Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: březen 2007

28.3.2007

Ochrana přírody

Chráníme přírodu – „Žáby přes cestu“

Některým zvířatům pleteme svetříky, jiným se vyhýbáme. Mrtvá kočka nebo ježek na silnici jsou ale z hlediska přírody stejná ztráta jako mrtvá žába nebo had. Silnice často přetínají pole nebo les a decimují živočichy, kteří se přes ni musejí dostat za vodou či potravou. Jednou z nejohroženějších skupin živočichů u nás jsou tak obojživelníci, hlavně v období jarní migrace k vodě, kde kladou vajíčka.

Na některých úsecích silnic přitom hynou tisíce usmrcených žab, takže hrozí úplný zánik jejich místní populace a narušení přirozené biologické rovnováhy. České sdružení ochránců přírody proto organizuje Akci žába. Zapojit se můžete už jen tím, že se budete všímat cest, po kterých se pohybujete. Hledání žab se může stát vítaným zpestřením rodinného výletu pro děti, navíc přitom ani nemusíte slézt z kola. Intenzivněji se můžete zapojit i do takzvaných Vlčích hlídek v Beskydách nebo Rysích hlídek na Šumavě, organizovaných Hnutím Duha.

Víc se dozvíte na stránkách na internetu. Třeba v sobě objevíte dosud netušený zájem o přírodu a její zákonitosti,což je první krok správným eko směrem.

Libuše Šafránková
Podle článku z časopisu Reader’s Digest Výběr

21. 3. 2007

Na obzoru očekávání ... a vakcína

Kdyby byl náš mozek tak jednoduchý, že bychom mu mohli rozumět, byli bychom tak hloupí, že bychom mu stejně nerozuměli

Všechny dosavadní léky proti Alzheimerově chorobě mají podobu tablet, existuje už i náplast. To vakcína je tekutina obsahující účinnou látku, kterou krev dopraví do mozku, přímo do míst, kam je třeba. Jejím úkolem je vyburcovat vlastní imunitní systém do boje proti beta-amyloidům.

“Z její účinnosti máme radost“, přiznal ve své přednášce, kterou v říjnu zahajoval v Berlíně 22.konferenci Alzheimer Disease International, profesor Christoph, šéf výzkumu na Psychiatrické klinice v Curychu. “Zatímco krysy s implantovanými geny Alzheimerovy choroby plavaly ve vodě zmateně a netrefily ani ke břehu, ty naočkované vakcínou namířenou proti beta-amyloidu se pohybovaly normálně. Vakcína tedy funkci paměti v mozku úspěšně obnovuje. Navíc by byla nesrovnatelně levnější než léky

Přesto bude ještě podle experta v oboru geriatrické psychiatrie trvat nejméně deset let, než ji některá z farmaceutických firem, které na jejím vývoji nyní pracují, nabídne k běžnému užívání. Vědci totiž musí pečlivě ověřit případné vedlejší účinky.

Když se lékaři v roce 2002 rozhodli, že převratnou novinku otestují v rámci klinické studie na 372 pacientech, stalo se, že dva z nich zanedlouho po injekci zemřeli na aseptickou meningitidu. Tato událost studii pozastavila, třebaže ostatní pacienti jsou dnes zdraví.

Rizikem může být, podle profesora Hocka, mikrokrvácení do mozku zrovna tak jako alergická reakce organismu, jaterní otrava či rozvoj některého autoimunitního onemocnění. Lékař však ubezpečil, že jedno je už jisté: vakcinace představuje i u Alzheimerovy choroby slibný směr.

Víc se o Alzheimerově chorobě a o možnostech,které mají pacienti a jejich pečovatelé v České republice, dozvíte od odborníků České alzheimerovské společnosti. Zastihnete je na čísle 283 880 346 denně od 8 do 20 hodin. Na  internetu  pak najdete celorepublikovou databázi nejrůznějších typů zařízení pro nemocné s touto diagnozou.

L. Šafránková

21. 3. 2007

Třetí věk

Dovoluji si Vás upozornit na velmi zajímavý portál Třetí věk , týkající se nás seniorů. Najdete zde mnoho zajímavých informací a také mnoho užitečných rad. Přečtěte si aktuální Článek o jarní únavě.

Ivan Kratochvíl

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]