Sociální péče a služby pro seniory

Vaše příspěvky - období: červen 2016

Jóga zdarma v parku Portheimka

Kdy: 15.6. - 15.9.2016, 18 - 19 hodin

Přijďte si zacvičit jógu pod širým nebem zdarma! Od 15. června do 15. září se bude každou středu od 18 hodin do 19 hodin v parku Portheimka konat lekce jógy. Zájemci o cvičení si sebou přinesou pouze jógomatku (nebo obyčejnou karimatku), ručník, pití a dobrou náladu.

Ing. Milena Otáhalová

Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

Kdy: 18.6.2016, 14-17 hodin

V sobotu 18. června 2016 bude ve 14 hodin pro veřejnost slavnostně otevřen Malostranský hřbitov, který v nedávné době prošel náročnou revitalizací, financovanou ze strukturálních fondů EU. Součástí programu je i VII. ročník Obnovených Májových slavností, pořádaný Spolkem Malostranský hřbitov. Areál hřbitova je mimořádně cennou památkou nejen z hlediska estetického a umělecko-historického, ale i vzhledem k tomu, že je zde pohřbeno mnoho význačných osobností. Přestože se jedná o zapsanou nemovitou kulturní památku, hřbitov takřka 130 let postupně chátral a stav stromů i náhrobků byl v posledních desetiletích alarmující. Hřbitov byl od roku 2001 pro veřejnost nepřístupný a upadal v zapomnění. V roce 2010 vzniklo především zásluhou paní Jany Trojanové Občanské sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova, které se velkou měrou podílelo na oživení zájmu o tuto památku a zejména v prvních letech tohoto desetiletí přispělo k záchraně hřbitova i fyzicky, a to při pravidelné likvidaci zelených porostů, ohrožujících a devastujících řadu náhrobků.

V loňském a letošním roce proběhla revitalizace hřbitova, jejímž primárním smyslem bylo jeho otevření veřejnosti. V jejím rámci bylo zřízeno zázemí pro vrátného a ostrahu, pracoviště restaurátora, veřejné osvětlení, byl vybudován kamerový systém s 25 kamerami. U všech stromů byly po dendrologickém průzkumu provedeny zdravotní a bezpečnostní řezy, 28 stromů bylo vykáceno a místo nich bylo nově vysazeno celkem 44 lip a jasanů. Došlo ke kompletní renovaci všech cest, kdy byl stávající asfalt nahrazen mlatovým povrchem. Prostor před kostelem pak byl vydlážděn pískovcovou dlažbou. Hřbitov byl rovněž nově vybaven 36 lavičkami a 20 odpadkovými koši. Vznikl tak důstojný prostor určený ke konání pietních návštěv, kulturních akcí a vlastivědných exkurzí – prostor výjimečného genia loci.

V prosinci 2013 proběhla digitalizace hřbitova a následně byla zpracována Koncepce řešení obnovy Malostranského hřbitova, na kterou navázalo zpracování projektové dokumentace a žádost o dotaci z fondů EU. Žádost byla schválena 11. 9. 2014 jako třetí nejlépe hodnocená z celkem 48 podaných. Od roku 2014 byla v rámci SPH především za účelem restaurování náhrobků Malostranského hřbitova vytvořena pracovní pozice restaurátora, který se ještě před samotným zahájením revitalizace začal věnovat péči o některé zdejší náhrobky.

Autoři projektu předložili NPÚ varianty úplného obezdění hřbitova, nebo náhradu za nové litinové oplocení. Závazné stanovisko NPÚ z března 2014 zhodnotilo jako nejvhodnější variantu oplocení hřbitova z Plzeňské ulice tvarovou kopii zdi z 20. let 20. století. Účelem obezdění je zejména snaha v maximální možné míře učinit ze hřbitova opět místo rozjímání a kontemplace, neboť atmosféru místa výrazně narušoval provoz z komunikací po obou stranách, a to vizuálně i akusticky. Podpůrným argumentem byla rovněž existence dochované západní zdi, na kterou severní zeď se vstupy plynule navazuje.

Rovněž v souladu se stanoviskem NPÚ byl původní ocelový plot, pocházející z Plzeňské ulice, použit jako náhrada za nevyhovující drátěné oplocení v ulici Vrchlického.

Dílo mělo být dokončeno do září 2015.Kolaudace proběhla až 6. listopadu 2015, nicméně některé práce probíhají ještě v červnu 2016.

V čase, který měla SPH na zpracování žádosti o dotaci z fondů EU nebylo možné připravit restaurátorské záměry a získat nutná stanoviska odboru památkové péče MHMP. Do projektu tak byl začleněn pouze záměr obnovit Haasovu kaplovou hrobku, která byla v havarijním stavu.

Současně však byla navázána spolupráce s renomovaným restaurátorem prof. Sieglem, pod jehož dohledem proběhlo v roce 2015 restaurování 17 nápisových desek, které byly umístěny v blízkosti kostela na jižní zdi a 8 pomníků. Restaurované desky budou v průběhu léta vráceny na původní místa.

Na další restaurátorské práce je již zpracována dokumentace a jsou vydána potřebná rozhodnutí OPP. SPH se bude ucházet o dotace určené pro památkovou péči.

Ing. Milena Otáhalová

Červnová vycházka do třešňového sadu a přírodním parkem Smetanka

Kdy: 26.6.2016, od 15.15 hodin

Kde: tramvajová zastávka Spojovací (linky MHD tram 1, 9, bus 109, 177, 183, 195)

Poslední červnovou neděli se opět vydáme po stopách třešňových sadů. Aleš Rudl nás tentokrát provede vysočanským parkem Třešňovka a nedalekým Přírodním parkem Smetanka. Vyrazte s námi na procházku, natrhat si pár hrstí slaďoučkých třešní a dozvědět se více o zajímavém pražském sadu.

ORIENTAČNÍ DÉLKA TRASY: 7 km

Účast není omezena počtem ani věkem. :)

Stanislav Buriánek

Noc na Karlštejně - nádvoří Libeňského zámku

Kdy: 12.8.2016, od 20hodin

Populární muzikál z dílny hitmakera Karla Svobody zpříjemní srpnovou noc na nádvoří Libeňského zámku.

Vystoupí Poberounský divadelní soubor s muzikálem Noc na Karlštejně za doprovodu profesionálních herců a zpěváků.

Představení se uskuteční v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. a připomene tuto mimořádnou osobnost českých i evropských dějin. V roli císaře Karla se divákům představí filmový a divadelní herec Václav Vydra, diváci se také mohou těšit na další známé tváře — Pavla Vítka, Jana Rosáka, Míšu Noskovou, Petra Jančaříka a řadu dalších. Mezi účinkujícími budou i šermíři a metači ohně, scénu oživí živá zvířata.

Vstupné na představení činí 100 Kč — senioři zaplatí polovinu. Vstupenky je možné rezervovat na čísle 606 613 390 nebo na e-mailu: vladislava.wildtova@praha8.cz.

Městská část Praha 8 připomíná 700. výročí narození císaře a krále Karla IV.

Jana Novotná

První branické TřeŽně a Třešňobraní!

Kdy: 20.6. - 25.6.2016

Sezóna třešňové bublaniny a náušnic z třešní začíná a v branické Třešňovce se budou v červnu dít velké věci. Dorazte na první branické TřeŽně natrhat si třešně nebo poměřte svůj kulinářský um s dalšími milovníky třešní v soutěži o nejlepší třešňový pokrm a nápoj na nedělním Třešňobraní.

Máte rádi třešně? Chcete si nějaké natrhat a ještě se u toho setkat se svými přáteli z okolí? Srdečně vás zveme na TřeŽně a následné Třešňobraní do branické Třešňovky.

TřeŽně: Přijďte si v termínu 20.-25. 6. natrhat třešně! Pro přímý konzum či na tvorbu dalších pokrmů. Nemáte žebřík a česáček? Bolí vás záda? Nevadí! Rádi vám s česáním pomůžeme nebo dodáme potřebné nástroje. Přijdete-li mezi 15. a 19. hodinou, najdete na místě vždy někoho, kdo vám nářadí zapůjčí a případně i za vás vyleze na strom.

Třešňobraní v neděli 26. 6. od 14:00 týdenní sklizeň završí. Na společenské sešlosti spolu s vámi oslavíme celoroční úsilí při obnově sadu. Zahraje nám živá kapela, připraveno bude i několik aktivit pro děti a hlavně ochutnáme plody své práce – proběhne totiž otevřená soutěž o nejlepší domácí třešňový pokrm a nápoj.

Vyzýváme všechny příchozí, aby donesli na akci doma upečenou, uvařenou či jinak vybojovanou poživatinu, jejíž součástí budou třešně či višně (nemusí pocházet z TřeŽní). V rámci veřejné ochutnávky vyhlásíme vítězné výtvory a zbytek účastnických vzorků společně zkonzumujeme.

Ing. Jiří Vrátil

Trabant muzeum

Od 30.4.2016 je v Praze 5 (Motol) v Plzeňské ulici 215b muzeum Trabantů.

Muzeum je otevřeno od 1.5.2016 pro veřejnost denně od 9 do 17 hodin.

Přiďte se podívat a zavzpomínat na věci, které jsme si vozili z NDR nebo prohlédnout vystavená auta.

Návštěva je vhodná i pro děti, rozhodně se zde nebudou nudit.

Ing. Milena Otáhalová

Malostranský hřbitov

Kdy: 18.6.2016, 14 - 17 hodin

Slavnostní otevření zrekonstruovaného Malostranského hřbitova se uskuteční společně se VII. ročníkem Májových slavností.

Jana Novotná

Novinky v ZOO Praha

Kdy: 4.6.2016 a 11.6.2016

4. června nás čeká unikátní výročí. Společně totiž oslavíme příchod jednoho z nejznámějších a nejoblíbenějších zvířat naší zoo - slonice Gulab, která do Zoo Praha dorazila z Bombeje dne 5. června 1966.

Oslavy budou probíhat celý den, přičemž hlavní program začne už v 11:00 v Údolí slonů. Za účasti ředitele zoo Miroslava Bobka pogratulují Gulab profesor Josef Koutecký, pamětníci jejího příchodu a její dřívější i současní chovatelé. Gulab bude při té příležitosti barevně ozdobena, podobně jako před padesáti lety.

Do Údolí slonů bude směřována pozornost i v sobotu 11. června, kdy zde pokřtíme nový přírůstek pražské sloní skupiny.

Letní prodloužená otevírací doba Zoo Praha. Nepřerušujte svůj den v zoo dřív než je nutné! Od června do srpna si můžete užívat podvečerní procházku areálem každý den a to až do 21:00.

S koupí vstupenky nemusíte čekat až k pokladně? Za chvíli ji můžete mít u sebe. Stačí si vybrat některou z nových možností elektronické vstupenky.

Jana Novotná

Festival o zahradničení ve městě "Letná roste"

Kdy: 4.6.2016

Jak zahradničit ve městě? Poradí na Letné - festival pod širým nebem "Letná roste" chce podpořit zahradničení a pěstování ve vnitroblocích, na předzahrádkách, balkonech, terasách i na okenních parapetech. Chceme se zaměřit na přírodě blízké principy zahradničení a představit převážně místní produkty.

I ve městě se dá vypěstovat chutná zelenina a váš balkon nebo vnitroblok bude s květinovou výzdobou krásnější.

V sobotu 4.6. se vás o tom pokusí přesvědčit festival věnovaný městskému zahraničení nazvaný Letná roste u Národního zemědělského muzea na Letné. Místo konání: nádvoří (dvorek) Národního zemědělského muzea - vstup z Letohradské ulice

Festival nabídne i tematické workshopy a přednášky pro děti i pro dospělé: dozvíte se například mnohé o tom, jak se zakládají komunitní zahrady, naučíte se osazovat palety, uvážete si vlastní kytici nebo si vyrobíte stylový hmyzí domeček. Prohlédnete si model osazeného balkonu a občerstvit se můžete třeba poctivou domácí zmrzlinou netradičních chutí.

V rámci akce proběhnou tyto workshopy :
10:00 – 10:45 Založte si komunitní zahradu
11:00 – 12:00 Osaďte si čtverečkový záhon
12:30 – 13:30 Poznejte a ochutnejte jedlé květy a divoké rostliny
13:45 – 14:45 Uvažte si vlastní kytici
15:00 – 16:30 Vyrobte domeček pro užitečný hmyz na vašem balkoně či vnitrobloku

Abyste měli své místo jisté, přihlásit dopředu se můžete zde: info@letnaroste.cz

I vstup na workshopy je zdarma - případně je zpoplatněný pouze materiál, se kterým se v některých případech bude pracovat a který si pak účastníci odnesou s sebou domů.

Ing. Milena Otáhalová

Česká národní banka

Kdy: 4.6.2016, 9-16 hodin

Česká národní banka otevře své prostory pražské centrály široké veřejnosti. Stane se tak při příležitosti 90 let od založení Národní banky Československé.

Pro návštěvníky budou v hlavní budově připraveny tři prohlídkové okruhy.

První okruh provede zájemce rozhodujícími místy banky a seznámí je s tím, jak ČNB naplňuje svůj zákonný mandát zejména v oblasti peněžního oběhu, platebního styku a cenové i finanční stability. Návštěvníci si budou moci potěžkat zlatou cihlu, navštíví pracovnu guvernéra a zasedací místnost bankovní rady, v níž se rozhoduje o měnové politice.

Druhý okruh nabídne možnost navštívit výstavu „Lidé a peníze“ v Expozici ČNB, která je umístěna v původním trezoru a představuje historii vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům.

Samostatnou část bude stejně jako v minulosti tvořit expozice speciálních útvarů Policie ČR v prostorách garáží.

V Kongresovém centru ČNB budou mít návštěvníci možnost účastnit se v průběhu dne přednášek členů bankovní rady, prohlédnout si výstavu z historie Plodinové burzy a poslechnout vystoupení Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Ing. Milena Otáhalová

Den vědy

Kdy: 2.5. - 30.6.2016

Chcete se stát členem vědecké expedice či se podívat do kosmu? Nebo snad navštívit největší sbírku vodních a mokřadních rostlin v Evropě?

To a mnohem víc vám umožní vědci Akademie věd České republiky, kteří pro vás připravili tradiční Jarní exkurze do světa vědy. V rámci programu můžete pozorovat hvězdnou oblohu s astronomy, poznat taje říše rostlin s botaniky či zajít na fascinující vědeckou show.

Dále na vás čeká bohatý výběr dnů otevřených dveří, exkurzí, přednášek, výstav a mnoha dalších akcí s volným vstupem.

Jarní exkurze do světa vědy se konají od 2.5. do 30.6.2016 v Praze a dalších regionech.

Ing. Jan Václav

Zajímavé stránky pro seniory

Při procházkách po Internetu jsem se setkal s portálem s mnoha užitečnými informacemi nejen pro seniory. Najdete ho na adrese www.seniorum.cz

Až vás nepřízeň počasí uvězní doma, podívejte se na něj. Nebudete litovat.

Ing. Jiří Zadražil

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]