Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: červenec 2009

1. 7. 2009

E - účet

Služba e-účet Vám nabízí možnost sledovat Vaše Vyúčtování za služby společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s. na internetu. Zbavíte se tak skladování svých starých papírových účtů, které v písemné formě Vám nebudou zasílány a přesto budete mít dokonalý přehled.

Základní i podrobné informace jsou k dispozici na stránkách Elektronický účet, komfortní info o vyúčtování služeb , tj. objednání a aktivace služby, obchodní podmínky, kontakty, zodpovězení častých otázek a pod.

Tato služba je provozována ve třech formách:

  • Interaktivní demo služby O2 e-účet
  • Interaktivní demo služby e-účet business
  • Interaktivní demo služby e-účet business TOP
Pro účastnické bytové telefonní stanice je vhodná a zcela postačující a vyhovující  Interaktivní demo služba O2 e-účet, která je poskytována bez poplatku.

Závěr:  Využívání této služby, po jejím dlouhodobějším vyzkoušení, doporučujeme všem, kteří mají potřebu mít průběžný přehled v jednotlivých měsících o uskutečněných telefonních hovorech, době jejich trvání, volaných telefonních stanic a pod. Lze sledovat i údaje o době provozu ADSL spojení. Tyto podrobné údaje jsou k dispozici i za uplynulá měsíční období.

Ing. Vladimír Tůma, Ing. Václav Volf

1. 7. 2009

Operační systém Windows 7

Microsoft připravuje v tomto roce prodej nového operačního systému Windows 7 Uvádíme proto současně aktuelní názory tří autorů, kteří mají jisté zkušenosti a znalosti v oblasti zaváděni a užívání operačních systémů.

Autoři : Shane ONeill, Alexandr Radecký zřejmě na základě zkušeností z nainstalované beta verze Windows 7, mimo jiné konstatují:

Uživatelská přívětivost "sedmiček" je patrná na první pohled, což je jen dobře. Čisté a logické uživatelské rozhraní Windows 7 je o moc lepší než to ve Windows XP. Taskbar Windows 7 dává uživateli široké možnosti kontroly i nad velkým množství spuštěných aplikací, zejména díky klikatelnému menu, které se objeví po najetí kurzorem myši. V porovnání s tím je taskbar v XP zoufalou fosílií.

Rozdíl proti Windows Vista je méně patrný, nicméně podrobnější zhodnocení Windows 7 beta si nechám do jiného článku. Jasné však je, že Windows 7 jsou mnohem jednodušší: je snadnější přepínat mezi prohlížeči, najít a sdílet soubory, připojit se k bezdrátové síti, zálohovat data na externí disk, vytvořit domácí síť, zkontrolovat bezpečnostní nastavení. Podle mé dosavadní zkušenosti s beta verzí Windows 7 mohu říci, že pokud se nenaučíte používat tento operační systém, možná byste raději neměli vůbec pracovat s počítačem.

Windows 7 navazuje na politiku prodeje představenou při premiéře Vist. Zapomeňte na to, že si bez přemýšlení zakoupíte OS, jako tomu bylo v dobách XP či dříve, kdy verze XP byla dostupná nejprve ve dvou, později ve třech edicích. Visty byly a jsou nabízeny až v sedmi různých verzích, v případě Windows 7 se vydavatel rozhodl nám nic neulehčit a na výběr bude šest variant, navíc Microsoft již podruhé změnil název nejlevnější edice pro firmy. XP byla Professional, Visty Business a sedmičky mají být opět „profesionální". Pomalu se v tom začínáme ztrácet.

Klienti budou mít k dispozici tyto verze: Starter (u nových počítačů), Home Basic, Home Premium, Professional (odpovídá Vistě Business), Enterprise a Ultimate. Dostupnost tak velkého počtu variant operačních systémů jediného výrobce by mohla uživatelům při výběru pořádně zamotat hlavu při rozhodování, do které vložit peníze.

Podrobnejší informace a celý článek  je uveden na internetu.

Autor Adam Kencki uvádí ve svém článku 7 důvodů proč nebrat Windows 7. Např. : Budete přecházet přímo z XP? Připravte se na spoustu práce.

Gigant z Redmondu se nechal slyšet, že na Windows 7 bude možné přejít bezprostředně z Windows XP (detaily aktualizací prozatím neznáme). Co ale víme, je, že uživatelé XP budou v o poznání horší situaci, než uživatelé Vist. Aktualizace bude možná jedině ve formě „čisté“ instalace.

Při instalaci Visty na počítači s XP jsme měli na výběr možnost, při níž zůstala všechna data a aplikace v pořádku na disku. To nyní nebude možné. Po dokončení migrace zabere několik dalších hodin nahrávání dat ze záloh, reinstalace aplikací... Když k tomu připočítáme čas nutný k vytvoření všech záloh, přípravě počítače a stahování instalátorů z internetu, může se klidně stát, že celý proces zabere den, možná dva. Také se už nemůžete dočkat?

Windows 7 je prostě... další operační systém Windows v pořadí. A možná to bude hlavní důvod spousty uživatelů proti přesednutí na jiného koně ze stejné stáje. Samozřejmě bychom si všichni přáli, abychom se s příchodem nového systému zbavili všech předchozích neduhů, ale prasátka z jisté pohádky si také přála, aby jim vlk nesfoukl domeček.

Takže budeme opět dostávat měsíc co měsíc várky oprav k systému, které budou se starostí o naši bezpečnost v Redmondu vymýšlet. Hlavní je nespoléhat na fakt, že systém, programy a ovladače budou ihned po instalaci bezchybné a perfektní. Nový OS je postaven na modifikovaném jádře Vist, byť jisté změny přinášejí nová řešení co se bezpečnosti a stability systému týče. Jestliže programátoři zaspí nebo někde udělají vážnou chybu, budeme opět, stejně jako tomu bylo z počátku u premiéry Vist, odkázáni pouze na sebe (respektive na programy třetích stran).

Všechny tyhle důvody hovoří proti chystané novince - Windows 7. Naopak důvodů, proč se rozhodnout pro nový systém, existuje také alespoň sedm. Zvažte proto všechna pro a proti, budeme vás sice průběžně o všem informovat, ale konečné rozhodnutí bude vždy jen a jen na vás.

Podrobnější informace a  celý článek.

Závěr: Je zřejmě, že konečné rozhodnutí bude odvislý na každém z nás a doufejme, že pro naše rozhodnuti budeme podstatné vice vybaveni potřebnými informacemi a dále si přejme, bychom měli i z ekonomických důvodů ještě možnost si tento OS eventuelně pořídit.

Ing Vladmir Tůma, Ing Václav Volf

1. 7. 2009

TV programy v počítači nebo notebooku

Počítač nemusí být jen nudným kancelářským strojem nebo skříňkou ke hraní. Umí nahradit i televizi. Chytat můžeme přitom jak nové digitální, tak starší analogové vysílání. Ceny televizních tunerů, které rozšiřují možnosti osobních počítačů, klesly na cenová dna. Televizi v počítači už můžete mít za několik stokorun. Stačí koupit příslušný tuner a z PC je rázem další TV přijímač.

Televizní tunery dělíme podle typu přijímaného signálu na analogové, digitální nebo kombinované. Protože v České republice analogové vysílání pomalu končí, doporučujeme investovat raději do univerzálnějšího "komba", nebo přímo do čisté digi-verze. Ceny všech druhů přístrojů jsou velmi podobné a průměrně se pohybují kolem jednoho tisíce korun.

TV tunery dále rozlišujeme na externí a interní. Interní najdou domov jen ve stolním počítači (musíte mít pro něj volný PCI, případně PCI-E slot). Externí se uchytí i v noteboocích. Jejich hlavní výhodou je snadná instalace. Zařízení pouze zasunete do USB 2.0 rozhraní, případně PCMCIA nebo Express Card, nainstalujete ovladače, připojíte anténu a už můžete ladit stanice.

Aktualizované informace o DVBT najdete na stránkách:

Vladimír Tůma, Václav Volf

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]