Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: říjen 2015

Český rozhlas spustil digitální vysílání

Kdy: Ve čtvrtek 6. srpna začalo ze žižkovského vysílače naplno digitální vysílání.

Posluchačům budeme moci nabídnout kvalitnější přenos vysílání a postupně i doprovodné služby v podobě multimediálních obsahů,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Vysílání ze Žižkova pokryje zatím Prahu a část středních Čech. Do konce roku 2017 plánuje Český rozhlas ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi signálem pokrýt polovinu České republiky, včetně 80 % českých dálnic.

Pro majitele starších rádií odpojení od vysílání nehrozí, analogové vysílání bude totiž pokračovat až deset let.

Pavel Kulovaný

Úschovna

Služba Úschovna nabízí snadný způsob zaslání dat až do velikosti 7 GB úplně zdarma! "Uschovna.cz" je nejznámějším českým serverem pro zasílání objemných příloh.

Stačí zásilku uložit a zadaní adresáti obdrží e-mail s návodem, jak si ji po dobu 14ti dnů mohou až 30x stáhnout. Data zaslaná přes Úschovnu jsou doručena rychle, bezpečně a diskrétně pouze těm, které si zvolíte.

"Uschovna.cz" se hodí pro každého, kdo potřebuje poslat větší objem dat.

Zaslání je zdarma a bez registrace. Zásilka má platnost 14 dní a každý příjemce si ji může stáhnout 30krát.

Nová služba Premium zásilka umožňuje poslat i mnohem větší balík dat: až 50 GB. Cena za poslání zásilky větší než 7 GB je 40 Kč při platbě online nebo 50 Kč při platbě pomocí SMS.

Premium zásilka, proti klasické zásilce, nabízí řadu výhod. Počet stažení zásilky je neomezený a doba uložení zásilky je prodloužena na 90 dní. Nahranou zásilku lze jednoduše nasdílet na Facebook nebo Twitter.

Soubory není nutné zipovat? Prostě je myší přetáhněte do Úschovny (nebo je vložte pomocí tlačítka Vyberte soubor).

Daniel Zapletal

Miniaturní počítače

Zajímavá přednáška U3V

Na přednáškách U3V nám Ing.Šmejkal představil dva typy miniaturních počítačů.

  • První typ je hotový výrobek typu flash disku
  • Druhý je stavebnice miniaturního počítače typu krabičky o velikosti něco větší než je krabička cigaret

Oba dva typy minipočítačů pracují pod OS Android, přístup na internet je přes WiFi, dají se přes konektor HDMI nebo USB připojit k televizi a zvládnou e-mail nebo sociální síť i základní kancelářské práce nebo multimédia i grafiku.

Dodaná verze OS Android je, podle výrobce, od verze 4.0 až po 4.2. Dodaný SW umožňuje základní práci s minipočítačem. Ostatní SW je potřeba stáhnout z obchodu na Googl Play. Je tak možno si stáhnou obdobu Office jako OpenOffice, KingSoft Office a pod. K základní sestavě lze připojit ethernetový rozbočovač , HUB, a rozšířit si tak počet vstupních/výstupních zařízení. Podle typu minipočítače lze na stránkách dodavatele stáhnout i SW pro nainstalování jiného typu otevřeného OS (Linux, Ubuntu, . . .).

Tento typ minipočítače se dodává již jako hotový výrobek. Start je jednodušší a prakticky po rozbalení a složení základních dílů (připojení napáječe ze sítě; připojení minipočítače kabelem HDMI k televizi/monitoru/projektoru; připojení klávesnice a myši; externího disku; . . .). Instalací vás podrobně provede přiložený návod.

Druhý typ minipočítače, který se prodává jako stavebnice, obsahuje i na našem trhu několik typů. Jako nejdokonalejší je možno označit minipočítač Raspberry Pi. Lze jej zakoupit ve specializovaných obchodech. Vydavatelství Cpress vydalo manuál k tomuto výrobku. Další informace najde uživatel i na internetu. K tomuto minipočítači lze dokoupit mnoho různých modulů jako ke každé jiné stavebnici.

Citace z knihy: “Počítač Raspberry Pi vznikl původně proto, aby se děti (a zvídaví dospělí) mohly zábavným a snadným způsobem učit programování počítačů. Rychle se však změnil na robustní počítač velikosti platební karty, který se hodí k nejrůznějším úkolům: od přehrávání videí přes zábavu s hardwarem až po výuku programování!“

Ing. Nikolaj Čebykin

QR kódy

Široké veřejnosti jsou již delší dobu známé čárové kódy. Označuje se jimi zboží, které kupujeme v obchodech. V čárovém kódu jsou uloženy číslice, které se dají strojově přečíst, a podle nich je možno zboží rychle identifikovat. Čárový kód pojme 12 cifer a k jeho přečtení stačí speciální čtecí zařízení, které známe od pokladen obchodů nebo mobilní telefon s fotoaparátem a specielní aplikací. Některé mobilní telefony mají tuto aplikaci jako standardní výbavu, pro jiné je nutné aplikaci nainstalovat jako kteroukoliv jinou. Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem najdou vhodnou čtečku na příslušném úložišti aplikací pro danou platformu. U Androidu je to například aplikace Barcode Scanner, která umí kód skenovat v reálném čase a umí kromě QR kódů i kódy čárové.

QR kód byl vynalezen v Japonsku v polovině devadesátých let pro automobilový průmysl. Jeho rozšíření je však otázkou až posledních let, kdy se fotoaparát stal standardní součástí snad každého mobilního telefonu. QR kód je podobná informace jako čárový kód. Jde o obrázky, které nesou zakódovanou textovou informaci. Způsob zakódování je odlišný a liší se i počet znaků, které lze pomocí QR kódu zakódovat. QR kód je schopen uložit ve své největší velikosti až 4300 znaků. Informace je kódována pomocí bílých a černých čtverečků, které jsou uspořádány do matice. Velikost matice může být různá, podle množství informace, které chceme uložit. Nejmenší QR kódy mají velikost 21x21 bodů, ty největší pak 177x177 bodů.

Do QR kódu je možné uložit jakoukoliv textovou informaci. Nejčastěji je používán pro uložení internetové adresy nebo kontaktních údajů. QR kódy mohou být použity i k ukládání informací o bankovním účtu nebo kreditní kartě. V listopadu 2012 byl QR kód platby použit ve větším měřítku i v České republice, jako formát pro výměnu informací týkající se plateb. Jeho používání bylo schváleno Českou bankovní asociací.

Použití QR kódů je bez jakékoliv licence. QR kód je definován a publikován jako standard ISO (International Organization for Standardization - Mezinárodní organizace pro normalizaci)

Šej

Zajímavé ruské internetové stránky

Malá informace pro ty, kteří jsou dosud mocni alespoň z části jazyka ruského nebo si chtějí své znalosti oprášit. Existuje celá řada docela zajímavých ruských internetových stránek, na kterých se lze dočíst mnoho zajímavých věcí a také se dobře pobavit, či poučit. Jednou takovou adresou je například SUBSCRIBE.RU, kde se proklikáte k mnoha zajímavým věcem. Najdete zde i horoskopy, různé testy, výuku cizích jazyků apod.

Doporučuji stránky nazvané Svět žen. Pánům a feministkám to zní asi podezřele, ale jsou tam články z nejrůznějších oblasti lidské činnosti od sexu po počítače i politiku.

Velmi zajímavé a pro mne i velmi oblíbené jsou stránky  Svět slovníků. Ráda se k ní vracím když mám problém a vždy zde najdu odpověď.

Dále doporučuji stránky kde najdete Slovníky a encyklopedie ze všech různých oblastí.

Přeji všem zájemcům příjemné brouzdání po ruském internetu.

Mgr. Olga Wolfová

E - účet

Služba e-účet Vám nabízí možnost sledovat Vaše Vyúčtování za služby společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s. na internetu. Zbavíte se tak skladování svých starých papírových účtů, které v písemné formě Vám nebudou zasílány a přesto budete mít dokonalý přehled.

Základní i podrobné informace jsou k dispozici na stránkách Elektronický účet, komfortní info o vyúčtování služeb , tj. objednání a aktivace služby, obchodní podmínky, kontakty, zodpovězení častých otázek a pod.

Tato služba je provozována ve třech formách:

  • Interaktivní demo služby O2 e-účet
  • Interaktivní demo služby e-účet business
  • Interaktivní demo služby e-účet business TOP
Pro účastnické bytové telefonní stanice je vhodná a zcela postačující a vyhovující  Interaktivní demo služba O2 e-účet, která je poskytována bez poplatku.

Závěr:  Využívání této služby, po jejím dlouhodobějším vyzkoušení, doporučujeme všem, kteří mají potřebu mít průběžný přehled v jednotlivých měsících o uskutečněných telefonních hovorech, době jejich trvání, volaných telefonních stanic a pod. Lze sledovat i údaje o době provozu ADSL spojení. Tyto podrobné údaje jsou k dispozici i za uplynulá měsíční období.

Ing. Vladimír Tůma, Ing. Václav Volf

Jak moc vypovídají hvězdičky o hotelu?

Tříhvězdičkový hotel v Evropě, to může být velmi pohodlné ubytování se špičkovými službami, ale i trochu lepší ubytovna. Za zmatky a nejasnosti v hvězdičkovém označení mohou podle polské spotřebitelské organizace Pro-Test zvláště chybějící standardy, mnohé také dělá stáří samotného hotelu.

Že počet hvězd nemusí znamenat skoro nic, o tom se mnozí spotřebitelé mohli přesvědčit na vlastní kůži, například když se z inzerovaného mnohahvězdičkového hotelu vyklubal spíše hostel, kde téměř neteče ani teplá voda. Nemusí se ale jednat pouze o takto křiklavé případy vysloveného klamání zákazníka, v některých zemích označení jednoduše neodpovídá zažitému standardu.

Co by měl znamenat konkrétní počet hvězdiček, se sice snaží sjednotit iniciativa Hotelstar Union, která byla přijata v patnácti evropských zemích, ale i mezi nimi se dají najít rozdíly. Například v Polsku či Nizozemsku je dodržování těchto standardů zákonem nařízeno, v Německu či Velké Británii se jedná pouze o doporučení.

Problém je v tom, že iniciativa Hotelstar Union se neujala v oblíbených středomořských destinacích a zdejší hoteliéři tak nejsou ničím vázáni. Podle polské spotřebitelské organizace středomořské hotely často nesou v označení o hvězdičku či dvě více, než by odpovídalo standardům Hotelstar Union.

Hoteliéři či cestovní kanceláře si také poměrně často vyvíjejí vlastní hodnotící škály, kde hv

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]