Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: srpen 2012

Živé město – OŽIJTE SE SVOU ČTVRTÍ

V termínu 20.–23. září 2012 proběhne na území Prahy 6 již druhý ročník multižánrového kulturního festivalu Živé město, který se zabývá tématem života ve městě. Na čtyři dny ožijí ulice, parky, kavárny, divadla, knihovny a mnohá další místa od Dejvic po Ořechovku či Bubeneč.

Festival zahájí ve čtvrtek 20. 9. městská hra z dílny o. s. Ramus, následovat bude pouliční tančírna, vernisáž tématické výstavy v Galerii NTK a venkovní filmová projekce. Další dny přinesou projekce s diskusemi na téma život ve městě, site-specific intervence, komentované procházky a cykloprojížďky nebo zahradní bleší trh. Návštěvníci se také mohou těšit na znovuotevřené kino Ořechovka.

Speciální program je připraven na 22. 9., kdy dojde ve spolupráci s kavárnou Vypálené koťátko k prolnutí festivalu se sousedskou slavností Zažít město jinak. Oblast poblíž Hradčanské oživí hudba, divadlo, workshopy nebo hra s I Spy.

Sousedské festivaly Zažít město jinak v rámci celé Prahy koordinuje o. s. Auto*mat a záštitu nad akcí převzala radní hlavního města Prahy Aleksandra Udženija.

Akce festivalu jsou určeny návštěvníkům všech generací, a to jak z řad místních rezidentů, tak obyvatelům ostatních pražských čtvrtí. Festival je neziskový a nízkorozpočtový, vstup na něj je zdarma.

Eva Doušová

Den otevřených dveří - Švandovo divadlo

Termín konání: 13. 9. 2012
Otevírací doba: od 9:00 do 19:45 hod

Prohlídky s herci Švandova divadla, slevy na vstupenky (1+1 vstupenka zdarma), doprovodný program (Buchty a loutky a Dětské divadelní studio, Literární kavárna aj.)
Uvidíte hereckou zkoušku připravované inscenace, svou práci představí zvukaři, osvětlovači, maskérky, garderobiérky
Vstup volný

Olga Páralová

Setkání seniorů

24.9.2012 od 9-13 hod v Národním domě na Smíchově.

Samotné setkání se bude konat formou WORLD CAFÉ v rámci projektu Evropské hlasy k aktivnímu stárnutí (European Voices for Active Ageing), který je podpořen z Evropské komise programem EACEA, příjemcem je World Café Europe, koordinátorem pro Českou republiku je Gerontologický institut založený Životem 90.

Jedná se o způsob vedení diskuse, který je soustředěn na menší skupinky u stolů, v příjemném prostředí, ideálně u kávy.

4 osoby umožní navodit důvěrnou atmosféru, ale také umožní, aby každý názor a hlas byl slyšet.

Tím, že se tyto skupinky postupně proměňují, je možné generovat nové porozumění, pochopení i nová řešení.

Šej

Opera Hubička - přírodní divadlo v Šárce

2.9.2012 od 14 hodin v Šárce

V místech původního přírodního divadla v produkci Originálního hudebního divadla Praha vystoupí sólisté, orchestr a sbor opery Národního divadla v Praze.

Deky na sezení s sebou. Nejlépe přibalit i pláštěnku.

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Den otevřených dveří - Muzeum pražského vodárenství

Termín konání: od 22. 9. 2012 do 23. 9. 2012
Otevírací doba: od 9.30 do 16.30 hodin
Místo konání:  Podolská vodárna, Podolská ul. Praha 4 - Podolí

Návštěvníci uvidí např. vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. unikátní sbírku vodoměrů a další historické přístroje a nástroje, případně mohou ochutnat vodu z úpraven vody Želivka a Káraný.

Vstup zdarma

Jiřina Nováková

Dožínky 2012

Termín konání: 2. 9. 2012
Otevírací doba: od 14 hodin
Místo konání: Zámecký areál Ctěnice

Tradiční dožínková slavnost v podání národopisného souboru Doudleban

Jablkobraní

Termín konání: 23. 9. 2012
Místo konání: Zámecký areál Ctěnice

Tradiční výroba moštu z jablečné sklizně místní štěpnice

Jitka Vávrová

Návštěvní den Barrandova

Termín konání: 1. 9. 2012
Otevírací doba: od 10 do 15 hod.
Místo konání: Barrandov Studio, Kříženeckého náměstí 322/5, Praha 5 - Barrandov

Unikátní výlet do filmového zákulisí jednoho z největších a nejstarších studiových komplexů v Evropě.

Filmové studio Barrandov připravilo na celý den tematické prohlídky jednotlivých pracovišť i bohatý doprovodný program pro malé a velké návštěvníky v šesti okruzích.

Návštěvní den rozšiřuje pravidelný každoměsíční program komentovaných prohlídek barrandovského Fundusu.

Prohlídka filmového ateliéru vám přiblíží výhody studiového natáčení, uvidíte specializovaná pracoviště filmových laboratoří, dabingových studií, fundus kostýmů a tentokrát i budovu nábytku a rekvizit.
Vstupné na každý prohlídkový okruh je 50 Kč / osoba. Platí se na místě v hotovosti.
Děti do 6ti let mají vstup zdarma.

REZERVACE NUTNÁ !!!!!

Je to stylem "Kdo dřív příjde, ten dřív mele", resp. kdo si dřív zarezervujete místo, tak se na prohlídku určitě dostane.

Kdyby už bylo plno, tak nevěste hlavu :-) - doporučuji toho 1.9. přijít přímo na Barrandov a na místě se zeptat, zda někdo nepřišel a jít místo něj. Takto jsem se na prohlídku všem okruhů filmových ateliérů dostala já, byť jsem neměla místo předem rezervované. Předpokládám, že by to mohlo fungovat i letos.

Jana Novotná

Výstavy v budově Senátu

Amatérská fotografie a fotografická technika

Expozice výstavy probíhá ve Výstavní síni Senátu PČR - do 19.8..

Otevřeno denně od 10.00 do 18.00 hod.

Vstup volný

Valdštejnský palác nejen na pohlednicích

Expozice výstavy probíhá v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce.

Vstup pro veřejnost každý víkend od 10.00 do 18.00 hodin - do 9.9.

Vstup volný

Otakar Medový

Evropský dům - promítání evropských filmů

V Evropském domě v ulici Jungmannova 24 se budou po prázdninové pauze opět od září zdarma promítat různé evropské filmy, a to každou druhou středu od 19:00 hod.

Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Jana Novotná

Hradozámecká noc

31.8.2013 - tradiční akce Hradozámecká noc - 4. ročník - ve večerních a nočních hodinách se otevřou brány více než 60 českých hradů, zámků a dalších památek v celé ČR.

Na návštěvníky podvečerních a nočních programů památek čekají noční prohlídky historické i pohádkově-strašidelné, koncerty klasické i moderní hudby, ukázky poezie, performance a mnohá další lákadla.

Program v Praze:
Valdštejnský palác
31. srpna 2013 od 19 do 23 hodin se v sídle Senátu uskuteční Noc otevřených dveří Valdštejnského paláce v rámci akce Hradozámecká noc.
Výcvik Valdštejnovy gardy, 1. nádvoří
Komentované prohlídky v doprovodu průvodců, historické prostory paláce Barokní tance, Hlavní sál vstup volný

Otakar Medový

Malostranské komorní slavnosti

11. ročník festivalu v Praze ve Valdštejnském paláci od 29. 9. 2013 do 3. 11. 2013

Festival Malostranské komorní slavnosti, který je od roku 2002 součástí Českých kulturních slavností, patří mezi nejvýznamnější mezinárodní festivaly pražské komorní hudby v Praze a je přehlídkou toho nejlepšího, co může především česká interpretační scéna nabídnout. Malostranské komorní slavnosti se konají každoročně v říjnu v Hlavním sále, unikátním prostoru Valdštejnského paláce, který si nechal Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna zbudovat roku 1623 jako svou pražskou rezidenci. Stavba samotná i její bohatá vnitřní výzdoba jsou dílem převážně italských mistrů. Festival je pořádán občanským sdružením Česká kultura ve spolupráci s Kanceláří Senátu Parlamentu ČR a pod záštitou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Vstupné zdarma (omezená kapacita sálu 150 osob)

Jana Novotná

ČajoMír Fest 2012

25-26.8.2012, Vyšehrad

Degustační poplatek - 100 Kč / den. Zdarma děti a důchodci

Začíná se v sobotu od svítání (5:30 hod.)

Prostory Starého purkrabství pražského Vyšehradu se poslední srpnový víkend promění v Mekku všech milců čaje.

4. ročník Čajomír festu klepe na dveře. Japonsko, Indie, Čína, Thajsko, Rusko, Turecko i další světové destinace, jejichž krajiny pokrývá zelený koberec čajových zahrad, představí díky čajovnám a dovozcům čaj různých chutí a přípravy.

V sobotu 25. srpna 2012 čekají čajové pijáky celý den plný ochutnávek a tradičních čajových obřadů v podobě evropského sletu čajových profesionálů a nadšenců v přípravě čaje. Jako doprovodný program zažijete v prostoru festivalu pouliční umění, tvořivé díleny, prezentace čajové školy, gastronomii s čajem.

V neděli 26. srpna 2012 se bude pokračovat odbornou konferencí na téma „Čajová cesta v Čechách“.

Pořádá Čajomír o.s. - občanské sdružení pro podporu čajové kultury.

Jarka Kliková

Cyklus "Otevřené léto ministerstva kultury

Ministerstvo kultury pod vedením Aleny Hanákové se během prázdnin rozhodlo ukázat, že není jen suchopárným státním úřadem, ale otevřenou kulturní institucí, která živě komunikuje s veřejností a má co nabídnout.

Akce „Otevřené léto ministerstva kultury – Nostický palác 2012“ si klade za cíl představit co nejširší spektrum forem živého umění a při té příležitosti poukázat i na úspěchy, kterých dosáhly některé příspěvkové organizace, jež ministerstvo zřizuje.

Během léta se proto nádvoří Nostického paláce postupně stává koncertním sálem, galerií, divadlem i letním kinem, do nichž může vstoupit zdarma každý, kdo má zájem a koho umění a kultura zajímá.

Akce se konají v budově Ministerstva kultury v Nosticově paláci na Maltézském náměstí v Praze

Pro veřejnost je přístupné nádvoří, konírna a sklepení.

Výstava "Sculpture now!" v podzemí paláce - formou volné prohlídky jsou představeny nejzajímavější umělecké trendy na poli současného českého a slovenského 3D umění.

Výstava probíhá v termínu: 4.6. – 31.10.2012 a je přístupná zdarma v pracovní dny od 9 do 16 hodin.

Výstava představuje reprezentativní průřez současným mladým 3D uměním a má zájemcům o moderní výtvarno ukázat, jak pracují se sochou coby komunikačním médiem hvězdy současné výtvarné scény – např. David Černý, Krištof Kintera, Lukáš Rittstein, Michal Cimala, Dana Sahánková, Lenka Klodová, Milan Houser a další.

Výstava fotografií o brněnském funkcionalismu "Brno - město s duchem Bauhausu" (např. k vidění vila Tugendhat a vila Stiassny na dobových fotografiích a téma příběhů brněnských židovských architektů - Ernst Vízner, Bohuslav Fuchs, bratři Eislerové).

Výstavu je možno navštívit až do konce srpna.

Další akce k výstavě - přednáška k tomuto tématu architekta a kurátora výstavy prof. Vladimíra Šlapety v úterý 14.8. dopoledne.

Ve středu 22. srpna představením Intimního divadla Dáši Bláhové a kontroverzní inscenací Američanky Eve Ensler Monology vagíny.

Ve čtvrtek 30. srpna bude následovat folklórní festival „Ozvěny jihovýchodního Slovácka“ na němž se představí soubory Kohútek, Strúček a Žandár.

Cyklus uzavře ve čtvrtek 13. září od 20 hodin na nádvoří koncert „Loučení s létem“, hrát bude Neočekávaný dýchánek.

Jana Novotná

15. a 16.9.2012 - program na Pražském hradě

7. ročník Vinobraní na Pražském hradě s doprovodným programem. Královská zahrada - 11 – 18 hodin

Vstup zdarma; platí se jen ochutnávka českých a moravských vín v Míčovně, vstupné 50,- Kč, degustační sklenička v ceně vstupného

DĚTSKÝ VÍKEND S PŘÍBĚHEM PRAŽSKÉHO HRADU NA TÉMA „ZLATÁ BULA SICILSKÁ“
10 – 17 hod., start a cíl na severním palácovém dvorku (tj. z boku Starého královského paláce - před vstupem do expozice Přběh Pražského hradu). Děti dostanou hrací kartu a společně s dospěláky (ty větší mohou i samy) obchází 6 stanovišť a tam plní drobné úkoly a odpovídají na otázky; pak se vrací zpět na palácový dvorek a za vyplněnou kartičku dostanou odměnu - letos to je zmrzlina a malý dárek.

OTEVŘENÍ PRODUKČNÍCH ZAHRAD S MASARYKOVÝM VČELÍNEM
Prohlídka tzv. produkčních zahrad pro veřejnost, oba dva dny 10 – 15 hod. se zahradníky a průvodci Správy Pražského hradu
Produkční zahrady byly již v minulosti asi 2x otevřeny a vstupovalo se do nich vchodem vedle Jízdárny Pražského hradu z ulice U Prašného mostu (předpokládám, že to letos bude stejné).

Jana Novotná

PVA EXPO Letňany Praha

Tři akce v jednom termínu – zábava pro celou rodinu

Na letňanském výstavišti bude ve dnech 6.- 8. září živo.

Už popatnácté otevře své brány veletrh Sběratel – svátek filatelistů, numismatiků, mineralogů a dalších sběratelů.

Akce láká i zájemce o investování do zaručených komodit – zlata, mincí a drahých kamenů.

Vyhledávaná je také bezplatná služba ocenění sbírek nezávislými znalci ze všech oborů sběratelství.

Vstupné je 80 Kč, ženy a mládež do 18 let mají vstup ZDARMA.

SBĚRATEL - 15. ročník největšího setkání sběratelů ve střední a východní Evropě

INVESTOR - mezinárodní veletrh investic do zlata, mincí, filatelie a drahých kamenů

Minerály a drahé kameny, prodejní veletrh, který nabídne drahé kameny, minerály a šperky

Jarka Kliková

Festival  "Mléko na talíři" - menu v různých restauracích - 6.-26.8.2012

Zúčastněné restaurace
Amade Restaurant, Praha 1 (šéfkuchař Radek Šubrt)
Ambroisie Caffé Restaurant, Praha 1 (šéfkuchař David Uher)
Dock House, Praha 4 (šéfkuchařka Petra Sahajdáková)
Fama Grand, Praha 2 (šéfkuchař Pavel Hrabálek)
Chateau St. Havel, Praha 4 (šéfkuchař Ondřej Slanina)
U Emy Destinnové, Praha 2 (šéfkuchař Steven Trumpfheller)

Jana Novotná

Den pro rodinu

Venkovní expozice je místem, kde si všichni mohou vyzkoušet své dovednosti od 10 do 19 hodin

Prvního září - končí prázdniny a začíná něco nového... Otvírají se nové cesty za dobrodružstvím v našich životech...

Pojďte oslavovat tento den společně s celou vaší rodinou. Je připraven pestrý program - možnost společně si užít chvíle pohody, tvořivosti, radosti, hravosti a společného sdílení celé rodiny.

DÍLNY PRO CELOU RODINU
kde si všichni mohou vyzkoušet své dovednosti a v radosti společně tvořit... Těšte se na tvořivé, hudební (objevování zvuků a nástrojů z celého světa, bubenická dílna) a pohybové dílny (hrátky pro rodiny s dětmi, tanec a masáže pro celou rodinu, mrštnost mého těla) během celého dne.

ZDRAVÉ JÍDLO - ZDRAVÝ DUCH - občerstvení pro celou rodinu – možnost inspirace, jak zdravě, chutně a vyváženě vařit pro děti

TVOŘIVÉ STÁNKY - možnost zakoupení výrobků s láskou vytvořených

Akce se koná ve spolupráci s A centrum – Podpora rodiny. A centrum je místo pro podporu rodiny, kde každý může být sám sebou a vědomě tvořit svůj život. Program je uzpůsoben pro každého člena rodiny a rodinu jako celek.

Jarka Kliková

Olympiáda v přímém přenosu

Sledujte na Google+ nejnovější aktuality, zprávy a fotografie z Olympijských her.

Počitadlo medailí na Olympijských hrách 2012 v Londýně. Podívejte se na aktuální výsledky soutěžících týmů. Tento seznam medailí můžete zobrazit kdykoliv. Stačí do Googlu zadat dotaz „londýn 2012 počet medailí“.

Jana Novotná

Exhibice integrovaného záchranného systému

Cvičení výstavby protipovodňových hrází v centru města - se uskuteční v sobotu 11.8.2012 už od páté hodiny ranní do jedenácté hodiny večerní a proběhne na pravobřežní části Prahy 1. Protipovodňové zábrany se budou stavět na území Starého Města, Josefova a Nového Města v úsecích Masarykovo nábřeží, Hollar (Divadelní), Smetanovo nábřeží, Karlovy lázně, Dvořákovo nábřeží a Na Františku. Bude se cvičit i stavba protipovodňové ochrany stanice metra Staroměstská a PVK a.s. prověří funkčnost opatření na kanalizační a stokové síti v Dušní ulici.

Cvičení doplní doprovodný program na Slovanském ostrově, včetně soutěží pro děti a dospělé, který bude probíhat od 10 do 18 hodin a Pražanům se zde představí jednotlivé složky integrovaného záchranného systému.

Součástí akce je také výstava vzpomínkových fotografií u příležitosti 10. výročí od povodní. Představí se zde soubor fotek z tohoto tragického období. Výstava se bude konat od 11.8.2012 do 10.9.2012 v parku Kampa u Sovových mlýnů.

Vstup zdarma.

Jana Novotná

LÁVKA RIVER STAGE 2012

Přesně v polovině prázdnin opět ožije vltavská laguna u Karlova mostu.

Už potřetí se kulturní Praha může těšit na festival Lávka River Stage a speciální pódium, na kterém se odehrají rozmanitá vystoupení s podmanivým nasvícením a v současnosti čím dál oblíbenějším video-mappingem!

Propojení živých umělců, video-mappingu a interaktivních projekcí uvidíte v Čechách v tomto rozsahu a na venkovní scéně vůbec poprvé!

Už 31.července startuje třetí ročník Lávka River Stage festivalu, který bude probíhat celý srpen každé úterý, čtvrtek a neděli pod záštitou primátora města Prahy - Doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc. Partnerem projektu se stal Magistrát města Prahy odbor kultury, zahraničních vztahů a cestovního ruchu.

Festival pořádá  Klub Lávka ve spolupráci s Cirque Garuda.

Jana Novotná

Medobraní v Centru Chodov

Pátek 27.7.2012

V květnu se střecha Centra Chodov stala domovem téměř 200 000 pilných včel. Ve spolupráci s Českým svazem včelařů byly totiž na střechu nákupního centra umístěny tři funkční úly. Jejich obyvatelky dostály svému jménu, a tak už 27. července mohou včelaři společně se zákazníky Centra Chodov opět sklízet sladké plody jejich píle.

Medobraní  proběhne od 11 do 15 hodin a bude doprovázeno řadou zajímavých aktivit či velkoplošnou projekcí.

Nebude chybět ani soutěžnebo oblíbená ochutnávka medu pro veřejnost.

Ing. Olga Řeháková

20. výročí zapsání Prahy na Seznam UNESCO

Soutěž a hudební program na Kampě

Od: 23. 7. 2012 do: 30. 7. 2012

K 20. výročí zapsání Prahy na Seznam UNESCO připravila Pražská informační služba  Hudební program na Kampě.

Ing. Olga Řeháková

Karlínské filmové léto

Opět  letní kino v zahradě Rádia Regina v Praze 8.

Promítá se od června do září. Letos vstupné 50 Kč;

Filmy z cyklu "Filmy z cyklu 70 let Operace Anthropoid" (Lidice; Romeo, Julie a tma; Atentát) - zdarma

Ing. Jaroslava Vávrová

Platnost karet Opencard

Rada hl. m. Prahy dnes rozhodla o prodloužení platnosti karet Opencard o dva roky. Prodloužení se týká karet, jejichž platnost končí v období od 1. srpna 2012 do 31. července 2013.

Prodloužení platnosti karty bude zdarma, nebude nutné, aby držitel vyplňoval žádost a předkládal další doklady.

K prodloužení platnosti dojde automaticky, nicméně pro bezproblémové fungování karty je třeba nechat si nové datum platnosti přepsat na čipu karty. Zároveň s tím bude potvrzena platnost adekvátní části nahraného jízdního kuponu pro městskou hromadnou dopravu.

Zapsání nové platnosti je zcela jednoduché:
od 1. června se provádí na přepážkách v Zákaznickém centru Opencard (Škodův palác, palác Adria) pro všechny držitele čipových karet

od 1. července si budou moci sami ti, kteří mají na kartě aktivovanou dopravní kartovou aplikaci DOS – tedy předplatní kupony – prodloužit platnost karty ve validátorech Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Veronika Dlouhá

Malostranský hřbitov

Malostranský hřbitov na Smíchově bude mít pravidelné dny, kdy bude otevřen pro veřejnost:vždy od 14 do 16 hodin
neděle 26.8.2012
sobota 29.9.2012
neděle 28.10.2012

Pátek 2.11.2012 "Dušičky" (provázení s průvodci) 16 - 18 hodin

Jana Novotná

I ty, Brute (Přemku Podlaho)

Dne 19. února 2012 byl odvysílaný díl nesmrtelného pořadu Receptář prima nápadů. Asi po 23 minutách rad a návodů nastoupila skrytá reklama zázračného přístroje - vysoušeče zdiva, nabízeného firmou AQUAPOL, spol. s r.o.

Posouzení nabízeného zázračného přístroje a jeho hodnocení  najdete na internetu.

Otakar Medový

Opencard

Všichni, kdo mají Opencard, jíž končí platnost v tomto roce, si mohou její platnost prodloužit na validátorech umístěných ve vestibulu některých stanicích metra.

Opencard po tomto prodloužení bude platit do konce roku 2013.

Jana Novotná

Muzeum hl. m. Prahy - změny volného vstupu

Muzeum hl. m. Prahy upravilo volný vstup – první čtvrtek v měsíci platí dále, ale omezeny jsou hodiny.

Od 1.4.2012 platí:
každý první čtvrtek v měsíci do hlavní budovy muzea od 9 do 14 hod. vstup pro žáky, studenty a seniory zdarma, ostatní 10 Kč a otevřeno je jen do 18 hod. Do muzea tedy můžete např. přijít v 13.30 hodin, koupit si levnou vstupenku nebo využít volného vstupného (děti, studenti, senioři) a pak zůstat až do těch 18 hodin.

Prodloužená otvírací doba muzea do 20 hodin je přesunuta na poslední středu v měsíci. Ale to se už platí plné vstupné.

Zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy, příslušníci Městské policie a držitelé Senior-pasu (což je Opencard) – mají stále v jakýkoliv den vstupné za 1 Kč.

Irena Procházková

Minigolfová sportoviště

Městská část Praha 5 zprovoznila nejen pro své občany dvě nová  MINIgolfová sportoviště, kde si malí i velcí mohou zdarma vyzkoušet svou trpělivost a přesnost pod širým nebem.

Na Smíchově povedou vaše kroky do zadního traktu Dětského ostrova, druhé hřiště naleznete v sídlištním vnitrobloku v ulici Pivcova na Barrandově.

Provozní doba je závislá na aktuálních klimatických podmínkách, v případě nepřízně počasí bude hřiště uzavřeno.

Hřiště budou v provozu od května do října v následujícím režimu:
Dětský ostrov denně od 9.00 - 20.00 hod.
na Barrandově v týdnu od 13.00 - 19.00 hod.
o víkendech a státem uznaných svátcích od 10.00 - 19.00 hod.

Vybírá se vratná záloha ve výši 500,- Kč za jeden set.

Otakar Medový

Co je to fáma a její šíření

Fáma je pokus o vysvětlení nějakého jevu, události, která vznikla na základě domněnek nebo nekompletních informací.

Většinou jde o jev, který je nějakým způsobem pobuřující, šokující nebo odhalující. Takové informace o něm se šíří vždy velkou rychlostí, zejména v té skupině lidí, kterých se přímo dotýká.

Jednou z příčin obtížného výzkumu fámy je i obtížnost získávání přesného a věrohodného záznamu fámy.

Irena Drhotová

Internet pro třetí generaci

Nový portál  bude informovat nejen o zajímavých aktualitách z oblasti kultury, bydlení či zdraví, ale především nabízí možnost čtenářům v důchodovém věku podělit se o své zkušenosti, zážitky, starosti a radosti. Do každé rubriky je možné po registraci přispívat vlastními články, posílat fotografie apod.

V příštích týdnech a měsících přibudou nové rubriky, seriály o zajímavých lidech, on-line vzdělávací programy, ale i nejrůznější soutěže o ceny.

Olga Nová

Ruská emigrace v Československu

V prosinci 1920 skončila jedna historická epocha v dějinách Ruského státu. Rudí zvítězili nad hrdinně bojujícími zastánci pravoslavného Ruska a ti byli nuceni odejít ze země, nebo se nechat bolševiky zlikvidovat.

Slovanská knihovna v pražském Klementinu uspořádala k uctění památky těchto lidí pietní vzpomínkovou akci spojenou s malou výstavou. Jinak tato tragická dějinná událost, která výrazně ovlivnila na několik desetiletí další vývoj ve většině zemí světa, nevzbudila u našich novinářů vlastně žádný zájem. V pořadu Českého rozhlasu, v rubrice Historické osudy, byla této dějinné události věnována pozornost.

Stejně tak i v časopise Národní myšlenka si můžete přečíst velmi zajímavé a dosud málo známé povídky o ruské občanské válce z let 1917-1921. O době, která byla poznamenaná nevídaným terorem a tragická díky svému výsledku – zpustošení slovanského Ruska a jeho ovládnutí bolševiky.

Mgr. Olga Wolfová

Hlíva ústřičná

Hlívy: ( ústřičná, plicní, miskovitá, máčková )

 • povzbuzuje imunitní systém a tělo si vytvoří dostatek protilátek proti mnoha nemocem, tím se zvyšuje obranyschopnost organizmu
 • snižuje hladinu cholesterolu
 • upravuje krevní tlak ( pomáhá při nemocích srdce a cévní soustavy )
 • snižuje poruchy metabolismu cukru ( vhodné pro diabetiky )
 • mají antialergické účinky ( při konzumaci v syrovém stavu, nebo sušená při nízkých teplotách do 40°C ) při onemocnění kloubů má zmírňující a uklidňující účinek
 • pomáhá odstraňovat bradavice virového původu
 • má radioprotektivní účinek proti záření způsobenému zeslabováním ozonové vrstvy
 • houbová vláknina obsažená v hlívě pomáhá odstraňovat z těla jedovaté látky ( zabraňuje vstřebávání nežádoucích látek do krevního oběhu ), upravuje vylučování
 • houbová vláknina obsažená v hlívě pomáhá odstraňovat z těla jedovaté látky ( zabraňuje vstřebávání nežádoucích látek do krevního oběhu ), upravuje vylučování

Hlívy obsahují mnoho minerálních látek, nejvíce draslíku a fosforu; dále mikroelementy - zinek, selen, chrom, měď, bór, jód a vitamíny B12 a D2

Klobouky má masité, v mládí na okraji podvinuté a šklebovitě sklenuté, na povrchu hladké, barvy šedé, modrošedé až nahnědlé. Roste ve střechovitý trsek, plodnice vyrůstají z kmene listnatých stromů nad sebou. Klobouky mají průměr 60–180 mm. Lupeny jsou bílé, později našedlé nebo nažloutlé, poměrně řídké, vysoké 5–15 mm, dlouhé a hluboce sbíhavé na krátký boční třen. Třen je téměř vždy umístěn výstředně nebo po straně klobouku, je krátký (20–60 mm) nebo téměř chybí. Je plstnatý nebo hladký, bělavý s nádechem barvy, kterou má klobouk. Dužnina je bílá, bělavá, měkká, neměnlivá a trochu tužší. Příjemně voní a chutná. Výtrusy jsou velké 8–13×3>-4 um, válcovité, hladké, bezbarvé. Výtrusný prach je bílý s nafialovělým nádechem.

Hlíva ústřičná roste v přírodě na podzim a v zimě (od října do března, nejvíce v listopadu a v prosinci). Najdeme ji na pařezech a kmenech listnatých stromů v místech chráněných před mrazivými větry; bývá nejčastěji na kmenech a pařezech vrby, ořešáku, jasanu, buku i dubu. Jen výjimečně se vyskytuje na jehličnatých stromech a pařezech. Roste v lese i mimo les, např. v parcích a zahradách.

Je to jedlá a velmi dobrá houba, která je vítaným přínosem do kuchyně, neboť roste i v zimě a tvoří velké, masité plodnice, jež jsou vhodné v kuchyni pro přípravu nejrůznějších pokrmů. Výborná je v polévkách a omáčkách, ale i konzervovaná v octovém nálevu. Starší plodnice jsou někdy velmi tuhé.

Záměna s jedovatými houbami je prakticky minimální. Podobají se jí jiné druhy hlív, také jedlé, např. hlíva miskovitá [Pleurotus cornucopiae (PAUL ex FR.) KUMM] nebo jedlá, ale tuhá hlíva dubová [Pleurotus dryinus (PERS. ex FR.) KUMM], popř. i další. V mnoha zemích i u nás se hlíva ústřičná s úspěchem pěstuje.

Léčívé účinky hlívy
Dnes se má za to, že tato houba může být našemu zdraví velice významně prospěšná. Je to poklad mezi houbami a malý zázrak. Její léčivé účinky spočívají především v látkách, které mají schopnost aktivovat buňky, zajišťující přirozenou imunitu organismu.

Nejzajímavější je na ní bezesporu to, že je to dřevokazná houba a roste na kmenech stromů. A právě od nich si bere všechny látky a živiny, potřebné ke svému životu. Přitom stromy obsahují řadu organických i minerálních látek, které jsou lidskému organismu nanejvýš prospěšné a které si nemůžeme opatřit jinak.

Takže hlíva ústřičná plní roli užitečného prostředníka, který nám může tyto vzácné látky dodat. Hlíva ústřičná obsahuje důležité proteiny, aminokyseliny, mastné kyseliny, vitamíny a stopové prvky. Nevypadá možná na první pohled příliš lákavě, ovšem má v sobě obrovský potenciál, pokud jde o složky, důležité pro naše zdraví.

Hlíva v podstatě zpomaluje stárnutí. Jak je to možné? Zlepšuje látkový metabolismus, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a je prospěšná kardiakům. A také pomáhá díky svému složení astmatikům a alergikům. Upravuje střevní peristaltiku, zmírňuje chronické infekce, záněty a bolesti kloubů a také odstraňuje únavu.

Výzkumy ukázaly, že hlíva ústřičná se výborně osvědčila i při léčbě cukrovky. A kdyby jenom to! Hlíva ústřičná umí omezit vedlejší účinky, které vznikají při chemoterapii, a je dokonce schopná výrazně pomoci v boji proti zákeřné rakovině!

Tato houba se osvědčila i při léčbě hemeroidů, bércových vředů, křečových žil a dokáže pomoci i při léčbě popálenin.

Ruští vědci izolovali z hlívy ústřičné antibiotikum, jejich japonští kolegové se zase zasloužili o to, že prokázali význam hlívy ústřičné při redukci bujení zhoubných nádorů. Hlíva ústřičná se po staletí používá v tradiční čínské a japonské medicíně k přípravě léčivých tinktur, mastí a suchých přípravků.

Hlívu si můžete vypěstovat doma buď na slámě nebo na dřevě. Máme vlastně štěstí, že se této houbě daří dobře v mírném klimatickém pásmu. Najdeme ji nejčastěji na pařezech a kmenech listnatých tromů – hlavně vrb, ořešáků jasanů, buků a dubů.

Hlívu můžeme konzumovat buď tepelně upravenou nebo užívat kapsle, které obsahují její extrakt. Jinými slovy, lze si na ní výborně pochutnat, pokud víme, jak na to, ale jestliže chceme něco udělat pro své zdraví a chceme zapracovat na prevenci, tak je jednodušší a rozumnější dát přednost sušenému prášku či kapslím.

Ivan Kratochíl

Praha a její dcery

Muzeum hl. m. Prahy představuje život Pražanek "Praha a její dcery". Celý projekt je zároveň i připomínkou 130 let od vzniku Muzea hl. m. Prahy.

Každý první čtvrtek v měsíci vstup do muzea pro žáky, studenty a seniory zdarma; ostatní za 10 Kč, vstup do 3D kina: základní: 30 Kč, snížené: 15 Kč pro velký zájem je vhodná rezervace na: tel.: 224 816 772, linka 24

Jana Novotná

Nejhorší potraviny v prodejnách v České republice

Při nákupu potravin v našich supermarketech není dobré se řídit jen cenou potravin. Zvláště potravin s nízkou cenou. Některé levné výrobky nejsou vhodné z hlediska zdraví spotřebitelů, ale i jejich chuťové vlastnosti nejsou takové jaké by spotřebitel očekával.

Výrobci těchto "potravin" obvykle různými chemikáliemi nešetří. Deset druhů těchto výrobků bylo hodnoceno odborníkem na výživu a potravinářským technologem Vítem Syrovým a gastronomickou novinářkou Hanou Michopulu. Výsledky hodnocení byly zveřejněny na stránkách  Zemědělského svazu České republiky.

Ivan Kratochvíl

Aspartam - víte co jíte

Aspartam je syntetické sladidlo a látka zvýrazňující aroma. Byl objeven náhodně při vývoji léku na žaludeční vředy a v přírodě se přirozeně nevyskytuje. Aspartam byl považován za dokonalé umělé sladidlo a výrazně přispěl k rozmachu průmyslu nízkokalorických potravin. Látka je asi 180x sladší než cukr.

...je stabilní v pevném stavu, často se proto používá v sypkých a tabletovaných výrobcích. Používá se jako stolní nízkokalorické sladidlo (stolní sladidlo IRBIS) a jako sladidlo v sypkých směsích pro výrobu nejen nízkokalorikých, ale i běžných nápojů (nápoj v prášku Tang). Setkáme se s ním ve  žvýkačkách (Wrigley) a v  jogurtech (Yoplait Light, Danone Vitalinea) a pod.

Aaspartam zvyšuje chuť k jídlu, i když se jedná o nízkokalorické sladidlo, které většina lidí používá ke snižování váhy.

Ivan Kratochvíl

Jak lze ušetřit s Opencard

Opencard je karta pro vaše pohodlí a nabízí:

 • Tramvajenka
  Kartu lze používat jako průkazku v Pražské integrované dopravě.
 • Slevy
  Karta nabízí zajímavé slevy na vstupné a služby z široké řady oblastí.
 • Knihovna
  Karta slouží jako čtenářský průkaz v Městské knihovně v Praze a Národní technické knihovně.
 • Portál
  Aplikace "Vím, jak řídím", umožní registrovaným uživatelům zobrazit jejich nevyřešené dopravní přestupky.
 • Parkování
  Kartu můžete využít k bezhotovostní úhradě parkovacích poplatků na území Prahy 1, 2, 3 a 7.
 • E-shop DPP
  Kupte si kupon PID pro svou opencard bez front a čekání přímo v e-shopu Dopravního podniku Prahy.

Nejzajímavější jsou nabízené slevy na vstupném: na kulturu, volný čas, sport, gastro, obchod, služby, cestovní ruch, auto, moto.

Ing. Irena Drbalová

Transfigurované tuky

Všechno, co bychom měli vědět o transfigurovaných tucích

Transfigurované mastné kyseliny (anglicky trans-fats) jsou určité druhy nenasycených tuků (mohou být mono-nenasycené nebo poly-nenasycené).

Transfigurované tuky se v přírodě vyskytují v nevelkém množství v masu a mléčných produktech. Tyto přirozené látky ale nepředstavují žádný problém.

Transfigurované tuky z regálů v obchodech s nimi ovšem nemají mnoho společného. Jsou vytvořené průmyslově částečnou hydrogenací rostliných olejů a živočišných tuků. Tento chemický proces byl vyvinut na počátku 19. století a první výrobek zpracovaný touto metodou poprvé přišel do prodeje v roku 1911 pod názvem Crisco.

Na rozdíl od přirozených nejsou transfigurované tuky potřebné, a také nejsou právě prospěšné zdraví. Konzumace transfigurovaných tuků pětkrát zvyšuje riziko koronární srdeční choroby. Zdravotníci proto celosvětově doporučují omezení spotřeby transfigurovaných tuků na stopová množství. Transfigurované tuky získané částečnou hydrogenací olejů jsou obecně považovány za mnohem horší než přirozené.

Margarín byl původně vyroben jako krmivo, po němž měli rychle přibývat krocani. Ty ale místo toho zabíjel. Ovšem lidé, kteří předtím vložili do výzkumu všechny své peníze, chtěli aby se jim vrátily, a tak dali hlavy dohromady a uvažovali, co udělat, aby je dostali zpět.

Původně to byla bílá hmota bez chuti a zápachu, takže do ni přidali žluté barvivo a umělou příchuť, a začali to lidem prodávat místo másla.

Rozdíly mezi transfigurovanými tuky (margaríny) a máslem?
Obojí má stejné množství kalorií.
Máslo má, při 8 gramech oproti 5 gramům v margarínu, o něco více nasycených tuků.
Máslo podporuje vstřebání mnoha dalších živin z jiných jídel.
Máslo má spoustu nutričních výhod, zatímco margarín jen pár a to ještě přidaných chemiky! Máslo chutná mnohem lépe než margarín a může povznést chuť ostatních jídel.
Máslo tu je po staletí, ale margarín méně než 100 let.

A teď o transfigurovaných tucích....
Margaríny obsahují velmi mnoho transfigurovaných mastných kyselin (některé přes 50% ... a ví někdo, CO je těch zbývajících 50%?)
Podle poslední studie Harvard Medical, může konzumace margarínů, ve srovnání s těmi, které konzumují stejné množství másla, zvýšit počet onemocnění srdce u žen o 53%.
Zvyšují celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol, (prospěšný cholesterol).
Až pětinásobně zvyšují ohrožení rakovinou.
Snižují kvalitu mateřského mléka.
Snižují odpověď organismu na antigen (imunita).
Snižují odezvu těla na inzulín.

Transfigurované tuky jsou nepřirozené, a proto je tělo nikdy nemůže strávit a spotřebovat ve formě energie. Ale ani správně vyloučit. Hromadí se v něm, lepí se na buňky, které dusí. Ucpává to arterie, ztučňuje játra a bez ohledu na tělesnou námahu nebo cvičení s tím nic neuděláte. Takže mrtvice, infarkt, selhání jater nebo ledvin nebo rakovina číhají hned za rohem.

Vliv margarínu na lidský organismus
Většina odborníků na výživu dnes prohlašuje, že obyčejné máslo je lepší - pokud ho jíme s mírou. Není pochyb o tom, že máslo je přírodní produkt, zatímco margaríny musí být vyráběny složitým technologickým procesem a nejsou tedy přírodním tukem. Margarín by zůstal bez vydatné pomoci barviv a jiných přísad nevábnou šedivou hmotou. Do másla, na rozdíl od margarínu nemusí být vitamíny přidávané uměle. Máslo obsahuje přírodní vitaminy ze kterých jsou nejdůležitější A a D. Vitamin A je potřebný pro dobrý zrak a zdravou pokožku a navíc je důležitý antioxidant. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, důležitého prvku pro zdravé kosti a zuby.

Převzato z  WM magazínu

Ivan Kratochvíl

Allivictus - česnekové tinktury

Všeobecné informace o česnekových tinkturách a jejich použití

Obchodní společnost  Allivictus s.r.o.  působí na českém trhu od listopadu 2007 jako výhradní distributor nové generace česnekové tinktury téhož jména vyráběné manufakturou Ecoton.

Jedná se o nejefektivnější formu využití zdraví prospěšných látek obsažených v česneku, jejichž efektem je především celkové posílení imunity organismu a předcházení civilizačním chorobám. Je určen pro děti od 3 let, vhodný a bezpečný pro těhotné a kojící matky, i pro diabetiky.

Vyrábí se podle původní tibetské receptury ze 13. století, vylepšené a zdokonalené o nové poznatky. Zvláštní důraz je kladen na kvalitu a výběr samotné suroviny. Právě kvalitní česká surovina je příčinou limitované produkce. Allivictus tedy nehledejte na pultech lékáren. Výjimku tvoří lékárny při klinikách spolupracujících na výzkumu působení Allivictu - přírodního produktu při řešení zdravotních problémů v oblastech gynekologie, kardiologie, ORL, dermatologie, neurologie, interny, imunologie, alergologie, pneumologie, psychiatrie a praktického a sportovního lékařství. Pod produkty najdete seznam lékáren, kde lze tyto produkty koupit.

Účinnost Allivictu je pravidelně kontrolována na náhodně vybraných vzorcích akreditovanými laboratořemi Státního zdravotního ústavu    na obsah látek  Allicin Active Complexu. Allivictus je tedy možno zakoupit prostřednictvím E-shopu na webových stránkách společnosti nebo ve  vybraných lékárnách a prodejních místech.

Ing. Irena Drbalová

Státní ústav pro kontrolu léků

Státní ústav pro kontrolu léčiv vytvořil informační portál pro občany a tím zpřístupnil široké laické veřejnosti garantované informace, jejichž je vlastníkem.

Portál SÚKLu informuje zájemce v oblasti léků a chrání je tím před neověřenými a nepřesnými informacemi. Tyto poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem. SÚKL  nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách.

Vstupem na webové stránky potvrzujete, že jste se seznámili s účelem stránek.

Web je rozdělen do následujících oddílů:

 • Lékový záznam pacienta S ohledem na současnou situaci se Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl pozastavit možnost podání žádosti o přístupovou identifikaci do centrálního úložiště a také vlastní vstup do lékového záznamu. Toto rozhodnutí je platné do odvolání.
 • Zdraví, nemoc a léky Najdete informace např.: o správném užívání léků, o klasifikaci nemocí, o očkování, o prevenci a o pacientských organizacích.
  V části Léky najdete aktuální, úplné a ověřené informace o léčivých přípravcích? SÚKL Vám zpřístupňuje přehlednou databázi léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely, které jsou registrované v ČR A dále databázi, která obsahuje pouze volně prodejné léčivé přípravky, v té si můžete vybrat lék podle typu Vašich potíží.
  1. Všechny léčivé přípravky
  2. Volně prodejné léky
  3. Encyklopedie SÚKL Zde najdete informace o léčivech, jejich registraci, ceně. Klinické studie. Seznam lékáren a zdravotnických prostředků.
  4. SÚKL a média
 • SÚKL vás chrání Najdete informace a varování: o nelegálních lécích, o padělcích léků apod.

 • Ing. Irena Drbalová

  Home Senior

  V Praze žije přibližně čtvrt milion důchodců (30.6.2008) a v ČR by počet lidí starších 60 let v roce 2020 mohl podle ČSÚ dosáhnout až 2,7 milionu obyvatel. Počet starých lidí narůstá a s prodlužováním věku také narůstat bude.

  U starých lidí tak roste poptávka po pečovatelských a asistenčních službách. Také střední generace vydělávajících manažerů, bankéřů a podnikatelů nemá již tolik času, aby se věnovali svým rodičům, doprovodili je k lékaři či si s nimi jen popovídali a vyšli si s nimi na zdravotní procházku či do pražského kina.

  Na to jsme se snažili zareagovat my - mladí vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si především uvědomili fakt, že i my budeme jednou staří, avšak v pokročilém věku již nejspíše nebudeme mít dost sil postarat se o všechny naše potřeby, natož vymýšlet něco nového.

  Rozhodli jsme se ze zkušeností a dle dotazníkového šetření sestavit obšírnou nabídku služeb pro seniory, která se stále rozrůstá a reaguje na požadavky klientů a přání důchodců. Jsme společnost, která se skutečně snaží lidem co nejvíce vyjít vstříc a splnit co nejlépe jejich přání.

  Poskytujeme základní služby pro seniory jako je úklid, pomoc s nákupem či doprovod na úřady, ale především se snažíme zaměřit na tzv. aktivizaci seniorů. Tedy aby senioři v Praze mohli prožívat plnohodnotné a co nejméně omezující stáří ve svém přirozeném prostředí a zároveň využívat možnosti, které naše metropole nabízí. Mnoho seniorů touží vydat se do ZOO, vidět novou O2 arénu, jít do nového multikina na oskarový snímek či do divadla na novou hru, ale sami to již buďto nezvládnou, bojí se jít sami, nebo o všech nabízených možnostech a aktivitách v Praze nejsou dostatečně informováni.

  Spojujeme také narůstající touhu mladých lidí dělat při škole užitečnou brigádu (a ne sedět za pokladnou či obvolávat klienty mobilních operátorů) spolu s větší a větší potřebou seniorů o pomoc. Především se velice positivně osvědčuje a senioři vyhledávají to, že mohou svůj čas trávit s mladou generací a vyměnit si zkušenosti. Mladá studentka po úklidu bytu nejlépe pomůže seniorovi s odesláním SMS nebo MMS, popíše co to je ten Facebook nebo doma na internetu zjistí, kde je nejlevnější čistírna oděvů.

  Jedna z našich služeb je také poskytování základních lekcí s počítačem přímo v bydlišti klienta. Student přijde s notebookem a senior si může zjistit na internetu potřebné informace, které již dnes Zlaté stránky nejsou schopny obsáhnout, či poznat základy a poté se může například odhodlat jít do některé ze školiček internetu.

  Pomáháme také seniorům zajišťovat pro ně již složité úkony jako výměna žárovek, přišroubování poličky, přemístění skříně nebo mytí oken. Také nabízíme například společnost pro hraní her – ať už klasických jako šachy a karty nebo moderní společenské hry – např. Carcassone atd.

  Senioři si po našem boku pod odborným dozorem absolventů FTVS mohou také zaplavat, zajezdit na kole či si jen vyjít do parku a zahrát například petanque.

  Senioři mohou kdykoliv volat na  bezplatnou linku 800 888 014,  zeptat se na potřebné informace a sdělit jejich přání a potřeby. Lidé také mohou psát do připomínkového formuláře přímo na našich webových stránkách www.homesenior.cz. Pokud se dohodnou, je první návštěva a jakákoliv potřebná pomoc v rámci ukázky kvality služeb a seznámení se zdarma. Na základě první zkušenosti může v budoucnosti samozřejmě požadovat další služby a ozvat se. Vše je nezávazné a záruka kvality je nejenom ve více než mnohaletých zkušenostech pomoci seniorům pracovníků.

  Nevázanost na žádné smlouvy, flexibilita, snaha splnit jakékoliv přání v co největší kvalitě, první bezplatná pomoc na vyzkoušení a setkávání a komunikace mladých lidí se starou generací jsou hlavními přednostmi oproti službám, které poskytuje stát, jejichž základní platformu se nesnaží nabídka Home Senior popřít, ale naopak doplnit a nahlížet na problematiku z druhé strany. Svým způsobem se tak jedná o jedinečný až průkopnický projekt, který se setkává s velice dobrými ohlasy nejen u samotných seniorů, ale především i na úřadech a MČ.

  Vykydal Pavel, projektový manažer  Home Senior

  Jak budeme stárnout - to záleží na každém z nás

  Každý člověk, který má to štěstí a dožije se stáří, musí se s tímto stavem vyrovnat. Především by měl zůstat aktivní duševně i tělesně. Také mladé rodiny s dětmi vědí, jak je dobré mít babičku a dědečka.

  V mnohých besedách se seniory se člověk dozvídá, že jejich potěšením je četba a zahrádka. To mohu potvrdit, mám mnoho knih, které jsem pro zaneprázdnění nestačila přečíst i zahrádku, kterou jsem léta cílevědomě pěstovala a nyní mi přináší potěšení a vitaminy pro vnuky. Navíc: tyto koníčky mnoho nestojí a to pro lidi, kteří žijí z důchodu, není též zanedbatelné.

  V posledním období se stále hovoří o nutnosti důchodové reformy a každý soudný člověk pochopí, že je třeba. Jenom mi vadí, že je často velmi necitlivě hovořeno o starých lidech, jako kdyby oni mohli za současnou špatnou ekonomickou situaci. Lidský věk se prodlužuje, ale je třeba, aby ministerstva a všechny často zbytečné úřady a instituce lépe hospodařily se státními prostředky.

  Jsou na tom senioři opravdu tak špatně, aby je někdo musel přesvědčovat a usměrňovat, koho mají volit? Většina má ještě dobrou paměť a umí si úsudek udělat sama.

  Důkazem může být, kolik seniorů úspěšně navštěvuje i několik let univerzitu třetího věku. Když se podíváme do katalogu kurzů univerzity třetího věku, najdeme tam bohatou nadílku téměř všech Vysokých škol a většina kursů je rychle obsazena. Vybere si tam snad každý, kdo se chce dále vzdělávat. Někteří navštěvují i několik kurzů najednou.

  Řada seniorů používá k informování a dalšímu vzdělávání počítač a zejména internet. Kromě toho cvičení paměti a mozku prospívá luštění křížovek, sudoku a hlavolamů. Čtením denního tisku zůstáváme v kontaktu se současným děním, ale na základě zkušeností si informace sami vyhodnotíme.

  Neměli bychom se ale jen starat, abychom duševně nezaostávali za našimi vrstevníky a stačili i našim vnukům, ale žít i podle hesla "V zdravém těle zdravý duch".

  Také při boji s obezitou úprava životosprávy většinou nestačí, ale je nutno úsilí doplnit pohybem. Mnoho žen v seniorském věku trpí osteoporozou. I tady pohybová aktivita pomáhá k udržení nebo zlepšení stavu. V podstatě jde o to, aby nepřibýval tuk, ale neztrácela se svalová hmota.

  Myslím, že z toho pohledu vnímáme 3 kategorie seniorů:

  • Profesionální sportovci dokážou podávat profesionální výkony i ve vyšším věku (např. vítěz Velké pardubické žokej Váňa, hokejový brankář Dominik Hašek a jiní.)
   Tito lidé po skončení profesionální činnosti dále často provozují sport alespoň rekreačně nebo pracují jako trenéři, dokonce pořádají turnaje veteránů např. v tenise, fotbale a dalších sportech.
  • Lidé, kteří celý život sportovali není pro ně problém pokračovat i v seniorském věku. Např. pan prezident Klas (lyžování,tenis, truristika). Mnoho seniorů najdeme mezi otužilci, golfisty, tenisty apod.
  • Senioři, kteří mají určité zdravotní problémy, ale přesto chtějí něco pro svou kondici dělat. Nejvhodnější je pro ně turistika spojená s poznáváním.

  V poslední době je velmi doporučovaný Nordic walking, původně skandinávský sport, při kterém dochází k adekvátní zátěži srdečně cévního systému a důkladnému zapojení svalů celého těla. Doporučuji alespoň několik lekcí.Je možno si zapůjčit trekingové hole, vysvětlí Vám, jak si je máte nastavit a držet a jak s nimi chodit. (není to jako chůze na běžkách). Pak si už můžete chodit sám nebo s přáteli.

  Hlavní město Praha v současné době podpořilo akci "Pojďte si zacvičit do pražských parků a lesů". Tato akce je dotována, takže cvičení a Nordic walking (zvlášní sportovní styl chůze) je zdarma. Vhodným sportem je i zdravotní plavání a cvičení ve vodě.

  Kdo někdy hrál golf, ví, že je možno tento sport provozovat rekreačně v krásném prostředí i ve vyšším věku.

  V květnu probíhá akce pro golfisty: 3 lekce s trenérem a 100 míčků za 99 Kč. Jinak je to sport pro seniory dosti finančně náročný. Pro všechny pohybové aktivity v seniorském věku platí, že je máme provádět bez přepínání a pro radost.

  Různí lidé se stářím vyrovnávají různě. Někteří s noblesou jako např. herečky Zita Kabátová a Květa Fialová, jiní do konce života aktivně, z některých se stávají nevrlí a sobečtí lidé. Také neduhy a nemoci stáří snášíme různě, ale je dokázáno, že pozitivní myšlení a víra dělají i ve stáří život lehčí.

  Libuše Kočová

  Strašák století- obezita

  V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

  Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

  V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

  Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

  Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

  Věra Kopová Ferbasová

  Google Earth

  Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

  Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

  Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

  Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

  Ing. Irena Drbalová

  Starší příspěvky

  Senior Internet Klub
  [sik.vse.cz]