Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: březen 2010

23. 3. 2010

Příznivcům fotografování

Na stránkách VŠE najdeme i stránky  fotoklubu neprofesionálních fotografů - seniorů. Klub byl založen v řadách studentů kurzů digitální fotografie naší školy. Je otevřen každému seniorskému a třeba jen příležitostnému fotografovi.

Ing. Jiří Zadražil

22. 3. 2010

Odborník šokuje - 16 největších dietních mýtů a lží

Ano, v dortech je spousta cukru. Ale to třeba v ovoci také!
Německý dietolog Detlef Pape (54) sestavil v souvislosti s dietami a hubnutím seznam 16 největších vžitých omylů a lží…

 • Z tuku se tloustne.
  Ne! Maso (až 0,5 kg denně) a tuk (80 až 120 g denně) jsou naprosto v pořádku.
 • Když budu jíst méně, zhubnu.
  Ne! Kdo jí méně, ztrácí svaly, které jsou spalovačem tuků. Omezíte-li radikálně příjem kalorií, začne si vaše tělo paradoxně dělat větší tukové zásoby na »horší časy«.
 • Ovoce je dobré na hubnutí.
  Ne! Nikdy nejezte ovoce večer! Fruktóza aktivuje inzulin a zastaví noční spalování tuků. Navíc – ovoce je kalorické. Třeba jeden velký banán má v sobě 192 kalorií, to je jako 12 kostek cukru. A jablečný džus má dokonce víc kalorií než coca-cola!
 • Sůl zvyšuje krevní tlak.
  Ne! Studie ukázaly, že ani velké množství soli (15 až 20 g denně)nezpůsobuje vyšší krevní tlak. Sůl se ukládá v kostech a pokožce. Máte-li ale nadváhu, měli byste příjem soli opravdu omezit
 • Cukr způsobuje cukrovku.
  Ne! Tělo bezpodmínečně potřebuje 100 až 200 g cukru denně. Jednak pro mozek a jednak jako zdroj energie pro ledviny, krevní destičky, játra a svalové tkáně. Navíc se díky němu bílkoviny z potravy v těle rozkládají na teplo.
 • Po hranolkách se tloustne.
  Ne! Vázáním bramborového škrobu na tuky způsobují hranolky mnohem méně inzulínových reakcí než např. celozrnný chléb.
 • Kečup škodí dětem.
  Ne! Vysoká koncentrace červeného barviva lycopinu dokonale chrání buňky v těle, mnohem lépe než třeba jablko.
 • Po ovocném jogurtu se hubne.
  Ne! Směs živočišných bílkovin a cukru nutí tělo spotřebovávat inzulín a usazovat tuky.
 • Zelenina chrání před rakovinou.
  Ne! Studie vědců z celé Evropy blahodárný vliv zeleniny neprokázala.
 • Vejce zvyšují hladinu cholesterolu.
  Ne! Přebytečný cholesterol z potravy je střevy vyloučen z těla.
 • Čokoláda je nezdravá.
  Ne! Správná čokoláda obsahuje rostlinný tuk, kakaový olej, často i zdravý ořechový tuk a 30 až 40 g cukru, který se ale do krve dostává díky svému vázání na tuky velmi pomalu.
 • Po produktech »light«se hubne.
  Ne! Často je u nich jen snížen přídavek tuků. Energetická hodnota ale zůstává kvůli přirozenému složení stále vysoká.
 • Sýry jsou zdravé.
  Ne! Většina druhů sýrů obsahuje mnohem více tuků než leckterý salám.
 • Kdo nesnídá, snáze shodí kila.
  Ne! Tělo bez snídaně nedosáhne ideální teploty (37 °C), aby látkovou výměnou spálilo dostatečné množství tuků. Lidé, kteří nesnídají, jsou náchylnější k nadváze.
 • Čím víc budu sportovat,tím budu hubenější.
  Ne! Vybírejte si jen sport, při kterém se spalují tuky, a nikoli cukry. Cukry se spalují v případě intenzivního výdeje energie. Aby se spalovaly tuky, je nutné udržovat delší dobu nižší pohybovou frekvenci. Sportovní tempo, při kterém se spalují tuky, je takové, při kterém jste schopni ještě mluvit.
 • Po páté hodině se nejí.
  Ne! Odborníci doporučují jíst poslední jídlo 2 hodiny před tím, než jdete spát.

  Ivan Kratochvíl

13. 3. 2010

Připomenutí výročí T. G. Masaryka v Lánech

Sedmého března tohoto roku uplynulo 160 roků od narození osobnosti, která měla rozhodující podíl na vzniku samostatného státu Čechů a Slováků v roce 1918 - prvního prezidenta našeho státu - Tomáše G. Masaryka. Toto výročí bylo připomenuto zejména v Lánech kde je pohřben a v Jihomoravském kraji kde se v Hodoníně narodil.

Vzpomínkový akt v Lánech probíhal v sobotu 6. března před polednem položením věnců na jeho hrob a poté dalším programem u a v muzeu T.G.M. v Lánech. Součástí oslav bylo také odkrytí sochy, která prezidenta znázorňuje na koni.Věnce a kytice na hrob, kterých se sešlo velké množství, položili m.j. manželka prezidenta republiky, která přijela historickým expresem vypraveným z hlavního nádraží v Praze, legionáři, Sokolové, hejtmani středočeského a jihomoravského kraje a řada dalších představitelů spolků i jednotlivci.

Čestnou stráž u jeho hrobu držela jak hradní stráž, tak i sokolové, Moravané v krásných krojích a muži v uniformách čs. legionářů. Zajímavostí pro mne bylo i to, že na rukávech legionářských uniforem byl znak s lebkou a zkříženými hnáty.

Odpoledne došlo potom k odkrytí sympatické sochy vytvořené Petrem Novákem, který postavil již v roce 2003 pomník T.G.Masaryka v Jaroměři a předtím pracoval na náhrobku Emila Zátopka nacházejícím se na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm. Pomník představuje prezidenta i jeho koně v okamžiku odpočinku - prezident sedí uvolněně a kůň jakoby se popásal na louce.

Byl odlit v umělecké slévárně v Horní Kalné. Je zhruba 350cm dlouhý a 316cm vysoký a je umístěn před budovou Muzea T.G.M. v Lánech. Pro informaci - muzeum vzniklo z bývalé barokní stodoly nedaleko zámku v Lánech rekonstrukcí a bylo otevřeno 7.3.2003. Je v něm expozice k prezidentovi Masarykovi a je prezentována také jeho rodina. Prostředky na vytvoření sochy byly získány částečně sbírkou a z větší části z dotace od Středočeského kraje.

Celý akt provázelo velmi nepříjemné, mrazivé počasí s padajícím sněhem. Nepřízeň počasí ulehčovaly ženy, které v budově muzea prodávaly teplé nápoje a několik prodejních stánků v okolí muzea. Muži a žena v krojích pod něž nebylo možno se mnoho obléci byli proto obdivuhodní i proto, že to všechno vydrželi. Mimořádně byl otevřen také park lánského zámku, ale nic nelákalo k procházce v tomto jindy jistě příjemném prostředí.

Ing.Musilová Kamila.

9. 3. 2010

Specialní vstupné pro seniory

Objekt Vstupné
ZOO Praha 1,- Kč
Botanická zahrada v Troji 1,- Kč
Galerie hlavního města Prahy 1,- Kč

Dne 10.4.2010 v době od 10 - 13hodin je v  Divadle Spejbla a Hurvínka  Den otevřených dveří.

Ing. Jiří Zadražil

1. 3. 2010

Nezávislé finanční poradenství

Finformation.eu - je informačním portálem Sdružení obrany spotřebitelů. Naleznete zde nezávislé a aktuální informace z oblasti osobních financí. Tyto stránky vznikly v rámci projektu financovaného Evropskou komisí.

Na  Finformation.eu  jsou uvedeny produkty a jejich porovnání, dále poradenské články a kalkulace, které poskytuji nezávislé informace pro správné rozhodováni v oblasti „ Běžných účtu“ „ Kreditních karet“ „Hypoték“ a v dalších “ Oblastech.“

Je zde i uvedeno a velmi podrobně komentováno „finanční desatero“ které bychom měli mít vždy na paměti při uzavíraní smluvních vztahu s finančnimi institucemi.

Závěr:  Zejména v současně době jsme svědky mnoha osobních tragedii, které vznikají z nedostatečných znalostí základních informací o financích, o účelové manipulaci podnikatelských finančních institucí a nedůsledným čtením podepisovaných dokumentů.

Ing. Vladimír Tůma

1. 3. 2010

Facebook pro dříve narozené

Z domovské stránky naší Univerzity třetího věku se můžete připojit ke školnímu facebooku.

Pokud o to máte zájem klikněte na úvodní stránce v levém sloupci zcela dole na modrý obdélníček s textem "facebook". Facebook se zobrazí a můžete se zaregistrovat.

Velmi přínosné by pro mnohé z nás byly zkušenosti s facebookem s přihlédnutím k ochraně zveřejněných údajů před případným zneužitím a náměty na obsahové zaměření tohoto způsobu komunikace v podmínkách naší u3v.

Vy zkušenější, ozvěte se!

Jiří Zadražil

1. 3. 2010

Označení osoby v mobilním telefonu v případě nouze (ICE)

Užitečná rada

Záchranáři a zdravotníci si všimli, že při dopravních a jiných nehodách mají zranění při sobě obyčejně mobilní telefon. Při záchranných akcích však cizí osoby nevědí, koho z dlouhého telefonního seznamu mají kontaktovat. Personál záchranné a rychlé zdravotní pomoci proto navrhuje, aby každý měl v telefonním seznamu na svém mobilním telefonu rozpoznatelný seznam kontaktních osob pro případ nouze.

Mezinárodně uznávaný pseudonym je  ICE  (In Case of Emergency). Pod tímto jménem bychom ve svém mobilním telefonu měli uvést telefonní číslo a osobu, kterou v případě nouze může kontaktovat policie, záchranná zdravotní nebo hasičská služba. Pokud chcete jako nouzový kontakt uvést více osob, použijte pseudonymy  ICE1, ICE2, ICE3  atd. Je to jednoduché a nic to nestojí, a může přitom zachránit život.

Ivan Kratochvíl

1. 3. 2010

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]