Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: duben 2012

Bitevní bojiště v Galerii pod radnicí Praha 3

Modely bitevních scén a vojenských ležení, do detailů propracované cínové vojáčky, figury koní, zbraně a další vojenské miniatury si mohou návštěvníci prohlédnout a přenést se tak do dob dávných bitev v Galerii pod radnicí, která až do 31. května hostí výstavu s názvem Válka v malém.

Autory výstavy jsou Pavel Šimůnek, Ilona Krbcová a Zdeněk Polčák z Vojenského historického ústavu.

Návštěvníci tak mají možnost shlédnout například bitevní scény z husitských válek, dobytí Rhodosu Turky roku 1522, první i druhou fázi bitvy na Bílé Hoře roku 1820, odívání a výzbroj vojáků v období třicetileté války, bitvu u Slavkova ale i u Waterloo.

Návštěvníci tak mají možnost shlédnout například bitevní scény z husitských válek, dobytí Rhodosu Turky roku 1522, první i druhou fázi bitvy na Bílé Hoře roku 1820, odívání a výzbroj vojáků v období třicetileté války, bitvu u Slavkova ale i u Waterloo.

Vstup zdarma

Ing. Irena Máslová

Den Země

Ve středu 25. dubna 2012 je od 9 do 16 hodin v Centrálním Parku Prahy 4 na Pankráci (park Družba) připraven zábavně naučný program, zaměřený na ekologii a ochranu životního prostředí.

Den Země se koná pod záštitou městské části Praha 4 a odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.

Lesy hl. m. Prahy předvedou ukázku včelařství a záchranu zvířat se živými ukázkami. Společnost EKO-KOM připravila soutěže a kvízy k třídění odpadů - pásmo nazvané "Tonda obal na cestách", ELEKTROWIN pak populární a oblíbenou hru „Člověče, šup do sběrného dvora!“.

Odměny dostanou i děti, které přinesou vysloužilé elektrozařízení.

ASEKOL postaví v parku skákací hrad, ECOBAT odmění děti za hry se žabákem Batem, maskotem sběru použitých baterií. Pražské služby budou na akci propagovat třídění odpadů, Městská policie hl. m. Prahy předvede práci psovodů a služebních koní, prezentovat se bude také pražský útulek v Troji (stan s živými zvířaty, ukázka odchytové techniky, a s tím spojené soutěžní stanoviště - poznávání zvířat, foukání odchytovou „foukačkou" na cíl...). Návštěvníci si budou moci prohlédnout i ekologické vozidlo - elektromobil.

Otakar Medový

Jarní den seniorů za účasti pěveckého dua Eva a Vašek a Josefa Zímy

Městská část Praha 5 si vás dovoluje pozvat na koncert populárního pěveckého dua Eva a Vašek, které dále pěvecky podpoří Josef Zíma.

Příjemné odpoledne a dobré jídlo bude pro vás připraveno v budově pivovaru Staropramen, v Paspově sále dne 25. dubna 2012 od 14.00 hodin.

Vstupenky jsou určeny výhradně pro seniory s trvalým bydlištěm v MČ Praha 5 a budou k dispozici od 12. dubna 2012 u asistentky radního pro školství a kulturu paní Vladimíry Kohoutové, Štefánikova 13-15, 4. patro a na Odboru sociální problematiky a prevence kriminality, Nám. 14. října č. 4, 1. patro.

Olga Slámová

Kulturou proti antisemitismu

Veřejnou akci Kulturou proti antisemitismu, která se uskuteční v neděli 22. dubna v centru Prahy, pořádá česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ ČR) jako odpověď na nenávistné islamistické a nacistické projevy v ČR i v Evropě.

Na poslední incidenty ICEJ reagovalo i Peticí proti rasové a náboženské nesnášenlivosti, kterou dosud podepsalo 4700 lidí. Prahou pak v neděli od 13:30 hodin projde pochod dobré vůle z Kafkova náměstí k sídlu Senátu ve Valdštejnské zahradě, kde v 15 hodin začne veřejné shromáždění s bohatým programem.

Jiřina Dědková

Den otevřených dveří - Spalovna Malešice

termín konání: sobota 21. 4. 2012 od 10.30 do 16 hod.
místo konání: Spalovna Malešice - areál ZEVO, Průmyslová 615/32, Praha 10

Návštěvníci si mohou prohlédnout ZEVO i techniku.

V programu vystoupí Dara Rolins, David Deyl, Maxim Turbulens, 5 Angels, exhibice na U rampě, free styl show, skákací hrady, skluzavky a mnoho aktivních atrakcí pro malé i velké.

Vstup zdarma.

Jiřina Dědková

Světový den knihy - slevy 20% v Neoluxoru

Oslavte s námi Světový den knihy! 23. dubna 2012 proběhne “happy hour tour” v síti knihkupectví Neoluxor. Každou hodinu na jiném místě vás čeká sleva 20% na nákup knih. Nelze kombinovat s jinou slevou a akční nabídkou.

Přehled nákupních hodin se slevou:

 • 12:00 – 13:00 Knihkupectví Palladium
 • 13:00 – 14:00 Knihkupectví Dejvická
 • 14:00 – 15:00 Knihkupectví Černá Labuť
 • 15:00 – 16:00 Knihkupectví Nový Smíchov
 • 16:00 – 17:00 Knihkupectví Hlavní nádraží
 • 17:00 – 18:00 Knihkupectví Chodov
 • 18:00 – 19:00 Palác knih Luxor

Nejlepší je si předem (třeba den předem nebo aspoň před tou hodinou, kdy začne sleva platit na pokladně) vybrat tituly, které se mi líbí a pak už jen s kopičkou knih v ruce v tu hodinu počkat u pokladny – sleva platí v každé pobočce jen jednu hodinu a bývá velký zájem – tudíž i velká fronta u pokladny, tak abyste to stihli :-)

Olga Malá

VÝSTAVA: František Skála vystavuje svoje hlavy ve Smečkách

Výstavu děl vizuálního umělce Františka Skály s názvem Headlands/Země hlav pořádá pražská Galerie Smečky. Návštěvníci si zde mohou až do 14. července prohlédnout hlavy vytvořené nevídanou uměleckou technikou – sesycháním a vyřezáním z hnědé mořské řasy kelp.

Galerie Smečky je otevřena od úterý do soboty od 11 do 18.30 hodin.

Děti, studenti, důchodci a zdravotně postižení mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské. Ostatní zaplatí 10 korun

Další informace na internetu.

Jana Novotná

FESTIVAL: Smíchovské pivo v nejlepší formě

Petr Fiala z Mňágy & Žďorp a Márdi z Vypané fixy.

Staropramen pořádá již tuto sobotu 21. dubna od 14 hodin v areálu pivovaru na Smíchově akci s netradičním názvem „Párty v nejlepší formě“. Návštěvníky láká především porcí dobré muziky, pestrou nabídkou piva, pivovarskou školou, návštěvnickým centrem a řadou připravených dovednostních disciplín, na kterých si otestují svou formu.

Pivovar na oslavě oficiálně odhalí novou formu svých skleněných lahví. Hudebním vrcholem bude společné unikátní vystoupení dvou výjimečných českých kapel – Vypsané fixy a Mňágy a Žďorp.

Otakar Medový

Aktivní stárnutí

Seminář projektu Aktivní stárnutí, který pořádá Evropská rozvojová agentura, s.r.o. se koná v pondělí 23. dubna, druhý v úterý 24.dubna od 9:30 do 14:30 ve školících prostorách SHINE, Vítězné náměstí 2.

Tématem semináře je Zdravotnictví a osoby 50 plus.

Jana Novotná

Pražský skautský den

Pražský skautský den se bude konat v sobotu 21. dubna 2012 od 13 do 22 hodin převážně v areálu Kaizlových sadů a Českého rozhlasu – Regina v Karlíně.

Pražský skautský den  je společnou akcí skautů z Prahy 8 a městské části Praha 8 pořádanou u příležitosti oslav výročí 100 let od vzniku českého skautingu.

Na Pražském skautském dnu se budete s Vašimi dětmi moci od odpoledne až do večerních hodin zúčastnit spousty zajímavých programů. Ty budou rozmístěny v areálu Kaizlových sadů, základní školy Petra Strozziho a areálu Českého rozhlasu – Regina v Karlíně.

Jana Novotná

Hudba v metru

Jedinečnou akci připravuje Dopravní podnik hlavního města Prahy ve spolupráci s Konzervatoří a Vyšší odbornou školou Jaroslava Ježka na středu 18. dubna 2012 - pražské metro se rozezní hudbou.

Od 6.00 hodin do 23.00 hodin proběhne ve 14 stanicích metra 22 koncertů, během kterých zazní na 13 hudebních žánrů. Celkem se představí 16 hudebních uskupení hrajících latinskou, soudobou, lidovou či barokní hudbu, nebudou chybět ani kapely prezentující jazz, swing, bebop, pop jazz nebo rock. V každé stanici budou muzikanti hrát necelou hodinu, následně se akce dle programu přesune do další stanice.

Jana Novotná

I ty, Brute (Přemku Podlaho)

Dne 19. února 2012 byl odvysílaný díl nesmrtelného pořadu Receptář prima nápadů. Asi po 23 minutách rad a návodů nastoupila skrytá reklama zázračného přístroje - vysoušeče zdiva, nabízeného firmou AQUAPOL, spol. s r.o.

Posouzení nabízeného zázračného přístroje a jeho hodnocení  najdete na internetu.

Otakar Medový

Opencard

Všichni, kdo mají Opencard, jíž končí platnost v tomto roce, si mohou její platnost prodloužit na validátorech umístěných ve vestibulu některých stanicích metra.

Opencard po tomto prodloužení bude platit do konce roku 2013.

Jana Novotná

Muzeum hl. m. Prahy - změny volného vstupu

Muzeum hl. m. Prahy upravilo volný vstup – první čtvrtek v měsíci platí dále, ale omezeny jsou hodiny.

Od 1.4.2012 platí:
každý první čtvrtek v měsíci do hlavní budovy muzea od 9 do 14 hod. vstup pro žáky, studenty a seniory zdarma, ostatní 10 Kč a otevřeno je jen do 18 hod. Do muzea tedy můžete např. přijít v 13.30 hodin, koupit si levnou vstupenku nebo využít volného vstupného (děti, studenti, senioři) a pak zůstat až do těch 18 hodin.

Prodloužená otvírací doba muzea do 20 hodin je přesunuta na poslední středu v měsíci. Ale to se už platí plné vstupné.

Zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy, příslušníci Městské policie a držitelé Senior-pasu (což je Opencard) – mají stále v jakýkoliv den vstupné za 1 Kč.

Irena Procházková

Karlovo náměstí - 70 let od atentátu na říšského protektora Heydricha

Akce se koná v termínu: od: 23. 5. 2012 do: 19. 6. 2012

Na Karlově náměstí vyrostou obří kulisy koncentračního tábora jako výstavní objekt připomínající  70 let od atentátu na říšského protektora Heydricha.

Vystaveny budou velkoformátové dobové fotografie, portréty a příběhy umučených i těch, kteří dosud o utrpení československých odbojářů mohou svědčit. Audio záznamy jejich vzpomínek budou znít v barácích tohoto lágru a budou se mísit s venkovním archivním vysíláním protektorátního propagandistického rozhlasu. V jednom místě budou umístěny téměř všechny fotografie popravených odbojářů, kde bude možné zapálit svíčku. Není totiž místo, kde se poklonit ostatkům popravených, protože nacisté jejich popel rozptýlili.

Na místě bude také bohatý doprovodný program pro školy i širokou veřejnost – besedy s pamětníky, historiky, filozofy, filmové projekce, komentované prohlídky.

Jana Novotná

Vycházky po pražském Žižkově

První vycházka se uskuteční v pátek 13. dubna a návštěvníky zavede do kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, sraz bude v 16.00 hodin před hlavním vstupem do kostela.

11. května - Náměstí W. Churchilla a Všeobecný penzijní ústav, sraz v 17.00 hodin u sochy W. Churchilla

1. června - Vítkov a Památník národního osvobození, sraz v 17.00 hodin u sochy Jana Žižky

1. června - Vítkov a Památník národního osvobození, sraz v 17.00 hodin u sochy Jana Žižky

Na září je připravena vycházka pod názvem Žižkovské školy. Nájemní domy první poloviny 20. století si budou moct zájemci prohlédnout v říjnu.  Termíny podzimních vycházek budou upřesněny dodatečně.

Otakar Medový

Den otevřených dveří na Pražském hradě

Termín konání: sobota 12. 5. 2012 od 9 do 17 hodin
Místo konání: Pražský hrad - reprezentační prostory

Návštěvníci budou mít možnost vidět například Rothmayerův sál, Španělský sál, Rudolfovu galerii a salony Jižního křídla Nového paláce (např. Trůnní sál, Brožíkův sál či Habsburský salon). Po celé prohlídkové trase budou podávat výklad o zařízení a využití sálů pracovníci průvodcovské služby Správy Pražského hradu.

Eva Dočekalová

Krátká exkurze s prohlídkou techniky k 75. výročí letiště - ZDARMA

Termín konání: v sobotu 7. dubna od 9:00 do 17:30 hod.
Místo konání: Letiště Ruzyně

Letečtí fandové a obdivovatelé moderní techniky by si neměli nechat ujít narozeninové exkurze spojené s prohlídkou letadel bázovaných dopravců a specializovaných strojů, které se používají pouze na letištích. Ty budou pro účastníky vystaveny přímo na letištní ploše na dráze 22. Autobusy budou odjíždět z výchozího bodu v Terminálu 3 každých 10 minut.

Vstup je zdarma, podmínkou účasti na této akci je včasná přihláška přes  registrační formulář .

Jana Novotná

Dny evropského filmu

V rámci filmového festivalu Dny evropského filmu proběhne dne 16.4. v kině Lucerna projekce snímku "Italsky snad a rychle se signorou Enricou", po které jsou diváci zváni na malé občerstvení.

Festivalu se účastní také paní Květa Fialová, herečka a patronka Evropského roku aktivního stárnutí a mezigeneračný solidarity.

Tento turecký film se stane otevíracím snímkem speciální sekce "K věci" pořádané ve spolupráci s Evropskou komisí, jejímž tématem je aktivní stárnutí a mezigenerační solidarita.

Film, v jehož hlavní roli se představí legenda italského filmu Claudia Cardinalová, přijede osobně uvést iproducentka filmu Elvan Albayrak.

Na všechny projekce filmů 19. Dnů evropskeho filmu mají senioři zvýhodněné vstupné za 45,- Kč. Vstupenky jsou k zakoupení na pokladně kina Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1.

Další z filmů v sekci K věci:

Konstantin a Elena (Andrei Dascalescu, Rumunsko, Španělsko, 2008)
Kino Světozor – malý sál: Po 16.4., 18:45

José a Pilar (Miguel Gonçalves Mendes, Portugalsko, Španělsko, Brazílie, 2010)
Kino Světozor – malý sál: Po 16.4., 20:45

Sůl života (Gianni Di Gregorio, Itálie, 2011)
Kino Lucerna: St 18.4., 17:00

Jana Novotná

Assault 1945

2. ročník vojensko historické akce, 14. – 15.4.2012

I tento rok si Vás Klub vojenské historie 17th Airborne Division o.s. dovoluje pozvat na již 2. ročník moderované vojensko-historické akce, která se koná pod záštitou obce Praha 20-Horní Počernice.

Místo konání zůstává stejné jako v loňském roce, program je ovšem oproti loňskému roku rozšířen na sobotu i neděli. Každý den Vás čekají bojové ukázky, doprovodný program, občerstvení, program pro nejmenší a tento rok i airsoftová střelnice. Po oba dny Vás bude akcí slovem provádět Patrik Rokl.

Otakar Medový

Levné cestování vlakem o Velikonočním víkendu

Poukázku ČD Net Lidl na cestu vlakem 7. 4. nebo 8. 4. 2012 (Velikonoční víkend) si můžete koupit výhradně v prodejnách Lidl na území České republiky ve dnech 19. 3. 2012 – 7. 4. 2012 za cenu 199,– Kč.

Běžná cena síťové jízdenky ČD Net je 550 Kč. Ušetříte tedy 351 Kč

Stanislav Krčál

Rytířské slavnosti

Název: Rytířské slavnosti
Věk účastníků: 6 - 12let
Termín konání: 06.04.2012 (09:00-16:00)

Druhý prázdninový velikonoční den bude v  Ulitě patřit rytířům! Přijďte na rytířské slavnosti a dozvíte se mnoho o tomto období, vyrobíte vlastní meč či erb, zúčastníte se rytířského klání nebo se naučíte dobový tanec. Nebude chybět ani slavnostní pasování na rytíře.

Jana Novotná

Velikonoce v Písecké bráně

Písecká brána od 25. března do 10. dubna 2012

Těšit se můžete na ukázky lidových zvyků a řemesel, vystoupení dětských i profesionálních souborů, soutěže, součástí programu je také zajímavá výstava pro děti a jejich rodiče, rukodělné dílny pro výrobu ozdob z tradičních materiálů za pomoci odborných lektorů a mnohé další zajímavosti.

Celý program slavnostně zahájí starostka MČ Praha 6 Marie Kousalíková, a to  25. 3. ve 14:10 hodin.

Jana Novotná

Vršovice slaví 110 let

Výstava unikátních historických fotografií Vršovic  bude k vidění od pondělí ve Středisku územního rozvoje v přízemí budovy "B" Úřadu městské části Praha 10, Vršovická 68, Praha 10 (naproti vchodu "A" do budovy ÚMČ Praha 10).

Pro veřejnost je otevřeno takto:
Pondělí: 8:00 - 12:00 14:00 - 18:00 hod.
Středa: 8:00 - 12:00 hod.
Čtvrtek: 8:00 - 12:00 hod.

Otakar Medový

Co je to fáma a její šíření

Fáma je pokus o vysvětlení nějakého jevu, události, která vznikla na základě domněnek nebo nekompletních informací.

Většinou jde o jev, který je nějakým způsobem pobuřující, šokující nebo odhalující. Takové informace o něm se šíří vždy velkou rychlostí, zejména v té skupině lidí, kterých se přímo dotýká.

Jednou z příčin obtížného výzkumu fámy je i obtížnost získávání přesného a věrohodného záznamu fámy.

Irena Drhotová

Dům PORTUS

Dům PORTUS je komunitní centrum služeb pro seniory. Cílem je pomoci seniorům uplatnit své vlohy a upevnit a rozvíjet pracovní dovednosti a návyky.

Divadlo 90 U Valšů .vzniklo v rámci projektu Život 90 v roce 2004.Od sezóny 2006/07 je program otevřen všem skupinám diváků. Divadlo se prezentuje mimo jiné i vlastní dramaturgií a rozšířilo svůj repertoár o vlastní divadelní představení, také přidalo i večerní produkce

Repertoár je složen z her současných českých autorů i z her zahraničních autorů. Pro skupiny 10 a více osob platí vždy nižší cena vstupného.

Irena Nováková

Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy

Stanice přírodovědců DDM HMP vypisuje nové kurzy pro začínající zahradníky:

 • Zahradnický kroužek pro děti od 7 do 15 let (úterý 16 - 17.30 h)
 • Zahradnické středy pro veřejnost (středa 16.30 - 18 h).
Kurzy budou probíhat od února do června a zájemci v nich získají zahradnické znalosti a především praktické dovednosti (naučí se množit rostliny, pěstovat užitkové rostliny, kaktusy a sukulenty, naučí se techniku řezu, pečovat o pokojové, balkónové a jiné okrasné rostliny, apod.)

Jana Novotná

Internet pro třetí generaci

Nový portál  bude informovat nejen o zajímavých aktualitách z oblasti kultury, bydlení či zdraví, ale především nabízí možnost čtenářům v důchodovém věku podělit se o své zkušenosti, zážitky, starosti a radosti. Do každé rubriky je možné po registraci přispívat vlastními články, posílat fotografie apod.

V příštích týdnech a měsících přibudou nové rubriky, seriály o zajímavých lidech, on-line vzdělávací programy, ale i nejrůznější soutěže o ceny.

Olga Nová

Ruská emigrace v Československu

V prosinci 1920 skončila jedna historická epocha v dějinách Ruského státu. Rudí zvítězili nad hrdinně bojujícími zastánci pravoslavného Ruska a ti byli nuceni odejít ze země, nebo se nechat bolševiky zlikvidovat.

Slovanská knihovna v pražském Klementinu uspořádala k uctění památky těchto lidí pietní vzpomínkovou akci spojenou s malou výstavou. Jinak tato tragická dějinná událost, která výrazně ovlivnila na několik desetiletí další vývoj ve většině zemí světa, nevzbudila u našich novinářů vlastně žádný zájem. V pořadu Českého rozhlasu, v rubrice Historické osudy, byla této dějinné události věnována pozornost.

Stejně tak i v časopise Národní myšlenka si můžete přečíst velmi zajímavé a dosud málo známé povídky o ruské občanské válce z let 1917-1921. O době, která byla poznamenaná nevídaným terorem a tragická díky svému výsledku – zpustošení slovanského Ruska a jeho ovládnutí bolševiky.

Mgr. Olga Wolfová

Hlíva ústřičná

Hlívy: ( ústřičná, plicní, miskovitá, máčková )

 • povzbuzuje imunitní systém a tělo si vytvoří dostatek protilátek proti mnoha nemocem, tím se zvyšuje obranyschopnost organizmu
 • snižuje hladinu cholesterolu
 • upravuje krevní tlak ( pomáhá při nemocích srdce a cévní soustavy )
 • snižuje poruchy metabolismu cukru ( vhodné pro diabetiky )
 • mají antialergické účinky ( při konzumaci v syrovém stavu, nebo sušená při nízkých teplotách do 40°C ) při onemocnění kloubů má zmírňující a uklidňující účinek
 • pomáhá odstraňovat bradavice virového původu
 • má radioprotektivní účinek proti záření způsobenému zeslabováním ozonové vrstvy
 • houbová vláknina obsažená v hlívě pomáhá odstraňovat z těla jedovaté látky ( zabraňuje vstřebávání nežádoucích látek do krevního oběhu ), upravuje vylučování
 • houbová vláknina obsažená v hlívě pomáhá odstraňovat z těla jedovaté látky ( zabraňuje vstřebávání nežádoucích látek do krevního oběhu ), upravuje vylučování

Hlívy obsahují mnoho minerálních látek, nejvíce draslíku a fosforu; dále mikroelementy - zinek, selen, chrom, měď, bór, jód a vitamíny B12 a D2

Klobouky má masité, v mládí na okraji podvinuté a šklebovitě sklenuté, na povrchu hladké, barvy šedé, modrošedé až nahnědlé. Roste ve střechovitý trsek, plodnice vyrůstají z kmene listnatých stromů nad sebou. Klobouky mají průměr 60–180 mm. Lupeny jsou bílé, později našedlé nebo nažloutlé, poměrně řídké, vysoké 5–15 mm, dlouhé a hluboce sbíhavé na krátký boční třen. Třen je téměř vždy umístěn výstředně nebo po straně klobouku, je krátký (20–60 mm) nebo téměř chybí. Je plstnatý nebo hladký, bělavý s nádechem barvy, kterou má klobouk. Dužnina je bílá, bělavá, měkká, neměnlivá a trochu tužší. Příjemně voní a chutná. Výtrusy jsou velké 8–13×3>-4 um, válcovité, hladké, bezbarvé. Výtrusný prach je bílý s nafialovělým nádechem.

Hlíva ústřičná roste v přírodě na podzim a v zimě (od října do března, nejvíce v listopadu a v prosinci). Najdeme ji na pařezech a kmenech listnatých stromů v místech chráněných před mrazivými větry; bývá nejčastěji na kmenech a pařezech vrby, ořešáku, jasanu, buku i dubu. Jen výjimečně se vyskytuje na jehličnatých stromech a pařezech. Roste v lese i mimo les, např. v parcích a zahradách.

Je to jedlá a velmi dobrá houba, která je vítaným přínosem do kuchyně, neboť roste i v zimě a tvoří velké, masité plodnice, jež jsou vhodné v kuchyni pro přípravu nejrůznějších pokrmů. Výborná je v polévkách a omáčkách, ale i konzervovaná v octovém nálevu. Starší plodnice jsou někdy velmi tuhé.

Záměna s jedovatými houbami je prakticky minimální. Podobají se jí jiné druhy hlív, také jedlé, např. hlíva miskovitá [Pleurotus cornucopiae (PAUL ex FR.) KUMM] nebo jedlá, ale tuhá hlíva dubová [Pleurotus dryinus (PERS. ex FR.) KUMM], popř. i další. V mnoha zemích i u nás se hlíva ústřičná s úspěchem pěstuje.

Léčívé účinky hlívy
Dnes se má za to, že tato houba může být našemu zdraví velice významně prospěšná. Je to poklad mezi houbami a malý zázrak. Její léčivé účinky spočívají především v látkách, které mají schopnost aktivovat buňky, zajišťující přirozenou imunitu organismu.

Nejzajímavější je na ní bezesporu to, že je to dřevokazná houba a roste na kmenech stromů. A právě od nich si bere všechny látky a živiny, potřebné ke svému životu. Přitom stromy obsahují řadu organických i minerálních látek, které jsou lidskému organismu nanejvýš prospěšné a které si nemůžeme opatřit jinak.

Takže hlíva ústřičná plní roli užitečného prostředníka, který nám může tyto vzácné látky dodat. Hlíva ústřičná obsahuje důležité proteiny, aminokyseliny, mastné kyseliny, vitamíny a stopové prvky. Nevypadá možná na první pohled příliš lákavě, ovšem má v sobě obrovský potenciál, pokud jde o složky, důležité pro naše zdraví.

Hlíva v podstatě zpomaluje stárnutí. Jak je to možné? Zlepšuje látkový metabolismus, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a je prospěšná kardiakům. A také pomáhá díky svému složení astmatikům a alergikům. Upravuje střevní peristaltiku, zmírňuje chronické infekce, záněty a bolesti kloubů a také odstraňuje únavu.

Výzkumy ukázaly, že hlíva ústřičná se výborně osvědčila i při léčbě cukrovky. A kdyby jenom to! Hlíva ústřičná umí omezit vedlejší účinky, které vznikají při chemoterapii, a je dokonce schopná výrazně pomoci v boji proti zákeřné rakovině!

Tato houba se osvědčila i při léčbě hemeroidů, bércových vředů, křečových žil a dokáže pomoci i při léčbě popálenin.

Ruští vědci izolovali z hlívy ústřičné antibiotikum, jejich japonští kolegové se zase zasloužili o to, že prokázali význam hlívy ústřičné při redukci bujení zhoubných nádorů. Hlíva ústřičná se po staletí používá v tradiční čínské a japonské medicíně k přípravě léčivých tinktur, mastí a suchých přípravků.

Hlívu si můžete vypěstovat doma buď na slámě nebo na dřevě. Máme vlastně štěstí, že se této houbě daří dobře v mírném klimatickém pásmu. Najdeme ji nejčastěji na pařezech a kmenech listnatých tromů – hlavně vrb, ořešáků jasanů, buků a dubů.

Hlívu můžeme konzumovat buď tepelně upravenou nebo užívat kapsle, které obsahují její extrakt. Jinými slovy, lze si na ní výborně pochutnat, pokud víme, jak na to, ale jestliže chceme něco udělat pro své zdraví a chceme zapracovat na prevenci, tak je jednodušší a rozumnější dát přednost sušenému prášku či kapslím.

Ivan Kratochíl

Praha a její dcery

Muzeum hl. m. Prahy představuje život Pražanek "Praha a její dcery". Celý projekt je zároveň i připomínkou 130 let od vzniku Muzea hl. m. Prahy.

Každý první čtvrtek v měsíci vstup do muzea pro žáky, studenty a seniory zdarma; ostatní za 10 Kč, vstup do 3D kina: základní: 30 Kč, snížené: 15 Kč pro velký zájem je vhodná rezervace na: tel.: 224 816 772, linka 24

Jana Novotná

Nejhorší potraviny v prodejnách v České republice

Při nákupu potravin v našich supermarketech není dobré se řídit jen cenou potravin. Zvláště potravin s nízkou cenou. Některé levné výrobky nejsou vhodné z hlediska zdraví spotřebitelů, ale i jejich chuťové vlastnosti nejsou takové jaké by spotřebitel očekával.

Výrobci těchto "potravin" obvykle různými chemikáliemi nešetří. Deset druhů těchto výrobků bylo hodnoceno odborníkem na výživu a potravinářským technologem Vítem Syrovým a gastronomickou novinářkou Hanou Michopulu. Výsledky hodnocení byly zveřejněny na stránkách  Zemědělského svazu České republiky.

Ivan Kratochvíl

Aspartam - víte co jíte

Aspartam je syntetické sladidlo a látka zvýrazňující aroma. Byl objeven náhodně při vývoji léku na žaludeční vředy a v přírodě se přirozeně nevyskytuje. Aspartam byl považován za dokonalé umělé sladidlo a výrazně přispěl k rozmachu průmyslu nízkokalorických potravin. Látka je asi 180x sladší než cukr.

...je stabilní v pevném stavu, často se proto používá v sypkých a tabletovaných výrobcích. Používá se jako stolní nízkokalorické sladidlo (stolní sladidlo IRBIS) a jako sladidlo v sypkých směsích pro výrobu nejen nízkokalorikých, ale i běžných nápojů (nápoj v prášku Tang). Setkáme se s ním ve  žvýkačkách (Wrigley) a v  jogurtech (Yoplait Light, Danone Vitalinea) a pod.

Aaspartam zvyšuje chuť k jídlu, i když se jedná o nízkokalorické sladidlo, které většina lidí používá ke snižování váhy.

Ivan Kratochvíl

Jak lze ušetřit s Opencard

Opencard je karta pro vaše pohodlí a nabízí:

 • Tramvajenka
  Kartu lze používat jako průkazku v Pražské integrované dopravě.
 • Slevy
  Karta nabízí zajímavé slevy na vstupné a služby z široké řady oblastí.
 • Knihovna
  Karta slouží jako čtenářský průkaz v Městské knihovně v Praze a Národní technické knihovně.
 • Portál
  Aplikace "Vím, jak řídím", umožní registrovaným uživatelům zobrazit jejich nevyřešené dopravní přestupky.
 • Parkování
  Kartu můžete využít k bezhotovostní úhradě parkovacích poplatků na území Prahy 1, 2, 3 a 7.
 • E-shop DPP
  Kupte si kupon PID pro svou opencard bez front a čekání přímo v e-shopu Dopravního podniku Prahy.

Nejzajímavější jsou nabízené slevy na vstupném: na kulturu, volný čas, sport, gastro, obchod, služby, cestovní ruch, auto, moto.

Ing. Irena Drbalová

Transfigurované tuky

Všechno, co bychom měli vědět o transfigurovaných tucích

Transfigurované mastné kyseliny (anglicky trans-fats) jsou určité druhy nenasycených tuků (mohou být mono-nenasycené nebo poly-nenasycené).

Transfigurované tuky se v přírodě vyskytují v nevelkém množství v masu a mléčných produktech. Tyto přirozené látky ale nepředstavují žádný problém.

Transfigurované tuky z regálů v obchodech s nimi ovšem nemají mnoho společného. Jsou vytvořené průmyslově částečnou hydrogenací rostliných olejů a živočišných tuků. Tento chemický proces byl vyvinut na počátku 19. století a první výrobek zpracovaný touto metodou poprvé přišel do prodeje v roku 1911 pod názvem Crisco.

Na rozdíl od přirozených nejsou transfigurované tuky potřebné, a také nejsou právě prospěšné zdraví. Konzumace transfigurovaných tuků pětkrát zvyšuje riziko koronární srdeční choroby. Zdravotníci proto celosvětově doporučují omezení spotřeby transfigurovaných tuků na stopová množství. Transfigurované tuky získané částečnou hydrogenací olejů jsou obecně považovány za mnohem horší než přirozené.

Margarín byl původně vyroben jako krmivo, po němž měli rychle přibývat krocani. Ty ale místo toho zabíjel. Ovšem lidé, kteří předtím vložili do výzkumu všechny své peníze, chtěli aby se jim vrátily, a tak dali hlavy dohromady a uvažovali, co udělat, aby je dostali zpět.

Původně to byla bílá hmota bez chuti a zápachu, takže do ni přidali žluté barvivo a umělou příchuť, a začali to lidem prodávat místo másla.

Rozdíly mezi transfigurovanými tuky (margaríny) a máslem?
Obojí má stejné množství kalorií.
Máslo má, při 8 gramech oproti 5 gramům v margarínu, o něco více nasycených tuků.
Máslo podporuje vstřebání mnoha dalších živin z jiných jídel.
Máslo má spoustu nutričních výhod, zatímco margarín jen pár a to ještě přidaných chemiky! Máslo chutná mnohem lépe než margarín a může povznést chuť ostatních jídel.
Máslo tu je po staletí, ale margarín méně než 100 let.

A teď o transfigurovaných tucích....
Margaríny obsahují velmi mnoho transfigurovaných mastných kyselin (některé přes 50% ... a ví někdo, CO je těch zbývajících 50%?)
Podle poslední studie Harvard Medical, může konzumace margarínů, ve srovnání s těmi, které konzumují stejné množství másla, zvýšit počet onemocnění srdce u žen o 53%.
Zvyšují celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol, (prospěšný cholesterol).
Až pětinásobně zvyšují ohrožení rakovinou.
Snižují kvalitu mateřského mléka.
Snižují odpověď organismu na antigen (imunita).
Snižují odezvu těla na inzulín.

Transfigurované tuky jsou nepřirozené, a proto je tělo nikdy nemůže strávit a spotřebovat ve formě energie. Ale ani správně vyloučit. Hromadí se v něm, lepí se na buňky, které dusí. Ucpává to arterie, ztučňuje játra a bez ohledu na tělesnou námahu nebo cvičení s tím nic neuděláte. Takže mrtvice, infarkt, selhání jater nebo ledvin nebo rakovina číhají hned za rohem.

Vliv margarínu na lidský organismus
Většina odborníků na výživu dnes prohlašuje, že obyčejné máslo je lepší - pokud ho jíme s mírou. Není pochyb o tom, že máslo je přírodní produkt, zatímco margaríny musí být vyráběny složitým technologickým procesem a nejsou tedy přírodním tukem. Margarín by zůstal bez vydatné pomoci barviv a jiných přísad nevábnou šedivou hmotou. Do másla, na rozdíl od margarínu nemusí být vitamíny přidávané uměle. Máslo obsahuje přírodní vitaminy ze kterých jsou nejdůležitější A a D. Vitamin A je potřebný pro dobrý zrak a zdravou pokožku a navíc je důležitý antioxidant. Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku, důležitého prvku pro zdravé kosti a zuby.

Převzato z  WM magazínu

Ivan Kratochvíl

Allivictus - česnekové tinktury

Všeobecné informace o česnekových tinkturách a jejich použití

Obchodní společnost  Allivictus s.r.o.  působí na českém trhu od listopadu 2007 jako výhradní distributor nové generace česnekové tinktury téhož jména vyráběné manufakturou Ecoton.

Jedná se o nejefektivnější formu využití zdraví prospěšných látek obsažených v česneku, jejichž efektem je především celkové posílení imunity organismu a předcházení civilizačním chorobám. Je určen pro děti od 3 let, vhodný a bezpečný pro těhotné a kojící matky, i pro diabetiky.

Vyrábí se podle původní tibetské receptury ze 13. století, vylepšené a zdokonalené o nové poznatky. Zvláštní důraz je kladen na kvalitu a výběr samotné suroviny. Právě kvalitní česká surovina je příčinou limitované produkce. Allivictus tedy nehledejte na pultech lékáren. Výjimku tvoří lékárny při klinikách spolupracujících na výzkumu působení Allivictu - přírodního produktu při řešení zdravotních problémů v oblastech gynekologie, kardiologie, ORL, dermatologie, neurologie, interny, imunologie, alergologie, pneumologie, psychiatrie a praktického a sportovního lékařství. Pod produkty najdete seznam lékáren, kde lze tyto produkty koupit.

Účinnost Allivictu je pravidelně kontrolována na náhodně vybraných vzorcích akreditovanými laboratořemi Státního zdravotního ústavu    na obsah látek  Allicin Active Complexu. Allivictus je tedy možno zakoupit prostřednictvím E-shopu na webových stránkách společnosti nebo ve  vybraných lékárnách a prodejních místech.

Ing. Irena Drbalová

Státní ústav pro kontrolu léků

Státní ústav pro kontrolu léčiv vytvořil informační portál pro občany a tím zpřístupnil široké laické veřejnosti garantované informace, jejichž je vlastníkem.

Portál SÚKLu informuje zájemce v oblasti léků a chrání je tím před neověřenými a nepřesnými informacemi. Tyto poskytnuté informace v žádném případě nenahrazují komunikaci s lékařem ani lékárníkem. SÚKL  nezodpovídá za chybnou interpretaci informací obsažených na stránkách.

Vstupem na webové stránky potvrzujete, že jste se seznámili s účelem stránek.

Web je rozdělen do následujících oddílů:

 • Lékový záznam pacienta S ohledem na současnou situaci se Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl pozastavit možnost podání žádosti o přístupovou identifikaci do centrálního úložiště a také vlastní vstup do lékového záznamu. Toto rozhodnutí je platné do odvolání.
 • Zdraví, nemoc a léky Najdete informace např.: o správném užívání léků, o klasifikaci nemocí, o očkování, o prevenci a o pacientských organizacích.
  V části Léky najdete aktuální, úplné a ověřené informace o léčivých přípravcích? SÚKL Vám zpřístupňuje přehlednou databázi léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely, které jsou registrované v ČR A dále databázi, která obsahuje pouze volně prodejné léčivé přípravky, v té si můžete vybrat lék podle typu Vašich potíží.
  1. Všechny léčivé přípravky
  2. Volně prodejné léky
  3. Encyklopedie SÚKL Zde najdete informace o léčivech, jejich registraci, ceně. Klinické studie. Seznam lékáren a zdravotnických prostředků.
  4. SÚKL a média
 • SÚKL vás chrání Najdete informace a varování: o nelegálních lécích, o padělcích léků apod.

 • Ing. Irena Drbalová

  Home Senior

  V Praze žije přibližně čtvrt milion důchodců (30.6.2008) a v ČR by počet lidí starších 60 let v roce 2020 mohl podle ČSÚ dosáhnout až 2,7 milionu obyvatel. Počet starých lidí narůstá a s prodlužováním věku také narůstat bude.

  U starých lidí tak roste poptávka po pečovatelských a asistenčních službách. Také střední generace vydělávajících manažerů, bankéřů a podnikatelů nemá již tolik času, aby se věnovali svým rodičům, doprovodili je k lékaři či si s nimi jen popovídali a vyšli si s nimi na zdravotní procházku či do pražského kina.

  Na to jsme se snažili zareagovat my - mladí vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si především uvědomili fakt, že i my budeme jednou staří, avšak v pokročilém věku již nejspíše nebudeme mít dost sil postarat se o všechny naše potřeby, natož vymýšlet něco nového.

  Rozhodli jsme se ze zkušeností a dle dotazníkového šetření sestavit obšírnou nabídku služeb pro seniory, která se stále rozrůstá a reaguje na požadavky klientů a přání důchodců. Jsme společnost, která se skutečně snaží lidem co nejvíce vyjít vstříc a splnit co nejlépe jejich přání.

  Poskytujeme základní služby pro seniory jako je úklid, pomoc s nákupem či doprovod na úřady, ale především se snažíme zaměřit na tzv. aktivizaci seniorů. Tedy aby senioři v Praze mohli prožívat plnohodnotné a co nejméně omezující stáří ve svém přirozeném prostředí a zároveň využívat možnosti, které naše metropole nabízí. Mnoho seniorů touží vydat se do ZOO, vidět novou O2 arénu, jít do nového multikina na oskarový snímek či do divadla na novou hru, ale sami to již buďto nezvládnou, bojí se jít sami, nebo o všech nabízených možnostech a aktivitách v Praze nejsou dostatečně informováni.

  Spojujeme také narůstající touhu mladých lidí dělat při škole užitečnou brigádu (a ne sedět za pokladnou či obvolávat klienty mobilních operátorů) spolu s větší a větší potřebou seniorů o pomoc. Především se velice positivně osvědčuje a senioři vyhledávají to, že mohou svůj čas trávit s mladou generací a vyměnit si zkušenosti. Mladá studentka po úklidu bytu nejlépe pomůže seniorovi s odesláním SMS nebo MMS, popíše co to je ten Facebook nebo doma na internetu zjistí, kde je nejlevnější čistírna oděvů.

  Jedna z našich služeb je také poskytování základních lekcí s počítačem přímo v bydlišti klienta. Student přijde s notebookem a senior si může zjistit na internetu potřebné informace, které již dnes Zlaté stránky nejsou schopny obsáhnout, či poznat základy a poté se může například odhodlat jít do některé ze školiček internetu.

  Pomáháme také seniorům zajišťovat pro ně již složité úkony jako výměna žárovek, přišroubování poličky, přemístění skříně nebo mytí oken. Také nabízíme například společnost pro hraní her – ať už klasických jako šachy a karty nebo moderní společenské hry – např. Carcassone atd.

  Senioři si po našem boku pod odborným dozorem absolventů FTVS mohou také zaplavat, zajezdit na kole či si jen vyjít do parku a zahrát například petanque.

  Senioři mohou kdykoliv volat na  bezplatnou linku 800 888 014,  zeptat se na potřebné informace a sdělit jejich přání a potřeby. Lidé také mohou psát do připomínkového formuláře přímo na našich webových stránkách www.homesenior.cz. Pokud se dohodnou, je první návštěva a jakákoliv potřebná pomoc v rámci ukázky kvality služeb a seznámení se zdarma. Na základě první zkušenosti může v budoucnosti samozřejmě požadovat další služby a ozvat se. Vše je nezávazné a záruka kvality je nejenom ve více než mnohaletých zkušenostech pomoci seniorům pracovníků.

  Nevázanost na žádné smlouvy, flexibilita, snaha splnit jakékoliv přání v co největší kvalitě, první bezplatná pomoc na vyzkoušení a setkávání a komunikace mladých lidí se starou generací jsou hlavními přednostmi oproti službám, které poskytuje stát, jejichž základní platformu se nesnaží nabídka Home Senior popřít, ale naopak doplnit a nahlížet na problematiku z druhé strany. Svým způsobem se tak jedná o jedinečný až průkopnický projekt, který se setkává s velice dobrými ohlasy nejen u samotných seniorů, ale především i na úřadech a MČ.

  Vykydal Pavel, projektový manažer  Home Senior

  Jak budeme stárnout - to záleží na každém z nás

  Každý člověk, který má to štěstí a dožije se stáří, musí se s tímto stavem vyrovnat. Především by měl zůstat aktivní duševně i tělesně. Také mladé rodiny s dětmi vědí, jak je dobré mít babičku a dědečka.

  V mnohých besedách se seniory se člověk dozvídá, že jejich potěšením je četba a zahrádka. To mohu potvrdit, mám mnoho knih, které jsem pro zaneprázdnění nestačila přečíst i zahrádku, kterou jsem léta cílevědomě pěstovala a nyní mi přináší potěšení a vitaminy pro vnuky. Navíc: tyto koníčky mnoho nestojí a to pro lidi, kteří žijí z důchodu, není též zanedbatelné.

  V posledním období se stále hovoří o nutnosti důchodové reformy a každý soudný člověk pochopí, že je třeba. Jenom mi vadí, že je často velmi necitlivě hovořeno o starých lidech, jako kdyby oni mohli za současnou špatnou ekonomickou situaci. Lidský věk se prodlužuje, ale je třeba, aby ministerstva a všechny často zbytečné úřady a instituce lépe hospodařily se státními prostředky.

  Jsou na tom senioři opravdu tak špatně, aby je někdo musel přesvědčovat a usměrňovat, koho mají volit? Většina má ještě dobrou paměť a umí si úsudek udělat sama.

  Důkazem může být, kolik seniorů úspěšně navštěvuje i několik let univerzitu třetího věku. Když se podíváme do katalogu kurzů univerzity třetího věku, najdeme tam bohatou nadílku téměř všech Vysokých škol a většina kursů je rychle obsazena. Vybere si tam snad každý, kdo se chce dále vzdělávat. Někteří navštěvují i několik kurzů najednou.

  Řada seniorů používá k informování a dalšímu vzdělávání počítač a zejména internet. Kromě toho cvičení paměti a mozku prospívá luštění křížovek, sudoku a hlavolamů. Čtením denního tisku zůstáváme v kontaktu se současným děním, ale na základě zkušeností si informace sami vyhodnotíme.

  Neměli bychom se ale jen starat, abychom duševně nezaostávali za našimi vrstevníky a stačili i našim vnukům, ale žít i podle hesla "V zdravém těle zdravý duch".

  Také při boji s obezitou úprava životosprávy většinou nestačí, ale je nutno úsilí doplnit pohybem. Mnoho žen v seniorském věku trpí osteoporozou. I tady pohybová aktivita pomáhá k udržení nebo zlepšení stavu. V podstatě jde o to, aby nepřibýval tuk, ale neztrácela se svalová hmota.

  Myslím, že z toho pohledu vnímáme 3 kategorie seniorů:

  • Profesionální sportovci dokážou podávat profesionální výkony i ve vyšším věku (např. vítěz Velké pardubické žokej Váňa, hokejový brankář Dominik Hašek a jiní.)
   Tito lidé po skončení profesionální činnosti dále často provozují sport alespoň rekreačně nebo pracují jako trenéři, dokonce pořádají turnaje veteránů např. v tenise, fotbale a dalších sportech.
  • Lidé, kteří celý život sportovali není pro ně problém pokračovat i v seniorském věku. Např. pan prezident Klas (lyžování,tenis, truristika). Mnoho seniorů najdeme mezi otužilci, golfisty, tenisty apod.
  • Senioři, kteří mají určité zdravotní problémy, ale přesto chtějí něco pro svou kondici dělat. Nejvhodnější je pro ně turistika spojená s poznáváním.

  V poslední době je velmi doporučovaný Nordic walking, původně skandinávský sport, při kterém dochází k adekvátní zátěži srdečně cévního systému a důkladnému zapojení svalů celého těla. Doporučuji alespoň několik lekcí.Je možno si zapůjčit trekingové hole, vysvětlí Vám, jak si je máte nastavit a držet a jak s nimi chodit. (není to jako chůze na běžkách). Pak si už můžete chodit sám nebo s přáteli.

  Hlavní město Praha v současné době podpořilo akci "Pojďte si zacvičit do pražských parků a lesů". Tato akce je dotována, takže cvičení a Nordic walking (zvlášní sportovní styl chůze) je zdarma. Vhodným sportem je i zdravotní plavání a cvičení ve vodě.

  Kdo někdy hrál golf, ví, že je možno tento sport provozovat rekreačně v krásném prostředí i ve vyšším věku.

  V květnu probíhá akce pro golfisty: 3 lekce s trenérem a 100 míčků za 99 Kč. Jinak je to sport pro seniory dosti finančně náročný. Pro všechny pohybové aktivity v seniorském věku platí, že je máme provádět bez přepínání a pro radost.

  Různí lidé se stářím vyrovnávají různě. Někteří s noblesou jako např. herečky Zita Kabátová a Květa Fialová, jiní do konce života aktivně, z některých se stávají nevrlí a sobečtí lidé. Také neduhy a nemoci stáří snášíme různě, ale je dokázáno, že pozitivní myšlení a víra dělají i ve stáří život lehčí.

  Libuše Kočová

  Strašák století- obezita

  V dnešní době stoupá počet obézních lidí. Dá se již říci, že se blížíme k tzv. pandemii.

  Touto otázkou se velice zdařile zabývá OB klinika a.s., vyčerpávající informace najdete na internetových stránkách  OB kliniky, kde si určitě najdete a vyberete vhodný recept pro svůj problém, tak jako já.

  V současné době jsem v péči paní MUDr. Šrámkové, která bedlivě dohlíží při pravidelných kontrolách po 6 týdnech na můj jídelníček, zdravotní stav a pohybovou aktivitu.

  Mohu říci, že je to těžké, protože mám bohužel tzv. „plíživý metabolismus“ a jsem již v důchodovém věku. Mohu vám pouze zdůraznit, podle svých osobních zkušeností, že to opravdu jde, ale musí být silná vůle a jde to již pomalu.

  Tým OB kliniky navazuje na své již několikaleté úspěšné období na jiném pracovišti. Zabývá se problematikou komplexní léčby a prevence obezity a k ní přidružených metabolických onemocnění. Přeji sobě i vám hodně úspěchů v mém i vašem snažení.

  Věra Kopová Ferbasová

  Google Earth

  Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

  Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

  Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

  Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

  Ing. Irena Drbalová

  Starší příspěvky

  Senior Internet Klub
  [sik.vse.cz]