Všeobecné informace

Rozcestník

Vaše příspěvky - období: listopad 2007

27. 11. 2007

Psaní všemi deseti

Pokračování informací o seriálu „Psaní všemi deseti“. Uvedení úryvku.

K minulému  příspěvku  dávám pokračování. Celý článek najdete na serveru Třetí věk.
Pokračování seriálu, ze kterého uvádím úryvek, je na serveru  Třetí věk.

………Opět si připomeňme, že hlavní částí učení psaní deseti prsty je opakované připomínání zásady „nekoukání na prsty“.

Jak na to?
Naučte se, kde je které písmenko. Je to zajímavá hra, která může krátit čas při čekání na autobus či ve frontě v obchodě. Zvolíte si slovo nebo větu a v duchu si ji zkusíte napsat.

Dvě fáze: vzpomínání a osahávání.

 • Vzpomínání
  Vzpomínání je dobré, pokud ještě přesně nevíme, kde leží které písmenko. Pokud při psaní nebo zkoušení narazím na písmenko, které si nepamatuji, je nutno se podívat a snažit se tuto pozici zapamatovat.
 • Osahávání kláves
  Při osahávání (čili psaní po paměti) se nepřemýšlí nad tím, kde klávesa je, ale který prst ji mačká. Zároveň se pohyb provede. Smyslem této hry je snaha přestat chápat klávesy jako místa a začít je chápat jako pohyby prstů. Je to docela těžké.
  Psaní se podobá hraní na kytaru. Hráč se také napřed dívá na hmatník, ale časem si jednotlivé pozice zapamatuje a prsty se začnou do správných akordů kroutit samy.

Sekvence písmen
V češtině se některá slova vyskytují hodně často. Vyplatí se věnovat jim více pozornosti.

 • Nejlepší a nejsnazší je naučit se mačkat zpaměti některé dvojice kláves po sobě. Jde o tyto dvojice kláves:
  se
  ch
  ou
 • Další tip je naučit se perfektně zpaměti svoje jméno.
 • Potom přijdou na řadu častá slova a předpony:
  jsem
  jsme
  ne
  vy
  si
  ale
  -li
  že
  atd.

Konec koukání na klávesy
Nejlepší motivace je nutnost občas něco přepisovat. Při přepisování se snažíme soustředit ne na klávesnici, ale na:

 • předlohu
 • obrazovku

Ve chvíli, kdy máte zafixovaný dobrý prstoklad, ale chcete se přestat na některé klapky dívat, jsou oblíbenými následující triky:

 • Zaslepení kláves
  Mírnější formou je přelepení písmenek. Nastříháte si kousky neprůhledné lepenky a přelepíte písmenka.
 • V zákrytu nebo bez světla
  Existují počítačové stoly, které mají pro klávesnici zásuvný šuplík. Lze jej zasunout a prsty i s klávesnicí mít schované.
 • Prohození kláves
  Další formou zaslepení kláves je jejich prohození. Klávesy se prostě vyndají z klávesnice (jde to dobře otočenou lžičkou nebo příborovým nožem) a do klávesnice se vrátí na nesprávná místa.

Prstoklad
Klasický prstoklad má mnohé přednosti. Vedle toho existuje spousta prstokladů alternativních (které klasická škola nepřipouští, protože přišly až s počítači). Prakticky každý člověk může mít svůj individuální prstoklad. Odchylky od standardu nejsou problém, pokud dosáhnete všude.

Výchozí poloha a hmatové značky
Ukazováčky by měly být na písmenech F a J. Prsty pak mačkají písmenka, která jsou nad a pod výchozí polohou. Na klávesách F a J jsou značky-výstupky, které lze snadno nahmatat ukazováčky.

Klasický prstoklad
Zjednodušeně se dá říct, že klasického prstokladu dosáhnete položením prstů na prostřední řadu písmen. Každý prst má pak sloupeček kláves, o které se stará. Každá klávesa je tisknuta pouze jedním prstem.

Všechny prsty, které zrovna nepíší, by při psaní měly ležet na klávesách. Mohou být lehce nad klávesami. ……………

Hana Bílková

20. 11. 2007

Dobré zdraví – lepší život

CERAGEM – termální masážní lehátko pracující na principu akupresury. Spojení tradice Dálného východu s technologií 21. století.

Máte potíže s páteří a bolí Vás klouby ? Máte špatné zažívání a chcete si zlepšit imunitní systém a zlepšit metabolismus (vyčistit organismus od škodlivých látek)? Také Vás trápí migréna nebo časté rýmy ? Tyto neduhy Vám pomůže odstranit nebo velmi zmírnit lehátko, které pracuje na principu pravidelně se pohybujících NEFRITOVÝCH válečků, které jemně masírují záda a přitom vydávají infračervené teplo. Pro dosažení optimální teploty jsou v matracích integrovány patentované topné desky využívající nejmodernější technologii.

Chcete-li se dozvědět více, navštivte centrum CERAGEM Praha, Ondříčkova 20, Praha 3, tel.: 222 710 033 kde máte možnost podrobně se seznámit s touto metodou.

To asi nejlepší na konec:

Máte možnost přijít a bezplatně si vyzkoušet - KAŽDÝ DEN JEDNA 40-MINUTOVÁ BEZPLATNÁ MASÁŽ !!!

Libuše Šafránková

14. 11. 2007

Psaní všemi deseti

Když sleduji zdejší řádné studenty, jak bleskurychle píší třeba na chodbách školy na počítačích všemi deseti, začala jsem se o tuto problematikou zajímat. Hledala jsem kurzy psaní a našla webovou stránku, nabízející tyto služby především pro seniory.Chtěla bych se o tyto informace podělit s dalšími posluchači seniory.

Zajímavé kurzy lze najít na stránkách nazvaných  Třetí věk  , kde pod heslem" Vzdělávejte se sami „je mnoho zajímavých informací, jen je třeba si uvědomit, že se tím musíte "proklikat".

Pro zajímavost přikládám úryvek ze zahajovacího kurzu "Psaní všemi deseti":


Proč psát na klávesnici
Počítače jsou všude. Plynulé ťukání na klávesnici je dobré nejen pro samotné psaní. Použije se i v prohlížení webu – vyhledávání v textu, v programech, při uživatelském používání operačního systému. Psaní všemi deseti má fantastický psychologický efekt na lidi kolem, zejména pro profesionální zapůsobení. Spousta lidí, co tvrdí, že svým „datlováním" čtyřmi prsty dosahují velké efektivity, lžou sami sobě. Možná píšou rychle a dobře, ale jenom díky velké zkušenosti. Kdyby ji usměrnili správným prstokladem, budou mnohem efektivnější.

Proč bez koukání
Lidé píší na počítači různě. Kdo se ale nedívá na klávesnici, šetří si oči a může text rovnou kontrolovat. Dosahuje mnohem větší rychlosti. Při koukání na klávesnici totiž musí oči přeskakovat mezi dvěma kontexty – obrazovkou a klávesnicí. Právě součet mikročasů nutných pro přizpůsobení očí spolu s obtížnější opravou chyb vede k mnohem pomalejšímu psaní a větší únavě.

Proč psát rychle
Čas je prostě vzácný. Nic není tak rychlé jako psaní na počítači. Dá se to srovnat jedině s těsnopisem, který dávno ztratil význam, a s mluveným slovem.

Slabiny klasického pojetí
Hodně lidí se psaní všemi deseti bojí, protože se domnívají, že je to těžké. Je pravdou, že se psaní všemi deseti velice špatně učí podle učebnic či návodů. Navíc jsou učebnice zastaralé a používají starých metod psaní. Klasická metodika se totiž odvozuje od technických omezení 40 let starých strojů. Dnes existují nové a nové technologie, čímž se situace dost mění.

Příkladem zastaralé chyby je zaměňování znaků l a 1 (malé písmeno L a číslice1) nebo „o" za nulu. Klasické pojetí psaní na stroji také zcela pomíjí počítačovou realitu, kde je posouvání kurzoru, kopírování a úpravy textu prakticky důležitější než psaní čistého textu. Požadavky na sílu úderu do klávesy jsou u počítače podstatně menší než u klasického stroje, což převrací mnohé ergonomické poučky……

Ing.Hana Bílková

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]