Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: duben 2016

Český rozhlas spustil digitální vysílání

Posluchačům nabízí kvalitnější přenos vysílání a doprovodné služby v podobě multimediálních obsahů,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Vysílání ze Žižkova pokryje zatím Prahu a část středních Čech. Do konce roku 2017 plánuje Český rozhlas ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi signálem pokrýt polovinu České republiky, včetně 80 % českých dálnic.

Pro majitele starších rádií odpojení od vysílání nehrozí, analogové vysílání bude totiž pokračovat až deset let.

Pavel Kulovaný

Úschovna

Služba Úschovna nabízí snadný způsob zaslání dat až do velikosti 7 GB úplně zdarma! "Uschovna.cz" je nejznámějším českým serverem pro zasílání objemných příloh.

Stačí zásilku uložit a zadaní adresáti obdrží e-mail s návodem, jak si ji po dobu 14ti dnů mohou až 30x stáhnout. Data zaslaná přes Úschovnu jsou doručena rychle, bezpečně a diskrétně pouze těm, které si zvolíte.

"Uschovna.cz" se hodí pro každého, kdo potřebuje poslat větší objem dat.

Zaslání je zdarma a bez registrace. Zásilka má platnost 14 dní a každý příjemce si ji může stáhnout 30krát.

Nová služba Premium zásilka umožňuje poslat i mnohem větší balík dat: až 50 GB. Cena za poslání zásilky větší než 7 GB je 40 Kč při platbě online nebo 50 Kč při platbě pomocí SMS.

Premium zásilka, proti klasické zásilce, nabízí řadu výhod. Počet stažení zásilky je neomezený a doba uložení zásilky je prodloužena na 90 dní. Nahranou zásilku lze jednoduše nasdílet na Facebook nebo Twitter.

Soubory není nutné zipovat? Prostě je myší přetáhněte do Úschovny (nebo je vložte pomocí tlačítka Vyberte soubor).

Daniel Zapletal

QR kódy

Široké veřejnosti jsou již delší dobu známé čárové kódy. Označuje se jimi zboží, které kupujeme v obchodech. V čárovém kódu jsou uloženy číslice, které se dají strojově přečíst, a podle nich je možno zboží rychle identifikovat. Čárový kód pojme 12 cifer a k jeho přečtení stačí speciální čtecí zařízení, které známe od pokladen obchodů nebo mobilní telefon s fotoaparátem a specielní aplikací. Některé mobilní telefony mají tuto aplikaci jako standardní výbavu, pro jiné je nutné aplikaci nainstalovat jako kteroukoliv jinou. Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem najdou vhodnou čtečku na příslušném úložišti aplikací pro danou platformu. U Androidu je to například aplikace Barcode Scanner, která umí kód skenovat v reálném čase a umí kromě QR kódů i kódy čárové.

QR kód byl vynalezen v Japonsku v polovině devadesátých let pro automobilový průmysl. Jeho rozšíření je však otázkou až posledních let, kdy se fotoaparát stal standardní součástí snad každého mobilního telefonu. QR kód je podobná informace jako čárový kód. Jde o obrázky, které nesou zakódovanou textovou informaci. Způsob zakódování je odlišný a liší se i počet znaků, které lze pomocí QR kódu zakódovat. QR kód je schopen uložit ve své největší velikosti až 4300 znaků. Informace je kódována pomocí bílých a černých čtverečků, které jsou uspořádány do matice. Velikost matice může být různá, podle množství informace, které chceme uložit. Nejmenší QR kódy mají velikost 21x21 bodů, ty největší pak 177x177 bodů.

Do QR kódu je možné uložit jakoukoliv textovou informaci. Nejčastěji je používán pro uložení internetové adresy nebo kontaktních údajů. QR kódy mohou být použity i k ukládání informací o bankovním účtu nebo kreditní kartě. V listopadu 2012 byl QR kód platby použit ve větším měřítku i v České republice, jako formát pro výměnu informací týkající se plateb. Jeho používání bylo schváleno Českou bankovní asociací.

Použití QR kódů je bez jakékoliv licence. QR kód je definován a publikován jako standard ISO (International Organization for Standardization - Mezinárodní organizace pro normalizaci)

Šej

E - účet

Služba e-účet Vám nabízí možnost sledovat Vaše Vyúčtování za služby společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s. na internetu. Zbavíte se tak skladování svých starých papírových účtů, které v písemné formě Vám nebudou zasílány a přesto budete mít dokonalý přehled.

Základní i podrobné informace jsou k dispozici na stránkách Elektronický účet, komfortní info o vyúčtování služeb , tj. objednání a aktivace služby, obchodní podmínky, kontakty, zodpovězení častých otázek a pod.

Tato služba je provozována ve třech formách:

  • Interaktivní demo služby O2 e-účet
  • Interaktivní demo služby e-účet business
  • Interaktivní demo služby e-účet business TOP
Pro účastnické bytové telefonní stanice je vhodná a zcela postačující a vyhovující  Interaktivní demo služba O2 e-účet, která je poskytována bez poplatku.

Závěr:  Využívání této služby, po jejím dlouhodobějším vyzkoušení, doporučujeme všem, kteří mají potřebu mít průběžný přehled v jednotlivých měsících o uskutečněných telefonních hovorech, době jejich trvání, volaných telefonních stanic a pod. Lze sledovat i údaje o době provozu ADSL spojení. Tyto podrobné údaje jsou k dispozici i za uplynulá měsíční období.

Ing. Vladimír Tůma, Ing. Václav Volf

Zajímavé ruské internetové stránky

Malá informace pro ty, kteří jsou dosud mocni alespoň z části jazyka ruského nebo si chtějí své znalosti oprášit. Existuje celá řada docela zajímavých ruských internetových stránek, na kterých se lze dočíst mnoho zajímavých věcí a také se dobře pobavit, či poučit. Jednou takovou adresou je například SUBSCRIBE.RU, kde se proklikáte k mnoha zajímavým věcem. Najdete zde i horoskopy, různé testy, výuku cizích jazyků apod.

Doporučuji stránky nazvané Svět žen. Pánům a feministkám to zní asi podezřele, ale jsou tam články z nejrůznějších oblasti lidské činnosti od sexu po počítače i politiku.

Velmi zajímavé a pro mne i velmi oblíbené jsou stránky  Svět slovníků. Ráda se k ní vracím když mám problém a vždy zde najdu odpověď.

Dále doporučuji stránky kde najdete Slovníky a encyklopedie ze všech různých oblastí.

Přeji všem zájemcům příjemné brouzdání po ruském internetu.

Mgr. Olga Wolfová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]