Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: leden 2009

26. 10. 2009

Manuální medicina

Česká televize na svém prvním programu každý pátek a opakuje v pondělí ráno pořad pro seniory s názvem Barvy života. Dnes v rámci programu uvedli informaci o manuální medicíně s optimistickým výkladem, že i u porušených kloubů se lze zbavit bolesti. Získané informace cituji ze zveřejněného materiálu MUDr. Anny Drbohlavové z internetu:

„Manuální medicína  nebo-li  myoskeletální medicína  je odborným lékařským oborem, který se zabývá  diagnostikou a terapií poruch páteře a kloubů, ale nejen jich. Při vyšetření i léčbě používá lékař rukou (manus = ruka). Z podrobné anamnesy, manuálního vyšetření, případných rentgenových snímků, zhodnocení celkového stavu, včetně laboratorních výsledků se stanoví způsob terapie, který pacientovi nejlépe pomůže.

Vyšetřovacím postupem se zjistí různé poruchy, jako  svalová napětí, nepohyblivé klouby, které manuální medicína umí dát do souvislosti s celkovým stavem organismu a tyto poruchy umí odstranit. Následná terapie spočívá v mobilizačních a manipulačních technikách, protahování a nápravě kloubů, uvolnění blokád meziobratlových kloubů, obnovení porušené kloubní hry - joint play.

Irreversibilní (nevratné) změny na kloubech či páteři patří do rukou spíše ortopeda nebo neurologa. Lékař školený v manuální (myoskeletální) medicíně také poradí, jakým způsobem změnit návyky, které vedly k onemocnění, může navrhnout rehabilitační léčbu a fyzikální terapii k celkovému doladění organismu“.

Bližší informace včetně možnosti dotazu jsou uvedeny pod heslem Almedia – MUDr Anna Drbohlavová.

ing.Jana Kutilová

26. 10. 2009

Vyčistíme svět

V nedávné době proběhla ve sdělovacích prostředcích zpráva o významném objevu vědců brněnské Masarykovy univerzity, jenž může náš svět rychle a výrazně změnit k lepšímu. Podrobnosti a celý článek Vyčistíme svět (formát pdf).

Jaroslava Navrátilová, Dr. Soňa Rybičková

20. 10. 2009

Facebook pro dříve narozené

Z domovské stránky naší Univerzity třetího věku se můžete připojit ke školnímu facebooku.

Pokud o to máte zájem klikněte na úvodní stránce v levém sloupci zcela dole na modrý obdélníček s textem "facebook". Facebook se zobrazí a můžete se zaregistrovat.

Velmi přínosné by pro mnohé z nás byly zkušenosti s facebookem s přihlédnutím k ochraně zveřejněných údajů před případným zneužitím a náměty na obsahové zaměření tohoto způsobu komunikace v podmínkách naší u3v.

Vy zkušenější, ozvěte se!

Jiří Zadražil

1. 10. 2009

Katalog 1188

Telefónica O2 CR a.s. oznámila, že nebude v letošním roce vydávat tištěný telefonní seznam. Místo něj nabízí aktuální a přehledný telefonní seznam na internetu.

Tento telefonní seznam na internetu je nyní jediným seznamem Telefónica O2 a obsahuje čísla mobilních i pevných linek všech operátorů v ČR – s výjimkou těch čísel, jejichž uživatelé si to výslovně nepřejí.

Ve vyhledávači najdete:

 • katalog firem
 • hledání na internetu
 • telefonní seznam
 • mapy

ing. Irena Drbalová

1. 10. 2009

Označení osoby v mobilním telefonu v případě nouze (ICE)

Užitečná rada

Záchranáři a zdravotníci si všimli, že při dopravních a jiných nehodách mají zranění při sobě obyčejně mobilní telefon. Při záchranných akcích však cizí osoby nevědí, koho z dlouhého telefonního seznamu mají kontaktovat. Personál záchranné a rychlé zdravotní pomoci proto navrhuje, aby každý měl v telefonním seznamu na svém mobilním telefonu rozpoznatelný seznam kontaktních osob pro případ nouze.

Mezinárodně uznávaný pseudonym je  ICE  (In Case of Emergency). Pod tímto jménem bychom ve svém mobilním telefonu měli uvést telefonní číslo a osobu, kterou v případě nouze může kontaktovat policie, záchranná zdravotní nebo hasičská služba. Pokud chcete jako nouzový kontakt uvést více osob, použijte pseudonymy  ICE1, ICE2, ICE3  atd. Je to jednoduché a nic to nestojí, a může přitom zachránit život.

Ivan Kratochvíl

1. 10. 2009

Světová digitální knihovna

Otevírá se  světová digitální knihovna , krerá umožní nahlédnout prostřednictvím internetu do vybraných map a knih. Informace jsou v jazycích (angličtině, francoužštině, portugalštině, španělštině, ruštině a asi japonštině).

Stačí si vybrat kontinent a místo (place), kde se rozvine nabídka jednotlivých států a můžeme si vše prohlížet podle chuti a jazykových znalostí.

Ing. Irena Drbalová

1. 10. 2009

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

1. 10. 2009

Konopí – léčivý zázrak přírody?

K léčivým účinkům konopí se lidé v poslední době začínají vracet a objevují její blahodárný vliv

Konopný olej obsahuje až 80% nenasycených mastných kyselin, které lidská pokožka potřebuje ke správnému fungování. Nenasycené mastné kyseliny jsou esenciální, to znamená, že si je tělo neumí samo vyrobit, proto je musíme přijímat z potravy nebo vstřebáváním. Tyto kyseliny mají zvláčňující, uklidňující a promašťující schopnosti s protizánětlivými účinky vhodné při hojení ran a popálenin.

Může být i  doplňkovou přírodní kosmetickou terapií  pro lidi trpící atopickým ekzémem, lupenkou nebo akné. Stav postižené kůže se může u některých pacientů nebo v počátcích přechodně zhoršit, jde však většinou o signál, že začíná proces hojení.

Konopná kosmetika je přírodní bez vedlejších účinků. Konopný olej obsahuje i velké množství vitaminů A, B1, B2, B6, C, D a E, které ve spojení s nenasycenými mastnými kyselinami mají blahodárné účinky.

Konopná kosmetika:  konopný olej se přidává do přípravků pečujících o vlasy, mycích prostředků a dalších.

Převzato z 24HODIN

Ing. Irena Drbalová

1. 10. 2009

Europeana

Provoz digitální knihovny Europeana byl před několika dny zahájen. Cílem tohoto projektu je zpřístupnit veřejnosti evropské duchovní dědictví pomocí moderních technologií. Brzy po zahájení však systém zkolaboval a jeho provoz má být obnoven v polovině prosince.

Evropská unie 20.11. 2008 spustila   bezplatnou digitální knihovnu  . Projekt byl připravován již několik let a jeho cílem je pomocí digitalizace zachovat, zpřístupnit a dále rozvíjet velmi bohaté evropské kulturní dědictví v celé jeho šíři a rozmanitosti tak, aby bylo dostupné online, po Internetu.

Při zahájení provozu řekl předseda Evropské komise José Barroso : "Evropané se nyní budou moci dostat k neuvěřitelným zdrojům z našich velkolepých sbírek rychle a jednoduše prostřednictvím jednoho místa. … „ Europeana má šanci změnit to, jak lidé vnímají evropskou kulturu. …Usnadní jim ocenit vlastní minulost, a také více si cenit své společné evropské identity“.

Mezi dvěma miliony objektů, které by měly být zatím dostupné, jsou v digitální podobě kromě knih i obrazy, hudební díla, filmy či rozhlasové materiály. Do konce roku 2010 by měl portál obsahovat až přes deset milionů objektů.

Již v průběhu prvního dne začaly první problémy s dostupností a první výpadky služby, nepomohlo ani posílení serverové kapacity. Následující den bylo potvrzeno dočasné vypnutí služby s příslibem jejího opětovného zprovoznění pravděpodobně v polovině prosince.

Potíže jsou vysvětlovány tak, že celý systém byl dimenzován na maximální zátěž 5 milionů požadavků za hodinu, ale brzo po spuštění dosáhla zátěž cca 8 milionů, systém začal mít problémy, zpomaloval a vypadl. Serverové kapacity byly posíleny, ale zátěž dále rostla až na 13 milionů. To ani posílený systém neunesl, reagoval velmi pomalu až zcela kolaboval.

Ing. Jiří Valenta

23. 11. 2009

Bankovni poplatky.

Největší hromadné úpravy sazebníků bank za posledních 10 let připravily k začátku listopadu tuzemské banky. Donutil je k tomu nový zákon o platebním styku, vycházející z požadavků Evropské unie a zakazující účtování některých poplatků.

Zde je velmi zajímavá reakce jednotlivých bank, které působí v České republice, která je především tendenci zachování svých dosavadních zisků a tedy nahrazovanim příjmů z poplatků rušených k 30 listopadu tr. poplatky nově zaváděnými po tomto datu.

V této souvislosti upozorňuji na článek: M..Zeman a P. Zde jsou přehledne a podrobně v tabulkách - dle jednotlivých bank : Česka spořitelna , Komerční banka , ČSOB , GE Mony Bank , UniCredit Bank , Poštovní spořitelna , Raiffeisenbak , Volksbank , LBBW uvedeny nejvýznamnější poplatky, kterých se změny dotkly.

Závěr: Lze se shodnout s autory a doporučit - Čtěte více o bankovních poplatcích.

Ing. Vladimír Tůma

16. 11. 2009

Jak předcházet prasečí chřipce

Několik rad,jak předcházet H1N1

Jak se vyhnout nákaze virem H1N1 radí endokrinolog doktor Vinayal,s 20 letou praxí v jedné z velkých indických nemocnic.

Jedinými možnými místy kudy se mohou viry chřipky dostat do našeho těla,j sou nosní dírky a ústa,nebo krk. Při celosvětové epidemii tohoto typu je téměř nemožné se vyhnout kontaktu s H1N1 a to přes všechna opatření. Kontakt s H1N1 proto není takovým problémem, jako další rozvoj tohoto viru. Jste-li zdraví a nejevíte symptomy H1N1, měli by lidé místo obstarávaní vakciny provádět tyto jednoduché postupy, jenž nebývají vždy zdůrazňovány.

 • Časté mytí rukou se zdůrazňuje ve všech oficiálních doporučeních.
 • - odolávejte pokušení dotknout se kterékoliv části Vašeho obličeje, nechcete-li se umýt,jíst, nebo dát někomu facku.
 • Dvakrát denně si vykloktejte teplou slanou vodou - nesnášíte-li sůl,použijte antiseptickou ústní vodu Listerine. Při nákaze infekcí H1N1 trvá 2-3 dny, než se prvotní infekce v krčních, nebo nosních dutinách rozmnoží a projeví se charkteristické symptomy. Jednoduché kloktání brání množení. Kloktání slanou vodou má stejné účinky na zdravého jedince jako Tamiflu na infikovaného. Nepodceňujte tuto jednoduchou,levnou a účinnou preventivní metodu.
 • Podobně jako u bodu 3 promývejte si nos nejméně jednou denně teplou slanou vodou. Ne každému mohou vyhovovat techniky Jalá Neti nebo Sutra Neti (velmi dobré joginské asány určené k čistění nosních dutin), ale jedno silné vysmrkání a vytření obou nosních dírek vatovými tampony namočenými ve slané vodě denně je velmi efektivní formou snížení virové nákazy.
 • Podpořte svou přirozenou imunitu stravou bohatou na vitamin C ( šípek,citrusy atd.). Užíváte-li doplňky stravy s vitaminem C, nezapomeňte užívat i zinek, aby se zvýšila schopnost příjímání vitaminů.
 • Pijte co nejvíce horkých tekutin (čaj,káva atd). Má to stejný účinek,jako kloktání, ale v opačném směru. Množící se virová nákaza se smývá z krku do žaludku, kde nemůže přežít, množit se a škodit.
 • Nepoužívejte sušiče rukou na WC a ve školách. Každý zdravotních Vám řekne, že sušiče rukou jsou semeništěm bacilů a nemocí, neboť rozprašují bacily do celého okolí. Kdyby jste se podívali do sušáku uvidíte tam filtr,který se má měnit 1x týdně. Většinou se nemění po celé roky a jsou tam vrstvy zapečené nečistoty. Pokud tam nejsou ručníky, nechte ruce raději mokré. Ve školách, kde byl zaznamenán největší pokles H1N1 bylo nařízeno odstranit mechanické sušáky a nahrazeny papírovými ručníky.
 • A my přidáváme sedmý bod,udržujte „zdravou mysl“ a nemyslete na možnou nemoc, nepodléhejte panice šířené medii, neboť strach a stres oslabují organismus a otevírají dveře všem nemocem a dalším negativám. Vše záleží na nás samotných.

Zdroj: internet.

Ivan Kratochvíl

3. 5. 2008

Změny v Národním památníku na Vítkově

V posledních dnech měsíce října se předmětem pozornosti stal m.j. také Národní památník na vrchu Vítkov. Byla totiž dokončena jeho oprava, která probíhala od roku 2006 a 25.října v něm byla za účasti prezidenta republiky slavnostně otevřena stálá výstava nazvaná „Křižovatky české a československé státnosti „, která se zabývá zejména významnými okamžiky dějin našeho státu. Výstava je veřejnosti přístupná od 29. října. Těm, kteří by ji chtěli shlédnout chci připomenout, že nejvýhodnější je nečekat a vydat se tam již nyní. Celý měsíc listopad je totiž možné upravenou budovu, její části vč. uměleckých děl a výstavu shlédnout bez placení vstupného. Budova prý nabízí nově i možnost občerstvení a přístup na střechu ze které se vám otevře nový a zajímavý pohled na centrum Prahy a jeho okolí. A vydáte- li se k památníku cestou od horní části Žižkova, stanice tramvaje č.9,16 nebo l označené jako Ohrada absolvujete i docela zdravou delší procházku parkem s krásnými barvami podzimní přírody a zajímavými pohledy na okolí.

Dodávám, že příště si povíme i něco více z historie tohoto monumentu. Víte, že vrch Vítkov dostal své jméno již za Karla IV. v roce 1348 po pražském měšťanovi Vítkovi z Hory, který tam měl- hlavně na jeho jižních svazích-vinici?

Vedle výše uvedené stálé výstavy je v památníku současně až do května roku 2010 výstava nazvaná Hradní fotoarchiv 1918-1933, která seznamuje s částí fotografií vzniklých v těchto letech při tiskovém odboru Kanceláře presidenta republiky, které jsou nyní v archivu Národního muzea. Fotografie se zaměřují m.j. i na osobu prezidenta T.G.Masaryka z nejrůznějších stránek.

Ing.Musilová Kamila

1. 11. 2009

Manuální medicina

Česká televize na svém prvním programu každý pátek a opakuje v pondělí ráno pořad pro seniory s názvem Barvy života. V rámci programu uvedli informaci o manuální medicíně s optimistickým výkladem, že i u porušených kloubů se lze zbavit bolesti. Získané informace cituji ze zveřejněného materiálu MUDr. Anny Drbohlavové z internetu:

„Manuální medicína  nebo-li  myoskeletální medicína  je odborným lékařským oborem, který se zabývá  diagnostikou a terapií poruch páteře a kloubů, ale nejen jich. Při vyšetření i léčbě používá lékař rukou (manus = ruka). Z podrobné anamnesy, manuálního vyšetření, případných rentgenových snímků, zhodnocení celkového stavu, včetně laboratorních výsledků se stanoví způsob terapie, který pacientovi nejlépe pomůže.

Vyšetřovacím postupem se zjistí různé poruchy, jako  svalová napětí, nepohyblivé klouby, které manuální medicína umí dát do souvislosti s celkovým stavem organismu a tyto poruchy umí odstranit. Následná terapie spočívá v mobilizačních a manipulačních technikách, protahování a nápravě kloubů, uvolnění blokád meziobratlových kloubů, obnovení porušené kloubní hry - joint play.

Irreversibilní (nevratné) změny na kloubech či páteři patří do rukou spíše ortopeda nebo neurologa. Lékař školený v manuální (myoskeletální) medicíně také poradí, jakým způsobem změnit návyky, které vedly k onemocnění, může navrhnout rehabilitační léčbu a fyzikální terapii k celkovému doladění organismu“.

Bližší informace včetně možnosti dotazu jsou uvedeny pod heslem Almedia – MUDr Anna Drbohlavová.

ing.Jana Kutilová

1. 11. 2009

Vyčistíme svět

V nedávné době proběhla ve sdělovacích prostředcích zpráva o významném objevu vědců brněnské Masarykovy univerzity, jenž může náš svět rychle a výrazně změnit k lepšímu. Podrobnosti a celý článek Vyčistíme svět (formát pdf).

Jaroslava Navrátilová, Dr. Soňa Rybičková

1. 11. 2009

Facebook pro dříve narozené

Z domovské stránky naší Univerzity třetího věku se můžete připojit ke školnímu facebooku.

Pokud o to máte zájem klikněte na úvodní stránce v levém sloupci zcela dole na modrý obdélníček s textem "facebook". Facebook se zobrazí a můžete se zaregistrovat.

Velmi přínosné by pro mnohé z nás byly zkušenosti s facebookem s přihlédnutím k ochraně zveřejněných údajů před případným zneužitím a náměty na obsahové zaměření tohoto způsobu komunikace v podmínkách naší u3v.

Vy zkušenější, ozvěte se!

Jiří Zadražil

1. 11. 2009

Katalog 1188

Telefónica O2 CR a.s. oznámila, že nebude v letošním roce vydávat tištěný telefonní seznam. Místo něj nabízí aktuální a přehledný telefonní seznam na internetu.

Tento telefonní seznam na internetu je nyní jediným seznamem Telefónica O2 a obsahuje čísla mobilních i pevných linek všech operátorů v ČR – s výjimkou těch čísel, jejichž uživatelé si to výslovně nepřejí.

Ve vyhledávači najdete:

 • katalog firem
 • hledání na internetu
 • telefonní seznam
 • mapy

ing. Irena Drbalová

1. 11. 2009

Označení osoby v mobilním telefonu v případě nouze (ICE)

Užitečná rada

Záchranáři a zdravotníci si všimli, že při dopravních a jiných nehodách mají zranění při sobě obyčejně mobilní telefon. Při záchranných akcích však cizí osoby nevědí, koho z dlouhého telefonního seznamu mají kontaktovat. Personál záchranné a rychlé zdravotní pomoci proto navrhuje, aby každý měl v telefonním seznamu na svém mobilním telefonu rozpoznatelný seznam kontaktních osob pro případ nouze.

Mezinárodně uznávaný pseudonym je  ICE  (In Case of Emergency). Pod tímto jménem bychom ve svém mobilním telefonu měli uvést telefonní číslo a osobu, kterou v případě nouze může kontaktovat policie, záchranná zdravotní nebo hasičská služba. Pokud chcete jako nouzový kontakt uvést více osob, použijte pseudonymy  ICE1, ICE2, ICE3  atd. Je to jednoduché a nic to nestojí, a může přitom zachránit život.

Ivan Kratochvíl

1. 11. 2009

Světová digitální knihovna

Otevírá se  světová digitální knihovna , krerá umožní nahlédnout prostřednictvím internetu do vybraných map a knih. Informace jsou v jazycích (angličtině, francoužštině, portugalštině, španělštině, ruštině a asi japonštině).

Stačí si vybrat kontinent a místo (place), kde se rozvine nabídka jednotlivých států a můžeme si vše prohlížet podle chuti a jazykových znalostí.

Ing. Irena Drbalová

1. 11. 2009

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

10. 12. 2009

Nezávislé finanční poradenství

Finformation.eu - je informačním portálem Sdružení obrany spotřebitelů. Naleznete zde nezávislé a aktuální informace z oblasti osobních financí. Tyto stránky vznikly v rámci projektu financovaného Evropskou komisí.

Na  Finformation.eu  jsou uvedeny produkty a jejich porovnání, dále poradenské články a kalkulace, které poskytuji nezávislé informace pro správné rozhodováni v oblasti „ Běžných účtu“ „ Kreditních karet“ „Hypoték“ a v dalších “ Oblastech.“

Je zde i uvedeno a velmi podrobně komentováno „finanční desatero“ které bychom měli mít vždy na paměti při uzavíraní smluvních vztahu s finančnimi institucemi.

Závěr:  Zejména v současně době jsme svědky mnoha osobních tragedii, které vznikají z nedostatečných znalostí základních informací o financích, o účelové manipulaci podnikatelských finančních institucí a nedůsledným čtením podepisovaných dokumentů.

Ing. Vladimír Tůma

1. 12. 2009

Bankovni poplatky.

Největší hromadné úpravy sazebníků bank za posledních 10 let připravily k začátku listopadu tuzemské banky. Donutil je k tomu nový zákon o platebním styku, vycházející z požadavků Evropské unie a zakazující účtování některých poplatků.

Zde je velmi zajímavá reakce jednotlivých bank, které působí v České republice, která je především tendenci zachování svých dosavadních zisků a tedy nahrazovanim příjmů z poplatků rušených k 30 listopadu tr. poplatky nově zaváděnými po tomto datu.

V této souvislosti upozorňuji na článek: M..Zeman a P. Zde jsou přehledne a podrobně v tabulkách - dle jednotlivých bank : Česka spořitelna , Komerční banka , ČSOB , GE Mony Bank , UniCredit Bank , Poštovní spořitelna , Raiffeisenbak , Volksbank , LBBW uvedeny nejvýznamnější poplatky, kterých se změny dotkly.

Závěr: Lze se shodnout s autory a doporučit - Čtěte více o bankovních poplatcích.

Ing. Vladimír Tůma

1. 12. 2009

Jak předcházet prasečí chřipce

Několik rad,jak předcházet H1N1

Jak se vyhnout nákaze virem H1N1 radí endokrinolog doktor Vinayal,s 20 letou praxí v jedné z velkých indických nemocnic.

Jedinými možnými místy kudy se mohou viry chřipky dostat do našeho těla,j sou nosní dírky a ústa,nebo krk. Při celosvětové epidemii tohoto typu je téměř nemožné se vyhnout kontaktu s H1N1 a to přes všechna opatření. Kontakt s H1N1 proto není takovým problémem, jako další rozvoj tohoto viru. Jste-li zdraví a nejevíte symptomy H1N1, měli by lidé místo obstarávaní vakciny provádět tyto jednoduché postupy, jenž nebývají vždy zdůrazňovány.

 • Časté mytí rukou se zdůrazňuje ve všech oficiálních doporučeních.
 • - odolávejte pokušení dotknout se kterékoliv části Vašeho obličeje, nechcete-li se umýt,jíst, nebo dát někomu facku.
 • Dvakrát denně si vykloktejte teplou slanou vodou - nesnášíte-li sůl,použijte antiseptickou ústní vodu Listerine. Při nákaze infekcí H1N1 trvá 2-3 dny, než se prvotní infekce v krčních, nebo nosních dutinách rozmnoží a projeví se charkteristické symptomy. Jednoduché kloktání brání množení. Kloktání slanou vodou má stejné účinky na zdravého jedince jako Tamiflu na infikovaného. Nepodceňujte tuto jednoduchou,levnou a účinnou preventivní metodu.
 • Podobně jako u bodu 3 promývejte si nos nejméně jednou denně teplou slanou vodou. Ne každému mohou vyhovovat techniky Jalá Neti nebo Sutra Neti (velmi dobré joginské asány určené k čistění nosních dutin), ale jedno silné vysmrkání a vytření obou nosních dírek vatovými tampony namočenými ve slané vodě denně je velmi efektivní formou snížení virové nákazy.
 • Podpořte svou přirozenou imunitu stravou bohatou na vitamin C ( šípek,citrusy atd.). Užíváte-li doplňky stravy s vitaminem C, nezapomeňte užívat i zinek, aby se zvýšila schopnost příjímání vitaminů.
 • Pijte co nejvíce horkých tekutin (čaj,káva atd). Má to stejný účinek,jako kloktání, ale v opačném směru. Množící se virová nákaza se smývá z krku do žaludku, kde nemůže přežít, množit se a škodit.
 • Nepoužívejte sušiče rukou na WC a ve školách. Každý zdravotních Vám řekne, že sušiče rukou jsou semeništěm bacilů a nemocí, neboť rozprašují bacily do celého okolí. Kdyby jste se podívali do sušáku uvidíte tam filtr,který se má měnit 1x týdně. Většinou se nemění po celé roky a jsou tam vrstvy zapečené nečistoty. Pokud tam nejsou ručníky, nechte ruce raději mokré. Ve školách, kde byl zaznamenán největší pokles H1N1 bylo nařízeno odstranit mechanické sušáky a nahrazeny papírovými ručníky.
 • A my přidáváme sedmý bod,udržujte „zdravou mysl“ a nemyslete na možnou nemoc, nepodléhejte panice šířené medii, neboť strach a stres oslabují organismus a otevírají dveře všem nemocem a dalším negativám. Vše záleží na nás samotných.

Zdroj: internet.

Ivan Kratochvíl

1. 12. 2008

Změny v Národním památníku na Vítkově

V posledních dnech měsíce října se předmětem pozornosti stal m.j. také Národní památník na vrchu Vítkov. Byla totiž dokončena jeho oprava, která probíhala od roku 2006 a 25.října v něm byla za účasti prezidenta republiky slavnostně otevřena stálá výstava nazvaná „Křižovatky české a československé státnosti „, která se zabývá zejména významnými okamžiky dějin našeho státu. Výstava je veřejnosti přístupná od 29. října. Těm, kteří by ji chtěli shlédnout chci připomenout, že nejvýhodnější je nečekat a vydat se tam již nyní. Celý měsíc listopad je totiž možné upravenou budovu, její části vč. uměleckých děl a výstavu shlédnout bez placení vstupného. Budova prý nabízí nově i možnost občerstvení a přístup na střechu ze které se vám otevře nový a zajímavý pohled na centrum Prahy a jeho okolí. A vydáte- li se k památníku cestou od horní části Žižkova, stanice tramvaje č.9,16 nebo l označené jako Ohrada absolvujete i docela zdravou delší procházku parkem s krásnými barvami podzimní přírody a zajímavými pohledy na okolí.

Dodávám, že příště si povíme i něco více z historie tohoto monumentu. Víte, že vrch Vítkov dostal své jméno již za Karla IV. v roce 1348 po pražském měšťanovi Vítkovi z Hory, který tam měl- hlavně na jeho jižních svazích-vinici?

Vedle výše uvedené stálé výstavy je v památníku současně až do května roku 2010 výstava nazvaná Hradní fotoarchiv 1918-1933, která seznamuje s částí fotografií vzniklých v těchto letech při tiskovém odboru Kanceláře presidenta republiky, které jsou nyní v archivu Národního muzea. Fotografie se zaměřují m.j. i na osobu prezidenta T.G.Masaryka z nejrůznějších stránek.

Ing.Musilová Kamila

1. 12. 2009

Manuální medicina

Česká televize na svém prvním programu každý pátek a opakuje v pondělí ráno pořad pro seniory s názvem Barvy života. V rámci programu uvedli informaci o manuální medicíně s optimistickým výkladem, že i u porušených kloubů se lze zbavit bolesti. Získané informace cituji ze zveřejněného materiálu MUDr. Anny Drbohlavové z internetu:

„Manuální medicína  nebo-li  myoskeletální medicína  je odborným lékařským oborem, který se zabývá  diagnostikou a terapií poruch páteře a kloubů, ale nejen jich. Při vyšetření i léčbě používá lékař rukou (manus = ruka). Z podrobné anamnesy, manuálního vyšetření, případných rentgenových snímků, zhodnocení celkového stavu, včetně laboratorních výsledků se stanoví způsob terapie, který pacientovi nejlépe pomůže.

Vyšetřovacím postupem se zjistí různé poruchy, jako  svalová napětí, nepohyblivé klouby, které manuální medicína umí dát do souvislosti s celkovým stavem organismu a tyto poruchy umí odstranit. Následná terapie spočívá v mobilizačních a manipulačních technikách, protahování a nápravě kloubů, uvolnění blokád meziobratlových kloubů, obnovení porušené kloubní hry - joint play.

Irreversibilní (nevratné) změny na kloubech či páteři patří do rukou spíše ortopeda nebo neurologa. Lékař školený v manuální (myoskeletální) medicíně také poradí, jakým způsobem změnit návyky, které vedly k onemocnění, může navrhnout rehabilitační léčbu a fyzikální terapii k celkovému doladění organismu“.

Bližší informace včetně možnosti dotazu jsou uvedeny pod heslem Almedia – MUDr Anna Drbohlavová.

ing.Jana Kutilová

1. 12. 2009

Vyčistíme svět

V nedávné době proběhla ve sdělovacích prostředcích zpráva o významném objevu vědců brněnské Masarykovy univerzity, jenž může náš svět rychle a výrazně změnit k lepšímu. Podrobnosti a celý článek Vyčistíme svět (formát pdf).

Jaroslava Navrátilová, Dr. Soňa Rybičková

1. 12. 2009

Facebook pro dříve narozené

Z domovské stránky naší Univerzity třetího věku se můžete připojit ke školnímu facebooku.

Pokud o to máte zájem klikněte na úvodní stránce v levém sloupci zcela dole na modrý obdélníček s textem "facebook". Facebook se zobrazí a můžete se zaregistrovat.

Velmi přínosné by pro mnohé z nás byly zkušenosti s facebookem s přihlédnutím k ochraně zveřejněných údajů před případným zneužitím a náměty na obsahové zaměření tohoto způsobu komunikace v podmínkách naší u3v.

Vy zkušenější, ozvěte se!

Jiří Zadražil

1. 12. 2009

Katalog 1188

Telefónica O2 CR a.s. oznámila, že nebude v letošním roce vydávat tištěný telefonní seznam. Místo něj nabízí aktuální a přehledný telefonní seznam na internetu.

Tento telefonní seznam na internetu je nyní jediným seznamem Telefónica O2 a obsahuje čísla mobilních i pevných linek všech operátorů v ČR – s výjimkou těch čísel, jejichž uživatelé si to výslovně nepřejí.

Ve vyhledávači najdete:

 • katalog firem
 • hledání na internetu
 • telefonní seznam
 • mapy

ing. Irena Drbalová

1. 12. 2009

Označení osoby v mobilním telefonu v případě nouze (ICE)

Užitečná rada

Záchranáři a zdravotníci si všimli, že při dopravních a jiných nehodách mají zranění při sobě obyčejně mobilní telefon. Při záchranných akcích však cizí osoby nevědí, koho z dlouhého telefonního seznamu mají kontaktovat. Personál záchranné a rychlé zdravotní pomoci proto navrhuje, aby každý měl v telefonním seznamu na svém mobilním telefonu rozpoznatelný seznam kontaktních osob pro případ nouze.

Mezinárodně uznávaný pseudonym je  ICE  (In Case of Emergency). Pod tímto jménem bychom ve svém mobilním telefonu měli uvést telefonní číslo a osobu, kterou v případě nouze může kontaktovat policie, záchranná zdravotní nebo hasičská služba. Pokud chcete jako nouzový kontakt uvést více osob, použijte pseudonymy  ICE1, ICE2, ICE3  atd. Je to jednoduché a nic to nestojí, a může přitom zachránit život.

Ivan Kratochvíl

2

1. 12. 2009

Světová digitální knihovna

Otevírá se  světová digitální knihovna , krerá umožní nahlédnout prostřednictvím internetu do vybraných map a knih. Informace jsou v jazycích (angličtině, francoužštině, portugalštině, španělštině, ruštině a asi japonštině).

Stačí si vybrat kontinent a místo (place), kde se rozvine nabídka jednotlivých států a můžeme si vše prohlížet podle chuti a jazykových znalostí.

Ing. Irena Drbalová

1. 12. 2009

Google Earth

Aplikace  Google Earth  Vám umožní přeletět na libovolné místo na Zemi, zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie a pod názvem si lze najít velmi zajímavé informace.

Pod názvem stahuj najdete mapu světa složenou z družicových snímků.

Dále si pod tímto názvem můžete nainstalovat satelitní snímky celého světa zadarmo. Najdete zde také nové podrobné mapy Prahy.

Podívaná je to zajímavá, doporučuji k nahlédnutí, ale bezohledná na Váš čas.

Ing. Irena Drbalová

1.1. 2009

Konec vaječného mýtu

Zajímavý článek o vajíčkách a cholesterolu.

V oblibě má vejce skoro každý, jsou poměrně levná, dostupná a dá se s nimi v kuchyni kouzlit. Přesto se u nás zakořenil pocit určité provinilosti, při konzumaci vždyť jsou plná cholesterolu. Skutečnost je taková, že příjem cholesterolu stravou je věc jedna, hladina cholesterolu v krvi věc druhá. Hlavně záleží na vzájemných kombinacích jednotlivých potravin.

Pokud někdo posnídá dvě vejce připravená na opečené slanině, nebo jiných uzeninách, bude negativně působit živočišný tuk (= nasycené mastné kyseliny) z uzenin s cholesterolem z vajec a výsledkem bude stoupající hladina cholesterolu v krvi. Totéž platí o vajíčkovém salátu s majonézou a podobných pochutinách.

Pokud se ale vejce stanou součástí zeleninového salátu s trochou olivového oleje, výsledek bude úplně jiný. Totéž platí pro snídani, která se skládá z celozrnného chleba, míchaných vajec a čerstvého ovoce. Kombinace s vlákninou rozpustnou (z ovoce) a nerozpustnou (z pečiva) spolu s antioxidačními vitaminy z ovoce je cestou, jak využít pozitivních vlastností vajec a nezvýšit hladiny krevních tuků.

Proč bychom měli vejce konzumovat? Jsou zdrojem nejkvalitnějších bílkovin – vaječný bílek je dokonce jakýsi etalon, ke kterému se vztahuje kvalita bílkovin ostatních. Vejce obsahují vitaminy rozpustné v tucích ( A, D, E, K), dále vitaminy skupiny B a kyselinu listovou. Ve vaječném žloutku je velké množství lecitinu, který sám o sobě hladinu cholesterolu v krvi snižuje.

Pokud jsou vejce součástí jídelníčku spolu se zeleninou, ovocem a celozrnným pečivem, jsou zdravá.  Nemůžeme totiž hodnotit „zdravost“ jediné potraviny izolovaně, vždy jen v kontextu celého jídelníčku.

(Převzato od V. Kunové z deníku Metro)

Ing. Irena Drbalová

1. 1. 2009

Europeana

Provoz digitální knihovny Europeana byl před několika dny zahájen. Cílem tohoto projektu je zpřístupnit veřejnosti evropské duchovní dědictví pomocí moderních technologií. Brzy po zahájení však systém zkolaboval a jeho provoz má být obnoven v polovině prosince.

Evropská unie 20.11. t.r. spustila   bezplatnou digitální knihovnu  . Projekt byl připravován již několik let a jeho cílem je pomocí digitalizace zachovat, zpřístupnit a dále rozvíjet velmi bohaté evropské kulturní dědictví v celé jeho šíři a rozmanitosti tak, aby bylo dostupné online, po Internetu.

Při zahájení provozu řekl předseda Evropské komise José Barroso : "Evropané se nyní budou moci dostat k neuvěřitelným zdrojům z našich velkolepých sbírek rychle a jednoduše prostřednictvím jednoho místa. … „ Europeana má šanci změnit to, jak lidé vnímají evropskou kulturu. …Usnadní jim ocenit vlastní minulost, a také více si cenit své společné evropské identity“.

Mezi dvěma miliony objektů, které by měly být zatím dostupné, jsou v digitální podobě kromě knih i obrazy, hudební díla, filmy či rozhlasové materiály. Do konce roku 2010 by měl portál obsahovat až přes deset milionů objektů.

Již v průběhu čtvrtka začaly první problémy s dostupností a první výpadky služby, nepomohlo ani posílení serverové kapacity. Následující den bylo potvrzeno dočasné vypnutí služby s příslibem jejího opětovného zprovoznění pravděpodobně v polovině prosince.

Potíže jsou vysvětlovány tak, že celý systém byl dimenzován na maximální zátěž 5 milionů požadavků za hodinu, ale brzo po spuštění dosáhla zátěž cca 8 milionů, systém začal mít problémy, zpomaloval a vypadl. Serverové kapacity byly posíleny, ale zátěž dále rostla až na 13 milionů. To ani posílený systém neunesl, reagoval velmi pomalu až zcela kolaboval.

Ing. Jiří Valenta

1. 1. 2009

Konopí – léčivý zázrak přírody?

K léčivým účinkům konopí se lidé v poslední době začínají vracet a objevují její blahodárný vliv

Konopný olej obsahuje až 80% nenasycených mastných kyselin, které lidská pokožka potřebuje ke správnému fungování. Nenasycené mastné kyseliny jsou esenciální, to znamená, že si je tělo neumí samo vyrobit, proto je musíme přijímat z potravy nebo vstřebáváním. Tyto kyseliny mají zvláčňující, uklidňující a promašťující schopnosti s protizánětlivými účinky vhodné při hojení ran a popálenin.

Může být i  doplňkovou přírodní kosmetickou terapií  pro lidi trpící atopickým ekzémem, lupenkou nebo akné. Stav postižené kůže se může u některých pacientů nebo v počátcích přechodně zhoršit, jde však většinou o signál, že začíná proces hojení.

Konopná kosmetika je přírodní bez vedlejších účinků. Konopný olej obsahuje i velké množství vitaminů A, B1, B2, B6, C, D a E, které ve spojení s nenasycenými mastnými kyselinami mají blahodárné účinky.

Konopná kosmetika:  konopný olej se přidává do přípravků pečujících o vlasy, mycích prostředků a dalších.

Převzato z 24HODIN

Ing. Irena Drbalová

1. 1. 2009

Současná rizika ekonomiky a možnosti snížení rizik

Odborné časopisy opakovaně uvádí, že rizika pro ekonomiku jsou značná. Svědčí o tom i zprávy jak jednotlivé země pomáhají svým bankovním domům. Americké hospodářství vykazuje pro nejbližší období značná rizika spojená se stagnací. Eurozóna připouští i výhledově nižší dynamiku růstu, při inflaci více jak 3%. Pro další prognózy je rozhodující vývoj na naftových trzích. U zemí střední a východní Evropy se očekává rovněž mírnější oslabení hospodářského růstu. Dle mého názoru je zde největším rizikem růst nezaměstnanosti.

Nepříznivý vliv krize hypotečních úvěrů přibrzdí růst bankovního sektoru ve světě, ale i ve střední a východní Evropě. Na rozdíl od mnoha amerických a západoevropských bank neinvestovaly banky v zemích střední a východní Evropy včetně ČR údajně do žádných rizikových hypoték a s nimi spojených investic a nemusí tedy odepisovat svá aktiva. Průzkum KPMG Business Outlook Survey ze sektoru služeb v EU, zjistil, že důvěra v budoucí růst obchodních aktivit, příjmy i nové obchody, zisky, zaměstnanost a rozšíření kapitálu pokleslo.

V ČR byl zákonem zavedeno pojištění vkladů i když v možnostech bankovní regulace a dohledu v tržních podmínkách není a nemůže být zabránit krachu každé banky. K zajištění, aby takovéto ukončení činnosti banky mělo minimální dopady především na drobné klienty bank slouží Fond pojištění vkladů, jehož činnost je upravena  zákonem o bankách  (pdf, 288 kB). Fond má dvě hlavní funkce: preventivní pro banky (snižuje riziko panických výběrů vkladů z bank veřejností) a sanační pro vkladatele.

Fond pojištění vkladů vytváří finanční rezervy z příspěvků bank a poboček zahraničních bank, které jsou použity pro výplatu vkladů v případě krachu některé banky z důvodu její nesolventnosti. Pojištěny jsou všechny neanonymní vklady fyzických a právnických osob vedené v korunách i v cizí měně (tj. vklady na jméno, příjmení, adresu a datum narození nebo rodné číslo vkladatele - fyzické osoby). Pojištěny nejsou vklady bank, poboček zahraničních bank a finančních institucí. Rovněž nejsou pojištěny pohledávky z tzv. podřízených vkladů.

Výše náhrady se vypočítá z celkového objemu pojištěných vkladů jednotlivého vkladatele u dotčené banky a poskytuje se ve výši 90 % tohoto objemu maximálně však do výše ekvivalentu 25 tisíc EUR pro jednoho vkladatele u jedné banky. Na náhradu nemají nárok osoby, které mají k bance zvláštní vztah, tj. zejména její akcionáři a společnosti jimi kontrolované, členové statutárního orgánu a dozorčí rady, vedoucí zaměstnanci banky, společnosti pod kontrolou banky, a rovněž osoby odsouzené v trestním řízení v souvislosti s praním špinavých peněz. V současné době má vládá předložené návrhy na zvýšení hranice pro pojištění vkladu na částku 50 tis. EUR, diskuze v posledních dnech o navýšení pojistné částky ale utichly.

Pobočka zahraniční banky se nemusí účastnit systému pojištění vkladů podle zákona o bankách, jestliže prokáže ČNB a oznámí veřejnosti, že systém pojištění vkladů, jehož je účastna zahraniční banka ve svém domovském státě, se vztahuje též na pobočku a je pro vkladatele nejméně tak příznivý jako pojištění u Fondu pojištění vkladů.

Tedy vklady máme pojištěny do výše uvedené hranice, pojištěny jsou i vklady u stavebních spořitelen se stejnými podmínkami jako u banky. Stavební spořitelna vystupuje jako samostatný právní subjekt.

Nepojištěny jsou peníze uložené ve fondech a prostředky uložené jako penzijní připojištění, ale zde platí přísná regulativní pravidla pro zakladatele fondu. Investiční fondy jsou zajištěné a nezajištěné a zde tedy záleží na naši odvaze, jakou formu jsme zvolili.

Jana Kutilová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]