Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: prosinec 2009

10. 12. 2009

Nezávislé finanční poradenství

Finformation.eu - je informačním portálem Sdružení obrany spotřebitelů. Naleznete zde nezávislé a aktuální informace z oblasti osobních financí. Tyto stránky vznikly v rámci projektu financovaného Evropskou komisí.

Na  Finformation.eu  jsou uvedeny produkty a jejich porovnání, dále poradenské články a kalkulace, které poskytuji nezávislé informace pro správné rozhodováni v oblasti „ Běžných účtu“ „ Kreditních karet“ „Hypoték“ a v dalších “ Oblastech.“

Je zde i uvedeno a velmi podrobně komentováno „finanční desatero“ které bychom měli mít vždy na paměti při uzavíraní smluvních vztahu s finančnimi institucemi.

Závěr:  Zejména v současně době jsme svědky mnoha osobních tragedii, které vznikají z nedostatečných znalostí základních informací o financích, o účelové manipulaci podnikatelských finančních institucí a nedůsledným čtením podepisovaných dokumentů.

Ing. Vladimír Tůma

1. 12. 2009

Bankovni poplatky.

Největší hromadné úpravy sazebníků bank za posledních 10 let připravily k začátku listopadu tuzemské banky. Donutil je k tomu nový zákon o platebním styku, vycházející z požadavků Evropské unie a zakazující účtování některých poplatků.

Zde je velmi zajímavá reakce jednotlivých bank, které působí v České republice, která je především tendenci zachování svých dosavadních zisků a tedy nahrazovanim příjmů z poplatků rušených k 30 listopadu tr. poplatky nově zaváděnými po tomto datu.

V této souvislosti upozorňuji na článek: M..Zeman a P. Zde jsou přehledne a podrobně v tabulkách - dle jednotlivých bank : Česka spořitelna , Komerční banka , ČSOB , GE Mony Bank , UniCredit Bank , Poštovní spořitelna , Raiffeisenbak , Volksbank , LBBW uvedeny nejvýznamnější poplatky, kterých se změny dotkly.

Závěr: Lze se shodnout s autory a doporučit - Čtěte více o bankovních poplatcích.

Ing. Vladimír Tůma

1. 12. 2009

Jak předcházet prasečí chřipce

Několik rad,jak předcházet H1N1

Jak se vyhnout nákaze virem H1N1 radí endokrinolog doktor Vinayal,s 20 letou praxí v jedné z velkých indických nemocnic.

Jedinými možnými místy kudy se mohou viry chřipky dostat do našeho těla,j sou nosní dírky a ústa,nebo krk. Při celosvětové epidemii tohoto typu je téměř nemožné se vyhnout kontaktu s H1N1 a to přes všechna opatření. Kontakt s H1N1 proto není takovým problémem, jako další rozvoj tohoto viru. Jste-li zdraví a nejevíte symptomy H1N1, měli by lidé místo obstarávaní vakciny provádět tyto jednoduché postupy, jenž nebývají vždy zdůrazňovány.

 • Časté mytí rukou se zdůrazňuje ve všech oficiálních doporučeních.
 • - odolávejte pokušení dotknout se kterékoliv části Vašeho obličeje, nechcete-li se umýt,jíst, nebo dát někomu facku.
 • Dvakrát denně si vykloktejte teplou slanou vodou - nesnášíte-li sůl,použijte antiseptickou ústní vodu Listerine. Při nákaze infekcí H1N1 trvá 2-3 dny, než se prvotní infekce v krčních, nebo nosních dutinách rozmnoží a projeví se charkteristické symptomy. Jednoduché kloktání brání množení. Kloktání slanou vodou má stejné účinky na zdravého jedince jako Tamiflu na infikovaného. Nepodceňujte tuto jednoduchou,levnou a účinnou preventivní metodu.
 • Podobně jako u bodu 3 promývejte si nos nejméně jednou denně teplou slanou vodou. Ne každému mohou vyhovovat techniky Jalá Neti nebo Sutra Neti (velmi dobré joginské asány určené k čistění nosních dutin), ale jedno silné vysmrkání a vytření obou nosních dírek vatovými tampony namočenými ve slané vodě denně je velmi efektivní formou snížení virové nákazy.
 • Podpořte svou přirozenou imunitu stravou bohatou na vitamin C ( šípek,citrusy atd.). Užíváte-li doplňky stravy s vitaminem C, nezapomeňte užívat i zinek, aby se zvýšila schopnost příjímání vitaminů.
 • Pijte co nejvíce horkých tekutin (čaj,káva atd). Má to stejný účinek,jako kloktání, ale v opačném směru. Množící se virová nákaza se smývá z krku do žaludku, kde nemůže přežít, množit se a škodit.
 • Nepoužívejte sušiče rukou na WC a ve školách. Každý zdravotních Vám řekne, že sušiče rukou jsou semeništěm bacilů a nemocí, neboť rozprašují bacily do celého okolí. Kdyby jste se podívali do sušáku uvidíte tam filtr,který se má měnit 1x týdně. Většinou se nemění po celé roky a jsou tam vrstvy zapečené nečistoty. Pokud tam nejsou ručníky, nechte ruce raději mokré. Ve školách, kde byl zaznamenán největší pokles H1N1 bylo nařízeno odstranit mechanické sušáky a nahrazeny papírovými ručníky.
 • A my přidáváme sedmý bod,udržujte „zdravou mysl“ a nemyslete na možnou nemoc, nepodléhejte panice šířené medii, neboť strach a stres oslabují organismus a otevírají dveře všem nemocem a dalším negativám. Vše záleží na nás samotných.

Zdroj: internet.

Ivan Kratochvíl

1. 12. 2008

Změny v Národním památníku na Vítkově

V posledních dnech měsíce října se předmětem pozornosti stal m.j. také Národní památník na vrchu Vítkov. Byla totiž dokončena jeho oprava, která probíhala od roku 2006 a 25.října v něm byla za účasti prezidenta republiky slavnostně otevřena stálá výstava nazvaná „Křižovatky české a československé státnosti „, která se zabývá zejména významnými okamžiky dějin našeho státu. Výstava je veřejnosti přístupná od 29. října. Těm, kteří by ji chtěli shlédnout chci připomenout, že nejvýhodnější je nečekat a vydat se tam již nyní. Celý měsíc listopad je totiž možné upravenou budovu, její části vč. uměleckých děl a výstavu shlédnout bez placení vstupného. Budova prý nabízí nově i možnost občerstvení a přístup na střechu ze které se vám otevře nový a zajímavý pohled na centrum Prahy a jeho okolí. A vydáte- li se k památníku cestou od horní části Žižkova, stanice tramvaje č.9,16 nebo l označené jako Ohrada absolvujete i docela zdravou delší procházku parkem s krásnými barvami podzimní přírody a zajímavými pohledy na okolí.

Dodávám, že příště si povíme i něco více z historie tohoto monumentu. Víte, že vrch Vítkov dostal své jméno již za Karla IV. v roce 1348 po pražském měšťanovi Vítkovi z Hory, který tam měl- hlavně na jeho jižních svazích-vinici?

Vedle výše uvedené stálé výstavy je v památníku současně až do května roku 2010 výstava nazvaná Hradní fotoarchiv 1918-1933, která seznamuje s částí fotografií vzniklých v těchto letech při tiskovém odboru Kanceláře presidenta republiky, které jsou nyní v archivu Národního muzea. Fotografie se zaměřují m.j. i na osobu prezidenta T.G.Masaryka z nejrůznějších stránek.

Ing.Musilová Kamila

1. 12. 2009

Manuální medicina

Česká televize na svém prvním programu každý pátek a opakuje v pondělí ráno pořad pro seniory s názvem Barvy života. V rámci programu uvedli informaci o manuální medicíně s optimistickým výkladem, že i u porušených kloubů se lze zbavit bolesti. Získané informace cituji ze zveřejněného materiálu MUDr. Anny Drbohlavové z internetu:

„Manuální medicína  nebo-li  myoskeletální medicína  je odborným lékařským oborem, který se zabývá  diagnostikou a terapií poruch páteře a kloubů, ale nejen jich. Při vyšetření i léčbě používá lékař rukou (manus = ruka). Z podrobné anamnesy, manuálního vyšetření, případných rentgenových snímků, zhodnocení celkového stavu, včetně laboratorních výsledků se stanoví způsob terapie, který pacientovi nejlépe pomůže.

Vyšetřovacím postupem se zjistí různé poruchy, jako  svalová napětí, nepohyblivé klouby, které manuální medicína umí dát do souvislosti s celkovým stavem organismu a tyto poruchy umí odstranit. Následná terapie spočívá v mobilizačních a manipulačních technikách, protahování a nápravě kloubů, uvolnění blokád meziobratlových kloubů, obnovení porušené kloubní hry - joint play.

Irreversibilní (nevratné) změny na kloubech či páteři patří do rukou spíše ortopeda nebo neurologa. Lékař školený v manuální (myoskeletální) medicíně také poradí, jakým způsobem změnit návyky, které vedly k onemocnění, může navrhnout rehabilitační léčbu a fyzikální terapii k celkovému doladění organismu“.

Bližší informace včetně možnosti dotazu jsou uvedeny pod heslem Almedia – MUDr Anna Drbohlavová.

ing.Jana Kutilová

1. 12. 2009

Vyčistíme svět

V nedávné době proběhla ve sdělovacích prostředcích zpráva o významném objevu vědců brněnské Masarykovy univerzity, jenž může náš svět rychle a výrazně změnit k lepšímu. Podrobnosti a celý článek Vyčistíme svět (formát pdf).

Jaroslava Navrátilová, Dr. Soňa Rybičková

1. 12. 2009

Facebook pro dříve narozené

Z domovské stránky naší Univerzity třetího věku se můžete připojit ke školnímu facebooku.

Pokud o to máte zájem klikněte na úvodní stránce v levém sloupci zcela dole na modrý obdélníček s textem "facebook". Facebook se zobrazí a můžete se zaregistrovat.

Velmi přínosné by pro mnohé z nás byly zkušenosti s facebookem s přihlédnutím k ochraně zveřejněných údajů před případným zneužitím a náměty na obsahové zaměření tohoto způsobu komunikace v podmínkách naší u3v.

Vy zkušenější, ozvěte se!

Jiří Zadražil

1. 12. 2009

Katalog 1188

Telefónica O2 CR a.s. oznámila, že nebude v letošním roce vydávat tištěný telefonní seznam. Místo něj nabízí aktuální a přehledný telefonní seznam na internetu.

Tento telefonní seznam na internetu je nyní jediným seznamem Telefónica O2 a obsahuje čísla mobilních i pevných linek všech operátorů v ČR – s výjimkou těch čísel, jejichž uživatelé si to výslovně nepřejí.

Ve vyhledávači najdete:

 • katalog firem
 • hledání na internetu
 • telefonní seznam
 • mapy

ing. Irena Drbalová

1. 12. 2009

Označení osoby v mobilním telefonu v případě nouze (ICE)

Užitečná rada

Záchranáři a zdravotníci si všimli, že při dopravních a jiných nehodách mají zranění při sobě obyčejně mobilní telefon. Při záchranných akcích však cizí osoby nevědí, koho z dlouhého telefonního seznamu mají kontaktovat. Personál záchranné a rychlé zdravotní pomoci proto navrhuje, aby každý měl v telefonním seznamu na svém mobilním telefonu rozpoznatelný seznam kontaktních osob pro případ nouze.

Mezinárodně uznávaný pseudonym je  ICE  (In Case of Emergency). Pod tímto jménem bychom ve svém mobilním telefonu měli uvést telefonní číslo a osobu, kterou v případě nouze může kontaktovat policie, záchranná zdravotní nebo hasičská služba. Pokud chcete jako nouzový kontakt uvést více osob, použijte pseudonymy  ICE1, ICE2, ICE3  atd. Je to jednoduché a nic to nestojí, a může přitom zachránit život.

Ivan Kratochvíl

2

1. 12. 2009

Světová digitální knihovna

Otevírá se  světová digitální knihovna , krerá umožní nahlédnout prostřednictvím internetu do vybraných map a knih. Informace jsou v jazycích (angličtině, francoužštině, portugalštině, španělštině, ruštině a asi japonštině).

Stačí si vybrat kontinent a místo (place), kde se rozvine nabídka jednotlivých států a můžeme si vše prohlížet podle chuti a jazykových znalostí.

Ing. Irena Drbalová

1. 12. 2009

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]