Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: říjen 2009

21. 10. 2009

Lidé rozhodnou, jak se bude ve Windows 7 vybírat internetový prohlížečE - účet

Evropská unie prostřednictvím své příslušné komise řeší porušování pravidel hospodářské soutěže firmou Microsoft, když své operační systémy vybavuje přímým přístupem k vlastnímu internetovému prohlížeči. Začíná se blýskat na lepší časy. Podrobnosti uvádějí Novinky.cz v rubrice Internet a PC ze kterých následně cituji.

Microsoft původně na vyšetřování komise odpověděl návrhem, podle něhož by ve svém klíčovém produktu žádný prohlížeč nenabízel. S tím komise nesouhlasila, a firma tak nyní přišla s nabídkou instalovat do operačního systému přímý přístup k jednomu ze 12 prohlížečů, který si uživatel vybere.

Výběr internetového prohlížeče by měl probíhat v prostředí jednoduchého okna, kde se lidé navíc dozvědí, co každý program umí.

"Předběžný názor komise je takový, že závazek Microsoftu by naše obavy ohledně hospodářské soutěže skutečně řešil," uvedla na tiskové konferenci eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. "Doufáme, že budeme moci přijmout rozhodnutí do konce tohoto roku," dodala. Zákazníci a výrobci budou mít na komentáře čas do 7. listopadu.

Microsoft už musel v průběhu let zaplatit celkem asi 1,68 miliardy eur (asi 42,8 miliardy Kč), protože dřívější nařízení komise neplnil tak, jak si evropská exekutiva představovala. Zástupci EU už dříve varovali, že se budou snažit Microsoftu dokázat na trhu prohlížečů porušování pravidel hospodářské soutěže zpětně až do roku 1996.

Závěr:  Operační systémy Windows od Microsoftu jsou nainstalovány ve většině osobních počítačů na světě a velmi často pro uživatele tohoto operačního systému vzniká potřeba změny internetového prohlížeče dle svých požadavků a potřeb a zároveň smazat nepoužívaný, to však nebylo dosud možné a až teprve ve Windows 7 to bude bez problému realizovatelné. Při teto příležitosti si dovoluji upozornit, že dle informací uveřejněných v tisku, bude v ČR zahájen prodej Windows 7 dne 22.října tr. Kupované verze v internetových obchodech do této doby mohou byt problematické.

Poznámka:  Seznam edici a cen Windows 7 najdete na  internetu

Ing. Vladimír Tůma

6. 10. 2009

Brusel: Volání mobily je v Česku drahé

Velmi často poukazujeme a stěžujeme si v ČR na Bruselskou byrokracii, ale jak je vidět z citace výše uvedeno článku deniku.cz ze dne 15.9.2009 - Evropská unie pozitivněji působí na vývoj některých cen u nás, než instituce, které jsou v ČR k tomu zřízeny.

„Průměrná sazba za ukončení volání v mobilní síti v České republice je druhá nejvyšší v EU.“Viviane Redingová, eurokomisařka EU pro telekomunikace

ČTÚ se prozatím k výzvě komise vyjadřovat nechce. „Český telekomunikační úřad čeká na oficiální doručení dopisu, až poté ho budeme komentovat,“ řekla Deníku mluvčí úřadu Dana Makrlíková.

Aktuální výzva však není první výtkou z Bruselu. Již koncem minulého roku Evropská komise českého regulátora vyzývala, aby se cenovou hladinou MTR co nejvíce přiblížil úrovni nákladů, které operátorům při spojování hovorů skutečně vznikají. Přesto chce ČTÚ zachovat tyto sazby na dříve stanovených úrovních, stěžuje si ve výzvě komise.

Čeští operátoři jsou téměř nejdražší

Podle eurokomisařky EU pro telekomunikace Viviane Redingové pouze výrazné snížení těchto sazeb může zajistit, že čeští zákazníci budou moci využívat nižší ceny mobilních hovorů. „Průměrná sazba za ukončení volání v mobilní síti v České republice je druhá nejvyšší v EU,“ upozorňuje Redingová.

Tři největší operátoři, Teléfonica O2, T-Mobile a Vodafone, mohou do konce letošního roku účtovat maximálně 2,31 koruny za minutu. Od 1. ledna do 30. června 2010 pak bude nejvyšší sazba za ukončení volání v mobilní síti 1,96 koruny za minutu.

Závěr: Je zřejmé, že naše správní orgány ne vždy dostatečně plní svá účelová poslání. Důvody mohou být různé a nám občanům často velmi skryté. V tomto směru jsou media nezastupitelná a věřme, že v tomto případě se dočkáme příznivějších konečných sazeb v oblasti telekomunikačních služeb.

Ing Vladimír Tůma

1. 10. 2009

E - účet

Služba e-účet Vám nabízí možnost sledovat Vaše Vyúčtování za služby společnosti Telefónica O2 Czech Republic, a.s. na internetu. Zbavíte se tak skladování svých starých papírových účtů, které v písemné formě Vám nebudou zasílány a přesto budete mít dokonalý přehled.

Základní i podrobné informace jsou k dispozici na stránkách Elektronický účet, komfortní info o vyúčtování služeb , tj. objednání a aktivace služby, obchodní podmínky, kontakty, zodpovězení častých otázek a pod.

Tato služba je provozována ve třech formách:

  • Interaktivní demo služby O2 e-účet
  • Interaktivní demo služby e-účet business
  • Interaktivní demo služby e-účet business TOP
Pro účastnické bytové telefonní stanice je vhodná a zcela postačující a vyhovující  Interaktivní demo služba O2 e-účet, která je poskytována bez poplatku.

Závěr:  Využívání této služby, po jejím dlouhodobějším vyzkoušení, doporučujeme všem, kteří mají potřebu mít průběžný přehled v jednotlivých měsících o uskutečněných telefonních hovorech, době jejich trvání, volaných telefonních stanic a pod. Lze sledovat i údaje o době provozu ADSL spojení. Tyto podrobné údaje jsou k dispozici i za uplynulá měsíční období.

Ing. Vladimír Tůma, Ing. Václav Volf

1. 10. 2009

Operační systém Windows 7

Microsoft připravuje v tomto roce prodej nového operačního systému Windows 7 Uvádíme proto současně aktuelní názory tří autorů, kteří mají jisté zkušenosti a znalosti v oblasti zaváděni a užívání operačních systémů.

Autoři : Shane ONeill, Alexandr Radecký zřejmě na základě zkušeností z nainstalované beta verze Windows 7, mimo jiné konstatují:

Uživatelská přívětivost "sedmiček" je patrná na první pohled, což je jen dobře. Čisté a logické uživatelské rozhraní Windows 7 je o moc lepší než to ve Windows XP. Taskbar Windows 7 dává uživateli široké možnosti kontroly i nad velkým množství spuštěných aplikací, zejména díky klikatelnému menu, které se objeví po najetí kurzorem myši. V porovnání s tím je taskbar v XP zoufalou fosílií.

Rozdíl proti Windows Vista je méně patrný, nicméně podrobnější zhodnocení Windows 7 beta si nechám do jiného článku. Jasné však je, že Windows 7 jsou mnohem jednodušší: je snadnější přepínat mezi prohlížeči, najít a sdílet soubory, připojit se k bezdrátové síti, zálohovat data na externí disk, vytvořit domácí síť, zkontrolovat bezpečnostní nastavení. Podle mé dosavadní zkušenosti s beta verzí Windows 7 mohu říci, že pokud se nenaučíte používat tento operační systém, možná byste raději neměli vůbec pracovat s počítačem.

Windows 7 navazuje na politiku prodeje představenou při premiéře Vist. Zapomeňte na to, že si bez přemýšlení zakoupíte OS, jako tomu bylo v dobách XP či dříve, kdy verze XP byla dostupná nejprve ve dvou, později ve třech edicích. Visty byly a jsou nabízeny až v sedmi různých verzích, v případě Windows 7 se vydavatel rozhodl nám nic neulehčit a na výběr bude šest variant, navíc Microsoft již podruhé změnil název nejlevnější edice pro firmy. XP byla Professional, Visty Business a sedmičky mají být opět „profesionální". Pomalu se v tom začínáme ztrácet.

Klienti budou mít k dispozici tyto verze: Starter (u nových počítačů), Home Basic, Home Premium, Professional (odpovídá Vistě Business), Enterprise a Ultimate. Dostupnost tak velkého počtu variant operačních systémů jediného výrobce by mohla uživatelům při výběru pořádně zamotat hlavu při rozhodování, do které vložit peníze.

Podrobnejší informace a celý článek  je uveden na internetu.

Autor Adam Kencki uvádí ve svém článku 7 důvodů proč nebrat Windows 7. Např. : Budete přecházet přímo z XP? Připravte se na spoustu práce.

Gigant z Redmondu se nechal slyšet, že na Windows 7 bude možné přejít bezprostředně z Windows XP (detaily aktualizací prozatím neznáme). Co ale víme, je, že uživatelé XP budou v o poznání horší situaci, než uživatelé Vist. Aktualizace bude možná jedině ve formě „čisté“ instalace.

Při instalaci Visty na počítači s XP jsme měli na výběr možnost, při níž zůstala všechna data a aplikace v pořádku na disku. To nyní nebude možné. Po dokončení migrace zabere několik dalších hodin nahrávání dat ze záloh, reinstalace aplikací... Když k tomu připočítáme čas nutný k vytvoření všech záloh, přípravě počítače a stahování instalátorů z internetu, může se klidně stát, že celý proces zabere den, možná dva. Také se už nemůžete dočkat?

Windows 7 je prostě... další operační systém Windows v pořadí. A možná to bude hlavní důvod spousty uživatelů proti přesednutí na jiného koně ze stejné stáje. Samozřejmě bychom si všichni přáli, abychom se s příchodem nového systému zbavili všech předchozích neduhů, ale prasátka z jisté pohádky si také přála, aby jim vlk nesfoukl domeček.

Takže budeme opět dostávat měsíc co měsíc várky oprav k systému, které budou se starostí o naši bezpečnost v Redmondu vymýšlet. Hlavní je nespoléhat na fakt, že systém, programy a ovladače budou ihned po instalaci bezchybné a perfektní. Nový OS je postaven na modifikovaném jádře Vist, byť jisté změny přinášejí nová řešení co se bezpečnosti a stability systému týče. Jestliže programátoři zaspí nebo někde udělají vážnou chybu, budeme opět, stejně jako tomu bylo z počátku u premiéry Vist, odkázáni pouze na sebe (respektive na programy třetích stran).

Všechny tyhle důvody hovoří proti chystané novince - Windows 7. Naopak důvodů, proč se rozhodnout pro nový systém, existuje také alespoň sedm. Zvažte proto všechna pro a proti, budeme vás sice průběžně o všem informovat, ale konečné rozhodnutí bude vždy jen a jen na vás.

Podrobnější informace a  celý článek.

Závěr: Je zřejmě, že konečné rozhodnutí bude odvislý na každém z nás a doufejme, že pro naše rozhodnuti budeme podstatné vice vybaveni potřebnými informacemi a dále si přejme, bychom měli i z ekonomických důvodů ještě možnost si tento OS eventuelně pořídit.

Ing Vladmir Tůma, Ing Václav Volf

1. 10. 2009

TV programy v počítači nebo notebooku

Počítač nemusí být jen nudným kancelářským strojem nebo skříňkou ke hraní. Umí nahradit i televizi. Chytat můžeme přitom jak nové digitální, tak starší analogové vysílání. Ceny televizních tunerů, které rozšiřují možnosti osobních počítačů, klesly na cenová dna. Televizi v počítači už můžete mít za několik stokorun. Stačí koupit příslušný tuner a z PC je rázem další TV přijímač.

Televizní tunery dělíme podle typu přijímaného signálu na analogové, digitální nebo kombinované. Protože v České republice analogové vysílání pomalu končí, doporučujeme investovat raději do univerzálnějšího "komba", nebo přímo do čisté digi-verze. Ceny všech druhů přístrojů jsou velmi podobné a průměrně se pohybují kolem jednoho tisíce korun.

TV tunery dále rozlišujeme na externí a interní. Interní najdou domov jen ve stolním počítači (musíte mít pro něj volný PCI, případně PCI-E slot). Externí se uchytí i v noteboocích. Jejich hlavní výhodou je snadná instalace. Zařízení pouze zasunete do USB 2.0 rozhraní, případně PCMCIA nebo Express Card, nainstalujete ovladače, připojíte anténu a už můžete ladit stanice.

Aktualizované informace o DVBT najdete na stránkách:

Vladimír Tůma, Václav Volf

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]