi dobrá houba, která je vítaným přínosem do kuchyně, neboť roste i v zimě a tvoří velké, masité plodnice, jež jsou vhodné v kuchyni pro přípravu nejrůznějších pokrmů. Výborná je v polévkách a omáčkách, ale i konzervovaná v octovém nálevu. Starší plodnice jsou někdy velmi tuhé.

Záměna s jedovatými houbami je prakticky minimální. Podobají se jí jiné druhy hlív, také jedlé, např. hlíva miskovitá [Pleurotus cornucopiae (PAUL ex FR.) KUMM] nebo jedlá, ale tuhá hlíva dubová [Pleurotus dryinus (PERS. ex FR.) KUMM], popř. i další. V mnoha zemích i u nás se hlíva ústřičná s úspěchem pěstuje.

Léčívé účinky hlívy
Dnes se má za to, že tato houba může být našemu zdraví velice významně prospěšná. Je to poklad mezi houbami a malý zázrak. Její léčivé účinky spočívají především v látkách, které mají schopnost aktivovat buňky, zajišťující přirozenou imunitu organismu.

Nejzajímavější je na ní bezesporu to, že je to dřevokazná houba a roste na kmenech stromů. A právě od nich si bere všechny látky a živiny, potřebné ke svému životu. Přitom stromy obsahují řadu organických i minerálních látek, které jsou lidskému organismu nanejvýš prospěšné a které si nemůžeme opatřit jinak.

Takže hlíva ústřičná plní roli užitečného prostředníka, který nám může tyto vzácné látky dodat. Hlíva ústřičná obsahuje důležité proteiny, aminokyseliny, mastné kyseliny, vitamíny a stopové prvky. Nevypadá možná na první pohled příliš lákavě, ovšem má v sobě obrovský potenciál, pokud jde o složky, důležité pro naše zdraví.

Hlíva v podstatě zpomaluje stárnutí. Jak je to možné? Zlepšuje látkový metabolismus, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a je prospěšná kardiakům. A také pomáhá díky svému složení astmatikům a alergikům. Upravuje střevní peristaltiku, zmírňuje chronické infekce, záněty a bolesti kloubů a také odstraňuje únavu.

Výzkumy ukázaly, že hlíva ústřičná se výborně osvědčila i při léčbě cukrovky. A kdyby jenom to! Hlíva ústřičná umí omezit vedlejší účinky, které vznikají při chemoterapii, a je dokonce schopná výrazně pomoci v boji proti zákeřné rakovině!

Tato houba se osvědčila i při léčbě hemeroidů, bércových vředů, křečových žil a dokáže pomoci i při léčbě popálenin.

Ruští vědci izolovali z hlívy ústřičné antibiotikum, jejich japonští kolegové se zase zasloužili o to, že prokázali význam hlívy ústřičné při redukci bujení zhoubných nádorů. Hlíva ústřičná se po staletí používá v tradiční čínské a japonské medicíně k přípravě léčivých tinktur, mastí a suchých přípravků.

Hlívu si můžete vypěstovat doma buď na slámě nebo na dřevě. Máme vlastně štěstí, že se této houbě daří dobře v mírném klimatickém pásmu. Najdeme ji nejčastěji na pařezech a kmenech listnatých tromů – hlavně vrb, ořešáků jasanů, buků a dubů.

Hlívu můžeme konzumovat buď tepelně upravenou nebo užívat kapsle, které obsahují její extrakt. Jinými slovy, lze si na ní výborně pochutnat, pokud víme, jak na to, ale jestliže chceme něco udělat pro své zdraví a chceme zapracovat na prevenci, tak je jednodušší a rozumnější dát přednost sušenému prášku či kapslím.

Ivan Kratochíl

Praha a její dcery

Muzeum hl. m. Prahy představuje život Pražanek "Praha a její dcery". Celý projekt je zároveň i připomínkou 130 let od vzniku Muzea hl. m. Prahy.

Každý první čtvrtek v měsíci vstup do muzea pro žáky, studenty a seniory zdarma; ostatní za 10 Kč, vstup do 3D kina: základní: 30 Kč, snížené: 15 Kč pro velký zájem je vhodná rezervace na: tel.: 224 816 772, linka 24

Jana Novotná

Nejhorší potraviny v prodejnách v České republice

Při nákupu potravin v našich supermarketech není dobré se řídit jen cenou potravin. Zvláště potravin s nízkou cenou. Některé levné výrobky nejsou vhodné z hlediska zdraví spotřebitelů, ale i jejich chuťové vlastnosti nejsou takové jaké by spotřebitel očekával.

Výrobci těchto "potravin" obvykle různými chemikáliemi nešetří. Deset druhů těchto výrobků bylo hodnoceno odborníkem na výživu a potravinářským technologem Vítem Syrovým a gastronomickou novinářkou Hanou Michopulu. Výsledky hodnocení byly zveřejněny na stránkách  Zemědělského svazu České republiky.

Ivan Kratochvíl

Aspartam - víte co jíte

Aspartam je syntetické sladidlo a látka zvýrazňující aroma. Byl objeven náhodně při vývoji léku na žaludeční vředy a v přírodě se přirozeně nevyskytuje. Aspartam byl považován za dokonalé umělé sladidlo a výrazně přispěl k rozmachu průmyslu nízkokalorických potravin. Látka je asi 180x sladší než cukr.

...je stabilní v pevném stavu, často se proto používá v sypkých a tabletovaných výrobcích. Používá se jako stolní nízkokalorické sladidlo (stolní sladidlo IRBIS) a jako sladidlo v sypkých směsích pro výrobu nejen nízkokalorikých, ale i běžných nápojů (nápoj v prášku Tang). Setkáme se s ním ve  žvýkačkách (Wrigley) a v  jogurtech (Yoplait Light, Danone Vitalinea) a pod.

Aaspartam zvyšuje chuť k jídlu, i když se jedná o nízkokalorické sladidlo, které většina lidí používá ke snižování váhy.

Ivan Kratochvíl

Transfigurované tuky

Všechno, co bychom měli vědět o transfigurovaných tucích

Transfigurované mastné kyseliny (anglicky trans-fats) jsou určité druhy nenasycených tuků (mohou být mono-nenasycené nebo poly-nenasycené).

Transfigurované tuky se v přírodě vyskytují v nevelkém množství v masu a mléčných produktech. Tyto přirozené látky ale nepředstavují žádný problém.

Transfigurované tuky z regálů v obchodech s nimi ovšem nemají mnoho společného. Jsou vytvořené průmyslově částečnou hydrogenací rostliných olejů a živočišných tuků. Tento chemický proces byl vyvinut na počátku 19. století a první výrobek zpracovaný touto metodou poprvé přišel do prodeje v roku 1911 pod názvem Crisco.

Na rozdíl od přirozených nejsou transfigurované tuky potřebné, a také nejsou právě prospěšné zdraví. Konzumace transfigurovaných tuků pětkrát zvyšuje riziko koronární srdeční choroby. Zdravotníci proto celosvětově doporučují omezení spotřeby transfigurovaných tuků na stopová množství. Transfigurované tuky získané částečnou hydrogenací olejů jsou obecně považovány za mnohem horší než přirozené.

Margarín byl původně vyroben jako krmivo, po němž měli rychle přibývat krocani. Ty ale místo toho zabíjel. Ovšem lidé, kteří předtím vložili do výzkumu všechny své peníze, chtěli aby se jim vrátily, a tak dali hlavy dohromady a uvažovali, co udělat, aby je dostali zpět.

Původně to byla bílá hmota bez chuti a zápachu, takže do ni přidali žluté barvivo a umělou příchuť, a začali to lidem prodávat místo másla.

Rozdíly mezi transfigurovanými tuky (margaríny) a máslem?
Obojí má stejné množství kalorií.
Máslo má, při 8 gramech oproti 5 gramům v margarínu, o něco více nasycených tuků.
Máslo podporuje vstřebání mnoha dalších živin z jiných jídel.
Máslo má spoustu nutričních výhod, zatímco margarín jen pár a to ještě přidaných chemiky! Máslo chutná mnohem lépe než margarín a může povznést chuť ostatních jídel.
Máslo tu je po staletí, ale margarín méně než 100 let.

A teď o transfigurovaných tucích....
Margaríny obsahují velmi mnoho transfigurovaných mastných kyselin (některé přes 50% ... a ví někdo, CO je těch zbývajících 50%?)
Podle poslední studie Harvard Medical, může konzumace margarínů, ve srovnání s těmi, které konzumují stejné množství másla, zvýšit počet onemocnění srdce u žen o 53%.
Zvyšují celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol, (prospěšný cholesterol).
Až pětinásobně zvyšují ohrožení rakovinou.
Snižují kvalitu mateřského mléka.
Snižují odpověď organismu na antigen (imunita).
Snižují odezvu těla na inzulín.

Transfigurované tuky jsou nepřirozené, a proto je tělo nikdy nemůže strávit a spotřebovat ve formě energie. Ale ani správně vyloučit. Hromadí se v něm, lepí se na buňky, které dusí. Ucpává to arterie, ztučňuje játra a bez ohledu na tělesnou námahu nebo cvičení s tím nic neuděláte. Takže mrtvice, infarkt, selhání jater nebo ledvin nebo rakovina číhají hned za rohem.

Vliv margarínu na lidský organismus
Většina odborníků na výživu dnes prohlašuje, že obyčejné máslo je lepší - pokud ho jíme s mírou. Není pochyb o tom, že máslo je přírodní produkt, zatímco margaríny musí být vyráběny složitým technologickým procesem a nejsou tedy přírodním tukem. Margarín by zůstal bez vydatné pomoci barviv a jiných přísad nevábnou šedivou hmotou. Do másla, na rozdíl od margarínu nemusí být vitamíny přidávané uměle. Máslo obsahuje přírodní vitaminy ze kterých jsou nejdůležitější A a D. Vitamin A je potřebný pro dobrý zrak a zdravou pokožku a navíc je důležitý antioxidant. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, důležitého prvku pro zdravé kosti a zuby.

Převzato z  WM magazínu

Ivan Kratochvíl

Allivictus - česnekové tinktury

Všeobecné informace o česnekových tinkturách a jejich použití

Obchodní společnost  Allivictus s.r.o.  působí na českém trhu od listopadu 2007 jako výhradní distributor nové generace česnekové tinktury téhož jména vyráběné manufakturou Ecoton.

Jedná se o nejefektivnější formu využití zdraví prospěšných látek obsažených v česneku, jejichž efektem je především celkové posílení imunity organismu a předcházení civilizačním chorobám. Je určen pro děti od 3 let, vhodný a bezpečný pro těhotné a kojící matky, i pro diabetiky.

Vyrábí se podle původní tibetské receptury ze 13. století, vylepšené a zdokonalené o nové poznatky. Zvláštní důraz je kladen na kvalitu a výběr samotné suroviny. Právě kvalitní česká surovina je příčinou limitované produkce. Allivictus tedy nehledejte na pultech lékáren. Výjimku tvoří lékárny při klinikách spolupracujících na výzkumu působení Allivictu - přírodního produktu při řešení zdravotních problémů v oblastech gynekologie, kardiologie, ORL, dermatologie, neurologie, interny, imunologie, alergologie, pneumologie, psychiatrie a praktického a sportovního lékařství. Pod produkty najdete seznam lékáren, kde lze tyto produkty koupit.

Účinnost Allivictu je pravidelně kontrolována na náhodně vybraných vzorcích akreditovanými laboratořemi Státního zdravotního ústavu    na obsah látek  Allicin Active Complexu. Allivictus je tedy možno zakoupit prostřednictvím E-shopu na webových stránkách společnosti nebo ve  vybraných lékárnách a prodejních místech.

Ing. Irena Drbalová

Státní ústav pro kontrolu léků

Státní ústav pro kontrolu léčiv vytvořil informační portál pro občany a tím zpřístupnil široké laické veřejnosti garantované informace, jejichž je vlastníkem.

Portál SÚKLu informuje zájemce v oblasti léků a chrání je tím před neověřenými a nepřesnými informacemi. Tyto poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem. SÚKL  nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách.

Vstupem na webové stránky potvrzujete, že jste se seznámili s účelem stránek.

Web je rozdělen do následujících oddílů:

 • Lékový záznam pacienta S ohledem na současnou situaci se Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl pozastavit možnost podání žádosti o přístupovou identifikaci do centrálního úložiště a také vlastní vstup do lékového záznamu. Toto rozhodnutí je platné do odvolání.
 • Zdraví, nemoc a léky Najdete informace např.: o správném užívání léků, o klasifikaci nemocí, o očkování, o prevenci a o pacientských organizacích.
  V části Léky najdete aktuální, úplné a ověřené informace o léčivých přípravcích? SÚKL Vám zpřístupňuje přehlednou databázi léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely, které jsou registrované v ČR A dále databázi, která obsahuje pouze volně prodejné léčivé přípravky, v té si můžete vybrat lék podle typu Vašich potíží.
  1. Všechny léčivé přípravky
  2. Volně prodejné léky
  3. Encyklopedie SÚKL Zde najdete informace o léčivech, jejich registraci, ceně. Klinické studie. Seznam lékáren a zdravotnických prostředků.
  4. SÚKL a média
 • SÚKL vás chrání Najdete informace a varování: o nelegálních lécích, o padělcích léků apod.

 • Ing. Irena Drbalová

  Home Senior

  V Praze žije přibližně čtvrt milion důchodců (30.6.2008) a v ČR by počet lidí starších 60 let v roce 2020 mohl podle ČSÚ dosáhnout až 2,7 milionu obyvatel. Počet starých lidí narůstá a s prodlužováním věku také narůstat bude.

  U starých lidí tak roste poptávka po pečovatelských a asistenčních službách. Také střední generace vydělávajících manažerů, bankéřů a podnikatelů nemá již tolik času, aby se věnovali svým rodičům, doprovodili je k lékaři či si s nimi jen popovídali a vyšli si s nimi na zdravotní procházku či do pražského kina.

  Na to jsme se snažili zareagovat my - mladí vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si především uvědomili fakt, že i my budeme jednou staří, avšak v pokročilém věku již nejspíše nebudeme mít dost sil postarat se o všechny naše potřeby, natož vymýšlet něco nového.

  Rozhodli jsme se ze zkušeností a dle dotazníkového šetření sestavit obšírnou nabídku služeb pro seniory, která se stále rozrůstá a reaguje na požadavky klientů a přání důchodců. Jsme společnost, která se skutečně snaží lidem co nejvíce vyjít vstříc a splnit co nejlépe jejich přání.

  Poskytujeme základní služby pro seniory jako je úklid, pomoc s nákupem či doprovod na úřady, ale především se snažíme zaměřit na tzv. aktivizaci seniorů. Tedy aby senioři v Praze mohli prožívat plnohodnotné a co nejméně omezující stáří ve svém přirozeném prostředí a zároveň využívat možnosti, které naše metropole nabízí. Mnoho seniorů touží vydat se do ZOO, vidět novou O2 arénu, jít do nového multikina na oskarový snímek či do divadla na novou hru, ale sami to již buďto nezvládnou, bojí se jít sami, nebo o všech nabízených možnostech a aktivitách v Praze nejsou dostatečně informováni.

  Spojujeme také narůstající touhu mladých lidí dělat při škole užitečnou brigádu (a ne sedět za pokladnou či obvolávat klienty mobilních operátorů) spolu s větší a větší potřebou seniorů o pomoc. Především se velice positivně osvědčuje a senioři vyhledávají to, že mohou svůj čas trávit s mladou generací a vyměnit si zkušenosti. Mladá studentka po úklidu bytu nejlépe pomůže seniorovi s odesláním SMS nebo MMS, popíše co to je ten Facebook nebo doma na internetu zjistí, kde je nejlevnější čistírna oděvů.

  Jedna z našich služeb je také poskytování základních lekcí s počítačem přímo v bydlišti klienta. Student přijde s notebookem a senior si může zjistit na internetu potřebné informace, které již dnes Zlaté stránky nejsou schopny obsáhnout, či poznat základy a poté se může například odhodlat jít do některé ze školiček internetu.

  Pomáháme také seniorům zajišťovat pro ně již složité úkony jako výměna žárovek, přišroubování poličky, přemístění skříně nebo mytí oken. Také nabízíme například společnost pro hraní her – ať už klasických jako šachy a karty nebo moderní společenské hry – např. Carcassone atd.

  Senioři si po našem boku pod odborným dozorem absolventů FTVS mohou také zaplavat, zajezdit na kole či si jen vyjít do parku a zahrát například petanque.

  Senioři mohou kdykoliv volat na  bezplatnou linku 800 888 014,  zeptat se na potřebné informace a sdělit jejich přání a potřeby. Lidé také mohou psát do připomínkového formuláře přímo na našich webových stránkách www.homesenior.cz. Pokud se dohodnou, je první návštěva a jakákoliv potřebná pomoc v rámci ukázky kvality služeb a seznámení se zdarma. Na základě první zkušenosti může v budoucnosti samozřejmě požadovat další služby a ozvat se. Vše je nezávazné a záruka kvality je nejenom ve více než mnohaletých zkušenostech pomoci seniorům pracovníků.

  Nevázanost na žádné smlouvy, flexibilita, snaha splnit jakékoliv přání v co největší kvalitě, první bezplatná pomoc na vyzkoušení a setkávání a komunikace mladých lidí se starou generací jsou hlavními přednostmi oproti službám, které poskytuje stát, jejichž základní platformu se nesnaží nabídka Home Senior popřít, ale naopak doplnit a nahlížet na problematiku z druhé strany. Svým způsobem se tak jedná o jedinečný až průkopnický projekt, který se setkává s velice dobrými ohlasy nejen u samotných seniorů, ale především i na úřadech a MČ.

  Vykydal Pavel, projektový manažer  Home Senior

  Jak budeme stárnout - to záleží na každém z nás

  Každý člověk, který má to štěstí a dožije se stáří, musí se s tímto stavem vyrovnat. Především by měl zůstat aktivní duševně i tělesně. Také mladé rodiny s dětmi vědí, jak je dobré mít babičku a dědečka.

  V mnohých besedách se seniory se člověk dozvídá, že jejich potěšením je četba a zahrádka. To mohu potvrdit, mám mnoho knih, které jsem pro zaneprázdnění nestačila přečíst i zahrádku, kterou jsem léta cílevědomě pěstovala a nyní mi přináší potěšení a vitaminy pro vnuky. Navíc: tyto koníčky mnoho nestojí a to pro lidi, kteří žijí z důchodu, není též zanedbatelné.

  V posledním období se stále hovoří o nutnosti důchodové reformy a každý soudný člověk pochopí, že je třeba. Jenom mi vadí, že je často velmi necitlivě hovořeno o starých lidech, jako kdyby oni mohli za současnou špatnou ekonomickou situaci. Lidský věk se prodlužuje, ale je třeba, aby ministerstva a všechny často zbytečné úřady a instituce lépe hospodařily se státními prostředky.

  Jsou na tom senioři opravdu tak špatně, aby je někdo musel přesvědčovat a usměrňovat, koho mají volit? Většina má ještě dobrou paměť a umí si úsudek udělat sama.

  Důkazem může být, kolik seniorů úspěšně navštěvuje i několik let univerzitu třetího věku. Když se podíváme do katalogu kurzů univerzity třetího věku, najdeme tam bohatou nadílku téměř všech Vysokých škol a většina kursů je rychle obsazena. Vybere si tam snad každý, kdo se chce dále vzdělávat. Někteří navštěvují i několik kurzů najednou.

  Řada seniorů používá k informování a dalšímu vzdělávání počítač a zejména internet. Kromě toho cvičení paměti a mozku prospívá luštění křížovek, sudoku a hlavolamů. Čtením denního tisku zůstáváme v kontaktu se současným děním, ale na základě zkušeností si informace sami vyhodnotíme.

  Neměli bychom se ale jen starat, abychom duševně nezaostávali za našimi vrstevníky a stačili i našim vnukům, ale žít i podle hesla "V zdravém těle zdravý duch".

  Také při boji s obezitou úprava životosprávy většinou nestačí, ale je nutno úsilí doplnit pohybem. Mnoho žen v seniorském věku trpí osteoporozou. I tady pohybová aktivita pomáhá k udržení nebo zlepšení stavu. V podstatě jde o to, aby nepřibýval tuk, ale neztrácela se svalová hmota.

  Myslím, že z toho pohledu vnímáme 3 kategorie seniorů:

  • Profesionální sportovci dokážou podávat profesionální výkony i ve vyšším věku (např. vítěz Velké pardubické žokej Váňa, hokejový brankář Dominik Hašek a jiní.)
   Tito lidé po skončení profesionální činnosti dále často provozují sport alespoň rekreačně nebo pracují jako trenéři, dokonce pořádají turnaje veteránů např. v tenise, fotbale a dalších sportech.
  • Lidé, kteří celý život sportovali není pro ně problém pokračovat i v seniorském věku. Např. pan prezident Klas (lyžování,tenis, truristika). Mnoho seniorů najdeme mezi otužilci, golfisty, tenisty apod.
  • Senioři, kteří mají určité zdravotní problémy, ale přesto chtějí něco pro svou kondici dělat. Nejvhodnější je pro ně turistika spojená s poznáváním.

  V poslední době je velmi doporučovaný Nordic walking, původně skandinávský sport, při kterém dochází k adekvátní zátěži srdečně cévního systému a důkladnému zapojení svalů celého těla. Doporučuji alespoň několik lekcí.Je možno si zapůjčit trekingové hole, vysvětlí Vám, jak si je máte nastavit a držet a jak s nimi chodit. (není to jako chůze na běžkách). Pak si už můžete chodit sám nebo s přáteli.

  Hlavní město Praha v současné době podpořilo akci "Pojďte si zacvičit do pražských parků a lesů". Tato akce je dotována, takže cvičení a Nordic walking (zvlášní sportovní styl chůze) je zdarma. Vhodným sportem je i zdravotní plavání a cvičení ve vodě.

  Kdo někdy hrál golf, ví, že je možno tento sport provozovat rekreačně v krásném prostředí i ve vyšším věku.

  V květnu probíhá akce pro golfisty: 3 lekce s trenérem a 100 míčků za 99 Kč. Jinak je to sport pro seniory dosti finančně náročný. Pro všechny pohybové aktivity v seniorském věku platí, že je máme provádět bez přepínání a pro radost.

  Různí lidé se stářím vyrovnávají různě. Někteří s noblesou jako např. herečky Zita Kabátová a Květa Fialová, jiní do konce života aktivně, z některých se stávají nevrlí a sobečtí lidé. Také neduhy a nemoci stáří snášíme různě, ale je dokázáno, že pozitivní myšlení a víra dělají i ve stáří život lehčí.

  Libuše Kočová

  Strašák století- obezita

  V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

  Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

  V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

  Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

  Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

  Věra Kopová Ferbasová

  Google Earth

  Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

  Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

  Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

  Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

  Ing. Irena Drbalová

  Starší příspěvky

  Senior Internet Klub
  [sik.vse.cz]