Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: březen 2008

25. 3. 2008

Pijte vodu z vodovodu

„Voda z kohoutku není dobrá“, tak zní většinou důvod, proč lidé kupují balenou vodu. PET lahve nejsou ekologické a podle výzkumů je voda z kohoutku často kvalitnější než ta kupovaná.

Velká část levnějších kupovaných vod je totiž jen zabalená stáčená voda, která běžně teče za mnohonásobně nižší cenu doma. Při nákupu balených vod sledujte pozorně sledujte co se píše na etiketě lahve.

Česká voda se řadí mezi špičku.  Česko v r. 2007 získalo v nezávislém výzkumu organizace Celosvětové hodnocení výzkumu bezpečnosti pitných vod plný počet hvězdiček – naše země se tak řadí mezi nejlepší co se kvality vody týká. Dodržujeme nejen hygienické limity, ale voda obsahuje i dostatek minerálních látek potřebných pro lidský organizmus.

Kupovat lahve se vyplatí jen v případě pramenité, minerální nebo kojenecké vody, nebo sycené vody. Jinak se jedná o zbytečné vyhazování peněz.

  • Pitná voda :  stejná jako z vodovodu, může být chemicky i fyzikálně upravená.
  • Stolní (pramenitá) :  podzemní voda, může být fyzikálně upravená.
  • Kojenecká :  čistě přírodní podzemní voda bez úprav.
  • Minerální :  přírodní s obsahem minerálů, které se liší podle místa původu. Nehodí se pro každodenní pití pro přemíru minerálů usazujících se v krvi.
  • Sycená :  zpravidla pitná voda sycená oxidem uhličitým.

Chuť vody se dá nejlépe upravit pomocí filtrů, kterých je na trhu řada, ale ne každý zbaví vodu pachuti nebo zápachu. Je třeba dávat pozor na výběr. Je-li filtr příliš aktivní, může se stát, že naopak zbaví vodu všech minerálů a zbude z ní jen destilovaná voda, naprosto nevhodná ke konzumaci.

ing. Irena Drbalová

25. 3. 2008

Dobré zdraví - lepší život

CERAGEM – termální masážní lehátko pracující na principu akupresury. Spojení tradice Dálného východu s technologií 21. století.

Kromě centra, které existuje již skoro dva roky na adrese Praha 3, Ondříčkova ul. Č. 2O, bylo také před měsícem  otevřeno nové centrum¦8nbsp;v Praze 7 – Holešovicích, ul. Fr.Křížka č. 461/11 (vedle kina OKO).

Toto centrum pracuje se stejnými technologiemi jako centrum na Žižkově.

Své služby poskytuje  rovněž bezplatně !!!!

Přijďte se přesvědčit ! Čekací dobe je zde prozatím mnohem kratší než na Žižkově.

Libuše Šafránková

18. 3. 2008

Mluvte jako mluvčí

Jde o metodu, která pomáhá těm, kteří bez rozdílu úrovně vzdělání, mají určité problémy ve vyjadřování, především na veřejnosti. Domnívám se, že je to metoda, která může pomáhat i seniorům při tak zvaném trénování paměti.

Metoda je publikována v knize stejného názvu „Mluvte jako mluvčí“ . Autoři na asi 200 stranách uvádějí několik desítek cvičení. Každé cvičení obsahuje několik úkolů. Jde třeba o to, jak odpovědět na předloženou otázku co nejdelším a nejbohatším způsobem, přečíst co nejrychleji text, který je neúplný a chybí mu větší počet písmen, vytvořit co nejrychleji alespoň 2 slova která vás napadnou k daným slovům, vlastními slovy vysvětlit některé výrazy apod.

Informace o této metodě a publikované knize lze nalézt  na internetu  , kde kromě některých ukázek z knihy a návodu na jejich řešení, jsou i další informace včetně toho, jak knihu získat.

Doufám, že nebudu sama, koho tato metoda zaujala.

Hana Bílková

11. 3. 2008

Detoxikace organizmu

Informace o jarní detoxikaci organizmu

V příloze Mladé fronty dnes  „Ona dnes“  mě zaujal   článek, který se zabývá detoxikací organizmu.Zde v jarní odlehčovací kůře uvádějí čemu se má člověk vyhnout a co naopak jíst :

Nejezte a nepijte  : černý čaj a kávu, čokoládu, sladké limonády, šumivé víno,alkohol a cukr, mléčné výrobky (v malém množství lze jíst ovčí, kozí, sojové mléko, sýry a jogurty), pšenici (včetně chleba a těstovin) červené maso, jídla z fast food. Málo solit a vypít 2 litry čisté vody denně.

Doporučené potraviny  : Syrové ovoce a zeleninu, obiloviny, drůbeží maso, vejce (s mírou), ořechy (mimo arašídů), luštěniny, tofu. Potraviny upravovat vařením, dušením nebo grilováním.

Plán cvičení :  Lepšímu trávení a odlehčení pomůže pohyb, různé formy cvičení, chůze a techniky dýchání.

ing.Drbalová

5. 3. 2008

Stará čistírna odpadních vod

Unikátní technická památka z období průmyslové secese. Muzeum je otevřeno o víkendech od 10 do 17 hodin v období od dubna do října. Rozhodně stojí za návštěvu, nebudete zklamáni.

Celý článek o této unikátní památce  (formát pdf).

Ivan Kratochvíl

1. 3. 2008

Informace na internetu

Na webových adresách  Ochrana obyvatel  a  Webreporter   jsou dostupné informace z businessu, hightechu, životního stylu, na odkazu co dělat, najdeme informaci o novele katastrálního zákona a podobně. Je zde kursový lístek. A můžeme získat také informace z různých krajů. Prohlížení mohu doporučit, mne zaujalo přehledností a rychlou orientací.

Ing. Irena Drbalová

1. 3. 2008

Co dělat s nalezeným zvířetem?

Prvním předpokladem je snaha zvířeti pomoci. Musíme si uvědomit, že jako my je to živý tvor, cítící utrpení a ze strany člověka, hlavně seniora, který již ví, co život obnáší, si zasluhují pozornost, péči a ochranu. Nestyďme se tedy jim pomoci. Mnohdy bez pomoci člověka za značného utrpení zahynou. Vezmeme si to na svědomí?

Toulavé kočky žijí většinou ve skupinkách v různých zákoutích, opuštěných zahradách, na sídlištích, v areálech nemocnic apod. Většinou jsou plaché, domácího mazlíčka z nich neuděláte. Jejich situace ale není neřešitelná. V řadě měst, hlavně v Praze, se přistupuje k omezení populace těchto koček. Kočky jsou odchyceny, vyléčeny, vykastrovány a vypuštěny zpět na jejich původní stanoviště.Cílem těchto opatření je nejen omezení jejich počtu, ale i to, aby danou lokalitu neobsadily jiné,dosud neošetřené kočky.

To ovšem není úkol pro jedince, odchyt a ošetření zvířat provádějí různé spolky na jejich ochranu, hlavně na objednávku odboru životního prostředí příslušného obecního úřadu.Na odbor životního prostředí můžete také hlásit výskyt takových skupinek koček.

K následné péči potom patří zajištění aspoň minimálních podmínek pro další přežívání, to znamená krmení a přístřešky. Ruku na srdce, nikdy vám v domácnosti nezůstanou žádné potraviny? Kočky takto krmené a ošetřované jsou potom krásné exempláře, těšící se životu, který jim každá doma chovaná kočka může jen závidět.

Ten,kdo by chtěl na vlastní pěst řešit situaci, v krajním případě likvidací koček, se dostává do střetu se Zákonem č. 246/Sb. a hrozí mu obvinění z trestního činu týrání zvířat.

Jiná je situace koček opuštěných, třeba pro úmrtí nebo nemoc jejich majitele, nebo které byly majitelem vyhozeny z bytu. Taková kočka není plachá a většinou hledá pomoc u lidí. Pokud se vám nepodaří umístit ji někde u známých, obraťte se zase na odbor životního prostředí obecního úřadu, který zařídí její umístění v útulku.

Pokud najdete zraněnou kočku, můžete jí sami pomoci a zavézt ji k veterináři. Ten ji ošetří a poradí Vám, co dál. Pokud byste na to nestačili, volejte Městskou policii, která má povinnost se o zraněné zvíře postarat. Myslím ale, že nebude od věci, když budete další osudy takové kočky sledovat.

Dále se dostáváme k případům týraných koček, hlavně těch bezprizorných. Týrání koček spadá pod výše zmíněný paragraf trestního zákoníka a proto se nebojte zavolat Policii české republiky, jejíž povinností je se tyto případy zajímat. Mezi týrání patří i odpírání potravy, jakož i jakékoli pokusy o likvidaci koťat.

Posledním problémem je uvězněná kočka. Pokud se vám nepodaří sehnat majitele domu, bytu nebo sklepa, volejte opět policii. Kdyby se projevilo, že uvěznění bylo úmyslné, je to opět trestný čin. Je-li kočka uvězněna v nějakém prostoru, odkud ji sami nedokážete vysvobodit, volejte hasiče. Ti mají techniku i potřebné zkušenosti.

Dagmar Olšarová (externí dopisovatel)

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]