Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: duben 2007

25. 4. 2007

Co lze najít webové stránce financí - část 2

Hlavní webová stránka  financí  nabízí tyto produkty: Kapitálový trh, Bankovnictví, Úvěry a půjčky, Bydlení, Daně a mzda, Pojištění, Důchody a penze, Leasing, Podnikatelé, Sociální podpora a ke každému z výše uvedených témat následuje užší výběr podle zájmu vyhledávajícího. Dále na hlavní stránce najdete např. kurzovní lístek bank, vývoj kurzů, přehled pohybů na burze a jiné.

Hlavní stránka, kapitola: Formuláře ke stažení . Potřebujete vyplnit některý z formulářů? Na úřady pro něj běhat nemusíte! Díky tomuto portálu máte možnost si stáhnout tiskopisy v elektronické podobě. Po kliknutí na konkrétní formulář vám bude nabídnuta možnost stáhnout jej.

Ing. Irena Drbalová

18. 4. 2007

Evidence odběru vody ze studní vybudovaných po 1.1.1955

Problematika studní.

Na  internetu  najdete veškeré informace týkající se ohlášení odběru vody ze studní, které byly zprovozněny po 1.1.1955. Najdete zde i veškeré potřebné  formuláře (ke stažení) a další podrobnosti.

Ing. Irena Drbalová

17. 4. 2007

Co lze najít webové stránce financí - část 1

Hlavní webová stránka  financí  nabízí tyto produkty: Kapitálový trh, Bankovnictví, Úvěry a půjčky, Bydlení, Daně a mzda, Pojištění, Důchody a penze, Leasing, Podnikatelé, Sociální podpora a ke každému z výše uvedených témat následuje užší výběr podle zájmu vyhledávajícího. Dále na hlavní stránce najdete např. kurzovní lístek bank, vývoj kurzů, přehled pohybů na burze a jiné.

Hlavní stránka, kapitola: Aktuální zpravodajství - množství finančních a ekonomických informací – zprávy, analýzy komentáře.

Ing. Irena Drbalová

11. 4. 2007

Slovník ekonomických pojmů

Na webové stránce finance.cz mě zaujal slovník ekonomických pojmů. Navštěvuji v rámci U3V přednášky p. Prof. Tučka a u mnoha pojmů, které tam byly frekventovány jsme neznali přesný význam. Pokusila jsem se touto cestou je přiblížit také dalším studentům.

Podrobný  slovník  rozhodně doporučuji zájemcům k nahlédnutí.

Obsahuje pojmy jako : Ukazatelé kurzů, Běžný výnos, Béžová kniha, Index spotřebitelských cen, Hrubý domácí produkt, Index nákladů práce a mnoho dalších.

Ing. Irena Drbalová

11. 4. 2007

Jak si žijí penzisté v Evropské unii?

Odchodu zaměstnanců do důchodu věnuje Evropská unie velikou pozornost. Členské státy se snaží zabezpečit svým seniorům co možná nejlepší podmínky. Důchodové výdaje v Evropské unii představovaly v loňském roce okolo 13% HDP. Z toho starobní důchody 75% všech penzí.. Ve většině členských státech Evropské unie představují starobní důchody největší položku ve výdajích na sociální obranu obyvatelstva.

Demografické trendy v Evropské unii předpokládají pro příštích 25 let neustálé stárnutí pracovní síly. Důchodová politika nabývá a stále bude nabývat na větším významu.

Průměrný penzista v Evropské unii vydá ze svého platu na cestování a kulturu třikrát více než na léčebné výlohy. To v Čechách je situace opačná. Největší výdaje důchodců v Evropské unii i v Česku tvoří poplatky za jídlo a bydlení. Srovnání je velmi zajímavé  a rozhodně stojí za povšimnutí.

Ivan Kratochvíl

1. 4. 2007

Ochrana přírody

Chráníme přírodu – „Žáby přes cestu“

Některým zvířatům pleteme svetříky, jiným se vyhýbáme. Mrtvá kočka nebo ježek na silnici jsou ale z hlediska přírody stejná ztráta jako mrtvá žába nebo had. Silnice často přetínají pole nebo les a decimují živočichy, kteří se přes ni musejí dostat za vodou či potravou. Jednou z nejohroženějších skupin živočichů u nás jsou tak obojživelníci, hlavně v období jarní migrace k vodě, kde kladou vajíčka.

Na některých úsecích silnic přitom hynou tisíce usmrcených žab, takže hrozí úplný zánik jejich místní populace a narušení přirozené biologické rovnováhy. České sdružení ochránců přírody proto organizuje Akci žába. Zapojit se můžete už jen tím, že se budete všímat cest, po kterých se pohybujete. Hledání žab se může stát vítaným zpestřením rodinného výletu pro děti, navíc přitom ani nemusíte slézt z kola.

V osadě  Chrastná , část obce Osečná, okres Liberec, se zapojila velmi úspěšně do ochrany žab místní základní škola. Akce je velmi úspěšná.

Intenzivněji se můžete zapojit i do takzvaných Vlčích hlídek v Beskydách nebo Rysích hlídek na Šumavě, organizovaných Hnutím Duha.Více se dozvíte na stránkách na internetu. Třeba v sobě objevíte dosud netušený zájem o přírodu a její zákonitosti,což je první krok správným eko směrem.

Libuše Šafránková
Podle článku z časopisu Reader’s Digest Výběr

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]