Sociální péče a služby pro seniory

Vaše příspěvky - období: květen 2018

Mobilni rozhlas - Praha 5

Radnice Prahy 5 chytře komunikuje s občany prostřednictvím systému Mobilní rozhlas.

Mobilní rozhlas je pro všechny občany zdarma. Do systému je nutno se zaregistrovat a potom vám budou chodit novinky z města ve formě SMS zpráv, emailů nebo hlasových zpráv.

Občané jsou včas informováni v případě akutních situací, dostanou pozvánky na kulturní a sportovní akce, informace o uzavírkách silnic nebo odstávky sítí.

V případě krizových situacích, požár nebo únik plynu, jsou občané okamžitě informováni o vzniklé situaci.

Pavel Kulovaný

60 let PIS - v sobotu ve Staroměstské radnici a v neděli na Vyšehradě

Kdy: 12.5. - 13.5.2018, sobota ve Staroměstské radnici a v neděli na Vyšehradě

Pražská informační služba – Prague City Tourism si připomíná 60 let od svého vzniku. Přijďte slavit s námi! Zveme Vás na víkend poznávání Prahy, při kterém se budete dobře bavit v sobotu ve Staroměstské radnici a v neděli na Vyšehradě.
Vše za symbolické vstupné 20,- Kč / osoba. Na každého účastníka čeká milé překvapení v podobě malého dárku.

SOBOTA 12. KVĚTNA – STAROMĚSTSKÁ RADNICE

Staroměstská radnice dětem (9.00 a 11.00)

Mimořádná prohlídka věnovaná nejmenším návštěvníkům. Děti čeká audience u českého krále Jana Lucemburského. S kupcem Wolflinem pak založí Staroměstskou radnici, zatímco jejich rodiče budou odpočívat ve středověké krčmě.
POZOR – dítě či skupinu dětí smí doprovázet pouze jeden rodinný příslušník.
Staroměstská radnice ve středověku (13.00, 13.45, 14.30 a 15.15)
Mimořádná prohlídka nejstarších prostor Staroměstské radnice s programem. Navštívíme gotické síně i bývalou šatlavu a za doprovodu hudby sestoupíme do románského suterénu radnice. Zažijeme setkání se svéráznou šenkýřkou a zakusíme hrůzu středověkého žaláře.
POZOR – akce je určena dospělým návštěvníkům.

Staroměstská radnice v moderní době (16.00, 17.00, 18.00 a 19.00)
Poznejme osobnosti a události Staroměstské radnice 19. a 20. století. Na speciální prohlídkové trase navštívíme novodobé reprezentační sály i řadu běžně nepřístupných prostor. Prohlédneme si interiéry východního křídla radnice, užijeme si netradiční vyhlídky na Staroměstské náměstí a sestoupíme do tajuplného podzemí radničních domů na Malém náměstí. Čeká nás povídání o PIS i zábavný kvíz, odkud ti nejbystřejší neodejdou s prázdnou.
POZOR – akce je určena dospělým návštěvníkům.

NEDĚLE 13. KVĚTNA – VYŠEHRAD (ulice V Pevnosti mezi Leopoldovou a Cihelnou branou)
Vyšehrad a jeho legendy anebo Jak Šemík Horymíra zachránil - akce pro děti (10.00, 10.30, 14.00 a 14.30)

Víte, jak Šemík zachránil Horymíra a odkud skočil, aby přeplaval Vltavu? Pojďte s námi poznat slavný a bájemi opředený Vyšehrad! Povídat si budeme o jeho spletité historii, když tady bylo hradiště a sídlo českých králů. Dozvíte se, jak vypadala vojenská pevnost. Ukážeme si nejstarší pražskou rotundu sv. Martina i hrobku Slavín, kde odpočívají velikáni českého národa. Zjistíte, kdo obýval Vyšehrad jako první a co vlastně řekla kněžna Libuše. Krásné výhledy na Vltavu nám připomenou také bájného rytíře Horymíra a jeho věrného Šemíka, který mu svým skokem do Vltavy život zachránil. Na závěr Vás čeká malý kvíz a také dárek.
Vyšehrad, nejen místo legend a mýtů - akce pro dospělé (11.00, 13.00 a 15.00)
Prohlídka Vyšehradu představí nejvýznamnější památky této překrásné lokality, odkud je jeden z nejhezčích pohledů na Prahu. Jednotlivé objekty si připomeneme v souvislosti s historickým vývojem celého areálu, který byl knížecí a královskou rezidencí, ale také významnou pevností. Neopomeneme stařičkou rotundu sv. Martina ani monumentální baziliku sv. Petra a Pavla s přilehlým hřbitovem, o jehož celonárodním významu si budeme vyprávět. Ukážeme si nejkrásnější výhledy z hradeb Vyšehradu a neopomeneme zmínit bájné pověsti a legendy.

Pavel Kulovaný

Dny Vídně v Praze

Kdy: 14.- 15.5.2018

14. a 15. května budou v rámci konference na Staroměstské radnici experti z obou měst diskutovat o tématech jako jsou smart city strategie měst, start-upy, moderní komunikace ve městě, sdílená ekonomika, městské holdingy, inovativní čtvrti a plánování měst nebo kvalitní veřejný prostor a jeho kulturní dimenze. Konference je zdarma přístupná veřejnosti. Diskutovat se bude nad tématy jako plánování chytrých měst a koncepce "smart city", problematika sdílené ekonomiky v cestovním ruchu, podpora start-upů a inovací ve městech, zakládání městských holdingů, kultura ve veřejném prostoru či komunikace města s občany prostřednictvím aplikací. Zatímco se v dopoledních blocích jednotliví spíkři nejprve zaměří na zhodnocení situace ve svých městech, je cílem odpoledních workshopů navrhnout konkrétní kroky a projekty, na kterých by obě města mohla participovat.

Vedle již zmíněných témat bude Vídeň s Prahou řešit i problematiku AIDS v obou městech. Workshopu, na kterém budou participovat odborníci z obou měst, se účastní i Česká společnost AIDS pomoc.

V pondělí, 14. května, od 18.00 bude na Staroměstské náměstí tradiční vídeňský Heuriger, tedy typický vídeňský vinný šenk, kde se mohou těšit na víno z vídeňského městského vinařství Cobenzl a na typické vídeňské pochutiny. O hudební doprovod se postará tradiční vídeňské hudební uskupení Attensam Quartett. Výtěžek z této akce půjde na podporu charitativní organizace "Debra", která pomáhá lidem s onemocněním motýlích křídel.

Celý program Dnů Vídně v Praze včetně informací k registraci na konferenční dny je k dispozici na internetových stránkách organizátora Dnů Vídně v Praze, kterým je Zahraniční kancelář města Vídně v Praze.

Jana Novotná

Nové vkladomaty

Vložení hotovosti na účet nyní bude jednoduché a dostupné. Vkladomaty mají neomezenou pracovní dobu a využívat je tak můžete kdykoliv, a to i o víkendech a svátcích. Pro vklad stačí použít debetní kartu vydanou k vašemu účtu v mBank a na bankomatu zvolit funkci vklad hotovosti.

Vklady jsou zcela bezplatné a peníze na svém účtu uvidíte zpravidla do konce dne, ve kterém jste vklad provedli.

Kde je najdete? Na všech OK POINTECH pobočkách našeho partnera Broker Consulting.

Pavel Kulovaný

Nové triky podomních prodejců

Ač je podomní prodej v řadě měst a obcí zakázaný, obchodní cestující nepolevují a stále dokola obcházejí domácnosti. Prodávají elektřinu, zemní plyn a nově také teplo. Jaké jsou nové triky podomních prodejců? A proč je podomní prodej tak rizikový?

Podomní prodejci jednou prodávají mobilní tarify, podruhé elektřinu nebo zemní plyn. A mnohdy si nezadají s nechvalně proslulými pořadateli předváděcích akcí určených především pro seniory. Jejich argumenty jsou prošpikované odbornými výrazy, hýří slevami a úsporou.

Ve skutečnosti je ale podomní prodej rizikový a místo úspory mohou lidé získat nevýhodnou smlouvu se závazkem na několik let.

Ing. Milena Otáhalová

Nová pravidla při změně zdravotní pojišťovny

Všichni občané s trvalým pobytem na území České republiky musejí mít sjednané pojištění u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. V současné době lze zdravotní pojišťovnu změnit jedenkrát za 12 měsíců. Změna se podává vždy pouze k prvnímu dni kalendářního pololetí.

Od 1. července nastávají. Pokud měníte zdravotní pojišťovnu, je dobré držet se následujících bodů.

Ing. Jiřina Kratochvílová

Pozor na akční nabídky dodavatelů energií

V domácnostem se zase ozývají dodavatelé energií s akčními nabídkami. Slevy vypadají na první pohled vždycky lákavě. Nabídky je dobré prozkoumat detailně - od ceny za megawatthodinu v ceníku až po drobná písmenka ve smlouvě. Každý chce slevu, ale marketing není o tom, že lidé dostávají něco zadarmo.

S akčními nabídkami vám většinou dodavatelé nabídnou i nějaký bonus navíc. Ať už to jsou revize plynového kotle, kuchařka s recepty nebo pomoc s vyřízením žádosti o dotaci na fotovoltaiku, vždy zvažujte, zda jsou pro vás relevantní. Někdy na bonus máte nárok jen v případě, že odeberete určitý objem energie.

Smlouva a podmínky by neměly při zvažování nabídky jít stranou. Pročtěte je pečlivě. Se slevou a akčním produktem se většinou pojí smlouva na dobu určitou, která má platnost ke konkrétnímu datu. Pokud ji poté včas nevypovíte, automaticky se vám prodlužuje na další období.

Největší šílenství kolem akčních nabídek dodavatelů se strhne během října a listopadu. V této době už budou obchodníci kalkulovat nové ceny na další rok a svým stávajícím zákazníkům budou nabízet slevy. Zlevňovat by měl zemní plyn, pravděpodobně se objeví akční nabídky i v případě elektřiny.

Ing. Milena Otáhalová

Zákeřná čeština

Vyjmenovaná slova nedělají potíže, to zpravidla dobře zvládáme. Největší problémy jsou při psaní malých a velkých písmen.

Web "umimecesky.cz" slouží k procvičování pravopisu.

Tento inteligentní systém vyvinuli výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tato on-line cvičebnice češtiny uchovává informace o odpovědích a učí se z dat.

Z chování uživatelů na webu dokáže systém vyhodnotit, které mluvnické jevy jsou lehčí a které jsou naopak složitější.

Jana Novotná

Éčka v síti i mobilu

Seznamy přídatných látek najdete na internetu. Časopis D-test nabízí na svých stránkách pro veřejnost zdarma praktickou databázi.

Na webu www.dtest.cz je k nalezení také mobilní aplikace. Tuto aplikaci je možno si stáhnout do svého přístroje a můžete čerpat informace při svých nákupech.

Ke zdravějšímu životu stačí jen málo. Zjistit si co jíme, a místo umělých jídel plných "éček" můžeme nakupovat skutečné potraviny.

Jana Novotná

Web "na stará kolena"

Tematický web, který se zaměřuje na lidi v důchodovém věku (seniory). Má pravidelně aktualizovaný obsah s články věnující se aktuálním tématům lidí v důchodovém věku.

Návštěvníci si tak mohou přečíst články na aktuální témata, návody, rady a akce pro seniory.

Rozhodně si nenechte ujít zajímavé aktuální informace.

Jana Novotná

Ježkovy voči

Web "Ježkovy voči - aby nebyl malér"

Pomůcka, jak dětem vysvětlit různá nebezpečí, a hlavně jim to názorně ukázat - viz videa

Verze pro děti 3 - 6 let a 6 - 10 let.

Chcete vědět, jaké úrazy se dětem stávají nejčastěji? A chcete vědět, jak můžete některým úrazům snadno předejít?

Ing. Milena Otáhalová

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Zajímavé stránky pro seniory

Při procházkách po Internetu jsem se setkal s portálem s mnoha užitečnými informacemi nejen pro seniory. Najdete ho na adrese www.seniorum.cz

Až vás nepřízeň počasí uvězní doma, podívejte se na něj. Nebudete litovat.

Ing. Jiří Zadražil

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]